Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Teknoloji > Oyun Dünyası > Oyun İncelemeleri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Oyun İncelemeleri Tüm oyunların incelemeleri burada

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22 Kasım 2011, 21:53   #1 (permalink)
Death Surgeon

Hüseyiи. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 02 Ağustos 2011
Nerden: Karanlıklardan..
(Mesajlar): 8.363
(Konular): 2017
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 403423
Aldığı Beğeni: 1926
Beğendikleri: 2408
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart Assassin's Creed: Revelations - 2011 - Oyun İncelemesi

Tarihi olayları izlemek, dinlemek ve okumak benim için her zaman zevkli bir uğraş olmuştur. Tarihi çok severim ancak bazılarının düşündüğü gibi olayların yer ve özellikle zamanları ile ilgili bir tarihi değil daha çok gizemli ve uzun bir zamana yayılmış olayları. Kısacası hikaye kısmını. Yani bana Karlofça antlaşmasının tarihini veya Pasarofça’nın maddelerini sorsanız bilmem ancak Osmanlı’nın nasıl yükseldiğini, Fatih’in İstanbul fethinden önce ve sonra neler yaptığını, gizli anlaşmaları, çoğu yerde yazılmayan olayları, gelişen olayların gizli nedenleri, vs. gibi şeyleri sorabilirsiniz.

Nitekim tarih aslında gerçek hikayelerden oluşmaktadır ve bu hikayelerin çoğu da bizlere belli bir seviyede anlatılır. Tarih boyunca ortaya çıkmamış bazı gerçekler vardır ki hala dünyamızı etkilemekte ve hala insanlıktan gizlenmektedir. Bunlar çoğu zaman birer mitmiş gibi anlatılmaya çalışır, çoğu zaman da bahsedilmesine bile şiddetle karşı çıkılır.

İşte beni en başından beri Assassin’s Creed serisine çeken de bu olmuştu. Onun gizemli hikayesi açıkası bütün oyunlarını hiç sıkılmadan oynamamdaki en büyük sebeptir. Tarihi gerçeklerden ve efsanelerden yola çıkarak hazırlanmış bir hikayenin içindeki gizemler, tahmince sadece benim değil bu serinin tüm hayranlarının esas odak noktası olmuştur. Yeni oyunlarla birlikte ekstra özellikler geliştirilmiş, oyun daha varyasyonlu ve daha eğlenceli bir hale bürünmüş olabilir, ancak bir terzi dükkanına yatırım yapmak hiçbir zaman Vatikan’nın altındaki gizli bir odada Junoile konuşup eski dünyanın sırlarını öğrenmek kadar heyecanlı olmamıştır.

Şimdi ise hikayede serinin içimize işleyen kahramanı Ezio ile ilgili son kısıma geldik. Üstelik bu seferki oyun, dünyanın geri kalanını bilmem ama, Türk oyucular için ayrı bir öneme sahip. Nitekim Avrupa’nın incisi İstanbul yeni oyunumuzun başrolünde bulunuyor.
Her turist bir değil tabi
AC: Revelations temelde Brotherhood ile aynı mekanik yapıya sahip bir oyun. Oyunda teknik anlamda çok fazla bir değişiklik olduğunu söyleyemeyiz. Savaş mekaniği, oynanışı, sunumu itibari ile Ubisoft güzel tutturduğu bir çizgiden kalitesini arttırarak ilerliyor. Yine güzel öldürme animasyonları, çatılardan atlamalar, zıplamalar ve yine her tarafımızda bulmacalar mevcut, ancak elbette Brotherhood’un %100 aynısı da diyemeyiz.

Her şeyden önce karakter modellemelerinde oldukça sağlam bir gelişim olduğunu daha ilk andan Desmond’ın suratında fark ediyorsunuz. Yüz mimikleri, hatları, yüz renginin bölgelere göre değişimi eski oyunlara nazara bir kat daha iyi diyebiliriz. Her ne kadar eski tipinden biraz farklı gelse de insana, yeni Desmon’un görsel özellikleri eskisine nazaran çok daha iyi. Aynı şeyi Ezio için de söylemek mümkün elbette. Hoş, ellili yaşlardaki hali ne kadar hoşunuza gider bilmiyorum ama eskiye nazaran görsel açıdan kesinlikle farklı bir Ezio çıkıyor karşımıza. Sanki Ubisoft yılların verdiği yükü ve bilgeliği olabildiğince yüzüne yansıtmaya çalışmış Floransalı kahramanımızın.

