Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Sağlık Sağlık hakkındaki tüm bilgileri ve habeleri bu bölümde bulabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 14 Ağustos 2011, 01:14   #1 (permalink)
Üye

Ahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ağustos 2011
Nerden: ¹6
(Mesajlar): 3.715
(Konular): 290
Renkli Para : 27685
Aldığı Beğeni: 14
Beğendikleri: 2
Ruh Halim: Kabadayi
Takım :
Standart Çocuklara Yapılması Gereken Tüm Aşılar

Çocuklara Yapılması Gereken Tüm Aşılar, Çocuklara Yapılması Gereken Aşılar, Aşılar Hakkında, Çocuk Aşıları Hakkında, Çocuk Aşıları


- Hepatit A aşısı inaktive (ölü) bir aşıdır.

- 2 yaşından büyük çocuk ve erişkinlere 6-12 ay ara ile iki doz olarak uygulanması önerilmektedir.

- İlk doz Hepatit A aşısından 2 hafta sonra aşılanan kişilerin %95’i koruyucu antikor geliştirir, aşıdan 1 ay sonra ise aşılananların yaklaşık %100’ü antikor geliştirmektedir.

- Kronik karaciğer hastalıkları olanların (Hepatit B taşıyıcıları ve hepatit C) hepatit A aşısı olmaları gerekmektedir.

- Her biyolojik üründe olduğu gibi hepatit A aşısı uygulanmasından sonra da alerjik reaksiyon görülebilir.Su Çiçeği Aşısı
- Su çiçeği aşısı Varisella Zoster virüsünün kullanıldığı canlı zayıflatılmış bir aşıdır.

- Su çiçeği aşısı hastalığı geçirmemiş ve aşı yaptırmasında sakınca olmayan 12 aylıktan büyük çocuk ve erişkinlere önerilmektedir.

- Tek doz su çiçeği aşısından sonra 12 aylıktan 13 yaşına kadar olan çocukların %97’si koruyucu antikor geliştirirler.

- Su çiçeği aşısının etkinliği ciddi ve ağır suçiçeği enfeksiyonuna karşı %97’dir.

- 13 yaşından büyüklere su çiçeği aşısı en az 1 ay ara ile olmak üzere 2 doz olarak önerilmektedir.

- Su çiçeği aşısı cilt altına uygulanmalıdır.

- Su çiçeği aşısı kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı ile aynı günde farklı bölgelerden güvenle uygulanabilmektedir. Ancak aynı gün uygulanmazlarsa her iki aşı arasında en az 4 haftalık bir süre bırakılması gerekmektedir.

- Su çiçeği aşısı bu hastalığı geçirmemiş ve hastalığa yakalanma ihtimali yüksek çocuk ve erişkinlere önerilmektedir. Kreş giden çocuklar, öğretmenler ve burada çalışan diğer personel, bakım veren ünitelerde çalışan kişiler, askeri personel, doğurganlık çağında olan ve su çiçeği geçirmemiş kadınlar (hamilelere uygulanmamalıdır!), sık yolculuk yapan kişiler, bağışıklık sistemi yetmezliği olan kişiler gibi su çiçeği geçirmesi riskli olan kişilere bakım veren sağlık personeli ve bu kişilerle aynı evde yaşayanlar su çiçeği aşısı uygulanması gereken gruplar içindedir.

- Su çiçeği geçiren bir kişiyle karşılaşma sonrasında hastalığın bulaşma ihtimali %90’ın üzerindedir. Hasta kişi ile karşılaşma sonrası ilk 3 gün içinde (5 güne kadar uygulanabilmektedir) su çiçeği aşısı uygulanması hastalıktan koruyabilmekte veya hastalığa yakalanılsa bile daha hafif geçirilmesini sağlayabilmektedir.

