Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Teknoloji > Oyun Dünyası > Oyun İncelemeleri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Oyun İncelemeleri Tüm oyunların incelemeleri burada

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Like Tree2Kişi Beğendi
  • 1 Post By `Danqerous ~
  • 1 Post By `Danqerous ~
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 26 Ağustos 2012, 12:52   #1 (permalink)
Üye

♠Vค❼є - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 19 Mayıs 2012
Yaş: 27
(Mesajlar): 3.246
(Konular): 1002
Renkli Para : 128345
Aldığı Beğeni: 212
Beğendikleri: 178
Ruh Halim: none
Yeni Sleeping Dogs

Sleeping Dogs

Çin'in eğlenceli ve karanlık yüzü


Şu sıralar dünya gündeminde önemli bir yere sahip olan Çin neredeyse bütün özellikleri ile insanın ilgisini çekiyor. Getirdiği kısıtlamalar, yaşam biçimi, batı ile olan rekabeti ve özellikle de “çakma” ürünlerinde artan kalite onları ciddi anlamda dünya sahnesinde başrole kadar getirdi sayılır. Hal böyle olunca oyunlarda da kendisine yer bulması uzun sürmedi.

Polisiye filmlerinin en çok sevilen türlerinden bir tanesi gizli polis ya da Amerikalılar’ın dediği gibi “undercover” türüdür. Misal Johny Depp ve Al Pacino’nun oynadığı Donnie Brasco veya Martin Scorsese’nin çekip Matt Demon ve Leonardo DiCaprio’nun oynadığı “The Departed” favorilerim arasındadır.

Bu iki film bizlere gizli ajan olarak çalışan ve kendilerininkinden tamamen zıt bir dünyaya ayak uydurmaya çalışan insanların yaşadıkları iç bunalımı, karakterlerindeki değişimi ve bozulmayı, kendilerine yabancılaşmayı ve en sonunda uçurumun ucunda son karar aşamasında ne yaptıklarını gösterir. Tıpkı Sleeping Dogs gibi.
United Front Games tarafından geliştirilen ve Square Enix’in dağıtımcılığını yaptığı Sleeping Dogs da temelinde aynı konuyu barındırıyor. Yetenekli bir polis memuru olan Wei Shen’in Çin mafyasına sızıp bu kötü tohumu içeriden bitirmeye çalışmasına yardımcı oluyoruz Sleeping Dogs’da. Elbette bu iş iki cümleye sığdıracak kadar kolay olmuyor. O yüzden dilerseniz incelemize geçelim artık.

Büyük Çin’de küçük polis
Hikayeyi az önce de anlattım. Fazla derine inmeden biraz daha açıklamak gerekirse, Shen kız kardeşinin de eskiden takıldığı Çin’deki mafyanın içine sızarak hem büyük patronu ele geçirmeye bir yandan da rakip çetenin işini bitirmeye çalışıyor. Fakat klasik bir gizli görev olarak başlayan bu süreç zamanla farklı ve beklenmedik (en azından Shen için) sonuçlar doğuruyor.

Açık dünya aksiyon oyunu olarak kategorize edilen Sleeping Dogs bu tanıma %100 uyan bir yapıya sahip. Her yerinden aksiyon fışkıran ve geniş bir serbestlik tanıyan oyun bu yönü ile GTA’nın bir kopyası gibi. Lakin yanlış anlaşılmasın, “kopya”dan kastım çalmak veya araklamak değil. Sleeping Dogs her ne kadar genel oyun mekaniği açısından GTA’ya benzese de diğer yönleriyle ondan farklı kılıyor kendisini. Dolayısı ile duruma "yoğun bir esinlenme" olarak bakabiliriz.

Açıkçası genel bir açıklama yapacak olursak Sleeping Dogs'un atmosfer ve tasarım olarak GTA’ya, oyun mekaniği ve akrobasi açısından Assassin’s Creed’e, dövüş sistemi açısından da Rocksteady’nin Batman oyununa benzediğini söyleyebiliriz.

Fakat bu benzerlikler sizde Darksiders’ın maruz kaldığı “çakma” etkisini oluşturacağı düşüncesini oluşturmasın, nitekim Sleeping Dogs’u oynarken bu üç oyun aklınıza gelse de, o üç oyun kolay kolay “aklınıza gelmiyor” bilmem anlatabildim mi?