Karakterleri bir kenara bırakıp assoliste gelecek olursak o konuda da Ubisoft bizleri hayal kırklığına uğratmıyor sağ olsun. İstanbul 1500’lü yıllarda tam olarak nasıldı açıkçası çok detaylı bilmiyorum ancak Revelations’da karşıma çıkan İstanbul’un kesinlikle o yılları yansıttığını söyleyebilirim. Şehrin tüm bölgelerindeki o canlılık, o otantik hava, cumbalı evleri görünce ciddi anlamda içiniz bir hoş oluyor. Bu arada hemen söyleyeyim oyunda şehre hem İstanbul, hem Constantine, hem de Konstantinyye şeklinde hitap ediliyor.

Atmosfer her zamanki Assassin’s Creed serilerinden farklı olarak bu sefer bizim için daha yoğun hissediliyor. Özellikle halkın arasında gezip, görevler haricinde etrafta koşturduğunuzda insanların konuşmalarını ve zaman zaman yaptıkları tartışmaları dinlemek artık daha zevkli oluyor. İşin garip kısmı bu arka plan konuşmalarındaki Türkçe oldukça güzel bir şive ile kullanılırken ana karakterlerde kullanılan Türkçe biraz yamuk yumuk geliyor kulağa. Nitekim bütün bu Türkçe kelimeleri yabancıların seslendirdiğini düşünürsek yine de duyduklarımız oldukça etkileyici. Yine de keşke yabancılar yerine iyi İngilizce konuşan Türk ses aktörleriyle çalışyamış Ubisoft.

Yusuf dahi sizinle Türkçe konuşurken bile acaba o da mı İtalya’dan geldi diye düşünüyorsunuz bir an. Üstelik bahsettiğimiz konuşmalar öyle bir iki cümle ile de kalmıyor. Bazen cümlenin yarısı hatta yüzde 90’ı tamamen Türkçe kelimelerden oluşuyor. Bunun yanında seçilen kelimeler de bir yabancı için telaffuz edilmesi oldukça zor kelimeler. “Bu ne büyük şeref usta” veya Haydi rastgele” gibi cümleleri bir oyunda duymak garip bir his yaratmadı desem yalan olur. Fakat bunun sadece biz Türk oyuncular için bir sorun olduğunu düşünürseniz genel olarak ses aktörlüğü oldukça güzel. Müzikler ise her zamanki otantik tonunda oyundaki atmosfere göre değişken ve tamamlayıcı bir yapıya sahip.
Oyundaki animasyonlar tıpkı eski oyunlarda olduğu gibi genellikle savaş sahnelerinde ortaya çıkıyor ve onlarda iyice elden geçirilmiş. Özellikle oyunun başlarında bir sahne vardı ki çok ilgimi çekti; Ezio ile silahsız bir şekilde askerin tekini etkisiz hale getirirken, Ezio önce askerin kolunu kırdı ardından da sırtına vurarak onu yere serdi. Fakat burada takdire şayan nokta askerin kırılan kolunun ragdoll misali gelişi güzel sallanmasıydı. Tıpkı kırık bir kolun yapacağı gibi. Öte yandan askerin geri kalan tarafı belli bir animasyon kuralı içinde hareket etmeye devam ediyordu. Yani kırık kol, vücuttan bağımsız bir şekilde hareket ediyordu.

Oyunun teknik yönlerindeki önemli noktalardan birisi de tuş takımının değişmiş olması. Artık tabanca, fırlatma bıçağı gibi ikincil silahlarınıza çok daha kolay ulaşabiliyorsunuz ve bunlara da bir kısayol atayabiliyorsunuz. Bu şekilde gerek gizlilik gerektiren gerekse savaşmanız gereken görevlerde hızlıca davaranıp sorunun üstesinden gelebiliyorsunuz.

