Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Sağlık Sağlık hakkındaki tüm bilgileri ve habeleri bu bölümde bulabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 14 Şubat 2013, 13:43   #1 (permalink)
<b>Hayat'a fransız kadın`♥<b>


คqåтђค - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 06 Ağustos 2011
Nerden: ★ Ankara ★
Yaş: 28
(Mesajlar): 12.069
(Konular): 3051
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 1005627
Aldığı Beğeni: 1563
Beğendikleri: 1127
Ruh Halim: Meskul
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Teşekkür Plaketi 
คqåтђค - AİM üzeri Mesaj gönder
Yeni Yürüyüş Sırasında Vücutta Devreye Giren İşlemler

Vücudumuzdaki Mükemmel Organizasyon: Hayati İşlemler Aynı Anda Nasıl Gerçekleşiyor?

Karanlık ortamda fotoğraf makinesinin flaşının patlaması anahtarı çevirdiğimiz zaman arabanın motorunun hareket etmek üzere çalışması bilgisayarımızın istediğimiz işlemleri büyük bir hızla gerçekleştirmesi… Burada sadece birkaç kelime ile anlattığımız işlemlerin olması için çok fazla sayıdaki parçacık birbiri ile uyum içinde çalışırlar. Tıpkı örnek verilen teknolojik aletler gibi dünyadaki tüm olaylar ve kainat da mükemmel bir uyumun eseri olarak kusursuz biçimde çalışmaktadır. Bu mükemmel organizasyonun en dikkat çekici olanlarından biri de kendi vücudumuzda gerçekleşir. Bu öylesine bir organizasyondur ki insanın gülme konuşma gözünü açıp kapama yürüme tanıma anlama gibi sayarak bitiremeyeceğimiz birçok işi aynı anda yapabilmesine olanak tanır bu sırada bizim için hayati önem taşıyan görevleri de yerine getirir. Üstelik tüm bu işlemler saniyenin binde biri kadarlık bir zamanda çok hızlı olarak gerçekleşir. Çünkü Yüce Allah vücudumuzdaki tüm sistemleri birbiriyle uyum içinde tam ihtiyaca yönelik ve kusursuz olarak yaratmıştır. Günlük hayatımızda yürümek nefes almak çevremize bakmak tanıdık biriyle selamlaşmak gibi bize oldukça sıradan görünen davranışlarımızda vücudumuzdaki her hücrenin üzerinde bu üstün akıl ve şuur tecelli eder ve yaptığımız işle ilgili olarak organ ve dokularımız birbiriyle olağanüstü bir koordinasyon ve denge içinde çalışır.

Yürüyüş Sırasında Vücutta Devreye Giren İşlemler

Yürümek hepimizin küçük yaşlarda öğrendiği ve çok basit olarak kabul ettiği bir işlemdir. Oysa sadece tek bir adım atmamız için vücudumuzda çok farklı sistemler devreye girer ve her biri aynı anda aynı hızda çalışarak adım atmamızı mümkün kılar. Üstelik bu sistemler öylesine organize çalışır ki bir adım attıktan sonra diğer adımımızı atmak için beklememize dahi gerek kalmaz. Yürümek için gerçekleşen işlemleri ancak bir genelleme yaparak sıralayabiliriz. Sıralama yaparak yazmak durumunda olduğumuz tüm bu işlemlerin vücudumuzda “aynı anda” gerçekleşmesi ise elbette büyük bir mucizedir.

16 kilogram ağırlığında olan kemiklerimizin kendisinin en az 3-4 misli ağırlıkta olan vücudumuzu kırılmadan taşıyabilmesi

Yürümek için attığımız her adımda vücut ağırlığımız nedeniyle yerden vücudumuza doğru oluşan tepki kuvvetinin omurganın 33 tane küçük kemikten oluşan kıkırdak yapısı ve S şeklindeki kıvrımlı özelliği sayesinde "kuvvet dağıtıcı" etki yaparak azaltılması

Son derece hassas bir ayar ile kemiklere bağlanan kasların 100’e yakınının yürüme işlemi sırasında çalışması

Ayakların kavisli ve tabanın vücut ağırlığının olumsuz etkisini yok eden yastığa benzer özel şekli

Beyincik iç kulak ve iç kulaktaki tüycükler arasındaki koordinasyon sayesinde dengemizi korumamız yürümemizi sağlayan işlemlerden sadece birkaçıdır.