Koş Wei Shen, koş!
Tıpkı başlıktaki gibi oyuna Wei Shen’i koşturarak başlıyoruz. Bu sırada oyun bizlere bazı temel mekanikleri gösterip bunlara alışmamızı sağlıyor. Bir polis ve bir de Çinli olması Shen’den beklenen Jackie Chen kıvraklığını bizlere sunuyor. Nitkeim Shen oyun boyunca, atlıyor, zıplıyor, tırmanıyor, vs.

Elbette oyun her şeyi sırası ile anlattığı için bazı özellikler ilk başta saçma gelebiliyor. Misal “Space” tuşu ile sprint atarken yine bu tuş ile nesnelerin üzerinden zıplayarak koşunuza kesintisiz devam ediyorsunuz. Lakin sprint atarken önünüzdeki bir nesnenin üzerinden atlamak için doğru zamanda tekrardan “Space” tuşuna basmanız gerekiyor. İşte bana ilk başta burası saçma gelmişti lakin kısa bir süre sonra onunda mantığı olduğunu gördüm.

Sleeping Dogs’da her ne kadar GTA ve AC esintileri bulunsa da onlarda olmayan Batman benzeri bir karakter geliştirme seçeneği bulunuyor. Farklı kategorilere ayrılan bu bölümde Cop, Triad, Melee, Face Advantages ve Health bölümleri mevcut. Bunlar size farklı yönlerde geliştirmeler sağlarken o geliştirmeler de oyunun farklı mekaniklerine etki ediyor.
Fakat bu beş alan tek bir tecrübe puanından beslenmiyor. Cop’daki geliştirmeleri açmak için farklı alanlarda başarılı olmalı, Triad’daki geliştirmeleri açmak için farklı alanlarda başarılı olmalısınız.

İşte o “space tuşu paradoksu” da burada devreye giriyor. Zaten Space’e basılı tutup koşarken bir de zıplamak için ekstradan space’e basmamızın sebebi “Cop” için alacağınız tecrübe puanını belirlemek. Eğer doğru zamanda space tuşuna basıp başarılı bir şekilde engel üzerinden atlayabilirseniz o zaman Cop XP’niz de artıyor, başarısızı olursanız o zaman Cop XP’niz düşüyor.

Triad’da da benzer durum “çete işleri” yaparken mevcut. Bunu genel olarak dövüşlerde görüyorsunuz ki o bölüm de zaten çoğunlukla dövüş üzerine eğilmiş. Yaptığınız kavgalarda rakiplerinizi kombolarla, karşı saldırılarla veya bitirici vuruşlarla yendikçe Triad XP’niz artıyor ve siz de bu alanda Shen’i geliştirebiliyorsunuz.

Bunun yanında oyunda bir de “Face” sistemi var ki o da genel anlamıyla reputation mantığına giriyor. Face sistemi pek çok şeye etki ediyor. Ara yüzde haritanın solunda kırmızı çubuk ile sağlığınız bulunurken sağında ise sarı çubuk ile Face Meter’ınız bulunuyor. Dövüşlerden görevlere veya kıyafet alımına kadar pek çok noktaya etki eden Face özelliği haritanızdaki sarı renkte bulunan görevleri yaptıkça artıyor. Bu görevler yaşlı teyzenin üç aylığını bankadan çekmekten, dükkanını serseriler saran kasap Cheng amcayı kurtarmaya kadar değişebiliyor. Lakin genel olarak tema aynı; halka yardım et sevgisini ve saygısını topla.

Bunun yanında karakterinize yeni ciciler alırken de Face’in etkisini görebiliyorsunuz. Özellikle takılar alanında bazı mücevherler Face puanınıza veya seviyenize göre size sunuluyor.

Face sisteminin dövüş üzerindeki etkisi de yadsınamaz cinsten. Siz rakiplerinize tekme tokat daldıkça Face meter da yavaş yavaş dolmaya başlıyor, özellikle bitirici vuruşlar yaptığınız zaman coşuyor. Çubuk dolduğunuzda ise iki etki ortaya çıkıyor, birincisi sağlığınız yavaş yavaş yükselmeye başlıyor, ikincisi, düşmanlarınızın sizden gözü korkuyor, dolayısı ile hemen üstünüze atlamıyorlar, hatta bazısı kaçmaya çalışıyor ya da teslim oluyor.

