Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Teknoloji > Bilgisayar ve Donanım > Resimli Program Anlatımı
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 26 Haziran 2012, 10:54   #1 (permalink)
VIP ÜYE ~


Talia. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: Karşıyaka
Yaş: 22
(Mesajlar): 19.912
(Konular): 1820
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 133519
Aldığı Beğeni: 89
Beğendikleri: 4
Ruh Halim: Eglenceli
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi 
Standart Microsoft SharePoint Portal Server ! Kurulumu(Resimli Anlatım)

Microsoft SharePoint Portal Server ! Kurulumu(Resimli Anlatım)SharePoint Portal Server Nedir?
SharePoint Portal Server uygulaması, şirket içindeki departmanlar arasında dolaşmak ya da müşterilerin bulunduğu yere gitmek yerine, birbirlerinden uzak yerlerde çalışanlara yönelik portallar kurarak gereksinm duyulabilecek tüm bilgilerin paylaşılması için oluşan çözümlerin birleşmesi sonucu ortaya çıkan bir Microsoft Sunucusudur. Sharepoint Portal Server uygulaması üç önemli başlık altında düşünülebilir;

• Bilgi Paylaşımı

• Doküman Yönetimi

• Gelişmiş Arama Fonksiyonları.Bu üç ana başlık Sharepoint Portal Server 2001 uygulamasının yapı taşlarını oluşturur. Ayrıca, şirket içinde kullanılan tüm bilgilerin son kullanıcı için kullanımı çok basit olan arama motorları aracılığıyla veya kategorileştirilmiş görünümler sayesinde kolayca ulaşılabilir hale getirilmesi SPPS 2001’in en büyük avantajlarından sayılabilir. Tüm bu işlemleri çalışanlar tarafından yeni bir program öğrenmeye gerek olmayacak şekilde yapmak ise çok önemli bir avantajıdır. Sadece Office, Internet Explorer ve Windows Explorer kullanım bilgisi, Sharepoint Portal Server kullanımı için yeterli olmaktadır.
Portal ve Kurumsal Portal Nedir?Portal: Bütün bilgi ve servislere tek ara yüzden, tek noktadan ulaşılabilen web sayfalarına portal denir. Kurumsal Portal ise şirketlere özgü elektronik ortamlarındaki tüm kaynakları bir araya getiren ve herkesin mümkün olduğunca kolay kullanmasını sağlayan iş masaüstleri diye tanımlanır. Herşeyin bir portal olarak adlandırıldığı günümüzde, gerçek bir portal ancak farklı uygulamalardaki bilgileri toplayarak tek bir ortamda kullanıcılara toplam iş bakışını verebiliyorsa 'intranet' ya da 'kurumsal portal' olarak adlandırılabilir. Portalın kurulumu kolay olmalıdır ve portal, maksimum şekilde fayda sağlamak üzere kuruluşun özel ihtiyaçlarına göre ayarlanabilmelidir.
SharePoint Portal Server’ın Avantajları?Microsoft Sharepoint Portal Server bir doküman yönetim sisteminde aşağıdaki özellikleri kapsamaktadır;• Doküman check-in/check-out (belgenin üzerinde ortak çalışma) SPPS 2001Office 2000 ve Office XP’nin menülerinden direkt olarak erişilebilecek check-in ve check-out özelliklerini sunmaktadır.Office belgelerini açarken otomatik olarak check-out yapma ya da saklama durumlarında otomatik olarak check-in yapma özellikleri, kullanıcı hatalarından dolayı belgelerin sistemin dışında kalmasına engel olmaktadır.

• Versiyon kontrolü (istenen versiyona geri dönebilme ve versiyonların takibi) SharePoint Portal Server’ın belge düzenleme, düzenlenmiş belgeyi kısaltma ve eski haline geri çevirme gibi belge yönetimi ve takibi özelliklerinden yararlanarak belge üzerinde daha önceden yapılan değişiklikleri izleyebilirsiniz.

