Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > Kültür - Tarih > Osmanlı Tarihi
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11 Mart 2013, 22:13   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
frasker Büyük Felaket Doğru... Ama Kimler İçin?

Obamanın sözleri ve ABD ve diğer bazı ülkelerin parlamentolarında yasa kabul edilmesinden daha vahim ve insanlık tarihi açısından cidden utanç verici bir olaydır..ABD Başkanı Obama'nın 1915 yılında meydana gelen olayları beklendiği şekilde «Soykırım» olarak değil de Ermenice «Büyük Felaket» anlamına gelen «Meds Yeghern» olarak adlandırması üzerine son günlerde gerek Türk ve ermeni gerekse Batı dünyasında büyük yankılar yapılmış ve tartışmalara neden olmuştur. Kim ne derse desin bu sözler Türk İnsanları üzerinde bir hayal kırıklığı yaratmıştır ve çok üzücüdür. Başkan Obamanın olayı böyle nitelemesi normaldir çünkü gerek ellerindeki dokümanlar ve gerekse çevresindeki tarihçilerin verdiği bilgiler olayın sadece Ermeni Tarafının iddiaları ve görüşleri ile doldurulmuştur. Bu insanlar ve 1915 olaylarını sadece o zamanların Türk Düşmanı yapıtlarından okumuş öğrenmiş bazı Türk aydınları eminim ki madalyonun öbür yüzünü hiç duymadılar okumadılar. Çünkü Hıristiyan Batının ünlü propaganda çarkı onlara madalyonun bu yüzünü hiçbir zaman gösteremezdi ve göstermedi.

Zannederim ki 1915 yılında Türklerin Alman- Avusturya / Macaristan grubu içinde yani düşman saflarında bulunması Çarlık/Bolşevik Rusyasını savaştan koparmama ve aynı zamanda ABD'yi savaşa sokmak için ABD halkını tahrik etme amacıyla Türkler aleyhinde uydurulan yalanlar iftiralar demek ki hala değişmemiş ve gerçek kabul ediliyor. Kimse bu iddiaların savaş propagandası olduğunu hatırlamıyor ve hatırlatmıyor. Böyle olunca da büyük dost/ Stratejik ortak Türkiye 1915 olayları devreye girince hala düşman taraf gibi kabul ediliyor; o dönemde Türk insanının gördüğü zulüm ard arda uğradığı soykırımlar çektiği acılar ve verdiği kayıplar hala hiç duyulmuyor dikkate alınmıyor değer verilmiyor. Bence bu Obamanın sözleri ve ABD ve diğer bazı ülkelerin parlamentolarında yasa kabul edilmesinden daha vahim ve insanlık tarihi açısından cidden utanç verici bir olaydır.

Bu insanlar yüzde yüz eminim ki tarihi anılar araştırmalar ve belgelere dayanarak çok özet bir şekilde açıklamaya çalışacağım aşağıdaki olayları hiçbir zaman duymadılar.

Ermeni davası savunucularının ünlü propaganda kitabı (Musa Dağı'nda Kırk Gün)'den Ermeni –Rus işbirliği ile ilgili bir örnek ve cinayetlerle ilgili bir itiraf şöyledir:

«... Kuzey geçidinden duyulan Obüs atışları yeri göğü boğuk sesle inletiyordu. En ufak bir taşın bile hareket etmediğinden emin olunca Kilikyan ikinci kere ıslık çaldı. Donup kalmış asker kaçakları ile öteki savaşçılar hemen harekete geçtiler. Güney Kalesi Birliği Rus'un komutasında dağ basamağını rahatça inerken yaralı askerleri sükunetle öldürüyor ölüleri kelimenin tam anlamıyla soyup soğana çeviriyordu... Serkis Kilikyan üzerindeki paçavraları bir Osmanlı piyadesinin yepyeni üniformasıyla değiştirmişti.» (1)

Bütün savaşlarda normal olarak savaşçıların arasında kurallar dışına çıkmak isteyen bir kaç zalim cani ruhlu insan bulunabilir. Ancak; sadece tıbbın ehliyetine ve Tanrı'nın merhametine bırakılmış mertçe görevini yapmış insanların böyle hayvan gibi öldürülmesi bu savaşta tamamen Ermeni çetelerin bölgedeki Türkleri acımadan yok etme konusundaki kararlılıklarının bir ifadesidir. Bu konuda en iyi bilgi tarih kitaplarından ziyade olayları yaşayan ciddi kaynakların anılarının satır aralarında bulunabilir. Emekli Kurmay Albay Rahmi Apak'ın Ermenilerle ilgili bir anısı şöyledir.

