Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Sağlık Sağlık hakkındaki tüm bilgileri ve habeleri bu bölümde bulabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10 Temmuz 2012, 18:01   #1 (permalink)
SaygıHakedenin.

Bety. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: Beykoz
(Mesajlar): 552
(Konular): 177
Renkli Para : 25741
Aldığı Beğeni: 20
Beğendikleri: 1
Ruh Halim: Mutlu
Takım :
Standart Günde 3 fincan kahve nelere iyi geliyor?

Prof. Dr. Erdem Yeşilada, “Saha çalışmaları, günde 3 fincan kahve tüketiminin çeşitli etkenlerin yol açtığı karaciğer harabiyetini önlediğini gösteriyor” diye konuştu. Yeşilada, kahve tüketimi arttıkça siroz riskinin de azaldığını söyledi.

Her bitkinin bilimsel yönden desteklenen yararlarının yanında zararları da bulunuyor. Kullanılan ilaçlar, tüketilen bitkinin miktarı ve güvenliği gibi unsurlar, alınacak sonucu doğrudan etkiliyor. Örneğin kahvenin birçok sağlık sorununa iyi geldiği bilimsel yönden gösterilmiş olsa da kafeinmide asidini artırdığı için ülser ve gastrit hastalarında birtakımsorunlara yol açabiliyor. Yazı dizimizin bu son bölümünde bitkilerin şifa veren yönlerine değinmeyi sürdürürken, olası risklerine de dikkat çekiyoruz.

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi AnabilimDalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, son yıllarda yürütülen bilimsel çalışmaların, kahvenin bazı kronik hastalıkların gelişimini önlediğini gösterdiğini söylüyor. Soğuk ya da sıcak kahve tüketiminin, karaciğer işlevleri üzerinde de olumlu etkisi bulunuyor. “Saha çalışmaları, günde 3 fincan kahve tüketiminin çeşitli etkenlerin yol açtığı karaciğer harabiyetini önlediğini gösteriyor” diyen Yeşilada, araştırmaların kahve tüketimi arttıkça siroz riskinin azaldığını, ancak kafein taşıyan çay ve diğer içeceklerin aynı etkiyi göstermediğini ortaya koyduğuna dikkat çekiyor. Japonya’da yapılan bir saha çalışmasında ise kahve kullananlarda karaciğer kanseri riskinin daha düşük olduğu gözleniyor.

ENERJİ VERİYOR

Kahvenin, bileşiminde bulunan kafein türevleri nedeniyle enerji verici özelliği bulunuyor. Genel kanı, taşıdığı bu bileşenlerin yüksek tansiyon hastalarında tansiyonu yükselttiği yönünde olsa da, bu konuda yapılan bilimsel nitelikteki klinik çalışmalar çelişkili sonuçlar veriyor. Bazı çalışmalarda kahvenin kan basıncında hafif bir yükselme yaptığı bildirilirken, bazılarında herhangi bir değişikliğe yol açmadığı rapor ediliyor. Kahvenin yapılan farklı bir çalışmada ise sanılanın aksine tansiyonu düşürdüğü gözleniyor. Bu farklı etkilerin, değişik kahve tiplerinin taşıdığı kafein oranlarının farklı olmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

EN YÜKSEK KAFEİN ORANI

En yüksek kafein oranının (yüzde 15 kadar) “çözünür kahvede” çıktığı belirtiliyor. Bu anlamda Türk usulü kahve yüzde 10.1 ile birinci sırayı alırken, Amerikan kahvesindeki kafein oranının yüzde 6.4 olduğu, en düşükmiktarın yüzde 5.6’yla Arap kahvesinde bulunduğuna dikkat çekiliyor. Ancak Arap kahvesi koyu kıvamda hazırlandığı ve daha yüksekmiktarda kahve kullanıldığı için tüketilmesi halinde vücuda diğer kahve çeşitlerine göre iki kat fazla kafein alınıyor.

