Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Webmaster Dünyası > Webmaster Dünyası > Programlama Dilleri > PHP
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
PHP PHP hakkındaki tüm bilgileri ve paylaşımları bu bölümde bulabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21 Kasım 2014, 18:35   #1 (permalink)
Bayan Üye

aLiSyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2012
Nerden: balıkesir
Yaş: 31
(Mesajlar): 967
(Konular): 845
Burç:
Renkli Para : 2145
Aldığı Beğeni: 152
Beğendikleri: 118
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
aLiSyA - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart PHP Giriş | Detaylı Anlatım Ders 1

PHP Nedir?

PHP, dünyada en çok kullanılan web programlama dillerinden biridir. Biraz daha teknik bir açıklama yapmak gerekirse şöyle söylenebilir. PHP, sunucu taraflı çalışan bir betik ve programlama dilidir. Önceleri kişisel web sitesi yapmak amacıyla Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilen php, gördüğü büyük ilgiyle çok yaygın kullanılan bir dil haline gelmiştir. Bu nedenle Personel Home Pages ifadesini değiştirerek artık PHP Hypertext Preprocessor rekürsif ifadesini kullanmaya başlamıştır.

Personel Home Pages : Kişisel web sayfası
PHP Hypertext Preprocessor: Üstün Yazı Önişlemcisi olarak çevrilen ve kendi tanımı içerisinde kendini barındıran (recursif) bir ifadedir.

PHP, dünyada en çok kullanılan web sunucusu olan apache üzerinde çalışan ve gösterdiği üstün performans ile web dünyasında çok önemli bir yere sahip olan bir dildir. (Bazı eklentilerle IIS üzerinde de çalışabilmektedir.)

PHP ile ayrılmaz bir bütün olan MySQL veritabanı ile etkileşimli web sayfaları yapmak oldukça kolaydır. PHP ve MySQL o kadar uyumlu çalışır ki ikisi ayrılmaz iki kardeş sayılırlar. Bu, veritabanı olarak sadece MySQL kullanılabileceği anlamına gelmiyor tabiki. PHP ile Access, Microsft SQL Server, PostgreSQL ve Oracle gibi bir çok veritabanına da bağlantı kurulabilir. Ancak en uyumlu çalıştığı veritabanı sunucusu MySQL'dir.

Gelişim sürecine göre günümüzde PHP5 versiyonu mevcuttur. Öncesinde ise PHP4 ve PHP3 versiyonları vardır. PHP5'in bunlardan en önemli farkı nesneye yönelik programlamaya imkan vermesidir.

PHP kodları çoğu zaman HTML kodları arasına gömülü olarak yazıldığından öncesinde HTML kodlarınının bilinmesinde fayda vardır.

PHP ile Neler Yapılabilir?


PHP ile yapılabilecek bazı uygulamalar şunlardır

Kullanıcı ile etkileşimli çalışan web sayfaları
Duruma göre kişiye özel içerik görüntüleme
Web tabanlı veritabanı uygulamları (Forumlar, İçerik Yönetim Sistemleri, Sınav Sayfaları, Takip sistemleri, ...)
Anketler
E-Ticaret Siteleri
Dosya yönetimi
E-Posta uygulamaları
Grafik işleme
Matematiksel hesaplamalar
ve daha sayamadığımız bir çok uygulama PHP ile yapılabilmektedir.

Avantajları

Çok hızlı bir dildir
Öğrenilmesi çok kolaydır
Rahat ve hızlı kodlanabilir. HTML arasına kolaylıkla yerleştirilebilir.
Hep söylenegelen script dilidir ifadesinin gereği derlenmeden çalışan bir dildir.
Ücretsiz bir dildir. Rahatlıkla internet üzerinden edinilebilir.
Büyük bir geliştirici topluluğuna sahip olduğundan kaynak açısından oldukça zengin bir dildir

Apache'nin yanında farklı web sunucular (IIS, PWS) üzerinde de çalışabilir.
Windows, UNIX ve LINUX sistemlerde çalışabildiğinden platform bağımsız bir dildir

Başta MySQL olmak üzere Access, MS SQL, PostgreSQL ve Oracle gibi bir çok veritabanı ile bağlantı kurabilmektedir.
Kod kütüphaneleri açısından oldukça zengindir.
Açık kaynak kodlu özgür bir dildir. Kullanıcılar tarafından geliştirilmeye açıktır.
Açık kaynak olmasının gereği oldukça güvenli ve hızlıdır. Çünkü bir hata kendisini izleyen binlerce gözden kaçamaz.

