Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Teknoloji > Oyun Dünyası > Oyun İncelemeleri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Oyun İncelemeleri Tüm oyunların incelemeleri burada

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 26 Ağustos 2012, 13:24   #1 (permalink)
Üye

♠Vค❼є - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 19 Mayıs 2012
Yaş: 27
(Mesajlar): 3.246
(Konular): 1002
Renkli Para : 128345
Aldığı Beğeni: 212
Beğendikleri: 178
Ruh Halim: none
Standart Yerçekiminden sıkılan var mı? Inversion (PC)

Inversion (PC)

Yerçekiminden sıkılan var mı?
Güneşin ten yakan sıcağı Davis'e vurdukça, çalıştığı polis departmanının merkez binasına daha çabuk girmek istiyordu. Elinde kalan son işlerini halledecek ve canından çok sevdiği karısının ve kızının yanına, yani yuvasına dönüş yapacaktı. Ama hayat her zaman bize istediklerimizi vermez. İşte Davis de o gün hayatında daha önce yaşamadığı, belki de hayatının en büyük macerasına, Inversion'a çok yakındı. Leo'dan selamını aldı ve arabasına bindi. Evine giderken Leo'yu da, evine bırakacaktı. Ne de olsa komşuydular. Ama Inversion geldi ve Davis'i buldu. Her şeyin başlangıcı olan bu nokta, belki de Davis'e eski yaşamının kolaylığını hatırlatacak tek şeydi...

Güneş sönüyor...

Size yukarıda bahsettiğim kısım oyunun hemen başı, daha neler olup bittiğini idrak etmeye çalıştığımız o anlar. İsterseniz bu kadar edebiyatı bir kenara bırakalım ve Inversion'a derin bir bakış atalım.
Inversion'un hikâyesi sokakta başlıyor. Hangi gezegenden geldiklerini bilmediğimiz, daha çok uzaylıya benzeyen "Lutadore" olarak adlandırılan bir tür mahluk sınıfı, dünyanın altını üstüne getiriyor. Önlerinde ne varsa parçalıyor, yok ediyor. Biz de ana karakterimiz Davis olarak, onun hem komşusu, hem partneri Leo'nun da yardımını alarak, bu mahlukların yarattığı kaos ortamı içerisinde karımızı ve kızımızı aramaya koyuluyoruz. Inversion'un hikayesi anlattığım kadar sade. Tam olarak bir oyun senaryosu. Oyun içinde gördüğünüz olaylara da şaşırmanız imkansız denecek kadar güç. Çünkü her şey standart. Herhangi bir olayı görünce "Aman Allah'ım, nasıl oldu da böyle oldu!" diyemiyorsunuz. Bir de buna önceden hazırlanmış hikaye geçişleri eklenince, oyun yapmacık bir hikayenin peşinden gittiğimiz, sıradan bir üçüncü şahıs nişancı (third person shooter) oyunu olmaktan çok da ileriye gidemiyor.

Leila, seni bulacağım

Oyunun hikâyesi bana göre ortalamanın üstünde seyrediyor ama vasat oyun dinamikleri bu senaryonun üstünü örtüp, "Sakın ha, bu oyuna yüksek puan vermeyin!" diye bağırıyor. Bugüne kadar oynadığım üçüncü şahıs nişancı oyunlarının hiçbirinde görmediğim bu vasat oynanış tarzı, yapımcı firma Saber Interactive'ın Gears of War'dan ilham aldığı fikrini bana kanıtlamaya yetiyor. Ama sevgili Saber, bazı zamanlar kopyalamak daha iyidir, bakarak çizmek değil.

Bir oyunun oynanış şeklini bu kadar kötülemek kendi açımdan da kötü ama gerçekten vasat. Örnek vermek gerekirse, "sözde" yıkılabilen çevre sadece firmanın önceden hazırladığı yerlerden oluşuyor. Yani firmanın sizin yıkmanızı istediği yerleri yıkabiliyorsunuz sadece. Ya da partneriniz Leo ile çıktığınız bu zorlu mücadelede oyun sizin atlamanızı ya da kapıyı açmanızı istemedikçe açamıyorsunuz, o "F" tuşu gözükmüyor arkadaş. Leo'yu bekliyorsunuz, birlikte açıyorsunuz, arkanız dönükken aniden önünüze dönüyorsunuz (Nasıl oluyorsa!) vesaire.
Oynanışın vasat yönlerinden bahsetmemin ardından gördüğüm nadir güzelliklere geçeceğim ama güzellik içinde de çirkinliği başaran bu oyunu tekrar tebrik etmek istiyorum. Kullanılan siper sistemi, bir siperden ötekine geçmenize olanak sağlayan bir sistem, ama bazı anlar oluyor ki, geçerken hurda bir arabanın ufak bir yerine bacağınız takılıyor, ne ileri ne geri gidebiliyorsunuz, böyle olunca düşmanın elleri de armut toplamıyor, gelip sizi indiriveriyor.

