Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu

Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu (http://www.forumrenkli.com/)
-   Osmanlı Tarihi (http://www.forumrenkli.com/osmanli-tarihi/)
-   -   - Manas Destanı | Ayrıntılı Manas Destanı. (http://www.forumrenkli.com/osmanli-tarihi/76042-manas-destani-ayrintili-manas-destani.html)

- Ợuαяαnтinє. 29 Ocak 2013 23:25

- Manas Destanı | Ayrıntılı Manas Destanı.
 
MANAS'IN ÇOCUKLUĞU (I. Bölüm)

Çok eski zamanlardahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kervan devrindehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gün ışığında tulpar eşinirkenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ay ışığında kemerini çıkartamadan at üstünde kuş uykusu uyuyan erler zamanındahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif aç arslana benzeyen suratıylahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif düşmana saldıranhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bayrağı gökyüzünde dalgalananhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif şanı âleme yayılanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif başından ak kalpağı çıkmayanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif binere tulpar dayanmayanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kükreyerek yaşayanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kırgız denen çok eski bir millet yaşardı. Onların bayrağı gökmavisi idi. Dostlarından çok düşmanları vardı.

Bir zaman Tanrı Dağı'ndaki eski Kırgızları yönetenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif halkının şanını uzaklara duyuran Karahan adlı Hanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif tahta geçti. Onun kahramanlığı söz ile anlatılamaz; zenginliği de tarif edilemezdi. Şöhreti gökyüzündeki yıldızlara ulaşmıştı.

Tanrım hiçbir şeyi ebedî yaratmamıştır. Tanrı bu korkunç dünyada geleni gidenihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif büyüğü küçüğü dengelemiştir. Bir gün kara yeri titreten Karahan da öbür dünyaya göç etti. Onun tahtına oğlu Oğuz Han oturdu. Oğuz Han da adil ve heybetli idihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif askeri de çoktuhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Türk elinehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kırgızlara baş oluphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kükreyip doğudan ovalarınıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif düzlüklerini dağ ve ormanlarını arslan gibi dolaştı. O da dönüşü olmaya yere gitti. Oğuz Han'dan sonra Babir Hanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ondan sonra Tüböy hanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ondan sonra Kögöy han başa geçtilerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kögöy Han'dan sonra Nogoy Han geldi.

Yıllardan sonrahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif karanlık bir gecedehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif saksağanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Nogoy Han'a uğursuz bir işaret verdihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif uzun zamandır ona kin besleyenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif onun malınahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif mülküne ve yerine göz koyan kurnaz Kara-Hitay Hanı Esenhan savaş açtı. Nogay Han'ın beli kırıldıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif geniş dünyası daraldı. Ala-Dağ'daki Kırgızların Ak otağı yağmalandıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ocağı söndühttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Türk kabileleri darma dağın oldular.

Nogay Han'ın Orozduhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Üsönhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Bayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp (Yakup) adında dört oğlu vardı. Şimdi onlar kırılan kılıç gibihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kervan göçüne başladılar. Biri Altay'a biri Opal'ahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif biri K'şgar'ahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif biri Tibet'e sürüldü.

Kırk aile Kırgız ile Cakıp iki eli bağlı olarak Kalmuk'tahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Çin'de dolaşıp Altay'a geldi. Sürgün edilen bu kırk Kırgız ailesini yerleştirenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bölünmüşhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dağılmış halkı bir araya getiren Akbalta oldu. Kırgızlar Akbalta Batır'ın himayesine sığındılar. "Akıllıyı dinlersek millet oluruzhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Akbalta'nın sözünü dinlemezsek atalarımızın (ruhunun) gazabına uğrarız" diyerek bir araya gelip and içtiler. Akbalta Batır'ın bir dediğini iki etmediler.

Akbalta aksakal ve kutsaldı. Onu her zaman destekleyenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ona yol gösteren bir meleği vardı.

Kırk Kırgız ailesi Altay'a geldiler. Ama barınmaya delikhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yemeye kavuthttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif giymeye elbise bulamadılar. Şimdi nasıl geçineceğiz diye düşünürken nerden aklına geldiysehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Akbalta boz boğayı seçiphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kurban ederek halka şöyle dedi:

Halkın huzuru ahl'ksızlar bozar. Milletlerin kötüsü olmaz. Kalmuklar dahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Mançular da iyi millettir. Dünyahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kalmuk'un tatlı tebessümünehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kibarlığına aldanırhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ancak o herkesi yumuşakça ele geçirir. Eline düşersen çırpınan kuş olursun. Malınhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif mülkün yoksa eksiksinhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif varsa rahat yaşarsın. Kalmuklarla çatışmayalım. Hayvan yetiştirelimhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çiftçilikle uğraşalım. Altay'ın toprağı altındır. Ekersen meyvasıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kazarsan altını vardır. Çalışsan toprak verirhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dua etsen Tanrı verir. Çalış Kırgızhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif belini bağlayıp başını kaldır.

Yurtsuz Kırgızlarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Akbalta'nın sözünü haklı bularak Kalmukların Hanına Ala Dağ'dan getirilen gümüşlerle süslenmiş tulpar (kırat)ı hediye ettiler. Altay'da yaz için yeşil yaylahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kış için düzlükten yer seçtiler ve orada yerleştiler.

Günler geçtihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yıllar geçti. Altay'daki Kırgızlar Kalmuk ile Mançuların arasında kalmasına rağmen tekrar canlandılar. Türk soydaşlarını bulup ilgi kurdular. Malları çoğalıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kırk aile yetmiş aile olduhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ordu kurup hilâl işaretli bayrağını dalgalandırdılar ve düşmanı ürküttüler.

Cakıp Bay'ın yurdunda nesilden nesile geçen bir çift ak otakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif tam ortayahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif onun etrafında da kırk beyaz çadır kuruldu. Çocuklar oynamaktahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ağılda mallar doluhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dağlarda yılkılar otluyorlar. Evlerin bacalarından sızarak çıkan duman yurdun huzur ve bereket içinde olduğunu gösteriyordu.

Cakıp tündükten giren güneş ışığı yüzüne geldiğindehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kalkarak siyah tulumdaki iyi karıştırılmış bal gibi kımızdan bir kase yudumlayıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kır atına binerek yurttan ayrıldı. Atını kamçılamak maksadıyla ellerini sıvazlayarak gümüş saplı kamçısını şöyle kaldırır kaldırmaz kır atı uçar gibi yurttan uzaklaştı.

Kırk ocaklı Kırgızhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Altay'a yorgun bir halde geldiğindehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp sanki hal' şımarıklığı bırakmayan bir çocuktu. Daha kimsenin dikkatini çekmemişti. Çocukluğunda Kalmukhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Moğol ve Çinlilerin insanlık dışı muamelesini gören bir köle idi. Dünyadan nasibi kesilmemiş olmalı ki o eziyetlerehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif açlıklarahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif 'z'p ve ıztıraplara direnebilmişti. Çinlilerin ve Kalmukların dilini öğrenmeye mecbur oldu. Aklı erdihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bıyığı çıkmaya başladı. Boylu poslu yiğit oldu. Önceki şımarık Cakıp artık değiştihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kibar oldu. Kalmukların içine girdihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kendini beğendirdihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif onlarla alış veriş yaptı. Sonunda Çıyırdı adlı Hanımının üzerine Kalmuklardan Bakdöölöt isimli bir kızla da evlendi.

Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sekiz yıl sonra Altay'da kendi evini kurdu. Aşağı yukarı on aileyi bir araya getirip bir odaya yerleştirdi. Meyvalı ormanları olan geniş yerlerdehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çiftçilikle uğraştılar. Ürettiği mahsûlühttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yaptığı kırmızıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ceylanın ödünühttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif boynuzunuhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yakaladığı kunduzunhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif su samurunun kürklerinihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bulduğu altın ve gümüşlerihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif zırh gömleğinihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hançerlerinihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif derilerini komşu ülkelerini ipekhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif porselenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çay ve parfümleriyle değiştirdi. İyi para kazanarak işi gittikçe büyüttüler.

Altay'da 30 yıl Çinliler ve Kalmuklardan eziyet gören Cakıp Bay artık onlara "Han" seçilmişti. Kışın su samurundan şapkahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yazın altında süslenmiş ak kalpak giyebilecekhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sırtına kürk giyip beline hançer asıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif altın eğerli bir kızıl cins ata binebilecek hale gelmişti. Beş yüz beyaz devesihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bir baş ala sığırıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hadsiz hesapsız koyunları vardı. Ağılı hayvanlahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif heybesi yemeklehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hazinesi altınla dolmuş olmasına rağmenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp Bay'ın yüreğinde bir acı vardı.

Onun derdi şuydu: Hesapsız sığırı ve devleti vardı. Yalancı dünyada gözü doymuştu. Her gün yağlahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif etle besleniyordu. Ancak kara günlerde onu koruyacakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ocağını devam ettirecekhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif tahtına varis olacak bir çocuğu yoktu. Çocuğu olmayanın dünyası kururmuş. Cakıp Bay'la obada "ihtiyar"http://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif "çocuksuz ihtiyar" denilerek alay ediliyordu.

Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çocuğum yok diye gezmeye başladığı bir günhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kutsal dağdaki bir süt pınarına gelerek dua etti. Göz yaşlarını yağmur gibi döktü. Sonrahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Azoo Bel'in kenarındaki Calgız Arça (Yalnız Ardıç)'ya varıp Tanrısı Ak Taylak'ı çağırıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çocuğum yok diye ağlayarakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif derdine derman istedi. Hanımı Çıyırdı'yıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kendini günahkar hisseden miskin eşinihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif beraberinde götürüphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif atalarının mezarında konakladıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dua edip Tanrı'ya yalvardı.

Tanrı onu duymadı.

Cakıp Bayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hayvan saymayı bahane ederek her gün erken obadan uzaklaşırdı. Bir gün dağda çobana uğramadan dertle telaşlahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif cin çarpmış gibihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif değişik kıyafetle dağlarda dolaşıyorhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif saçını başını yolarak "Tanrım benden bir çocuğu niçin esirgiyorsun?" diye sorarak şaşkın şaşkın yüzüyordu.

Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif akşama doğruhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Ulu Dağ'a gölge düştüğünde kendine gelip derhal atının başını yurda çevirdi. Tanrı böyle istemişse başka çare yoktur. Çocuksuz dünya kuşsuz yuvayahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kuşları yok çınarahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bakımsız küçük gölehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif otsuz çöle benzer.

- Ợuαяαnтinє. 29 Ocak 2013 23:25

Yanında Cakıp Bay dağdan inerken dağderesindeki Kara Önkür (Mağara) yolundahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yaşı yetmiş civarındahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sakalı göğsüne kadar uzayan bir dervişe rastladı. Dervişhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kara Önkür'e arasıra gelirdi. Kıpcak neslindendi. Dünyayı dolaşıp dururdu. Evi ocağıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çoluk çocuğu yoktu. Sık sık Kırgızların yurduna gelirdihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çoğu zaman Kalmukhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Çinlihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Mançu ve Uygurdaki Türk soydaşlarınıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Andican'a İran'a kadar giderdihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kuş gibi özgür yaşardı. Dünyaya zenginliğe doymuş bir adamdı. Bu dervişle konuşmak isteyen Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif atından indi. Elindeki tulumdan kımızhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif heybesinden kurut alıp ona vererek:

"Dervişhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif malın canın esen mi?" dedi. Derviş;

"Ey Cakıp Bayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bana malımı sorma"http://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dedi. "Benim malım yoktur. Dünyaya doymuş insanım. Göğün altındaki dünya benimdir. Senin dünyan da benimdir. Ben malı sizin gibi biriktirmem." Cakıp;

"A evliyamhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bunu bilmemişimhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kızmayın!" dedi.

"Tanrımın yarattığı insanlara kızmam" dedi. Derviş. "Ya sen neye küsüp duruyorsun Cakıp? Senin malın mülkün bol değil mi?"

"Yaşım kırk sekize ulaştıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gençliğimde mal biriktirdim. Gördüm ki mala mülke sahip çıkacak olan çocuk imişhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çocuğu olmayanın malı mülkü kurusun çocuğu olmayanın yuvasıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yıkılmış şehre benziyormuş". Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Dervişe derdini anlattı.

Derviş düşündü.

"Bir yerden duymuştum. Tibet'e gidersem bir çeşit ottan yapılmış bir ilacı getireceğim. Geçmişte atalarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hanımı doğurmazsa onu küçümserhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hakir görürlermiş. Eskiler böyle anlatırdı" dedi derviş.

"Evliyamhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sözünehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif aklına sağlık" Cakıp dervişin eline altın vererek yolcu etti. iren bir dağlar zinciri idi. Görülüyor ki bu karşılaştırmalar uzadıkçahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yeni yeni meseleler çıkıyor ve bir bölgede kalamaz oluyoruz.

Ondan beri Cakıp Bay hanımınıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yani ömür boyu gönlünü incitmeden saygı gösterdiği hanımınıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif nasıl utandırabileceğini düşünüyordu.

Çocuk arzusuyla yanan Cakıp Bayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hasret şiirleri söyleyerek Altay'ın dağ ve düzlüklerinde hüzünlü ağlıyordu.

Kırmızı saplı aybaltayı
Kırmadan kim yapabilir?
Darma dağın olan halkı
Kırmadan kim toplayabilir?

Sapasağlam aybaltayı
Kırmadan kim yapabilir?
Tutsak olan bu millete?
Kim adil han olabilir?

Zavallı Cakıp yurduna yaklaşığında boğuk sesini kesti. Önüne Akimbeğ'in Mendibay adlı şımarık çocuğu çıkıp selamladı.

"Babacığımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif niye bunca ağlıyorsunuz?" dedi çırak oğlanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp Bay'a acıyarak.

Cakıp ancak o zaman kendine gelerek göz yaşlarını sildi. Çocuğun sorusuna cevap vermedenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Atı Tuuçunak; direğe bağlanmadanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sağa sola bakmadan evine girdi. Bu esnada dışarıya kaçtıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif "Cakıp Bay'ın atını yakalayın" diye bir gürültü koptu. Cakıp buna aldırış etmedi.

Çıyırdıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ihtiyarın elbisesini çıkarmadan rastgele uzandığını görüp korkudan rengi uçtuhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hemen ipek döşek serip etrafında pervane oldu. Hatunhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp'ın son zamanlardaki derdini bildiği için nezaketsizlik etmedi. Kibar davrandıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif arzusunu sormaya cesaret edemedihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bilmezlikten geldi. Çocuk doğurmadığı için yüzü safran gibi sarardı. Sonunda Çıyırdı:

"İhtiyarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ne oldu sanahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ne derdin var?" diye bağırdı.

Cakıp yerehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif delercesinehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bakarak suskun oturuyordu. Bir zaman sonra konuştu.

"Kocadığında mı bana çocuk doğurup neslimi devam ettireceksin. Bunu anlamıyor musun? Beni çocuksuz bırakıp çocuk gibi bağırıyorsun. Benim çocuksuz ihtiyar; seninhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kısır kadın diye adımız çıktı. Çocuğumu koklayıp öpseydim hasretim kalmazdı. Ne kardeşimin yüzünü gördümhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ne de çocuk yüzü gördüm. Çocuk doğurmayan senin gibi karıyıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çalılığa mı bıraksamhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çöle mi bıraksam diye düşünüyorum. Çocuksuz kadından ve balı keçi yeğdir."

İpek elbise giyen Çıyırdı'nın yüreği tuz serpilmiş gibi sızladıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif öleyim dedi. Yer kabul etmedi. Gönlü sökülüphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gözlerinden yaş dökülüp üzüntüden kıvrandı.

Akşama doğru yorgun bir halde gelen Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yattığı yerde horlayıp tanyeri ağarıncaya kadar kımıldamadan uyudu.

"Bayımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gece kaçan Tuuçunak'ın peşinden giden çocuktan haber yok. Annesi çok merak ediyor. Kalkıp onun çocuğunu bulhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif niye böyle hiçbir şey olmamış gibi uyuyorsun?" Ak maral gibi gerilenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif rengi uçan zavallı Çıyırdıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp'ı uyandırdı.

"Ehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hanımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif artık üzülme. Şu ana kadar ömrümüz hasret ile geçirdik. Bana bakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif uğurlu bir rüya gördüm. Anka kuşu gibi heybetli bir kuşu yakalamışım. Yer yüzündeki hayvanlar bu kuşun heybetimden çekiniyordu. Ona uzun ipek bağ taktım. Bu talihe işarettir. Tanrım bize lütfedecek gibi" diye Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Tündüke bakarak Tanrıya sığındı. .

"Ağzına yağ vereyim ihtiyarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dediğin olsun! Tanrım versin! Başına talih kuşu konacakmış" dedi. Çıyırdıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sevinip "Ben de uğurlu bir rüya gördüm. Elma yemiştimhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif içinden altmış kulaç ejderha ıslık çalarak çıkıp ata dönüşerekhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif uzandı."

"Bunu başkalarına söyliyelim mihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ya da kimseye söylemeyelim mi" diye birbirine danışıp dururkenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dışarıda yüksek sesle konuşan bir kadının sesi duyuldu.

Kapıdan Mengdibay adlı çocuğun annesihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kanımcanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yüksek sesle hakarete başladı. Avulda bunun gibi şirret kadın yoktu.

"Y' Cakıp! Dünden beri senin atının peşinden giden çocuğumdan haber yokhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ya al senin kölen olsun. Ahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/nokta.gif. sen bu evde çocuk bakacağına dünyayı umursamadan karının yanında eğlenip oturursun ha. Çocuğu olmayan insan çocuğun kıymetini bilmez tabiî. Sizinki gibi Dünyanın bizim için anlamı yokturhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çocuk kıymetlidirhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çocuğumu bul."

Cakkıp Bay terbiyesiz kadınla muhatap olmadı amahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bu alayda da yanmadık yeri kalmadı. Huzuru kaçıp kapıya çıktı ve her tarafa adam gönderdi. Kendisi koyun çobanının bindiği kumral al renkli atlahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Tuuçunak'ın ardından giden Mengdibay'ı aramak için Kara su nehri boyunca at sürdü.

Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ç****iz büyük bir ümitsizlikle giderken bir adacıkta deminki kahrolası Mengdibay hiçbir şey olmamış gibi oturuyordu. Tuuçunak'ın üzerine Akparsın derisi örtülmüştü.

Hiçbir şeyden korkmayan Mengdibayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp Bay'a akla gelmedik hadiseleri anlattı: Mengdibayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Tuuçunak'ı takibederek gelirkenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kırdan çıkan kırk çocuk atı yakalamış eğleniyorlarmış. Ormandan çıkıp saldıran parsıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gürzle öldürüp derisini Tuuçunak'ın üzerine örtmüşler ve biz Cakıp Bay'ın çocuklarıyız demişler.

Hayrete düşen Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif avula gelip çocuktan duyduklarını sadece hanımına anlattı.

Ertesi gün Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hanımlarıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif avuldaki büyükleri ve yakınları ile danışarak gece gördüğü rüyası lâyıkıyle büyük bir ziyafet vermeye hazırlandı.

Cakıp ziyafete Altay'daki on iki kabile ile birliktehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kırgız'ıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kazak'ıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Noygut'uhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Nogoy'u Türk soydaşlarınıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bunlardan başka yine Kalmukhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ve Tırgoot Moğolları da alınmasınlar diye davet etti. Servete düşkün Cakıp bu kez cimrilik etmedi. Sevincindenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif topladığınıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif biriktirdiğini tamamiyle harcadı. İki altın hazinesinin ağzını açtı. Sayısız atlarından dokuz kara kısrakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif tulumluk altı malı ile doksan kara koyunhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ak baş dişi devehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yedi inek kesti.

Cakıp'ın ziyafetine çağrılanlarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif birilerinden haber alanlar koşarak geldiler. Ziyafeti Akbalta idare etti. Yetmiş Kırgız ailesihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif iki gün misafir edildi. Cakıp Bay yağma gören Kırgız'a unuttuğu hayır duayı hatırlatmak içinhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif at kestirdi. Aç halkı doyurduhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif giydirip kuşattı. Eline para verdihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif uzaktan gelenlerehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çapan giydirdihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif değerli misafirlere at hediye etti.

Ziyafete gelenler Cakıp'ın bu cömertliği hakkında kendilerine göre yorum yaptılar. Bazıları ziyafetin Mengdibay sağ-salim bulunduğu için yapıldığını söylediler. Fakirler ve garipler ise "sahipsiz kalan malını Cakıp Bay koyacak yer bulamadığı için savuruyor" dediler. Kalmuklarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Moğollar basiretli halk olduğu için hemen şüphelendilerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kusur bularak "Kırgız'ın malı var ama devleti yok. Cakıp'ın bize yaltaklanması bize tabi olmasındandır" diye düşündüler. Cakıp Bay ise "Allah ü Te'l' bize rüyayı boşuna göstermemiştirhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bu bir hayırlı işarettirhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif rüyam gerçek olur muhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yüreğimdeki buzları eritir mi" diye dua edip iyi dilekler diledi.

Cakıp Bay ziyafetten sonra Kıpçakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Noyguthttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Nogay ve Türk kabilelerinin liderlerini ve yakınlarını rüyayı yorumlamak için alıkoydu. Onları ziyafet obasına davet ettihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif onlara birer elbise giydirdi.

Bilgiçlarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif akıllılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif rehberler başlarını eğiphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sarkmış uzun ak sakallarını sıvazlayıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp'ın gördüğü rüyayı zevkle dinleyip oturdular.

O zaman Cakıp şöyle dedi:

"Halkım! Bir acayip rüya gördümhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif rüyamda böyle bir iş gördüm. Ala dağ'da dolaşıyordum. Bir kuş yakaladım. Kuşun ötmesi çok değişikti. Kuyruğu ve başı parlıyorduhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gagası çelikhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ayağı hançer idi. Uçurduğum zaman göğün altınıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kara yerin üstünü karıştırdıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gökteki kanatlılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yerdeki ayaklılar ona karşı gelemedilerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hiçbiri kurtulamadı. Halkın rüyamı yorunuz. Bunun tabiri nedir?

Oturanların hiçbirinden ses çıkmazkenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif aksakallıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif görmüş geçirmiş Bay Cigithttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp'ın rüyasını iyiliğe yordu:

"Ey Cakıpımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hanımının ve senin gördüğün rüya çok güzel rüyadır. Millete hayırlıdır. Başına talih kuşu konmuştur. Arzuladığın erkek çocuk dünyaya gelecektir. O arslan gibi heybetli bir yiğit olacaktırhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dünyaya hakim olacaktır. Başına devlet kuşu konacaktır. Rüyalarınız gerçek olsun! Niyetiniz makbul olsun!

Tanrı yardımcınız olsun!" Dağılan halk Tanrıya sığınıp sevincinden hıçkıran Cakıp'a hayır dualar ettiler.

Ziyafet yapıldı ve geçti. Ertesi günhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp'ın avulundakiler gökte insan vücuduna benzeyen bir soğuk kara bulutun yer yüzünü kapladığını gördüler. Kadın Şamanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bahşı ve gözü açıkların tarifine görehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bu kötü haberin işareti idi. Nihayet söylenenler doğru çıktıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kötülük avula çabucak geldi.

Cakıp Bay'ın yaptığı ziyafetin haberi Kalmuk ve Hitay hanlarına çabuk ulaşmıştı. Bu haberi aldığında korkunç suratlıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ırmaklar dolusu kan akıtan Esen Han yerinde duramadı.

Hitayların ve Kalmuklarınhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kırgızlarda ezile öcühttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bitmez tükenmez intikamı vardı. Esen Han "Kırgız hanlarıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bizim batı ve kuzey tarafa yaptığımız yağmaları hep engellediler. Birkaç defa ipekhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kumaşhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çay ve türlü eşyalarımızıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kervanlarımızı yağma ettiler. Bugün öldürsenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ertesi gün tekrar kalkan böyle inatçı halk görmedim." dedi.

Esen Han sarayına durumu önceden sezerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif acayip sihirleri bilen gözü açıklara kürek kemiğiyle fal açan falcılarahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif İlim-i Biçik (kalmukların mukaddes kitabı) okumuş sihirbazları çağırttırarak:

"Kahrolası Kırgızlar nasıl bu kadar canlandılar? Bunların haberinihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sırrını bana söyleyin" dedi.

Bilgiçlerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif uzmanlarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif k'hinler üç gün evden çıkmadılar. Sonunda Esen han'a diz çökerek şöyle dediler:

"Esen Han Hazretlerihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif biz söylesek yanılırızhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sizin gazabınıza uğrarız. Bunun doğru cevabı Çong-Beecin'deki Kara Han'ın sarayında açık asman (Gök) önündeki taş sandıkta özenle saklanan eski kutsal kitapta yazılıdır. Oraya adam gönderip öğrenelim!"

Esen han buna inandı. Kardeşi Kara Han'a mektup yazıp mühürünü bastı. Kırgızlardanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Türklerdenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kazaklardan yağmaladıkları kumaşıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif pars kürkünühttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bir kutu altını hediye koydu. Bunlara dört beş k'hin de gönderdi.

- Ợuαяαnтinє. 29 Ocak 2013 23:25

Esen Han'ın dayandığı akrabaları idi. O zamanlar Kırk Hanlı Hitay padişahlığının ordug'hıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kara Hanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Alevkehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Esen Hanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Aziz Han adlı dört kardeş tarafından yönetilirdi. Onlar eski atalarından kalan küçüğün büyüğehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çocuğun babaya saygı göstermek gibi adetlerini bozmadan yaşatanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yurtta ünü yayılmış cesur Hanlar idi. Kara Han kırk hanlığın sarayını yönetirdi. Aziz Hanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Esen Hanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Alevkehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Pekin'in Orta ve Çet-Beecin Hanları olarak atanıp obaları yönettiler. On bin kişilik orduya komutan olup kuzey ile batı taraftaki Hanlıkları padişaha tabi olan yurtların hanlarıydılar.

Gönderilen k'hinler üç ayda geldiler.

Kutsal kitapta şöyle yazılmıştı:

"Kuzeydeki Kırgızlardan Manas adında bir alp doğacaktır. Onun arkasında kara mavi yelesihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif omuzu üzerinde tahta gibi kızıl beni olacaktır. Manashttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kalmuk ve Hitay'ı karıştıracaktır. Gök ile yerin güzelliği olan ulu şehir Pekin'i harap edecektir. Altı ay Han olacaktır. Hitay kahramanları tutsak olup ölecektir."

Bunu öğrenen zalim Esen Han vurulmuş ayı gibi titredi. Kendini kaybettihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif feryat etti ve kana susamış gibi bağırmaya başladı.

"Vahşi Kırgızların hamile kadınların tümünü cezalandırın! Çocuklarını Köle edin Manas'ı bulup getirmezseniz hiçbirinizi canlı bırakmayacağım."

Böyle müşkül durumdahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif altın karşılığında kiralanan casus Kalmuk rahibihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp Bay'a yedi gece yaya yürüyerek ulaştı. Bu haberi ona söyledi. Kırgızlar kaçamadılar. Ertesi sabah Kalmuk askerleri boynuzlar çalarak Cakıp'ın avlunu çembere aldılar.

Ne yapacağını şaşıran Cakıp Bayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kalmuklara boyun eğerekhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif at kesiphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kımızdan yaptığı içkileri ikram etti. Torbada biriktirdiği altınları hediye verdi. Çok göz yaşı döktü. İçlerindeki müzevir Hitay temsilcisinden korkanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kalmuk askerlerihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp Bay'ın sözünü dinlemeden Esen Han'ın emrini ilettiler.

"Hamile kadın kalmasın!" Askerler kamlarınhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kırgızların evlerini arayıp taradılar.

Kalmuk askerleri yetmiş Kırgız ailesinin hamile kalan kadınlarını topladılar. Onlara hiç acımadanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kılıçlarıyla karınlarını yararak bebeklerini çekip çıkardılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kemiklerini köpeklere verdiler.

"Kırgızların tohumunu kurtaracağız. Esen Han'ın emri böyledir!".

Askerler avuldaki sütten kesilmemiş bebeklerdenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yaşı on yediye kadar olan çocukların hiçbirini bırakmadan at gibi diziphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif adını sorarak saydılar. Manas adlı çocuğu bulamayınca kaçamayanları öldürüp kalanları dönüşü olmayan Pekin'e götürdüler. Han avlunu yağma ettiler.

