Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Teknoloji > Oyun Dünyası > Oyun Haberleri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21 Aralık 2011, 00:49   #1 (permalink)
Death Surgeon

Hüseyiи. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 02 Ağustos 2011
Nerden: Karanlıklardan..
(Mesajlar): 8.363
(Konular): 2017
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 403423
Aldığı Beğeni: 1926
Beğendikleri: 2408
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart Serious Sam 3: BFE | İncelemesiEskiden FPS dediğimiz zaman aklımıza DOOM, Quake, Duke Nukem, Heretic tarzı oyunlar gelirdi. Bu oyunlar temel bir hikaye üzerine kurulu bir şekilde düz mantık ilerler ve seviye seviye tonlarca düşman öldürdükten sonra son bölüme gelip Boss’u öldürür ve mutlu sona ulaşırdınız.

Şimdi ise FPS dediğinizde sadece aklımıza kelimenin bire bir anlamı geliyor, yani birinci şahıstan görüş shooter’ı. Buradan yola çıkarak artık bazı oyunlar FPS olmasına rağmen shooter olarak ekstradan isimlendiriliyor. Bu tarz yeni oyunlarda artık yetenek ağaçları var, taktiksel bölümler var, tecrübe puanları ve hatta bazılarında kendi karakterinizin şeklini bile belirleyebiliyorsunuz. Yeni çağ ile birlikte değişen bu yöntemler yeni fikirlerin oluşup bu fikirlere olan talebin artmasıyla daha da hızlı yayılıyor. Bugünkü neslin DOOM veya Duke Nukem 3D’yi bir Call of Duty veya Battlefield 3 kadar sevmemesi de bundan dolayı olsa gerek. Bütün bu değişimler belki oyun içeriğini zenginleştirip oynanışa değişik bir hava katmış olsa da bir şeyi baltalamaktan geri kalmadı; saf aksiyon.Belki eski oyunlarda karakter kişiselleştirme, silah yeteneklerini yükseltme veya süre gelen film gibi bir hikaye ve ara sinematikler yoktu ancak o oyunlarda katıksız olarak gelişen bir saf aksiyon vardı. Şimdi burada dikkat çekmek istediğim nokta aksiyon kısmı. Az önceki cümlemi okuyup “Ne yani, Call of Duty/Battlefield’da aksion yok mu?” diye sorabilirsiniz. Evet elbette var, lakin benin bahsettiğim “saf” aksiyon çok farklı bir şey. Benim bahsettiğim saf aksiyon, elinizi farenin sol tuşundan kaldırmadan bir bölümü bitirmeniz, hangi düşmanda hangi silahı kullanacağınızı iyi seçmeniz, düşmanın zayıf noktasını iyi belirlemeniz, bazen ağır makinelinizi kurşun kovanları etrafa dağılırken bir anda kendinizi “AAAAAaaaaaaaaaa” diye bağırırken bulmanız. Benim bahsettiğim Serious Sam gibi bir oyun oynamanız.


Sam ne? Samantha’nın kısaltılmışı mı?
Hani Amerikalılar’ın bir lafı vardır ya “old fahion/old school” diye, işte Serious Sam serisi de FPS oyunları ya da “shooter” oyunları için aynı tabire konu olan bir oyun. Eski mantıkla hazırlanmış yeni bir FPS oyunu. Serious Sam’i oynamanın amacı ne dünyayı kurtarmak, her ne kadar oyunda amacımız bu olsa da, ne yozlaşmış bir Rus silah kaçakçısını durdurmak ne de Keiser’in Berlin’ini işgal etmek. Sadece eğlenmek. Bütün olay bundan ibaret. Eski oyun mekaniklerini ve sürekli birbirini takip eden bölümleri bir araya getirdiğinizde ve içine yeni grafikler koyduğunuzda karşınıza Serious Sam 3: BFE çıkıyor.

