Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > Kültür - Tarih > Osmanlı Tarihi
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 19 Mayıs 2013, 20:54   #1 (permalink)
fenerbahçemmm..

-ÇAĞATAY- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 11 Mayıs 2013
Nerden: OndanBundanŞundan'ım..
(Mesajlar): 5.616
(Konular): 1327
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 72891
Aldığı Beğeni: 208
Beğendikleri: 162
Ruh Halim: Olu Gibi
Takım :
Standart Osmanlı Devletinin Birinci Dünya Savaşında Kazandığı ve Kaybettiği CephelerOsmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’nda savaştığı cepheler
Kafkasya cephesi
Kanal cephesi
Çanakkale cephesi
Irak cephesi
Mısır-Filistin cephesi
Suriye cephesi
Hicaz-Yemen cephesi
Romanya cephesi
Galiçya - Makedonya cephesi
Kafkasya (Doğu) Cephesi

Enver Paşa yönetiminde, Rusya’ya karşı açılan taarruz cephesidir.

Açılma nedenleri
1- Almanya’nın Rus kuvvetlerinin bölünerek doğuya kaydırılmasını sağlamak istemesi.
2- Almanların Bakü petrollerine ulaşmak için Osmanlı Devleti’ni yönlendirmesi.
3- Enver Paşa’nın Pan Türkizm düşüncesi.
4- İran ve Afganistan üzerinden Hindistan’a geçmek ve İngiliz sömürgelerindeki.
5- Müslümanları ingiltereye karşı ayaklandırmak.
6- Osmanlı Devleti’nin 1878 Berlin Antlaşması’yla kaybettiği Kars, Ardahan ve Batum’u geri almak istemesi.

Cephedeki gelişme: Bu cephede savaş, Rus ordularının 20 Kasım 1914’te Osmanlı sınırlarını geçmesiyle başladı. Enver Paşa yönetimindeki 150 bin kişilik Osmanlı ordusu 22 Aralık 1914’te Sarıkamış harekatını başlattı. Ancak, savaşın iyi idare edilememesi, ağır kış şartları, yorgunluk, bölgedeki Ermenilerin Türk köylerine saldırması ve Ruslara lojistik destek sağlamaları ile Osmanlı ordusu büyük kayıplar vererek bu cephedeki savaşı kaybetti.
Sonuç: Ruslar 1915 yılından itibaren tekrar saldırıya geçtiler. Van, Bitlis ve Muş işgale uğradı. 1916 yılında ise Erzurum, Erzincan, Bayburt ve Trabzon işgale uğradı. Şubat 1916’da Doğu Cephesi’nde görevlendirilen Mustafa Kemal, Rusları yenerek Muş ve Bitlis’i geri aldı. 1917’de Rusya’da Bolşevik İhtilali çıktı. Çar yanlılarını deviren Bolşevikler Sovyetleri kurdu. 3 Mart 1918’de Brest-Litowsk Antlaşması ile Rusya Birinci Dünya Savaşı’ndan resmen çekildi. Ruslar işgal ettikleri topraklarla beraber Kars, Ardahan ve Batum’u Osmanlı Devleti’ne geri verdi. Ermenilerin bölgede Müslüman ahaliyi öldürmesi, Ruslara yardım etmesi ve bölgede iç karışıklık çıkarmaları nedeniyle Nisan 1915’te Osmanlı Devleti “Tehcir Yasası” kanun çıkararak Doğu Anadolu’daki Ermenileri Suriye ve Lübnan’a göç ettirmek zorunda kaldı.

Kanal Cephesi

Açılma nedenleri
1- İngilizlerin sömürgeleri ile bağlantısını koparmak (Almanya’nın isteği)
2- 1882’de İngiltere’nin eline geçen Mısır’ı geri almak (Osmanlı Devleti’nin isteği)

Cephedeki gelişme: Osmanlı ordusu, Bahriye Nazırı Cemal Paşa komutasında 14 Ocak 1915’te Kanal harekatını başlatmıştır. İngilizlerin kışkırtması ile bir kısım Arapların Osmanlı Devleti’ne karşı ayaklanması ve beklenen Alman yardımının gelmemesi nedeniyle harekat başarısız olmuştur.
Sonuç: Yapılan iki deniz saldırısının başarısız olmasıyla İngilizlerin önü açılmış ve ilerlemesine neden olmuştur.

Çanakkale Cephesi

Bu cephe İtilaf Devletleri tarafından açılmıştır.

Açılma nedenleri
1- Ekonomisi çöken Rusya’nın zor durumda kalması nedeniyle, İngiltere ve Fransa’nın Boğazlar yoluyla Rusya’ya yardım götürmek istemesi.
2- İstanbul’u işgal ederek Osmanlı Devleti’ni savaş dışına itmek istemeleri.
3- Rus ticaretini canlandırmak ve Rus buğdayını Avrupa’ya taşımak istemeleri.
4- Tarafsız kalmış Balkan Devletlerinin Almanya’nın yanında savaşa girmesini engellemek ve kendi yanlarına çekmek istemeleri.
5- Savaşı kısa sürede bitirmek istemeleri.

