Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Dini Bölüm > Ramazana Özel
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Ramazana Özel Ramazana özel programlar ve tüm paylaşımlar burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10 Temmuz 2014, 11:22   #1 (permalink)
Az İnsan , Çok Huzur.

Huzur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Ağustos 2012
Nerden: GaziAntep
Yaş: 22
(Mesajlar): 5.718
(Konular): 2813
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 214066
Aldığı Beğeni: 1991
Beğendikleri: 4720
Ruh Halim: Mutlu
Takım :
Standart Çocuğa Ramazan'ı sevdirecek 29 faaliyet

Çocuğa Ramazan'ı sevdirecek 29 faaliyet

Her şeyi bir oyun olarak gören çocuklara ramazan ve orucu sevdirebilmek için anne babaların bu ayda çocuklarıyla birlikte severek ve eğlenceli bir şekilde yapabilecekleri faaliyetlerde bulunabilirler. Kötülüklerin cazip gösterildiği çağımızda iyiliklerin hak ettikleri cazibe içinde sunulmasına özellikle çocuklar açısından büyük ihtiyaç olduğu günümüzde anne-babaların ramazanda çocukları ile yapabilecekleri 29 faaliyet:
1. Aile meclisini toplayarak “Bu Ramazan’da şimdiye kadar yaptıklarımızdan farklı veya onları geliştirerek Rabb’imizin daha çok hoşuna gidecek neler yapabiliriz?” sorusu üzerinde konuşabiliriz. Herkes elinde bir kalem kâğıt defter; düşünür yazar söyler.
2. Büyük zatların özellikle çocukluklarında Ramazan’da neler yaptıkları araştırılır ve kendi hayatımıza taşıyabileceklerimiz tespit edilirsonra da büyük zevkle uygulanır.
3. “Siz olsaydınız ne yapardınız?” oyunu: Çocuklara Ramazan ve oruçla ilgili bir fıkra olay vb. anlatarak kendilerinin olayın kahramanı olmaları durumunda ne yapacakları sorulur.
4. İftar sofrasında veya sonrasında bir Ramazan hatırası anlatılır. Ailenin çocuklar da dâhil her gün bir ferdi seçtiği bir ayet veya hadisi okur ve üzerinde konuşulur. Veya Ramazan’la ilgili olarak seçilen bir yazı okunur herkes konu hakkında görüş bildirir.
5. Çok fakir bir aile onlara saygı göstermeye dikkat edilerek iftara davet edilir. Çocuklar arkadaşlarını evlerine iftara davet ederler. Ramazan’la ilgili olup hoşlarına gidecek her türlü uygulama o misafirlerle birlikte yapılır. Çocuklara bu davetlerle ilgili hoşlarına gidecek aktif görevler verilir.
6. Peygamber Efendimizin (s.a.v.) sofrasını hatırlamak dünyanın her tarafındaki muhtaçların hallerini anlamak ve İkram Sahibi Rabb’imizin lütfettiği nimetlerin kıymetlerini daha iyi tefekkür ve şükür için evimizde en az bir iftar akşamında tek çeşit yemeğin veya çok az yiyeceğin olduğu bir sofra kurulur. O akşam iftar sofrası için her zaman ne kadar para harcanıyorsa hesap ederek geri kalacak para çocuklarımızla birlikte ailece kararlaştıracağımız muhtaçlara verilir... O da ya çocuklarla birlikte verilir veya sadece çocuklar verir.
7. Minikler yarım gün oruç tutmaya teşvik edilir ve ödüllendirilir. Oruçları satın alınır. Satın almada ücret her zaman sadece para olmayabilir. Yalnız orucun sadece Allah rızası için tutulduğu ve asıl ödülün Allah tarafından ahirette verileceği de onların anlayacağı bir dille anlatılır. Çocuk sabahtan öğle ezanına kadar orucunu tutup öğle ezanı okununca iftarını önüne koyup duasını yapıp yemeğini yiyebilir. Sonra sizin de yardımınızla abdest alıp namazını kılabilir.
