Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Sağlık Sağlık hakkındaki tüm bilgileri ve habeleri bu bölümde bulabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08 Kasım 2012, 16:43   #1 (permalink)
>>> M..S..D <<<

YeK..! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 21 Ekim 2012
Nerden: Karadeniz
(Mesajlar): 1.043
(Konular): 417
Renkli Para : 47418
Aldığı Beğeni: 222
Beğendikleri: 348
Ruh Halim: Paranoyak
Takım :
tick A'dan Z'ye İlaç Prospektüsleri..

Accuzide 20 Mg 12,5 Mg 30 Film Tablet
Formülü:
Film kaplı her tablette 20 mg kinaprile eşdeğer 21.7 mg kinapril hidroklorür ve 12.5 mg hidroklorotiyazid bulunur.
Boyar maddeler:Titanyum dioksit, demir oksit hidrat, demir (III) oksit.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Kombinasyon preparatının kullanılmasının gerekli olduğu esansiyel hipertansiyonda endikedir.
Hipertansiyon tedavisinde kullanılan monoterapinin yetersiz olduğu durumlarda kombinasyon tedavisi uygulanmalıdır.
Sabit kombinasyonlar doz ayarlaması için uygun olmamakla birlikte, bileşiminde bulunan maddelerin idame dozları sabit kombinasyondakine eşit olduğu durumlarda kullanılabilirler.

Kontrendikasyonları:
Accuzide aşağıda belirtilen durumlarda kullanılmamalıdır:
-Kinapril hidroklorür, tiyazid ve olası çapraz reaksiyonlar nedeniyle sülfonamidlere karşı aşırı duyarlılık.
-Anjiyonörotik ödem hikayesi olanlar (daha önceden uygulanan ADE-inhibitör tedavisi sırasında ortaya çıkan)
-Ağır böbrek yetmezliği (serum kreatinini 1.8 mg/100ml’den yüksek ya da kreatinin klirensi 30 ml/dak.’dan az olanlar)
-Diyaliz hastaları
-Renal arter stenozu (bilateral veya tek böbrek varsa unilateral)
-Böbrek naklinden sonra
-Hemodinamik açıdan sorun yaratan aort veya mitral kapak stenozu ya da hipertrofik kardiyomiyopati
-Dekompanse kalp yetmezliği
-Primer hiperaldosteronizm
-Ağır karaciğer yetmezliği (hepatik prekoma/koma) ya da primer karaciğer hastalığı
-Klinik açıdan önemli elektrolit denge bozukluğu (hiperkalsemi, hiponatremi, hipokalemi)
-Çocuklar (yeterli klinik deneyim olmadığından)
-Hamilelik

Uyarılar/Önlemler:
Dekstransülfan ile yapılan düşük dantiseli lipoprotein (LDL) aferezi sırasında (ağır hiperkolesterolemi) ADE inhibitörü kullanılması, hayatı tehdit eden aşırı duyarlılık reaksiyonlarına yol açabilir.

Arı ve yaban arısı gibi böcek toksinlerine karşı alerjik reaksiyonları azaltmak veya yok etmek amacıyla yapılan tedaviler (duyarsızlaştırma tedavisi) sırasında ADE inhibitörü kullanılması, bazen hayatı tehdit eden aşırı duyarlılık reaksiyonlarına (hipotansiyon, solunum yetmezliği, kusma, alerjik deri reaksiyonları gibi) neden olabilir.

LDL aferezi ve duyarsızlaştırma tedavisinin gerektiği durumlarda, preparat başka bir antihipertansif ile değiştirilmelidir.

Kadın hastalarda Accuzide gibi bir ADE inhibitörü tedavisine başlamadan önce gebeliğin olmadığı belirlenmelidir. Accuzide tedavisi sırasında gebeliğe karşı gereken önlemler alınmalıdır. Tüm önlemlere rağmen Accuzide tedavisi sırasında gebelik ortaya çıkarsa, özellikle gebeliğin son altı aylık döneminde Accuzide kullanılması bebeğe zarar verebileceği için, bebek açısından daha düşük risk taşıyan başka bir tıbbi tedaviye geçilmelidir. Emziren annelerde tedavi zorunluysa emzirmeye son verilmelidir.

Accuzide, aşağıda belirtilen durumlarda risk ve yararlar iyice değerlendirildikten sonra ve bazı klinik ve laboratuvar-kimyasal parametreler yakından izlenerek kullanılabilir.
Klinik açıdan önemli proteinüri (günde 1 gramdan fazla)
İmmün yetmezlik ya da kolajen doku hastalığı (Lupus erythematosus, skleroderma gibi)
Bağışıklık sistemini zayıflatan sistemik ilaçların (kortikosteroidler, sitostatikler, antimetabolitler gibi), allopurinol, prokainamid ve lityum kullanımı
Gut
Hipovolemi
Serebral skleroz
Koroner skleroz
Diabetes mellitus
Karaciğer yetmezliği
Not
Accuzide tedavisine başlamadan önce böbrek fonksiyonları kontrol edilmeli ve tuz/sıvı dengesi sağlanmalıdır.

Özellikle tedavinin başlangıcında, aşağıda belirtilen durumlarda kan basıncı ve/veya gereken laboratuvar parametreleri çok yakından izlenmelidir:
Böbrek yetmezliği olanlar (serum kreatinin 1.8 mg/100 ml’den yüksek ya da kreatinin klerensi 30-60 ml/dak. olanlar)
Ağır hipertansiyonlu hastalar
65 yaşından büyük hastalar
Accuzide tedavisi sırasında, yüksek geçirgenlikli poliakrilnitril-metilsülfonat membranı (örn.AN 69) ile yapılan diyaliz ve hemofiltrasyon uygulaması hayatı tehdit eden şok dahil aşırı duyarlılık reaksiyonlarına yol açabileceğinden, acil diyaliz ya da hemofiltrasyon gereken durumlarda ADE inhibitörleri dışında başka bir antihipertansif ilaca geçilmeli ya da başka bir membran kullanılmalıdır.Gerekli düzenlemelerin yapılabilmesi için hekime hastanın ADE inhibitörü kullandığı ya da diyaliz uygulandığı mutlaka bildirilmelidir.

