Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Webmaster Dünyası > Photoshop Tasarım ve Dersler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05 Aralık 2011, 15:41   #1 (permalink)
BaNuŞ ReiS
Misafir Üye
BaNuŞ ReiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart Layer Yardımıyla Özel EfektlerLayer Yardımıyla Özel Efektler


Layer yapısı, Adobe Photoshop’un kullanıcıya en yakın olduğu çalışma alanıdır. Yeni başlayan bir kullanıcı bile layerlardaki fotoğrafları sürükleyerek basit bir kolaj çalışması hazırlayabilir. Layer kurgusu aynı zamanda hataların geri alınmasını sağlarken deneme yanılma ile öğrenmeyi verimli kılar.Layer (katman), çalıştığınız resim üzerine, o an açık bir başka doküman*dan resim taşıdığınızda veya kopyala*mış olduğunuz resim parçasını yapıştırdığınızda oluşur. Dokümanlar arasında layer taşımak için, önce iki doküman penceresini de ekranda yanyana açın. Sonra paletteki layerlardan birini tutup diğer doküman penceresi üzerine bırakın. Çok fazla katmanın bulunduğu kompleks çalışmalarda, layerları gruplayabilirsiniz. (Layer Set)
Layer Mask ile maskelemek

Background haricindeki tüm layerlarda uygulanabilen Layer Mask, katmanda bulunan objenin, yalnızca seçim alanı içinde (veya dışında) kalan parçasının görünmesini, diğer bölümlerinin gizlenmesini sağlar.
Örnek çalışmada tepelerin ardından beliren dev kuğu, sahil boyunca panik ve şaşkınlık oluşturuyor. Öncelikle kuğuyu, çalışma yapacağınız plaj fotoğrafına getirin (soldaki sayfada bu işlem anlatılıyor) ve etrafını seçip silin. Kuğunun arkaplanındaki tüm objeler silinmeli ve kuğu şeffaf kalmalı.Kuğuyu, etkiyi en iyi vereceği yere yerleştirin. Tepelerin ardında görünmesi için, kuğunun kapattığı tepe sınırından itibaren maskeleme uygulamanız gerekmekte. Bu safhada kuğu layerının Opacity değerini düşürün. (örnekte 47)
Layer Mask işlemi, kuğu katmanında, kuğunun bulunduğu resim ikonunun yanında ilave olarak yeni bir ikon daha getirir: Maske ikonu. Bu ikona tıklayıp, maske bölümüne geçin.
Image > Adjustment > Invert ile bu maskeyi negatife çevirin. Böylece kuğunun tepelerin önündeki boynu gizlenir ve diğer tarafları görünür.
Sonuçta istemediğiniz bölümü maskelemiş oldunuz.
Bulut parçasının bulunduğu Layer 2 katmanını, tutup sürükleyerek palet içinde en üste taşıyın.
Bu yeni layerda iken, Magic Wand (Türkiye’de Seçici adıyla bilinir.) aracını alın. Bulutun etrafındaki gökyüzüne tıklayın. select > Feather ile 1 piksellik erime etkisi verin ve bu alanı delete tuşuna basarak silin.

Şeffaflaşan kuğu layerı, hem uzun boynu hem de tepeleri birarada görmenizi sağlar. Kuğunun kapattığı tepe sınırını Lasso (Türkiye’de Kement adıyla bilinir) aracıyla seçin.
Layer paletinin altındaki Layer Mask ikonuna tıklayın. Seçim alanı içinden sadece kuğunun, tepelerin önünde bulunan kısmı görünüyor olabilir, sorun değil, daha ne problemlerin üstesinden geleceksiniz. Bir sonraki adıma geçin.
Aslında bu maskeleme yeni başlayanlar için yeterli. Fakat Photoshop Magazin okuyucuları, diğer dergilerin okuyucu*larına benzemez, meraklı*dırlar, ayrıca tasarım kabili*yetleri daha fazladır.

