Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Webmaster Dünyası > Photoshop Tasarım ve Dersler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05 Aralık 2011, 15:42   #1 (permalink)
BaNuŞ ReiS
Misafir Üye
BaNuŞ ReiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart Photoshop’ta basit işlemler

Araç kutusundaki ikonları yavaş yavaş tanımaya başlıyoruz. Her sayımızda farklı sonuçlara yönelik farklı işlemleri bulacaksınız. Dergilerde, broşürlerde gördüğünüz görsel efektlerin aslında oldukça basit temellere dayandığını öğreneceksiniz. Ansiklopedik arayüz anlatımı yerine, sizi basit keşifler yapmaya çağırıyorum. Photoshop’ta en çok seçme işlemi yapılır. Pikselleri seçmenizi sağlayan araçların kullanımını basit örneklerle açıklıyorum. Daha fazlasını öğrenmeniz için işte atmanız gereken ilk adımlar...
Adobe Photoshop nedir?

Photoshop bir görüntü işleme yazılımıdır. En küçük resim elemanı olan piksellerden oluşan sayısal resimlerde (dijital kamera çekimlerinde), pikselleri seçerek işlem yapmanızı sağlar. Pikseller sayesinde yarı şeffaflık, bir resmin diğer resme erimesi, renk değişimi gibi efektleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu avantajına karşın piksel temelli olan sayısal resimler, büyütülüp küçültüldüğünde detay kaybına uğrar, görüntü daha bozuk görünür. Photoshop’da açtığınız resmi çok büyüterek kare şeklindeki pikselleri görebilirsiniz. Photoshop, pikselleri seçmenizi ve renklerini değiştirmenizi sağlayan araçların bütününden ibarettir.
Photoshop’un tersi: Vektörel yazılımlar
Photoshop dünyasını daha iyi anlayabilmeniz için vektörel olarak tanımlanan yazılımları bilmelisiniz. Adobe Illustrator gibi vektörel yazılımlarda, çeşitli araçlarla, hemen her türlü çizimi ve boyamayı yapabilir, objeleri Ok (Seçici) aracıyla kolayca seçebilirsiniz. En büyük özellikleri dilediğiniz kadar büyütüp küçülttüğünüz halde detay kaybına uğramamalarıdır. Vektörel programlara çağırdığınız fotoğraflara Photoshop benzeri işlemler yapabilirsiniz ancak resmin içindeki objelere müdahale edemezsiniz, çünkü bu programlarda pikselleri seçmenizi sağlayacak araçlar yoktur.Seçim araçları: Marquee
Marquee grubundaki araçlar, dörtgen ve eliptik formlarda, sınırlandırılmış bölgeleri seçmenizi sağlar. Single Row ve Single Column araçlarıyla, tek piksel kalınlığında, resmi boydan boya kateden, yatay veya dikey alanları tıklamayla elde edebilirsiniz.
Pratik efekt çalışmaları için, seçim alanları arasındaki ekleme, çıkarma, kesiştirme işlemlerini yapabilmelisiniz.Tıpkı matematiğin temel işlemleri gibi...
Basit bir uygulama yapalım: Açtığınız resimde bir dörtgen alan oluşturun. Sonra Alt (Option) tuşuna basarak bir başka dörtgen alanı, mevcut alanın içine doğru kaydırın.

Çıkarma işlemi
Alt tuşu, Photoshop’un çıkarma işlemidir. Bu tuşa basarak açtığınız her yeni alan, mevcut alanlarınızda kesiştiğinde, varolan seçiminizden çıkar.
Diğer yandan şunu da farketmiş olmalısınız: Normalde, bir alan seçiliyken (Dörtgen gibi seçim araçlarıyla) resmin bir başka bölgesine tıklarsanız (veya yeni bir seçim yapmaya çalışırsanız), mevcut seçili alanınızın seçilmişliği gider, seçili herhangi bir alan kalmaz. Ancak Alt, Shift ve Alt-Shift tuş kombinasyonlarıyla yaptığınız çalışmalarda, seçili mevcut alanlarınız olduğu gibi kalır.
Evet, sonuçta Alt ile açtığınız yeni küçük dörtgen, yukarıdaki gibi davranarak, mevcut büyük dörtgen alandan çıktı, değil mi?

