Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Webmaster Dünyası > Photoshop Tasarım ve Dersler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05 Aralık 2011, 15:41   #1 (permalink)
BaNuŞ ReiS
Misafir Üye
BaNuŞ ReiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart Adım adım Photoshop...

Yeni başlayan ve dijital kamerasını seven bir kullanıcı olduğunuzu düşünerek, ilk anda ihtiyaç duyacağınız işlemleri yazmaya çalışıyorum. Çektiğiniz fotoğraflarda gerçekleştireceğiniz, hayatınızın ilk Photoshop efektleri için pratik önerilerim var. Giderek Photoshop dünyasının içine daha hızlı çekiliyorsunuz, benden söylemesi... Üstteki çalışmanın anlatımı hemen bir sonraki sayfada.

Katman yapısını anlamak
Layer (katman) yapısı, 1994 yılında Photoshop’a eklenmiş, programın geniş kitlelerde kullanımını hızla yaygınlaştırmış olan muhteşem bir özelliğidir. Her katmanda farklı bir resim, yazı, çizim ögeleri bulunabilir. Bir katmandaki obje kaydırılırken veya büyütülürken, diğer katmanlar bundan etkilenmez. Üstte altta, önde arkada etkisi kolayca oluşturulabilir, eritme ve maskelemeler yapılabilir. Katmanları göz ikonlarına tıklayıp gizleyebilirsiniz. Gruplayabilir, şeffaflığını değiştirebilirsiniz.
Katmanlar hakkında bundan sonra da çok bilgi aktaracağız ancak şu safhada sıklıkla yapmanızı istediğim yalnızca şu:

İki farklı resim açın. Araç kutusundan Move aracını alın (klavyeden V harfine basarak). Resimlerden birinin Layers paletinden bir katmanı (hiç yoksa background katmanını), tutun ve diğer resim alanı üzerine bırakın. Kopyalamadan taşımış oldunuz. Bu şekilde birkaç resmi daha taşıyın ve yine Move aracındayken farklı layerlardaki resimleri kaydırarak yeniden konumlandırın.
Layer çalışmalarına şöyle enerjik bir giriş yapalım mı? Hedefimiz, batan güneşin yerine uygun bir obje yerleştirmek! Bu gülümseyen bir arkadaşınızın portresi olabilir, bir tabaktaki yemek olabilir veya madeni bir para!

Günbatımı resmine, macro çekim yaptığınız 1 YTL’nin resmini, layer taşıma yöntemiyle getirin. Eğer madeni para çok büyük ise Command-T (Windows’da Control-T) ile Free Transform işlemini başlatın ve Shift tuşu basılı iken kenarlarından tutarak parayı küçültün, güneş boyutuna indirin. Küçülmeyi (aynı yöntemle büyütebilirsiniz de) onaylamak için Enter tuşuna basın. Move aracıyla madeni parayı güneşin bulunduğu bölgeye kaydırın. Hassas biçimde tam güneşin üstüne gelip gelmediğini, para layerındaki Opacity değerini azaltarak anlayabilirsiniz.


Layerda maskeleme

Dikdörtgen (Marquee) aracı ikonuna basılı tutun ve açılan tear-off menüden Eliptik seçme aracını alın.
Madeni parayı hassas biçimde seçmeye çalışın. Daireyi oluşturduktan sonra tam istediğiniz gibi parayı sarmıyorsa, select menüsündeki Transform selection ile hassas boyutlandırmayı sağlayın.
Seçim tamamlandığında, Layer paleti altındaki Layer Mask ikonuna tıklayın (kırmızı ok ile gösterilen).
Bulunduğunuz layerda, seçim alanının etrafındaki pikseller şeffaf olacaktır. Maskeleme sonucu özel bir mask layerı, çalıştığınız layer ikonunun yanında oluşur (siyah zeminli ikon). Maske ikonu ile resminiz arasındaki bağlantıyı ifade eden bir kilit ikonu belirir. Move aracıyla madeni parayı istediğiniz yere şeffaf olarak taşıyabileceğinizi deneyin.


Realistik etki üretmek

Madeni paranın bir güneş gibi görünmesi için etrafında bir halenin bulunması gerek. Bunun için para layerında iken, Layer menüsünden Layer Style/ Outer Glow’a ulaşın. Standart sürgüleri üstteki tabloda görüldüğü gibi kaydırarak hale efektini üretmeye çalışın. Spread ile yumuşayarak hale oluşumunu, Size sürgüsüyle hale alanının genişliğini denetleyebilirsiniz.