KALP HIZINDA %15’LİK DÜŞÜŞ

Kahve içildikten sonra, gerek normal tansiyonlu gerekse hafif yüksek tansiyonlu gönüllülerde bir saat içerisinde kan basıncı ve kalp hızında yüzde 10- 15 arası bir düşüş gözleniyor. Kahvenin bu etkilerinin, orta derecede yüksek tansiyon hastalarında daha belirgin olduğu belirtiliyor. Araştırmacılar kahvenin kan basıncını düşürücü etkisinin, kahve içerisinde bulunan polifenolik yapıdaki flavonoit grubu polifenolik bileşenlere bağlı olabileceğini ileri sürüyor. Diğer yandan, kafein,mide asidini artırdığı için gastrit ve ülser hastalarında sorunlara yol açabiliyor.

MEYAN 'YILIN BİTKİSİ' SEÇİLDİ

Almanya’nın Würzburg Üniversitesi’nde düzenlenen uluslararası bir toplantıda, meyan bitkisinin “yılın bitkisi” seçildiği bildirildi. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şengül Karaman, meyan bitkisinin yüzlerce yıldır boğaz ağrısı, öksürük, ses kısıklığı ve astım gibi hastalıkların tedavisinde kullanıldığını söyledi. Karaman, “Meyanın kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyici etkisi var. Meyanköklerinin amorfrutin içerdiği tespit edildi ve bu madde köklerden izole edilerek doğal diyabet önleyici olarak kullanılabilir. Meyankökünün karaciğer enzimlerini düzenleyici etkisi de araştırılmakta” dedi.

TARÇIN KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRMEYE YARDIMCI

Tarçının sağlığımız üzerinde önemli yararları bulunuyor. Çeşitli kaynaklarda; sindirimi kolaylaştırdığı, karın sancısını giderdiği, sürekli diyare durumu, soğuk algınlığı, romatizma, böbrek hastalıkları, yüksek tansiyon ve kadınlarda bazı jinekolojik şikâyetler üzerinde etkili olabileceğine dair kayıtlar bulunuyor. Tarçının en popüler etkisinin kan şekerini düşürmesi olduğuna dikkat çekiliyor.

ŞEKER İLAÇLARI KADAR ETKİLİ

Bu konuda yapılan çalışmalarda, olumlu ve olumsuz sonuçlar bildirilmesi kafaları karıştırmasına rağmen, tarçının içinde bulunan, “Sinnamil aldehit”in, klinik olarak şeker ilaçları kadar etkili olduğu gösteriliyor. Deneysel çalışmalarda gözlenen diğer önemli bulgunun ise diyabetlilerde kan kolesterol ve trigliserit seviyelerinde sağlanan belirgin derecede azalma ile iyi kolesterol (HDL) düzeyinin yükselmesi olduğu belirtiliyor. Tüm bu nedenler, tarçına günlük diyetimizde; çay formunda ve toz baharat olarak sıkça yer vermemizi gerektiriyor.

MAYDANOZ DÜŞÜK RİSKİNİ ARTIRIYOR

Günlük beslenmede kullanılan çok sayıda baharat veya sebze, fazla miktarda tüketildiğinde, rahim hareketlerini artırarak düşük riskine yol açabiliyor. Örneğin maydanozun yapraklarında bulunan, “Apiol”ün düşük riskini artırabilen bir madde olduğu, bu nedenle, hamilelerin bol limonlu maydanoz salatası yemeden önce bu gerçeğin farkında olmaları gerekiyor. Rahim hareketlerini artıran çok sayıda baharat ve sebze bulunuyor. Fesleğen, tarçın, kereviz, rezene, sarmısak, mate çayı, kekik, zerdeçal, ısırgan, nane, biberiye, adaçayı, safran ve papatyanın bunlara örnek verilecek besinler arasında bulunduğu belirtiliyor. Bu noktada anahtar kelimenin, “Miktarı abartmamak” olduğuna dikkat çekiliyor. Örneğin sarmısak, gıdalarda kullanıldığında herhangi bir risk nedeni değilken, tansiyonu düşürmek ve serum lipit seviyesini dengelemek amacıyla tedavi edici miktarlarda kullanıldığında düşük riskini artırabiliyor.

HAMİLELİKTE TÜKETİLEN BİTKİLERE DİKKAT!