- Su çiçeği aşısı bağışıklık sistemi yetmezliği bulunan kişilere ve hamilelere uygulanmamalıdırKabakulak AşisiÜlkemizde kabakulak aşısı tek kabakulak aşısı şeklinde bulunmamakta; kızamık, kızamıkçık, kabakulak üçlü aşısı şeklinde bulunmaktadır.

- Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı çocuklarda 12. aylıktan itibaren başlamak üzere iki doz olarak önerilmektedir. İkinci doz 4-6 yaşlarında uygulanmalıdır.

- Kızamık, kızamıkçık, kabakulak üçlü aşısı erişkin yaşta da güvenle uygulanabilmektedir. Bu hastalıklardan herhangi birini geçirmiş olmak bu aşının uygulanması açısından bir engel oluşturmamaktadır.

- Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı hamilelere uygulanmamalıdır! Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı yapılan kadınların en az bir ay süreyle hamile kalmamaları önerilmektedir
Kızamıkçık Aşısı- Kızamıkçık aşısı canlı zayıflatılmış bir aşıdır.

- Kızamıkçık aşısı uygulanan kişilerin burun ve boğazlarından alınan örneklerde virüs bulunmasına rağmen aşı ile verilen virüs bulaşıcı değildir.

- Tek doz kızamıkçık aşısından sonra aşılanan çocukların %95’inden fazlası kızamıkçığa karşı koruyucu antikorlar geliştirmektedir.

- Ülkemizde kızamıkçık aşısı tek kızamıkçık aşısı şeklinde bulunmamakta; kızamık, kızamıkçık, kabakulak üçlü aşısı şeklinde bulunmaktadır.

- Kızamık, kızamıkçık, kabakulak üçlü aşısı 12. aydan itibaren önerilmekte ve erişkin yaşta da güvenle uygulanabilmektedir. Bu hastalıklardan herhangi birini geçirmiş olmak bu aşının uygulanması açısından bir engel oluşturmamaktadır.

- Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı hamilelere uygulanmamalıdır! Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı yapılan kadınların en az bir ay süreyle hamile kalmamaları önerilmektedir.

- Her biyolojik üründe olduğu gibi kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı uygulanmasından sonra da alerjik reaksiyon görülebilir.Kızamık AşısıKızamık aşısı canlı zayıflatılmış bir aşıdır.

- Kızamık aşısı hem inaktive hem canlı aşı olarak üretilmeye başlanmış ancak daha sonra inaktive aşının yeterli bağışıklık sağlamadığı görülüp bu aşı kullanımdan kalkmıştır. Günümüzde sadece canlı zayıflatılmış kızamık aşıları kullanılmaktadır.

- Kızamık aşısı diğer canlı zayıflatılmış aşılarda (su çiçeği, kızamıkçık, kabakulak) olduğu gibi çok hafif, belirsiz ve bulaşıcı olmayan bir enfeksiyon oluşturarak vücudun bağışıklık sisteminin virüsü tanımasını sağlar.

- Tek doz kızamık aşısının uygulanmasından sonra %95-98 koruyucu antikorlar gelişir. Bu oranın arttırılması için en az iki doz kızamık aşısı ile aşılama önerilmektedir. Kızamık aşısı ile oluşturulan bağışıklığın ömür boyu koruyucu olduğu düşünülmektedir.

- Kızamık aşısı tek kızamık aşısı veya üçlü kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı şeklinde bulunmaktadır.

- Kızamık hastalığının yoğun görüldüğü ve salgın yaptığı ülkelerde kızamık aşısına bebek 9 aylıkken başlanması önerilmektedir. 9 aylıkken tek kızamık aşısı yapılmış olan çocuklara 15 aylık olduklarında kızamık, kızamıkçık, kabakulak üçlü aşısı önerilmektedir.

- 9 aylıkken tek kızamık aşısı yapılmamış olan çocuklara 12. ayda kızamık, kızamıkçık, kabakulak üçlü aşısı uygulanabilir.

