Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Teknoloji > Bilgisayar ve Donanım > Resimli Program Anlatımı
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 26 Haziran 2012, 10:29   #1 (permalink)
VIP ÜYE ~


Talia. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: Karşıyaka
Yaş: 22
(Mesajlar): 19.912
(Konular): 1820
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 133519
Aldığı Beğeni: 89
Beğendikleri: 4
Ruh Halim: Eglenceli
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi 
Standart Bilgisayar Bileşenleri Ve Montaj(Resimli)

Bilgisayar Bileşenleri Ve Montaj(Resimli)


MAINBOARD(ANAKART)

Bilgisayarın en önemli parçalarındandır. Anakartlar günümüzde AT ve ATX olarak iki tipte üretilmektedir. Anakartlar; üzerindeki işlemci (CPU), genişleme yuvaları ve chipset mimarilerine göre çeşitlilik göstermektedir. Bazı anakartlar üzerinde ses kartı, modem, ağ kartı ve ekran kartı gibi birimler bir arada bulunmaktadır.Bu tür anakartlara Tümleşik yada (Onboard) kart denilmektedir.

Şekilde görüldüğü gibi anakart üzerinde birçok elektronik devre elemanları ve bağlantı noktaları bulunmaktadır. Dolayısı ile bilgisayarın en temel parçasıdır ve o olmadan bilgisayarın çalışması söz konusu bile değildir. Ancak anakartı asıl önemli kılan kendisi değil üzerinde bulundurduğu parçalardır.Bu parçaların ne olduğundan ne iş gördüğünden kısaca bahsedelim:

1- İşlemci (CPU)

İşlemci adından anlaşılacağı gibi veriyi işler ve nereye lazımsa o donanım birimlerine gönderir. Bir çok çeşidi vardır. Özellikle İntel firmasının 286,386,486, pentium, pentium pro, pentium II,III,IV işlemcileri ile AMD ve Cyrix firmasının çeşitli işlemcileri yaygın olarak kullanılmaktadır. Yalnız işlemci ile anakartın birbirine uyumlu olması gerekmektedir. Her anakart her işlemciyi desteklemeyebilir.
Anakart üzerine işlemcinin takılabilmesi için Slot yada soketler bulunmaktadır. Böylelikle anakartlara değişik hızlarda işlemcilerin takılabilmesi gerektiğinde bir başka işlemciyle değiştirilebilmesine olanak sağlanmıştır. Slot tipi işlemci yuvası ise Pentium II, III ve IV işlemcileri için kullanılır ama bazı anakartlar bu işlemciler için soket tipi işlemci yuvaları da kullanmaktadır.2- BIOS:
Anakart üzerinde bulunan diğer önemli parça BIOS (Basic Input/Output System- Temel >Girdi/Çıktı Sistemi)’tur. CPU bilgisayarın beyni ise BIOS için de sinir sistemi denilebilir.


3- ChipSetler:
Anakart üzerindeki birçok elektronik birimi kontrol eden, veri yollarını denetleyen ve iletişim frekanslarını düzenleyen entegre devrelerdir. Anakartın performans ve maliyetini etkileyen en önemli unsurlardır. Yaygın olarak 430 BX, i810, i820 chipsetleri kullanılmaktadır.


4- Genişleme Yuvaları (Slot), Portlar ve Konnektorler:

Genişleme Yuvaları(Slot):
Anakart üzerine daha başka kartların takılmasına imkan veren slotlardır. ISA, PCI, AGP (VESA ve EISA günümüzde kullanılmamaktadır.) veri yolu tipi slotlar en yaygın olarak kullanılanlardır . Ekran kartı, dahili modem, ses kartı, TV kartı gibi donanım birimleri, kartın kullandığı veriyolu tipine göre uygun slotlara takılır.


RAM (Bellek) Slotları :
Günümüz de kullanılan anakartlar üzerinde yaygın olarak 128 pin SDRAM slotları 66,100 veya 133 Mhz hızlarında çalışan SDRAM (Bellek) ’ların takılmasına olanak tanır. Önceleri 72 pin li yada 32 pinli ram slotları da kullanılmıştır.Günümüzde ise DDR ve DDR2 Ramlar kullanılmaktadır.

