Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Sağlık Sağlık hakkındaki tüm bilgileri ve habeleri bu bölümde bulabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 16 Temmuz 2014, 11:19   #1 (permalink)

Mihrimah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Ağustos 2012
Nerden: İstanbul
Yaş: 28
(Mesajlar): 5.490
(Konular): 871
İlişki Durumu: Var
Renkli Para : 10138
Aldığı Beğeni: 694
Beğendikleri: 478
Ruh Halim: Uykucu
Takım :
Standart Kolesterol Tartışmasında Yeni İddia

Kolesterolle ilgili tartışmalar sürerken uzun yıllar bu alanda çalışmalar yürüten uzman biyolog Mevlüt Durmuş, bu ilaçların yan etkileriyle ilgili yeni bir iddia gündeme getirdi.

Tartışmalar üzerine bilim kurulu toplama kararı alan Sağlık Bakanlığına gönderdiği yazıda, ''Statinin hücreleri öldürdüğünü, canlılık mekanizmasını bozduğunu'' öne süren Durmuş, bu ilaçların aynı zamanda ''cinsel fonksiyon bozukluğuna yol açtığını'' iddia etti.

''Kolesteroldaki Kaos'', ''Çarmıha Gerilen Molekül'' ve ''Kolesterol ve Akıl Oyunları'' isimli kitapları bulunan uzman biyolog Mevlüt Durmuş, Sağlık Bakanlığına gönderdiği yazıda, kolesterol ilaçlarının yan etkileriyle ilgili uluslararası alanda yürütülen araştırmaların sonuçlarına dikkati çekti.

Sağlık Bakanlığına gönderdiği yazıda, ilaçların etkinliğiyle ilgili ''mutlak fayda''nın önemine işaret eden Durmuş, ilaç ve deney araştırmalarında kontrol grubu üzerinde deneyin-çalışmanın etkili olup olmadığının tartışıldığını hatırlattı.

Söz konusu ilaçların faydasının yüzde 20 ile 45 civarlarında belirtildiğini, bu oranların bu ilaçların faydası gibi algılandığını ifade eden Durmuş, ''Oysa insanlara ve ilgilere söylenen bu yüzde 20-45 fayda, mutlak değil göreceli faydadır. Yani göreceli fayda hesaplanırken kontrol grubu hesaba katılmamıştır. Bu mutlak değil göreceli faydadır'' görüşünü savundu.

Bu ilaçların mutlak faydasının yüzde 4 olduğunu ileri süren Durmuş, ''100 kişide çıkabilecek çeşitli yan etkiler ve zararlar toplamı, ilacın verdiği iddia edilen mutlak faydadan çok daha fazladır'' ifadelerine yer verdi.

İlaçların yan etkileri

Kolesterol düşürücü ilaçların hücre öldürücü ve kanserojen olduğunu ileri süren Durmuş, ''Bu yan etkiler ilk çalışmalardan beri bilinmektedir. Bu alandaki çalışmalarıyla tanınan Akira Endo bunu ortaya koymuştur. Bu ilaçların hücre öldürücü olması üzerinde tartışmak anlamsız ve saçmadır. Statinlerin hücre öldürmeden, özellikle karaciğer hücrelerine zarar vermeden, karaciğer hücrelerini öldürmeden kandaki kolesterol düzeyini düşürmesi mümkün değildir'' ifadesini kullandı.

''Kanser-statin araştırmalarında, bu ilaçların şu ya da bu şekilde hücreleri öldürdüğünün, canlılık mekanizmasını bozduğunun gözden kaçırılmaması gerektiği'' görüşüne yer veren Mevlüt Durmuş, ''Sağlık Bakanlığının, söz konusu statinlerin yüksek dozlarda ne kadar ölümcül olduğunu anlamak istiyorsa mutlaka 'hücre ve doku kültürü' testlerini yaptırmalıdır'' önerisinde bulundu.

Söz konusu ilaçların yan etkilerinin, karaciğer dışı organlarda ve karaciğerde ortaya çıkabilecek etkiler olarak ikiye ayrılarak incelenmesinin yerinde olacağını bildiren Durmuş, şunları kaydetti:

''Kendini yenileme yeteneği karaciğer kadar gelişmiş olmadığı için en büyük zarar karaciğer dışı organlar ve hücrelerde meydana gelir. Özellikle bu ilacı kullanan kişilerde ortaya çıkan, bizim toplumumuzda söylenmeyen veya söylenemeyen en büyük yan etki cinsel fonksiyon bozukluklarıdır. Hücre içinde bütün kadınlık ve erkeklik hormonları kolesterolden yapıldığı için bu ilaçların kullanımlarında erkeklik ve dişilik hormonları da azalmakta, daha da kötüsü bu hormonların kadın ve erkeklerde azlığına bağlı birçok hastalık ortaya çıkabilmekte, hatta bu hormonların azlığı ölümle ilişkilendirilebilmektedir.''

