Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Webmaster Dünyası > Hosting & Domainler > phpBB
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 28 Eylül 2012, 23:47   #1 (permalink)
Elim Sende
Misafir Üye
Elim Sende - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart PhpBB3 Forum Yazılımı Nasıl Kurulur?

Başlamadan önce:

Windows işletim sistemi üzerinde apache + mysql + php (wamp) kullanıyorsanız, izin ayarları, CHMOD gibi kısımları sadece okuyup geçin.

Yine aynı şekilde, kendi bilgisayarınızda localhost olarak tabir ettiğimiz sistem ile çalışıyorsanız FTP atma gibi kısımlarda dosyaları direkt sunucu dizinine kopyalayın.


1. İhtiyacımız olan malzemeler
2. Dosyaları atmadan önce yapılacaklar
3. Veritabanı oluşturma
4. Dosyaları atma ve izinler
5. Kurulum aşamaları
6. Kurulum sonrası işlemler1. İhtiyacımız olan malzemeler

1.1. phpBB 3.0 Tam sürüm: http://www.phpbb.com/downloads.php adresinden en son phpBB3 sürümünü indirin.
1.2. Türkçe dil dosyaları: sitemizden, "phpBB Türkiye - phpBB3 Türkçe Dil Dosyası" nı indirin, dil dosyası Türkçe subsilver butonlarını da kapsar.2. Dosyaları atmadan önce yapılacaklar

2.1. İndirdiğiniz phpBB-3.0.zip dosyasını açın. Bunun içindeki phpBB3/ dizinini kullanacağız.
2.2. İndirdiğiniz sıkıştırılmış Türkçe dil dosyalarını açın ve içinden çıkan tr/ klasörünü phpBB3/language/ içine kopyalayın. Bu sırada Türkçe kurum yapmak için en/ dizinini silebilirsiniz.
2.3. İndirdiğiniz sıkıştırılmış Türkçe subsilver butonlarını açın ve içindeki tr/ klasörünü styles/subSilver/imageset/ dizini içine atın.


3. Veritabanı oluşturma

3.1. cpanel kullanan sunucularda veritabanı oluşturma
3.2. plesk kullanan sunucularda veritabanı oluşturma
3.3. directadmin kullanan sunucularda veritabanı oluşturma
3.4. interworx kullanan sunucularda veritabanı oluşturma


4. Dosyaları atma ve izinler

* Eğer sunucunuz zip açmayı destekliyorsa phpBB3/ dizinini standart zip olarak sıkıştırıp, sunucunuzda açabilirsiniz. FTP ile dosya atmada hız kazanmış olursunuz.

4.1. phpBB3/ klasörünü sunucunuza gönderiniz.
4.2. Yazacağım dizinlerin izinlerini CHMOD 777 şekilde değiştiriniz:

cache/ -> önbellek dosyalarının yazılacağı dizin
files/ -> attachment özelliği ile mesajlara eklenecek dosyaların saklanacağı dizin)
store/ -> Yönetim panelinden alınacak veritabanlarının tutulacağı dizin
images/avatars/upload/ -> Gönderilen kullanıcı resimlerinin (avatar) depolanacağı dizin
config.php -> ayar dosyamız

5. Kurulum aşamaları

5.1. Dosyaları attığımız sunucu ve dizinden install/ dizinini çağırınız, örneğin phpBB3/ dizini olduğu gibi deneme.com: Internet Üzerinden Deneme Sınavları sitemize attığımızı varsayarsak, şu şekilde bir adres yazarız: http://www.deneme.com/phpBB3/install/

5.2. Karşımıza ilk çıkan sayfadan, eğer kurulum sayfasının dili İngilizce ise, sağ üstteki açılır kutudan "Turkish [TR]" seçeneğini seçip butona tıklıyoruz. Kurulum sayfası Türkçe olacaktır. Bulunduğumuz sayfa TANIŞMA diye adlandırdığımız bilgi sayfasıdır; Tanışma, Lisans, Destek gibi alt kategorileri vardır ve bunlar bilgi amaçlıdır. Kuruluma herhangi bir etkileri yoktur.

5.3. TANIŞMA sayfasından derhal kurtuluyoruz, bunun için phpbb logosunun altındaki 2. sekme olan KURULUM sekmesine tıklıyoruz.5.3. Kurulum sayfasında, sol tarafta alt alta yükleme aşamaları sıralanmış, toplam 8 aşama görünüyor. Bu aşamalara geçmeden önce kısaca sıralayayım.

