Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > Kültür - Tarih > Osmanlı Tarihi
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12 Mart 2013, 20:04   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
frasker Osmanoğulları Başlangıçta Başka Bir Devlete Tabii Oldu mu?

Osmanlı tarihi veya iktisat tarihi ile ilgilenen herkes bu soruya "Evet ilhanlıların vasalı oldular ve onlara yıllık vergi ödediler" diyecekler. Fakat bazı paralar onların bir dönem başka bir devlete de bağlı olduğunu düşündüren verilere sahip.
Osmanlı Beyi I.Murat'ın mangırları Sayın N.Kabaklarlı tarafından detaylı olarak tasnif edilmiştir. Burada II.tip olarak yer alan mangır çok önemli bir özelliğe sahip olduğu halde bugüne kadar Osmanlı Paralarıyla ilgili yayınladıkları kataloglarda İsmail Galib Halil Ethem İbrahim Artuk ve Nuri Pere bu paraya uygun bir açıklama getirmemişlerdir 1 no.lu paranın bir yüzünde iki sıra halinde Murad bin Orhan / halledallahu mülkehu ibareleri yer alır. Diğer yüzünde ise yine iki satır halinde El sultan laa / halledallahu mülkehu yazışını görüyoruz.
Nuri Pere2 bu yüzdeki yazılar için şu açıklamada bulunuyor: "Osmanlı paralarında ilk defa "sultan" unvanı 9 numarada kayıtlı bakır sikkede görülmüştür.Bu sikkenin arkasındaki birinci satır (Es-sultan-ül-adil) veya (Es-sultan-ül-alim) gibi okunabilir ise de (Es-sultan-ül-galib) okunmasının daha uygun olacağı Halil Ethem'in (Meskukatı Osmaniye) sinde belirtilmiştir." Bu satırlardan da anlaşılacağı üzere bu parayla ilgili kafalar hayli karışıktır.

Osmanlı devletinde tüm paralarında sultan unvanı II.Mehmet tarafından 2.culüsunda kullanılmıştır. Bu da I.Murat'tan yaklaşık 80 yıl sonraya rastlar. Bu arada Çelebi Mehmet'din iki tip parasında 'sultan' unvanına rastlıyoruz.

Murat mangırının ön yüzündeki "halledallahu mülkehu" Murat için bir temennidir. Arka yüzdeki "halledallahu mülkehu" kimin için söylenmiştir. Osmanlı dahil hiçbir batı Anadolu beyliği Hicri 8.yüzyılda 'sultan' unvanını kendi adları basında direkt olarak kullanamamışlardır. Sadece İlhanlı ve Germiyan adına bastıkları paralarda bu unvanı kullanmışlardır.

I.Murat bu unvanı kendi için kullansaydı "Sultan Murat bin Orhan" şeklinde unvanı kendi adı başına koyması gerekirdi. Böyle yapmamış arkaya koymuştur çünkü o yüz kendisine ait değildir. Bu paradaki birinci yüz Osmanlı Beyliğine diğer yüz ise başka bir beyliğe Germiyanoğullarına aittir. Yani genel deyişle bu para vasal (bağımlı) olduğu devlet adına basılmış bir para olmalıdır. Germiyanoğullan hakkında biraz tarihi bilgi vermek gerekirse; ".....Germiyanlılar bundan sonra Batı Anadolu'da en kuvvetli beylik haline gelmeye başlamıştır. Batı Anadolu'daki Aydın Menteşe Saruhan ve Ladik (Denizli) beyleri (İnançoğulları) ilk zamanlarda Germiyan-oğullarına tabi idiler."3 Aydın Beyliğiyle ilgili bir kitapta ise şu bilgilere yer verilmiştir; "İşte XIV. yüzyılın başlarında Batı Anadolu'da teşekkül eden Aydın Oğulları Saruhan Oğulları Karasi Oğulları ve İnanç Oğulları beyliklerinin kurucuları Germiyan'a tabi beylerden idiler......"''Menteşe Beyliği adlı önemli eserinde Paul Wittek'de5 bu konuda şu bilgileri vermiştir; "En başta zikredilen Karmanos Alisurios Alişir hanedanından olup Germiyan beyidir.

Bir Arapça membaa göre bu beylik garbi Anadolu beyliklerinin iptidalarında bunların arasında bir hegemonya mevkiine sahip oldu." İsmail Hakkı Uzunçarşılı'da6 Anadolu Beylikleri adlı başvuru kitabinin muhtelif yerlerinde bu konuya değinmektedir.

Görüldüğü gibi Germiyanoğullan hicri 8. yüzyılda komşu beyliklerin birçoğu üzerinde hakimiyet kurmuştur. Fakat hiçbir kaynakta Osmanlıların da Germiyan'a tabii olduğu hakkında bir kayıt yoktur. Buna rağmen yukarıda ki para I.Murat zamanında Osmanlıların bir süre Germiyanoğullarına bağlı olduğunu göstermektedir.

Germiyanoğullan soy kütüğünde7 en üstte aile adı olarak Alişir görülmekte onun altında Muzafferüddin Alişir ve onun altında da Kerimüddin Alişir yer alıyor. Alişir soy adı üç nesil kullanılmış. Alişir'in adına Ankara'daki H.699 tarihli Kızıl Bey Camii minberinde rastlıyoruz. Burada "Yakub bin Alişir" olarak geçiyor. Yakub Beyin babası olarak aile adı kullanılmış. Bu olaya beyliklerde sıkça rastlıyoruz. Alişir adinin yazıldığı bildiğim yegane para (gümüş) aşağıda 2 no.da verilmiştir.

