Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Sağlık Sağlık hakkındaki tüm bilgileri ve habeleri bu bölümde bulabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07 Kasım 2012, 10:51   #1 (permalink)
<b>Hayat'a fransız kadın`♥<b>


คqåтђค - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 06 Ağustos 2011
Nerden: ★ Ankara ★
Yaş: 28
(Mesajlar): 12.069
(Konular): 3051
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 1005627
Aldığı Beğeni: 1563
Beğendikleri: 1127
Ruh Halim: Meskul
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Teşekkür Plaketi 
คqåтђค - AİM üzeri Mesaj gönder
tick Zararlı Işınları Filtreleyen Melanin Pigmenti

Zararlı Işınları Filtreleyen Melanin Pigmenti

Melanin pigmentinin görevleri nelerdir?

Melanin pigmentini harekete geçiren en önemli etken nedir?

Bu pigment gözü zararlı ışınlardan koruma görevini yerine getiremezse gözde hangi hastalık meydana gelir?

Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinde yaşayan insanların güneyde yaşayanlara göre çok daha açık tenli ve sarışın olmalarının hikmeti nedir?

İnsan bedeninde en üstün teknolojilerden daha üstün teknolojiye sahip sistemler tam teçhizatlı askerler konusunda uzman elemanlar (hücreler hormonlar salgı bezleri) ve daha birçok olağanüstü sistem mevcuttur. Vücut içindeki bu 'uzman elemanlardan' biri de renk ayarlayıcısı olan 'melanin'dir. Adeta bir renk uzmanı gibi cildin ihtiyacına göre renginin açılmasına veya koyulaşmasına neden olan göze rengini verip zararlı ışınlardan korunmasını sağlayan bulunduğu miktara göre her insana saç rengini veren melanin pigmenti insan bedeninde Allah'ın sonsuz yaratma ilmini sergileyen delillerden bir tanesidir.

Melanin Pigmenti ve Göz

Canlıların gözleri ışığa karşı son derece hassastır ve olumsuz yönde çok kolay etkilenebilir. Buna rağmen Allah'ın gözde özel olarak yarattığı destek sistemler sayesinde güven içinde ışığa bakabilir etrafımızı rahatlıkla görebiliriz. Bu destek sistemlerden bir tanesi de gözlerde bulunan pigment molekülleridir.

Bilindiği gibi canlıların gözlerinin renkleri çeşitlilik gösterir. Göze bu renkleri sağlayanlar da yine pigmentlerdir. Melanin gözün içinde bulunan ve göze rengini veren pigment maddelerinden bir tanesidir. Ancak melanin pigmentinin görevi sadece renk vermek değildir. Araştırmacılar gözde bulunan melanin maddesinin göze rengini vermesinin yanı sıra hem gözün zararlı ışınlardan korunmasını hem de görüş gücünün artırılmasını sağladığını ortaya çıkarmışlardır.

Melanin maddesi doğada ışığın oluşturacağı zararlı etkilere karşı en doğal çözümdür. Retinanın dokusuna zarar verme olasılığı bulunan zararlı mor ötesi ışınlar gibi farklı ışınları filtreler ve en ideal korumayı sağlar. Melaninin gözü zararlı ışınlardan koruma görevini yerine getiremediği durumlarda ise katarakt hastalığı meydana gelir.

Retinadan geçen ışığı emen melanin ayrıca ışığın geri yansımasını ve göz içinde dağılmasını da engeller. Eğer bu tabaka olmasaydı gözün içine giren ışık her yana dağılır ve görüntü oluşamazdı. Siyah bir pigment içeren melanin tabakasının görevi kamera ve fotoğraf makinelerinin objektiflerine sürülen siyah boyanın (magnezyum tabakası) görevi ile aynıdır.

Melanin Hakkında

Melanin pigmenti insanların saç renginin belirlenmesinde de doğrudan rol oynar. Saç teline gönderilen melanin oranı az ise sarı saçlar çok ise kahverengi siyah gibi koyu renk saçlar meydana gelir.

Yaşımız ilerledikçe vücuttaki melaninin azalması yaşlılık etkilerini arttırmaktadır.

Örneğin kırk yaşındaki bir gözde pigmentler %15 altmış yaşında ise %25 azalır ve bu durum yaşlılık etkilerinin daha da belirginleşmesine sebep olur.

Birkaç gün boyunca yara bandıyla sarılı olan parmağınızdan bandı çıkardığınızda bantla sarılı olan bölüm diğer kısımlara göre daha beyaz kalır. Bunun nedeni sarılı kaldığı süre boyunca bu bölümdeki melanin pigmentinin güneş ışınlarıyla tepkimeye girememesidir. Bu da ten renginin açılmasına neden olur.

Melaninin Cildimize Etkisi

İnsanların cilt renklerine göre kumral esmer beyaz ya da siyahi olarak tanımlanmalarının başlıca sebebi hücre içindeki kromatoforda bulunan melanindir. Hücrenin merkezine yoğunlaşarak veya hücre içerisinde dağılarak hareket eden melanin maddesi bu sayede insan teninin koyulaşıp açıklaşmasını sağlar.
Melanin maddesinin hareketliliğindeki en önemli etken güneşten gelen ışınlardır. Güneş ışınlarının süresi ve şiddeti mevsimlere ve gün uzunluğuna göre değişir. Melanin maddesi de buna göre harekete geçer ve kişinin ten rengini belirler.

Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinde yaşayan insanlar güneyde yaşayanlara göre çok daha açık tenli ve sarışın olurlar. Bunun nedeni bu ülkelerde havanın çoğu zaman bulutlu ve yağışlı olmasıdır. Böylece güneş daha az sürede ve şiddette etki eder. Bu da güneş ışınlarından daha fazla yararlanmak için melanin maddesinin saçta ve ciltte daha az salgılanmasını sağlar.

İnsan bedeninin kol yüz sırt eller gibi çeşitli yerlerinde ortaya çıkan çiller de melanin pigmentinin etkisiyle ortaya çıkar. Melaninin biriktiği yerlerde çiller meydana gelir.

Penceresi ve kapısı hiç ışık geçirmeyecek şekilde kapanmış bir odada bulunduğunuzu ve 1 ay boyunca bu odadan hiç çıkmadığınızı varsayalım. Böyle bir ortamdayken dışarıda havanın nasıl olduğunu güneş olup olmadığını varsa yakıcı bir güneş mi olduğunu içeride kaldığınız süre boyunca hiç yanılmadan tahmin edebilir miydiniz? Siz farkında olmasanız da bedeninizde bulunan melanin pigmenti içeriye hiç ışık almayan bir hücrenin içinde olmasına rağmen güneş ışınlarının oranını hatasızca tespit edip bu sonuca göre işlem yapabilecek yetenektedir.

Allah yarattığı sistemin kusursuzluğunu insanlara göstermek için ibret olabilecek örnekler yaratmıştır. Örneğin gözün içindeki melanin tabakasının önemi "albino" hastası olan bir kişi incelendiğinde anlaşılır. Albino hastası olan kişilerin gözlerinde ve vücutlarında pigment maddesi bulunmaz. Saçları kar beyazdır. Gözlerinde ışığa karşı aşırı hassasiyet vardır. Aydınlık bir ortama çıktığında göze giren ışık retinada melanin bulunmadığından her yöne yansır. Bu yüzden kişiyi rahatsız edici parlak bir görüntü oluşur. (Solmaz Akar Focus Mart 1996 s. 21)

Zararlı Işınların Kalkanı: Melanin

Güneş ışığının insan vücudunda D vitamininin sentezlenmesinde çok önemli bir rolü vardır. Güneş ışığı olmazsa gıdalardan alınan 7-dehidrocholesterol isimli madde D vitaminine dönüştürülemez. Bunun sonucunda da raşitizm (kemik bozuklukları) gibi birçok kemik hastalığı ortaya çıkar. Bu nedenle az güneşli yerlerde ciltte az miktarda melanin maddesi sentezlenir. Böylece ten rengi açılarak daha fazla güneş ışığının ciltten geçmesine izin verir ve bu D vitamininin sentezlenmesi için kullanılır.

Güneş ışınlarının bu yararlı etkilerinin dışında zararlı etkileri bulunmaktadır. Güneş'ten bazı zararlı ışınlar başta cilt kanseri olmak üzere birçok hastalığa yol açar. Özellikle güneşli bölgelerde yaşayan kişiler için bu ışınlar büyük tehdit oluşturur. Çünkü ultraviyole ve diğer ışınlar nedeniyle ciltteki hücrelerin kanserleşme riski çok yüksektir. Ancak bu noktada da melanin maddesi devreye girerek bu riskin en aza indirilmesini sağlar. Çok fazla güneş ışınına maruz kalan kişilerin cildinde oldukça fazla miktarda melanin pigmenti üretilir. Dolayısıyla kişinin ten rengi koyulaşır. Yani derinin güneşten gelen ışınlarla bronzlaşması da aslında hücrelerin bedeni güneşin zararlı ışığından korumak için oluşturduğu bir önlemdir. Böylece dış ortamdan cilde gelen zararlı ultraviyole ışınlarının daha alt katmanlardaki hassas hücrelere ulaşması engellenir. Bu da hassas hücrelerin hasar görerek kanserleşmesini önlemiş olur.

Karanlıkta Renk Ayarı Yapabilen Melanin Evrimciler İçin Büyük Bir Açmazdır

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi kişi zifiri karanlıkta dahi olsa vücudundaki melanin pigmenti dışarıdaki güneş ışınlarının şiddetini ve etkisini tahmin etmekte ve buna göre işlem yapabilmektedir.

Cildimizde bulunan melanin pigmenti yalnızca bir ay boyunca değil ilk insan yaratıldığı andan beri içeriye hiçbir ışığın girmesinin mümkün olmadığı koyu karanlık bir bedenin içerisinde olmasına rağmen dışarıdaki güneş ışınlarının ne oranda olduğunu hatasızca tespit ederek çıkan sonuca göre işlem yapmaktadır. Bu durum her şeyi tesadüfle açıklamaya çalışan evrimciler için büyük bir açmazdır. Evrim teorisinin adeta şuurlu bir varlık gibi davranan melaninin sahip olduğu özellikler ile ilgili olarak getirebildiği hiçbir açıklama yoktur. Melanin pigmentinin bu hareketlerinin tek sebebi Yüce Allah'ın melanini bu şekilde yaratmış olmasıdır. Bir ayette şöyle buyurulmaktadır:

"Sizin İlahınız yalnızca Allah'tır ki O'nun dışında İlah yoktur. O ilim bakımından herşeyi kuşatmıştır." (Taha Suresi 98)
(makale harun yahya)

Bu makale İlmi Mercek Dergisi 59. sayı (Mayıs 2009) 32. sayfada yayınlanmıştır.
Yinede sen ; son sevdigim
uğruna sevgiler aşklar tükettigim.İLLede sen tek bildigim
คqåтђค isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
filtreleyen, işınları, melanin, pigmenti, zararlı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557