Yeni nesil oyunlara baktığınızda temel amaç yazılı bir senaryoda farklı bölümlerde ilerleyerek hikayenin sonuna ulaşıp ya dünyayı ya da farklı bir evreni kurtarmakken, Serious Sam 3:BFE’de esas amaç kısa zamanda cephaneliğinizi tanıyıp düşmanların zayıf yönlerini keşfetmek oluyor. Üstelik bütün bunları tek bir oynayışta yapamayabiliyorsunuz, nitekim oyunu bir dahaki sefere oynadığınızda eski bilgilerinizi kullanarak daha başarılı yeni bir oyun oynuyor ve yeni oyunda kazandığınız tecrübeleri bir sonraki oyunda kullanabiliyorsunuz.Savaş odur, savaş budur! Savaş düşmanın olduğu yerdir!
Serious Sam 3: BFE’nin oynanış mekaniği eski Serious Sam’lerle birebir aynı. Yine açık bir alanda her tarafınızdan saldıran tonlarca yaratığı yok edip bir sonraki bölüme geçerek burada da yine her taraftan saldıran yaratıkları yok edip bir sonraki bölüme geçmek için çabalıyorsunuz. Dolayısı ile bu da size bazı eksiler ve artılar sunuyor.

Eksilerle başlayacak olursak, Serious Sam 3’ün pek fazla tekrar oynanabilitesi olduğunu söyleyemeyiz. Oyunu bir kez bitirdikten hemen sonra ikinci kez oynamak isteyecek kişi sayısı oldukça az olacaktır. Evet oyunun içerisinde bir hikaye var ancak çok kısa bir zaman sonra hikayeyi tamamen unutmuş bir şekilde oyuna devam ettiğinizi fark edeceksiniz. Sizlere bunu hatırlatmak için de eski oyunların aksine ara sahneler sunulacak ve “Aa, evet bir de hikaye vardı değil mi?” diye sormanıza neden olacak.

Fakat zaten esas olan olay da bu, Serious Sam’i oynamak için bir hikayeye, bir senaryoya veya olaylar zincirine ihtiyacınız yok. Croteam’in yarattığı bu eskiye dönüş koridorunda safi aksiyon, safi savaş ve belki biraz ağır kaçacak ama safi vahşeti yaşayacaksınız.

Yine üzerinizde sınırsız silah taşıyorsunuz. Balyozdan ağır makineli tüfeğe, roket atara kadar pek çok silahı pek çok farklı düşman için kullanabiliyorsunuz. Bir yenilik de zaten burada gözümüze çarpıyor. Geçmiş oyunlardaki bıçak ve elektrikli testere yerine sadece balyoz kullanacaksınız ancak bu balyozu üç farklı şekilde sallayabiliyorsunuz. İlk gelen dev gözlü yaratıkları diklemesine vurarak indirirken bazen etrafınıza doluşan yaratıkları 180 derece veya 360 derecelik vuruşlarla dağıtabileceksiniz.

Azalan canınızı etrafta bulunan sağlık paketleri ile eski haline getirebileceksiniz, yani kendi kendine dolan can yok. Yine aynı şekilde etrafta bulunan zırh paketleri de sizin hayat gücünüze destek olacaklar. Bu arada bir de hatırlatma, her ne kadar silahlar bölümleri geçtikçe size sunulsa da pek çok bölümdeki gizli alanlarda sağlık ve zırhın yanında normalde üç bölüm sonra alabileceğiniz silahı da bulma imkanınız mevcut.Orta Doğu’da bir alyen
Bildiğiniz gibi yeni oyunumuz Mısır’da geçiyor. Oyuna daha başladığınız anda harap olmuş ıssız bir şehir göreceksiniz. Çevre tasarımlar ciddi anlamda güzel olmuş. Serious Engine 3.5 ile yapılan bu oyun, motorun grafik kısmı hakkında bizlere epey fikir veriyor. Etrafınızdaki o harap olmuş, ıssız ve ürkütücü şehir havasını ciddi anlamda hissediyorsunuz. Özellikle tüm çevrenin yıkılabilir olması oyunu daha da heyecanlandırıyor.

Bir hayal edin; kocaman bir meydandasınız, her sokaktan, her caddeden, her kapıdan bir yaratık çıkıp size saldırıyor. Belki ilk başlarda beşli onlu gruplar halinde geliyorlar ancak bir zaman sonra o beş - on birikip yüz – iki yüze çıkıyor. İşte bu sırada en yakındaki “sığınak” olarak gördüğünüz bir yere gidiyorsunuz fakat onca düşman bir anda saldırdığı için kısa zaman içinde “sığınağım” taş yığınına dönüşüyor. Buna bir de her harekette havaya kalkan toz ve kumu eklerseniz hem sığınaksız hem de kör bir şekilde yüzlerce yaratıkla savaşmak zorunda kalıyorsunuz.