Ambiance renkleri

Son olarak, izleyenleri gerçek anlamda etkilemek için, günbatımı renklerini paranın üstüne getirmelisiniz. Image/ Adjust/ Match Color tablosu bunun için.
Source pop-up menüsünden çalıştığınız dokümanı, Layer pop-up menüsünden ise renklerini kullanacağınız katmanı (örnekte günbatımının bulunduğu Background) seçin. Luminance ile parlak bölgelerdeki etkiyi daha fazla vurgularken, Color Intensity rengin canlılığını artırır. Fade ile kontrastlığı azaltırsınız.


Filtreleri anlamak

Adobe Photoshop’un önemli özelliklerinden biri de Filter menüsündeki filtrelerdir. Yüzlerce bireysel ve kurumsal geliştirici, Photoshop’a ek özellikler kazandıran binlerce filtre (plug-in) geliştirmiştir. Download ettiğiniz bir plug-in belgesini, (Photoshop yazılımı açık değil iken) Filters klasörüne atarak, ilgili filtrenin Filters menüsünde görünmesini sağlayabilirsiniz.
Bazı filtreler resmin daha da net görünmesini sağlarken, bazıları resmi bozarak özel bir efekt üretir. Son versiyonlarla gelen yağlıboya-suluboya, sketch, fresco gibi filtreler ile fotoğraflarınızı başarılı dijital tablolara çevirebilirsiniz.
Bazı filtreler yalnızca RGB renk modundaki dokümanlarda çalışır. Kullanmak istediğiniz filtre pasif ise öncelikle Image/ Mode menüsünden, resminizin renk bilgisini kontrol edin.
Filtrelerin kullanımı

Filtreleri kullanmak çok basittir. Filter menüsünden herhangi birini seçmeniz yeterlidir. Seçili bir alan yok ise, filtre etkisi tüm resim alanına uygulanır. Bir alan seçerseniz, yalnızca seçili bölgede kendini gösterir.
menüden ulaştığınız filtre tablosunda, Preview kutusunu işaretleyin. Bu sayede filtre etkisini ekranda hemen görebilirsiniz. Filtre etkisinin, seçtiğiniz alanın kenarından resmin diğer bölümüne, yumuşak biçimde geçişmesini istiyebilirsiniz. Bunun için önce bir alan seçin ve filtre uygulamadan önce, select menüsündeki Feather tablosunu çağırıp uygun bir piksel değeri girin. Değer oranında, seçili alanın kenarları, etrafındaki piksellere doğru hafifçe eriyecektir. Sonuçta filtre etkisi de bu erime oranında yumuşayarak geçişecektir. (Uygun Feather değerini, deneme yanılma yoluyla bulmanızı öneriyorum.)


Daha net fotoğraflar

Çektiğiniz fotoğrafın daha net görünebilmesi için Photoshop size Sharpen filtresini sunmaktadır. Filter/ Sharpen menüsündeki Unsharp Masking, hassas biçimde bu işlemi yapabilir. Standart olarak Amount değerini % 100’de bırakın. Radius değerini 1’den başlayarak artırın, resim bozulmaya başladığında bırakın. Bu esnada resmin renkleri bozulmaya başlamışsa, Threshold seviyesini yavaş yavaş artırın.

Sharpen filtresi, resmin koyu renk piksellerini daha koyu, açık tonları daha açık yaparak, kontrastlık oluşturup netleştirme etkisi üretir. Daha profesyonel netlik algılaması için, keskin görünmemesi gereken obje ve alanları seçip, Filter/ Blur/ Gaussian Blur uygulayarak, netsiz görünmesini sağlayabilirsiniz.


Keyiflenin!

Filtreler yeni başlayanlar için çoğunlukla bir eğlence ve komedi vesilesidir. Özellikle Distort menüsündekiler!
Koyu çekilmiş (az pozlanmış) fotoğraflarda renk düzeltmesi yapmak nisbeten daha kolaydır. Çünkü koyu ton şeklinde de olsa resimde detay vardır ve bunu ortaya çıkarmanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Ancak çok pozlanmış, gereğinden fazla açık tonlara sahip resimlerde ise çaresiz kalırız. Bu karşı ışık çekiminde, Curves tablosunun tek yapabileceği, resmin orta tonlarını daha da koyulaştırmaktır. İyice beyaza yaklaşmış bölgelerde, detay barındıran farklı tonlarda piksel bulunmadığı için değişen olmaz.
Doğru renkleri bulmak