Mevlüt Durmuş, bu ilaçların kas krampları, kas erimesi, eklem ağrıları, kas ağrıları, uykusuzluk, hafıza kaybı, huzursuzluk, anksiyete, alerji, erkek çocuklarda meme büyümesi, hepatit, kataraktın kötüleşmesi, iktidarsızlık, kaşıntı, egzama, karaciğer enzimlerinde artış, baş dönmesi gibi yan etkileri olabileceğini öne sürdü.Bazı bilim insanlarının, kolesterol ve steroid metabolizmasının insan için önemine odaklanmadıklarından, statinlerin yan etkilerini küçük gösterdiğini ve dikkate almadığını savunan uzman biyolog Mevlüt Durmuş, bunun çok ciddi bir bilimsel hata olduğunu öne sürdü. Durmuş, ''Çünkü organizmadaki steroid metabolizmasına sahip her bir hücre, statinlerden etkilenmek ve işlevini kaybetmek zorundadır ki bir hücrenin işlevini kaybetmesinin anlamı aslında hücrenin ölümüyle eşdeğerdir'' ifadesini kullandı.

Statin-kanser ilişkisi iddiası

Bilim dünyasında statinlerin kimi zaman kanserle ilişkilendirildiğini, kimi zaman da bunun reddedildiğini anlatan Durmuş, ''Akira Endo, statinlerle yüksek dozda yapmış olduğu ilk çalışmalarında, lenfoma bulgularına rastlamış ve defalarca deney hayvanlarına vermiş olduğu statin miktarını azaltmak sorunda kalmıştır. Endo'nun yaptığı gibi deney hayvanlarında bu ilaçların yüksek dozlarıyla 'kanserli hücreler veya farklı tümörler' de elde edilebilir. Bu durum, statinin kanser yapma potansiyelinin de bir göstergesidir'' görüşünü savundu.

Karaciğerin ürettiği kolesterolün, tekrar hem bu organ hem de diğer organlar tarafından geriye alınması gerektiğini, bu gerçekleşemediği zaman ''yüksek kolesterol'' denilen sorunun ortaya çıktığını belirten Durmuş, şunları kaydetti:

''Bu ya genetik nedenlere ya da yağları taşıyan partiküllerin bozulmasına bağlıdır. Buna çözüm kolesterol ilacı kullanmak değil, bozulan partiküllerin onarılmasıdır. Fındık, fıstık ve ceviz gibi iyi yağ içeren gıdalarla doğal hayvansal besinler ve yumurta gibi besinler tüketilerek, partiküllerin yapısının düzeltilmesi mümkün olabilir.''

''Kişilere tercih şansı tanınmalı''

Uzman biyolog Mevlüt Durmuş, Sağlık Bakanlığına gönderdiği yazıda, şu tespit ve önerilerde bulundu:

-Kandaki kolesterol yüksekliği, aşırı hücresel üretim değil, genetik ya da partiküllerin fizyolojik değişimiyle gelişen, kanda partikül birikimi olayıdır. Kanda partikül birikimine bağlı olarak ortaya çıkan kolesterol yüksekliği tamamen göreceli, yani hücresel üretime dayanmayan bir yüksekliktir.

-Statin ilaçları hücre öldürücüdür. Bu etki araştırılmalı ve kullananlara bildirilmelidir. Düşük dozlarda karaciğer üzerinde yavaş yavaş hücreleri öldürmekte, fakat bu durum fark edilmemektedir.

-Söz konusu ilaçların göreceli faydaları değil, mutlak faydaları insanlara ve ilaç bilgilerine yazılmalı, insanlara tercih şansı tanınmalıdır.

-Kolesterol ilaçlarının mutlak faydası yanında, yan etkileri çok daha fazladır. Sağlık Bakanlığı, ilaçların yan etkilerini araştırmak üzere bir üniversiteyi görevlendirmeli, sonuçlar oraya raporlanmalıdır.

-Söz konusu ilaçlar, kan kolesterol düzeyini düşürse bile mutlak faydası yetersizdir. Bazı açılardan kanser ilaçları bile kolesterol ilaçlarından daha fazla mutlak fayda düzeyine sahiptir.

-Kolesterolü yüksek insanlara kanser hastası muamelesi yapılmamalıdır. Bu ilaçlar yasaklanmalı ya da kısıtlanmalı ve buradan elde edilen kazanım, koruyucu hekimlik alanında kullanılmalıdır.''

"Peki" dersin bazen;
inandığın için değil,tükendiğin için.


Mihrimah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 16 Temmuz 2014, 11:42   #2 (permalink)
iyiyi ara,güzeli ara,doğruyu ara;
ama kusur arama!


oR@BeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 25 Ekim 2012
Nerden: evimden
Yaş: 51
(Mesajlar): 13.044
(Konular): 5372
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 1498372
Aldığı Beğeni: 2766
Beğendikleri: 5898
Ruh Halim: Kaygili
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 8
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

millet te şaşırdı ne yapıcağını her kafadan ayrı ses çıkıyor.ilacı kullansalar bir dert kullanmasalar bi dert.
en iyisi yediğine içtiğine dikkat ediceksin o zaman kendin zaten kontrol altında tutabilirsin.

ah bu gırtlak nelere mağloluyorpaylaşım için teşekkürler

oR@BeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
iddia, kolesterol, tartışmasında, İddia, yeni


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557