Bunların yanında söyleyebileceğimiz dezavantajları ise şunlardır.
Yapılan basit bir hata bir çok sayfada hataya sebep olabilir.
Ayrıca büyük programlarda cevap süresi gecikebilir
Güncelleme işlemi web sunucusu ile beraber yapılmalıdır.
Ancak yukarıda sayılan bu kadar avantajın yanında bunlar makul kabul edilebilir.

PHP'nin Çalışması

PHP, HTML içine gömülerek yazılan ve sunucu taraflı (server side) çalışan bir dildir. Bunun anlamı şudur:

Biz, php kodlarımızı HTML etiketleri arasına yerleştiririz. Kullanıcılar ise tarayıcısının adres çubuğundan, içinde php kodları bulunan bu sayfayı istediği zaman bu istek web sunucuya iletilir. Bu isteği değerlendiren sunucu istenen dosyadaki HTML kodlarını olduğu gibi kullanıcıya gönderir ancak bizim araya eklediğimiz php kodlarına gelince bu kodları php yorumlayıcıya gönderir. Php yorumlayıcı php kodlarını yorumlayıp çalıştırdıktan sonra web sunucuya HTML karşılığını gönderir. Web sunucu php kodlarına karşılık gelen HTML kodlarını aldığında bunları kullanıcıya yollar.

Sonuçta kullanıcılara gönderilen sadece HTML kodlarıdır. Onlar hiçbir zaman bizim sayfaya eklediğimiz php kodlarımızı göremez. PHP kodlarının HTML karşılığını görürler.


Şekil: PHP'nin Çalışması

Hazırladığımız PHP sayfalarını çalıştırmak ve denemek için o dosyayı gerçek sunucuya göndermek ve bunu her değişiklikte tekrar tekrar yapmak çok zor ve gereksiz bir iştir. Bunun yerine hazırladığımız PHP sayfalarını kendi bilgisayarımıza kurduğumuz web sunucu yazılımı ile test eder ve son halini aldıktan sonra gerçek sunucuya göndeririz.

Kendi bilgisayarımıza kuracağımız web sunucu localhost olarak adlandırılır. Bunun kurulumu ve yapılandırılması için "localhost Kurulumu" başlıklı yazımızı okuyunuz.


Localhost Kurulumu

Hazırladığımız PHP sayfalarını gerçek sunucuya yüklemeden önce kendi bilgisayarımızda test etmek için web sunucu yazılımını ve beraberinde gerekli diğer programları bilgisayarımıza kurmamız gerekmektedir. Kendi bilgisayarımıza kuracağımız web sunucu localhost olarak adlandırılır.

Kendi bilgisayarımızda php çalıştırmak için aşağıdaki programları kurmamız gerekmektedir.

Apache (Web Sunucusu)

PHP (PHP Dili)

MySQL (Veritabanı Sunucusu)

phpMyAdmin (Veritabanı sunucusunu yönetmek için kullanılan web arayüzü)
Yukarıda yazılı programları ayrı ayrı bilgisayarımıza kurduktan sonra yapılandırmasını yaparak bilgisayarınızda php çalıştırabilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağı ile ilgili bir çok kaynak bulabilirsiniz. Ancak bunu yaparken yaşanan bir çok sorun ve zorluk yüzünden tüm bu paketleri ve yapılandırmayı kapsayan hazır kurulum paketleri (programları) daha çok kullanılmaktadır. Bu programlardan birini kurarak bir kaç dakika içinde bilgisayarımızda php yazıp çalıştırabilirsiniz.

PHP çalıştırmak için kullanılan hazır programlardan ençok kullanılanları şunlardır:

EasyPHP
Xampp
AppServ
Wamp

Bunlardan birini bilgisayarınıza kurarak php yazmaya başlayabilirsiniz. Bu programlara sitemizin alt kısmındaki resimlere tıklayarak ulaşabilirsiniz. Biz bunlardan EasyPHP kurulumunu ve yapılandırmasını anlatacağız.

Bu yazımızın hazırlandığı tarih itibariyle EasyPHP'nin 5.3.2 sürümü mevcut olduğundan bunu bilgisayarımıza indirdik ve kurmaya başladık.

EasyPHP kurulumunu yaptıktan ve çalıştırdıktan sonra görev çubuğunda saatin olduğu kısma simgesi geliyor. Bu simgeye çift tıkladığımızda karşımıza gelen pencereden easyPHP'yi yönetebiliyoruz. Bazı durumlarda easyPHP'yi çalıştırdığımız halde apache yada mySQL başlatılamadığından elle bu servisleri başlatmamız gerekebilir. Bunu için de yine bu pencereyi kullanıyoruz.