«Hasan kale'den kalkıp Muş'a geldiğimiz zaman Muş'taki külliyetli sayıda bulunan Ermeniler Türkler ve hükümet aleyhinde azgınlıklar ve taşkınlıklara başlamışlardı. Tatvan'a gelip Van gölünü bir deniz gibi seyrettiğimiz zaman koca göl içinde Ermeniler tarafından öldürülmüş erkek ve kadın Türklerin cesetlerini su üstünde şişmiş ve yüzer görmüştük. Ermeniler tamamıyla kapalı olmayan cephe aralarında vızır vızır işlemekte ve Türk askeri kuvvetleri ve hareketleri hakkında Ruslara haber götürmekte idiler. Bizim tümen casuslardan üç dört tane yakaladı ve Muş bölgesindeki Ermenileri buralardan kaldırmaya ve gerilere nakletmeye mecbur oldu.

Bizim Kamp cephemizin hemen gerisinde Liz adında büyük bir Ermeni köyü vardı. Biz bu köyde'ki Ermenilere dokunmadık. Hele kadınlara hiç ilişilmedi. Bununla beraber köyün içinde erkek görünmüyordu. Erkekler kaçmış Ruslara katılmışlardı. Ancak casusluk teşkilatını idare eden bazı erkekler çatı aralarına saklanmış veyahut kadın kıyafetine girmişlerdi; bunların bir kısmını yakaladık.» (2)

«Rus Ordusu'nun da Türk askerlerine davranışı çok saygısızca ve zalimane idi. Meselâ 15 Nisan 1915'de bölgede henüz Kış şartları hâkim iken Türk esirlerinin geri bölgelere taşınması için vagonlara dolduruldu sonra bunların içindekiler unutuldu. Vagonlar bir kaç hafta şuraya buraya gönderildikten sonra kilitleri açılınca içinde Türk askerlerinin cesetleri ile dolu olduğu görüldü. Çoğu açlıktan ve havasızlıktan boğularak acı içinde ölmüşlerdi» .(3)

Sarıkamış ve Kars yöresindeki Türk köylülerinin Osmanlı Ordusu'na büyük çapta yiyecek içecek ve giyecek yardımında bulunduklarını hatırlıyoruz. Ordu çekildikten sonra o yörelerde yaşayan Rum özellikle Ermeni köylüleri durumu Rus yetkili makamlarına ihbar ettiler. Bunun üzerine Rus yetkilileri Kars yöresinin köylerinde yaşayan yaşı onbeşten yukarı eli silah tutabilen bütün erkekleri toplayıp (diğer yöreden toplanan yüz binlerce insan Türk hududuna doğru sürülürken) Sibirya'ya sürgün ettiler.

Bir araştırmacı bilim adamı bakın neler söylüyor:

«Bu sürgünden tek tük dönenlerin bazıları coğrafya ve harita bilgisinden yoksun insanlardı. Söyledikleri şuydu: «Kırk gün kırk gece trenle yol gittik. Yolda arkadaşlarımız pek çoğu bitten tifüsten ve soğuktan öldüler. Vardığımız esir kampının bulunduğu yerde geceler yalnızca bir saatti. Her gün güneş vardı ama çok soğuktu. Pek çok arkadaşımız da burada hastalıktan soğuktan öldü.»

Benim yaptığım incelemeye göre bu zoraki göç'ten geri dönenler gidenlerin sadece % 2 veya 3'ü kadardır. Yüz binlerce insan Sibirya steplerinde heder olup gitmiştir.» (4)

Ermeni taraftarı bazı yazarlar bile nihayet bu dönemdeki Ermeni soykırımlarına farklı bir yaklaşımla bakın nasıl yer vermişlerdi.

«1915 zorunlu göç olayının da sonunda bir ücreti vardı. Yudeniç'in birlikleri ilerleyip Van Bitlis Muş Erzurum Erzincan ve daha sonra Trabzon'u işgal edince Müslüman halk hemen Ermeni intikamının tadını tattı. Türk yerli halk 1916 kışında panik halinde batıya doğru kaçmaya başladı. Çoğu dağlarda çaresizlik içinde perişan öldüler. Her ne kadar bu ölümler Ermenilere uygulananlar kadar büyük olmasa da bu sivillerden binlercesi Ermeni gönüllü birlikleri tarafından öldürüldüler. Bu cevabi kıyımlar Türk yayınlarında yoğun bir şekilde anlatılmaktadır. Rus yayınlarında bu konuya temas edilir. Yarbay Tverdokhlebor hatıralarında canlı bir şekilde Ermeni çetelerin Müslüman köylerini nasıl tahrip edip işkence ettiklerini ırza geçme ve işkence yaptıklarını Türklerin Erzurum'da karşılaştıkları felaketi anlatır. İşgalci Rus kuvvetleri bütün bir Müslüman köyünün Ermeni çetelerinin soygun cinayet ırza geçme ve topluca yakma olaylarına yüzlerce defa şahit olduklarını belirtmişlerdir. Erzurum'daki olaylar savaşta pişmiş Rus subaylarını bile hasta edince Ermenileri ancak top ateşi tehdidi ile durdurabilmişlerdir. Bütün savaşlarda olduğu gibi askerlerin veya yarı askerlerin kurbanları masum siviller olmaktadır.» (5) H.M. Sachar bu konuya temas eden ender yazarlardan biridir.