Amatör dijital kamera çekimlerinin çoğu önemli renk düzeltmesine ihtiyaç duyar. 1. resimdeki koyu tonları, olması gereken renklere getirmek için, Command - M (Windows’da Control-M) ile çağırdığınız Curves tablosunda, yandaki işlemi gerçekleştirin.
Yalnızca hedef objenin rengini açmak için önce Lasso aracıyla seçiminizi dikkatlice yapın, sonra select / Feather ile birkaç piksellik erime etkisi verin (Resim 3). Ardından Curves tablosundaki orta tonları aşağıya çekinYumuşak resimler
Eğer ne yapacağınızı bilmiyorsanız, doğru renklere ulaşmanız konusunda Levels tablosu en büyük yardımcınızdır. Command - L ile çağıracağınız Levels (Windows’da Control-L), resmin ışık seviyelerinin histogramını da sunmaktadır. Histogramın altındaki koyu ve açık tonları ifade eden üçgen sürgüleri, ilk histogram çubuklarının hizasına taşıyın. Resim doğru renklerine oldukça yaklaşacaktır. Denizin daha mavi görünmesi için ilave olarak Blue kanalında orta ve açık ton sürgülerini sola kaydırdım.


Hassas seçim yapmaksızın renklerle oynamak

Adobe Photoshop’da sağlıklı işlemler için gerekli olan hassas alan seçimini yapmak, her defasında yeterli zaman gerektirir. Pratik işlemlerin getireceği ortalama sonuçlar için yapılabilecekler de vardır. Dodge aracı, seçtiğiniz fırça büyüklüğüne bağlı olarak, dolaştığınız bölgedeki pikselleri açar. Özellikle yüz hatlarındaki renklerin hafifçe açılması için bir sefer dolaşmanız yeterlidir. Dodge aracının altındaki Burn ise aynı yöntemle çalışır ancak tam tersini yapar, dolaştığınız yerlerdeki pikselleri koyulaştırır.


Çözünürlüğü Anlamak

Resimlerinizin diskinizde (veya USB taşıyıcınızda) daha az yer kaplaması, e-mail ile hızlı gönderim için çözünürlüklerini Image menüsündeki Image Size tablosuyla düşürebilirsiniz. Bu tabloyla sözgelimi 30 cm genişliğindeki resmi, 15 cm ebadına indirebilirsiniz. Ancak bu safhada, resmin sahip olduğu piksel boyutlarını da değiştirdiğiniz için detay kalitesinde önemli kayıplar olacaktır.

Yukarıdaki tabloda resmin 30.5 MB dosya büyüklüğünde olduğuna dikkat edin (TIFF formatta). Resample Image kutusunun işaretli olması, küçülme veya büyümede piksellerin yeniden örnekleneceğini (hesaplanacağını) bildirmektedir.

Resmin çözünürlüğü inç başına 150 piksele düşürüldüğünde, dosya boyu 7.1 MB olacaktır. Resmin yatayda sahip olduğu 2448 pikselin 1181’e indiğine dikkat edin. Bu işlemde resmin doküman genişliği (baskı boyutu) değişmiyor. Bir inç genişliğinde orijinal dokümanın 300 piksellik yoğunluğu, 150 piksele düştüğü için, detayları oluşturan piksellerin önemli oranda azalması nedeniyle resmin kalitesi etkileniyor. Piksel yoğunluğunu (resolution) 300’den 450’ye çıkardığınızda da aynı sorun yaşanır. Resim daha kaliteli hale gelmez, aynı şekilde netsizleşir, detayların belirginliği artmak bir yana azalır.

Ekranlarımızın çözünürlüğü 72 ppi’dır (inç başına düşen piksel). Web ortamında kullanmayı düşündüğünüz resmin çözünürlüğünü 72 yapın. Bu arada dosya boyutundaki azalmayla birlikte resim kalitesi de dramatik şekilde değişiyor. Bu arada dokümanı yazıcıya gönderdiğinizde hala orijinal baskı boyutunda (20 cm) basılacaktır. Tabii çok keskin bir görüntü olmadan... (Resmin çevresindeki 4 piksellik çizgideki değişimi de inceleyin.)


