Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > Psikoloji
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Psikoloji Psikoloji hakkındaki tüm bilgileri ve haberleri bu bölümde bulabilir, paylaşabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09 Ağustos 2012, 22:43   #1 (permalink)
Emekli Yönetici

Şafak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 18 Ağustos 2011
Nerden: Eskişehir
Yaş: 27
(Mesajlar): 17.906
(Konular): 12982
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 967442
Aldığı Beğeni: 1672
Beğendikleri: 1673
Ruh Halim: Ruhsuz
ÖdülleriÜye Ödülleri: 6
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi 
Standart Duygu ve Düşüncelerinizde Bahar Temizliği

BAHAR TEMİZLİĞİ


İnsan, farkında olduğu veya olmadığı düşüncelerinin ürünüdür. Davranışlarımız da bu düşünceler üzerinde şekillenmektedir. Aynı zamanda bu düşünceler ve davranışlar bazen temelinde bazen beraberinde ama her zaman belirli duygularla yoldaştır.

Bir başka şekilde söylersek, bir duygu ve düşünce olmaksızın birey bir davranışı gerçekleştirmez. Bu duygu ve düşünceler bireyin yaşama atıldığı ilk andan itibaren yaşadığı ilişkiler içersinde oluşur, güçlenir ve serpilir.

Anne babamızdan, kardeşlerimiz ve akrabalarımızdan, arkadaşlarımızdan ve öğretmenlerimizden, internet ve televizyondan yaşadığımız deneyimlerimizden ediniriz tüm bu düşünceleri.

Küçük bir çocukken edindiğimiz bu düşünceler ve duyguların bazılarını tıpkı uzaya yol alan uzay mekiğinin ihtiyacı kalmadığı roket parçalarını bırakması gibi bırakır, kurtuluruz onlardan.

Bir gün okula anne babamızın bizi götürmesini istemediğimizi fark ederiz ya da güvenli olmayan arka sokakların da girilebilecek yerler olduğunu hatta okul yolunun daha da kısaldığını fark edebiliriz. Boyu bizden büyük olan çocukların da dövülebileceğini de fark edenlerimiz olur.

Her yeni farkındalık, her yeni bilgi ve deneyim bizden eski olan bazı şeyleri alır götürürken yeni bazı düşünceleri getirir.

Ancak bazı düşünceler bizimle birlikte o kadar uzun zamandır yaşıyorlardır ki, onları bizim bir parçamız olarak algılarız. Sanki onlar olmazsa biz eksik kalacakmışız gibi hissederiz. Onları hayatımızdan çıkarmak sanki bizi yaşamdaki tüm tehlikelere açık ve korunmasız hale getirecektir.

Oysa onlar artık bize yüktürler. Daha ileriye daha yükseklere gidebilmemiz için onları bırakmamız gerekmektedir. Onları bırakmadığımız her an yeni yerlere gitmemizi yeni deneyimler edinmemizi engellemekle kalmayıp birçok zaman mutsuzluklarımızın, depresyonlarımızın, kaygılarımızın, korkularımızın, paniklerimizin nedeni olmaya devam etmektedirler.

İşin kötüsü birçoğunun farkında bile olmayız. Bizimle o kadar bütünleşmiştirler ki onların sonradan edinilmiş ve vazgeçilebilinir olduğunu fark etmeyiz, ta ki…

Ta ki bir danışmana gidene kadar. Terapi sürecinde bunları fark etmeye başlar ve bunlardan kurtulmaya başladığımızda zincirlerinden kurtulmuş kürek mahkumları gibi seviniriz. Terapinin hiç işe yarayacağına inancım yoktu, konuşarak mı çözeceğim bu sorunlarımı, diye düşünürdüm. Ama şimdi bak ben değiştim, deriz.

