Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > Kültür - Tarih > Osmanlı Tarihi
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11 Mart 2013, 19:47   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
frasker Sadrazam Talat Paşanın Katledilmesi Olayı

1920 yılı sonunda Siyasi ve askeri alandaki ard arda gelen başarısızlıklar Ermenileri büyük bir öfaaae ve o öfkenin etkisi altında en ilkel güdülerle cinayetlere ve teröre yönlendirdi.

1920'nin ilk aylarında "Nemesis" adı verilen gizli bir Ermeni şebekesi oluşturuldu. Örgüt ismini adalet ve öç almayı temsil eden eski bir Yunan Tanrıçası'ndan almıştı. İlk adımda Batı Avrupa'da sürgünde yaşamaya çalışan eski Osmanlı liderlerinin peşine düşecekti. (1) Bu terör örgütünün üyelerinden biri olan Arşavir Şıracıyanın itiraflarına göre: Taşnaklar 1919 yılı içinde İstanbul'da yayınlanan Ermeni gazetesi Jagadamard'ın binasında bir "suikast takip Bürosu" kurmuşlardı. Gelişmeler buradan izleniyor ve talimatlar, ölüm emirleri buradan veriliyordu. (2)

Bu örgütün ilk kurbanı Osmanlı'nın ünlü İçişleri Bakanı ve Başbakanı Talât paşa olmuştur. Talât Paşa, Türk halkı içinden seçimle Başbakanlık makamına kadar yükselmiş ilk insandı, İttihat Terakki kuruluşundan yıkılışına kadar başında bulunmuş eğitimi sınırlı, fakat çok cesur ve dürüst tabiatlı bir insandı. Berlin'deki yaşamı sırasında maddi sıkıntı içinde yaşadığı günlerden birinde "Saghomon Tehlirian" adlı bir cani tarafından 15 Mart 1921 günü Berlin'de yolda yürürken arkadan kurşunlanarak katledildi. Katil kaçmaya çalışırken bir Alman genci tarafından yakalanmıştı. (3) Bu cinayetin gördüğü teşvik ve destek diğer cinayetlerin ve yıllarca sonra (1970 ve 1980 lerdeki ) cinayetlerin temelini oluşturdu. Bize göre burada dikkat edilmesi gereken esas gerçekler cinayetlerden ziyade, gerek Ermeni toplumlarının ve gerekse bu cinayetlerin işlendiği ülkelerdeki ilgililerin, basın yayın organları, polis ve hukuk adamlarının taraflı tavır ve davranışlarıdır. Olayların üzerine biraz eğilen herhangi biri, insanlık ve medeniyet adına çok utanç verici sahnelerle karşılaşacaktır. Ermeni toplumunun bütün cinayetlerden ne kadar büyük "aaaif aldığını" görmek de ayrıca düşündürücüdür. Şimdi gelişmeleri izliyoruz:

