Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > Psikoloji
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Psikoloji Psikoloji hakkındaki tüm bilgileri ve haberleri bu bölümde bulabilir, paylaşabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22 Temmuz 2014, 08:55   #1 (permalink)
Dişi
ultrAslan

sllsn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Temmuz 2014
Nerden: Trabzon
Yaş: 23
(Mesajlar): 665
(Konular): 363
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 16960
Aldığı Beğeni: 149
Beğendikleri: 58
Ruh Halim: Bitkin
Takım :
Standart Bir Ruhsal Bozuklukla Yaşamak


Bir Ruhsal Bozuklukla Yaşamak


RUHSAL bozukluklar endişe verici ölçüde yaygındır. Örneğin tahminlere göre dünyada 330 milyondan fazla insan, boğucu bir üzüntü hali ve günlük faaliyetlere ilgi kaybı gibi belirtileri olan ciddi depresyon geçiriyor. 20 yıl içinde depresyonun kalp ve damar hastalıklarından sonra en yaygın ikinci hastalık olacağı tahmin ediliyor. Depresyonun, psikolojik hastalıklar arasında sıradan bir soğuk algınlığı kadar yaygın olduğunun söylenmesi şaşırtıcı değildir.


Son yıllarda manik-depresif psikoz vakalarına daha çok dikkat edilmeye başlandı. Ruh halindeki ani değişiklikler bu hastalığın belirtileri arasındadır. Yani hasta, duygusal çöküntü (depresyon) ile duygusal coşku (mani) arasında gidip gelir. Amerikan Tıp Derneği tarafından kısa süre önce yayımlanan bir kitapta şöyle anlatılıyor: “Depresyon nöbeti sırasında intihar düşünceleri zihninizi meşgul edebilir. Hastalığınızın mani nöbeti sırasında ise, doğru kararlar verebilme yeteneğiniz ortadan kalkabilir ve davranışlarınızın zararlı sonuçlarını göremeyebilirsiniz.”


Manik-depresif psikozun, Amerika Birleşik Devletleri nüfusunun yüzde 2’sini etkilediği düşünülüyor. Yani, sadece bu ülkede bile milyonlarca hasta var demektir. Ancak, bir ruhsal bozuklukla yaşamanın nasıl bir işkence olduğu rakamlarla anlatılamaz.


Depresyon: Duygusal Çöküntü


Çoğumuz üzülmenin ne olduğunu biliriz. Ancak zamanla, belki birkaç saat belki de birkaç gün içinde, bu duygu geçer. Oysa depresyon bundan çok daha ciddidir. Ne bakımdan? Dr. Mitch Golant şöyle açıklıyor: “Depresyonda olmayan bizler, duygularımızdaki dalgalanmanın eninde sonunda sona ereceğini biliriz. Fakat depresyon geçiren birey inişler ve çıkışlar yaşar, duyguları sık sık değişir. Kendisini, sanki kontrolden çıkmış bir trendeymiş ve o trenden nasıl ve ne zaman inebileceğini, hatta bunun mümkün olup olmadığını bile bilmiyormuş gibi hisseder.”


Depresyonun birçok türü olabilir. Örneğin, bazı insanlarda yılın belli bir zamanında, genellikle de kış mevsiminde kendini gösteren mevsimsel duygulanım bozukluğu (SAD; Seasonal Affective Disorder) görülür. People’s Medical Society’nin yayımladığı bir kitapta şunlar yazıldı: “Mevsimsel depresyon geçiren kişiler, yaşadıkları yer ne kadar kuzeydeyse ve hava ne kadar kapalıysa depresyonlarının o oranda kötüleştiğini bildiriyor. Bu depresyon türü çoğunlukla kapalı kış günleriyle bağlantılı olsa da, bazen s. 5karanlık iş mekânları, mevsim normalleri dışında bulutlu havalar ve görme bozuklukları yüzünden de meydana geldiği görülmüştür.”


Depresyona yol açan nedir? Aslında buna verilecek cevap pek net değildir. Bazı vakalarda kalıtım rol oynamış olabilirse de, başka birçok vakada, yaşanan olayların önemli bir payı olmuştur. Ayrıca, depresyon tanısı konan kadınların erkeklerin iki katı olduğu belirtilmiştir.* Tabii bu, erkeklerin bu hastalıktan muaf olduğu anlamına gelmez. Tam tersine, erkeklerin yüzde 5 ila 12’sinin, yaşamlarının bir döneminde depresyon geçireceği tahmin ediliyor.


Kişi depresyona girdiğinde, bundan yaşamının hemen hemen her yönü etkilenir. Sheila isimli bir hasta şöyle diyor: “Depresyon, kendinize güveninizi, s. 6özsaygınızı, net düşünme ve karar verme yeteneğinizi kemirerek, sizi benliğinizin en derin noktasına kadar sarsar. Sizi avucunun içine aldığında, sırf dayanıp dayanamayacağınızı görmek için birkaç darbe daha indirir.”