Vur Shen, vur!
Deminden beri “bitirici vuruşlar” dediğimiz noktayı da açıklığa kavuşturmak için biraz da dövüş mekaniğinden bahsedelim dilerseniz.

Sleeping Dogs’un, özellikle üçüncü şahıs aksiyon oyunlarında artık moda olan "basit dövüş mekanikleri ile aksiyon dolu sahneler" temalı bir dövüş sistemi mevcut. Bunun en iyi örneğini Rocksteady’nin Batman oyunlarında görmüştük. İşte burada da oldukça benzer bir yapı var. Dövüş sisteminde sadece iki tuş kullanıyorsunuz; farenizin sol tuşu ve sağ tuşu. Sol tuş saldırı yapmanızı sağlarken sağ tuş ise karşı saldırı geliştirmenize imkan sağlıyor. Karşı saldırı yapacağınız zaman, size düşmanın çevresini kırmızı ile kaplayarak belirtiliyor. Bu anda Shen diğer bir rakibi ile uğraşırken gelen saldırıyı da oldukça güzel şekilde engelleyebiliyor. Saldırı tuşunda ise kombolar ile rakiplerinizi alaşağı edebiliyorsunuz.

Dövüşlerde kullandığımız bir diğer tuş ise “F” tuşu. Bu tuş rakibinizi tutmaya veya -yerdeyse- kaldırmaya ya da yere düşen rakibin işini hazır yerdeyken bitirmenize yarıyor. Bunu yanında tuttuğunuz rakibi Space tuşu ile etraftaki sert bir nesneye doğru sürükleyebiliyorsunuz. Rakibinizi tuttuğunuzda genellikle etraftaki bazı nesnelerin çevresini kırmızı bir çizgi kaplıyor bu sırada rakibinizi o nesnelerden birinse Space’e basılı tutup sürükler veya yanına getirip F tuşuna basarsanız o zaman “Enviromental Kill” yapmış oluyorsunuz ve bu da sizin Triad XP’inizi ekstradan arttırmış oluyor.

Her ne kadar dövüş sistemi Batman’e benzese de aralarında farklar olduğu da şüphesiz. Özellikle Env. Kill kısmı oldukça zevkli ve basit yapılmış. Sürekli aynı şeyleri yapıyor olsanız da bir sonraki savaşta da yine sıkılmadan yapıyorsunuz. öte yandan dövüşlerdeki karakter animasyonları da oldukça göze hitap eder şekilde hazırlanmış.
Bunu yanında polislerle başınız derde girdiğinde sizi yakalamaya çalışan polisleri, “quick time event” mantığı ile space tuşuna basarak, kendi kelepçelerini üzerlerinde kullanabiliyorsunuz. Bu da oldukça hoş bir detay.

Gez Shen, gez!

Sleeping Dogs’un açık bir dünya oyunu olduğunu söyledik, açık dünya oyunu demek de elbette serbestlik anlamına geliyor. Her ne kadar oyun “tutorial” ayağına sizi ilk 20-30 dakika kendisine bağlasa da evinize kavuştuğunuz anda siz oyunun değil, oyun sizin oluyor. Hızdan çok görüntüye önem veren bir motosiklet ile başlıyor ve sokaktan dilediğiniz aracı “ödünç alarak” yolunuza devam edebiliyorsunuz.

Koca şehirde sadece dolaşmıyorsunuz. Her şeyden önce demin bahsettiğim Face görevlerini yapabilirsiniz. Bunun yanında yemek yiyebilir, yeni kıyafet alabilir hatta masaj yaptırabilirsiniz.

Bütün bunların üzerinizde değişik etkileri oluyor. Örneğin enerji içeceği sizin vuruş gücünüzü arttırırken, Çin çayı sağlığınızı artıyor ya da bazı kıyafetler size dövüşlerde benzer avantajlar kazandırıyor. Bu avantajlar kalıcı olmasa da epey bir süre sizinle birlikte oluyor. Üstelik bunların kalıcılık süresini upgrade kısmından da yükseltebiliyorsunuz ancak kendi hallerinde bile sizi epey idare edebiliyorlar. Misal etrafta size sunulan enerji içeceği, upgrade kısmında bunlara hiç yatırım yapmamış bile olsanız, yaklaşık bir 20 dakika geçerliliğini koruyor.