Bütün bu iyi yönlere rağmen yıllardır süren şu yapay zeka dengesizliği hala karşımıza çıkıyor. Bazen dibine bile geldiğimizde bizi fark etmeyen, hatta tepeden önüne düştüğümüzde bize bakıp arkasını dönen askerlerin yanı sıra, 10 metre uzağındayken bir zıplama sesinden nerede olduğumuzu anlayan askerlere kadar saçma bir yapay zeka paleti var karşımızda. Oyundaki yapay zekanın yarısını aptal, yarısını akıllı nasıl yapıyorlar onu anlamıyorum. Bunun yanında her ne kadar az önce övmüş olsam da grafikler sanat eseri değil tabii. Bazı noktalarda grafik hataları, hatta saçmalamaları karşımıza çıkıyor. Bazı yerlerdeki doku problemleri de gözden kaçmıyor değil.

Elbette bunları sizlere oyunu kötülemek adına değil sadece karşımıza çıktığı için söylüyoruz. Nitekim bütün bunlar, belki yapay zeka hariç, hiçbir şekilde Revelations’tan zevk almanızı engellemiyor.


Oyunu PlayStation 3’te oynadım ve şunu söyleyebilirim ki bir konsolun bize verdiği sınırlı seviyedeki performansla bile genel grafikleri gördüğümde oyunun sağlam bir PC’de nasıl olacağını tahmin bile edemedim. Özellikle suyla ilgili grafikler gerçekten çok sağlam olmuş.

Bir İstanbul masalı
Masyaf’ta başlayan hikayemizde Ezio, üstadı Altair’in hayaletinin peşinden Orta Doğu’ya kadar gidiyor. Söylenenlere göre Altair, Masyaf kalesinin altındaki bir kütüphaneye çok güçlü bir nesne saklamış. Bu nesne o kadar güçlüymüş ki, Tapınakçılar ile Suikastçılar arasındaki savaşı sonsuza dek bitirebilirmiş.

Kütüphanenin kapısı ise beş özel anahtar ile korunuyor. Niccolo Polo’nun günlüğünü Tapınakçılar’dan ele geçiren Ezio, Altair’in kütüphanesine girmek için gerekli beş anahtarın İstanbul’da olduğunu öğrendiğinde Osmanlı’nın son başkentine doğru yola çıkıyor. Elbette bu anahtarları bulmak o kadar da kolay değil. Nitekim oyundaki baş düşmanımız, yıkılan Bizans İmparatorluğu’nun varisi Manuel Palaiologos. Manuel Palaiologos, Biazns Tapınakçıları’nın da yardımı ile tahtı ele geçirmeyi ve Bizans’ı yeniden kurmayı amaçlıyor. Öte yandan Ezio’nun akıl hocalığı da yapacağı şehzade Süleyman’ın da bir rakibi var; amcası Ahmet.

Galata bölgesinde başlayan İstanbul maceramız, Osmanlı suikastçısı Yusuf Tazim sayesinde bize şehrin o yıllardaki halini de tanıtıyor. Tıpkı Brotherhood’da olduğu gibi oyuna kısa bir gezinti ile başlıyoruz. Bu sırada Galaat kulesi ve Haliç’i görebiliyoruz. Zaten oyunun başlarında da kuleye tırmanma görevimiz mevcut. Daha sonrasında ise Beyazıt bölgesi, İmaparatorluk bölgesi, Constantine bölgesi ve Kapadokya’yı görme şansımız oluyor.
Revelations’ın en çok beğendiğim özelliklerinden bir tanesi de bu şehri dolaşma görevleri sırasında size etrafa bakma imkanı sağlaması. Kendimi çok zorladım ancak Brotherhood veya AC 2’de böyle bir özellik olduğunu hatırlayamadım. Demek istediğim şu; Yusuf ile ilk karşılaşmamızda biraz ayaküstü muhabbet ettikten sonra bizi Suikastçılar’ın saklanma yerine getiriyor, bu sırada da biraz etrafı tanıtıyor. İşte bu anda Ezio ile Yusuf’a yakın durursanız Ezio, Yusuf’u otomatik olarak takip ediyor ve siz de bu sırada Ubisoft’un nasıl bir İstanbul inşa ettiğini görebiliyorsunuz. Dediğim gibi önceki oyunlarda olduğunu hatırlamadığım bir özellik olduğundan ve Yusuf ile gezerken etrafı incelediğim şehir İstanbul olduğunan bence bu büyük bir artı.