Bazen de terapi sürecinde, danışmanımız bize bunları fark ettirir ama biz… onlardan ayrılmayı istemeyiz. Kapıları pencereleri kapayıp ışıksız ve kimsenin giremediği ortamlar yaratarak kirin tozun görünmesini engelleyerek onların aslında olmadığını düşünmeye çalışırız. Kir pas yok. O halde problem de yok, deriz. Kirin pasın görünmüyor olması sadece aydınlatmanın iyi olmadığı anlamına gelir ya da orada onları görecek kimsenin olmadığı ama onlar oradadırlar ve terapistiniz size bunu göstermenin başka yollarını elbette bulacaktır.

Nasıl olursa olsun bir şekilde bunlardan kurtulmamız bizim huzura ermemiz, özgürleşmemiz demektir.

Bazen hiç yardım almadan bunları kendimiz de fark edebiliriz. Ama bazen… bir duvara çarpar ve fark ederiz. Ama şarkıda da dediği gibi “bir yemin ettim ki dönemem” her zaman fark etmek tek başına işe yaramaz.

İnsan davranışları farkında olduğu veya olmadığı düşüncelerinin ürünüyse davranışlarımıza ve onların altında yatan duygu ve düşüncelere en azından evimize verdiğimiz kadar önem vermek zorundayız. Sahip olduğumuz bazı düşüncelerimizin artık işlevini yitirdiğimizi fark etsek de (tıpkı Kayahan’ın yemini gibi) o düşünceden ve getirdiği davranışlardan kurtulmamız son derece zor olabilir. Bu nedenle “düşünce temizliği” yapmak gerektir.

Peki nedir bu “düşünce temizliği” diye sorulacak olursa, şöyle izah edilebilir: Annelerimiz yıllardır ve onlardan önce de onların anneleri her bahar da bir genel temizlik yaparlar. Bu genel temizlikte amaçlar, evde birikmiş olan ve günlük temizliklerde temizlenememiş olası kirleri temizlemek ve artık ihtiyacımız olmayan ev ve giyim eşyalarını tekrar ihtiyacımız oluncaya dek kaldırmaktır. Onlardan kurtulmak isterler çünkü artık yüktür onların orada bulunması. Benim önerim de aynen budur. Siz de ihtiyacınız olmayan düşünceleri temizleyip kendinizi yeni bir bahara (her bahar yeni bir yaşamın başlangıcıdır) hazırlayabilirsiniz.

Bunun için birinci adım bize problem yaratan davranışlarımıza yön veren düşüncelerimizin farkına varmaktır.

Sonrasında ise bu düşüncelerin, fikirlerin, inançların, yeminlerin (çünkü bu düşünceler saydığımız şekillere girmiş olabilirler) nereden kaynaklandığını bulmak ikinci adım olacaktır. Bunlar hayatımıza nasıl girmiştir? Bu soruyu sormak işe yarayacaktır.

Son ve üçüncü adım olarak da bu düşüncelerin yerine hangilerini getirmemiz gerektiği üzerine çalışmaya başlamak gerekmektedir. Yeni ve işlevsel düşünceleri bulmak için kendinize ben nasıl bir yaşam istiyorum? Çevremdekilerle nasıl bir iletişimim olsun istiyorum? Gelecek vizyonum ne? Gibi sorular sormaya başlayabilirsiniz. Bu sorularınızın cevaplarını mutlaka kağıda dökün.

Kağıda döktüğünüz yeni ve işlevsel olan düşünceleri eskiler ile değiştirmek için, yapılacak basit şey ise sanki bu düşünceye ezelden beridir sahipmiş gibi yapıp ona göre davranmaktır. Başlarda biraz zorlasa da çok kısa bir zamanda yeni davranış kalıplarına alışılacaktır, merak etmeyin.

Sadece şunu unutmamak gerekiyor. Her bahar yapılan bahar temizlikleri gibi “düşünce temizliği”nin de yılda en azından iki kez tekrarlanması yaşamımızda oluşabilecek bazı “can kırıklarını” önleyebilir.