- Kızamık, kızamıkçık, kabakulak üçlü aşısı 12. aydan itibaren önerilmekte ve erişkin yaşta da güvenle uygulanabilmektedir. Bu hastalıklardan herhangi birini geçirmiş olmak bu aşının uygulanması açısından bir engel oluşturmamaktadır.

- Kızamık aşısı, kızamık geçiren kişi ile temastan sonraki ilk 3 gün içinde uygulanırsa hastalığın oluşmasını önleyebilmektedir.

- Tek kızamık aşısı yada kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı hamilelere uygulanmamalıdır! Tek kızamık aşısı yada kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı yapılan kadınların en az bir ay süreyle hamile kalmamaları önerilmektedir.

- Her biyolojik üründe olduğu gibi tek kızamık aşısı yada kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı uygulanmasından sonra da alerjik reaksiyon görülebilir.HİB (MENENJİT) AŞILARI- Hib aşısı inaktive (ölü) bir aşıdır.

- Hib aşıları ilk kez 1985 yılında Amerika’da “saf polisakkarid aşı” olarak ruhsat almıştır ancak bu aşılar 18 aylıktan küçük çocuklarda etkin olmadığı ve ciddi Hib hastalıkları en yoğun 2 yaş altındaki çocuklarda görüldüğü için yerini küçük çocuklarda etkin bağışıklık sağlayan Hib konjuge aşılarına bırakmıştır.

- 1990 yılından itibaren küçük çocuklarda kullanılmak üzere “Hib konjuge aşısı” ruhsat almıştır. Hib aşıları ile 2-3 doz aşılama sonrasında çocukların %95’inden fazlası koruyucu antikorlar elde etmektedir.

- Hib aşılarının hastalıktan korumadaki etkinlikleri %95-100 olarak tahmin edilmektedir.

- Hib hastalığı en çok iki yaşından küçük çocuklarda görüldüğü ve bağışıklık sistemi henüz güçlenmemiş olan çocuklarda ciddi seyredebildiği için prematüre bebekler de dahil olmak üzere, çocuklara 2 aylıktan itibaren bir yada ikişer ay ara ile 3 doz Hib aşısı uygulanması önerilmektedir. Üç dozluk bu primer bağışıklamanın sonrasında bebek 18. aylık olduğunda tekrar dozu yapılmalıdır.

- İlk defa Hib aşısı uygulanacak olan 6 aylıktan büyük bebeklere bir yada iki ay ara ile iki doz Hib aşısı ve 18 aylıkken tekrar doz uygulanması önerilmektedir.

- İlk defa Hib aşısı uygulanacak bir yaşından büyük bebeklere tek doz Hib aşısı uygulanması yeterli olacaktır.

- Hib konjuge aşıları tek başına olabildiği gibi difteri, tetanoz, boğmaca aşısı ile beraber dörtlü aşı şeklinde veya difteri, tetanoz, boğmaca, inaktive çocuk felci ile beraber beşli kombine aşı şeklinde bulunabilmektedir.

- Hib aşısı diğer çocukluk çağı aşıları ile birlikte güvenle uygulanabilmektedir. 5 yaşından büyük çocuklara rutin olarak Hib aşısı önerilmemektedir.

- Erişkinlerde Hib aşısı invazif Hib hastalıkları açısından yüksek risk altında bulunan orak hücreli anemi, lösemi, HIV enfeksiyonu, immün yetmezlik, kanser kemoterapisi alanlar ve dalağın alınması gibi durumlarda tek doz olarak uygulanmalıdır

POLİOVİRÜS AŞILARI- Polio (çocuk felci) aşısı canlı aşı veya inaktive (ölü) aşı şeklinde bulunmaktadır. Canlı çocuk felci aşısı ağızdan (oral) damla şeklinde uygulanmakta, ölü çocuk felci aşısı ise kombine aşılar içinde bulunmakta ve enjeksiyon şeklinde kas içine uygulanmaktadır.