İttihat ve Terakki liderleri olumsuz büyük propagandalara rağmen, her devir için örnek alınacak saygı duyulacak dürüstlük örnekleri göstermişlerdir. Bunlardan biri Talat Paşadır. Kendisi fakir bir aile çocuğudur, eğitimi de fazla değildir, ancak güçlü kişiliği ile çok yükseltilmiş ve halk tarafından seçilen ilk Türk Başbakanı olmuş ve on yıla yakın bir süre iktidar partisinin bir numaralı ismi olmuştur. Ancak bu makama gelişi herkes tarafından hoş karşılanmamış, hakkında olumsuz sözler yazılmış, söylenmiştir. Ancak Talat Paşa: kendine has özellikleri olan, çok dürüst ve sağlam karakterli bir Halk Adamıdır. Saray Baş Katibi Ali Fuat Türkgeldi kendisinden şu sözlerle bahsetmektedir :
"Hünkar (Sultan Reşat) bir gün Talat Paşaya: "Senin evin yok, bir ev tedarik eylersen ben de yardım ederdim" demiş. Talat Paşa huzurdan çıktıktan sonra Baş mabeyinci ile beni çağırıp "Zat-ı Şahane bana böyle bir teklifte bulundu: nakden muavenet (para yardımı) kabulü benim prensibime muvafık değildir (uygun düşmez). Şayet bu fikirde ısrar edecek olursa kendisini gücendirmeksizin önünün alınmasını sizden rica ederim" dedi. (Hünkar kendisine iki bin beş yüz lira vermek istiyordu). Talat Paşa menafi-i zatiye ( şahsi menfaat) takip etmek ister adam değildi" (4).
Bu Osmanlı Başbakanının son günlerini de bir başka kaynaktan izleyelim:
"Talat Paşa, Berlin'e gelip yerleştiği günden itibaren daima para sıkıntısı çekerdi. Şahsi serveti olmadığından, buraya gelirken getirdikleri ile geçinmek hayli güç, hatta imkansızdı. Talat Paşanın Almanya'daki hayatını yakından bilenler, onun Sultan Reşat tarafından hediye edilen Otomobil, birkaç kıymetli eşya ve elmaslı saati satarak geçindiğini hatırlayacaklardır. İşte böyle parasızlıktan sıkıntıya düştüğü bir gün, zamanında kendisine çok yardımlarda bulunduğu Emanuel Karasu'nun Berlin'e gelen oğluna gönderdiği birkaç kıymetli eşya karşılığı bir miktar para vermesini ister. Fakat, zengin olduğunu bilmeyen kalmamış olan bu adam, bin bir dereden su getirerek parasızlıktan bahsedip Talat Paşanın arzusunu yerine getirmez"(5).
İşte Talat Paşa böyle maddi sıkıntı çektiği günlerden birinde rehin verdiği saatinin karşılığı 100 Mark kadar tutan bir meblağı almaya giderken ve dalgın düşünceler içinde ilerlerken, arkasından yaklaşan bir militan tarafından vuruldu.

Katil (Tehlirian) Teleyran Berlin'de yargı karşısına çıkarıldı. Ancak tutuklandığı günlerde Berlin'de kurulan "Sogomon Teleyran'ı Destekleme Fonu"na dünyanın her tarafından, özellikle Amerika'dan yardım aktı. (6) Bu para ile sadece avukatlar değil nelerin satın alındığını okuyucunun yorumuna bırakıyoruz. Ancak ortadaki şu gerçekler dikkat çekiciydi. Mahkeme iki gün sürdü ve Sosyalistlerin de desteklediği tam bir Ermeni şovuna dönüştü. O sırada iktidarda bulunan ve "Kızıl Papaz" adıyla anılan Sosyalist Erzberger; savcılığa, katilin beraat ettirilmesini emredince, Savcı, Türklerin vahşetinden bahseden bir iddianame hazırladı, nasıl olsa çevresinde bol miktarda propaganda malzemesi mevcuttu. Böylece hayatında Türkiye'ye hiç gelmemiş Teleyranın ailesi Türkler tarafından "kesilmiş" oldu. Jüri de bu iddiaların tesirinde kalmaya zaten hazırdı. (7) Basın, Kilise ve görevliler de yardımcı olunca inanılmaz bir "hukuk cinayeti" işlendi ve bir katil serbest bırakıldı. Bu olay, dünya tarihinde bir eşi daha görülemeyecek kadar inanılır olmaktan uzak bir olay olmasına rağmen, maalesef ki doğrudur. Dört yıllık savaş sonrasında, müttefik bir ülkenin Başbakanı Almanya topraklarında öldürülüyor ve o müttefik ülkenin mahkemesi düşman tarafın baskısı ile katili serbest bırakıyordu. Karara en çok üzülenler tabii ki savaş sırasında Türkiye'de bulunan ve olayları yakından izleyen Alman subayları olmuştur. Bunlardan biri olan Alman Generali Bronzat Schellendorf'un mahkemenin kararına itiraz için yazdığı yazı şöyledir.(8)
"Teyleran davasında dinlenen şahitler, ya hadise hakkında ifade veremeyecek, yahut tahkik edilecek hadiseleri başkalarından işitmiş olan kimselerdir. Hakikati gören kimseler mahkemeye çağırılmamışlardır. Türkiye'deki Ermeni mezalimi sırasında bu vakaların cereyan ettiği yerlerde hizmet eden Alman subayları neden dinlenmemiştir?