Bu nedenle devam ediyoruz... Background layerına gelin ve kuğunun kapattığı bir bulutu seçin. Layer > New > Layer via Copy komutuyla, bu bulutu, yeni bir layerda oluşturun.
Kuğunun yükselen boynu üzerinde, bulut parçasıyla üretilen gerçeküstü etki, önde/arkada kurgusunu güçlendirmektedir.
Diğer yandan bu illüzyondaki gerçekçiliğin artması için kuğunun gölgesinin tepelere ve denize düşmesi de gerekmektedir. Aynı zamanda göz ve gaga çevresinde yapılacak efektler, kuğunun sevimliliğini ejderhaya çevirecektir. (önceki sayfadaki büyük resim)
Layer pratiği

Bu çalışmada yanyana hatıra fotoğrafı çektirmiş dört gezgine küçük bir oyun oynuyorsunuz. Birisinin yüzünü diğerlerine uygulayarak gerçekleştirebileceğiniz basit bir foto-illüzyon.
Öncelikle ‘QuickMask ile Çalışmak’ sayfas›nda anlatılan yöntem ile ‘kurban’ olarak seçilen gezginin yüzünü boyayın ve seçili alan haline getirin.
Ardından, Layer > New > Layer via Copy komutuyla, yalnızca bu seçili alanı, ayrı bir layera kopyalayarak aktarın. Bu komut, seçili alanın aslına zarar vermez.
Şimdi, yeni bir layerdasınız (örnekte Layer 1). Move (Ok) aracını alın. Move aracı seçeneklerindeki ‘Auto select Layers’ işaretli değilse check edin. Böylece Move aracıyla tıkladığınız objenin bulunduğu layera kolayca geçebilirsiniz.
Layer 1’deki gezginin yüzünü, diğer gezginin üzerine taşıyın. Yüzün yeni sahibinin vücudu ile yeni kafasının büyüklüğünü dengelemek için, Command-T (Windows’da Control-T) ile Free Transform aracını çağırın. Transform alanının köşe tutmaçlarından çekiştirerek, hassas biçimde orantıyı ayarlayın.
Şimdi sıra üçüncü gezginde. Önce Layer 1’i, layer paletindeki sayfa ikonuna sürükleyerek çoğaltın. Ardından kafanın herhangi bir yerinden tutarak üçüncü gezginin üzerine getirin (Hala Move aracında olmalısınız). Hassas taşıma için yön tuşlarını da kullanabilirsiniz. Sola doğru taşıma için, Sol-Ok tuşuna tıklayın.

Üçüncü gezgin üzerindeki Layer 1 copy katmanını sürükleme yöntemiyle çoğaltın ve dördüncü gezginin yeni kafasını yerine oturtun. Örnek çalışmada kameraya daha doğal bakış sağlamak için, dördüncü gezginin yeni kafasını, Edit > Transform > Flip Horizontal ile yatayda tersyüz ettim. Güneşin ışık açısı da tersyüz oldu ama kim anlayabiliyor ki?

QuickMask ile çalışmak

Photoshop’da sağlıklı seçim yapmadığınız sürece, başarılı efektler üretemezsiniz. Bu nedenle yazılım, farklı seçme araçlarıyla donatılmıştır. QuickMask bunlardan biridir ve stres olmadan seçim yapılmasını sağlar.
Araç kutusunun altındaki QuickMask ikonuna tıkladığınızda bu özel çalışma moduna girmiş olursunuz. Adı üstünde maskeleme modu olduğu için, yalnızca siyah ve beyaz renklerle boyama sayesinde seçim yapmış olacaksınız.
Boya Fırçası aracını alın, fırçayı seçim alanına göre (örnekte göz) uygun boyuta getirin (15 px) ve sertlik değerini orta düzeyde tutun (40). Fırçanın Normal modda ve %100 Opacity düzeyinde olmasına dikkat edin.Unutmadan, boyamaya başlamadan önce üst renginiz Siyah olmalı.

Amacımız, göz alanını seçerek rengini değiştirmek.Boya Fırçası’nı QuickMask modunda kullanırken, ilk harekette, gözün alt kısmına taşırmadan, fırça rengi ile boyayın. QuickMask modunda, otomatik atanmış maske rengi, boyadığınız alanda kendini gösterir.
Gözü tamamen boyadınız mı? Şimdi, üst rengi, beyaz olan alt renk ile değiştirin (kırmızı okla işaretli ikona tıklayarak).
Gözün içini boyarken, üst kısmına yaptığınız taşırmaları gidermek için beyaz renk fırça ile, bu bölümde dolaşın. Hata yaparsanız (beyaz boya ile gözün içine girmek gibi), tekrar siyah rengi üste getirin, boyayın, sonra yeniden beyaz renge çevirin ve fazlalıkları giderin.QuickMask, muhtemel seçim hatalarını bu yöntemle rahatça gidermenizi sağladığı için daha kolay seçim yapmış olursunuz.