Alın size “düşünce temizliğinde” karşınıza çıkabilecek bazı hatalı düşünce örnekleri:

Anne babalar
Bunu da alırsam beni gerçekten çok sevecek.
Ne yapayım çocuk beni yeterince göremiyor zaten, bari beraber zaman geçirdiğimizde ağlamasın.
Benim babam da bana karşı çok katıydı. Sevdiğini bir gün olsun belli etmedi ama bak nerelere geldim.
Bizim zamanımızda psikoloji mi vardı? Hepimiz büyüdük işte!
Bu çocuk hiperaktif.
Bu çocuktan hiçbir şey olmaz.
Zaten anne tarafına çekmiş, ne beklenir ki?

İş dünyası.

Ben bu iş yerinden çıkarsam burası batar.
Ben olmasam işler yürümez.
Bir eleman gider bir eleman gelir.
Patronum bir zorba.

Trafik
Kırmızı ışık aptallar içindir.
Şu ambulansın arkasına takıl da rahat rahat gidelim.
Oğlum, emniyet kemerini korkaklar takar.
Hemen emniyet kemerine uzan, yuh be canın ne kadar kıymetliymiş!

Siyaset
Sallandıracaksın böylelerini (idam tartışmaları alevlendi, bu tartışmalara katılmadan önce izlenmesi gereken çok önemli bir film var: Ölümle Yaşamın Kıyısında, şiddetle tavsiye edilir).
Ya aslında bu çok iyi bir adam ama yanındakiler var ya, o yanındakiler bunun hiçbir şey yapmasına izin vermiyorlar.

Amerika ne derse o olur.

Gündelik Yaşam
Yetersizim.
Yaptığım hiçbir şey işe yaramıyor.
Eğer sınavı geçemezsem, yetersiz olduğum anlamına gelir.
Sorunlarım olduğu için güçsüzüm.
İnsanlar bana kötü davranıyor, çünkü ben iyi davranılmayı hak etmiyorum.
Kaybetmeye mahkumum.
Ben sorunlu biriyim.
Kaygılı olmaya dayanamıyorum.
Bu dertten öleceğim.
Hiçbir zaman aptal ya da kontrolü kaybetmiş biri olarak görülmemeliyim.
Kendimle ilgili her şeyde kontrol bende olmalı.
Panik geçirirsem istenmeyeceğim ve terk edileceğim.
Paniklersem insanlar benimle alay eder.
Korkunç bir şeyler olacak.
Başarısız olacağım.
Başarısız biriyim.
Tüm kaygımdan tamamen kurtulmalıyım, hemen ve sonsuza dek.
Kaygım için dikkat edersem aniden beni yakalamaz.
Ya tamamen kontrollüyüm ya da hiç kontrol sağlayamıyorum.
Kaygılı olmam benim zayıf ve bağımlı olduğumu gösteriyor. Kendi kendime asla yaşamımı sürdüremem.
Kimseye güvenilmez.
İhtiyacım olursa kimse bana yardıma koşmayacak.
Onları kontrol edemediğime göre, hiçbir şeyi kontrol etmeye çalışmanın bir anlamı yok.
Riske atılmaktansa, tehlikeli olma ihtimali olan herhangi bir durumdan kaçınmak daha iyidir.
Dünya özünde öngörülemez ve tehlikelidir.
Kötü biriyim.
Hayat anlamsız.
Gelecek karanlık.

Yukarıda da görüldüğü gibi günlük yaşama ait düşünceler oldukça fazla. Hatta aklıma gelenlerin çok çok az bir kısmını oluşturuyor, yazdıklarım. Eğer sadece onları bile inceleseniz sizi sıkıntıya sokan birçok düşünce modelini fark ederseniz.

Bunları inceledikten ve bu yazıyı buraya kadar okuduktan sonra şimdi sıra sizde…

Bahar Temizliğine başlama zamanı… bu baharı yeni bir yaşama yönlenmek için kullanın… yaşamınızın değişim merkezi kendiniz olun!!!
Şafak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bahar, duygu, düşüncelerinizde, temizliği, ve


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557