Hipertansiyon nedeniyle Accuzide kullanılırken düzenli kontrol gereklidir. Kişilerin reaksiyonlarının aynı olmamasına bağlı olarak, motorlu taşıtlar dahil araç kullanma becerisi azalabilir. Bu durum, özellikle tedavinin başlangıç dönemleri, başka ilaçlardan bu tedaviye geçerken ve alkol alındığı zamanlarda geçerlidir.

Doz yükseltilmesi, özellikle tuz ve/veya sıvı kaybı olan hastalarda (örneğin kusma/diyare, daha önce uygulanmış diüretik tedavisine bağlı kayıplar) kan basıncının aşırı düşmesine yol açabilir. Bu tür hastalar en az 6 saat süreyle yakından izlenmelidir.
Yan etkiler/Advers etkiler:
Accuzide veya diğer ADE inhibitörleri, hidroklorotiyazid tedavisi sırasında aşağıdaki istenmeyen etkilerin görüldüğü bildirilmiştir.

Kardiyovasküler: Accuzide tedavisinin başlangıç döneminde, tuz ve/veya sıvı kaybı olan hastalarda (örneğin kusma, diyare veya daha önceden uygulanan diüretik tedavisi gibi nedenlere bağlı), ağır hipertansiyonlu hastalarda ve Accuzide dozunun arttırıldığı durumlarda bulanık görme, halsizlik ve baş dönmesi hissi ile nadiren bilinç kaybına kadar varabilen (senkop gibi) belirtilerle birlikte seyrek olarak kan basıncında aşırı düşme (hipotansiyon, ortostatik hipotansiyon) meydana gelebilir.

Hidroklorotiyazid tedavisi sırasında, potasyum eksikliğine bağlı olarak elektrokardiyografik değişiklikler ve kardiyak ritm bozuklukları görülebilir.

ADE inhibitörü tedavisi gören bazı hastalarda kan basıncının çok fazla düşmesine bağlı olarak aşağıdaki advers etkilerin görülebildiği bildirilmiştir: taşikardi, palpitasyon, aritmi, göğüs ağrısı, angina pektoris, miyokard enfarktüsü, geçici iskemik nöbet.

Böbrekler: Nadiren, böbrek yetmezliği meydana gelebilir veya ilerleyebilir. İzole vakalarda akut böbrek yetmezliğine dönüşebilir. Çok seyrek olarak, bazen böbrek fonksiyonlarında kötüleşme ile seyreden proteinüri görüldüğü bildirilmiştir. Hidroklorotiyazid tedavisi gören izole vakalarda, akut böbrek yetmezliği ile sonlanan bakteriyel olmayan interstisyel nefrit meydana geldiği bildirilmiştir.

Solunum sistemi: Seyrek olarak, kuru rahatsız edici öksürük ve bronşit, nadiren nefes darlığı, sinüzit, rinit, izole bronkospazm, seyrek olarak, muhtemelen hidroklorotiyazide karşı aşırı duyarlılık sonucu ortaya çıkan şok belirtileriyle birlikte pulmoner ödem bildirilmiştir. Öte yandan glosit ve ağız kuruluğu ile susama hissi meydana gelebilir.

Seyrek olarak, ADE inhibitörü kullanımına bağlı larinks, farinks ve/veya dili de içeren angionörotik ödem bildirilmiştir. Bu durum görülürse derhal cilt altına 0.3-0.5 mg epinefrin uygulanmalı ya da EKG ve kan basıncı kontrolü altında intravenöz yoldan yavaş olarak 0.1 mg epinefrin verilmeli ve takiben glukokortikosteroid uygulanmalıdır. İntravenöz yoldan antihistaminik ve H2-reseptör antagonisti verilmesi de önerilir. Epinefrin uygulamasına ek olarak, eksikliği biliniyorsa C1-inaktivatörü de verilebilir.

Sindirim sistemi: Seyrek olarak, bulantı, üst abdominal ağrı ve hazımsızlık, nadiren kusma, ishal, kabızlık ve iştahsızlık görülebilir. ADE inhibitörü tedavisi sırasında kolestatik sarılık, karaciğer fonksiyon bozukluğu, hepatit ve (sub)ileus ortaya çıkan hastaların bulunduğu bildirilmiştir.

Deri ve kan damarları: Bazen ekzantem gibi alerjik deri reaksiyonları, nadiren ürtiker, kaşınma ve eritema multiforme gibi deri reaksiyonları, Stevens-Johnson sendromu, lupus erythematosus (çok ender olarak hidroklorotiyazid tedavisinden sonra) ya da dudakları, yüzü ve/veya ekstremiteleri de kapsayan anjiyonörotik ödem görülebilir.

Bazı hastalarda deri değişikliklerine ateş, miyalji, artralji/artrit, vaskülit, eozinofili, lökositoz ve/veya ANA-titrasyonunda yükselme eşlik edebilir.

Ağır deri reaksiyonlarında Accuzide tedavisine son verilmelidir.

Ender vakalarda, anafilaktoid reaksiyonlar, psoriasis benzeri deri lezyonları, fotosensitivite, sıcak basması, terleme, alopesi, onikoliz ve Reynaud hastalığı olanlarda vasküler krampların şiddetlendiği bildirilmiştir.

Özellikle yaşlı veya vasküler hastalığı bulunanlarda, yüksek hidroklorotiyazid dozlarında, hemokonsantrasyon sonucu nadiren trombüs ve emboli görülebilir.

Hidroklorotiyazid tedavisi sırasında nadiren, terlemede azalma meydana geldiği gözlenmiştir.

Sinir sistemi: Bazen, baş ağrısı, halsizlik, uyku artışı, apati, nadiren depresyon, baş dönmesi, uykusuzluk, impotans, uyuşukluk hissi ve parestezi, denge duyusunda bozulma, oryantasyon bozukluğu, ruhsal durumda dalgalanmalar, kulak çınlaması, bulanık görme ve kısmen sıvı ve elektrolit denge bozukluğuna bağlı olarak tat duyusunda değişme ya da geçici tat duyusu kaybı meydana gelebilir.

Kas-iskelet sistemi: Nadiren kramp, iskelet kaslarında güçsüzlük, kas ağrısı ve potasyum eksikliğine bağlı parezi belirtileri ortaya çıkabilir.