Portlar:
Klavye ve Mouse Portu : PS/2 klavye ve PS/2 Mouse portu olarak adlandırılan bu portlar ATX anakartlarda bulunmaktadır. AT anakartlarda 5 pinli klavye portu kullanılır. Klavyeniz PS/2 portuna uygun değilse arada dönüştürücü kullanılabilir.
USB Portlar: Evrensel seri iletişim noktası olarak adlandırılan bu yeni bağlantı noktası seri bağlantı imkanını artırmaya ve bu noktadan bağlanan cihazların bilgisayarın yeniden başlatılmasına veya kapatılmasına gerek kalmadan kullanılması fikrinden hareketle geliştirilmiştir. Günümüzde pekçok donanım ürünü (yazıcı, modem, scanner,CD Writer vb.) bu port üzerinden kullanılabilecek şekilde üretilmektedir.


Seri (COM1 ve COM2) Portlar: 2 adet 9 pinlik (bazı anakartlarda bir tanesi, 25 pindir) seri haberleşme portlarıdır. Seri mouse, external modem gibi donanım birimleri tarafından kullanılır.
Paralel (LPT1 ve LPT2) Port: Bir adet 25 pinlik porttur. Yazıcı, paralel iletişim amaçlı kablo, External disk sürücüleri, scanner vb. donanım birimlerince kullanılır.
Ses Kartı Portlari : Ses kartı üzerinde bulunan bu portlar ile PC Hoparlor, PC Mikrofon ve Line_In (analog müzik cihazları için ) bağlantısı sağlanır.
VGA Port: Ekran Kartı üzerinde bulunan bu port Monitor ile bağlantıyı sağlar.İŞLEMCİ (CPU)
Bilgisayarın beyni olarak bilinir. CPU’lar bilgisayarın değişik birimleri arasındaki veri akışını veri işleme görevini yaparlar. İşlenen bilgilerin önemli bir bölümü, CPU’nun içinde bulunan FPU (Aritmatik Mantık Birimi) tarafından gerçekleştirilir. Bir bilgisayarda yapabileceğiniz herşey CPU tarafından denetlenir ve kurallara uygunsa yapılır. CPU’lar tek başlarına bir şey yapabilme yeteneğine sahip değillerdir. Bir CPU’nun veri toplama ve işleme adımlarını sıraya sokan komutlar bir düzen içinde ona aktarılmalıdır ki bu görev de programlarındır. Mesela siz masaüstündeki bir simgeye cift tıkladığınızda olan biten herşey işletim sisteminiz tarafından yönetilir. işletim sistemleride birer programdır ve yaptıkları her işlemi CPU’aktarırılar. CPU dan dönen sonuca göre de ne yapılacağına karar verilir.Bilgisayarın hızı Mega Hertz ile ifade edilmektedir. Hertz Frekansın ölçü birimidir ve herbir saniyede kaç kez salınım hareketinin olduğunu ifade eder. CPU da her işlem adımı bu salınımlarla gerçekleştiği için salınım sayısı işlem sayısını ifade etmektedir. ( Örneğin 100 Mega Hertz 100 Milyon işlem’i ifade eder ) Ayrıca CPU’nın hızlı olması tek başına bir bilgisayarın hızlı olcağı anlamına gelmiyor. Veri yolu, bellek, sabit disk erişim hızı, disk doluluk oranı, diskin bölünme katsayısı gibi pekçok etken bilgisayarın hızını olumlu yada olumsuz etkileyebilir.


RAM (ANA BELLEK)
RAM (Random Access Memory - Rastgele Erişimli Bellek)
Ana bellek adı da verilen RAM, geçici olarak saklanması gereken tüm veri ya da program kodlarının yazıldığı çip grubudur. Bilgisayarın enerjisi kesildiğinde sakladığı verilerin tümü silinir RAM adını Random Access Memory kelimelerinin baş harflerinden alır. Türkçe karşılığı rastgele erişimli bellektir. Bu bellek üzerindeki veri adreslerinin herhangi birisine doğrudan ulaşılabilmesi rastgele ifadesi ile belirtilmeye çalışılmıştır.
Bellek Hızı :
Belleğin miktarı dışında, hızı da önemlidir. bu hız işlemcinin belleğe ne kadar sürede ulaştığını gösterir ve nanosaniye (ns) ile ifade edilir. doğal olarak bu değer ne kadar küçükse sözü edilen RAM türü o kadar hızlı demektir.