- İnaktive ve oral poliovirüs aşıları çocuk felcinden korumak ve bağışıklık sağlamak açısından yüksek etkinliğe sahip bir aşılardır.

- İnaktive poliovirüs aşısı difteri, tetanoz, boğmaca ile beraber dörtlü kombine aşı veya difteri, tetanoz, boğmaca ve Hib aşıları ile beraber beşli kombine aşı şeklinde bulunmaktadır.

- İnaktive veya oral polio aşıları ile primer bağışıklama, bebek 2 aylıkken başlamak üzere 2, 4 ve 6. aylarda üç doz (bir veya iki ay ara ile 3 doz) ve üçüncü dozdan 12 ay sonra (18. ayda) bir tekrar doz aşılama olarak toplam 4 doz önerilmektedir.

- Çocuklara beşinci doz aşılama okula başlamadan önce 4-6 yaşlarında yapılmalıdır.

- 18 yaşından büyüklere rutin polio aşısı önerilmemektedir ancak polionun yaygın olarak görüldüğü ülkelere yolculuk yapacak kişiler ve sağlık personeli gibi polio virüsü ile karşılaşma ihtimali yüksek olan kişilere uygulanabilmektedir.

- Her biyolojik üründe olduğu gibi inaktive polio aşısı uygulanmasından sonra da alerjik reaksiyon görülebilir
BOĞMACA AŞILARITüm Hücre Boğmaca Aşıları:

- Tüm hücre boğmaca aşıları, içerisinde Bordotella pertussis bakterisinin tümünü içeren inaktive (ölü) aşılardır.

- Tüm hücre boğmaca aşısının etkinliği yapılan çalışmalarla %70-90 bulunmuştur.

- Tüm hücre boğmaca aşısına bağlı aşı yerinde kızarıklık, şişlik ve ağrı, ateş ve huzursuzluk gibi yan etkiler görülebilmektedir.

Asellüler Boğmaca Aşıları:

- Asellüler boğmaca aşıları inaktive (ölü) aşılardır.

- Tüm hücre boğmaca aşılarında görülen yan etkilerin azaltılması amacıyla hazırlanmış aşılardır. Boğmaca bakterisinin tamamını değil aktif olmayan bazı parçalarını içerir.

- Asellüler boğmaca aşılarının yan etkileri, tüm hücre boğmaca aşılarının yan etkilerinden yarı yarıya daha azdır.

- Asellüler boğmaca aşıları 1996 yılında çocukluk çağının primer aşılamasında kullanılmak üzere ruhsat almıştır. Asellüler boğmaca aşılarının, tüm hücre boğmaca aşıları kadar etkin oldukları gösterilmiştir.

- Asellüler boğmaca aşısı difteri ve tetanoz aşısı ile birlikte üçlü karma, difteri, tetanoz, inaktive çocuk felci ve Hib aşısı ile birlikte beşli kombine aşı şeklinde bulunabilmektedir.

- Asellüler boğmaca aşısı ile primer bağışıklama bebek 2 aylıkken başlamak üzere 2, 4 ve 6. aylarda üç doz (bir veya iki ay ara ile 3 doz) ve üçüncü dozdan 12 ay sonra (18. ayda) bir tekrar doz aşılama olarak toplam 4 doz önerilmektedir.

- Çocuklara beşinci doz aşılama okula başlamadan önce 4-6 yaşlarında yapılmalıdır. Bu doz ile koruyucu antikor düzeyi arttırılarak okul döneminde çocuğun hastalığı, küçük ve bağışıklaması henüz tam olarak sağlanmamış çocuklara taşıması önlenmiş olur.

- 7 yaşından büyük çocuklara boğmaca aşısı önerilmemektedir.

- Her biyolojik üründe olduğu gibi boğmaca aşısı uygulanmasından sonra da alerjik reaksiyon görülebilirTETANOZ AŞISI- Tetanoz aşısı tek başına veya çocuklarda kullanılan difteri, tetanoz ve boğmaca aşılarının içerisinde veya yine difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci ve Hib içeren beşli karma aşıların içerisinde olmak üzere kombine olarak bulunabilmektedir.