Laboratuvar tahlilleri: Bazen hemoglobin konsantrasyonunda, hematokrit, lökosit ve trombosit sayısında azalma görülebilir. Nadiren, özellikle böbrek yetmezliği, kolajen doku hastalığı olanlar ya da aynı anda allopurinol, prokainamid veya bağışıklık sistemini baskılayan bazı ilaçları kullananlarda anemi, trombositopeni, lökopeni, nötropeni, eozinofili ve izole vakalarda agranülositoz ya da pansitopeni görülebilir.

Hidroklorotiyazid, bazen hipokalemi, hipokloremi, hipomagnezemi, hiperkalsemi, glikozüri ve metabolik alkaloza neden olabilir. Kan şekeri, kolesterol, trigliserit, ürik asit ve serum amilaz düzeyinde yükselmeye yol açtığı gözlenmiştir.

Özellikle böbrek yetmezliği olan hastalarda bazen serum üre, kreatinin ve potasyum konsantrasyonu artabilir ve sodyum konsantrasyonu düşebilir. Proteinüri meydana gelebilir.

Serum bilirubin ve karaciğer enzim konsantrasyonları ender olarak yükselebilir.

Yukarıda belirtilen laboratuvar incelemeleri Accuzide tedavisine başlamadan önce yapılmalı ve tedavi sırasında düzenli aralıklarla tekrarlanmalıdır. Özellikle tedavinin başlangıç döneminde ve yüksek riskli hastalarda (böbrek yetmezliği, kolajen doku hastalığı olanlar, immünsüpresan ilaçlar, sitostatik ilaçlar, allopurinol, prokainamid, digital, glukokortikosteroid, laksatif kullananlar ve yaşlı hastalar) serum elektrolitleri, serum kreatinin düzeyi, kan şekeri ve kan sayımları daha sık aralıklarla kontrol edilmelidir.

Accuzide tedavisi sırasında ateş, lenfoadenopati, ve/veya boğazda inflamasyon meydana gelirse hemen lökosit sayımı yapılmalıdır.
İlaç etkileşimleri:
Accuzide, diğer ADE inhibitörleri veya hidroklorotiyazid ile aşağıdaki maddelerin birlikte kullanımı sırasında şu etkileşimler bildirilmiştir:
Sofra tuzu: Accuzide’in antihipertansif etkisinde azalma.

Antihipertansif ilaçlar (diüretikler, betablokerler gibi), nitratlar, vazodilatörler, barbitüratlar, fenotiyazinler, trisiklik antidepresanlar, alkol: Accuzide’in antihipertansif etkisinde güçlenme.

Analjezikler, antifilojistikler (asetil salisilik asit, indometazin gibi): Accuzide’in antihipertansif etkisinde olası azalma. Özellikle hipovolemili hastalarda akut böbrek yetmezliği ortaya çıkabilir.

Yüksek doz salisilat uygulaması: Hidroklorotiyazide bağlı olarak, salisilatların merkezi sinir sistemi üzerindeki zararlı etkisinde güçlenme.

Potasyum, potasyum tutucu diüretikler (spironolakton, amilorid, triamteren gibi) ve heparin gibi serum potasyum konsantrasyonunun yükselmesine yol açabilecek ilaçlar: ADE inhibitörlerinin yol açtıkları potasyum düzeyini yükseltici etkide güçlenme.

Lityum: Serum lityum konsantrasyonunda yükselme (düzenli olarak kontrol edilmelidir.) ve buna bağlı olarak lityumun kardiyotoksik ve nörotoksik etkilerinde güçlenme.

Alkol: Alkolün etkisinde güçlenme.

Digitalis glikozitleri: Potasyum ve/veya magnezyum eksikliğine bağlı olarak digitalis glikozitlerinin etki ve yan etkileri artabilir.

Oral antidiyabetikler ve insülin: Hidroklorotiyazidden dolayı etkinin zayıflaması.

Katekolaminler (epinefrin gibi): Hidroklorotiyazide bağlı olarak etkide azalma.

Potasyum kaybına yol açan diüretikler (furosemid gibi) glukokortikostreoidler, ACTH, karbenoksolon, amfoterisin B, penisilin G, salisilatlar ve laksatif alışkanlığı: Hidroklorotiyazide bağlı potasyum ve/veya magnezyum kaybında artış.

Kolestramin veya kolestipol: Hidroklorotiyazidin emiliminde azalma.

Allopurinol, sitotistikler, immunosupresifler, sistemik kortikosteroidler, prokainamid: Lökopeni.

Sitostatikler (siklofosfamid, florourasil, metotraksat gibi): Hidroklorotiyazide bağlı olarak kemik iliğindeki zararlı etkilerin güçlenmesi (özellikle granülositopeni).

Narkotikler, anestezikler: Hipotansif etkide güçlenme (anesteziste hastanın Accuzide kullandığı belirtilmelidir).

Kas gevşeticiler (kürar benzeri): Hidroklorotiyazide bağlı olarak kas gevşetici etkinin güçlenmesi ve uzaması (anesteziste hastanın Accuzide kullandığı belirtilmelidir).

Metildopa: İzole vakalarda hidroklorotiyazide karşı antikor oluşması nedeniyle hemoliz.

Nöroleptik ilaçlar, imipramin: Kinaprilin antihipertansif etkisinde güçlenme.

Tetrasiklinler: Tetrasiklinin emiliminde azalma.

Kullanım şekli ve dozu:
Hipertansiyon tedavisine etkin antihipertansif ilaçlar kullanarak düşük doz monoterapi ile başlanmalıdır. Monoterapinin etkili olmadığı durumlarda Accuzide endikedir. Accuzide’in günlük dozu sabahları bir tablettir. ACCUZİDE İLE KONTROL ALTINA ALINAMAYAN HASTALARDA ACCUZİDE DOZU YÜKSELTİLMEMELİDİR. Gereken durumlarda tedaviye ayrı ayrı ilaçlarla devam edilmelidir. Günlük doz 20 mg kinapril+25 mg hidroklorotiyazidi aşmamalıdır.

Ağır böbrek yetmezliği olan hastalarda (kreatinin klerensi dakikada 30 ml’nin altında olanlar) Accuzide kullanılmamalıdır.