Alan ekleme
Matematiğin temel işlemlerine devam edelim. Bu adımda, Shift tuşu basalı iken, bir başka dörtgen alan daha açın. Mevcut alanınız, olduğu gibi dururken, bir başka alan daha seçili hale geldi, değil mi? Eğer, bu ikinci dörtgen, ilk alanınız ile kesişseydi, ikisi birleşerek yeni, daha büyük ve farklı bir form oluşturacaktı.
Bu şekilde Shift tuşu sayesinde, dilediğiniz kadar yeni alanı, mevcut seçimlerinize ekleyebilirsiniz.


Kesiştirme
Şimdi de kesiştirme işlemini yapalım. Yukarıdaki gibi iki seçim alanınızın olduğunu varsayıyorum. Shift-Alt tuşlarına aynı anda basılı tutun ve üçüncü bir dörtgen alanı (örnekte kırmızı ile boyandı) açın. Bu iki tuş kombinasyonu, yeni alanın, mevcut alanla yalnızca ortak bölgelerinin seçili kalmasına yol açar. Bu sayfada anlatılan 3 temel işleme, efekt uygulamak istediğiniz bölgeleri kolayca seçmek ve yine efekt uygulamayacağınız yerleri, mevcut seçimden çıkarmak için ihtiyaç duyacaksınız.Hedef objenin seçimi
Amacımız, yel değirmeninin rengini değiştirmek. Bunun için önce değirmeni seçmelisiniz. Bir grafiker bu değirmeni seçmek için araç kutusundan Path aracını alır, hassas tıklamalar ve path noktalarının yön çizgilerini kaydırarak, adeta değirmenin dış hattını çizer. Yeni başlayan bir kullanıcı olarak sizden henüz bunu isteyemem, şu safhada ruh sağlığınız benim için çok önemli, çoşkunuzu kaybetmemelisiniz :-)
Daha basit bir yol önereceğim: Önce Dörtgen (Marquee) aracıyla genel bir seçim yapın.

Sonra Seçici (Magic Wand) aracını alın ve değirmenin haricindeki bölgeye Alt (Option) tuşuna basılı tutarak tıklayın. Seçici aracı, tıkladığınız bölgedeki rengi seçer. Sahip olduğu Tolerance değerine göre, seçilen rengin yakın ve uzak tonlarını (bir başka ifadeyle daha küçük veya daha büyük bir alanı) da seçebilir.
Ancak buradaki işlemde, Alt tuşu nedeniyle, önce ilgili renk alanı seçimini yapacak, sonra mevcut dörtgen alandan bu seçimi çıkartacaktır. Bu sayede değirmenin etrafındanki uygun yerlere tıklayarak, yalnızca değirmenin seçili kalmasını sağlayabilirsiniz.Pratik renk değişimi
Değirmenin seçimi sağlıklı biçimde tamamlandığında, renk değiştirme panellerinden biri olan Curves tablosunu, klavyeden Command-M komutuyla (Windows kullanıcıları Control-M) çağırın. RGB yazan pop-up menüden sırasıyla Green ve Blue seçeneklerine geçin. Beyaza yakın pikselleri denetleyen sol alttaki tutmacı yukarı kaydırarak, değirmenin beyaz badana boyunmış yüzeyinin renk almasını sağlayın.
Curves tablosuyla linear (doğrusal) işlem yaptınız. Aslında bu tablo oldukça kompleks (non-linear) işlemler için harika bir araçtır. Beyaz gibi herhangi bir orta ton değerine sahip olmayan renk nedeniyle, yukarıdaki doğrusal eğriyi kurmak zorunda kaldım.