Doğu Anadolu'da savaş sona erdiği zaman Doğu Anadolu ve Kafkasya'da 12 Milyondan fazla Müslüman yerlerinden sürülmüştü. Doğu Anadolu'da 1 Milyondan fazla Kafkas göçmeni Müslümanlardan da 130.000 kişi hayatını kaybetmiş bulunuyordu. Sürülenlerde de salgın hastalık açlık sefalet ve Ermeni çeteleri yüzünden kırılınca neticede ölü miktarı 25–3 milyon arası bir seviyeye yükselmiş bulunuyordu. «Van'daki Müslümanların % 62'si Bitlis Vilayetinde % 42'si Erzurum Vilayetinde % 31'i Diyarbakır'da ise % 26'sı ölmüştür.» (6)

O korkunç dönemden hayatta kalmış pek az insan vardır onların yaşam hikâyesi Türk tarihinin en karanlık döneminin izlerini taşır.

«Van halkı kafile kafile hicret ediyordu. Hiç bir eşyamızı alamadık her şeyi olduğu gibi bırakarak kapımızı kilitledik. Çünkü er geç tekrar gelip bıraktığımız gibi bulacağımızı ümit ediyorduk. Babam büyük bir İran halımızı ikiye bölerek tek olan atımızın sırtına attı. Ben annem bir de kız kardeşim o ata bindik. Bir de ineğimiz vardı. Babam onunda sırtına ufak tefek biraz eşya ile bir miktar yiyecek yükledi. Böyle perişan bir halde yola çıktık. Narduz üzerinden Pervari'ye doğru gidiyorduk. Pervari'ye varmadan Harami Gediği'nde Narduz dağlarında defalarca Ermeni çetelerinin saldırısına uğradık. Birçok insan öldürüldü kalanlarla beraber zor bela canımızı Pervari'ye attık. Mevsim İlkbahardı ama daha her taraf karla kaplıydı. Pervari'den Siirt'e oradan da Diyarbakır'a gittik. Diyarbakır'da korkunç bir sıcak vardı. Orada kalmamız imkansızdı. Zaten hastalık açlık bizi bitirmişti. Devam ederek Halep'e gittik. Halep'te bir müddet kaldık. Bu sefer orayı da Fransızlar işgal etti. Biz oradan Adana'ya geçtik. Adana'da da Ermeni komiteleri Müslüman ahaliyi perişan etmişti. Sonra Fransızlar Adana'yı da işgal etti. Sanki yeryüzü bize dar geliyordu. Biz nereye gitsek sanki gâvur bizi takip ediyordu. Konya'da Van'ın geri alındığı haberini aldık. Bu habere çok sevindik. Tekrar Van'a gelmek üzere yola çıktık. Daha önce Ermenilerin Van'ı harap ettiklerini duymuştuk. Fakat hiç bu kadar olacağını tahmin etmemiştik.

Van yerle bir olmuştu. Müslümanların evleri olduğu gibi yakılmıştı. Mezarlarımızı bile tahrip etmişlerdi. Biz çaresiz olarak apar topar yaptığımız topraktan kulübelere yerleştik. Bazıları da Ermenilerden kalan evlere yerleştirildi. Biz Van'dan göçerken bazı insanlar mallarını bırakıp göçmek istemediler. Bunlardan çoğunu öldürmüşlerdi. Ancak Rusların elinde esir olarak kalan bazı yaşlılar bize o kâbuslu günleri uzun uzadıya anlattılar.» (7)

Erzincan'daki kıyım korkunçtu. Kimi güzel yapılar ateşe verilmiş kimi binalar içine doldurulan İslâm halkla birlikte yakılmış kuyular insan cesetleriyle doldurulmuştu. Bu dokunaklı görüşler Erzurum yöresinde neler geçtiğini insana tahmin ettiriyordu. Rus subayları ile birlikte bu kıyım fotoğraflarıyla raporlarda belgelendi..(8).