Böbrek fonksiyonları orta derecede kısıtlanmış hastalar (kreatinin klerensi 30-60 ml/dak.) ve yaşlı hastalarda kinapril dozunun azaltılması gerekli olabilir. Sirozlu hastalarda, kinaprilin ilk geçiş sırasında daha düşük oranda metabolize edilmesine bağlı olarak kinaprilatın plazma konsantrasyonu daha düşüktür.

Doz Aşımı
Aşırı dozda kullanım süresine bağlı olarak aşağıdaki belirtiler görülebilir: Persistan diürez, ağır hipotansiyon, bilinç bulanıklığı (komaya dek varabilen), bradikardi, kardiyovasküler şok, aritmi, konvülsiyon, parezi, paralitik ileus, elektrolit denge bozukluğu, böbrek yetmezliği.

Dil, glottis ve/veya larinksi kapsayan hayatı tehdit edici nitelikteki anjiyonörotik ödemde aşağıda belirtilen önlemler acilen uygulanmalıdır:

Doz aşımı ya da entoksikasyonda, terapötik önlemler ilacın alınma şekli ve zamanı yanında semptomların türüne ve şiddetine göre de değişir. Accuzide’in eliminasyonuna yönelik genel önlemlere (Accuzide alımını takip eden 30 dakika içinde mide lavajı uygulanması, adsorban ve sodyum sülfat verilmesi gibi) ek olarak hayati parametreler yoğun bakım koşullarında izlenmeli ve düzeltilmelidir. Kinapril ve hidroklorotiyazid, diyaliz ile önemli ölçüde uzaklaştırılamaz.

Hipotansiyon mevcutsa, ilk önce izotonik sodyum klorür ve sıvı replasman tedavisi uygulanmalıdır. Yeterli yanıt alınamazsa intravenöz yoldan katekolamin verilebilir. Anjiyotensin II tedavisi denenebilir.

Tedaviye dirençli bradikardi durumunda “pace-maker” uygulanmalıdır.

Su, elektrolit, asit-baz dengesi yanında kan şekeri ve idrarla atılan maddelerin konsantrasyonları sürekli izlenmelidir. Hipokalemi durumunda potasyum desteği gereklidir.

"Aç Mısın?" Sorusuna " Kafayı Yedim, Ziyadesiyle Tokum" diyesim var...

Konu YeK..! tarafından (08 Kasım 2012 Saat 16:46 ) değiştirilmiştir..
YeK..! isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 08 Kasım 2012, 16:49   #2 (permalink)
>>> M..S..D <<<

YeK..! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 21 Ekim 2012
Nerden: Karadeniz
(Mesajlar): 1.043
(Konular): 417
Renkli Para : 47418
Aldığı Beğeni: 222
Beğendikleri: 348
Ruh Halim: Paranoyak
Takım :
Standart

Accolate 20 Mg 56 Film TabletFormülü:
Her bir film tablet etken madde 20 mg zafirlukast (INN) ve yardımcı maddeler laktoz ve titanyum dioksit içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Accolate, yetişkin ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda astımın proflaksisinde ve kronik tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyonları:
Accolate , ürün veya içindeki maddelerden herhangi birine karşı daha önce aşırı duyarlılık göstermiş olan hastalara verilmemelidir. Accolate, orta veya ciddi böbrek bozukluğu olan hastalarda karaciğer bozukluğu veya siroz vakalarında konterandikedir. Hepatitli veya sirozlu hastalarla uzun dönemli çalışmalar yapılmıştır.

Uyarılar/Önlemler:
Accolate, istenen faydanın sağlanabilmesi için, semptomların bulunmadığı dönemlerde bile düzenli olarakm alıınmalıdır. Lökotrien antagonistleri akut astım ataklarının tedavisinde endike değildir, ancak Accolate ile tedavi devam ederken oluşan akut astım ataklarında tedaviye devam edilebilir.
Accolate akut astım ataklarında bronkospazmın çözülmesi sağlamak amcıyla kullanılmaz.
Accolate, labil astımın veya stabil olmayan asrımın tedavisinde değerlendirilmemeiştir.
İnhale veya oral kortikosteroidlerin yerini almak üzere birdenbire Accolete kullanımına başlanmamalıdır.
Ciddi astımı olan hastaları tedavi ederken, steroid azltılması düşünüldüğünde dikkatli olmak gerekir. Ciddi astımı olan hastalarda oral steroidlerin kesilmesini nadiren eozinofilik infiltrasyon tkip eder. Bu da bazen sistemik vaskülitisin klinik özellikleri ile Churg-Strauss sendromu şeklinde görülebilir. Bu vakalarda zeminde Churg-strauss sendromu bulunması nedeniyle, kortikosteroid tedavisinin kesilmesi sonucu, böyle bir klinik tablonun ortaya çıkma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.
Accolete tedavisi sırasında serum transaminazları yükselebilir. Bu yükelme genellikle asemptomatik ve geçicidir ama erken bir hepatotoksisite kanıtını temsil ediyor olabilir.
Karaciğer fonksiyon bozukluğu izlenimini veren bulantı, kusma, karnın sağ üst kadranınd ağrı, yorgunluk letarji, gribe benzer semptomlar, hepatomagali, pruritis ve sarılık gibi semptom veya belirtiler galişirse, serum transaminazları ve özellikle de serum ALT düzeyleri ölçülmeli ve hasta uygun olarak tedavi edilmelidir. İlacı kesme kararı, hastanın bireyesel koşullarına göre, hepatik disfonksiyona karşı Accoalte’in hastaya sağlayacağı klinik faydalar göz önüne alınarak değerlendirilmelidir.
Hepatik sirozuda içeren karaciğer yetmezliği olan hastalarda Accolate kullanımı önerilmez.
Accolate’in gebe kadınlardaki ilaç emniyeti henüz belirlenmemiştir.
Gebelik sırasında tedaviye devam edilmesinden kaynaklanabilecek riskler, elde edilebilecek faydalar karşısında tartılmalı ve Accolate, gebelik sırasında yalnız açıkça ihtiyaç duyulduğu taktirde kullanılmalıdır.
Zafirlukast anne sütüne geçer. Bu nedenle emziren annelere verlmemelidir. Accolate’in araç ve makina kullanma yeteneğini etkilediğini gösteren hiçbir kanıt yoktur.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Accolate, iyi tolere edilir. Accolate kullanımına baş ağrısı veya gastrointestinal bozukluklar ( bulantı, kusma ve karın ağrısı) eşlik edebilir. Bu semptomlar genellikle hafiftir. Ürtiker ve angioödemi içeren aşırı duyarlılık reaksiyonları rapor edilmiştir. Accolate’in kullanıldığı klinik çalışmalar sırasında ender olarak serum transaminaz düzeylerinin yükseldiği gözlemlenmiştir. Bu yükselme, tedaviye devam edilmesi sırasında ya da tedavinin durdurulamsından sonra ortadan kalkmıştır. Nadiren, Accolate tedavisinin durdurulmasından sonra düzelen, ilaca bağlı hepatitle uyan transaminaz profili gözlemlenmiştir. Kontrol gruplarına plasebo verilen klinik çalışmalarda. Accolate kullanan ileri yaştaki hastalarda enfeksiyon insidansının arttığı gözlemlenmiştir. Öncelikle solunum sisteminde görülen bu enfeksiyonlar, genellikle hafif olmuş ve tedavinin durdurulmasını gerektirmemeiştir.