Image Size tablosuyla ilgili bu sayfadaki anlatımlarda hep çözünürlük rakamını değiştirdik. Çözünürlük kalitesindeki farklı göstermek için resmin boyutunu sabit bıraktık. Dijital kameradan aktarılan resimler genelde 72 ppi çözünürlükte ve baskı boyutu olarak oldukça büyük dokümanlardır(1). İstediğiniz ebatta ve doğru yoğunlukta kullanmak için şu adımları izleyin:

Öncelikle Resample kutusundaki işareti kaldırın. Kilit ikonunun Resolution değerini de kapsadığını göreceksiniz. Şimdi Resolution için 300 pixels/inch değeri girin. Resmin boyutu değişecektir(2). Hala istediğiniz boyuttan büyük ise önce Resample kutusunu check edin, sonra genişlik (Width) değerine istediğiniz boyutu yazın(3). Constrain Proportions otomatik işaretli olduğu için genişliğe göre yükseklik de değişecektir. Okeylediğinizde Photoshop ihtiyaç fazlası pikselleri atacaktır.
İstediğiniz boyutta kullanmak
Crop aracıyla resmin istemediğiniz bölümlerini kırparak atabilirsiniz.
Crop aracını alın ve doküman penceresindeki araç seçenekleri paneline genişlik ve yükseklik değerlerini girin. (Örnekte 15 ve 10 cm) Çözünürlüğü 300 pixels/inch olarak belirleyin (Artık bu rakamın anlamını biliyorsunuz).
Şimdi Crop aracını kullandığınızda, girdiğiniz genişlik ve yükseklik değerleri oranında Crop alanı açılacaktır. İstediğiniz alanı açın, gerekirse ortasından tutup kaydırın ve klavyeden Enter tuşuna
basın. Değerleri kaldırmak için Clear butonuna basın.
- Dokümanın ölçü birimini cm olarak değiştirmek için Photoshop menüsündeki Preferences’dan Units&Rulers’a gidin ve Rulers tercihini dreğiştirin.
- Bu yöntemi, 4 Megapiksel ve üzerindeki dijital kameralarla çektiğiniz resimlerde kullanmalısınız.Bu yöntem yatayda 2000 piksel ve üzerindeki resimler içindir.
Eğer resimlerinizi 2 Megapiksel ve altındaki bir dijital kamerayla çekiyorsanız, yandaki Crop yöntemi, çözünürlüğü gereksiz yere artırarak resmi bozacaktır.
Dikdörtgen (Marquee) aracını alın ve araç seçeneklerindeki Constrained Aspect Ratio oranını belirleyin (Standart kartpostal boyutu olan 15x10 gibi). Dikdörtgen aracını kullanmaya başladığınızda oluşan alan, bu oranlarda gerçekleşir. Gerektiğinde açtığınız dikdörtgen alanı tutup taşıyabilirsiniz veya hassas sürükleme için klavyeden yön tuşlarını kullanabilirsiniz. İstediğiniz kadrajı ayarladığınızda Image menüsünden Crop komutuna ulaşın.
- Bu yöntemi uygularken dokümanın ölçü birimi önemli değildir.

Canvas Size tablosunu kullanmak Image menüsündeki Canvas Size, bir tür numerik Crop aracıdır. Resminizin istemediğiniz bölümlerini atabileceğiniz gibi kaliteyi bozmadan belirli bir boyuta getirebilirsiniz de. Canvas tablosunun ortasındaki 9 bölümlü matriksin gri karesi, resim alanını ifade eder. Birinci çalışmada yüksekliği 20 cm’den 14 cm’e indiriyoruz ve gri kareyi ortada tutarak, resmin üst ve altından eşit oranda kırpma sağlıyoruz. İkinci çalışmada ise gri karenin yeri değişiyor ve resmin yukarısı sabitlenirken, üstten alta doğru 14. cm’den sonrasının atılması sağlanıyor.
Canvas tablosunu resim alanını büyütmek için de kullanabilirsiniz. Gri karenin sol üst köşeye getirilmesi, büyümenin sağa ve aşağıya doğru gerçekleşmesini sağlar. Ardından aynı anda açık olan diğer dokümanlardaki layerları, çalıştığınız dokümana sürükleyerek resim grupları oluşturabilirsiniz. Layerlar ile çalışmadan önce ‘Katman yapısını anlamak’ başlıklı sayfayı okuyunuz.

- Bu örneği, Canvas Size ile alanın genişletilmesini anlatmak için hazırladım. Eğer fazla sayıda resmi, bir resim alanına toplayarak fotoğraf albümleri oluşturmayı düşünüyorsanız, File/ Automate/ Contact Sheet II panelini kullanmalısınız. Bu konuda Ekim 2005 sayımızda (s.17) Sn. Muammer Uluasan’ın detaylı bir anlatımı bulunmaktadır.

Alıntıdır.
  Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
adım, photoshop


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557