RAM’ın içeriği Kalıcı değildir.
RAM, bilgisayarın üzerinde işlem yaptığı verileri tutmaya yarar. Ancak, bu veriler sabit diskteki gibi sürekli RAM de kalmazlar. Bilgisayar kapatıldığında RAM’in içeriği de kaybolur. Bu yüzden elektrik kesintilerine karşı üzerinde çalıştığınız belgeyi sık sık sabit diskinizde kaydetmenizde fayda vardır.
RAM’Bellek Neden Önemlidir.
Birkaç uygulama programını aynı anda çalıştırdığınızda bellek miktarı, performansı belirleyen en önemli etkendir. Yeterli belleğiniz yoksa bir çok uygulama hatta işletim sisteminiz yavaş çalışır. bazı uygulamalar hiç çalışmaz...Fakat tek başına Ram belleğin miktarı performans için yeterli değildir. Belleğin türü miktarı ve kalitesi de performans için önemlidir.

HARDDİSK (SABİT DİSK)

Bir sabit diskin temel görevi tıpkı disketlerde olduğu gibi veri saklamaktır. Şunu da belirtmek gerekir ki, sabit disk olmadan da bir bilgisayar çalışabilir. Ancak günümüz bilgisayarlarının çok fazla veri ile işlem yapması ve programların bir disketin alabileceğinden daha fazla olması, sabit diskleri bir bilgisayar için zorunlu hale getirmiştir. Bilgisayardan ve programlardan iyi şekilde yararlanabilmek için sabit disk şarttır.

Verilerin saklandığı kesimin metal olması ve sert olması nedeniyle hard (sert) adı verilmiştir. Çoğu zaman da, bilgisayarın kasasına içerden monte edilmiş olması ve disklerin taşınamaması nedeniyle fixed (sabit) disk adı verilir. Ancak taşınabilen sabit disklerde üretilmiştir.File System
Disk üzerine bir dosya depolamak için; DOS cluster gruplarını yüzlercesini kullanabilir. Bir dosyanın ard arda gelen parçaları fiziksel olarak bitişik clusterlere depolanır. Bir dosya silindiğinde bulunduğu clusterler boşaltılmış olur. Bu yeni boşaltılmış clusterler diskin başlangıcında bulunabilir. Yeni bir dosya diske yazılırken bu clusterlerden başlanabilir. Sonuçta yeni dosyanın kümeleri disk üzerine saçılmış olur.
En önemli 2 dosya sistemi;


FAT32 - File Al******** Table 32

Bu yapının en belirgin özelliği 8GB a kadar ola sürücü partitionları için 4096 bytelık cluster boyutu kullanmasıdır. Bu daha hızlı ve disk yüzeylerinin israfsız kullanılmasını sağlar.


NTFS - New Technology File System

NTFS Windows NT 4.0 işletim sistemiyle gelmiştir. NTFS dosyalar ve dizinlere izin atamalarının yapılabildiği bir sistemdir. NT 512 byte lık sektör boyutuna sahip olup destekleyebildiği maksimum kapasite 2 terabayttır.

DİSKET SÜRÜCÜSÜ(FLOPPY)
DİSKET SÜRÜCÜ:

Disket içerisindeki verinin okunup/yazılması için kullanılan ve bilgisayar kasasının ön kısmında disket giriş yuvası bulunan cihazdır. Sürücü içerisine takılan bir disketin her sektörüne ulaşıp buradaki manyetik alanı okuyabilecek bir okuma/yazma kafası bulunmaktadır. Okuma/yazma kafasının disketin her sektörüne ulaşmasını sağlayan motorlar ve elektronik kontrol devreleri bulunmaktadır.

Günümüzdeki sürücülerin çoğunluğu 3.5 inçlik çapında, 1.44 Mbyte’lık veri depolayabilen diskleri okuyabilecek kapasitede üretilmektedir. Bu sürücüler 720 Kbyte veri depolayan disketleri de okuyabilmektedir. Son zamanlarda adından sözü edilen ve yaygınlaşması beklenen bir sürücü de 2.88 Mbyte’lık sürücülerdir. Bu sürücüler 720 ve 1.44 MB’lık disketleri de okuyabilmektedir.