* Tanışma
* İhtiyaçlar
* Veritabanı ayarları
* Yönetici detayları
* Ayar dosyası
* Gelişmiş ayarlar
* VT Tabloları Oluşturma
* Son aşama

Aşamaları biraz uzun tutup kategori halinde ayırmışlar, tek sayfaya sığıdırmak mümkündü bunları, neyse devam edelim.


5.3.1. Tanışma

Hoşgeldiniz sayfasıdır, yazan 3-5 cümleyi okuyor ve "Sonraki" butonuna basıyoruz.5.3.2. İhtiyaçlar

Bu sayfada phpbb3 kurulumu için gereken bileşenler ve minimum olması gereken sürümleri listelenir. Bu sayfada bazı değerlerin karşısında bulunmadığını veya yeterli sürüm olmadığını belirten kırmızı "Mevcut Değil" şeklinde yazılar yer alabilir, bunun için teleşlanmamıza gerek yok, örneğin "DESTEKLENEN VERİTABANLARI" kısmında bazı veritabanlarının yanında "Mevcut Değil" yazar, bu sonraki kurulum aşamalarında o veritabanı türünü kullanamayacağımızı gösterir. Ayrıca açıklamayı okursak bu veritabanlarından sadece birinin mevcut olması yeterlidir.

"İSTEĞE BAĞLI MODÜLLER" bölümünde olmasa da olur ama olursa bazı ek özellikler kazanacağımızı belirten bir yazı buluyor."DOSYALAR VE KLASÖRLER" bölümünde dosya saklamak amacıyla kullanılacak 3 adet dizinin ismi yazıyor, bunlar CHMOD 777 olarak ayarladığımız dizinlerdi. Önceden yaptığımız CHMOD ayarları doğru ise, 3 dizin adının karşısında da "Mevcut, Yazılabilir" ifadesi yer alır. Mevcut ifadesi dizinin olup olmadığını kontrol eder. "Mevcut değil" yazarsa hemen FTP programımız ile o dizini oluşturup, izinlerini verebiliriz."İSTEĞE BAĞLI DOSYALAR VE KLASÖRLER" bölümünde ise isteğe bağlı dosya saklama alanları ve config.php yani ayar dosyasının izinleri kontrol edilir.Sunucumuz istenilen minumum değerleri taşıyor ve dizinlerde de izin sorunları yoksa en alttaki "Kurulumu Başlat" butonuna tıklayabiliriz.5.3.3. Veritabanı ayarları

Bu sayfa altında veritabanı ayarlarını yapacağız, bu alanlara yazacağımız bilgileri sunucumuzun bize verdiği panelden, phpMyadmin vb. gibi araçlar ile kurulum öncesinde oluşturmamız gerekiyor.

Doldurulacak alanların açıklamaları şöyle, bunaları kendi sunucunuza göre doldurunuz:

* Veritabanı türü - kullanılacak veritabanı türü.
* Veritabanı sunucu adı veya DSN - veritabanı sunucusu adresi (çoğu hostlar için localhost 'tur)
* Veritabanı sunucu portu - veritabanı sunucusunun portu, çoğu zaman doldurmaya gerek yoktur.
* Veritabanı adı - veritabanı adı (kurulumdan önce açmıştık).
* Veritabanı kullanıcı adı - veritabanına erişmek kullanılacak kullanıcı adı(kurulumdan önce belirlemiştik).
* Veritabanı parolası - veritabanına erişmek kullanılacak parola (kurulumdan önce belirlemiştik).
* Veritabanı tabloları için ön ek - veri tabanında açılacak tablolar için ön ektir, değiştirmeye gerek yoktur ancak sonraki zamanlarda çıkabilecek açıklara karşı değiştirmenizi öneriyorum.Dolduruyoruz ve alttaki "Sonraki aşama" butonuna basıyoruz.

Yeni açılan sayfada veritabanı bağlantısı kontol edilir, eğer girdiğimiz değerlerin tümü doğru ise veritabanına ulaşılacak ve yeşil renk ile "Bağlantı sağlandı" yazacaktır.Eğer girdiğiniz değerlerden herhangi biri yanlış ise bu sayfaya geçmek yerine veritabanı ayar sayfasını görecek, ancak bu defa en üstünde kırmızı renkler "Veritabanına bağlanılamadı" yazacaktır. Bu, veritabanı ile bağlantı kurulamadığı anlamına gelir. Girdiğiniz değerleri kontrol ediniz, bir hata olması muhtemeldir.