- 7 yaşından sonra çocuklar erişkin tip difteri, tetanoz aşısı veya tek tetanoz aşısı olmalıdır. Erişkin tip difteri, tetanoz aşısının tetanoz içeriği çocuklarda olanla aynıdır ancak difteri miktarı azaltılmıştır.- Diğer inaktive aşılarda da olduğu gibi tetanoz aşısına karşı koruyucu düzeyde ve kalıcı cevabın oluşması için birden fazla doz aşı uygulanması gerekmektedir. Tetanoz aşısını uygun aralıklarla 7 yaşına kadar olan çocuklarda 4 doz , 7 yaşından sonra 3 doz olarak alan kişilerin tamamı koruyucu antikor düzeyini sağlar.

- Aşıyla sağlanan bağışıklık zamanla azalmaktadır. Bu yüzden başlangıç seri aşılama yapılıp koruyucu antikor düzeylerine ulaşıldıktan sonra, herhangi yaralanma olmasa bile her 10 yılda bir tekrar aşılama yapılmalıdır.

- Primer bağışıklama genellikle çocukluk çağında ve kombine difteri, tetanoz, boğmaca veya difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci ve Hib beşli aşı şeklinde bebek 2 aylıkken başlayarak 2, 4 ve 6. aylarda üç doz (bir veya iki ay ara ile üç doz) ve üçüncü dozdan 12 ay sonra (18. ayda) bir tekrar doz olarak toplam dört doz olarak uygulanmaktadır. Daha sonra 10 yılda bir hatırlatma dozu uygulanmalıdır.

- 7 yaşından büyük kişilerde tetanoz aşısı daha önce uygulanmamış veya eksik uygulanmış ise bir ay ara ile iki doz tetanoz aşısını takiben ikinci aşıdan 6-12 ay sonra uygulanan üçüncü doz ile primer seri tamamlanır. Daha sonra 10 yılda bir hatırlatma dozu uygulanmalıdır.
- Tetanoz hastalığını geçirmiş olmak ömür boyu koruma sağlamaz. Hastalık geçirilmiş olsa bile mutlaka tetanoz aşısı uygulanmalıdır.

- Herhangi bir yaralanma durumunda aşı ve immünglobulin uygulanması gerekip gerekmediğine yaralanmanın değerlendirilmesiyle birlikte, daha önce tetanoz aşısı uygulanıp uygulanmadığı ve son dozun hangi tarihte uygulandığı göz önünde bulundurularak doktorunuz tarafından karar verilmelidir.

- Her biyolojik üründe olduğu gibi tetanoz aşısı uygulanmasından sonra da alerjik reaksiyon görülebilir..DİFTERİ AŞISI- Tek başına difteri aşısı bulunmamaktadır. Erişkin formda veya çocuk formunda olmak üzere tetanoz toksoidi ile ikili aşı veya boğmacanın da beraber olduğu üçlü (karma) aşı şeklinde kullanılmaktadır. Yine çocukluk çağında uygulanmak üzere difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci ve Hib’e karşı koruyan beşli kombine aşılar şeklinde de bulunmaktadır.

- Çocukluk çağı aşılarındaki difteri içeriği erişkin tipteki difteri aşısında bulunan difteri içeriğinden daha fazladır.

- 7 yaşından büyük çocuklara erişkin tip difteri tetanoz aşısı uygulanmalıdır.

- Erişkinde üç doz, çocuklarda dört doz aşıdan sonra difteri aşısının hastalıktan koruyucu etkinliği %97’dir.

- Difteri aşısı çocuklara; difteri, tetanoz, boğmaca (karma aşı) veya difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci, Hib beşli kombine aşısı şeklinde çocuk 2 aylıkken başlamak üzere 2, 4 ve 6. aylarda üç doz (bir veya iki ay ara ile üç doz) ve bunu takiben üçüncü dozdan 12 ay sonra (18. ayda) yapılan bir tekrar dozu ile toplam dört doz olarak uygulanmaktadır.