Bunların yanında oyunun saf halinde toplanabilir eşyalar mevcut. Bunlardan bazıları health shrine’ler gibi sizin canınızı tamamlarken bazıları da size yeni eşyalar ve para veriyor.

Etraftan bir şeyler toplamaktan sıkıldığınızda ise gözünüze kestirdiğiniz hoş bir arabayı alarak şehir turuna çıkabiliyorsunuz. Gece gündüz döngüsünde sabahtan akşama kadar gezinti yapıyorsunuz. Elbette bu sırada eğer Steam üzerinden oynuyorsanız oyun sizi Friend List’inizde bu oyuna sahip diğer kişilerle rekabete de sokuyor. Dolayısı ile bir zaman sonra basit bir araba yolculuğu manyak bir çılgınlığa dönüşebiliyor. Bu rekabetlerde en uzun zıplama, en yüksek sürat, en uzun süre kazasız kullanma, polisten en uzun süre kaçma gibi seçenekler mevcut.

Harita kullanımı oldukça rahat. Zaten oyunun ana görevleri olan Triad ve Cop görevleri size tek bir tuş ile GPS şeklinde harita üzerinden otomatik olarak gösteriliyor. Kendiniz de istediğiniz bir noktayı işaretleyerek oraya GPS açabiliyorsunuz.
Bir Jet Li ol, bir Jackie Chan ol
Sleeping Dogs tasarım olarak yaşadığınız şehri Çin teması ile oldukça güzel sunan bir oyun. Uzak Doğu’nun vazgeçilmezi gece pazarları, Amerikan sentezi ile bütünleşmiş sosyetik Çin mekanları, mimari yapılar vs. derken zaman zaman algıda eksiklik yaşandığı olsa da çoğunlukla bir Uzak Doğu şehrinde yaşadığınızı hissediyorsunuz. Zaten görevleri yaparken bu duygu size yoğun olarak verilmeye çalışılmış ancak free-ride şeklinde dolaştığınızda da buranın bir Liberty City veya onun Çin mahallesi olmadığını da anlıyorsunuz. Fakat bu konudaki tek sorun etraftaki diğer insanların detaylarındaki sınırlar.

Özellikle GTA V’in en büyük özelliği olarak tanıtılan “Herkes kendi işine gücüne bakacak, etrafta boş boş dolaşmayacaklar” mantığı burada geçerli değil. Sürekli aynı tiplerin yanından geçip gidiyor ve onlardan aynı tepkilere maruz kalıyorsunuz. Her ne kadar beş senelik bir firma olan United’dan da bundan fazlasını şu an için beklemek haksızlık gibi olsa da yine de biraz daha çeşitlilik veya en azından fazla etkileşim olabilirdi.

Müzikler konusunda ise aksine bir durum söz konusu. Daha ana menüden itibaren sizi Uzak Doğu havasına sokan (artık neyse o) müzikler, sahnelere göre artan ya da azalan atmosferi iyice hissettiriyor. Bunun yanında araç radyoları bir Vice City (bence müzikler açısından en iyi GTA’ydı) olmasa da kulağınızın pasını temizlemeye yetiyor. Seslerin ise dövüş sahnelerindeki vuruşlardan, araç çarpışmalarına veya silah seslerinden, karakter seslendirmelerine kadar kaliteli olduğunu söyleyebilirim. Diyaloglar esnasında bazı ufak senkron kaymaları olsa da o kadar göze batmıyorlar.
Dudak mo-cap’leri ve yüz mimikleri oldukça iyi hazırlanmış, oyunun grafiksel yönü demin de belirttiğim çevre tasarımı olarak gayet hoş ve kaliteli. Araç tasarımları ortalamayken NPC’lerin kısıtlı sayıdaki çeşitliliği biraz can sıkıcı olan konu. Lakin hikayede rol alan karakterler gayet hoş tasarlanmış.