Bağlantının başarılı ve "Bağlantı sağlandı" yazısı geldiğini varsayıyor ve alttaki "Sonraki aşama" butonuna basıyoruz.


5.3.4. Yönetici detayları

Bu sayfadan panonun varsayılan dilini seçecek ve yönetici hesabımızı oluşturacağız, bu alanlar yöneticiye yani bize özel alanlardır ve unutmamak şartı ile istediğimiz gibi doldurabiliriz. Bu aşamadaki tüm alanları doldurmak zorundayız. Alanları incelersek:

* Varsayılan pano dili - Türkçe olması için listeden "Turkish [TR]" yi seçiyoruz.
* Yönetici Üye Adı - Yönetici hesabı için kullanıcı adı (alttaki uyarıda 3-20 karakter arası, yani en az 3, en çok 20 karakter uzunlukta bir kullanıcı adı yazmamız söyleniyor)
* Yönetici Parolası - Yönetici hesabımız için parola (alttaki uyarıda 6-30 karakter arası, yani en az 6, en çok 30 karakter uzunlukta bir parola yazmamız söyleniyor, güvenlik amacıyla hem sayı, hem rakamlardan oluşan parolaları tercih edin)
* Yönetici Parolasını Doğrula - Doğrulama amacıyla tekrar aynı yönetici parolasını yazınız
* İletişim e-posta adresi - İletişim e-posta adresi (bu adres pano tarafından gönderilen e-posta'larda da kullanılacaktır)
* İletişim e-posta adresini doğrula - Doğrulama amacıyla tekrar aynı iletişim e-posta adresini yazınız.Dolduruyoruz ve alttaki "Sonraki aşama" butonuna basıyoruz.

Yeni bir sayfa ile ayarların başaralı olduğuna dağir "Testler başarılı" mesajı alıyoruz. Alanlardan birini doldurmadıysanız bu sayfa yerine önceki "Yönetici detayları" sayfasını tekrar görecek ancak üst tarafında tüm alanları doldurmamız gerektiğini söyleyen kırmızı bir mesaj olacak.Ayarların başarılı olduğunu varsayıyor ve yine Alttaki "Sonraki aşama" butonuna tıklıyoruz.


5.3.5. Ayar dosyası

Eğer dosyalarımızı attıktan sonra config.php adlı dosyaya yazma izni yani CHMOD 777 verdiysek bu aşamada karşımıza "Ayar dosyası yazıldı, kurulumdaki sonraki aşamaya ilerleyebilirsiniz." uyarı mesajı gelecek.Oldu ki bunun yerine başka bir şey geldi, bu genelde izin vermediğimizde olur. Bu seçenekte bilgiler ilgili dosyaya işlenemeği için, yeni bir config.php dosyası oluşturulmuştur ve bizden bunu indirip FTP ile phpbb3/ dizinimize atmamız söyleniyor. Vakit kaybetmeden dediğini yapıyoruz, çünkü kurulum yeterince uzadı, sabrımız kalmadı.

her iki olasılıkta da alttaki "Sonraki aşama" butonu ile kuruluma devam edeceğiz. Tıklıyoruz...


5.3.6. Gelişmiş ayarlar

Bu bölümde, gelişmiş ayarlar diye adlandırılan bölüm bulunur. Bu aşama doldurulması zorunlu değildir, çünkü bu bilgileri daha sonra yönetim panelinden de yazabilir, güncelleyebiliriz. Bu bölümden birşey anlamayorsak hiç kurcalamadan "Sonraki aşama" butonuna basabiliriz.


5.3.6.1 E-POSTA AYARLARI

Bu bölümde e-posta ayarları bulunur, ilk seçenek olan "Pano üzerinden e-posta göndermeyi etkinleştir" seçeneğini hayır olarak işaretlersek diğer e-posta ayarlarını değiştirmemize gerek yok. Hayır olarak işaretlersek pano sunucmuza ait lokal mail gönderme sistemini kullanacaktır. Seçenekleri inceleyelim:* Pano üzerinden e-posta göndermeyi etkinleştir - Eğer panomuz üzerinden herhangi bir e-posta gönderilmesini istemiyorsak hayır olarak işaretliyoruz.

* E-postalar için SMTP sunucu kullan - Servis sağlayıcımızın veya alan sunucumuzun sağladığı SMTP destekli e-postamız varsa ve e-posta göndermede bu e-postamıza ait SMTP protokolünün kullanılmasını istiyorsak evet olarak işaretliyoruz.