CD-ROM SÜRÜCÜSÜ
CD-ROM’lar ( Compact Disk-Read Only Memory) lazer ışığı ile okunan veya yazılan optik kayıt ortamlarıdır. Plastikten yapılan bir CD’nin yüzüne yansıtabilme yapabilmesi için alüminyum ile kaplanır ve tekrar yüzeyine plastik eklenir. Standart bir CD’nin ömrü yaklaşık 10-15 yıldır. Bundan sonra alüminyum oksitlenir ve disk artık okunamaz. CD üzerindeki 1 inç’lik alanda 24 milyar bit saklanabilmektedir.
DVD
Dijital Video Disk kelimelerinin kısaltılmış hali ile bilinen DVD’ler CD’lerin yapım teknolojisine çok benzer bir teknoloji ile üretilmişlerdir. CD’lerden farkı, daha fazla bilgiyi tek bir DVD içerisine sıkıştırabilmeleridir. Bir CD yaklaşık 650 MB’lık bilgi alırken, DVD’nin bilgi saklama kapasitesi 4 GB (Giga Byte)’dır. DVD diskler içerisine daha fazla bilgi yüklenebildiğinden kaydedilen filmler ve oyunlar bilgisayar
ekranında çok yüksek kalitede izlenir. DVD diskleri kullanabilmek için DVD sürücüler kullanılması gerekir.

SES KARTI (SOUND KART)
Bir ses kartının yaptığı iş ses sinyallerini dijital sinyallere dönüştürerek bilgisayar tarafından kullanilabilir hale getirmek ve daha sonra da dijital veri olarak saklanan bu ses kaydını yeniden ses sinyallerine dönüştürüp, kendine bağlanan bir dış hoparlöre vermektir.Temel işlevi ses işlemek olan bu aygıtlar içerdikleri ses işleme chipleri ile müzik dinleme, ses kaydı yapabilme Midi aygıtları kullanabilme vb. işlevleri yürütürler.


Bir Ses Kartı Üzerinde Yer Alan Öğeler Şunlardır.

Ses Chip’i: Yaygın olarak Creative, Crystall, ESS, Opti ve Avance Logic gibi firmalarca üretilen ses işleme Chipleridir.

CD-ROM Bağlantı Noktası: Müzik CD’lerinden Müzik dinlyebilme imkanını sağlayan dijial giriştir.

Mikrofon Girişi: Ses kaydı yapabilme imkanı sağlayan ve PC!ler için kullanılan mikrofon girişidir.

Hat Girişi (Line In): Bazı müzik aygıtlarından (TV Kartı, Radio Kartı ve Midi cihazları ) ses girişini sağlar.

Hoparlör Çıkışı: Seslerin Hoparlöre aktarılmasını sağlayan çıkış portudur. Surround hoparlör destekleyen kartlarad iki adet bulunur.

Oyun Çubuğu (Joystick): 15 pinli port ile joystick bağlantısı sağlanır.Kuşlar uçuyor..
Talia. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 26 Haziran 2012, 10:29   #2 (permalink)
VIP ÜYE ~


Talia. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: Karşıyaka
Yaş: 22
(Mesajlar): 19.912
(Konular): 1820
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 133519
Aldığı Beğeni: 89
Beğendikleri: 4
Ruh Halim: Eglenceli
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi 
Standart

EKRAN KARTI (VGA CARD)
VGA (Video Graphics Adapture) video görüntü Bağdaştırıcı olarak adlandırılan bu kartların görevi CPU’dan aldığı bilgiyi ekranda göstermektir. Ekran görüntüsünün kalitesi kullanılan kartların tip ve özelliklerine göre değişebilmektedir. Ekran kartları için yüksek renk desteği ve çözünürlük ile birlikte, ekran tazeleme hızı (50 Hz -70 Hz ), bellek miktarı (32Mb - 64Mb – 128Mb – 256Mb – 512Mb) ve 3D (3 boyutlu görüntü) desteği önemli özelliklerdir. Bu özellikler ekran kartları modellerine göre değişiklik gösterir.

AĞ KARTI(ETHERNET CARD)
AĞ KARTI (ETHERNET CARD)
Bilgisayarları birbirine bağlayarak paylaşımlı bir çalışma ortamı kurulmasına ağ (network) denir. Kurulan bu ağ ortamının en önemli özelliği, bazı program ve veri ve çevre birimlerinin ortaklaşa kullanılabilmesi ve aynı kaynaklardan yararlanılabilmesidir.

Bir Ağ ortamı sayesinde bilgisayarlar arasında veri iletişimini sağlayabileceği gibi aynı çevre birimleride ortaklaşa kullanılabilir. Örneğin bir ağdaki bütün bilgisayarlar ağdaki bir veya birden fazla yazıcıyı kullanabilir.