İlaç etkileşimleri:
Accolate, astım ve allerji tedvisinde rutin olarak uygulanan diğer tedavilerle birlikte kullanılabilir. İnhale steroidler, inhale ve oral bronkodilatör tedavi, antibyotikler ve antihistaminikler Accolate ile birlikte herhengi bir advers etkileşim söz konusu ol***sızın doğum kontrol haplarıyla birlikte kullanılabilir. Salisilik asitle (aspirin) birlikte kullanılması, plazmadaki zafirlukast düzeylerinin yaklaşık %45 oranında artmasıyla sonuçlanabilir. Böyle bir yükselmaye, klinikte önemli etkilerin eşlik etme olasılığı uzaktır. Eritromisin ile birlikte kullanılması, zafirlukast düzeylerinin %40 kadar azalmasıyla sonuçlanır. Teofilin ile birlikte kullanılması, zafirlukast plazma düzeylerinin yaklaşık %30 azalmasıyla sonuçlanabilir ama, plazma teofilin düzeylerini etkilemez. Zafirlukast terfenadinle birlikte kullanılması, zafirlukast AUC değerinin %54 azalmasıyla sonuçlanır ama plazma terfenadin düzeylerinde değişme görülmez. Warfarin ile birlikte zafirlukast kullanılması, maksimal prototrombin zamanının % 35 kadar uazamasına neden olur. Bu nedenle Accolate’in warfarin ile birlikte kullanılacağı hastalarda protrombin zamanının izlenmesi önerilir. Bu etkileşim olasılıkla, zafirlukast’ın sitokrom P4502C9 izoenzim sisteminiinhibe etmesinden kaynaklanmaktadır.

Kullanım şekli ve dozu:
Accolate, astım ataklarının önlenmesi amacıyla kullanıldığından, sürekli olarak kullanılmalıdır. Erişkinler ve 12 yaşından küçük çocuklar : Önerilen doz günde 2 defa 20 mg’dır. Bu doz üzerine çıkılmamalıdır, hepetotoksisite gelişebilir. Besinler zafirlukast’ın biyoyararlanımını azalttığından Accolate yemeklerle birlikte alınmamalıdır. YaşlılarYaşlılarda (>65 yaş) zafirlukast klirensi azalır. ve Cmax değerleriyle AUC değeri genç erişkinlerdekinin hemen hemen 2 katıdır. Bununla beraber bu yaş grubundaki birikim astımlı yetişkin hastalarda yapılan çok dozlu çalışmalarla görülenden fazla değildir.Çocuklarda : Accolate’in 12 yaşındanküçük çocuklardaki ilaç emniyeti ve etkinliği henüz saptanmamıştır.Böbrek yetmezliği : Hafif dereceli böbrek bozukluğunda doz ayarlamasına gerek yoktur.Karaciğer Bozukluğu : Stabil alkolik sirozdaki zafirlukast klirensi, Cmax değeriyle AUC değerinin normal erişkinlerdekinin hemen hemen 2 katı olamsına yol açacak derecede azalır.

"Aç Mısın?" Sorusuna " Kafayı Yedim, Ziyadesiyle Tokum" diyesim var...
YeK..! isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 08 Kasım 2012, 19:11   #3 (permalink)
>>> M..S..D <<<

YeK..! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 21 Ekim 2012
Nerden: Karadeniz
(Mesajlar): 1.043
(Konular): 417
Renkli Para : 47418
Aldığı Beğeni: 222
Beğendikleri: 348
Ruh Halim: Paranoyak
Takım :
Standart

AcarosanFormülü:
1 PAKET ALLERGOPEN içinde;
1 şişe benzylpenicilloyl polylysin (PPL) ile,
0.175 mg. PPL
20.0 mg. mannitol (lyophilize toz olarak) PPL,BPO gruplarin poly-L-lysine tasıyıcısıyla yaptığı bilesiktir.BPO grubu, benzylpenicillin ve ilgili antibiyotiklerin Tip 1 allerjisindeki temel belirleyicisidir.

5 şişe Minör Determinant Mixture (MDM) içersinde;
0.6 mg. benzylpenicillin monosodium tuzu
0.5 mg. isodium benzylpenicillote (lyophilize toz olarak)
Minör Determinant Mixture (MDM), penicillin allerjisinin sadece ana determinantlarına degil, diger minör elemanlarına karşı hassasiyeti olan hastalara yönelik allerjenler içerir.

5ml. çözücü sıvı (PPL lyophilisat’ını çözdürmek için) içeren 1 şişe ile 5 adet 1ml lik şişelerde çözücü sıvı içeriği:
0.50 g. Sodium chloride
0.07 g. Disodium hydrogen phosphate
0.04 g. Potassium dihydrogen phosphate
0.005g. Tween 80
0.005g. ad 100ml.
Çözücü sıvılar, Iyophilize (dondurularak kurutulmuş) allerjenlerin çözündürülmesi yoluyla deri testi solüsyonlarının hazırlanmasında rol oynar.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Acarosan ve formları ev tozu akarlarının tam olarak yok edilmesi amacına hizmet eden yepyeni bir ilaçtır.ACAROSANın yapımı Hollanda’ nın Ultrecht şehri üniversitenin ve Mainz’ daki ev biyolojisi araştırma kurumunun ektoparazitoloji laboratuvarlarında akarların yaşam,gelişim ve çoğalmaları ile ilgili yıllar süren araştırmalar sonucunda gerçekleşmiştir.
Acarosan sayesinde akarlar öldükleri gibi aynı zamanda dışkı tozları da tekstil eşyalarından ayrışarak havada uçuşamayacak şekilde topaklaşır.İnce toz parçacıkları daha büyük parçalara dönüşür ve elektrik süpürgesi tarafından kolay çekilebilir hale gelirler.