Revelations, İstanbul’u olabildiğince detaylı şekilde karşımıza çıkartmaya çalışmış. Elbette her sokak ayrı ayrı tasarlamamış ancak size hiç yaşayamadığımız Osmanlı İstanbul’u havasını olabildiğince vermeye çalışmış. Boğaz’dan veya Haliç’ten yüzerek ya da tekne ile geçmek, Galata Kulesi’nin tepesine çıkmak, Aya Sofya’yı ziyaret etmek, Topkapı Sarayı’nın surlarına tırmanmak gerçekten farklı bir duygu. Üstüne üstlük tüm dünyanın da bu şekilde eserlerimizi tanıyacak olması da bir o kadar gurur verici.

Tıpkı AC 2’de veya Brotherhood’da olduğu gibi şehrin bütün kilit mekanları en ince ayrıntısına kadar tasarlanmış durumda. Demin saydığım Aya Sofya, Gala Kulesi, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı gibi yerler yapılabilecek en detaylı şekilde hazırlanmaya çalışılmış.

İstanbul’a gelen Ezio yine burada suikastçıların yardımı ile bir yandan Altair’in anahtarlarına ulaşırken bir yandan da İstanbul’un Tapınakçılar’ın eline düşmemesi için elinden geleni yapıyor. İlerleyen bölümlerde karşılaştığı Piri Resi, Sofia Sartor ve Şehzade Süleyman’ın da yardımlarını arkasına alan ve aynı yardımları da onlara sunan Ezio, Avrupa’nın incisini sessizce kötülüğün elinden kurtarıyor. Yine hemen merak edilen soruya yanıt vereyim; evet oyunda Yeniçeri veya normal Osmanlı askerleriyle de savaştığımız oluyor. Nitekim Yusuf Tazim de size ilk geldiğinizde bu durumdan bahsediyor:

“Osmanlı askerleri düşmanımız değil ancak yanlış bir harekette bizlere de saldıracaklardır.“
Hüseyiи. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 22 Kasım 2011, 21:55   #2 (permalink)
Death Surgeon

Hüseyiи. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 02 Ağustos 2011
Nerden: Karanlıklardan..
(Mesajlar): 8.363
(Konular): 2017
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 403423
Aldığı Beğeni: 1926
Beğendikleri: 2408
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart

Bir İstanbul savunması
Ezio’nun her iki oyununda onun tedarikçisi ve dostu konumunda olan Leonardo bu oyunda bizimle değil ancak onun yerine bir başka üstat, Piri Reis yardımımıza koşuyor. Bunun yanında Yusuf da bizleri yeni silahlar ve savaş teknikleri ile tanıştırıyor. Bunlardan en önemlisi ise Hook Blade, yani kanca bıçak.

Hook Blade’i zaten az çok daha önceden duydunuz. Şu meşhur videoda da izlediğiniz gibi Ezio’nun gizli bıçaklarından bir tanesi Tapınakçılar ile yaptığı savaşta kırılıyor. Bunun üzerinde Yusuf onu kendilerinin uzun zamandır kullandıkları kanca bıçak ile tanıştırıyor. Zaten Yusuf’u dikkatlice dinlerseniz, kendi kullandıkları silahlar hakkında konuşurken Avrupalı’ları bu konuda biraz aşağıladığını da fark edeceksiniz.
Bu kanca bıçak sayesinde gerek düşmanlarımızı öldürürken, gerek hızlı hareket ederken bizlere yeni avantajlar sağlıyor.

Örneğin artık düşmanlarımızın üzerine hızlıca koşup yeni bıçağımız sayesinde onların üstünden atlayarak anında arkalarına geçip öldürebiliyoruz veya onların duruşlarını bozarak gardlarını indirmelerini sağlıyoruz. Kanca bıçak aynı zamanda Zipline dediğimiz binaların çatıları arasına bağlı olan uzun iplere asılarak çatılarda çok daha hızlı ilerlememizi sağlıyor. Yine yüksek yerlere tutunmak için hook blade’i kullanıyoruz.
Evin, ölümüne koruduğun yerdir
Revelations’ın oynanışındaki yenilikler sadece elde ettiğimiz yeni eşyalarla sınırlı değil. Oynanış konusunda yine değişik varyasyonların bulunduğu Revalations’ın en büyük yeniliklerinden bir tanesi de Den Defence.
Suikastçılar’ın İstanbul etrafına dağılmış “Den” yani in adını verdikleri gizli evleri bulunuyor ve zaman zaman Tapınakçılar yerlerini öğrendikleri bu inlere saldırıda bulunuyor. İşte bu durumlarda Ezio ile emrinizdeki askerleri konumlandırıp savunmanın başarılı olmasını sağlıyorsunuz.