Üstelik yürümemiz için böylesi kompleks sistemler devreye girerken biz aynı anda konuşur nefes alır gözlerimizi kırpar başımızı sağa sola çevirir çevremizdeki objeleri isimleri ile birlikte tanırız. Burada birkaç cümle ile ifade ettiğimiz bu işlemlerin aynı anda gerçekleşmesi vücudumuzdaki mükemmel yaratılışı bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Tanıdık Biriyle Karşılaşıldığında…

Herhangi bir yerde tanıdık biri ile karşılaştığımızda vücudumuzda bu yeni duruma karşı muhteşem bir organizasyon oluşur. Aynı anda devreye giren bu işlemleri şöyle sıralayabiliriz:

Tanıma işlemi öncelikle görme ile başlar. Karşımızdaki kişinin vücudundan yansıyan ışık saniyede 10 trilyon foton (ışık parçacığı) geçecek şekilde gözbebeğine varır. Işık önce bu merceğin daha sonra da göz yuvalarını dolduran sıvının içinden geçer ve retinanın üzerine düşer. Retinanın üzerinde renkleri seçebilen "koni hücreler" ile aydınlık ve karanlığı ayırt edebilen "çubuk hücreler" olmak üzere yüz milyon hücre vardır. Retina hücreleri karmaşık kimyasal işlemler sayesinde fotonları algılar ve elektrik sinyalleri üretir. Retinadan gelen elektrik uyarısı bu sayede bir nörondan diğer nöron hücresine iletilerek ilerler ve beynin görme korteksine gider. Bu sayede tanıdığınız kişinin görüntüsü kusursuz bir biçimde beynin korteks merkezinde oluşur.

Bu kişinin tanıdık biri olduğunun algılanması için hafıza hücreleri yoklanır ve kişinin yüzü ile hafızadaki bilgiler karşılaştırılır. Hatta beyin korteksindeki görüntüde yüzü ile hafızadaki yüz bilgisi karşılaştırılır ve bu kişideki bir değişiklik (saçını kestirmesi yüzünün solgunluğu vb gibi) hemen algılanır.

Buraya kadar gerçekleşen binlerce kompleks işlem muazzam bir hızda gerçekleşir ve biz karşımızdaki kişiyi hemen tanır gülümser selamlaşır ve konuşmaya başlarız. Bu kez küçük bir tebessümün sağlanması için 17 kas aynı anda görevi doğru yaparak çalışmak zorundadır. 17 kastan bir tanesi çalışmasa veya görevini yanlış yapsa gülümseme gerçekleşmez üstelik yüzdeki ifade de anlamsızlaşır.

Konuşmak ve selamlaşmak için de özel bir çaba harcamayız. İstediğimiz sözcüklerin ağzımızdan dökülmeleri için ses tellerinin hangi açıklıkta ne kadar titreşmesi gerektiğini ağzımızdaki dilimizdeki boğazımızdaki yüzlerce kastan hangilerini hangi sıra ile kaç defa ne oranda kasıp gevşeteceğimizi ciğerlerimize kaç santimetreküp hava alıp bu havayı hangi hız ve aralıklarla boşaltmamız gerektiğini oturup da hesaplamayız. Zaten istesek de bunları yapamayız. Çünkü ağzımızdan çıkan tek bir kelimenin oluşumu Yüce Allah’ın ilhamıyla solunum sisteminden sinir sistemine kaslardan kemiklere kadar uzanan pek çok yapının uyumlu çalışmasının bir sonucudur.


Yüce Allah insanı kusursuz bir şekilde yaratmıştır. İnsan vücudu Yüce Allah'ın gücünü ve sonsuz ilmini kanıtlayan delillerden yalnızca biridir. Aklını ve vicdanını kullanabilen herkes bu açık gerçeği görür. Rabbimiz’in yaratma sanatı ayetlerde şu şekilde bildirilmiştir:

“Ey insan 'üstün kerem sahibi' olan Rabbine karşı seni aldatıp-yanıltan nedir? Ki O seni yarattı 'sana bir düzen içinde biçim verdi' ve seni bir itidal üzere kıldı. Dilediği bir surette seni tertib etti.” (İnfitar Suresi 6-8)
Her Saniye İşlenen Milyarca Bilgi Allah’ın Kontrolündedir

Vücuttaki kusursuz uyumun ilk şartı doğru bilgi teminidir. Ancak doğru bilgilerin elde edilmesiyle yeni değerlendirmeler yapılabilir. Bunun için de vücutta muhteşem bir haber alma ağı mevcuttur.