Bunları size sanki eleştirirmiş gibi anlatıyorum ancak kesinlikle öyle değil. Eski oyuncuları bilir ancak daha önce hiç denemişler için söyleyeyim, Serious Sam temel olarak bundan ibaret bir oyun. Koşacaksınız, becerebilirseniz saklanacaksınız, sürekli ateş edeceksiniz ve her yerde kan ve parçalanmış düşman cesetleri göreceksiniz. Bir zaman sonra ateş etmeye ve etraftakileri parçalamaya o kadar alışacaksınız ki bölüm bittiği anda birkaç saniyeliğine boşluğa düşmüş gibi olacaksınız.

Şunu anlayın dostlar, Serious Sam bundan ibaret! Ne grafik, ne hikaye sadece gani gani kurşun harcamak! Bu oyunu “Dur bakalım ileriki bölümlerde ne olacak” ya da “Şu görevi başarabilecek miyim?” gibi düşüncelerle oturup oynamazsınız. Üç saat trafikte takılı kalıp eve geldiğinizde kafanız atmış bir durumda mısınız? Açın SS3’ü. Sevgilinizle aptalca bir konu yüzünden kavga mı ettiniz? Açın SS3’ü. Takımınız aptalca goller mi yedi? Açın SS3’ü. Göreceksiniz ki bir süre sonra bütün siniriniz geçecek.Bir Sam, iki Sam, üç Sam, dört Sams
Serious Sam 3: BFE'nin online tarafına bakacak olursak, oyunda 16 kişiye kadar destekli bir ana hikaye co-op modu bulunuyor. Öte yandan bir de Survival modu mevcut. Bu basit ve sade ancak sağlam modda yine 16 kişi takımalr oluşturup belli süre içerisinde en çok "Kill"i alma mücadelesine girişiyor.

Bu modda haritada hayata gelir gelmez yaratıklar dalga dalga gelmeye başlıyorlar ve siz ölene kadar da bitmiyorlar. Dolayısı ile amaç en uzun süre hayatta kalmak. lakin hiç de basit değil. Çünkü daha bölüme başladıktan birkaç dakika sonra artık yaratıkları kendinizde uzak tutmak yerine onlardan kaçmaya başlıyorsunuz ve bu sefer arkadaşınızla birlikte "Aaaaaaaa" diye bağrımaya başlıyorsunuz.

Sunucular nedense çoğunlukla boş oluyor ancak denk gelip bir oyun yakalarsanız oyundaki eğlence ikiye katlanıyor gerçekten.

Hey Sam! Naber?
Oyundaki yenilikleri sizlere kısaca özetleyecek olursak, Serious Sam 3:BFE’de artık hikayeyi hatırlatan ara sahneler, yakın dövüş silahı olarak kullanılan balyozun farklı şekilde vuruş seçenekleri olması, Khnum ve Scrapjack gibi yeni yaratıklar, sprint atma, şarjör doldurma gibi oynanış mekanikleri mevcut.

Esas amacı unuttuğumuz o eski klasik FPS oyunlarının özünü bizlerle buluşturmak olan Serious Sam’in bu yeni oyunu size vaat ettiği şeyleri sunuyor gerçekten de. Evet bahsettiğim gibi uzun süreler veya ikinci üçüncü kez oynamak belki zor gelecektir ancak ilk oynadığınızda veya az önce yukarıda bahsettiğim gibi bir durumda kafayı yediğinizde Serious Sam’in ne kadar dostane bir oyun olduğunu göreceksiniz.

Sam hakkında birkaç bir şey söyleyecek olursak, kendisi yine maço tarzında, “Her şeyi en iyi ben yaparım, en iyisi benim” tarzında tavırları olan kaslı bir insan. Biraz Duke Nukem alternatifi de diyebiliriz kendisine ancak şu an için elimizde olan kahraman bu. (Evet, doğru anladınız. Bu tarz kendini beğenmiş karakterlere biraz gıcığım)

Uzun lafın kısası Seirous Sam 3: BFE ile Croteam kendisinden bekleneni bu sefer daha da güzel görseller ve oyuna hoş bir hava atmış yeniliklerle bizlere sunuyor. Serious Sam 3: BFE’yi bir deneyin ve benim neler anlatmak istediğimi kendi gözlerinizle görün.

"Yürekten sevdiğin bir insan varsa, bir kişi olsun yeter,
hayatın kurtulmuş demektir…"
1Q84 - Haruki Murakami


Hüseyiи. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bfe, sam, serious, İncelemesi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557