* SMTP Sunucu Adresi - SMTP için sunucu adresimiz, genelde mail.sunucu.com olur. Bu bilgiyi sunucunuzdan edineceksiniz.

* SMTP için doğrulama metodu - Burada SMTP için bazı doğrulama metodları listelenir bu bilgileri yine sunucumuzdan elde edebiliriz.

* SMTP Kullanıcı adı - SMTP için tanımlanmış kullanıcı adımız

* SMTP Parolası - SMTP için tanımlanmış parolamız


5.3.6.2 SUNUCU ADRES AYARLARIBu bölümde sunucu adres ayarları ve sunucu çalışma şekli ile ilgili seçenekler bulunur.

* Çerez güvenliği - Sunucumuz SSL (güvenli) modda çalışıyorsa açık olarak işaretleyin, SSL modda adres protokolü de https:// olur unutmayın.

* Sunucu adres ayarlarını zorla - "SUNUCU ADRES AYARLARI" bölümünde tanımladığımız değerlerin sunucuya zorla kabul ettirilmeye çalışılması gibi anlam taşıyor.

* Sunucu Protokolü - Eğer "Sunucu adres ayarlarını zorla" evet ise, bu alandaki değeri sunucuya kabul ettirmeye çalışır, boş bırakılır veya zorlama olmayacaksa "Çerez güvenliği" 'ne göre http:// veya https:// değerlerinden birini alır

* Alan Adı - Panonun kurulduğu alan adımız, domainimiz.

* Sunucu portu - Sunucumuzun http iletişimi için kullandığı port numarası, genelde 80'dir ve varsayılan değer olarak yazılmıştır.

Dolduruyoruz ve "Sonraki aşama" butonuna tıklıyoruz.


5.3.7. VT Tabloları Oluşturma

"SUNUCU ADRES AYARLARI" bölümünde herşeyi doğru yazdık ve önceden oluşturulan veritabanı bilgileri de düzgün/doğru ise bu bölümde veriratabanına phpbb 3 tablolarının yazıldığına dair bir yazı yer alacak. Eğer "SUNUCU ADRES AYARLARI" bölümünde herhangi bir hata yaparsak uzun bir hata mesajı karşılaşacaksınız. Bu durumda çıkan hataya göre geri dönüp yazılan bilgileri kontrol edin.

Veritabanın oluşturulduğuna dair bir mesaj alıyorsak "Sonraki aşama" butonuna tıklayarak "Son aşama" bölümüne geçiyoruz.

5.3.8. Son aşama

Hele şükür sevindirici bir bir mesaj ile karşılaşıyoruz:


"Tebrikler

Başarılı bir şekilde phpBB 3.0 kurulumunu tamamladınız. Yönetim paneline ulaşabilmek için sayfa altındaki butona tıklayınız."
Biliyorum beni beklemeden çoktan alttaki "Giriş" butonuna tıkladınız. Tıklamadıysanız tıklayın hadi.

Tadaaamm, yönetim paneli çıktı. Ortadaki hata mesajlarını dikkate alın, ikinci mesajda diyor ki "Lütfen install dizinini silin, taşıyın veya yeniden adlandırın.". Beklenmedik güvenlik sorunları ile karşılaşmamak için bunu mutlaka yapın. Ayrıca bunu yapmazsanız pano çalışmayacak, koruma sistemi tarafından panonun şu an kapalı olduğuna dair bir mesaj yazacaktır.Hata da diyor ki: "Lütfen install dizinini silin, taşıyın veya yeniden adlandırın." Bu güvenlik için gerekli, bu dizin kurulumdan sonra artık hiçbir işimize yaramayacak, FTP programımız ile install/ dizinini siliyoruz.

Dizini silip sayfayı yenilediğimizde Kendimizi "Yönetici Kontrol Paneli" 'nde buluyoruz.

Ayar işleri bizi ilgilendirmiyor ama kurulum sonrası işlemleri de yapalım...


6. Kurulum sonrası işlemler

6.1. install/ dizinini siliniz, yoksa pano hata verecek ve çalışmayı rededecektir, bu güvenlik içindir. (bunu bir önceki aşamada yapmıştık zaten)

6.2. config.php dosyasının izinlerini CHMOD 644 olarak değiştiriniz.

Phpbbturkiye.net
  Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
forum, kurulur, nasıl, phpbb3, yazılımı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557