Kurulumu yaptıktan sonra hazırladığımız php sayfalarını C:\Program Files\EasyPHP-5.3.2\www\ dizinine kaydetmeliyiz. Kaydettiğimiz sayfayı test etmek için kullandığımız tarayıcıyı açıp adres çubuğuna;
http://localhost/sayfaadi.php yazmak yeterlidir.

Eğer daha önceden asp yada aspx için IIS'yi kurduysanız yani localhost yüklediyseniz bizim php için yüklediğimiz localhost ile çakışmaktadır. Bunun sebebi her iki sunucu da web sayfalarını istemcilere 80 nolu porttan göndermek istemeleridir. Bu durumda sunuculardan birinin port numarasını 81 olarak değiştirmemiz gerekecektir. Sonradan kurduğumuz apache web sunucunun portunu 81 olarak değiştirmek için aşağıdaki pencerede görünen seçeneği kullanmalısınız.Bu seçeneğe tıkladığımızda karşımıza gelen metin dosyasında 56.satırdaki (farklı versiyonlarda satır numarası değişebilir) Listen 127.0.0.1:80 satırını Listen 127.0.0.1:81 olarak değiştirip kaydetmek yeterlidir.Bu değişiklikten sonra kaydettiğimiz sayfaları çağırırken tarayıcımızın adres çubuğuna;
http://localhost:81/sayfaadi.php şeklinde bir adres yazmamız gerekmektedir.

Yaşanan Bazı Sorunlar

EasyPHP'yi Windows Vista'da yada Windows 7'de kurup çalıştırdığımızda MySQL ile ilgili bir hata mesajı almakta ve MySQL veritabanı sunucusunu çalıştırılamamaktadır.Bunun sebebi Windows Vista'da ve Windows 7'deki güvenlik önlemleridir. Bunu aşmak için EasyPHP'yi, sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırmak yeterlidir.

Diğer bir sorun da sayfaları C:\Program Files\EasyPHP-5.3.2\www\ dizinine kaydederken karşılaştığımız kaydetme izniniz yoktur sorunudur.Bu sorunu aşmak için www dizininine sağ tıklayıp Özellikler->Güvenlik->Düzenle->Users için Tam Denetim iznini ver demek yeterlidir.

Diğer bir çözüm olarak farklı bir dizini örneğin masaüstünde oluşturacağınız www dizinini web dizini olarak kullanmaktır. Bunun için tarayıcınızın adres çubuğuna http://localhost/home yazıp gelen sayfada LOCAL WEB başlığı altındaki Document root dizininin yolunu (C:\Program Files\EasyPHP-5.3.2\www\) change diyerek masaüstünde oluşturduğunuz www dizininin yolu (C:\Users\kullanıcı-adınız\Desktop\www\) ile değiştirip kaydetmek yeterlidir. Bunu yaptıktan sonra artık sayfalarınızı masaüstündeki www dizinine sorun
yaşamadan kaydedebilirsiniz.

Not: Yolun sonundaki \ işaretini koyduğunuzdan emin olunuz.

Pardus'da PHP ÇalıştırmakPHP, linux dünyasının web dili olarak bilinmekte, buna karşılık windows dünyasının web dili ise asp ve aspx olarak bilinmektedir. Durum böyleyken PHP'yi bir linux üzerinde çalıştırmak isteyenler için bu yazımızı hazırladık. Ancak bu yazıda bu işin Pardus Linux üzerinde nasıl yapıldığını anlatacağız. Zira bizim geliştirdiğimiz linux dağıtımı Pardus'dur.

Pardus'da php çalıştırmak için öncelikle birkaç paket kurmamız gerekmektedir. Bunlar şunlardır:
apache -> Web Sunucusu
mod_php -> PHP Dili
mysql-server -> Veritabanı sunucusu
phpmyadmin -> MySQL veritabanı sunucusunu görsel olarak yönetmek için kullanılan web arayüzü
postfix -> e-Posta Sunucusu

Bu paketleri paket yönetisicinden yada konsoldan kurabilirsiniz.
Paketlerin kurulumu bittikten sonra aşağıdaki servislerin çalıştırılması gerekmektedir.
Apache Web Sunucusu
MySQL Veritabanı Sunucusu
Postfix E-Posta Sunucusu

Bu servisleri çalıştırmak için; Pardus 2008.2 ve öncesi sürümlerde Tasma->Sistem Seçenekleri->Servis Yöneticisi yolu kullanılır. Pardus 2009 ve sonraki sürümlerde ise Sistem Ayarları-> Servis Yönetisici yolu kullanılır. Bilgisayar açıldığında bu servislerin otomatik olarak başlatılmasını istiyorsanız Servis Yöneticisi penceresinde Açılışta Çalıştır kısmını işaretlemeyi unutmayınız.