Akarların hepsi tam olarak (%95-100) öldürülürler.

Akarların ince toz halindeki dışkıları, Acarosan’ın temizleyici ve bağlayıcı özelliği sayesinde kolaylıkla havada uçuşamayacak derecede birleşirler ve büyük topaklar haline gelerek elektrikli süpürgenin vakum etkisi ile kolayca temizlenebilir.

ACAROSAN’ın etki süresi 8-12 ay devam eder.

Kontrendikasyonları:
Yoktur.

Uyarılar/Önlemler:
Yoktur.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Hiçbir yan etkisi ya da advers etkisi rapor edilmemiştir.

İlaç etkileşimleri:
Norodol; amfetamin, antikoagülan, kumarin veya indandione türevleri, antikonvülsanlar, barbitüratlar, antidiskinetikler, antihistaminikler, beta-adrenerjik blokerler, santral sinir sistemi depresanları, dopamin, efedrin, epinefrin, levadopa ile birlikte kullanılmamalıdır. Lityum tuz-larının Norodol ile birlikte yüksek dozda kullanılması halinde hasta dikkatle gözlenmelidir, ensefalopati sendromu ortaya çıkabilir. Bu sendromun ilk belirtileri görülen hastalarda Norodol tedavisi derhal durdurulmalıdır. Haloperidol ve lityumun sürekli beraber kullanımı sonucu, birkaç hastada irreversibl beyin harabiyeti gözlenmiştir. Yüksek dozda Norodol, metildopa’nın etkisini artırır.

Kullanım şekli ve dozu:
1. PPL deri testi daima ilk olarak uygulanmalıdır.MDM deri testi sadece PPL deri testi negatif sonuç vermişse uygulanır.
2. Prick testi olarak uygulanmalıdır.Prick test negatif sonuç vermişse ancak o zaman Intrakutan test formuna geçilebilir.

"Aç Mısın?" Sorusuna " Kafayı Yedim, Ziyadesiyle Tokum" diyesim var...
YeK..! isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 08 Kasım 2012, 19:32   #4 (permalink)
>>> M..S..D <<<

YeK..! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 21 Ekim 2012
Nerden: Karadeniz
(Mesajlar): 1.043
(Konular): 417
Renkli Para : 47418
Aldığı Beğeni: 222
Beğendikleri: 348
Ruh Halim: Paranoyak
Takım :
Standart

AcarilFormülü:
1 PAKET ALLERGOPEN içinde;
1 şişe benzylpenicilloyl polylysin (PPL) ile,
0.175 mg. PPL
20.0 mg. mannitol (lyophilize toz olarak) PPL,BPO gruplarin poly-L-lysine tasıyıcısıyla yaptığı bilesiktir.BPO grubu, benzylpenicillin ve ilgili antibiyotiklerin Tip 1 allerjisindeki temel belirleyicisidir.

5 şişe Minör Determinant Mixture (MDM) içersinde;
0.6 mg. benzylpenicillin monosodium tuzu
0.5 mg. isodium benzylpenicillote (lyophilize toz olarak)
Minör Determinant Mixture (MDM), penicillin allerjisinin sadece ana determinantlarına degil, diger minör elemanlarına karşı hassasiyeti olan hastalara yönelik allerjenler içerir.

5ml. çözücü sıvı (PPL lyophilisat’ını çözdürmek için) içeren 1 şişe ile 5 adet 1ml lik şişelerde çözücü sıvı içeriği:
0.50 g. Sodium chloride
0.07 g. Disodium hydrogen phosphate
0.04 g. Potassium dihydrogen phosphate
0.005g. Tween 80
0.005g. ad 100ml.
Çözücü sıvılar, Iyophilize (dondurularak kurutulmuş) allerjenlerin çözündürülmesi yoluyla deri testi solüsyonlarının hazırlanmasında rol oynar.
Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Akar ve allerjenleri düşük ısılarda yok eden akarisid etkili yıkama katkısı

Kontrendikasyonları:
Yoktur.

Uyarılar/Önlemler:
Yoktur.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Hiçbir yan etkisi ya da advers etkisi rapor edilmemiştir.

İlaç etkileşimleri:
Norodol; amfetamin, antikoagülan, kumarin veya indandione türevleri, antikonvülsanlar, barbitüratlar, antidiskinetikler, antihistaminikler, beta-adrenerjik blokerler, santral sinir sistemi depresanları, dopamin, efedrin, epinefrin, levadopa ile birlikte kullanılmamalıdır. Lityum tuz-larının Norodol ile birlikte yüksek dozda kullanılması halinde hasta dikkatle gözlenmelidir, ensefalopati sendromu ortaya çıkabilir. Bu sendromun ilk belirtileri görülen hastalarda Norodol tedavisi derhal durdurulmalıdır. Haloperidol ve lityumun sürekli beraber kullanımı sonucu, birkaç hastada irreversibl beyin harabiyeti gözlenmiştir. Yüksek dozda Norodol, metildopa’nın etkisini artırır.

Kullanım şekli ve dozu:
1. PPL deri testi daima ilk olarak uygulanmalıdır.MDM deri testi sadece PPL deri testi negatif sonuç vermişse uygulanır.
2. Prick testi olarak uygulanmalıdır.Prick test negatif sonuç vermişse ancak o zaman Intrakutan test formuna geçilebilir.