Sonuç: Turuncu Değirmen
Başlangıç düzeyinde olduğunuz için bu kadarla kurtuluyorsunuz. Halbuki profesyonel yaklaşımda,
sandalyeler, sandalyelerin bulunduğu zemin ve çiçekler, renk değişiminin dışında kalır.
Diğer yandan turuncu, yukarıdaki örnek için en iyi seçimlerden birisidir, çünkü oldukça tatlı bir renk olarak göze çarpmaktadır. Bunun nedeni, renk tekerleğinde, turuncu ve sarı renklerin, lacivert ve mavi renklerin tam karşısında bulunmasıdır. Birbirlerinin zıttıdır. Photoshop’da realistik sonuçlar için renklerin dünyasını da öğrenmelisiniz.
İstemediğimiz yerleri kesip atmak
Çektiğiniz bir resimin kullanmak istemediğiniz yerlerini makasla kesip attığınız günleri hatırladınız mı? Sizi aramayan eski sevgilinizin görüntülerini, beraber çektirdiğiniz karelerden atmak için oldukça keskin ve hızlı bir yöntem öğreneceksiniz şimdi.
Crop (Kırpma Aracı) ile fotoğraf üzerinde sadece kullanacağınız bölgeyi kapsayan bir dörtgen alan açın. Klavyeden Enter (veya Return) tuşuna bastığınızda, Crop alanının dışında kalan bölge kesilip atılacaktır.
Crop işlemi sonrası, resim boyut olarak küçüldüğü gibi, sabit diskinizde kaplayacağı Kb cinsinden fiziksel boyutuyla da küçülmüş olur. Sonuçta Word dokümanlarınıza veya e-postalarınıza eklediğinizde, belgelerinizin boyu büyümez. E-posta gönderiminiz daha süratli gerçekleşir.
Crop aracını kullanırken, dörtgen alanın kenarlarında oluşan tutmaçları farkettiniz mi? Bu tutmaçları çekerek hassas ayar yapabilirsiniz.
Diğer yandan tutmaçların hafifçe dışına çıktığınızda, kursör ikonu değişir ve çevirme yapabileceğiniz konusunda sizi yönlendirir.
Crop alanını bu safhada çevirebilirsiniz.


Crop alanını çevirmek, yeryüzüne paralel yaptığınız normal fotoğraf çekimlerinize dinamizm katabilir.
Son olarak küçük bir püf daha: Alanın tam ortasında kalan hedef ikonunu herhangi bir yere veya kenarlardaki tutmaçlardan birinin uzerine taşımayı deneyin. Hedef ikonunun bulunduğu nokta, sabit kalır ve crop alanın büyümesinden, çevriminden etkilenmez.
Renklerle oynamak
Buraya kadar olan uygulama başarılarınızdan cesaret alarak sizi farklı bir çalışmaya davet ediyorum.
Hiç bir alan seçimi yapmadan fotoğraflarınızdaki renkleri değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?
Yukarıdaki resimde gökyüzüne biraz daha canlılık vermek istiyoruz. Önce Command-M (Windows için Control-M) komutuyla Curves tablosunu çağırın.


Eğrinin koyu bölgeleri denetleyen sağ üst bölümüne tıklayın. Tıkladığınız noktanın üst kısmını kilitlemiş oldunuz böylece. Eğrinin alt kısmında yapacağınız işlemden, üst bölge (fotoğrafın koyu tonları) etkilenmeyecektir.
Şimdi, eğrinin orta ton bölgesinden bir yere tıklayın ve yukarı kaydırın. Yaptığınız işlemle, resmin orta tonlarını yükseltmiş oldunuz. Açık ve koyu tonlar bu işlemden az etkilenirken, eğrinin merkezindeki orta tonlar daha fazla renk değişimi yaşadı.
Sonuçta, özellikle gökyüzündeki tüm renklerin renk yoğunluğu daha fazla arttı. Görsellik bakımından gökyüzü daha canlı ve kontrast görünmeye başladı.
Dijital kameralardaki çekim hatalarınızı gidermenin basit yöntemlerini de öğrenmeye başlamış oluyorsunuz, farkındasınız değil mi?
Fotoğrafların renklerini değiştirmekten hoşlandığınızı hissediyorum. Daha hassas eğrilerle daha çarpıcı sonuçlar için devam edelim mi?
Batan güneşin bulutlardaki yansımasını artırarak, görselliği kuvvetlendirebilirsiniz.
Curves tablosunda, tüm renkleri etkileyen RGB eğrisi yerine, her renge bağımsız müdahele eden tek kanal eğrilerini kullanacaksınız. Channel pop-up menüsünden Red ve Blue kanallarına sırasıyla gelin ve yukarıdaki noktalama ile eğri düzenini oluşturun.