• Yayınlanma (belgelerin bir onay mekanizmasından geçerek intranette yayınlanması) Belge onay sürecini doğrudan uygulamadan planlayabilirsiniz. Bu süreçte kullanıcılar, belgelerle ilgili olarak doğrudan belge içerisinde seri veya paralel onay süreçleri belirleyebilirler.•Güvenlik (belgelere herkesin hakları ölçüsünde erişebilmesi) Genel kullanıma yönelik belgeleri yayımlamak ve oluşturmak için tek adımlı bir süreç yardımıyla belge güvenliğini kolayca yönetebilirsiniz.. Erişim denetimi, çalışan kişi tarafından yönetilmektedir. Bu şekilde yöneticiler çalışma alanına üye ekleyebilir ve burada yayımlanan içerik ile ilgili olarak güvenliği denetleyebilirler.

•İndeksleme ve arama (belgelere birer profil atanması, belgenin içindeki kelimelere göre otomatik olarak kategorize edilmesi ve aranılan kelimelere göre gelen belgelerin görüntülenmesi)

•Belge içi tartışmalar ve Office belgelerine abonelik özellikleri, kullanıcıların değişikliklerden haberdar olmaları.Yenilenmiş arama teknolojisi:SharePoint Portal Server’ın esnek bir şekilde arama yapmaya olanak veren kullanıcı ara yüzü, kullanıcıların lokal dil, mantıksal ve diğer sorgu işlemlerini kolayca yapmalarına olanak sağlamaktadır. Ayrıca, kullanıcı ara yüzü sayesinde kullanıcılar arama içerisinde kolayca arama yapabilir; en iyi sonuç ve en ilgiliden en az ilgiliye göre sıralanmış sonuçlar alabilirler.En önemli kurumsal içeriğe erişim:Microsoft Sharepoint Portal Server, bir organizasyonun temel bilgi kaynakları için hazır destek sunmaktadır. Bir sihirbaz ile yönlendirilen ara yüz sayesinde, belirlenmiş koordinatörler (site coordinator) Windows Server dosya sunucularından, Exchange Server Public Folder’ları, Lotus Notes/Domino Server veya herhangi bir web sunucusunda saklanan bilgileri indexleyebilmektedirler.


Microsoft Sharepoint Portal Server 2001, organizasyonel içerik güvenliği talimatlarına uygun hareket ederek, Windows dosya sistemi, Exchange Server Public Folder veya Lotus Notes Server’da bulunan her türlü bilgi ile ilgili güvenlik bilgisini yakalayıp, arama sonuçlarını da kullanıcının güvenlik seviyesine göre sunmaktadır. Microsoft Sharepoint Portal Server 2001, uygulama geliştiricilerin diğer içerik kaynaklarını indeksleyebilmelerine olanak veren bir uygulama programlama ara yüzü (API) desteğini de sunarak, bu sayede organizasyonların tam olarak aradıkları içeriğe ulaşabilmelerini sağlıyor. SharePoint Portal Server, aynı zamanda Office 95, Office 97, Office 2000 ve Office XP belgeleri, HTML belgeleri, TIFF belgeleri ve metin belgeleri hazır desteği gibi en sık kullanılan belge türlerine erişim sağlıyor. WordPerfect, PDF gibi diğer belge türleri de endüstri standardına dayalı filtre modeli sayesinde kullanılabiliyor.

Bilgilerdeki değişikliklerden haberdar olma:Microsoft Sharepoint Portal Server’ın kullanıcı üyelik teknolojisi, internet haber gruplarındaki yüz binlerce kullanıcı için tasarlanmıştır. Kullanıcıların takip etmek istedikleri aramalara, belge değişikliklerine veya belirli konu başlıklarına abone olmalarına olanak sağlamaktadır. Bir kullanıcı, portalda belirli bir konu başlığına üye olduğunda, değişiklikler kendisine düzenli aralıklarla veya değişiklik olduğunda hemen portal veya e-posta aracılığıylabildirilmektedir. SharePoint, web yöneticilerinin belirli belgeleri veya içeriği öncelikli veya en iyiler olarak belirleyebilmesine olanak vererek, kullanıcıların en iyi bilgiye en hızlı şekilde ulaşabilmesini sağlamaktadır. Bu şekilde belirli bir bilgiye ulaşmak isteyen bilgi çalışanları, ilk olarak aradıkları ile en ilgili olan bilgiye ulaşabilmektedirler.