Tabii bundan bahsetmişken "süper koltuk ve süper tahta"'lardan bahsetmemek olmaz. Bir koltuk nasıl mermi geçirmeyebilir? Hadi onu geçtim mermi de normal bir mermi değil ki, o kadar güçlü mermiler koltuğun üzerine geliyor ancak sadece birkaç yırtık oluşturuyor. Yırtık dediğime bakmayın çizik olarak gözüküyor, diğer siperler gibi. Keza tahta ve odunlar da aynı şekilde, mermi geçirmiyorlar. Cidden tebrik etmek gerek Saber Interactive'i.

Bunun dışında çoğunlukla adamları öldürdüğünüzde ya da bölümün bir kısmını bitirdiğinizde oyun otomatik olarak geçiş yapıyor. Sizin nerede olduğunuza bakmaksızın. Örneğin ben görevi siperde bitiriyorum, tek başımayım. Bir bakmışım geçişte dört kişi toplanmış toplantı yapıyoruz. Oyunun belki de yakaladığınız atmosferin gitmesine yol açan en büyük sorunu bu.Seni duyamıyorum Davis!

Inversion'da iş ses ve grafiklerine yani, benim için çok çok fazla önem temsil etmeyen fakat her oyunda yordamında yapılması gereken bu önemli işçiliğe geldiğinde, zurna tekrar ötüyor.

Karakterlerin konuşması, tıpkı dizi ve filmlerdeki gibi, kaliteli seslendirmelerle yapılmış ama gelin görün ki bunu söyleyen karakterin ne yaptığından bir gram dahi olsa haberi yok. Davis havaya bakarken "F"'ye basıyorum, arkasını dönmeden, kafasını çevirmeden, havaya bakarken yardım istiyor Leo'dan elini vermesi için, böylece ikisi de yukarı çıkabilsinler. Ya da konuşması gereken yerlerde adam vurduğunuzda ya da başka bir eylem yaptığınızda konuşma aksamıyor, Davis sanki kafede konuşuyormuş gibi rahat rahat konuşuyor.

Oyunun arkaplan müzikleri ve etraftaki eşyaların sesi ya da çevre efektleri beğendiğim şeyler arasında yerini koruyor. Bunlarla ilgili de bazı hatalar bulunsa da cidden kaliteli iş yapılmış. Her türlü objenin sesi farklı çıkıyor. Savaş zamanlarında arkada çalan "gerilim" dolu müzikler de insanı çatışmanın içine bir hayli sürüklüyor.

Grafikler için aslında söylenecek pek fazla birşey yok. Bu grafikler her türlü üçüncü şahıs nişancı oyununa yetecek seviyede. Hatta belki oynanışla desteklenseydi, grafikleri kendini daha iyi hisettirebilirdi ama Saber Interactive'in Inversion'u için orta düzeyde grafiklere sahip bir oyun diyebiliriz.
Birlikte takılsak ya kanka?
Oyundan bu kadar bahsetmişken, çoklu oyuncu seçeneklerinden bahsetmeden olmaz diyor ve hemen Inversion'un bu bölümüne geçiyorum. Inversion'un belki de en sevdiğim yanı, ya da oynanılası yanı, co-op modu ve diğer çoklu oyuncu seçenekleri. Co-op modu sayesinde görevleri bir kişi Davis diğeri ise Leo olarak iki kişi, daha rahat bir şekilde tamamlayabiliyorsunuz.