Den Defence’de Ezio’yu hareket ettiremiyorsunuz sadece ekranı sağa sola çevirebiliyorsunuz. Genellikle dar bir sokak üzerinden yapılan saldırılarda sizin yapmanız gereken suikastçılarınızı çatılara veya farklı stratejik noktalara yerleştirip gelen düşman saldırılarını engellemek. Bunun için arbaletli veya tüfekli suikastçı yerleştirme seçeneğiniz, barikat kurma seçeneğiniz ve Ezio ile birliklerin üzerine bomba yağdırma gibi özellikleriniz mevcut. Bunun yanında Ezio’nun önceki oyunda kullandığımız silahını da kullanıp tek tek düşman askerlerini vurabiliyoruz.

Bir nevi “Tower Defence” mantığıyla hazılanmış bu mini oyunlar farklı tatlar almanızı sağlıyor. Yine de bu sistemdeki kontrol sıkıntısı da bir eksi nokta. Fare misali analog kolları ile kontrolü sağladığınız bu noktalar için zamana karşı yarıştığınız bu görevlerde zorlanma veya sık sık hata yapma imkanınız mümkün. Üstüne üstlük bu oyunda kaybetteiğiniz yeri saldırının hemen bitiminde tekrardan kumandanı öldürüp kuleyi yakarak geri alabiliyorsunuz ki bu da size “Niye o kadar uğraştım o zaman?” dedirtiyor.

Tapınakçılar İstanbul’un belli bölgelerini kontrolleri altına almış ve bu bölgelerde varlıklarını şiddetli derecede hissettiriyor. Revelations’ta da tıpkı Brotherhood’da olduğu gibi Ezio ile bu bölgelerdeki Tapınakçı hakmiyetini sonlandırıp bölge halkını refaha kavuşturuyorsunuz. Bunun için yine bölgenin kumandanını öldürüp daha sonra bölgedeki en yüksek kuleyi yakıyorsunuz. Fakat eski oyunlardan farklı olarak kazandığınız bölgelere düşman yeniden saldırabiliyor. Serbest kalan bölgelerdeki kapanmış dükkanları yeniden açma ve onlara yatırım yapma imkanınız doğuyor. Bu hem şehrin hem de sizin gelirlerinizi olumlu yönde etkiliyor.

Revelations’ta da hazine sandıkları ve loot sistemi mevcut. Bu sandıklardan ve öldürüğünüz kşilerden para, ilaç, silah ve özel nesnelerin dışında oyuna yeni katılan bombaları veya malzemelerini de bulabiliyorsunuz.
Yeni oyunda pek çok mekanda Ezio’nun toplayabileceği “Animus Data Fragment” adında veri parçaları mevcut. Bunlar Ezio için anlamsız olsa da Desmond için hayati değer taşıyor.

Bir garip barmen
Assassin’s Creed serisinin esas çocuğu olan ancak başrol fırsatını yeni yeni yakalayan Desmond, Brotherhood’dan sonra kendisini Animus’un içinde hapsolmuş bir şekilde buluyor. Gerçek dünyadaki vücudu ise komada.

Revelations’daki en büyük yeniliklerden bir tanesi de zaten Desmond ile ilgili. Eskiden oyunun ana hikayesi gereği zorunlu olarak kontol ettiğimiz modern çağ suikastçısının görevleri artık tamamen opsiyonel. Birinci şahış bakışından oynadığınız Desmond görevlerinin amacı parçalanan zihnini bir araya getirmek ve bu kabustan kurtulmak. Black Room adı verilen odalarda çözdüğünüz bulmacalar sayesinde tamamladığınız bölümler her ne kadar oyunun bir yan detayı gibi gözükse de, bu bölümlerin hem oynanışı rahat olması hem de hikayeyi tamamlaması, onu dayanabilir kılıyor. Yine de herkesin seveceği bir tür olduğunu düşünmüyorum, fakat yine de bir iki kez deneyin derim.
Desmond’ın uyandığı yer olan ve oyunda Animus Adası olarak adlandırılan yerde yalnız değil. İlk oyundan beri bizlere yön göstermeye çalışan Subject 16’yı da artık kanlı canlı bir şekilde görebiliyor ve onu daha yakından tanıyabiliyoruz.