Kırgızlarda doğan çocukların sayısını kontrol etmek için her beş aileye birer Kalmuk gözcü koydular. Kalmuk gözcülerihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çocuk buldukları ya da hamile kadın gördükleri evin üstüne siyah bağ bağlardı. Bu işaretlere dokunan adamın başı kesilirdi. Kırgızlar kara giyiniphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kadınları kara sarık sardılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif köpekleri her yerde uludular. Ölmek isteyip de ölemedenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kendi canlarına kıyamadan acılar içinde kıvrandılar. Halkın inleyişinden ürkmüş kuşlar uçmadılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ağaçlarda bülbüller ötmediler. Köpekler her yerde havlayıp durdular.

Alevke'nin gönderdiği askerlerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kırgızlardan Manas adlı çocuğu bulamayınca her yeri cehenneme çevirerek onu başka Türklerde aradılar. Oralarda da bulamayınca Buhara'yahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Semerkant'a girdiler. Sonunda Semerkant'ta kamburu çıkmışhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif geniş omuzlu Car Manas adlı Çon Eşen'in çocuğunu buluphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gözlerini bağlayıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ayaklarına demir bukağı takıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sevinerek Pekin'e götürdüler. Kalmuk gözcülerinhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kervanların ulaştırdığı habere göre Çon Eşen'in Manas adlı çocuğunu Hitayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kırk ip boyundaki büyük zindana koyup bir bel'dan kurtulduklarını düşünerek huzura kavuştular.

Bu haberi öğrenen Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif belini sıkıca bağladı.

O gün üzerinden çok geçmeden çocuk gülüşü ve ağlaması duyulmayan avulu bir araya toplayan Akbaltahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif halkın gönlünü avutup şöyle dedi.

"Sonunda görecek günlerimiz iyi olur. Tanrım dileklerimizi verir. Başınızı kaldırın! Kara başı yalnız kendimiz koruruz! Yatarak ölmektense savaşarak ölelim! Her erkek düşmanın silahına baksın. Gizlice silah yapalım!".

Taşa damga basanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif demiri toprak gibi yoğuran Döğür Usta başta olmak üzere gözcülere sezdirmeden ormandan kömür hazırlayıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dağdan demir kazdırıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif örtülü kara keçe evini ustahane (atölye) yaparak Davut ata mesleği diye pulat kılıç ve mızrak yaptılar. Her erkek için birer kılıç ve mızrak yapıldı.

Akbaltahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bunların çoğunu deriye sararak kuru toprağa gömdürüp üzerine işaret koydu.

Bir yıl geçti. İki yıl geçti.

Yorgun düşen Cakıp Bayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Akbalta'nın sözünü dinleyerek Kalmuk'a Tirgot'a altın ve hayvan verip otlağını yeniledi.

Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sonraki zamanlarda evvelkinden daha kuvvetlendihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yüzüne renk geldihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gönlü açıldıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hayvanlarının hesabını tutup hayatını daha düzenli hale getirdi. Cakıp'ın bunu canlanmasında bir sebep vardı. Tatlı Hanımı Çıyırdıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hamile kalalı üç aya olmuştu. Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bunu Hanımının yemek yememesi ve bulantısının şiddetlenmesinden öğrendi. Çıyırdıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kırgız'ın dahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kalmukların dahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Hitayların da yemeklerini istemediği için sabahtan akşama kadar üzülüp ağlayarakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif istediği şeyin arslan yüreği olduğunu söyledi.

Kırgızlarda arslan avlayacak avcı kalmamıştı. Akbalta'nın tavsiyesiyle Kalmukhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Tırgothttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kazakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Türk kabilelerine adam gönderip şehirlerini aradılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif taradılar. Sonunda Kangay'ın kara avcısıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif arslan avlamış diye bir haber duydular. Çıyırdı at bakıcısına para ve altın vererek arslan yüreğini aldırıp getirtti.

Bıldırcın gibi büzüler Çıyırdı Hanımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif arslanın yüreğiyle ciğerini birlikte kazanda hafifçe kaynatıp çorbasıyla beraber tamamen yedi.

"Bayımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif şimdi bana can geldi!" dedi. Çıyırdı yedi gün yedi gece terleyerek hiçbir şey yemeden rahat uyudu.

Dokuz ay geçti. Çıyırdı'nın karnı büyüyüp doğum günü yaklaştı. "Kalmuk rahibi askerbaşıyla geliyor!" şeklindeki haber Kırgızlara ulaştı. Cakıp bay kendini kaybetti; sanki uyuşmuş gibi şuursuz dolanıp ne yapacağını şaşırdı.

Akıllı Akbalta ormanda bir kulübe yaptırıp yedi delikanlıyı korumakla görevlendirip Çıyırdı'yı her yanından örtüp gizledi:

Askerbaşı avulu toplayıp emiri okudu: "Yer yüzündeki güneş gören halkların hükümdarı olan Çin Maçin Hanı Esen Han'ın doğum günü için Kırgızlar değerli hediyeler hazırlasınlar!" Kırgızlar "Doymayan kafirlere ses çıkarmadan hediyesini verelim de bir an önce defolsunlar. Çocuk görmek üzereyiz. O çocuğa gelecek bel' askerlerle beraber gitsin" dediler.

Kırgızlar bu kez karşılık göstermeden güle oynaya altın ve gümüş toplayıp süsledikleri ata güzel kızı bindirdiler. Heybeyi altın mücevher ile doldurdularhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hayvanları dokuzar dokuzar sürüp çıkardılar.

Askerbaşı sarayına döndü.

Kırgızlarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Çıyırdı'yı sakladıkları için çok sevindiler.

Beklenen gün de yaklaştı. Çıyırdı'nın doğum anı geldi. Hanımın sancısı başladı.

Sancı başladığında Cakıp'ın evine bahşılar ve kadın şamanlar toplandılar. Tünek'i dayamak için altın sırık diktiler. Kadınlar telaşlanıp beyaz evde (Akotağda) gürültü kopardılar.

Cakıp efsun okuyuphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif akbozdan kısrakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif baykuş başlı koyunhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ay boynuzlu inekhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif enenmiş deve kurban kesti.

Avulda Çıyırdı'nın şiddetle bağırmalarıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çığlık atışları yedi gün sekiz gece kesilmedi.

"Şefkatli kayıp kuş (dağlı geviş getiren hayvanların hamisi)http://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Umay Anahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kuş anahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif şefkatini esirgemehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yardım et!" kadın şamanlar bahşılar sıçrayıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif davul çalıp Umay Ana'yı yardıma çağırdılar. Ateş Ana'ya sığınıp ateş yaktılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif süt ve yağ saçarakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ardıç ağacı yaktılar.

Yetmiş Kırgız ailesinin erkekleri Çıyırdı'nın doğum sancıları geçirmekte olduğunu öğrenince sevinip Cakıp Bay'ın evine gittilerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yavaşça gelip olup bitenleri dikkatlice seyrettiler. Tanrım bize ne verecekhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif görelim diye küçükten büyüğe herkes dağa taşa sığındı.

Dokuzuncu gece Çıyırdı'nın sancısı bitti diye kadınlar heyacanla bağırıştılar.

"Cakıp Bayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Hanımın şimdi doğuracak" sözünü işitince Cakıp yüksek sesle ağlayıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çocuğun sesini duyduğumda kalbim parçalanmasınhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gene alay etmesinhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif avulda duymayayım diye tepelere gitti.

Cakıp Bayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Hanımı erkek çocuk doğurursa muştuluk vermek için kerme (atları bağlamak için iki çadır arasına gerilen urgan) ye kırk kara boz at yavrusu (dört yaşına basan at) bağlattı.

Böylesini hiçbir insan görmemişti. İnsanlar sevinerek göğe baktılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif etraf sesiz ve sakindihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hayat adet' durmuştuhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kanatlı kuşlar uçmadılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif akan sular akmadılar. Avuldaki köpekler havlamadılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif otların başı sallanmadı.

Bu bir iyilik işaretiydi. Bu çocuktanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kimse ürkmedihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif korkmadı. Hepsi merak ettikleri sırrın açıklanmasına beklediler. Hepsi kulaklarını kabarttılar.

Altay'ı sarstı "Baa" diye ağlayan çocuğun sesihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kara yer sallandı. Alemi sarsan bir gök gürültüsü duyuldu. Ak Otağ'a kut düştü. Gökkuşağı gibihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif eğilen parlak bir ışık Cakıp'ın avulunun üzerini kapladı.

Şimdi dağ başında Kayberen (dağlı geviş getiren hayvanların hamisi) böğürdühttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bahçedeki kuşlar öttühttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yerdeki yılanlar ıslık çalıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif avuldaki köpekler havlamayahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif atlar kişnemeye başladılar.

Bebek iki elinde kan pıhtısı olduğu halde doğduhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bebeğin on beş yaşındaki çocuk kadar ağırlığı vardı. Çırpınışları otuz yaşındaki insanın kuvveti kadardı. Bebeğin iki omuzunda kara yele görüldü. Ağzına yiyecek verildiğinde üç tulum yağı bir defeda yedi. Soylu kadın Çıyırdı bebeğe memesini verdiği zaman memesinden önce süt sonra kan çıktıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Hanım buna dayanamadı.

- Ợuαяαnтinє. 29 Ocak 2013 23:26

Yetmiş Kırgız ailesinin mutlu günleri gelmiştihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif nice aylardanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif nice yıllardan beri çocuk ağlamasını işitmeyen Kırgızlar çok sevindiler.

Avulun erkekleri o anda çocuğun babası olan Cakıp'ı hatırladılar. Ona bu haberi ulaştırıp hediye almak için kermedeki kırk at yavrusuna binerek her tarafı aradılar. At bulamayanlar da çoktuhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kimisi yayahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kimisi atlı gitti.

Avulda erkekler yalnız Akbalta tedirgin bir halde evinde kalmıştı. Sulayka bunu görüp saşırdıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif "İhtiyar müjdeden boş kalmahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif koşan almazhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif nasibi olan alır. Cakıp'ın sevincini paylaş" diye yalvardıktan sonra yola koyuldu.

Akbaltahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kökçolok atını döverek avdan kalan köpek gibi seğirtti. Cakıp Bay dağ eteğindeki gök çukurun yüzündehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ırmak kenarındahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kanatlı at veya gök kır tay gibihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kara yeleli kula kısrağa yürümeyi öğretmek için tek başına uğraşıyordu.

O zavallı Cakıp'ın Akbalta'nın getirdiği sevinçli haber ile bütün vücudu titreyip bayıldı. Sonra ayılıp şükrederek avula geldiler.

Akbaltahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp'a ulaştırdığı sevinçli haberin karşılığında dokuz hayvan aldı.

Cakıp Bayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hiç şaşırmadan boz evine Çıyırdı'yı kutlamaya sakinci girdi.

"Var ol Hanım! Evladının beşik bağı sıkı olsun! Beşik bağı kutlu olsun! Çocuğunu tanrı korusun!"

"Var ol bayımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dediğin olsun!" diyerek rahatlayan Çıyırdıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif beyaz memelerini uzatıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif beyaz gerdanını çıkarıp ihtiyar kocasına çocuğunu uzattı.

Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bağırarak ağlayan bebeğin göbeğini kokladı. "İhtiyarlıkta sahip olduğum oğlan bu mudur" diye bebeği Tünek'e yaklaştırıp dikkatlice baktı. Tanrının verdiği bu çocuk ağırbaşlıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif arslan boyunluhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gözü açıkhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kaşları çatıkhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif serthttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kaplan gibi heybetlihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kuvvet fışkıran bir oğlan idi. Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çocuğun arkasında kara mavi yeleyi gördü. İki omuzunda koruyucu melek kükreyip duruyordu.

Mutsuz Çıyırdı "İşte senhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif vücudumun bir parçası olan gözbebeğimhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif seni dokuz ayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dokuz gün karnımda taşıyıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bin bir zorlukla doğurdum. Artık ak sütümün hakkını verirsin" diye içinden üzülerek Umay Ana'ya derdini anlattı. Çıyırdıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çocuğu doğururken gözüne görünen bir ikaz işareti hakkında Cakıp'a dahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yakınlarına da bir şey söylemedi. Bu annenin kalbinde bir sır olarak kaldı.

Bir ak sakallı dervişhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif tünekten inerek "Oğlunun adı Evliya'dır. Büyüdükten sonra savaşçı bahadır olacaktır. Bir çelik ok tahsis ettimhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif onu çocuğuna emdir. Asıl lazım olanını yakasına tak. On ikiye girdiğinde bir ustaya yay yaptıracaksın. Olgunlaştığında altı yiğide verilmesi için gökten altı kılıç inecektir" dedi. İhtiyar evliya çocuğun alnını üç kez sıvazlayarak oku verdikten sonra gözden kayboldu. Çıyırdı dervişin söylediklerini kimseye anlatmadı. Çelik oku çocuğa emdirdihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gömleğinin yakasına ipek iple dikip taktı.

Cakıp: "Rüyada gördüğüm oldu. Allah'ım çocuğumun bahtını verhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ömrünü ziyade eylehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif düşmandan intikamımı alsınhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kaybettiklerimi bulsun" diye dilekte bulundu.

Kederli halk ise: "Zorluklarla pençeleşirken hepimiz bir çocuk istedik. Dileğimizi makbul gördünhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif şu çocuğumuz dünyaya kement atan oğul olsunhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ızdıraplarımızı gidersinhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif başımızı kurtarsın! Ayaklar altında kalan bayrağımızı kaldırsınhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kılıcımızı keskin eylesin! Kaybettiğimiz toprakları geri alsın! Yoluhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif koluhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gözü açık olsunhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif" diye hep birlikte Tanrı'ya yalvardı.

Kırgızların ahı herhalde Tanrı'ya ulaşmıştırhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ya da Tanrı bu zavallı halka acımıştırhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yahut da Kırgızların bedduası tutmuşturhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif belki de Tanrı kahretmiştir ki http://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif son zamanlarda Kalmuk ve Çinliler'in Kırgızhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kazak ve Türk kabilelerine yaptığı baskı hafifledi. Çon Beecin'deki Hanlar arasında iç çekişmelerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kırk Han'ın hakimiyet ve dünyalık kapma kavgası sebebiylehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif göçmen halka baskı yapacak ve zulüm edecek hali kalmamıştı. Halk arasındaki Kalmuk serdarları casus ve muhabirleri yer yer eriyen kar gibi gizlice kaybolmaya başladılar.