Birazdan vereceğim örnek tekli oyuncu modunda da bulunsa da, co-op'da daha iyi gözüküyor. Mesela kaldırmanız gereken bir demiri Leo kaldırıyor, Davis'in geçmesi için tutuyor, daha sonra da Davis geçip arka taraftan Leo'nun geçmesi için demiri tutuyor. Tekli oyuncuda kendini pek fazla hisettirmeyen bu deneyimler co-op moduyla birlikte zenginlik buluyor. Oyunun çoklu oyuncu (multiplayer) seçenekleri ise diğer etkenlere oranla geniş tutulmuş, gayet de iyi edilmiş.

Oyunun maç sistemine giriş yaptığınızda, hemen hikaye modunun altındaki buton, sizi 11 seçeneklik geniş bir çoklu oyuncu modu yelpazesine götürüyor. Aslında burada da olimpiyatlarda, çakma fişek kullanan Çin geldi aklıma. Toplamda 11 mod var ama bunlar aynı modların sadece harita ya da kapasitesi değişmiş hali. Şimdi inceden bir bakalım teker teker hepsine.

Tepenin en üstünde bizi Çatışma (skirmish) modu karşılıyor. Bu modda 8 kişiye kadar olan düşmanlarla internet üzerinden ölümüne bir maç yapıyoruz. Tipik bir ölüm kalım savaşı modu (deat match) yani. İşin garip yanı bundan sonra başlıyor, ikinci seçenek de çatışma olarak adlandırılmış ama sonuna da bir Verge konmuş. Peki ne demek bu Verge? İkinci seçenekteki modu oynayabilmek için Verge adını verdikleri harita paketine sahip olmanız gerekiyor. Onun dışında normal çatışma modundan herhangi bir farkı yok. Üçüncü seçenek de çatışma modu olarak karşımıza çıkıyor lakin bu sefer de Riot adını verdikleri harita bütününe sahip olmamız şart tutulmuş. Bundan sonraki seçenekse Ufak Çatışma (Small Grav Skirmish) olarak adlandırılmış. Bu modda ise savaş alanında toplam 8 kişi oluyoruz ve yerçekimi modları etkin oluyor.
Yukarıda bahsettiğim "tek başımıza" savaştığımız modların ardından, takım olarak hareket ettiğimiz bir mod çıkıyor karşımıza, o da Takım Çatışması (Team Skirmish) modu. Burada da aynı normal çatışma modlarında olduğu gibi 8 kişilik takımlar halinde savaşa atılıyoruz. Takım Çatışma modunu takip eden diğer iki seçenekse Takım Çatışma - Verge ve Takım Çatışma - Riot. Yukarıda da bahsettiğim üzere bunlarda sadece haritaları farklı oynuyorsunuz.

Bundan sonra tekrar tek kişilik bir mod, Small Grav Objective geliyor. Buradaysa 4 kişilik takımlar halinde bize verilen görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Hemen arkasındaki Big Grav Skirmish ile birlikteyse en tepede bahsettiğim çatışmanın boyutu büyüyor, kişi sayısı 12'ye çıkıyor. Yine ölümüne bir savaş içerisindeyiz. Daha sonraki Big Team Skirmish'te ise 6 kişilik takımlar halinde yerçekimini kullanabiliyor olarak, yine muharebe halindeyiz.

Ve son olarak oyunun çoklu oyuncu modları içerisine Hayatta kalma (Survival) modu eklenmiş. Bu modda ise 4 kişi olarak, karşıdan gelen düşman dalgalarını geriye püskürtmeye çalışıyoruz. Bu modda herhangi bir son yok, ne kadar yapabilirsek o kadar fazla puan toplamış oluyoruz.

Her son yeni bir başlangıçtır

Aslında size hikayeyle ilgili spoiler vermemek istediğim için oyun içi hikayeden sadece kaba taslak bahsettim ama bir üstteki başlığın yani, "Her son başka bir başlangıçtır." sözünün oyunu tam olarak ifade ettiğine inanıyorum.

Bu kadar sözün ardından Inversion'u özetlemek bir hayli zor bir iş aslında. Ama ille de söyleyeceksek, güzel bir hikaye + GoW'dan daha farklı oynanış şekli + yerçekiminin kullanılması + uzaylı bir ırka karşı verilen savaş Inversıon'u tanımlamaya yeter de artar. Hikayenin sonundaki o spoiler'ı size vermek istemiyorum ama bunu da söylemeden geçemeyeceğim, Davis'le olan maceralarımız bu kadarlık değil!


Alıntı
♠Vค❼є isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
inversion, , pc, sıkılan, var, yerçekiminden


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557