Hamilelik döneminde en sık bildirilen sorunların; sabah bulantıları, yorgunluk, sindirim sorunları, mide yanması, kabızlık, üriner enfeksiyon ve soğuk algınlığı olduğu belirtiliyor. Bunların dışında anne adayının diyabet veya kalp-damar hastalıkları gibi süreğen veya geçici durumlar için kullanmak zorunda oldukları ilaçlar bulunuyor. “Hamilelik döneminde kullanılacak ilaçların olası risklerini; artan düşük tehdidi ve ceninde yol açabileceği anomaliler olarak gruplandırabiliriz” diyen Prof. Dr. Erdem Yeşilada, bu konuda özellikle ilk üç aylık dönemin son derece önemli olduğunu belirtiyor.

ZENCEFİL HAMİLELİK BULANTILARINA BİREBİR

Zencefil hamilelik döneminde bulantıların önlenmesi için güvenle kullanıldığına dikkat çekiliyor. Ancak günlük miktarın bir gramın üzerine çıkması düşük riskini artırabiliyor. Hamileliği sırasında yüksek miktarda çemen tohumu (günlük 30 gram) tüketen kadınların bebeklerinde, doğuştan yarık damak, beyinde aşırı sıvı toplanması ve omurilik sorunları gözlenebileceği bildiriliyor.

KEDİOTU KÖKÜ İLE UYKUSUZLUĞA SON

Bitkisel ilaçların en etkili olduğu alanlardan birinin, uyku sorunlarının tedavisi olduğu ve bu amaçla yararlanılabilecek bitkilerin genellikle çay formunda tüketildikleri belirtiliyor. Bu çayların yatmadan önce veya gün içerisinde birkaç kez içilmesi öneriliyor. Kediotu kökünün bu konuda en etkili bitki olduğuna dikkat çekiliyor. Ancak hoş olmayan kokusu nedeniyle bazen çay olarak tüketilmesinde zorlukla karşılaşılabiliyor. Bu sorunun varlığı halinde, eczanelerde kediotu (valeryan) kökü özütü taşıyan kapsüllerin kullanılması öneriliyor.

Prof. Dr. Erdem Yeşilada, bu konuda oğulotunun da (melisa) son derece güvenilir bir bitki olduğunu ancak piyasada gerçek oğulotu bulmanın çok zor hale geldiğini söylüyor. Uykusuzluk sorununun çözümünde etkili olan şerbetçiotu ise genellikle diğer bitkilerle karışım halinde kullanılıyor. Pasiflora ve lavanta çiçeği de yine etkili bitkiler arasında yer alıyor. Bu bitkilerin kişilerin tat beklentilerine göre değişen oranlarda karıştırılmasıyla hazırlanan çaylar, uykusuzluk sorununun giderilmesine önemli katkı sağlıyor.

Depresyon tedavisinde en etkili bitkinin sarı kantaron olduğunu söyleyen Prof. Dr. Erdem Yeşilada, bu bitkinin etkinliğinin, hafif ve orta derecedeki depresyonlarda deneysel ve klinik olarak ortaya konduğuna dikkat çekiyor. Başarılı uygulama için öncelikle depresyonun derecesinin doğru belirlenmesi, dozunun uygun ayarlanması ve standart sarı kantaron özütü taşıyan ilacın seçimi gerekiyor. Sadece sarı kantaron çayı içerek olumlu sonuç almak mümkün olmuyor. Sarı kantaron, diğer depresyon ilaçlarına oranla yan etki bakımından güvenilir bir bitki olmasına karşın bazı ilaç etkileşimleri nedeniyle bilinçli kullanılması gerekiyor. İlaç tedavisi uygulayanların, sarı kantaron kullanımları sırasında ilaç miktarına ilişkin doz ayarlaması yapmaları çok önemli bulunuyor. Organ nakli yapılan hastaların da sarı kantaron kullanmamaları öneriliyor. Kalp hastalarının dijital glikozitler ya da kan sulandırıcı ilaç kullanmaları halinde dikkatli olmaları, bu bitkinin depresyon ilaçlarıyla birlikte kullanılması durumunda ise miktarının ayarlanması gerekiyor.

TÜRKLER ÖYLE BİR MİLLETTİR Kİ;
HAYATTA BİR TANE BİLE KALSA, DEVLET KURUP İNTİKAMINI ALIR !
Bety. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
fincan, geliyor, günde, iyi, kahve, nelere


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557