Bunun farkına varan Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif avulun ileri gelenlerinihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yakınlarını toplayıp danıştı. "İhtiyarlığımda oğul sahibi oldumhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hayvanlarım yok olmadı. Otlar yetiştiğindehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hayvanlar doyduğundahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Uç-Aral'da bir ziyafet vereceğim" dedi.

Yurdun ileri gelenleri Cakıp'a katıldılar. Kalmukhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Tırgothttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Çinliler'den sır saklayıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp'ınhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif on iki direklihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ak şanlı üç kardeşini bulsa da onları çağırıp köşeye oturtsahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sevincini onlarla paylaşsahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ziyafetin tadını çıkarsa. Ama onlardan şu ana kadar hiç bir haber alamadı. Bunu düşündükçe yüreği sızlıyordu. Oruz'u Opal'dahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Bay'ı Kaşgar'dahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Usön'ü Tibet'te biliyordu.

Cakıp her şeyden evvelhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kazak'a Noygut'ahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Katagan'ahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Türk kabilelerinehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Alçın'ahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Uyşun'ahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Nayman'ahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kıpçak'ahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Abak'ahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Tarak'ahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Argın'a dört beş ay önce çocuğunun düğününe davet etmek için haber gönderdi.

Uzun zamandır ziyafeti özleyen kırgızlar yurdu yeniledilerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif evlerini düzeltip kurdular. Kadınlar süsleniphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kara başörtüsü yerine beyaz sarık ve beyaz başörtüsü kullandılar. Kızlar saçlarını çeşitli şekilde örüphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif baykuş tüyleriyle süslenen kalpaklarını giydiler. Erkekler kesmek için hayvan hazırladılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ocak yaptılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif odun hazırladılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yarış atı hazırladılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif misafirleri ağırlama işini görüştüler.

Cakıp Bayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bir gün Ala-Dağdaki Nogoyun evine benzeterekhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Altay'da altı direkli bir otağ kurup süsledi. Ardıç dumanıyla evi tütsüledihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif davul çaldırıp bahşıya evdeki belayı kovdurduhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kıllı mızrağa kızıl tuğ takıp tünekten çıkardı.

Akbaltahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif önce Cakıp'ın fikrini beğenmemiştihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sonra halkın ziyafete hasret kaldığını görüp zavallıların "gönlü neşelensinhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif başları bir araya gelsin" diye kabul etti ve ziyafet işlerini üzerine aldı. O yüzdenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif o ne uyuyabildihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ne de rahat soluk alabildi. Hep koşturup durdu. Ziyafet yedi gün sürdü. "Cakıp'ın çocuğunun ziyafeti bizim de ziyafetimizhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif şimdi hizmetini etmiyelim de ne zaman edelim" diyerek Argın'ıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kalmuk'uhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Nogoy'uhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kıpçak'ı hep beraber misafirleri ağırladılar. Oyunhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif güreşhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif mızrak müsabakasıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif at yarışı düzenlendi.

Cakıp'ın ziyafeti Altay'da çabuk duyuldu.

Kalmuk Tırgothttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Çinliler ve Moğollar "Bu Kırgız Ak Otağ kurduğu için mi böyle şımarıyor? Onun bizim bilmediğimiz bir çocuğu var. Alevke'ye söyleyelim" diyerek kötü niyetle avullarına döndüler.

Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif her kabilenin başta gelenlerinihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yakınlarınıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bilgili aksakallarıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif özellikle ziyafet sonrasında alıkoyuphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif her birine elbise giydirdi. Aksakalları özellikle ziyafet sonrasına alıkoyup her birine elbise giydirdihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çocuğunu sağ eteğine koyarakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Hanımını peşine takıp ortaya çıktı.

"Sevgili kardeşlerim! Tanrımın verdiği oğluma ad veriniz." Cakıp diz üzerine oturup dileği için dua etti.

Çocuktan çıkan ışığa bakıp ona layık bir ad bulamayan halk şaşırıp kaldı.

Ahhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Tanrım! Tam bu sırada beyaz çadıra yırtık deri elbise giyenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif elinde beyaz 's' tutanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif beline çakmak taşı bağlayanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ayağına çarık saran bembeyaz sakallıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ak külahlı derviş birden içeri girdi.

"Millet" dedi yüzü ışıldayan dervişhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif şaşkın oturanlara bakarakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif "müsaade ederseniz nur yüzlü çocuğun adını ben vereyim."

Onlar da; "Olsun! Ağzından çıkan kutlu olsunhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çocuğun adını sen ver ihtiyar" dediler.

"Söylemek bendenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif söz Tanrı'dan. Çocuğun adı Manas olsun! Ulu adına layık bahadır olsun! Belal'rdan uzak dursun" dedi gözlerinde ateşi olan evliya derviş elindeki 's'sını çocuğun üzerine silkerek "Manas ok geçirmeyen kürklü ol ! Ok yetişemeyen atlı ol! Sana dokunanları kılıçtan geçirhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif karşına düşman çıkarsa belini büküp öcünü al! Seninle tutuşan yenemesinhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sana dokunana aman verme! Yalnız başına bozkurt olhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kırk kişiye bedel ol! Adını şimdilik sakla." dedi.

Oradakiler "Dediğin olsun. Tanrım versin!" diye uğultuyla güney ışığının girdiği tüneke bakarak Gök Tanrı'yı sığındılar.

Çıyırdı Hanımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çocuğuna ad veren adama elindeki ipek kumaşla altını vereyim diye düşünürken beyaz sakallı derviş bir anda gözden kayboluverdi. Onu dışarda olanlar da görmemişlerdi.

Manas Manas oluncahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif adı sanı duyuluncahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yurtta ona muhatap çıkmadı.

Küçücük Manashttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bağırınca dağdaki kayberen ürkerdihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ormandaki kaplanlar kaçardı. Manas bebekliğinde ağlamayı bilmiyorduhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yaramazlık yapardıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif istese obanın ocağındaki ateşten yalın ayak geçerdi. İçinden geçilmez çam ormanında tek başına dolaşırdı. Ev kadar taşları dağdan yuvarlardı. Onbeş yaşındaki çocuğun elini sıkıp ağlatıyordu.

Çocukcağız üç yaşına geldiğinde Çong Cindi diye biliniyordu. Delikanlılarla eşit olduhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif devenin kuyruk sokumu kemiğini tek eliyle birleştirirhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Gök öküzün boynuzunu kırardı. Onunla görüşmeye kimse çıkamazdı.

Çong Cindi henüz dört yaşına geldiğinde sık sık dövüşmeye başladı. Kara ağacı yerden köküyle beraber kopardı. Canıyla yarışıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gücüyle kapıştıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif suya bassa dalmadıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ateşe bassa yanmadı. Arslan gibi heybetli olduhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif belalı Cindi diye adlandırıldı.

Çong Cindi beş yaşına geldiği zamanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif henüz küçükken marifetini millete gösterdihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif öküz kadar taşları kaldırdıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yılanın başını ısırdıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bir tulum kımızı bir seferde içti.

Genç Manas altı yaşına geldiğinde uzun boylu delikanlı olduhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yiğitlerle denk oldu. Çong Cindi adını bıraktıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kendi adıyla çağrılmasını istedi.

Manashttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yedi yaşında kırıp dökmeye başladı. Can dostları ondan bezerek kaçtılar. Deliliği arttıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bir kuzunun eti ile doymadahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif onunla güreşecek yiğit kalmadı.

Manas sekiz yaşına girip erkeklik çağına erincehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif her gün kırlarda dolaştı. Ev yüzünü görmedihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kervan yolunda gelip geçen tüccar ve kervancıları soyup malını mülkünü çocuklara dağıttı. Avuldakiler "Cakıp Bay'ın bir tanesi laf dinlemez şımarık" diye dedikodu yaptığı halde hiç kimse karşısına çıkamazdı.

Bir keresinde Manashttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif avuldan kırk çocuğu toplayıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif geniş Altay'ın tepeli alanlarında karargâh kurup eğlence düzenledi. Eğlence kıvamına geldiğinde yukarıdaki dağ tepesinde Kalmukhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Tırgothttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Moğol'un kudurmuş seksen çocuğu sallana sallana gelip avulun çocuklarına büyüklük tasladı.

"Serseri Kırgızların çocukları eğlence düzenlemişler. Onlara eğlenmeyi gösterelim! Esen Han atamız bunların derisini yüzüp gözünü oyacak! Diye şımardılar. Onlar birine "Erkek isen yap" dedi. Manas. Kalmuk'unhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Moğol'un http://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif genç çocukları savaş parolasını söyleyip Kırgızları her yandan kuşattılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bağırıp çağırarakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kavga çıkardılar. Kaçan Kırgız çocuklarını küçük büyük demeden ölesiye dövdülerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif epeydir bir kenarda duran Manas artık "yeter" diye araya girdi.

"Bu hakeme bakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kötü Kırgız!" diye Kalmuk çocuklarının başı Manas'a değnekle vurdu.

Manas dayak yedikten sonra yerinde duramadı. Yerdeki değneği alıp Kalmuk'lara öyle bir hareket yaptı kihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif değneğin dokunduğu on iki çocuk öldü. Manas'ın heybetini gören Kalmuk çocukları köşe bucak kaçmaya başladılar. Kırgız diye savaş parolasını söyleyen kırk çocuk Kalmukları kovaladılar.

Manashttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kalmuklara yetişip tam onların cezasını vermek üzereyken karşısında Cakıp Bay Peyda oldu.

"Hey yaramaz!" diye Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas'a bağırdıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif "Kalmuklara bunu nasıl ödeyebilirim! Başımızı yiyeceksin bu hareketinlehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dur!" dedi.

Manas kırk çocuğu peşine takarak hiçbir şey olmamış gibi avula geldi.

Ertesi gün Kalmuklara dokuzarlı gruplar halinde hayvan götüren Akbalta şöyle dedi:

"Avulumuzdaki Çong Cindi denen çocuk kavga çıkarmışhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif onu cezasını biz verelimhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ayağına geldikhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çocukların işi yüzünden birbirimize düşman olmayalım" diyerek Kalmukların ayağına kapandı.

Onun malını mülkünü alanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif içkisini içen Kalmuklar şöyle dediler:

"Kırgızlarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sizin af dilemelerinize alıştık artık.Çong Cindi'nize sahip çıkın!"

"Tamam" dedi sırrı içinde saklayan Akbalta.

O olaydan beri Cakıp oğlundan kaygılanıyordu.

Cakıp sonunda Hanımına danışarak Manas'ı Oşpur'a bir an önce vermek istedi. "Çocuğu uşak mı yapacakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Hanzade mi yapacakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif budala mı yapacak kendisi bilsin. Onun eline verelimhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hem Kalmukların gözünden uzak dursun" diye atına binerek yola koyuldu.

- Ợuαяαnтinє. 29 Ocak 2013 23:26

Cakıp'ın bildiği kadarıyla Oşpur çobanların başı Tengir Bay'a tabi olanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif töreleri iyi bilenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sözü bir özü bir insandı. Oşpurhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gençliğinde dünyadan bıktığı için halkına geç katılmıştı. O dağın tepesinde düşüncelere dalmış bir halde akşama kadar otururdu. Gece boyu uyumasa bile gündüz yine halinden hiç bir şey eksilmiyordu. Kolay kolay sırrını söylemezdi. Birçok dili biliyorduhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kara kuş gibi ihtiyar gözükmesine rağmen tekmeyle taş yaranhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif eliyle herşeyi kırabilen kişiydi. Yedi gecede Kalmuk ve Çin'e yaya olarak gidip gelirdi. Oşpurhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dağdan seyrek olarak inerdi. Ömrünün büyük bir bölümünü ak karlıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif mavi buzlu yükseklerde kuzuların otladığıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kayberenlerin yayıldığı yerlerdehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif koyunlar arasında geçirirdi.

"Oşpur Bay nerdesin?" dedi Cakıp yüksek seslehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif "Sana bir kul getirdim."

"Buradayım Cakıp Bay." Oşpur Ak çadırından çıktıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif "Ahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif oğulunuzu ağılıma alıp gelmişsinizhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/nokta.gif."

Oşpurhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas'a dikkatlice bakarak ona bir sarı keçi yavrusunu kurban kesti.

"Oşpurcuğumhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sen çok şey bilirsinhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif söylemesem de bunu farkedebiliyorum.Bunu adam et. Seni Tanrı'yahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif oğlumu sana emanet ediyorum."

Çoban başıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Bay'ın sözünü dinledikten sonra cesaret bularak:

"Bayımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif peki. Avuldaki Çege Bay ile oynasın!"

"Oğlumun gözünün yaşına bakma!" Vurhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif döv! Yattığı yer kara kulübe olsunhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif önü taar (kaba yünlü kumaş)http://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif keçe olsun! Şımartma" diyerek Cakıp evine döndü.

Manas Oşpur'un yanında kaldı.

Ertesi günü kara kulübede horlayıp uyumakta olan Manas'ı Oşpur tan atmadan uyandırdı.

"Heyhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas! Sen buraya uyumaya gelmedin. Çobansın. Dediğimi yapacaksınhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kalk! Normalde öğlene kadar uyuyan uykusever Manas bugün hiç ses çıkarmadan gözünü açtı.

"Söyle banahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif nasıl insan olmak istersin?" dedi Oşpur onu sorguya çekerek.

"Bahadır olmak istiyorum" dedi Manas rahatça.

"Peki. Bahadır olunca ne yapacaksın?

"Bahadır olursam düşmanlarımı param parça edeceğim."

"Öyle mi! Niçin düşmanlarını öldüreceksin?"

Manas buna cevap veremedi. "Halkımı yağmalayıp soyduğuhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif öldürdüğü için desene" dedi Oşpur

"Kan dökerek mi bahadır olacaksın?"

"Bilmiyorum". "Şimdi sözümü dinlersen bahadır olacaksın" dedi Oşpur.

Manas çobana "evet" işareti yaparak başını salladı.

Oşpurhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas'ı büyük nehirin aktığı geniş dereye götürdü.

"Şimdi buradan öteki kıyıya geçeceğizhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yol bu" dedi Oşpur.

"At ile geçemez miyiz?" dedi Manas.