Ermeni isyanı için bir sebep mevcut değildi. Çünkü büyük devletler tarafından Türkiye'ye yaptırılan ıslahat, tesirini yeni yeni göstermeğe başlamıştı. Ermeniler parlamentoda mevki ve rey hakkına sahiptiler. Hatta zaman zaman nazır bile oldular. Devletin tebaası ile aynı sosyal ve siyasi hakları kullanabiliyorlardı. Memleketlerindeki asayiş, Fransız generali Baumann tarafından yetiştirilmiş olan Jandarma vasıtasıyla sağlanıyordu.

Ele geçen vesikalardan, beyannamelerden, silahlardan anlaşılıyor ki, isyan uzun zamandan beri hazırlanmış ve Rusya tarafından geliştirilmiş ve finanse edilmişti.

Ermeniler, cephede Ruslar tarafından durdurulmuş Türk ordusunun yanlarına ve gerilerine tesir etmekle yetinmiyor, bu bölgelerdeki Müslüman halkı da silip süpürüyorlardı. Şahidi bulunduğum Ermeni'ler tarafından yapılan zulümler, Türklere yükletilmek istenenden çok daha feci idi.

Ermeni Tehciri'nin Türklerin Hıristiyanları ezdiği şeklinde bir propaganda vasıtası yapılacağı evvelden düşünülmüş, her türlü sertlikten kaçınılmıştı. Türklerin buna hakkı varmış. Propaganda başladı. Yabancı memleketlerin her tarafında da buna inanıldı.

Bu davada doğuyu tanıyanlardan, yalnızca Talât Paşanın düşmanları söz söylemiş gibi görünüyordu. Böylece Ermeniler mazlum, mağdur olarak gösteriliyorlar. Bu yanlışın düzeltilmesi lâzımdır.

...

Seferberlik sırasında Ermenilerde "Rus tüfekleri" bulundu ve Türkiye Ermenileri bu Rus Ordu Komutanlığı arasında kararlaştırılmış bir anlaşmanın metni Türk Ordu Komutanının eline geçti. Bu vesikaya göre Ermeniler, Sabotaj yapmayı ve Türk kıtalarının gerilerine taarruz etmeyi kabul ediyorlardı.

İsyan, adı geçen vesikalarda yazıldığı gibi tatbik edildi. Türkler, isyan için Ermenilere hiçbir vesile vermediler. Bu yüzden hâdiselerin büyük kabahati Ermenilere aittir... Bu hadiselerden Türklerin tutumu takdir edilmelidir. Zalim, fakat görünüşte dindar Ermeniler, Türklere karşı feryat ediyor ve şikayette bulunuyorlarsa, onlara "sizin daha önce yaptığınız gibi" cevabı verilmelidir... Katil Teyleryanı beraat ettiren hakim doğuda anlaşılmayacaktır. Katilin akli dengesinin tam olmadığına kimse inanmayacak ve cinayet, cinayet olarak kalacaktır."
Katil Teyleryan daha sonra Güney Afrika'ya gitti. Kendine sağlanan imkânlarla orada "kahve kralı" oldu ve 1960 yılında New York'ta öldüğü güne kadar refah içinde yaşadı ve bir "Ermeni milli kahramanı" olarak kabul ve itibar gördü. 1968 yılında James Nazer adlı bir yazarın "Yirminci Yüzyılın ilk Soykırım'ı" adlı kitabındaki resminin altına bu unvan yani "Ermeni milli kahramanı" yazıyordu. Aynı yazar, Teleyran'ın izinden giden iki "Nemesis" üyesi katil "Şıracıyan ve Yergenyan"ı da aynı kategoride mütalaa ediyordu. (9)