Fakat kendi fikrimce AC 2’de ve Brotherhood’da mevcut olan glimp bulmacaları, hem tarihsel dayanklı yarı kurgusal hikayeleri ile hem de yaratıcı bulmacaları ile daha ilgi çekiciydi. Nitekim dediğim gibi artık Subject 16’nın yanınızda olması bu tarz bir durumun oluşma mantığını da ortadan kaldırıyor.

Ka-Boom
Revelations’ın getirdiği bir yenilik de bombalar. Son iki oyunda her ne kadar duman bombası kullanmış olsak da yeni oyundaki bombalar oldukça geniş seçenekler ve farklı taktikler sunuyor bizlere.

Zaten esnek olan savaş seçeneklerimiz arasına giren bomblar işimizi çoğu zaman daha da kolaylaştırıyor. Üç ana başlık altında toplanan bombalar ölümcül, taktiksel ve dikkat dağıtma amacıyla oluşturulabiliyor. Pek çok varyasyonu sayesinde 300 çeşide kadar çıkan bombalar pek çok farklı durum için uygun silahlar oluyor ve oyunun fazla zorlamayan görevlerini daha da kolay hale getiriyor. Bomba konusunun en önemli özelliği ise kendinizin oluşturabilmesi. Dolayısı ile başarısız olduğunuz bir görevden sonra duruma uygun bir bombayı veya bombaları kendiniz hazırlayıp zorluğun altından kolayca kalkabiliyorsunuz.


Hüseyiи. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 22 Kasım 2011, 22:52   #3 (permalink)
Dreamer
Misafir Üye
Dreamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart

cuma günü çıkıyor...
  Alıntı
Reklam Alanı
Alt 22 Kasım 2011, 23:25   #4 (permalink)
sıkıcı.

Allwant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Ağustos 2011
Nerden: manisa.
(Mesajlar): 1.233
(Konular): 82
İlişki Durumu: Karmaşık
Burç:
Renkli Para : 22221
Aldığı Beğeni: 6
Beğendikleri: 3
Ruh Halim: none
Takım :
Standart

beklemedeyiz..
Allwant isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 22 Kasım 2011, 23:31   #5 (permalink)
Dreamer
Misafir Üye
Dreamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart

çıksın da oynayak
  Alıntı
Alt 23 Kasım 2011, 14:57   #6 (permalink)
BaNuŞ ReiS
Misafir Üye
BaNuŞ ReiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart

ayy çok yakışıklı yaa:diss:
  Alıntı
Alt 23 Kasım 2011, 15:05   #7 (permalink)
Death Surgeon

Hüseyiи. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 02 Ağustos 2011
Nerden: Karanlıklardan..
(Mesajlar): 8.363
(Konular): 2017
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 403423
Aldığı Beğeni: 1926
Beğendikleri: 2408
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart

Sabırsızlıkla bekliyoruz bakalım
Hüseyiи. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 24 Kasım 2011, 13:38   #8 (permalink)
Death Surgeon

Hüseyiи. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 02 Ağustos 2011
Nerden: Karanlıklardan..
(Mesajlar): 8.363
(Konular): 2017
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 403423
Aldığı Beğeni: 1926
Beğendikleri: 2408
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart

Bugün çıktı oyun arkadaşlar, sağolsun SKIDROW yine iş başında :closedeyes:
Hüseyiи. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 24 Kasım 2011, 13:49   #9 (permalink)
sıkıcı.

Allwant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Ağustos 2011
Nerden: manisa.
(Mesajlar): 1.233
(Konular): 82
İlişki Durumu: Karmaşık
Burç:
Renkli Para : 22221
Aldığı Beğeni: 6
Beğendikleri: 3
Ruh Halim: none
Takım :
Standart

Dün düştü nete, jet gibi geldi valla
Allwant isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 24 Kasım 2011, 14:36   #10 (permalink)
“ S O N ”

Mr.YILDIRIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 06 Ağustos 2011
Nerden: İstanbul
Yaş: 29
(Mesajlar): 612
(Konular): 64
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 44519
Aldığı Beğeni: 445
Beğendikleri: 331
Ruh Halim: Yalniz
Takım :
Standart

Eve dönünce indirmem lazım (:

“ S O N ”
Mr.YILDIRIM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
2011, assassin, creed, oyun, revelations, İncelemesi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557