"Bahadırlar pek çok zorlukları yaşarlar. Bahadır olmak istersen yaya geç" dedihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Oşpurhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas'a bakıp.

Gerçekten Manas nehire elbiseleriyle girdi. Beş adım gittikten sonra Manas bir taşa takılıp kayarak düştü. Suda sürüklenmeye başladıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif suda boğulmak üzereydihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif iki gözü Oşpur'da idi.

Oşpurhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif suda akıp gitmekte olan Manas'ı takibederekhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif şaşmadan nehir kıyısı boyunca gelmekte idi. Manas ç****izdihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif nehir onu almış götürüyordu.

Nehirin kıvrımına geldiğindehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas'ın gücü kalmamıştı. Oşpurhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kıyıdan elini uzatıp onu nehirden çıkardı.

"Bahadır olmak kolaymıymış" dedi Oşpur gülümseyerek.

"Bahadır savaşta dövüşürhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif düşmanla savaşır. Suda akmaz" dedi Manas kızgın halde. "Suda dövüşmekhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yaya olarak nehir geçmek her an bahadırların başına gelebilir" dedi Oşpur. "Uykudan kalkıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bir anda kara gücünle olman lazım."

Oşpurhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas'ı öteki kıyıya geçirip taşlı dereyi gösterdi.

"Bu deredeki taşları iki günde bir yere toplayacaksın."

Manas daha da sinirlendi.

"Onunla sur mu yapacağız?" dedi Manas tersleyerek.

" Hayır. Senin gücünü deneyeceğiz" dedi Oşpur. "Bunları topladıktan sonra eve gidebilirsin."

Oşpur atına binip Manas'ı derede bırakarak gitti.

Manashttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif burada iki gece kaldıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bin bir zorlukla ev kadar taşları bir yere topladı. Üçüncü gün Oşpur geldihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif toplanan taşları görüp Manas'ın omuzunu tuttu.

"Şimdihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif senin gelecekte bahadır olacağın belli olduhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas".

Oşpur o zamandan beri Manas'ı rahat bırakmadı. Onu yayladaki Süt-köl denen suyu çok soğuk olan derin göle; etrafında Kamçatka ördeklerinin bulunduğu yere götürdü. Beline ip bağlayıp suya daldırdı. Böylece Manas yüzmeyi öğrendi.

Bu Oşpur'un eziyetlerinin başlangıcı idi. Ne olursa olsunhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Oşpur'un eziyetlerihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas'ın hoşuna gidiyordu. Dikkatlice canla başla Oşpur'un söylediklerinihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif itiraz etmeden hemen yerine getiriyordu. Bahadır olmanın kolay olmadığını artık anlamıştı Manas.

Bir ayda Manas yayın nasıl yapılacağınıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif nasıl çekileceğini öğrendi. İki ay sonra dayanıklı mızrak yapmanın sırrını öğrendi. Üç ayda kılıç yapmayı ve kullanmayı öğrendi. Dört ayda erkek yarışları (at üzerinde yapılan bir birini eyerden düşürme yarışı) na alıştı. Beş ayda Oşpur ile tutuştuhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kara gücü geldiğinde Manas onu bir eliyle kaldırdıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bunu fırsat bilen Oşpur ayak çalmak suretiyle çocuğu yere serdi. Oşpurun bilmediği şey yoktu. Tibet ve Çin'den öğrenip geldiği sırrıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ineğin derisini asıp eliyle saplayarak delmeyihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bir değnekte otuz kişiyle tutuşmayıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif tekme atmayı Manas'a öğretti.

Altı ay sonra o etine dolgun çocuk zayıflamıştıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif boyu uzayıp yaramazlığı kalmamıştı. Vücudu kuvvetlenmiş boz bir oğlan olmuştu. Ondan sonra Oşpurhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas'a güvenerek onu Çege Bay'la beraber koyun gütmeye gönderdi.

"Üzerine Kalmuk'un taşına tak!" dedi Oşpurhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif "Yoksa Kalmuklar senin ayaklarını ve kollarını keser."

"Oşpur Ağa! Kalmuk'un taşına takıp yaşamaktansa ölürüm daha iyi" Manas buna gücenerek beyaz kalpağınıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif üstüne kementay (keçeden üst giyim=çapan) giydi ve yanına kılıcını aldı.

Manas on yaşına geldiğinde tırmanmak için dağhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif savaşmak için düşman bulamadı. O dağdaki çobanlardan kırk çocuk bulup almak istedi.

Bir sıcak yaz günündehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas ile Çege Bay dağa koyunları otlatmaya çıkmışlardı.

Tam karşıdaki kaya taşında bir kurthttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif koyunları arasında aksak beyaz kuzuyu yakalayıp güpegündüz parçaladı. Bunu gören Çege Bay'ın ödü koptu; bağırmak için sesi dahi çıkmadıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ardıç ağacına çıkarak saklandı.

"Heyhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bu hangi köpek" dedi Manas.

"Köpek değilhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kurt" dedi yaşça büyük olan Çege Bay. "Bizi de yiyecek. Saklan buraya."

"Kurtsa ne varmış. Bunun ciğerini söküp alacağım" diye on yaşındaki Manas kurda saldırdı. Kuyruğundan yakalayacaktı ama yetişemedi.

Kurt kaçıp gitmekte idi. Manas akan kanı izinden onu takibetti. Kurt kayanın önündeki kara mağaraya girip saklandı. Manas da onun izinde mağaraya girdi.

- Ợuαяαnтinє. 29 Ocak 2013 23:26

Manas mağaraya girince gördüklerine inanamadıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif köşede iri yarıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif şık elbise giyen kırk kişi sırayla oturmuştu. Kanatlı atları vardı; gönülleri açıkhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yüzleri nurluydu. Onların yanında Oşpur'un aksak kuzusu meleyip duruyordu.

Büyüklerden çekinen Manas onlara selam verdi:

"Ağalarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kuzuyu kapan kurdu gördünüz mü?" dedi.

"Gördük" dediler. Oturanlar birbirlerine bakarak gülümsediler. "O kurt işte biziz. Biz kırklarız.

" Manas'ın onlara pek inanmadığını gören kırklardan biri bir anda kurt şekline girdi. Manas da böylece inandı.

"Biz kırklar senin yoldaşlarınız" dedi oturanların büyüğühttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif "Ne zaman zorda kalırsan biz hemen yardımına koşarız. Sana söz.

" Kırklar Manas ile göğüslerini birbirine değdirerek sözleştiler.

O esnada mağaraya Çeğe Bay girdi.

"Onun adı ne?" Kırkların büyüğü.

"Kadoo Bay'ın oğlu Çeğe Bayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çobanımız."

"Bu çocuk sonra sana can yoldaş olacaktırhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif adı Kütübi olsun" dediler ve kırklar gözden kayboldular.

Manas ile Çeğe Bay geri dönüp koyun kuzularını saydılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif eksik çıkmadı. Manas bu gördüklerini iyiliğe yordu. Deminki beyaz kuzuyu Çeğe Bay'la kesip kızartarak yediler. Gündüz dağdaki koyunlara saldıran kurtları gören çobanlarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif akşam üstü deredeki koyunlarını sayıp kontrol ettiler. Ağıldaki koyunların ve otlaktaki atların hiçbiri eksilmemişti. Oşpur'un koyunlarına da bir şey olmamıştı. Ağılda deminki aksak ak kuzu da vardı.

Oşpurhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif koyunlarını güderek tepe boyunca gelirken deredeki çukurda Manas başta olmak üzere kırk çocuğun eğlenmekte olduğunu gördü. Çocukların eğlenmesini seyretmek için attan inerek bir söğüdün altında oturdu.

Çocuklar artık büyümüşlerdi. Onlar durmadan ordo (Hanı karargahını ele geçirmek için savaşı temsil eder) oyunu oynuyorlardı. Sonra kazandaki etleri alıp yediler. Çocukların arasında Manas Opol dağı gibi gözüküyorduhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif o bu görünüşüyle diğerlerinden farklı idi.

"Bahadıra itaat edelim!" Kırk çocuk Manas'ın etrafında dönerek ona saygı gösterdi. Manas bununla yetinmeyerekhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif adetlerde olduğu gibi somurtkan davrandı. Çocukların kendisine beğim demelerini sağladı.

Eti yedikten sonra Manas söğüdün gölgesinde uykuya daldı. Bir zaman sonra üst taraftan Kara Malmuk'un seyisi Kancarkolhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yolundan şaşmış köpek gibi bastırıp geliyordu. Bu kafirin işini Oşpur biliyordu. Bu adam Kalmuk ve Çin'dehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Sibirya parsı gibi emir dinleyenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif insanın başını eliyle kesebilenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif elini göğüse saplasa hançer gibi girenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bu yüzden Kancarkol diye adlandırılan bel'lı biriydi. Oşpurhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif içinden fırsat bulsam da Kancarkol ile yerde teketek dövüşsem diye düşünüyordu.

Kancarkolhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yol boyundaki çocukları görünce köpek gibi fırlayıp gelerek kamçısıyla onları kamçılamaya başladı. Çocuklar Tarançı gibi sağa sola dağıldılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bazılar korktu. At üzerinde dövüşemeyen Kalmuk attan inip kuşattığı çocuklardan dördünü eliyle vurarak öldürdü. Sonra onları toplayıp üzerlerine oturdu.

Manashttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çocukların gürültüsünden uyandı. O Kancarkol'a doğru heybetlehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif arslan gibi kükreyerek geldi. Onun gücünü farkeden Kancarkol da önceden tedbirini aldı. Oşpur;

"Ne yazık kihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas belki o tecrübeli kafire yenik düşebilirhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif keşke onun yerine ben olsam! Kancarkolhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas'ı parçalarsahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp'a ne söyleyeceğim." diye düşündü.

Manas ile Kancarkol meydanda dönerek birbirini korkutmaya çalıştılar. Bir arahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kancarkol eliyle Manas'a göz açıp kapayıncaya kadar vurmak istedi. Yiğit Manashttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kendini bir yana attığındanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kalmuk'ın eli söğüde saplanmıştı. Bir anda Manas ayağıyla onun böbreğine vuruphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kaldırdı ve kucaklayarak yere fırlattı. Kancarkol yere serildi.

Oşpurhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas'tan emin olarakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çocukhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif göreceğini görmüşhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif öğreneceğini öğrenmişhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif olgunlaşmıştırhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sağ salimken Cakıp'ın eline teslim edeyim diye yola koyuldu.

Oşpur'u gören Çıyırdıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sevincinden bağırdı. Heyacandan Oşpur'a verebilecek hediyehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif giydirebilecek elbise bulamadı.

"Sana kurban olayım Oşpurcuğum! Manas kuzum amam mı? İki yıldır onu görmedim. On çocuğu varmış gibi ihtiyar onu görmeye gitmedi. Manas adından Kalmuklarınhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Çinlilerin haberi var mı? Almak istersen işte hayvan! Para istiyorsan onu da senden esirgemem. Beslediğim oğul adam olacak mı?"

Sözde hasishttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif derin düşünceli olan Oşpur şöyle dedi:

"Oğlumuz amandırhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kimseye yenilmezhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif güreştehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kimseye boyun eğmez biri olduhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kıvamına geldi. Söyleyeceğimi söyledimhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif vereceğimi verdim. Artık Kalmuklardanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Çinlilerden korkmaz oldu. Çocuğa ihtiyacınız varsa alabilirsiniz."

Ertesi gün Cakıp Bayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas'ı alıp gelmek için Oşpur'la beraber gitti. Cakıp oğlunun olgunlaştığını görüp sevindi. "Ya kurban olayım kuzumhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif beri gelhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif konuşalım. İhtiyar Kalmuk'u dövmüşsün. Çakmağıyla bıçağını almışsın. Şimdi Kalmuklar bize felaket yağdırmaz mı? Başınıza bel' olmayacaklar mı? Diye Cakıp ağladı.

"Ben onu ganimet aldım. Ganimeti vermeyeceğim." dedi. Manas dudaklarını bükerek. "Ey baba! Ne zamana kadar böyle saklanıp yaşayacağız? Artık kaçmayacağım Kalmuk'tanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ölümde öte yok !" dedi.

"Yahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yavrumhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif arkadaşlarına hayvan kesip yedirip israf etmişsin." dedi Cakıp.

"Ey baba kızma. İnsanahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dünya ile hayvan bulunur. Bunca sahipsiz hayvanı güdüp ne bulacaksınız. İnsana birazcık servet yetmiyor mu?"

Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çocuğunun söylediklerine karşılık bulamadı. Manas'ın akıl bulduğunuhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif büyüdüğünü gören Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif içten memnun oldu.

Oşpurhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif elini Manas'ın omzuna koyup vedalaşırken sordu:

"Manashttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif olgunluk çağına geldin. Şimdi seni babana teslim ediyorum. Söyle bakayımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif benden ne öğrendin?" dedi Oşpur.

"Nasıl bahadır olunacağınıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif nasıl savaşılacağını" dedi Manas.

"Hoşlanmadığın herkesle savaşır mısın?" dedi Manas.

"Saldırırsahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif evet!"

"Manas sağ kulağınla dahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sol kulağınla da dinle. Sadece halkına saldıran düşmanla savaşacaksın. Her zaman halkını düşüneceksinhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sonra kendini. Buhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif her yiğidin parolasıdır. Benim sana verecek vasiyetim budur."

Manas nasihatini bitiren Oşpur'un önünde diz çöktü.

Cakıp Bay'la Manas sabahın köründe yola koyuldular. Doğuda güneş ışınları bulutlara aksederken Batıda ay henüz kaybolmamıştı. Tepeleri beyaz karla örtülen dağlarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kül rengine bürünmüştü. Kuş sürüleri dizi halinde göç etmeye başlamışhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yerde otlar sararmışhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif şafak süzülmüştü.

Cakıp Bay da gök yavrularını yetiştiren kuş gibihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif boyu uzayanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif at üzerinde mağrur oturan yiğit oğlunuhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dikkatle süzüphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif daha önce "Keşke yanımda bir oğlum olsaydıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hasretim kalmazdı." şeklindeki dileğinin sonunda gerçekleştiğine şükrederekhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Hanımına çabuk ulaşmak için atın dizginini silkti.