Bir hastanın, anlayışlı bir dinleyiciye içini dökerek rahatlayabildiği zamanlar olabilir. (Eyub 10:1) Ancak böyle olduğunda bile, biyokimyasal etkenler söz konusu olduğundan depresyonun sadece olumlu bir düşünce tarzıyla yok edilemeyeceği kabul edilmelidir. Aslında bu tür durumlarda, hastalığın yol açtığı karamsar ruh hallerini hasta kontrol edemez. Üstelik, bu durum karşısında hasta da aile üyeleri ve arkadaşları kadar şaşkına dönmüş olabilir.


Depresyon geçirdiği henüz teşhis edilmeden önce, kendisini iş yapamaz duruma getiren yoğun üzüntü nöbetlerine dayanmış Paula’yı* düşünelim. O şöyle anlatıyor: “Bazen ibadetten sonra, ortada hiçbir sebep yokken arabaya koşar ve ağlardım. Hissettiğim tek şey, beni boğan bir yalnızlık ve acı duygusuydu. Benimle ilgilenen onca arkadaşımın olduğunu gösteren tüm kanıtlara rağmen, ben bunları fark edemiyordum.”


Depresyon nedeniyle hastaneye yatması gereken Ellen de benzer durumdaydı. Şöyle anlatıyor: “Beni çok sevdiklerini bildiğim iki oğlum, iki güzel gelinim ve kocam var.” Mantığı Ellen’e, yaşamın güzel, kendisinin de ailesi için değerli olduğunu söylemeliydi. Fakat depresyonla savaşırken karamsar düşünceler –ne kadar saçma olsalar da– hastayı esir alabilir.


Kişinin hastalığının, ailesini de önemli ölçüde etkileyebileceği görmezden gelinmemelidir. Dr. Golant şöyle diyor: “Sevdiğiniz biri depresyon geçiriyorsa, sürekli bir belirsizlik, sevdiğiniz kişinin depresyon nöbetinden ne zaman çıkacağını veya ne zaman yeni bir depresyon nöbeti geçireceğini hiçbir zaman bilememe duygusu yaşıyor olabilirsiniz. Yaşamınız –belki de kalıcı olarak– değiştiği için büyük bir kayıp, hatta keder ve öfke hissedebilirsiniz.”


Çoğu zaman çocuklar, anne veya babalarının depresyon geçirdiğini fark edebilir. Dr. Golant “bir çocuk, depresyon geçiren annesinin duygusal durumuna son derece duyarlı hale gelir ve duygularındaki her küçük fark ve değişikliği dikkatle gözlemler” diyor. Dr. Carol Watkins anne veya babası depresyon geçiren çocuklarda ‘davranış sorunları, öğrenme güçlükleri ve yaşıtlarla problem yaşama ihtimalinin daha fazla’ olduğuna dikkat çekiyor. Ve “onların depresyon geçirme olasılığı diğerlerine göre daha yüksektir” diyor.


Manik-depresif Psikoz: Değişmeyen Tek Şey Değişkenlik


Depresyon gerçekten başa çıkılması güç bir hastalıktır. Buna bir de mani eklendiğinde, sonuç manik-depresif psikoz olur.* Lucia adlı bir hasta şöyle diyor: “Bu hastalıkta değişmeyen tek şey, hastalığın değişkenliğidir.” Tıbbi bir bültende belirtildiği gibi, hastalar mani nöbeti boyunca “dayanılmaz ölçüde başkalarının işlerine karışan ve baskıcı biri olabilir, aşırı cesaretli ve yerinde durmaz halleri birdenbire sinirliliğe veya öfkeye dönüşebilir.”—The Harvard Mental Health Letter.


Lenore, mani nöbetinde hissettiği coşkuyu şöyle anımsıyor: “Enerjiyle dolup taşıyordum. Birçok kişi bana ‘süper kadın’ diyordu. İnsanlar ‘keşke biraz sana benzeyebilseydim’ derlerdi. Çoğu zaman kendimi çok güçlü, her şeyi başarabilecekmiş gibi hissederdim. Deli gibi egzersiz yapardım. Çok az –günde iki üç saat– uyumama rağmen her sabah uyandığımda aynı müthiş enerjiyi hissederdim ve günlük işlerimi yapardım.”


Ne var ki, zamanla Lenore’un üzerinde kara s. 7bulutlar dolaşmaya başladı. Şöyle anlatıyor: “Hissettiğim sarhoşluk benzeri duygu doruktayken, sanki içimde bir yerlerde, durdurulamayacak bir motor çalışıyormuş gibi bir sıkıntı hissediyordum. O beğenilen ruh halim bir anda saldırgan ve yıkıcı oluyordu. Görünürde hiçbir sebep yokken ailemden birine sözlerle saldırıyor, öfkeli, nefret dolu ve tamamen kontrolden çıkmış bir halde oluyordum. Bu korkunç gösteriden sonra aniden kendimi tükenmiş, gözyaşları içinde ve büyük bir üzüntüye boğulmuş halde buluyordum. Kendimi değersiz ve suçlu hissediyordum. Sonra birdenbire, sanki hiçbir şey olmamış gibi o eski inanılmaz neşeli halime geri dönebiliyordum.”