Harp Tarihi kayıtlarına geçmiş Erzurum ve Deveboynu Müstahkem Mevki Kumandan Vekili Harp Esiri Twerdo Khlebof'un Antranik'le ilgili anıları şöyledir:

«17 Şubat'ta Antranik Erzurum'a geldi. Maiyetinde kendi kurmay başkanı olan bir Rus kurmay albayı Zinkeviç de vardı... Antranik gelince Albay Morel yerine Merkez Komutanlığı'nı üzerine aldı. Antranik'in geldiği gün sorumluluk bölgesinin içinde bulunan Tepeköy'ünde bütün ahalinin kadın erkek çoluk çocuk tümüyle Ermeniler tarafından katledildiğini o mıntıkada bir subayın vasıtasıyla öğrendim. İlk karşılaşmamızda bunu ona söyledim.» (9)

«Trabzon'da bir şey kalmamış her köşe her ev her türbe tahrip edilmiş... Camiler elim bir halde hemen bütünü ahır'a tahvil edilmiş. İçlerinde dört –beş parmak kalınlığında gübre serilmiş Mihrapları minberleri ahşap kısımları kâmilen yakılmış kelime-i tevhitler parçalanmış. Duvarlara Rusça yazılarla beraber yapılan resimler pek yakışıksız! Bu resimlerde Türk kadınlığı tahkir ediliyor.» (10)

Erzurum'da Rus ikinci Topçu alayı Binbaşısı Khlebof

«Ne şehirde ve ne de siperlerde yaralı ya da ölü bir tek Ermeni görülmedi. Bu hal kendilerinin askerlik ve savunma kuvvetini gösteriyor»

demiştir. (11)

Bin bir türlü yalan ve entrikalarla yaratılmak istenen Ermeni ana vatanı kabul edilen illerin nüfus durumu ibret verici bir durumu yansıtmakta ve Hıristiyan batı'nın istediği konularda ne kadar bağnaz olabileceğinin örneğini vermektedir. (1914 Osmanlı İstatistiğine göre) (12)Bir başka kaynağa göre: Bitlis'te nüfusun % 31'i Van'da % 26'sı Ermeni idi ve altı ilde bir bütün olarak Müslümanlar Ermenilere 1'e 45 üstünlüğe sahiptiler. Yani toplam nüfusun ancak % 23 kadarı Ermeni idi. Hele Trabzon'da açıkça görülebileceği gibi bu oran % 05 kadardı. (13).

Hayati bir Ermenistan yaratma uğruna bölge insanları büyük kayıplara uğramışlardır. Justin Mac Carthy bu kayıpları değişik bir tablo ile çarpıcı bir şekilde ortaya koymaktadır. (14)Dikkat edilirse Müslüman ölülerinin sayısı bazı illerde (Van Erzurum Diyarbakır) Toplam Ermeni nüfusundan bile daha fazla Sivas'ta hemen hemen bölgede yaşayan Ermeni nüfusu kadardır. Açıkça görüleceği gibi Batı dünyasında ve Ermeni taraftarlarının iddia ettikleri gibi bölgede bir «soykırım» değil bir iç ve dış «savaş» vardır. Bu savaşın tereddütsüz tarafları Türkler ve Ermeni destekli Ruslar (veya Rus destekli Ermeniler) dir. Osmanlı'nın Ermeni vatandaşları dış ülkelerin vaatlerine tamamen angaje olmuş ve kendi ülkelerine isyan ederek düşmanlarla tam bir işbirliği içine girmişler ve Osmanlı Devleti tarafından orduya zarar vermelerini önlemek için bölgeden tahliye edilmişlerdir. Önyargılı olunmadığı takdirde bu feci olaylarda kimin suçlu kimin suçsuz olduğu açıktır. Unutulmaması gereken bölgede ilk defa «zorunlu göç» e tabi tutulanlar Ermeniler değil Doğu Anadolulu ve Vanlı Türklerdir. Ermeniler Anadolu'nun değişik yörelerine özellikle Güneydoğu Anadolu ve Suriye'ye gönderilmişlerdir. Bir kısmı yollarda yorgunluk hastalık ve hatta soyguncular nedeniyle ölmüştür ancak göç bölgesine intikal edebilenler gelen iç ve dış yardımlarla hayatta kalmışlardır. Türklerse ölmüş veya öldürülmüşler yok olmuşlardır. Ermeni taraftarları bu gerçeği acaba neden hep gizlemeyi tercih ediyorlar?


Dr. M. Galip BAYSAN
DİPNOTLAR:
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
ama, büyük, doğru, felaket, için, kimler, İçin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557