Tör-Su nehrini geçip Ak-Ötek'e geldiğinde uzaktan buram buram yükselen toz duman içindehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ürkmüş at sürüsü göründü. Çakıp ürkmüş atların önünü kesiphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif damgalarına bakarak onları kendi atları olduğunu gördü.

Cakıp bu sıcakta temiz atları korkutarak süregelen yabancı Kalmuk'a sordu:

"Heyhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif atları nereye götürüyorsunuz?"

Yer kapan Kalmukhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp'ın sözünü anlamadan atlarıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sövüp sayarak sürüp gitti.

Atların ardından koşan Iyman adlı at çobanıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp'ı görüp acı acı ağladı.

"Kalmuklar bizi dövüphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yurdumuzu alarakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif atları sürüp götürüyorlarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bayım."

O sırada Manas yetişip geldihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ağlayan at çobanını görüp babasına sordu:

"Bu at çobanın kim dövmüşhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif baba?"

Cakıp doğruyu söyledi.

"Deminki Kalmukların işi yavrum. Altı grup Kalmuk yer değiştirmiş. Kısa zaman önce otuz kısraklahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif beş atı otlak ücreti olarak vermiştin. Bunu az görüp atları otlaktan kovmuşlar."

Atların ardındaki al donlu ata binen Kalmuk reisi Kortukhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp'ı tanıyıp kaba sesle bağırdı:

"Pishttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif vahşi Kırgız! Otlağın sahibini bilmiyor musun?" Hayvanlarına bir yer bulsaydın? Şimdi sana göstereceğim! Tohumunu göstereceğim." diye Kalmukça sövüphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp'ı atından indiriphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kovaladı.

"Ya babahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bunlar ne diyorlar?" diyen Manas hal' hiçbir şey anlayamamıştı.

"Ey yavrumhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çocuklar böyle sözleri anlamaz" dedi. Cakıp telaşlanarak.

Bu sırada kenarda duran Kalmukhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp'ı kamçıladı. Bayın sardava kalpağı yere düşüp çenesinden kan aktı. On Kalmuk Cakıp'a saldırdı onu fena dövdüler.

Bunu gören Manas tahammül edemedi. At çobanı Iyman'ın elindeki huş ağacından yapılmış sırığı (kement) kapıp kükreyen Kortuk'un üzerine fırlattı. Kalmuk'un başı parçalanarak beyni sırığa takılı kaldı. Bunu gören Kalmuklar atlarının dizginlerini çektilerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif şaşırdılar. Atlarının üzerine yerleşerek Manas'ı yakalamaya yeltendiler. Mızrak ve kılıçla saldıran Kalmuklarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas'ı her taraftan kuşattılar. Manas atıyla bir yana kaçarak sırıkla onları birer birer yere düşürdü. Kalmukların yedisi yere düştü. Manas gök kır atının yorgun düşmesine rağmen ayaklarıyla onun böğürlerine vurarak kaçan Kalmukları inatla takibetti.

Cakıp Manas'ın arkasından bağırarak gök kır atın dizginini tutmaya çalışsa da ulaşamıyordu.

"Heyhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yapma yavrumhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dur!" diye ağlıyordu Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif "Kendine gel! Arkana bakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif vay-vay! Bu yaptığın nedir? Köklü kabilen mi ver senin? Keşke kırk yoldaşını bekleseydin? Tek başına Kalmukları öldürüp bitirebilir misin? Bırak yavrum dur!http://www.forumuz.net/images/digersmileyler/nokta.gif."

- Ợuαяαnтinє. 29 Ocak 2013 23:27

Manas babasına acıyıp gök kır atının dizginin çekti.

"Kurban olayım sana yavrum. Bu Kalmuklar bundan sonra seni boş bırakmazlar. Bakarsın yarın Kortuk'u öldürdün diyehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif intikam almak isterler. Onlar "Kun" isterler. Manas atın dizginini sıkı tutup uslu duruyordu.

"Kun ne demek baba?"

"Oğlum birisini öldürdüğün zamanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif zarar gören taraf kun ister. Kunga bakarak (athttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif koyunhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif devehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif inek) altın ve benzeri dünya kıymetlerini alır. Onu ödemezsek baş alır veya ailemizden birisinin öldürülmesini isterler." "Kalmuklar Kortuğun Kun'u için bizi esir alıp malımızı yağma ederler mi?" Avula ulaşmaya az kaldığındahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas düşünceye dalmıştıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sonra Cakıp'ın yanına yaklaşarak:

Ya baba sen beni çocuk mu sanıyorsun?

Büyüdün http://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif akıllandın.

Daha nereye büyüyeceksin? Dev gibi boyun var.

Bana güveniyor musun?

Güveniyorum.

Ben senden bir şey soracağımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif saklamadan doğruyu söyler misin?

O soracağın soruya bağlıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yavrum. Soru oğlunun babasına sorabileceği bir sorudur. Cevap ise akıllı bir babanın büyümüş oğluna vermesi gereken doğrulukta olmalıdırhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif baba.

O zaman sor oğlum. Bundan sonra sana gerçekleri söyleyeceğimhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif senden hiçbir şey gizlemeyeceğim.

Baba soyunu sopunu bilmeyen adam olmaz. Benim yedi göbek soyumu anlat. Ala-Too'dan Altay'a gelişimizden başlayarak hepsini anlat.

Oohttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif oğlum sen sormaz olsaydın; ben de söz vermiş olmasaydım. Babanın da çocuğuna söyleyebileceği söz varhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif söyleyemeyeceği söz var. Ama sen atalarının geçmişini bilmek zorundasın. Bunları sen biraz daha büyüğünce söylemeyi düşünüyordum. Sormanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif büyüdüğünün işaretidir. Atalarımızın geçmişi nesilden nesile emanettir. Senin övünebileceğinhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gurur duyabileceğin bir halkın var. Soyun Kırgızhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sözünden dönmeyenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif savaş denince durmayanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif cesurhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif akıllı ve inatçıdır. Dostunu düşmanını bilenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif namusluhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif cesurhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif savaşçı ve kırk kabilelihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif cennetlik bir halkın vardı. Cakıp Bayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif oğlunahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yedi göbek atasını onların kahramanlıklarını masal gibi anlatarak büyük dedesi Nogoy Han'ın tarihine geldi.

Büyük deden Nogoy'un yedi göbek atası hep handı. Onların hepsi arslan gibi güçlüydüler. Nogoy Han da onlardan eksik değildi. Rızkını hiç kimse paylaşmadı. Tacını kimseye giydirmedi. Komşularıyla iyi geçindi. Düşmana hakkını yedirmedi. Nogoyhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Hanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ilkbaharda babalarının eskiden izlediği büyük yolu takip ederek Ala-Too'dan göç etti. Otlak arayıp Enesayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Altayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Ming-Suu (nehir) ya kadar giderek serinledi. Oraya eskiden yerleşmiş bulunan kırk Kırgız kabilesiylehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif oniki Türk soylu kabilelerle yaylayı paylaştılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hayvan alış verişinde bulundularhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dünürleştilerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif adetleri beraber muhafaza ettilerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif düşmana karşı beraber savaştılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif güz gelince yüklerinihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hayvanlarını alıp göç ettiler. Ancak altı ay sonra Ala Too (Aladağ)http://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Andicanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Alay gibi ılık yerlere gelip kışladılar. Dürüst deden Nogoyhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Esen Han'la yapılan savaşta yüreğine mızrak saplandığı için can çekişirkenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif oğullarınahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif halkına acı acı ağlayarak şöyle vasiyette bulunmuştu: "İyi niyetli yiğitlerimhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif köklü halkımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bizim düşmana yenik düşmemizin sebebini şimdi anladınız mı? Düşmana askerimiz az olduğu için boyun eğmedik. Halk birleşmedi. İçimizden çürüdük. Birlik ve beraberliğimiz bozuldu. Töreden uzaklaştık. Arzu ve hevesimiz kalmadıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bilgelerin sözünü ciddiye almadık. Töreleri bıraktıkhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kötülere kandıkhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif küçükler büyüklere hürmet etmedilerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çocuklar atalarını bilmedilerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kadınlar kocalarını düşünmediler. Tanrıyı tanımadık. Böylece yurdumuzdan gayrethttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif imanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif haysiyet kuvvet gitti. Akıllı önderlerinize ve memleketinize gerçekte karşı olan sizsinizhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Düşmana kucak açan sizsiniz. Bundan ibret alınız! Bunu sonraki nesillerehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çocuklarınıza anlatınızhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/nokta.gif."

Oğlumhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Nogoy deden vefat ettiği zaman hansız kalan halk şaşırdıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif han hazinesi tüketildihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sayısız hayvanları talan edildihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yiğit erkekler köle oldularhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif n'rin bellihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif nazlı gelinlerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif küçük kızlarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif cariye oldular. Böyle zilleti Tanrım kimseye göstermesinhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif zamanında güçlü olan göçmen halkın başına felaket ve dert geldi. Ay batmış gibi ocağı söndühttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif başı derde girdi. Pis Esen Han "Bu Kırgızlara yardım edenin kim olduğunu anlayamadım. Pek çok kez onları soyup soğana çevirdiysem de yine başını kaldırıyor. Başları bir araya gelirse tekrar dirilip kavga çıkaracak" diye danışmanın sözünü dinleyerekhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yok edemediklerini dağ derelerinehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kuru yataklara kum gibi dağıttı. Kırgız çocuklarını Çinlilerinhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kalmukların atlarına bakıcı yaptı. Karşılık gösteren Kırgızların dilini kestilerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif eline çivi çaktılar. Usta okçuların gözlerini oydularhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif söz dinlemeyenin kulağına kurşun döktüler. Ata binip kuş gibi dolaşan halk şimdi güneşin doğuşunu batışını görememekte. Onlar tutsak oldularhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dertlerini kimseye söyleyemedilerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kuma akan su gibi tutunacak yer bulamadanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif şaşırdılar. Çin Hanı Esen Han eline geçirdiği göçmen Türk ve Kırgız yiğitleriyle "vahşiler" diye alay etti. Kalmukhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Moğol ve Tırgotlardan muhafız koyup dağa ve ata alışmış halkıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gasbettikleri hayvanlara bakıcı yaptılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif onları huduta yakın yerleştiriphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Çin Seddi'nin önünde saldıran düşmanına karşı mızrak kalkanı olarak kullandılar. Zavallı halk bir deri bir kemik kalmıştı. Kabahat halkımızdaydı. Onlarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yıllar sonra Altay'da ancak birleşebildiler. İşte şimdi sen doğdun. Demin de söylediğim gibi aklını buldunhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kuvvetle doldun. Yavrumhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif atalarınhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif halkı gözbebeği gibi koruyuphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif onlara tünek oluphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif muska gibi saklayıp korudular. Atalığın gereğini yerine getirdiler. Ben onlar kadar olamadın. Ahvalim iyi gitmedi. Aklımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kuvvetim kafi gelmedi. Şimdi senin zamanınhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif senin yerine getirmen gereken şeyler var. Umudum sendedir. Halkın senden beklediklerini gerçekleştir. Şerefini koru. Korktuğum şey şudur; artık sırtını dayayabileceğin atalarınhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif o kuvvetli Kırgızlar yok. Etrafında toplanın arkadaşların yok. Yalnızsınhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yavruhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/nokta.gif." Gönlündekini söylediği için rahatlayan Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif derin bir iç çekti. Manas düşündü.

- Ợuαяαnтinє. 29 Ocak 2013 23:27

Manas aklına sözleştiği kırklar geldi. O anda karşısında hoş bir ata binenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kara bir elbise giyenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif görünüşü muazzamhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gök bayraklıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gaza için var olan Kırklar peyda oldu. Onlar Manas'tan başka kimseye görünmedenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sözleri duyulmadan değişik bir kılıkla çıkageldiler. Manas onlarla şakalaşarak onlara Kortuk'u öldürdüğünü söyledi. Cakıp Bayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif oğlu sapasağlam iken birdenbire hiçbir şey yokken onun ileri geri konuştuğunuhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif boşuboşuna kahkaha atıp çırpındığını görüncehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çok korktu. Oğluma cin çarptı diye ne yapacağını şaşırdı. O bu korkulu anda Hanımı Çıyırdı'yı hatırladı. "Hanıma çabuk ulaşayımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ıssız yerlerde dolaştığı için Manas'ın delirdiğini anlatayım. Baksınhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yüreği sızlasın." diye atını kamçıladı.

Cakıp Bayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif atını bağlamadanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kimseye bakmadanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kamçısını sallayarak yürüdü. Gözlerinden yaş dökülüyordu. Başını eğdi. Dalgın dalgın yürüyordu. Çıyırdı'nın çadırına felaket haberi getirdi.

"Ey Hanımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bunu kimse bilmesinhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif tamam mı? Bizim ışığımız söndü. Gözümüz oyuldu. Hayatımızı karanlık bastı. Fel'ket geldi." Diye Cakıp dizlerine vurdu.

"Ne diyorsunhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dilin yansın senin ihtiyar! Ağzındaki sözlerini köpeğe söyle. Yavrumun hâlini çabuk anlat! Ölüyorumhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çabuk söylehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/nokta.gif."

Cakıp Manas'ın sararmış sahrada dolaşıp delirdiğini anlattı.

"Gözbebeğimhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bir tanemi sahrada niye yalnız bıraktın? Hey deli ihtiyarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ben Baykuş Ana oldumhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çocuğa doyan sen oldun. Senin Manas'tan başka kimin var? Atalarınla beraber soyun kurusunhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif onları niye böyle esirgiyorsun? Bana yavrumu göster. Yavrumhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kuzum ne olursa olsunhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif atını yedekleyerek onu eve getirhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hadi! Oğlum sahraya bırakılır mıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif baş belasıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ihtiyar!" diye bağırdı Çıyırdı gözlerinde yaş dökerek.

Çıyırdı'nın dünyası karardıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif o sanki ateşe düşen sinek gibi kıvranıyordu. Bu 'ciz kullar arasında Çıyırdı gibi yaşlandığında sahip olduğu biricik oğlundan kötü haber alıp da üzülmeyen kadın var mıdır? Bu kadınlar dünyasındahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yavrusuna yardım elini uzatmadan yuvasını yılan basan turgay gibi kıvranan bir başka zavallı var mıdır?

Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif avuluna gelirken bir kötü haber daha ulaşmıştı. Kalmuklar Kortuk'un kan bedeli olarak yarın Cakıp'ın avulunu herkesin gözü önünde yok etmek istiyormuş. Herşey üstüste gelip Cakıp'ı sıkıştırdı. Ohttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Akbalta'yı çağırıp onu dinledikten sonra kendine geldi. Cesaret buluphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sırdaş ve komşu Kazakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Naymanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Konguratlardan yardım istemeye adam gönderdi.

Zavallı Çıyırdıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kalmuklar gelmeden önce Manas'ı görmek istiyordu. Ne yapacağını şaşırmıştı.

Çıyırdı başındaki büyük beyaz sarığını alıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yerine kara başörtüsünü örttü. Belini sıkı bağladıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ışık saçan yüzü sarardı. Her zaman nazik idihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bu kez kocasının hiç binmediği Boztaylak'ına biniphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kocasının engellemesine rağmen "ölmüşse ben de öleyimhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yaşıyorsa beraber geliriz" diye çöle doğru yola koyuldu.

Biricik oğlum Manas'la birlikte ben de ıssız çölde delireyimhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif terk-i dünya edip dolaşayım. Biricik oğlumdan ayrılıp yaşamanın bir anlamı yoktur diye ağlıyordu Çıyırdı.

Issız çölde Çıyırdı'nın eteği rüzgarla savruluyorhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif atının kuyruğu ve yelesi dalgalanıyordu. O bir tepenin eteğinde Manas'ı arıyordu.

Atları otlatmakta olan Manashttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif annesi Çıyırdı'yı görünce karşısına çıktı.

"Annehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sana ne oldu?"

Çıyırdı bir söz söylemeden atın üzerinde Manas'a sarılarak gözlerini boşalttıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yalvardıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ağladı.

"Kurban olayım bir tanem! Gökteki güneşim! Sağ mısın? Var Mısın? "Başın sağ mı?"

Çıyırdı oğlunun sağ salim olduğunu görüncehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kalbi rahatladıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif esenlik bulduhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ağlaması kesildihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dünyaya yeniden gelmiş gibi sevinerek yola çıkmak için hazırlandı. Babasının söylediklerini öğrenen Manas "Allah iyiliğini versin senin baba" diye kahkaha ile güldühttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ona itibar etmedi.

Manas ile Çıyırdı'nın önüne birden bire atlarını yedeğe alan yedi Kalmuk çıkıverdi. Onların birisi Manas'ı tanımıştıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif "Kortuk'u öldüren işte o" diye bağırmaya başladı. Biri atlarına baktıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif altısı Manas'a vurmak için ellerini kaldırarak yaklaştılar.

"Ne olurhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif biricik oğluma dokunmayın! Beni üzmeyin!" diye Manas'ın önüne geçerek bağırdıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Çıyırdı.

"Anneciğimhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ne yapıyorsun?" dedi Manas önüne çıkarak. "Eehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bunlar altı kişi değil mi. Altmışı gelse de bir şey yapamazhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif anneciğim."

Bu sırada Kalmuklar Çıyırdı'nın atını dizginden tutarak götürdüler.

"Hey çek elini dizginden! Gebereceksin!" dedi Manas hiddetlenerek.

Kalmuklar söz dinlemeden atı yedeğe aldılar.

Manas iki Kalmuk'u omuzlarından tutup birbirine öyle bir çarptı kihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif onlar o anda can verdiler. Buna gören Kalmuklar atlarını bırakıp kaçtılar.

Manas ile Çıyırdı avula geldiğinde Cakıp'ın bıyığı diken diken olmuş neredeyse korkudan ödü patlamıştı. Oğlunun sağ salim olduğunu görünce kalbi rahatladıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif şükrederek beyaz tekeyi kestihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif keyfi yerine geldi.

"Tanrının yazdığını görelim. Artık Kırgızlar epey güçlendiler. Kalmuklar mahvolsun. Oğlum Manas varken bir savaşıp görelim!http://www.forumuz.net/images/digersmileyler/nokta.gif."

Manashttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kalmukların saldıracağı gün hiçbir şeye aldırmadanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif güneş doğuncaya kadar uyudu.

"Kırgızlar yiğitlerimizi öldürdühttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kardeşimiz iseniz yardıma gelinhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kırgızları keselim." Diye haber gönderdi Mançularhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Altay Kalmuklarına.

Mançular ile Altay Kalmukları kardeş gözüktüğü halde birbirlerini çekemiyorhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kıskanıyorlardı. Davet üzerine ancak dört yüz asker toplandı. Altay ve Mançu Kalmuklarından oluşan yedi yüz asker Kırgızlara saldırıp intikam almak için ellerine bayrak alarak yola çıkmıştı. Aç gözlü Altaylı Kalmuklar Cakıp'ın yolda otlamakta olan sekiz bin atını görünce "suç işleyeninhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kan güdenin" diye sevinerek hiçbir şeyi umursamadan atları alıp götürdüler.

Yolun yarısında Mançu askerleriyle Kalmuk askerleri atları paylaşmak için dövüşmeye başladılar. Sayıca üstün olan Altaylılar "Mançuları keseceğizhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kadın ve kızlarını ganimet alacağız" diye onların avullarına saldırdılar. Mançular kanımızın son damlasına kadar dövüşeceğiz diye çoluk çocukhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kadın kız ellerine hançer alıp üç yüz askere yardım ettilerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif evlerini kale yaparak onların canını kurtardılar. Mançuların içinden genç olsa da akıllı olanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas'ın öldürdüğü kortuk'un oğlu kurnaz Şakul bir çare buldu:

"Kendi horluğumu görmektense düşmanın horluğunu göreyimhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif boşuboşuna ölmektense bir şeyler yaparak öleyim" diye Kırgızların üzerine yürüdü.

Kalmukların atlarını götürdüğünü öğrenip sabırsızlanan Cakıp altmış kişiyle birlikte yola çıkmıştı. Karşısına Şakum çıkıp ağladı ve derdini anlatıp Cakıp'ın ayağına kapandı.

"Kurban olayım Bahadır Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Altaylılar avlumu yağmalıyor. Otlaktaki hayvanlarını almasına engel olmuştuhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kırgızlara acıdın diye benim avulumu yok etmek istiyorlar. Bizi kurtarın. Ağılından kalayımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif komşunhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif akraban olayımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ölen babamın kan bedelinden vazgeçtim!"

Bu sırada arkasından Kırgızların yardımına gelen Kızıkhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Naymanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Uyşunhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Alçınhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Argın ve Türklerden oluşan askerler:

"Babası ölen oğlanın avulunu yağmalatmayalım!; kurtaralım! Diye savaşa giriştiler. Birinci kez her kabileden oluşan yedi yüz seksen asker göğü sarsarcasına "Manas"şeklindeki savaş parolasını haykırarak hücumu geçtiler.

Olgunlaşan Manas gök mızrağını eline alıp gök kır atına biniphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif mızrak vurup bağırıp düşmanın canını okuduhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kırkların koruduğu Manas yolundakileri temizleyip ilerliyordu. Altaylı Kalmuklar Manas'ın heybetine dayanamadılar. Altaylıların reisi ok ile gebertildikten sonrahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif atlarına kamçı vurarak kaçtılar.

Cakıp'ın iki gözü hep Manas'ta idi. Manas gazaba gelmiş nara atarak Kalmukların peşinden alana çıkmıştı. Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif elindeki gök bayrağı Akbalta'ya verdi. Manas'ın arkasından yetişerek atının dizginini tuttu.

"Kurban olayım kuzumhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yeter dur! Kalmukların bayrağı indirildi."

Zaferden sonra Cakıp ve Akbaltahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif baş belası Mançuların dediğini yapıp istediğimizi versinler diyerek avula geldiler.

Mançulu Kalmukların reisi Dögön isimli aksakalhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif itaatini bildirerek Cakıp ile Akbalta'nın önünde diz çöktü:

Mançulu Kalmukların reisi Dögön isimli aksakalhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif itaatini bildirerek Cakıp ile Akbalta'nın önünde diz çöktü:

"Kırgız kardeşlerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif önce birbirimize düşman olmuştuk. Şimdi huyunuzuhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif savaşçı olduğunuzuhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kahramanlığınızı gördük. Sizinle bir millet olalım. Bizi akrabalığa kabul ettiniz."

"İyi isehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif uzaktaki akrabadan yakındaki komşu iyidir. Artık kimin kim olduğunu öğrendik." Dedi Cakıp. Akbalta:

"Aksakal haklıdır." Diyerek kabile reislerinihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ileri gelenleri ak otağa davet ederek "Şimdi Mançular ve Kalmuklarla akraba olduk. Yurdumuz birhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ocağımız birhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yaylamız birhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif törelerimiz birhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif takdirimiz bir oldu." de

- Ợuαяαnтinє. 29 Ocak 2013 23:28

Savaşta ölen yüz kadar kişinin çoğu Mançulardan ve Kalmuklardan idi.

Dögön reis:

"Bu ölenleri nasıl gömelim?" diye Akbalta'nın getirdiği yaşlılara sordu.

Kimseden ses çıkmayınca Manas aklı verdi.

"Eğer uygun görürsenizhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dediklerimi yaparsanızhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif şöyle bilin kardeşlerim. Altaylı Kalmuklarla olan savaşta her halktan yiğitler öldüler. Onların hepsinihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yeni âdetlere görehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif birlikte gömelim."

"Akıl yaşta değilhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif baştatırhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas doğru söyledi." dedi ihtiyarlar.

Alanda büyük bir çukur kazıp yiğitleri atı ve eyerleriyle birlikte gömdüler. Uzaktan büyük taşları öküze çektirerek getirdilerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bunları kaldırarak diktiler. Kara taşın yüzüne: "Altay'ın şahinlerihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif uçup geliphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bu ışıklı alana beraber kondular." Diye yazdırdılar.

Kırgızhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kazakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Noyguthttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kıpçakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gifTürkhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Argınhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Mançu ve Kalmuk reisleri toplandılar. Cakıp'ın kambarbozlarından ak boz kısrağını getirip kurban kestilerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sonra yaşayacaksak bir tepede yaşayalımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif öleceksek bir çukura gömülelim diyerek and içtiler.

Akbalta'nın rehberlik ettiği kabile reislerihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bilgiçler cenazenin çıktığı evlere girip taziyelerini bildirip çıktılar.

Cakıp Bay cömert davrandı. Para vererek kurtardığı atlarından dört yüzünü Mançulardan babası ölen yetimlere ve cenaze çıkan elere bölüştürüp verdi.

O yerde babası ölen Macikhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Mançu Kalmuklarının beyi seçilerek babasının yerini aldı.

Düşmana karşı beraber savaşanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bayrağı beraber tutan halkları Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif avuluna getirip ağırladıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bir gece misafir ettikten sonra ertesi günhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif âdete göre at hediye ettihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif üzerlerine güzel elbise giydirdihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif "Yeni akraba buldukhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yetmiş aile idikhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yedi yüz aile oldukhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gerisini Tanrıdan dileyeyim." Dedi.

Cakıp'ın avulu kısa sürede şehire dönüştü. Mançu Kalmukları toprakla uğraşırdı. Çadırlara alışamadılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif toprağı hamur gibi yoğurup ker**** yaptılar. Taş topladılarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif otları kurutup duvar yaptılar ve oraya kara şehir diye ad verdiler. Dört bir yandan gelen kervanlarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bu şehirden eksilmiyordu. Yavaş yavaş halk ticarete alıştı.

Manashttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif henüz hayattayken kara toprağın altına girmeyeyimhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif babalarım gibi özgür yaşayayım diye kara şehirden bir parça uzakta dağa çıkarak Kırgızlarla çadırda yaşadı.

On bir yaşını doldurduğu zaman Manashttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif artık çocuklarla oynamayı bıraktı; bozkurt oyunu da oynamadıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif önceki yaramazlığını bırakıp büyüklerle ordo atışarak dokuz korgol oyununa (bir çeşit oyundur) başladı. Ondan beri dokuz korgol oyunu Manas'tan kalmıştır denilmektedir.

Çinlilerinhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kalmuklarınhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Tırgotların arasına gözcü gönderip onların sırrını öğrenmeyihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif orduyu nasıl kurmak gerektiğinihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif saklanmayıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif avul içine bekçi koyup düşmana karşı silah yapmayıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif silahları gizleyip saklamayıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas'a akıllı Akbalta öğretti.

Bir defasında Manashttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif canı sıkıldığı için yatıyordu; atların doğum zamanı gelmişti. Manas atlara bir bakayım diye Aymanboz atına binerek dağ yolunu tuttu. Dev gibi muhteşem Aymanbozhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif daha sekizinci yaşında olmasına rağmen Manas bindiğinde dimdik duruyordu. Dağdahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif taşkınlık etmekte olan çobanlara gidip doğurmamış kısrağı kesdi. Azemil suyunun kenarınahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dokuz yolun kavşağına karargâh kurup can sıkıntılarını gidermek istedi.

Manashttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif karargahta aşık oynuyordu; o sırada kalabalık bir kervan geldi. Kervanın mahiyetinde Çinlihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kalmukhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Tırgot ve Sart vardı. Kervanbaşı olan Çinli ile Kalmukhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Sart ile Tırgot Manas'ı hiç umursamadan karargaha girdiler.

"Heyhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çek deveni" dediler kenarda duranlarhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bağırarak. Eğlenmekte olanlar da bağırdılar.

Altı Çin muhafızıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif boynuna ipek sarılıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif altın takılı devesini yedeğe almışlardı. Hanın devesini sadece Kalmuk ve Çinliler değil herkes biliyordu. Onun olduğu yerde kimse ona çıt diyemezdi. Han'ın adamı ile Han'ın devesine karşı gelenler ölümle cezalandırılırdı.

Arada Hanın adamları yoktuhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif onlar develerinin dizginini tutuphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif söz dinlemeden Çince birşeyler söyleyerek kararg'hı geçtiler.

Bu esnada arslan Manas elindeki aşıkla bir kenardaki aşığa vurdu. Aşık sıçrayıp uçarakhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif önündeki devenin ayağına ok gibi isabet ettihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif deve olduğu yerde düştü. İkinci aşık öndeki eşeğin ayağına saplandı ve o da yıkıldı.

"Hanın devesini yıktı. Bu Kırgızı yakalayın." Diye bağırdı kervanbaşı. Altı kişi Manas'a yapıştı.