Ethernet:

Kuracağınız ağın türüne bağlı olarak, alacağınız ağ kartının türü de değişir. Yapmanız gereken ilk tercih, ağın tipi. Yaygın olarak kullanılan ağ tipleri Ethernet, TokenRing ve LocalTalk. Bir ağa bağlı olan her bilgisayarın üzerinde Ethernet kartı bulunmalıdır. Bu kartlar, ağın en önemli parçalarıdır. Ağda kullanılan ethernet kartlarının hızı, verilerin ağ üzerinden iletilme hızını belirleyen en önemli etkendir.Günümüzde 10-100 Mbps hızında Ethernet kartları mevcuttur.

Ethernet Kablolaması:

Ethernet kartlarının da kendi içlerinde türleri vardır. Eğer Ağınız koaksiyel (coaxial) kablo kullanıyorsa, almanız gereken Ethernet kartı Koaksiyel kablonun bağlananbileceği bir kart olmalıdır. Yani üzerinde BNC konnektor girişi olmalıdır. Diğer kullanılan kablo ise Twisted-pair (Bükülü çift tel) ) kablodur. Bu kabloda RJ-45 konnektör leri kullanılır.


MODEM
Modemler, standart telefon hatlarını kullanarak, farklı yerlerdeki bilgisayarlar arasında bağlantı yapılmasını sağlayan aygıtlardır. Bu şekilde, bir bilgisayardan diğerine veri aktarımı yapılabilir, ya da özel bazı protokoller ile, internet servisleri kullanılabilir. Telefon hatları, normal şartlarda, sadece ses iletebilir. Modemler, bilgisayarlardaki dijital bilgiyi öncelikle ses sinyallerine (analog sinyal) dönüştürürler (MOdulation). Bu sinyalleri alan karşı taraftaki modem ise, analog sinyalleri ters dönüşümle bilgisayarların kullandığı dijital bilgiye dönüştürür.

GÜÇ KAYNAĞI
Güç kaynağının görevi, elektiriği doğru akıma çevirerek, bilgisayar sisteminin çalışması için gerekli elektirik enerjisini sağlamaktır. Elektrik voltajındaki muhtemel azalma ve artışlara karşı sistemin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayacak şekilde voltajı dengeleme görevini de üstlenirler. Normal bir kişisel bilgisayarında güç kaynağının çalışma voltajı 110-220 Volt ve gücü 150-250 Watt civarındadır.
Bilgisayarın, sabit disk, disket sürücüsü ve cd-rom gibi cihazların dönmesini sağlayan motorlar için12 volt seviyesinde bir elektirik gücü gereklidir. Bunun yanında elektronik devre kartları için gerekli olan elektrik gücü 3 ile 5 volt kadardır.


MONTAJAnakart en önemli işlevlerimizden biridir yukarı da anakart ta gördüğünüz özellikler bunların hepsini oluşturur.


İşlemciyi takarken dikkat etmemiş gereken hususlar işlemcimizin yuvaya yani slota tam oturup oturmadığıdır.işlemciyi slota düzgün br şekilde oturtulmalıdır.


Yukarı da görüldüğü gibi işlemci slota düzgün bir şekilde takılmış.
...............

Bu resim de ise işlemci konulduktan sonra üzerine kapatılan metal bir korumadır.


Burada dikkat edilmesi gerekan husus işlemcinin yanında ki küçük bir kol o kol işlemci monta edildikten sonra kapatılmalıdır.Aşağıda gördüğünüz fan ise işlemci takıldıktan sonra işlemci üzerine yavaşça monta edilir.

Fanın yapısı:
Kuşlar uçuyor..
Talia. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 26 Haziran 2012, 10:29   #3 (permalink)
VIP ÜYE ~


Talia. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: Karşıyaka
Yaş: 22
(Mesajlar): 19.912
(Konular): 1820
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 133519
Aldığı Beğeni: 89
Beğendikleri: 4
Ruh Halim: Eglenceli
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi 
Standart

Ramin monta edilişi aşağıda ki gibi ram yavaşça oturtulur ve pinlere girmesi sağlanır.
Ram aşağıya doğru itilir.


En sonun da ram bu şeklini alır.


Ekran Kartı yukarıda görüldüğü gibi Agp slotuna yerleştirir.

Yerleştirildiktan sonra aşağıya doğru itilir ve bu hali alır.

ALINTIDIR....Kuşlar uçuyor..
Talia. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bileşenleri, bilgisayar, montajresimli, ve


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557