Paranın alt satırında görüldüğü gibi "(E)l Aaliş" şeklinde eksik bir imla ile yazılmış. Burada gördüğümüz "lam ayın elif"
den oluşan harfler Germiyan beyliğinin bir nevi rumuzu olmuş ve bazı komşu beyliklerin genellikle bakır paralarında kullanılmıştır. 3 no.lu Aydınoğlu bakırının bir yüzüne 4 no.lunun ise iki yüzüne Germiyan rumuzu kazınmış.
5 ve 6 no.lu anonim paralar önceki yayınlarda Saruhanoğullarına8 ve aydınoğullarına" verilmiştir.

Bu paraların her iki yüzünde de "lam ayın elif Germiyan rumuzu kullanılmıştır. Fakat bir yüzünde I.Murat'ın bakırında ki yazının birebir aynısı yer almaktadır; iki satır halinde "El sultan laa / halledallahu mülkehu" ki bir tek bu para dahi I.Murat'ın bakırının bir yüzünün Germiyan beyliği için basıldığını gösterir. Çünkü iki beylik paralarında anlamı olmayan harfler ve kullanmamaları gereken 'sultan' unvanlı aynı ibareyi kullanıyorlar. Verdiğim örneklerde bu rumuz bazen tek basma bazen de 'sultan' unvanıyla beraber kullanılmıştır.

Osmanlı beyliğinde bu rumuzu yalnız I.Murat'ın bir tip bakırında görüyoruz. Aydın paralannın 8.yüzyıl 2. yarışma ait bakırlannın bazılarının bir veya nadiren iki yüzünde yalnız rumuz bulunuyor. Saruhan'a atfedilen paraların yine hicri 8.yüzyıl ikinci yarısı bakırlannın birçoğunda her iki yüzde 'sultan' unvanıyla beraber kullanılmış. Bu saptamaları yapıyorum çünkü bunlar bağımlılığın büyüklüğünü ve zamanım belirleyen göstergeler olabilir.

Bu yeni gelişme birçok kimseyi bilhassa tarihçileri çok rahatsız edecek niteliktedir. Fakat olay nümismatik yönden irdelendiğinde tespitlerin sağlamlığı nedeniyle sonuçtan kaçınmak olanaksızdır.

Buraya kadar her şey normal görünmekle birlikte tarih kaynaklarında geniş bir şekilde anlatılan bir evlilik olayı yukarıda bağımlılıkla ilgili verilen bilgileri zayıflatır niteliktedir.

Germiyan Beyi Süleyman Şah bin Mehmet'in kızı île Osmanlı Beyi I.Murat'ın oğlu Bayezit'in (Yıldırım) evlenmeleri. Bu düğün töreni devrin tarihlerinde "kız isteme düğün alayları düğün törenleri cihaz olarak verilen yerler" gibi çok detaylı olarak anlatılmıştır. Bu evlenmeyi siyasetleri gereği her iki hükümdar da istemiştir. Gelinin çeyizi olarak Osmanlılara verilen yerler de şu şehirler olarak gösterilmiştir; Kütahya Simav Eğrigöz (Emet) ve Tavşanlı. Fakat Mükrimin Halil Yınanç Kütahya'nın verilemeyeceği kanaatindedir. Hakikaten de Germiyan Beyleri daha sonraki tarihlerde Kütahya (Germiyan)'da çok çeşitli paralar darp etmişlerdir.

Nümismatik eski bakış açısından I.Murat'ın yukarıda ki mangırı bağımlılık ifade etmektedir. Fakat tarih açısından bakılınca ilişkileri akrabalık bağıyla pekişen bu hükümdarların bu paraları dostluk adına akrabalık adına bastıkları düşüncesi akla yakın gelmektedir. Bu paralar genellikle I.Murat'ın diğer mangırlarına nazaran eksiksiz imla ve çok kaliteli hat içeren düzgün darplı paralardır. Muhtemelen gümüş akçeleri hazırlayan hakkaklar bu paraların kalıbını yaptılar veya Germiyan hakkakları bu kalıp için çalıştılar.

İslam ve Türk Nümismatiğinde artık "Hatıra parası" "Dostluk parası" "Propaganda parası" veya diğer para tiplerinin konuşulmasına alışmalı ve bu bilim dalına hayal edebildiğimiz en geniş bakış açısıyla yaklaşmalıyız diye düşünüyorum.

Yılmaz İzmirlier

1) Kabaklarlı Necdet; Mangır Uşaklılar Eğitim ve Kültür Vakfı Yayınları No.l istanbul 1988 s.66-75.
2) Pere Nuri; Osmanlılarda Madeni Paralar İstanbul 1968 s.51.
3) Varlık Dr.Mustafa Çetin; Genniyan-oğullan Tarihi Ankara 1974 s.24-25.
4) Akın Dr.Himmet; Aydınoğulları tarihi hakkında bir araştırma Ankara 1968 s.6.
5) Wittek Paul; Menteşe Beyliği TTK Basımevi Ankara 1986 s.l8.
6) Uzunçarşılı İsmail Hakkı; Anadolu Beylikleri ve Akkoyunlu Karakoyunlu Devletleri Ankara 1988.
7) Varlık aynı eser s. 155.
8) Ender Celil: Karesi Saruhan Aydın ve Menteşe Beylikleri paraları istanbul 2000 s.71-75.
9) Ölçer Cüneyt: Aydınoğulları Beyliği paraları istanbul 1985.
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
başka, başlangıçta, bir, devlete, mu, oldu, osmanoğulları, tabii


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557