Onlara Manas'ın yiğitleri engel oldular. İki taraf dövüşmeye başladı.

Er Manashttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Çinlilerin küstah kervanbaşını altın kemerinden tutarak kaldırıp yere attı; göğsüne basarak başını kopardı. Efendisinin öldüğünü gören Çinlihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kalmuk ve Sartlar uslu bakıp durdular.

"Bize dokunan bu muhafızların cezası ölüm olsunhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif öldürün!" dedi Manas. Bunu duyan otuz çocukhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Çinli Kalmukları öldürdüler. Kervandan on Sart sağ kaldı.

"Bize kıymayın!" Biz Türk soyundanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif üçümüz Uygurdan. Malımızı alın! Bizde kabahat yok. Canımızı bağışlayınhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/nokta.gif." dediler. Sartlar yalvararak ağızlarından bal akıttılar.

"Eğer Türk soyundan isenizhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sırrınızı söyleyin. Yoksa Çinli ve Kalmuklar gibi başınızı koparırım." Dedi manas kılıcını kınından çıkarıp.

Deveciye hizmet eden Sartlar ellerini kavuşturarak sırlarını söylediler. Çinliler ticaret yapmak için Türk illerinin dilini bilen pekçok Uyguru Kaşg'r'dan Terez'e mahsus getirmişlerdi. Onlara yıllardır Türkhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kırgızhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kazak ve Nogoy ülkesine giden kervanların develerini güttürmüşlerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif tercümana ihtiyaçları olduğu zaman tercüman olarak kullanmışlardı.

Altı ay önce Kalmuk Hanı Alevke "Altay'daki Kırgızlardan Manas adında bir bel' çıktı. Altı ayda dört yüz Kalmuk askerinin başını yedi. İhmal edersekhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Çin Hakanlığına saldırıp bizi ejder gibi yutabilir. Asker toplayıp onu küçükken yok edelim. Asker ver." Diyerek Çin Hanından talepte bulundu.

Esen Hanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Alevke'ye: "Bu kurnaz Kalmuk'unhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif komşusu olan bir avuç Kırgız'a gücü yetmiyorhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yahut bize durumu tam olarak anlatmıyorhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Kırgızların malınahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif altınına kondu herhalde. Alevke'ye güven olmaz." diyerek kızdı.

"Pis Kırgızlardan manas diye başka bir oğlanı getirdiniz. Beni kandırdınız." Diyen Esen Han titreyerekhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Çong Eşen'in Car Manas denen oğlunu yakalayıp getiren açık gözlerihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sihirbazları ve komutanları öldürdü. Bağırmasından gök inledi. Alevkehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif mahsus bir kervan kurup dünyayı gezen tüccarlar gibi giyinen muhafızlarını Kırgızların durumunuhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gücünü öğrenmeye gönderdi. Onlara eğer gücünüz yeterse Manas'ı öldürün diye emretti. Kervanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yol bilen Sartların kılavuzluğunda hiç durmadan beş ay yürüyüp Altay'a varıncahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif tam da Manas'ın kendisine rastladı.

Manashttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ölen Çinli ve Kalmukların silahlarını ganimet alıp yiğitlerine verdi. "Kırk beş deveye yüklenen malı babam Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bilgiç Akbalta gelip hemen kırgızlara katılan Mançu Kalmuklarına eşit derecede paylaştırıp versin." Diye her tarafa sekiz haberci gönderdi. Ertesi sabah halk gelmeye başladı. Öğlenden hemen sonra Cakıp ve Akbalta geldi.

- Ợuαяαnтinє. 29 Ocak 2013 23:28

Bu olup bitenler Cakıp'ı korkutmuştu.

"Eyvahhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas yine mi kötü bir iş yaptı. Bu çocuk beni yaşatmayacak!http://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Çocuğun sesini duyduktan sonra ölseydim keşke. Dertli başım gene dertten kurtulamadı. Şimdi başımı yedinhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Çin Hakanının hazinesini gasbeden sağ kalmayacaktır. Han'a dokunan iyilik görmez. Başımız derde girdi. Otuz yıl önce Esen Han'ın kılıcıyla Altay'a sürüldüğümüzü nasıl böyle çabuk unuttuk. Beni dinlersen oğlumhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Sartları yükleriyle birlikte yoluna bırak."

Bunu işiten Akbalta şöyle dedi:

"Oğul olsa er olsun! Er olmasa yok olsun! Olan oldu. Öleni hayata döndüremezsinhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp. Pekin denen beş aylık yol. Çinliler gelinceye kadar bir ç****ini görürüz. Öfkelenmehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Cakıp'ın ganimeti yoksul halka paylaştır." İhtiyar Akbalta cesaret verdikten sonrahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Manas babasına ilk defa karşı geldi.

"Yazıklar olsun babacığımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif aklınız nerede kaldı! Seni ecelden servet kurtarmaz. Servetin kurusun senin. Üzülme. Boşuna korkma! Korktuğun için hor olmuşsun. Esen Han sıkıştırırsa beni tutup ver. Çinli ile Kalmuk'tan korkup titreyerek yaşamaktansa at üzerinde ölürüm daha iyi."

Manas'ın sözünü işiten Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kan çekilmiş gibi birdenbire durdu.

"Akbalta ağahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif develeri herkese eşit paylaştırıver" dedi Manas.

Akbalta kırk beş deveyi kırk baba oğullu Kırgız'a Türklerehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yeni akraba olmuş iki yüz doksan haneli Mançu Kalmuğuna eşit olarak paylaştırdı. En sonra kemiği kırılan deve Cakıp'a düştü. Cakıp deveyi kestihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yüklerini çözdühttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gördü kihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif içinde zümrüthttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif mücevherhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif beyaz inci ve ipek var. Diğer kırk devede çelik kılıçhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif lambahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif buulum kumaşıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ipekhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Çin ipeğihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif patiska vardıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bunları paylaşan halk evlerine uyumaya gittiler.

Manas kimsenin üzerine gitmedihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bir kuruş bile almadı.

" Bize katılmak istersenizhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif biz yadırgamayız. Suçunuzu affettik" dedi. Akbalta on tüccara ev yaptırdıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif binmesi için at verdihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif onları evlendirip yerleştirdiler.

Ay dolmadan tüccarlardan hastalıkla olan biri gece bir at çalarak Kalmuklara kaçtı.

Çin Hanı esen Han tarafında öldürülen Nogoy han'ın Orozdu ve Bay adlı iki oğluhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif opal dağına yerleşip günlerini gün ettiler.

Orozdu'nun on çocuğu arasında birlik yoktu. Birbirlerine düşman kesilmişhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif birbirleriyle çekişiyorlardı. Hayvanları yağmalama kavgası bitmemişti. Yeni acılı araları bozuktu. Seksen yaşındaki Orozdu çocuklarının kavgasından dolayı çok üzgündü.

Bay'ın Bakay ve Taylak adında iki çocuğu vardı. İki kardeş birbirleriyle iyi geçindikleri akıllı davrandıkları için servete gark olmuşlardı. Orozdu'nun oğlu onların hayvanlarını ellerinden aldı. Onlara hakaret ettihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif fakat geri vermediğinden dolayıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Bay çocuklarıyla beraber Kaşg'rdan kaçıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Yarkend'in ortasındaki şehire geldi.

Bir gün Bayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Bakay adındaki akıllı oğluna danıştı:

"Oğlum dinle. Akrabalarının hali budur. Atlanıp baltayı belime takıp Altay'ı aramaya çıkacağım. Cakıp adlı akrabamızdanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif o tarafa sürülen Kırgızların yaşayıp yaşamadığını öğreneceğimhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kendisi ulaşmasahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sözü ulaşırhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ya öyle ya böyle haberi gelir. Kırgızlar haysiyetli halktır. Tanrı yardım etmişse bir araya gelmişlerdirhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yurt kurmuşlardır diye düşünüyorum. Gidip dolaşayımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yalnız olsam da gideceğim."

On sekiz yaşında olmasına rağmen akılda olgunlaşan Bakayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif babasının sözünü doğru buldu.

"Yakında bir rüya gördümhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif baba. Aksakallı derviş koşarak gelip bana: Sana yoldaş olacak Manas arslanım var. Arkadaşını bulhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif senin dayanacağın adam odur" diye gözden kayboldu."

"Rüya düzelmedenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif işler yürümez. Rüyan rüya olarak kalmasınhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gerçekleşsin" diye Bakay Tanrıya sığındı.

"Altaydan birini bulursanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif haber gönderirsin baba. Ölmezsem arkandan gelirim!" Bakayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif babasının sözünü doğru bulduhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yetmiş yaşına dayanan Bayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif hanımı vefat ettikten sonra evlenmişti. Gençliğim geride kaldıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif artık beni ölüm bekliyorhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sinek kadar kalan canın neyini esirgeyeyim kihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kara başım eğerin terkisindedir diye belini bağlayıp yola koyundu. Üç günde vahşi çölde ark kazıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif köprü yapmakta olanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kanınca gibi kaynaşan altın bir kişiye rastladı: yağmaya çıkan askerler gibiydiler. Nehiri başka yöne çeviriphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif arkhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif köprü yaparak yolu ele geçirmişlerdi. Neskara adlı dev onların reisi idi.

Zavallı Bayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif arkın yapımını yöneten Basankul adlı adamın yanına gitti. Basankul onun atını kestihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif eline kazma verip ark kazdırdı. İki gün hiçbir şey yemeden çalıştığı için bayılıp düştü. Adamlar ihtiyarı öldü sanarak onu arkın kenarındaki söğütün altına çekip toprakla üzerini gelişi güzel örttüler. Bay'ın şansı varmışhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çukurda yarım gün kaldıktan sonra kendine geldihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif etrafına bakıp küçücük delikten dışarıdakileri gördü.

Müthiş yayını kuşanan Neskara devhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kimseye gözükmedenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kimseye kuşkulandırmadan ark kenarına Bay'ın yattığı yere gelip Çabdar atıyla konuştu. Çabdar atın insan gibi konuşanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sahibine akıl öğreten sihirli hayvan olduğunu gördü.

Bu konuşmadan Çabdarın insanın bilmediği bir hileden de bahsettiğini Bay duydu:

"Bu yarı yolda padişahın köprüsünü boş boşuna ele geçirdin. Şimdi Esen Han'ın emrini yerine getirmeye bak. Senin yakalayıp geleceğin Manas adlı çocuk gün geçtikçe güçlenmektedir. Seni yok edecek olan odur. Onu küçükken yakalayıp yok et. Arkı kazmakta olan altı bin kişiyi doyuruphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif onları altı bin ata bindir. Ellerine silah ver. Senin altı bin atlıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif güçlü askerin olur. Sana kimse karşı koyamaz. Oraya gecikmeden var!" Neskara dev altı bin kişiyi sürüp Altay'daki Cakıp Bay'ın atlarını ele geçirmekhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif oğlunu yakalamak için harekete geçti. Çölde tozu dumana katarak yola koyuldu.

Bay topraktan sıyrılıp çıktı. Örtüdeki katırı yakalayıp binerek gidenleri peşlerinden takip etti.

Bay altı gün yol gittihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif insan yüzü görür müyümhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ya da açlıktan ıssız dağ geçidindehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ıssız dağlarda ölür müyüm diye yürürken Uludağın kenarına geldiğinde beklenmedik bir yerden kıratını çekerek bir kişi çıka geldi. Yaşlı Bay atlının selamına Kalmukça cevap verdi.

Aksakallıyı gören Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif atını çekerek bu yabancıya tek gözüyle baktı.

"Var ol bahadır" dedi aksakal katırını çekerek.

"Var olan aksakal" dedi. Cakıp sakalını sıvazlayarak.

"Oğlum! Adın sanın kimdir?" dedi ihtiyar.

"Adımı sanımı sordunuz:İlk atam Buygurhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif devlet yöneten kişidir. İkincisi Babir Hanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif üçüncüsü Tüböyhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dördüncüsü Kögöy. Kögöy'den Nogoyhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Nogoy'dan ben oldumhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/nokta.gif. Otuz yıldan bire Altay'ın dağlarında yaşadım. Adım Cakıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/nokta.gif.

"Ahhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif aman Tanrım! Cakıp'ım sen misin? Ciğerim sağ mısın?" diye Bay çığlık attı. "Ben Bayhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ağabeyinim."

"Cakap attan kendini atarak katır üzerindeki ihtiyarı kucaklayıp indirdihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gözlerinden yaş döktühttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ağladıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ağladı. Yıllardır birbirinden ayrı olan iki kardeş çölde ağlayıp dertleştiler. Birbirine kavuştuklarına sevinen zavallılar gözlerinden yaş akıtıp bir süre oturdular.

"Cakıpımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif seni araya araya atım kuş kirazı gibihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bitim Torgay gibi oldu" dedi Bay.

"Ah tövbe" diye Cakıp Tanrı'ya sığında "O günleri Tanrı haber verdiği ya da ruhlardan işaret geldiği zaman uykum kaçıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif oturacak yer bulamadımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kalbim yerinden oynadıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif perişan oldumhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ağabey hep seni düşündümhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif rüyama girdin. Beklediğime değdihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif şimdi işte rüyam gerçekleşti.

Güngörmüş iki ihtiyar birbirine sarılıp başlarından geçenleri anlattılar. Sevindilerhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bezdiğimizde dağılsak dahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ölmediğimiz sürece görüşecekmişiz diye Tanrının takdirine şaşırıphttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif söylemeye söz bulamadılar.

"Kaç çocuğun var Cakıbım?" diye sordu Bay.

"Bir tane."

"Çocuğunun adı nedir?" dedi Bay.

"Adı Manas. On üç yaşında".

"Ad veren bilerek vermişhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif adı kutsal bir addır. Atalarımızın ruhu yardımcısı olsun!" diye Bay Tanrıya sığındı. "Şimdi aklımdayken söyliyeyim. Manas'ı yakalayıp getirin diye Esen Han'ın gönderdiği Neskara adlı dev altı bin askerle geliyor. Bunu gözümle gördümhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kulağımla duydum."

"O zaman yola çıkalımhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Bay ağabey." Cakıp'ın kalbi sızlayıp kayası titredihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif çabuk avul yolunu tuttu.

Cakıp avula haber verdi. Neskara'nın askerlerinin binlerce olduğundan korkmaya başladı.


.

vBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd


Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557