Öte yandan oyunun grafiksel sorunları da yok değil. Artık aksiyon oyunlarının vazgeçilmezi olan rag doll fizik sistemi Sleeping Dogs’da da mevcut. Her ne kadar bu sistem dövüş oyunlarında hoş bir görsel sunsa da bazen saçma sapan manzaralar oluşturduğunu hepimiz biliyoruz. Sleeping Dogs’da bu tarz manzaralarla karşılaşacağınızı söylemeye gerek yok zaten benim eleştiri noktam da bu olmayacak ancak zaman zaman, duvar içine girmeler, yere gömülmeler veya başka bir adamın içinden geçip gitmeler de karşılaşacağınız sorunlardan. Oyunun şu an için yüksek çözünürlüklü texture paketi DLC şeklinde ücretsiz olarak emrinize amade fakat bu bile sorunların tümünü ortadan kaldırmıyor. Dolayısı ile kısa zaman içinde bir yama ile karşılaşmamız olası.

Bir Çin hükümdarı
Evet, içerisinde pek çok farklı oyundan öğeler barındırıyor ve evet teknik kısımda, en azından görsellerde bazı eksiklikleri ve hataları var ancak Sleeping Dogs ciddi anlamda “eğlenceli” bir oyun olmuş.

Hani bazı oyunlar vardır sadece hikayesini öğrenmek için oynarsınız (Darksiders I/II, Max Payne 3, AC 2, Diablo 3) ama bazı oyunlar vardır her boş anınızda açarsınız (GTA, Batman, Saints Row) işte Sleeping Dogs bu ikisinden de biraz almış durumda. Oyunda görevlere bulaşmadan da horoz dövüşüne katılmak, karaoke yapmak, masaj yaptırmak, şehir turu atmak gibi yapabileceğiniz pek çok şey mevcut öte yandan yazının başında belirttiğim gibi “undercover” polislerin o iç çekişmelerindeki hikayeyi ve genel olarak o polisiye macerayı da yaşamak ayrı bir zevk.

Kısacası Sleeping Dogs alınıp oynananacak ve uzun süre sizi mutlu tutacak bir oyun olmuş.

Alıntı
♠Vค❼є isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 01 Eylül 2012, 12:42   #2 (permalink)
Öğüt vermek kolay,
Örnek olmak zordur.


`Danqerous ~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 09 Nisan 2012
Nerden: Mersin
(Mesajlar): 3.389
(Konular): 779
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 71761
Aldığı Beğeni: 302
Beğendikleri: 178
Ruh Halim: Uykucu
Takım :
`Danqerous ~ - MSN üzeri Mesaj gönder `Danqerous ~ isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart

Şu anda satın aldım ve indirmeye başlıyorum.
♠Vค❼є Bunu beğendi.

And tonight,
I'll fall asleep with
you in my heart.
`Danqerous ~ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 01 Eylül 2012, 16:13   #3 (permalink)
Üye

♠Vค❼є - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 19 Mayıs 2012
Yaş: 27
(Mesajlar): 3.246
(Konular): 1002
Renkli Para : 128345
Aldığı Beğeni: 212
Beğendikleri: 178
Ruh Halim: none
Standart

Alıntı:
`Danqerous ~ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Şu anda satın aldım ve indirmeye başlıyorum.

Daha sonra, Oyun hakkındaki görüşlerini bizlerle paylaşırsan sevinirim =)
♠Vค❼є isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 01 Eylül 2012, 16:20   #4 (permalink)
Öğüt vermek kolay,
Örnek olmak zordur.


`Danqerous ~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 09 Nisan 2012
Nerden: Mersin
(Mesajlar): 3.389
(Konular): 779
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 71761
Aldığı Beğeni: 302
Beğendikleri: 178
Ruh Halim: Uykucu
Takım :
`Danqerous ~ - MSN üzeri Mesaj gönder `Danqerous ~ isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart

Oyun daha çok çin gangsta tarzı görüntüleri muhteşem pc'm iyi olmasına rağmen arada takılmalar yaşıyorum görüntü yüzünden ama oyunu öneririm herkese.
Oyuna sivil officer olarak başlıyoruz mafia'nın içine dalıyoruz sonra aksiyon başlıyor işte 1 2 bölüm oynadığım şu anda anladığım kadarıyla bunlar.
♠Vค❼є Bunu beğendi.

And tonight,
I'll fall asleep with
you in my heart.
`Danqerous ~ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
dogs, sleeping


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557