İlgili içeriği otomatik olarak kategorilendirme:


SharePoint’in otomatik olarak kategorilere ayırma teknolojisi, belgelerin belirli bölümleri için bazı kurallar ve anahtar sözcüklerden oluşan ortak bir sözlük kullanıyor. Bu sayede koordinatörler SPPS’yi sunucu tarafından indekslenen içeriği otomatik olarak kategorilere ayıracak şekilde kurabilmektedirler.


Ölçeklenebilir ve yönetimi kolay arama özelliği:
SharePoint Portal Server, tamamıyla Web Part teknolojisinden oluştuğu için, kolaylıkla iş ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilebilir. Müşteriler, SharePoint Portal Server’ı genişletebilirler ve web uygulama işlevselliği ekleyebilirler. Esnek içerik sunum özelliği, yeni içeriği manuel modda, belirlenen belirli bir zamanda, artırmalı modda (bu şekilde yöneticiler yalnızca yeni içeriği ve yeni içerikte meydana gelen değişiklikleri indeksleyebilirler), uyarı modunda (diğer sunuculardan uyarı gelmesi şeklinde) veya uyarlama modunda (SharePoint paylaşımları ve konumları ölçer ve en sık değişen içeriği proaktif olarak indeksler) indekslemek üzere ayarlanabilmektedir. Microsoft Sharepoint Portal Server, performans ölçüm ve olay izleme destek araçları ve yedekleme/yeniden yükleme gibi standart sistem yönetim işlevleri için Microsoft Management Console (MMC) ek bileşenleri sunmektadır. Microsoft Sharepoint Portal Server’ın indeksleme teknolojisi, binlerce sunucu üzerindeki milyonlarca belgeyi indekslenirken, indeks ile ilgili olarak on binlerce kullanıcı tarafından sorgulama yapılabilme kapasitesine sahiptir.


SharePoint Portal Server için Minimum Donanımsal Gereksinimler?


• İşlemci :Pentium III ve/veya üstü• İşletim Sistemi: Windows 2000 Server + ServicePack1 veya Windows 2000 AdvancedServer + ServicePack1• Internet Information Service (IIS) 5.0 (SMTP servisi dahil.)• Sanal Bellek: Min. 256 MB Ram• Sabit Disk Alanı: Min. 550MB boş alan
SharePoint Portal Server 2001 ile Microsoft Exchange Server 2000’in Uyumu:
SPS kurulacak makinede Microsoft Exchange Server 2000 SP1 sürümü bulunabilir. Ancak öncelikle Exchange Server 2000 kurulması ve üzerine en az SP1 kurulması şart. Bunun nedeni her iki uygulamanın da sisteme Web Storage Servisini kurması. SPS, sistemde varolan Web Storage Servisini güncelleyebilirken, Exchange server kurulum sırasında bu servisin sistemde olması durumunda kurulumu kesiyor. Ayrıca SPS Microsoft Search servisini de güncelliyor. Tüm bu servisler SPS’in daha iyi doküman yönetimi ve arama işlemlerini yapmasını sağlıyor. Ayrıca SPS kurulumu sırasında makinede Exchange Server bulunması durumunda, bir süre Microsoft Exchange Information Store (M***changeIS) servisinin durması gözlemlenebilir. SPS ve Exchange Server ortak bir çok servis çalıştırıyorlar. Eğer bu iki uygulama bir makinede çalışırken SPS’in makineden kaldırılmasına karar verilir ve uygulanırsa, makinede bulunan Exchange Server, SPS’in kaldırılmasından sonra normal bir şekilde çalışmasına devamediyor. Tam tersi bir durumda, makineden Exchange Server kaldırılmak istenirse, aşağıdaki listede bulunan tüm servislerin tek tek yeniden başlatılması şarttır.
--> Internet Information Service (IIS) Admin Servisi--> Document Management Servisi--> Exchange Information Store Servisi(ExchangeIS)--> SMTP Servisi (Simple Mail Transfer Protocol)--> WWW Publishing Servisi (WorldWideWeb)--> NNTP Servisi (Network News Transport Protocol)--> Exchange Message Transfer Agent (MTA) Stacks--> Exchange Post Office Protocol version 3 (POP3)--> Exchange Internet Message Access Protocol version 4 (IMAP4)--> Exchange Routing Engine
Microsoft SQL Server ve Sharepoint Portal Server 2001 Uyumu: Makinede SQL Server 7.0 veya 2000 versiyonları çalışırken Sharepoint Portal Server 2001 uygulamasını yüklemeniz halinde, Exchange Server senaryosunda olduğu gibi makinede bulunan MSSearch servisi güncellenecektir. Bu işlem tüm indexlerdeki ****-text formatın güncellenmesine neden olacağı için, bir kaç saate kadar sürebilecek bir işlem olabilecektir. Bu da varolan indekslerin büyümesine sebep olabilir. Tam tersi bir durumda ise, yani SPS yüklü olan makineye SQL Server yüklenmesi durumundaysa, servislerde herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Onun yerine SQL Server sistemde varolan güncel MSSearch servisini kullanarak kuruluma devam edecek ve indeksleri o şekilde dizayn edecektir.SharePoint Portal Server 2001 Hangi Dillerde Bulunmaktadır?--> • English
--> • German--> • Japanese--> • French--> • Spanish--> • Italian
**SharePoint Portal Server Ürününün diliyle, uygulamanın üzerine yüklü oldugu sunucunun işletim sisteminin dili aynı olmak zorunda degildir.**SharePoint Portal Server Ürünü ile uzerinde calısan Çalışma Alanlarının (Workspaces) dilleri aynı olmak zorundadır.