- 7 yaşından büyük çocuklar ve erişkinler için primer aşılama bir ay ara ile 2 doz ve ikinci dozdan 6-12 ay sonra uygulanacak tekrar dozu ile toplam 3 doz olarak önerilmektedir.

- Difteri aşısı ile sağlanan koruyucu antikor titreleri zamanla azalacağı için her 10 yılda bir erişkin tip difteri tetanoz aşısı ile tekrar doz uygulanmalıdır.

- Difteri hastalığını geçirmek hastalığa karşı ömür boyu koruma sağlamayabilir. Bu yüzden difteri hastalığını geçiren kişiler de aşılanmalıdır.

- Her biyolojik üründe olduğu gibi difteri aşısı uygulanmasından sonra da alerjik reaksiyon görülebilirHEPATİT B AŞISI


- Hepatit B aşısı inaktive (ölü) bir aşıdır ve doğumdan itibaren her yaşta güvenle uygulanabilmektedir.

- Ülkemizde rutin aşılama programı içinde tüm çocuklara 0. aydan itibaren uygulanmaktadır.

- Hepatit B taşıyıcısı annelerden veya taşıyıcı olup olmadığı bilinmeyen annelerden doğan bebeklere doğumdan hemen sonra uygulanması önerilmektedir.

- Hepatit B aşısı 0, 1, 6 şemasına göre uygulanmaktadır. 0. gün ilk aşının uygulandığı gün olmak üzere ilk aşıdan 1 ay sonra 2. doz ve yine ilk aşıdan 6 ay sonra (ikinci aşıdan 5 ay sonra) 3. doz uygulanmalıdır.

- Bulaşma riskinin yüksek olduğu durumlarda 0, 1, 2, 12 hızlı şeması da uygulanabilmektedir.

- Üç doz hepatit B aşısı sonrası sağlıklı erişkinlerin %90’ından fazlası ve çocukların %95’inden fazlası koruyucu antikor geliştirmektedir.

- Hepatit B aşısı için rutin tekrar dozlar önerilmemektedir.

- Hepatit B aşısı tüm yeni doğan bebeklere, çok eşlilere, hemodiyaliz hastalarına, hepatit B virüsü taşıyan kişilerin aileleri ve aynı evde yaşayan kişilere, uyuşturucu bağımlılarına, eşcinsellere, sağlık personeline önerilmektedir.

- Her biyolojik üründe olduğu gibi hepatit B aşısı uygulanmasından sonra da alerjik reaksiyon görülebilir. Bu nedenle çocuğunuzun aşılarını her zaman doktor kontrolünde uygulatmanızı öneriyoruz.Zatürre Aşısı- Pnömokok polisakkarid aşısı; pnömokokların 23 alt tipine karşı inaktive (ölü) bir aşıdır.

- 2 yaşından büyük her yaştaki kişiye uygulanabilmektedir.

- Pnömokok aşısı 1983’te ruhsat almıştır ve bakteriyemik pnömokokal hastalıkların %88’ine neden olan 23 tip pnömokokal bakteriyi içerir.

- Pnömokok aşısı intramuskuler (kas içi) veya subkutan (cilt altı) uygulanabilir.

- Pnömokok aşısı ağır ve sık alt solunum yolu veya orta kulak infeksiyonu geçiren çocuklara önerilmektedir.

- Bağışıklık sistemi sağlam kişilerde tek doz aşı yeterlidir 5 senede bir rutin tekrar aşılama gerekli değildir.

- Her biyolojik üründe olduğu gibi pnömokok aşısı uygulanmasından sonra da alerjik reaksiyon görülebilir.
Ahmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
aşılar, çocuklara, gereken, tüm, yapılması


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557