Bu ayarları yaptıktan sonra artık PHP yazabilirsiniz. Editör olak Kwrite, Kate, Bluefish yada Quanta Plus programlarını kullanabilirsiniz. Konsolda ise vi yada nano editörünü kullanabilirsiniz.

Bunlardan birini kullanarak hazırladığınız PHP sayfanızı.

/var/www/localhost/htdocs/ dizinine kaydetmelisiniz. Kaydettiğiniz sayfayı çağırmak için de http://localhost/sayfaadi.php adresini kullanmalısınız. Ancak Belirtilen dizine kayıt yapabilmeniz için sistem yöneticisi olmanız yada dizine erişim izni vermeniz gerekmektedir. Bunun yerine daha sorunsuz kayıt imkanı sunan şu yöntemi kullanabilirsiniz. Öncelikle ev dizininizde public_html adında bir dizin oluşturup özelliklerinden herkes için okuma, yazma ve çalıştırma iznini vermelisiniz. Daha sonra sayfalarınızı buraya sorunsuz bir şekilde rahatlıkla kaydedebilirsiniz. Buraya kaydettiğiniz sayfanızı çağırmak için http://localhost/~kullanıcı_adınız/sayfaadı.php adresini kullanmalısınız. Burada kendi kullanıcı adınızı yazdığınızdan emin olunuz.
(ahmet kullanıcısı için örnek: http://localhost/~ahmet/index.php)

İlk PHP Sayfamız

Bu yazıda ilk php sayfamızı hazırlayıp çalıştırmaya çalışacağız.

PHP kodu yazmak için en çok Dreamweaver kullanılmaktadır. Bunun yanında php kodlamak için php editörler de kullanılabilir. Biz okullarda php kodlarına odaklanmak için hızlı, basit ve kullanışlı olan Notepad++ kullanmaktayız. Öncelikle size Notepad++'da açtığınız boş sayfanızı Document root yani web dizinine (C:\Program Files\EasyPHP-5.3.2\www\ dizinine yada sizin belirlediğiniz dizine) uzantısı .php olacak şekilde kaydetmekle başlamanızı öneririz.

PHP kodlarını HTML kodları arasına yazdığımızı daha önce söylemiştik. PHP kodlarını HTML kodlarından ayırmak için
<?php
..........
?>

ayraçları kullanılır ve her PHP komutundan sonra noktalı virgül ( kullanılır.

Aşağıda index.php olarak kaydettiğimiz sayfamızın kodlarını görüyorsunuz.

Kod:

<html>
<body>
<?php
echo "Merhaba Dünya!";
?>
</body>
</html>

Hazırladığımız bu sayfayı çalıştırmak için tarayıcımızın adres çubuğuna http://localhost/index.php yazmak yeterlidir.
Not: Eğer yazılan adreste sayfanın adı belirtilmemişse varsayılan olarak sunucu index.php'yi arar. Varsa çalıştırır. Burada sayfamızın adı index.php olduğundan adres sadece http://localhost/ şeklinde de yazılabilirdi. Aksi halde sayfanın adının da yazılması gerekmektedir.

Çalıştırılan sayfanın ekran görüntüsüne ve kullanıcıya gönderilen kaynak koduna dikkat ediniz.

Bilgisayarımıza kurulu olan Apache, PHP ve MySQL hakkındaki tüm bilgileri ekranda görmek için phpinfo(); fonksiyonu kullanılır. Bu fonksiyon ile versiyon bilgileri, dizin bilgileri ve diğer tüm yapılandırma bilgileri ekranda görüntülenebilir. Aşağıdaki kodu yazıp kaydederek çalıştırdığınızda sonucu sizler de ekranda görebilirsiniz.

Kod:

<html>
<body>
<?php
phpinfo();
?>
</body>
</html>
Birinin gözlerine bakmak onun rüyalarına girmeyi göze
almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa o gözlere
bakmayacaksın.
aLiSyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
anlatım, ders, detaylı, giriş, php


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557