"Aç Mısın?" Sorusuna " Kafayı Yedim, Ziyadesiyle Tokum" diyesim var...
YeK..! isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 08 Kasım 2012, 19:35   #5 (permalink)
>>> M..S..D <<<

YeK..! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 21 Ekim 2012
Nerden: Karadeniz
(Mesajlar): 1.043
(Konular): 417
Renkli Para : 47418
Aldığı Beğeni: 222
Beğendikleri: 348
Ruh Halim: Paranoyak
Takım :
Standart

Abelcet 100 Mg 1 FlakonFarmakolojik özellikleri:
Endikasyonları:
Antifungal ajandır. Duyarlı Candida türleri, Cryptococcus neoformans, Aspergillus türleri, Mucor türleri, Sporothrix schenkü, Blastomyces dermatitidis, Coccidioides immitis ve Histoplasma capsulatum’un neden olduğu, konvansiyonel amfoterisin B tedavisine intoleransı olan veya dirençli hastalarda invazif fungal enfeksiyonların tedavisinde endikedir. Doz. İV yolla uygulanmalıdır. Erişkin ve çocuklarda günlük doz tek infüzyon şeklinde 5 mg/kg’dır. 2.5 mg/kg/saat oranında uygulanmalıdır, infüzyon süresi 2 saati geçerse, her 2 saatte bir, infüzyon torbası sallanarak içerik karıştırılmalıdır.

Kontrendikasyonları:
Oluşabilecek alerjik reaksiyonlara karşı dikkatli olunmalıdır. Şiddetli solunum güçlüğü görülürse, uygulama durdurulmalıdır. Tedavi süresince, serum kreatinin, karaciğer fonksiyon testleri, serum elektrolitleri ve kan sayımı periyodik aralıklarla kontrol edilmelidir. Kortikosteroid ve kortikotropin (ACTH) ile birlikte kullanıldığında, kalp fonksiyon bozukluğuna eğilimi arttırarak hipokalemiyi güçlendirebilir. Antineoplastiklerle birlikte kullanımı, renal toksisite, bronkospazm ve hipotansiyonu arttırabilir. Sikiosporin A ile artan nefrotoksisite görülebilir. Dijital gllkozitleriyle hipokalemi ve dijital toksisitesi görülebilir. Flusitozinle birlikte kullanıldığında, flusitozinin toksisitesi artabilir. Ketokonazol, mikonazol, klotrimazol ve flukonazol gibi imidazollerle antago-nizma rapor edilmiştir. Lökosit transfüzyonu ile birlikte uygulanmamalıdır. Renal toksisite özelliği taşıyan diğer preparatlarla birlikte kullanılmamalıdır. Kesin gerekli görülmedikçe gebelerde ve süt veren annelerde kullanılmamalıdır. Enfüzyon için sadece şekerli çözeltilerden yararlanılmalıdır. SF solüsyonları, diğer ilaçlar ve elektrolitlerle karıştırılmamalıdır. Preparat 2-8°C’de saklanmalıdır. Titreme, ateş, serum kreatininde artış, bulantı, hipotansiyon, hipertansiyon, solunum yetmezliği, kusma, sepsis, baş ağrısı, hipokalemi, enfeksiyon, renal yetmezlik, anemi, trombositopeni, kızarıklık ve göğüs ağrısı gibi yan etkiler görülebilir.

Uyarılar/Önlemler:

Kullanım şekli ve dozu:
İV yolla uygulanmalıdır. Erişkin ve çocuklarda günlük doz tek infüzyon şeklinde 5 mg/kg’dır. 2.5 mg/kg/saat oranında uygulanmalıdır, infüzyon süresi 2 saati geçerse, her 2 saatte bir, infüzyon torbası sallanarak içerik karıştırılmalıdır.

"Aç Mısın?" Sorusuna " Kafayı Yedim, Ziyadesiyle Tokum" diyesim var...
YeK..! isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 14 Kasım 2012, 20:09   #6 (permalink)
>>> M..S..D <<<

YeK..! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 21 Ekim 2012
Nerden: Karadeniz
(Mesajlar): 1.043
(Konular): 417
Renkli Para : 47418
Aldığı Beğeni: 222
Beğendikleri: 348
Ruh Halim: Paranoyak
Takım :
Standart

A-per Şurup 120 Mg 100 MlEndikasyonları:
Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Soğuk algınlığından ileri gelen ağrılarda, çocuklardaki döküntülü hastalıkların sebep olduğu ateşli durumlarda ve ağrılarda, baş, diş, migren, adele ağrılarında, aşı reaksiyonlarında, nevraljide kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Karaciğer ve böbrek fonksiyonları bozuk olanlar ve karaciğere etki eden ilaç kullanan hastalarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:
Doktor tavsiyesi olmadan 5 günden fazla süren ağrılarda 39.5 °C fazla ateşi olanlarda 3 günden daha uzun süren ateşte veya tekrarlayan ateşli vakalarda kullanılmamalıdır. Kalp, akciğer hastaları ile anemisi olanlarda dikkatli verilmelidir.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Çok hassas bünyelerde ciltte kızarıklıklar ve döküntüler görülebilir. Yüksek dozlarda ilaç alındığında karaciğer ve böbreklerde harabiyete yol açabilir.

İlaç etkileşimleri:
Barbitüratlar ve diğer antikonvülsanlar, kloramfenikol, desipramin, deksorubisin ve uzun süreli tedavilerde antikoagülan ilaçlarla etkileşme ihtimali vardır.

Kullanım şekli ve dozu:
3 aylık ile 1 yaş arsındaki çocuklar; yarım veya 1 ölçek, 1 ile 6 yaş arasındaki çocuklar; 1.5 ile 2 ölcek günde 3-4 defa verilir.

"Aç Mısın?" Sorusuna " Kafayı Yedim, Ziyadesiyle Tokum" diyesim var...
YeK..! isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 14 Kasım 2012, 20:10   #7 (permalink)
>>> M..S..D <<<

YeK..! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 21 Ekim 2012
Nerden: Karadeniz
(Mesajlar): 1.043
(Konular): 417
Renkli Para : 47418
Aldığı Beğeni: 222
Beğendikleri: 348
Ruh Halim: Paranoyak
Takım :
Standart

A-nox Fort 550 Mg 10 TabletEndikasyonları:
-Poliartrik kronik romatizma, antikozlu spondiloartri, romatoid artrit juvenil artritis,. Oste oarrit ve akut gut.-Travmatik ve ortepedik kemik ameliyatları.- Diş çekimi- Ağız içi ameliyatları.

