Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu   muhabbet.org"Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Webmaster Dünyası > Webmaster Dünyası > Programlama Dilleri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24 Mayıs 2012, 06:46   #1 (permalink)
Üye

Yildo-Style - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 22 Mayıs 2012
Yaş: 29
(Mesajlar): 302
(Konular): 302
Renkli Para : 10
Aldığı Beğeni: 1
Beğendikleri: 0
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Java Script''te Değer Girişi

Java Script''te alert komutunu bir çıkış komutu olarak düşünürsek bunun karşılığı olan giriş komutu prompt komutudur. Bu komut

adsoyad=prompt("Adınızı ve soyadınızı giriniz","");

şeklinde kullanılır ve kullanıcı tarafından girilen değer adsoyad isinmli değişkene atanır.

Java Script''te Değişkenler
Java Script''te değişkenlere diğer diller gibi bir değişken tipi atamak zorunda değiliz. Daha sonra bu değişkeni eşitlediğiniz değere göre bir tip alacaktır.

JScript''te değişken tipleri olmadığı gibi bir dizi tanımı da yoktur. Bir dizi oluşturmak için basit bir foksksiyon yazmamız ve daha sonra kaç elemanlı dizi açmak istiyorsak bu fonksiyona onu parametre olarak göndermemiz gerekecektir. Bu fonksiyon şu şekilde olabilir:

function makearray(n) { this.lenght=n; for( var i=1;i<=n;i++) { this[i]=0; return this; } }

Daha sonra da dizimize vermek istediğimiz ismi ve uzunluğunu bu fonksiyona göndermemiz gerekecek. Yani

dizi= new makearray(20);

dediğimizde 20 elemanlı ve her elemanı 0 olan bir dizi oluşturalacaktır.

Tabi ki bu ilk değeri olmayan veya çok uzun bir dizi yaratmak için aksi halde Array komutuyla da bir dizi yaratılabilir. Şöyle ki:

dizi = Array("Ali","Ayse","Selim","Yahya","Kemal");

Burada dikkat edilmesi gereken nokta dizi elemanlarına ulaşırken diziadı[indexno] syntax''ı ve dizi index numaralarının( biz aksini belirtmedikçe) 0''dan başladığıdır. Bu arada bir değişkene string değer atandığı zaman o değişkenin otomatik olarak bir karakterler dizisi olarak algılanmayacağı da önemli bir özelliktir. Yani;

ad="Serdar";

şeklinde bir tanımlamada ad[1]=S , ad[2]=e ... olmayacaktır.

Bir stringin içinden bir harfi ya da harf grubunu almak istediğimizde kullanmamız gereken komut substring komutudur.

harf=ad.substring(0,1);

yazdığımızda harf değişkeni S harfini içerecektir. Buradaki parametrelerden 0, kaçıncı karakterden başlanacağını 1 ise kaçıncı karaktere kadar alınacağını gösterir.(1 hariç)

Yani harf=ad.substring(0,2) deseydik harf değişkeni "Se" değerini içerecekti.

Bu işlemin tam tersi de mümkündür. Yani girilen bir karakterin kaçıncı karakter olduğunu bulmak. Bunun için de indexOf komutunu kullanıyoruz.

sayi=ad.indexOf("e");

yazdığımızda sayi değişkenine 2 değeri atanır.

Ayrıca bu değişkenin uzunluğunu bulmak için lenght komutu kullanılır.

sayi=ad.lenght;

dediğimizde sayi değişkeninde 6 değeri bulunacaktır.

Java Script Eklemek
Bir Web sayfasında JScript ile kod yazabilmek için ilk önce tarayıcımıza kullanacağımız script dilini tanıtmamız gereklidir.

tag''leri tarayıcımıza komutların HTML değil JScript olduğunu gösterir.Bu satırları eklemememiz halinde tarayıcı komutları tanımayacağından JScript komutlarımız dökümanın bir parçası olarak algılanacak ve ekranda görünecektir.

Unutmamamız gereken noktalar tüm fonksiyonların ve blokların { ve } işaretleri arasında yazılması gerektiği ve her komut satırından sonra ; (noktalı virgül) işaretinin koyulması gerektiğidir.

Ayrıca JScript kodları her tarayıcının her sürümünde doğru olarak çalışmayacağı için özellikle eski tarayıcılarda hata verecektir. Bunu engellemek için.

Java Script''te Karşılaştırma İşlemi
Conditional statement veya If statement olarak bilinen komut grubu yani IF-THEN-ELSE JScript''te de mevcuttur. Bu komut grubu bir değerle bir diğerini karşılaştırıp sonuca göre farklı işlemler yapmamızı sağlar. Şimdi az önceki örnekte olduğu gibi kullanıcıdan ismini girmesini isteyelim ve bir karşılaştırma yapalım. Dikkat etmemiz gereken nokta aynı C dilinde olduğu gibi then komutunu kullanmamamızdır.

adsoyad=prompt("Adınızı ve soyadınızı giriniz","");

if(adsoyad=="Serdar Kalaycı") alert("Hosgeldin Serdar");

else alert("Seni Tanımıyorum");

Burada bahsedilmesi gereken bir diğer konu da karşılaştırma operatörleri ve mantıksal operatörler. Karşılaştırma operatörleri:

Denk ==

Eşit değil !=

Küçük <

Büyük >

Küçük veya Eşit <=

Büyük veya Eşit >=

Mantıksal operatörler:

Ve &

Veya |

Değil !