Manik-depresif psikozun özelliği olan bu dengesiz davranış tarzı, aile üyelerinin zihnini karıştırabilir. Eşi manik-depresif olan Mary şöyle diyor: “Kocamı önce mutlu ve konuşkan, sonra bir anda umutsuz ve içine kapanık görmek bizi şaşkına çevirebiliyor. Onun bu durumu kontrol edecek durumda olmadığını kabul etmekte çok zorlanıyoruz.”


Ne tuhaftır ki, manik-depresif psikoz çoğu zaman hasta için de aynı şekilde, hatta belki daha fazla sıkıntı vericidir. Gloria isimli bir hasta şöyle diyor: “Dengeli ve istikrarlı bir yaşam süren insanları kıskanıyorum. İstikrar, manik-depresif hastaların sadece uğrayabildikleri bir yer gibidir. Hiçbirimiz gerçekte orada yaşayamayız.”


Manik-depresif psikoza yol açan nedir? Bu hastalıkta kalıtımsal etken, depresyondakinden daha güçlüdür. Amerikan Tıp Derneği şöyle bildiriyor: “Bazı bilimsel araştırmalara göre, manik-depresif kişilerin yakın aile üyelerinin, yani ana babalarının, kardeşlerinin ve çocuklarının bu hastalığa yakalanma olasılığı, sağlıklı kişilere göre 8 ila 18 kat daha fazladır. Ayrıca, ailenizden birinin manik-depresif olması sizin ağır depresyon geçirme olasılığınızı artırabilir.”


Depresyonun tersine, manik-depresif psikozun kadınları ve erkekleri eşit oranda etkilediği görülüyor. Bu hastalık en çok, yetişkinliğe adım atılan ilk yıllarda başlar; ancak ergenlik çağında, hatta çocuklukta tanı konmuş vakalar da vardır. Yine de, belirtileri yorumlamak ve doğru sonuca varmak bir tıp uzmanı için bile çok zor olabilir. Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Okulu’ndan Dr. Francis Mark Mondimore şöyle yazıyor: “Manik-depresif psikoz, ruhsal bozukluklar arasında en değişken olandır. Çünkü belirtiler bir hastadan diğerine, hatta aynı hastada bir nöbetten diğerine değişebilir. Bu hastalık, melankoli karanlığına bürünerek kurbanının karşısına çıkıp sonra yıllarca ortadan kaybolan, ardından göz kamaştırıcı ama yakıcı mani nöbetleriyle geri dönen bir hayalettir.”


Açıkçası, duygulanım bozukluklarını teşhis etmek zordur; bu hastalıklarla yaşamak ise çok daha zordur. Ancak hastaların durumu ümitsiz değildir.


[Dipnotlar]


Bunun bir nedeni, kadınların hem doğum sonrası depresyondan hem de menopoz dönemindeki hormonal değişikliklerden etkilenmeleri olabilir. Ayrıca genelde doktora gitmeye kadınlar daha eğilimlidir, dolayısıyla daha çok onlara teşhis konur.


Bu makale dizisinde geçen bazı isimler değiştirilmiştir.


Doktorlar çoğu zaman her nöbetin birkaç ay sürdüğünü bildiriyor. Ancak bazı “hızlı” hastaların depresyon ve mani nöbetlerini her yıl birkaç kez geçirdiğini de belirtiyorlar. Nadiren rastlanan bazı vakalarda ise, hastalar bir aşırılıktan diğerine 24 saatlik bir dönem içinde geçer.Ağır Depresyonun Belirtileri*


● En az iki hafta boyunca hemen hemen her gün, günün büyük bir kısmında ruhsal çöküntü hali


● Eskiden zevk alınan etkinliklere ilgi kaybı


● Belirgin bir kilo kaybı veya kilo artışı


● Aşırı uyku ya da tam tersi uykusuzluk


● El becerilerinde anormal bir hızlanma veya yavaşlama


● Görünürde hiçbir neden yokken aşırı yorgunluk


● Değersizlik ve/veya yersiz bir suçluluk duygusu


● Dikkatin dağılması


● Akla tekrar tekrar intihar düşüncesinin gelmesi


Bu belirtilerin bazıları, hafif şiddette depresyonun daha kronik bir şekli olan distimi işareti de olabilir.


[Dipnot]


Bu liste, kişinin kendi kendine teşhis koyması için değil, genel bir fikir vermek amacıyla sunulmuştur. Ayrıca bu belirtilerin bazıları tek başlarına ele alındığında, depresyonla birlikte başka sorunların da belirtileri olabilir.

Kahve: ideolojidir.Kahve: bu gündür.Kahve: bakış açısıdır.Kahve: statüdür.Kahve: mesafelidir.Kahve: hayattır.
Hayat Felsefem:
-Yeşil Elma
-Börek
-Kahve
-Vişne
sllsn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bir, bozuklukla, ruhsal, yaşamak


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557