Sharepoint Portal Server 2001’in Kurulumu:
1.)Öncelikle SharePoint Portal Server 2001 uygulamasını yapacagınız sunucunun, yeterli donanımsal ve yazılımsal gereksinimlere sahip olup olmadıgı kontrolu yapılmalı. Ayrıca gereksinimlerin saglanması durumunda bile SPPS 2001 kurulmadan once İşletim Sistemi uzerinde gereken en son guvenlik ve virus guncellemelerinin yapılmıs oldugu kontrol edilmeli.(Virus guncellemeleri yapıldıktan sonra sunucu uzerinde herhangi bir anti-virus programı aktif olarak calısır durumda bırakılmamalıdır. bu adımda eğer bir anti-virüs programı çalıştırıyorsak kurulum sonrası yapacağımız çalışma alanı (Workspace) yaratımı ile ilgili adımlarda hata alma olasılığımız fazladır.)
2.)Sisteme local veya domain administrator haklı bir kullanıcı ile logon olunmalı.
3.)SharePoint Portal Server 2001 Cd’si takılır. Autorun olarak calısan CD’den Readme.txt Dosyası okunarak kurulum için gereken ayrıntılar ögrenilir.
4.)Daha sonra Server Installation seçeneği ile kuruluma başlanır.

1- Autorun ile gelecek ilk sayfada Server İnstallation secilerek kuruluma baslayınız.

2- SharePoint Portal Server Kurulum Sayfalarına hoş geldiniz bölümü NEXT yapılarak geciniz.

3– Lisans Sözleşmesinin yayımlandığı sayfa okunduktan sonra sözleşme eğer kabul edilecekse “I agree” seçiniz ve NEXT ile geçiniz.


4-SharePoint Portal Server’ın Sunucunuzda hangi klasore kurulmasını istediginizi belirtip NEXT ile geçiniz.
5- SharePoint Portal Server üzerinde yapılacak İntranet ve Extranette edinilen bilgilerin indexleme işlemi sonucunda bu dosyalar üzerinde yetkili olacak kişinin kullanıcı ismini, şifresini ve elektronik-posta adresini girip NEXT ile geçiniz.6-Web Storage System, Microsoft Search ve SharePoint Portal Server kurulum dosyaları sunucunuza yuklenecektir.

7- Şekil 5’deki kurulum sona erdikten sonra, automatic olarak yeni bir “çalışma alanı” (workspace) oluşturma sihirbazı ekrana gelecektir.NEXT yaparak bu ekranı geçiniz.
8-Yeni Kuracagınız Çalışma alanına (Workspace) vereceginiz isim ve bu çalışma alanı hakkında açıklayıcı bi yazı yazınız ve NEXT ile geçiniz.
Dil:İngilizce
Lisans:Ücretsiz

Kısıtlama:Yok
Üretci Firma:Microsoft
Sistem Gereksinimleri:SP2-SP3(Windows Tümü)Kuşlar uçuyor..
Talia. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
anlatım, kurulumuresimli, microsoft, portal, server, sharepoint


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557