Kontrendikasyonları:
Etken maddeye aşırı duyarlılarda aspirin v.b. allerjik reaksiyonlar gösterenlerde, aktif mide-duodenum ülseri bulunanlarda ve ülserasyon ile kanamaya eğilimli olanlarda, böbrek ve karaciğer bozukluğu olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:
Kalp yetmezliği ve fonksiyon renal hepatik yetmezlikte dikkatle kullanılmalıdır. Sürrenal fonksiyon testi yapılacak hastalarda tedaviye 48 saat ara verilmelidir.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Alerjik reaksiyonlar, hemoglobin/hemotokrit seviyesi düşmesi, ağız kuruluğu, iştah azalması, mide bulantısı, kusma, epigastrik bölogede veya karında ağrı, kabızlık, mide barsaktan kan kaybı, arter basıncı yükselmesi, çarpıntı, baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç etkileşimleri:
Naproksen sodyum hidantoin. Sülfanomid sülfonilüleler gibi proteinlere yüksek oranda bağlanan ilaçları bu bağlarından koparıp yerlerine kendisi bağlanacağından bu ilaçların etkisini arttırabilir. Bu tür durumlarda doz ayarlaması yapılamalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:
Başlama dozu olarak günde iki defa bir tablet ya da iki deefa yarım tablet, tavsiye edilir, ilk doz sabah ikinci 12 saat sonra alınmalıdır.

"Aç Mısın?" Sorusuna " Kafayı Yedim, Ziyadesiyle Tokum" diyesim var...
YeK..! isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 14 Kasım 2012, 20:11   #8 (permalink)
>>> M..S..D <<<

YeK..! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 21 Ekim 2012
Nerden: Karadeniz
(Mesajlar): 1.043
(Konular): 417
Renkli Para : 47418
Aldığı Beğeni: 222
Beğendikleri: 348
Ruh Halim: Paranoyak
Takım :
Standart

A-ferin 30 Forte Film TabletFormülü:
Paracetamol 650 mg
Chlorpheniramine maleate 4 mg

Endikasyonları:
Grip ve soğuk algınlığına bağlı burun tıkanıklığı ve burun akıntısı, aksırma, burun ve boğazda kaşıntı, baş ağrısı, adale ağrısı, boğaz ağrısı, vücut kırıklığı, ateş, nezle, gözlerde sulanma ve kaşıntı gibi durumlarda kullanılır.
Kontrendikasyonları:
Etken maddelerden birine karşı aşırı duyarlılık halinde kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:
A-ferin forte tablet, sedasyona yol açabilir. Bu nedenle dikkat gerektiren makinalarda çalışanlarda, tehlikeli ve/veya yüksek yerlerde çalışanlarda veya vasıta kullananlarda kazaya neden olabileceğinden A-ferin forte tablet kullanımı sırasında bu gibi işler yapılmamalıdır. Hipertansiyon, ciddi kardiyovasküler bozukluk, hipertiroidizm, diyabet, astma, glokom, amfizem, kronik akciğer hastalığı, böbrek bozukluğu, prostat hipertrofisine bağlı idrar retansiyonu gibi durumlarda dikkatli kullanılmalıdır. Hastalık belirtilerinin düzelmemesi veya 3 günden fazla ateş halinde doktorunuza danışınız.

7 günden fazla kullanılmamalıdır. Doktor tarafından önerilmedikçe gebe ya da emziren kadınlarda kullanılmamalıdır. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Kullanırken ilaç etkileşmeleri göz önüne alınmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Deri döküntüsü, görme bulanıklığı, taşikardi, baş dönmesi, nadiren gastrointestinal bozukluk, sedasyon, ağız kuruluğu görülebilir.

İlaç etkileşimleri:
Antihistaminikler alkol ve antidepresanların etkilerinde artmaya yol açabilirken fenilpropanolamin’in b-adrenerjik blokerlerle beraber kullanılması taşikardiye neden olabilir. MAO inhibitörleri antihistaminiklerin antimuskarinik ve merkezi depresan etkileri ile fenilpropanolamin’in vazopressör ve kardiyak stimulan etkilerinde artışa, etki sürelerinde uzamaya neden olabilirler. Birlikte kullanılmamalıdır. Antiepileptikler, barbitüratlar, trisiklin antidepresanlar, alkol, parasetamol’ün yarı ömrünü uzatabilirler. Antikonvülzanlar ve steroid yapılı oral kontraseptifler uzun süre kullanıldığında karaciğerde enzim indüksiyonu yapabilirler. Buna bağlı olarak parasetamol’ün etkinliğinde azalma görülebilir.
Metaklopramid parasetamol absorbsiyonunu hızlandırabilir.

Kullanım şekli ve dozu:
12 yaş ve üzerinde:
Günde; 6 saat ara ile 1 tablet önerilir. Gereğinde 4 saat ara ile 1 tablet uygulanabilir. Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.
Şurup:günde;1-2 yaş arası çocuklarda 4-6 saat arayla 1/2 ölçek, 2-6 yaş arası çocuklarda 4-6 saat arayla 1 ölçek ve 6-12 yaş arası çocuklarda 4-6 saat arayla 2 ölçektir.3 yaş altındaki çocuklarda hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ:
Doz aşımı halinde; baş ağrısı, baş dönmesi, gerginlik, konfüzyon, halusinasyon, konvülziyonlar, taşikardi, aritmi görülebilir.
Gastrik lavaj yapılıp semptomatik tedavi uygulanmalıdır.
Aktif kömür veya spesifik parasetamol antidotu olan N-asetil sistein ilk 16 saat içinde uygulanır. N-asetil sistein uygulanacaksa önceden verilen aktif kömür ya lavaj ile temizlenmeli veya verilmemelidir. Hemodiyaliz ve hemoperfüzyon yapılabilir.

"Aç Mısın?" Sorusuna " Kafayı Yedim, Ziyadesiyle Tokum" diyesim var...
YeK..! isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
a-zye ilaçlar, adan, antibiyotik, bütün ilaçlar, depresan, doz aşımı, farmokolojik özellikleri, film tablet, gerekli, gerekli bilgiler, hakkında, ilaç bilgileri, ilaç listesi, ilaç prospektüsleri, ilaçlar, kas gevşeticiler, krem, kullanım şekli, prospektüsleri, yan etkileri, İlaç, zye


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557