Cephedeki gelişme: İngiliz ve Fransızlar amaçlarını gerçekleştirmek için 19 Şubat 1915’ten itibaren Çanakkale Boğazı’na girerek Türk tabyalarını bombalamaya başladılar. 18 Mart 1915’te genel hücuma geçtiler. Nusret mayın gemisinin döşediği mayınlar ve Türk topçusunun isabetli atışları ile 7 büyük savaş gemisi batırıldı. General Hamilton komutasındaki müttefik askerleri 25 Nisan 1915’te kara harekatı başlattı. Gelibolu yarımadasına asker çıkarttılar. Mustafa Kemal bu cephede üst üste başarılar elde etti.
Sonuç: Müttefik kuvvetleri kara harekatında da başarılı olamadılar. Müttefiklerden yardım alamayan Rusya’da Bolşevik ihtilali oldu ve Çarlık Rusya’sı yıkılarak Sovyetler kuruldu.

Irak Cephesi

Bu cephe İngilizler tarafından açılmıştır.

Açılma nedenleri
1- Musul ve Abadan petrollerini korumak, Almanların petrole ulaşmasını engellemek.
2- Basra Körfezi üzerinden sömürgelerini tehdit eden Alman ve Osmanlı kuvvetlerini engellemek.
3- Karadan, İran üzerinden Rusya’ya yardım götürmek.
4- Türk kuvvetlerinin İran’ın doğusuna geçerek, Orta Asya Türkleriyle etkileşime girmesini engellemek.

Cephedeki gelişme: Bu cephe Kasım 1914’te İngilizlerin Basra’ya asker çıkarmasıyla açılmıştır. 1915’te Kut’ül Amara’ya ulaşan İngiliz kuvvetleriyle Osmanlı kuvvetleri çetin savaşlar yaptılar. 22-24 Ocak 1915’te Osmanlı birlikleri İngilizleri bozguna uğratarak, 18 bin İngiliz askerini esir aldı.
Sonuç: İngilizlerin Basra üzerinden yaptıkları asker takviyesi nedeniyle Osmanlı birlikleri tutunamadı. 11 Mart 1917’de Bağdat’ı alan İngilizler, Kerkük ve Mondros mütarekesinden üç gün sonra da Musul’u işgal ettiler.

Mısır-Filistin Cephesi

Kanal Cephesi’nin devamı niteliğindeki cephedir. Kanal harekatında Osmanlı ordusunun başarısızlığı İngilizleri cesaretlendirmiştir.

Açılma nedenleri
1- Sina yarımadasını ele geçirmek.
2- Suriye’deki Osmanlı birliklerine ulaşmak.

Cephedeki gelişme: Filistin topraklarında yapılan mücadelede Osmanlı ordusu başarısız oldu.

Sonuç: Filistin ve Lübnan toprakları İngilizlerin eline geçti. İngilizler Suriye sınırına dayandılar. Alman general Limon Von Sanders’in yerine Yıldırım Orduları Grup Komutanlığı Mustafa Kemal’e verildi. Araplar İngiltere’yi destekleyerek Osmanlı ordularına karşı mücadele ettiler. Bu durum ümmetçilik kavramının önemini yitirdiğini gösterdi.

Suriye Cephesi

Açılma nedenleri
Filistin Cephesi’nin devamı niteliğini taşımaktadır.

Cephedeki gelişme: İngilizler ve Arapların şiddetli saldırıları karşısında tutunamayan Osmanlı ordusu 27 Ekim 1918’de Halep’i boşattı. 7. Ordu Komutanı olan Mustafa Kemal Halep’in kuzeyinde bir savunma hattı oluşturdu. Bu sırada Osmanlı Devleti Mondros Ateşkes Antlaşması’nı imzaladı.
Sonuç: Osmanlı birlikleri Halep’in kuzeyine çekildi. Bütün Suriye toprakları İngilizlere bırakıldı.

Hicaz-Yemen Cephesi

Açılma nedenleri
1- Osmanlı Devleti’nin kutsal yerleri korumak istemesi
2- İngilizlerin, bağımsızlık peşinde koşan Mekke Emir’i Şerif Hüseyin’e destek vermek istemesi.

Cephedeki gelişme: Osmanlı birlikleri kutsal yerleri korumak için canla başla mücadele etti. İngilizlerle mücadele ederken Arapların ihanetiyle de uğraştılar. Özellikle Medine Müdafii Fahreddin Paşa’nın Medine savunması tarihte önemli bir mücadele olarak yer aldı.
Sonuç: Bu cephede de kalıcı başarı elde edilemedi ve kaybedildi. Cidde, Taif İngilizlerin eline geçti. Yemen bağımsız oldu.

Romanya, Galiçya ve Makedonya Cepheleri
Osmanlı Devleti, müttefiklerine yardım amacıyla Romanya, Galiçya ve Makedonya cephelerinde de savaştı. Ancak bu cepheler Osmanlı Devleti için sonucu belirleyen cepheler olmamıştır.Kalpleri Fetheden Renkler, Yaşa FENERBAHÇE! Türk'ün Kalbi Seninle Atar, Yaşa FENERBAHÇE! Mazinde Bir Tarih Yatar, Yaşa FENERBAHÇE! Ne Mutlu Seni Sevene, Yaşa FENERBAHÇE!
-ÇAĞATAY- isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
birinci, cepheler, devletinin, dünya, kaybettiği, kazandığı, osmanlı, savaşında, ve


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557