8. Birbirine bağlanan yarım oruçlar ve ortaya çıkan düğüm düğüm ip: Bizim komşu Rahime Teyze çocuklarının tuttuğu her yarım oruç için bir ip kesiyor daha sonra tutulan her yarım oruçta da o ipleri birbirine düğümlüyormuş. Böylece Ramazan sonunda ortaya yarım oruçları temsil eden düğüm düğüm rengârenk bir ip çıkıyormuş. O çocukların o iplere nasıl bakacaklarını bir düşünün! Ömür boyu saklanıp çocuklarına ve torunlarına kalacak kadar kıymetli bir Ramazan hatırası...
9. Hayırda yarış oyunu: Ailenin her ferdi “Ne yapsam Allah’ın daha çok hoşuna gider?” diye düşünerek her gün bir hayır yapar küçük veya büyük az veya çok. Asıl mesele büyük veya küçük görünmesi değil Allah’ın hoşuna gitmesidir. Her cuma gecesi ailenin her ferdi yaptıklarını anlatır. Anlatılanlar “Aile Hatıra Dosyası”na yazılır. Bu uygulamanın da nefsimize bir şey gelmeyip Allah’ın hoşuna gidecek bir hâl içinde olmamızla kıymet kazanacağına dikkat çekilir. “Hayırda yarış için nasıl bir oyun üretebiliriz?” sorusuna cevap aranır ve ailece bu Ramazan’da gelecek Ramazan’da hatta Ramazan dışında da uygulayabileceğimiz oyunlar üretilir ve uygulanır.
10. Ramazan Sandığı: Bir “Ramazan Sandığı” hazırlanır. Kilitli ve içine atılacakların sandık açılmadan atılabileceği bir güzel sandık. Her gün herkes o sandığa kimseye göstermeden ve söylemeden Ramazan’ın ruhuna uygun gördüğü bir şey atar. Hayır için para (az veya çok) bir ayet bir hadis bir güzel söz yazılı kâğıt bir tefekkür bir hatıra bir fıkra bir şiir bir mısra bir bilmece düşündüğü ve ürettiği uygun herhangi bir şey bir duygu ifadesi yazılı kâğıt bayramda gelecek çocuklara verilmek üzere para dâhil güzel bir şeyler bir teklifbir dilek bir kelime… Mesela şükür tefekkür ve dua niyetiyle kelimelerin sultanı “Allah” kelimesini yazar bir kâğıda ve özenle koyar. Seçtiği bir başka kelimeyi yazar. Sadece “Allah’ım seni çok seviyorum!” yazar. Bir dua yazar ve hepsini Besmele çekerek koyar… Kadir Gecesi’nden sonraki bir gece iftar veya teravih sonrası Ramazan Sandığı açılır içindeki hazineler saçılır. Neler konmuş tek tek bakılırüzerinde konuşulur yapılması gerekenler yapılır Allah’a şükredip dualar edilir. Bundan sonra neler yapılabileceği hakkında konuşulur. Eğer bütün bunlar iftar veya teravihten sonra bitirilemezse sahurda da devam edilir. Çocuklar için de büyük bir sevinç ve heyecan vesilesi olur. Gerekirse ertesi gün veya akşam da devam edilir. Ve o “Ramazan Sandığı” gelecek sene kullanılmak üzere itina ile saklanır.
11. Gittiğimiz veya duyduğumuz Ramazan etkinlikleri içinde Ramazan’ın ruhuna en uygun ve güzel olanlar ailece seçilir 1 2 3. diye sıralanır. Düşünenler organize edenler uygulayanlar katkıda bulunanlar telefonla aranarak e-posta gönderilerek mümkünse ziyaret edilerek tebrik ve teşvik edilir... Keza o ruha uygun TV ve radyo programları gazete ve dergilerdeki Ramazan sayfa ve yazıları içinde en güzelleri seçilir ve ilgililer takdir ve teşvik edilir. Bu takdir tebrik ve teşviklerde mutlaka çocuklar da -hem de aktif olarak- bulunmalıdır.