Red ve Blue kanallarında yapılan işemlerle, fotoğrafın yalnızca açık tonlarının rengini değiştirdiniz. Açık tonlar, örnek fotoğrafta sadece gökyüzünde toplandığı için ayrıca alan seçmenize gerek kalmadı.
Curves tablosuyla çalışırken, açık ve koyu tonların yerleşimine dikkat edin. Benim kullandığım Curves tablolarındaki gibi değilse, küçük üçgen simgelere tıklayarak ton yerleşimini değiştirin. Aksi takdirde tam ters etkiye ulaşırsınız.

Stampa aracıyla klonlamak
Niyetimiz belli, biraz komiklik yapacağız. Fotoğraflardaki bir objeyi veya resmin belirli bölgesini, dokümanın geri kalan tarafında oluşturmak veya çoğaltmak için Stampa aracını kullanmanız gerekli. Adı ve şekli de bu nedenle böyle, damga basar gibi, hedeflediğiniz dokuyu
naklediyorsunuz. Önce Stampa aracını alın, araca çift tıkladığınızda beliren seçeneklerdeki Aligned tercihini işaretleyin. Sonra uygun bir fırça boyu seçin (örnekte 16 piksel).
Stampa aracının hangi dokuyu (pikseli) nakledeceğini şöyle belirliyorsunuz: Aracı aldıktan sonra Alt (Option) tuşunu basılı tutup resim üzerinde tıklayarak. Örnekte, bu tıklama ayak ucuna yapıldı. Sonra resmin bir başka yerine gidip Stampa aracıyla dolaşmaya başlayın. Bu kadar, gerisini Photoshop hallediyor. Stampa’yı kullanmaya başlamadan önce yeni bir Layer açıp, bu layerda iken çalışmaya başlarsanız, kopya objeyi kolayca çoğaltabilirsiniz. Yeni layerı, Layer paleti pop-up menüsünden New Layer komutuyla
açabilirsiniz. Yeni layerda klonlamayı bitirdikten sonra Araç Kutusu’ndan Lasso aracını alın ve gerekli temizliği yapın. İhtiyarın etrafındaki arka zemine ait pikselleri Lasso ile seçin ve silin.

Şimdi yeni layerda, farklı yerlere taşınmaya hazır bir klon elde ettiniz. Layer pop-up menüsünden Duplicate Layer ile çalıştığınız layerı istediğiniz kadar çoğaltın.
Move aracını alın ve Auto select Layer tercihinin işaretlendiğinden emin olun. Böylece, Move aracıyla tıkladığınız objenin bulunduğu layer otomatik seçilecektir.
İhtiyarı fazla yormadan, Move aracıyla resmin çeşitli yerlerine taşıyın. Her bir ihtiyar, ayrı layerda olduğu için dilerseniz yanyana bile getirebilirsiniz.

Klonları boyutlandırın veya tersyüz döndürün
Çoğalttığınız layerlardan birinde iken Edit menüsünden Free Transform komutuna ulaşın. İhtiyar adamın etrafında oluşan tutmaçlardan çekiştirerek boyunu değiştirmeyi deneyin.
Free Transform’da iken Flip Horizontal ile yatay tersyüz ederek, caddenin diğer tarafına gitmesini sağlayabilirsiniz. Transform işlemlerini Enter veya Return ile bitirebilirsiniz.
  Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
basit, işlemler, photoshop’ta


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557