Biz Talât Paşa davasında vitrinde görülen Ermenilerden ziyade, görünmeyen güçlerin, özellikle İngiliz gizli ajanlarının rolü olduğuna inanıyoruz. İngiliz ajanlarından biri, Aubrey Herbert'in Talât Paşa ile ilgili anılarının bir özeti şöyledir. (10)
"Ateşkesin ilânından bir süre sonraydı. Talât Paşa, bana bir mektup göndererek, Ermeni kıyımından sorumlu tutulmaması gerektiğini, bunu kanıtlayacak durumda olduğunu ve kanıtlamayı çok istediğini bildirdi. İngiltere ile Türkiye arasında iyi ilişkiler kurulmasının her iki ülke çıkarlarına uygun olduğunu da belirtiyor ve benimle, seçeceğim bir ülkede görüşmek istediğini yazıyordu.

İngiliz polis şefi Sir Basil Thomson 1921 Şubatında beni Scotland Yard'a çağırdı ve Almanya'ya hemen gidip Talât Paşa ile konuşmamı istedi. Ona hemen gidebileceğimi, ama Mr. Lloyd George'a ve hükümetinin iyi niyetine inanmadığım için, bu istemin bana yazılı olarak bildirilmesini istediğimi söyledim. Bu isteğim yerine getirildi.

26 Şubat'ta Almanya'nın Hamm kentine ulaştım. Talât, altında adı bulunmayan, yola çıktığını bildiren bir telgraf gönderdi ve akşam 9'da kendisi geldi.">
A.Herbert anılarında Talât Paşa ile görüşmelerini detaylı olarak anlatır (11) Ermeniler bu görüşmeden iki hafta kadar sonra Talât Paşa'yı bulur ve vururlar. Mithat Şükrü Bleda da "İmparatorluğun Çöküşü" adlı anılarını anlattığı kitabında (12) aynı görüşü paylaşmakta
"İngilizlerin A.Herbert'e Talât ve Enver Paşaların öldürme görevi verdiğini; onun İngiltere'yi işe karıştırmamak için vurucu güç olarak Ermenileri kullandığını, Ermenilerin ardında A.Herbert'in onun ardında da Sir Basil Thomson'un bulunduğunu" öne sürmektedir. (13)
Biz de bu görüşe aynen katılıyor ve Talat Paşayı İngilizlerin, Ermeni militanlara öldürtmüş olduğunu, böylece hem istedikleri sonuca ulaşmış ve hem de olayın sorumluluğundan tamamen kurtulmayı başarmış olduklarını belirtmek istiyoruz.

Ermeni teröristler Azerbaycan Milli Hükümeti'nin eski Bakanlarından biri olan Behbut Civanşir'i işgal güçlerinin kontrolündeki İstanbul'da öldürdüler. Civanşir İstanbul'a bir görev için geldiğinde Perapalas yakınında 19 Temmuz 1921 tarihinde Misak Torlakyan adında bir Ermeni tarafından katledildi. Yakalanan bu katil de İngiliz divanıharp mahkemesi tarafından beraat ettirildi, serbest bırakıldı ve 1968 yılına kadar Ermeniler arasında itibarlı biri olarak yaşamını sürdürdü. (14) Bu cinayetlerden evvel Ermeniler Ruslardan kaçan Milli Azeri Cumhuriyetinin Başbakanı Nasib Bey'i de Aras nehri üzerinde öldürdüler. (15) Böylece bütün Hıristiyan Batı Dünyasının şevk ve destek verdiği Ermeni Teröristlerin cinayetleri sürdü gitti.

Dr. M. Galip BAYSAN
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
katledilmesi, olayı, paşanın, sadrazam, talat


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557