12. Aile içinde herkesin seçtiği yazdığı çizdiği veya yaptıklarının sergileneceği gittikçe zenginleşen bir “Ramazan Panosu” hazırlanır. Çocuklar ve büyükler panoyu istedikleri gibi süslerler.
13. Dikkatle seçilecek çok değerli bir insan ziyaret edilir. Giderken elimizde küçük de olsa bir hediye olursa daha güzel olur. Ona sorular sorulur hatıraları tavsiyeleri dinlenir. Ziyaret yanında mümkünse onu evimize davet de çok yönlü bir başka güzellik olur. Topluma faydalı bir kurum ziyaret edilir. Sorular sorulur yaptıkları ve yapmayı düşündükleriyle ilgili bilgiler alınır.
14. Ramazan umresi hakkında sohbet edilir o atmosferi yaşayanlar dinlenir ilgili yazılar çocuklara okutup ailece dinlenir. O heyecanı oluşturduktan sonra Ramazan umresi niyetiyle herkes para biriktirmeye başlar. Bunun için de ailece bir “Ramazan Umre Sandığı” veya “Umre Sandığı” uygulaması başlatılır. Para biriktirsek bile çeşitli sebeplerle gidemeyeceksek gitmeyi çok isteyip de maddî imkânı olmadığı için gidemeyen birileri o parayla gönderilir. Bu her sene yapılabilir. Bu uygulama bütün seneye yayılabilir.
15. Ecdadın “Sadaka Taşları”ndan yola çıkarak evimizde küçük bir “İyilik Kutusu”-“Hayır Kutusu” uygulaması başlatılır. Sonra daçocuklarla birlikte yardımı kimlere yapalım diye düşünülür konuşulur birlikte karar verilir.
16. Bir Ramazan hediyesi: Sevdiklerinize uygun gördüğünüz herkese tertemiz bir kalp ve gülen gözlerle “Bu bir ‘Ramazan Hediyesi’dir!” diyerek Ramazan’ın insanı temizleyen manevî atmosferini hatırlatacak ve Allah için sevgiyi artıracak küçücük de olsa bir hediye sunabilirsiniz.
17. Bu Ramazan’da en az bir sure bir hadis ezberleyip manası üzerinde durabilir ve bu Ramazan’ın bir hatırası olarak saklayabilirsiniz. Dostum Fahri Sevimli “Tebâreke Suresi geçen Ramazan’ın bana hediyesidir.” demişti. Bu hediye kısa bir sure de olabilir hatta kısa bir ayet de. Bakalım bu Ramazan bu anlamda neler olacak?
18. Ramazan hazırlıkları için yapılan alışverişler mümkün olduğu kadar çocuklarla birlikte yapılır. Onların oruçlu olduğu günlerde iftar yemeği için arzuları sorulabilir onlara küçük tatlı sürprizler yapılabilir. Bir çikolata gibi…
19. Orucu ve Ramazan’ı anlatmak: Aile içinde en büyükten en küçüğe herkes kendine şu soruyu sorar: “Bugün kaç kişiye bir cümleyle bile olsa orucun ve Ramazan’ın güzelliğinden bahsettim?” İşte birkaç cümle: Oruç tutmak ne güzel! Oruç insanın iradesini güçlendiriyor… Oruç insanı Allah’a yaklaştırıyor… Oruç insana haddini bildiriyor… Oruç nimetlerin kıymetini tek tek hatırlatıyor… Ramazan insanı manevî atmosferiyle sarıyor… Ramazan insanı mutlu ediyor... Ramazan insanın gönlü gibi dilini de temizliyor…
20. Evdeki mahya: Aile Ramazan’dan önce camiler için mahya sözleri düşünebilir ve telefonla veya bizzat görüşerek yetkililere teklif edebilir. İsterse evlerindeki Ramazan Panosu’na da süslü bir şekilde yazıp boydan boya asabilir.
21. En az bir veya birkaç defa ailece hep birlikte teravih namazı için mahallemizin camiine başka bir camiye veya tarihî bir camiye gidilir.
22. Her iftar sofrasında ailenin bir başka ferdi dua eder.
23. En az bir veya birkaç akşam namazını bütün aile cemaatle kılar ve namazdan sonra imam yüksek sesle dua eder.
24. Bazı dostların uyguladığı gibi birkaç defa da olsa sahur davetleri sohbet ve eğlenceleri yapılır. Elbette komşular rahatsız edilmeden. Sahur davetleri herkese çok değişik bir Ramazan atmosferi yaşatır.
25. Bir iftar bulunduğumuz yere göre bir gemide bir sahilde bir cami avlusunda yanında veya başka hoş ve değişik bir atmosferde yaşanabilir.
26. Herkes bir cümleyle de olsa günlük tutar ve cuma geceleri aile meclisinde uygun gördüklerini okur. Hatta okuma yazma bilmeyen küçüklere annesi babası veya bir başka büyüğü “Okuma-yazmayı bilseydin bugün günlüğüne ne yazardın? İstersen sen söyle ben yazayım” der kâtipliğini rehberliğini yaparak onun günlüğünü o tutar.
27. Aile içinde Kadir Gecesi’nden en az bir veya birkaç gün önce “Kur’an’ın indirildiği bin aydan daha hayırlı olan o gecede ne yapsak Allah’ın daha çok hoşuna gider?” sorusu sorulur ve neler yapılacağı kararlaştırılır.
28. Ramazan Bayramı geldiğinde “Bugün kaç kişiyle bayramlaşıp ‘Bayramınız mübarek olsun!’ deyip tebrikte bulundun memnun ettin gönlünü aldın?” şeklinde bir yarışma yapılır. Topluma Ramazan’ı ve bayramı daha çok hissettirme ve asıl olanın Allah’ın hoşuna gitmesi yaptıklarımızdan O’nun razı olması olduğu idraki hatırlatılarak.
29. “Bu uygulamalardan hangilerini Ramazan’dan sonra da devam ettirelim?” sorusuna cevap aranır. Sonra da “Hangilerini gelecek Ramazan’a taşıyalım?” diyerek gelecek Ramazan için görüş alışverişi yapılır.

Hep ulaşamadığını mı sever insan ?
Huzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
29, çocuğa, faaliyet, ramazanı, sevdirecek


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557