QuickMask ile boyamanızı bitirdiğinizde, araç kutusunun altındaki Normal Mode ikonuna tıklayın. QuickMask'dan çıkarsınız. Boyadığınız alanların normal seçim alanları olduğunu göreceksiniz.


Seçim alanına sahip olduktan sonra çalışmamız çok kolay. Layer paletinin altındaki Adjustment Layers ikonundan açılan pop-up menüden Hue/Saturation tablosuna ulaşın. Kedinin göz rengini hızla değiştirebilecek olan bu tablo, renk tayfında, renklerin karşılıklarını çevirerek çalışır. Hue sürgüsünü kaydırarak yeni renklere ulaşın.


Aslında Hue/ Saturation tablosunun yaptığı etki, tüm resim alanında geçerlidir. Ancak bir seçim alanına sahip iken, bu tabloya ulaştığınız için, renk değişim etkisini maskelemiş oldunuz. Bu nedenle üretilen renk değişim layerı, aynı zamanda bir maskeye de sahiptir. istediğiniz zaman, bu layerın ikonuna tıklayarak, rengi güncelleyebilirsiniz.Adjustment layer yapısı /Renklerle oynamak

Tanımlanmış bir rengi (Solid Color) veya kütüphanedeki degrade (Gradient) veya desenleri (Pattern) doldurur. Levels, Curves ve Brightness/ Contrast renkleri koyulaştırıp açar. Yeni başlayanlar için önerim, Levels tablosudur. Color Balance, resimdeki hakim rengin azaltılması için kullanılır. Hue/Saturation, hızlı renk değişimi için tercih edilir. selective Color ve Channel Mixer, hassas renk düzeltmelerinde başvurulur. Gradient Map etkisi, aşağıdaki paragrafta anlatılmaktadır. Photo Filter ise fotoğrafçılık kullandığı özel filtreleri simule etmeye çalışır.
Invert, renkleri tersine (negatife) çevirirken; Threshold, kontrastlığı en üst düzeye çıkartır. Posterize ise daha az renk ile resmi yeniden oluşturur.
Adjustment (Ayarlama) katmanları, Layer paletinin altındaki bir simgeden gireceğiniz tabloları içerir. En önemli özelliği, oluşan Adjustment Layer ikonuna tıklanarak her an bir değişikliğin yapılmasına izin vermesidir.
Renk düzeltmesiyle ilgili geniş örnekler ve anlatımı gelecek sayılarımızda okuyabileceksiniz.
Seçili bir alan varken Adjustment Layer işlemi gerçekleştirdiğinizde, oluşturduğunuz renk değişimi, yalnızca ilgili alanda geçerli olur. Bu durum, Adjustment Layer yanında bir maske ile belirtilir.
Master (tüm renkler) yerine menüden renk seçebilirsiniz.
Hue/Saturation tablosu, renk tekerleğini çevirerek, resmin orijinal renklerine yeni karşılıklar bulur. Renk tekerleğinin yatay açılımı, üst renk bandında sabit olarak bulunmaktadır. Alttaki renk bandında ise Hue değerine göre renkler kayar ve hangi rengin yeni karşılığının ne olduğu konusunda size bilgi verir. Colorize ile resminizi, tek rengin tonlarından oluşturabilirsiniz, sözgelimi sephia etkisi için. Edit pop-up menüsünden renk seçerek, yalnızca ilgili renk bölgelerinde değişim oluşturabilirsiniz.

Gradient Map, resmin tonal dağılımını, kütüphanedeki hazır degradeler (renk geçişi) ile eşleştirir. Böylece degradenin yapısına göre son derece artistik sonuçlar üretilebilir.
Seçili bir alan varken Adjusment Layer işlemi gerçekleştirdiğinizde, oluşturduğunuz renk değişimi, yalnızca ilgili alanda geçerli olur. Bu durum, Adjusment Layer yanında bir maske ile belirir.Adobe Photoshop CS2 ile gelen Color Replacement aracı, bir seçimi gerektirmeden, fırça ile resimleri renklendirmenizi sağlamaktadır. Seçtiğiniz ön ve arka renkleri, resmin tonal dengesini bozmadan (detaylarına zarar vermeden), fırça ile dolaştığınız bölgelere uygular. Özellikle siyah beyaz fotoğrafların renklendirilmesinde, hassas yüz, el, boyun gibi ten bölgeleri için çok uygundur.


Alıntıdır.
  Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
efektler, layer, yardımıyla, Özel


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557