Koordine edilmiş bir hareketi yapabilmek için herşeyden önce o hareketle ilgili vücut organlarının konumlarının ve birbirleriyle ilişkilerinin bilinmesi gereklidir. Bu bilgi gözlerden iç kulaktaki denge mekanizmasından kaslardan eklemlerden deriden kemiklerden gelir. Her saniye milyarlarca bilgi işlenir değerlendirilir ve bunlara göre yeni kararlar verilir. Siz uykudayken bile hayati organlarınız sinir sisteminin bir bölümünden -alt beyin ve omurilikten- gelen emirler sayesinde çalışmaya devam eder. Kalbiniz atar akciğerleriniz çalışır ve nefes alırsınız.

Vücudun çalışma sisteminde hiçbir bilgisayarın ulaşamayacağı bir bilgi-işlem hızı vardır. En basit bir işten en zor işlere kadar her ne yaparsanız yapın vücudunuzda olağanüstü hesaplamalar yapılır.

Açıkça görülmektedir ki bu anlatılanların hepsi sonsuz kudret gerektiren bir yaratılış sonucunda gerçekleşir. Bu sonsuz kudret ise tüm evreni yaratmış olan üstün güç sahibi Allah'a aittir. Bir Kuran ayetinde şöyle buyrulmuştur:

“… Hayır göklerde ve yerde her ne varsa O'nundur tümü O'na gönülden boyun eğmişlerdir.” (Bakara Suresi 116)

Siz Bu Yazıyı Okurken…

Vücudunuzdaki sistemler her saniye kusursuz biçimde çalışmasını sürdürmektedir. İşte bu organizasyon sayesinde çevrenizdeki sesleri duyabilir aynı anda okuduğunuz yazıyı görür ve anlarsınız. Bu sırada kalbiniz atmayı burnunuz koku almayı akciğerleriniz nefes alıp vermeyi sürdürür sürekli olarak gözlerinizi kırpar ve yutkunursunuz belki yanınızda olan bir fincan çayı yudumlarsınız o sırada sindirim sisteminiz devreye girer. Ayrıca hiçbir şey yiyip içmeseniz bile bir süre sonra acıktığınızı hissedersiniz. İlginç olan nokta tüm bu işlemler gerçekleşirken sizin okuma ve anlama işini sürdürmeye devam etmenizdir. Niyetiniz tek bir noktaya okumaya ve anlamaya hedeflendiği halde kendi isteminiz dışında vücudunuzdaki organizasyon hayatınızı devam ettirmeye çalışır üstelik bu işlemler sizin böyle bir talebiniz olmadığı halde gerçekleşir. Elbette ki bu kusursuz koordinasyon insanın kendi başına gerçekleştireceği bir işlem değildir. Hiçbir insan hayatı boyunca okurken “gözlerim kurumasın diye gözlerimi kırpmam gerekir” veya koşarken “nefesimi ayarlamam gerekir” diye düşünmez. Çünkü bunlar otomatik olarak gerçekleşir. Belki de bu güne kadar üzerinde hiç düşünmediğiniz size son derece sıradan gelen hareketler aslında vücudunuzda çok detaylı bir organizasyonun var olduğunu gösterir ve Yüce Allah’ın üstün aklını yaratış sanatının kusursuzluğunu sergiler. Yüce Allah Kuran ayetlerinde yarattıklarının muhteşem bir uyum içinde olduğunu şöyle haber verir:

“O biri diğeriyle 'tam bir uyum’ (mutabakat) içinde yedi gök yaratmış olandır. Rahman (olan Allah)ın yaratmasında hiçbir 'çelişki ve uygunsuzluk’ (tefavüt) göremezsin. İşte gözü(nü) çevirip-gezdir; herhangi bir çatlaklık (bozukluk ve çarpıklık) görüyor musun? Sonra gözünü iki kere daha çevirip-gezdir; o göz (uyumsuzluk bulmaktan) umudunu kesmiş bir halde bitkin olarak sana dönecektir.” (Mülk Suresi 3-4)
(makale harun yahya)

Bu makale İlmi Mercek Dergisi 36. sayı (Haziran 2007) 24. sayfada yayınlanmıştır.
Yinede sen ; son sevdigim
uğruna sevgiler aşklar tükettigim.İLLede sen tek bildigim
คqåтђค isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
devreye, giren, sırasında, vücutta, yürüyüş, İşlemler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557