XOR ^

Bir de birden fazla karşılaştırmayı birleştirmek için

Ve &&

Veya ||

Ayrıca ++ operatörü birer birer artırmak için ve – operatörü de birer birer azaltmak için kullanılır.

operatörlerini kullanabiliriz. Dikkat edilmesi gereken nokta bir adet = operatörünün eşitleme iki adet ==operatörünün karşılaştırma işleminde kullanılması gerektiği ve ! operatörünün her yerde değil anlamı taşıdığıdır. Yani ! operatörü diğer operatörlerle birlikte değil anlamı vermek üzere kullanılabilir.

Java Script''te Link Yönetimi
Her ne kadar linkleri HTML kullanarak yaratmak mümkünse de gelişmiş uygulamalarda gidilecek sayfalara parametre aktarımı yapabilmek için linki JScript''le oluşturmak gerekebilir. Bunun için JScript''te window.location.href komutu kullanılır.

Örnek olarak Java.htm isimli sayfaya gitmek için bu komutun kullanımı:

window.location.href="java.htm";

olacaktır. Tırnak işaretleri arasına URL girmek te mümkündür.

window.location.href="http://www.domainadi.com";

Java Script''te Sayfaya Yazı Yazdırmak
Java Script kullanarak ekrana yazı yazdırmak document.write komutu ile yapılır. Kullanımı ise:

window.document.write("Merhaba Dünya !");

şeklindedir.

window.document kodu nesnemizin şu anda açık olan sayfamız olduğunu anlatır. Write komutu ait olduğu nesneye yazılmasını sağlar. Parametreleri ise parantezler arasına verilir. Eğer yazdırmak istediğimiz metni kodun içinde gireceksek metni "...." tırnak işaretlerini kullanarak girmemiz gereklidir. Ayrıca + işaretini kullanarak birden fazla giriş yapmak ta mümkündür.

window.document.write("Merhaba" + "Dünya");

veya isim, kullanıcının ismini taşıyan bir değişken olmak üzere

window.document.write("Merhaba" + isim);

yazmamız halinde bu ayrı metinler aralarında bir boşluk karakteri bırakılmak üzere ard arda yazılacaktır. Ayrıca JScript''le yazdıracağımız metinleri HTML kodlarıyla şekillendirmemiz mümkündür.

window.document.write("

Merhaba Dünya
")

Java Script''te Döngüler
For Döngüsü

for (var i=0;i<10;i++) { window.write("Şu anda" + i + ". numaradasınız"); if (i==5) window.write("Yarısına geldiniz bile"); }

döngüsünde önce i değişkenine 0''dan başlaması gerektiğini, i 10''dan küçük olduğu sürece devam edeceğini ve i''nin birer birer artacağını söylüyoruz. Bu şartlarda ekrana "Şu anda 1. numaradasınız" , "Şu anda 2. numaradasınız" gibi mesajlar gelecek i, 5 olduğunda ise ayrıca "Yarısına geldiniz bile" mesajı gelecektir.

While Döngüsü

Bir döngüye ihtiyaç duyduğunuzda döngü içindeki işlemlerin kaç kere yapılması değil de bir durum gerçekleştiği sürece yapılması önemliyse while döngüsü kullanılır.

isim=array(""Ali","Ayse","Selim","Yahya","Kemal"); i=0; j=0; while(i != 1) { if isim[j]=="Yahya" i=1; j++; }

kodunda dizide "Yahya" ismini bulmak için bir döngü yarattık. Yahya ismini bulduktan sonra döngüde kalması programın yavaş çalışmasını sağlayacağından döngüyü 0''dan 4''e kadar for döngüsü yerine bir kontrol elemanının değerine bağladık. Yahya ismi bulununca kontrol değeri 1 yapıldı ve döngüden çıkıldı. J değeri ise Yahya isminin kaçıncı eleman olduğunu gösteren rakamın bir fazlasında kaldı.

Break Komutu

Herhangi bir şart gerçekleştiğine döngüden anında çıkmamız gerekiyorsa break komutunu kullanırız. Deminki örnekte Yahya ismini bulduğumuz halde kontrol döngünün başında olduğu için j bir kez daha artırıldı ve olmasını istediğimiz değerden bir fazla oldu. Oysa ki scripti şöyle yazsaydık:

isim=array(""Ali","Ayse","Selim","Yahya","Kemal"); i=0; j=0; while(i != 1) { if isim[j]=="Yahya" { i=1; break; } j++; }

Yahya ismi bulununca break komutuyla döngüden çıkacak ve j bir kez daha boşu boşuna artırılmamış olacaktır.
Yildo-Style isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
değer, girişi, java, scriptte


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557