Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Sağlık Sağlık hakkındaki tüm bilgileri ve habeleri bu bölümde bulabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 14 Şubat 2013, 14:22   #1 (permalink)
<b>Hayat'a fransız kadın`♥<b>


คqåтђค - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 06 Ağustos 2011
Nerden: ★ Ankara ★
Yaş: 28
(Mesajlar): 12.069
(Konular): 3051
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 1005627
Aldığı Beğeni: 1563
Beğendikleri: 1127
Ruh Halim: Meskul
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Teşekkür Plaketi 
คqåтђค - AİM üzeri Mesaj gönder
Yeni Vücudumuzu Ayakta Tutan Hormon Dengesi

Vücudumuzu Ayakta Tutan Hormon Dengesi

Hormonlar hücreler arasındaki mesaj trafiğini nasıl sağlar?

Kan dolaşımının vücudumuzdaki haberleşme ağı üzerindeki etkisi nedir?

Sinir sisteminin ve hormon sisteminin neden birlikte çalışması gerekir?

Hormon sisteminin yöneticisi ve düzenleyicisi olan hipofiz bezinin ses telleri üzerinde nasıl bir etkisi vardır?

İnsan vücudu 100 trilyon müzisyenin bir araya gelmesiyle oluşmuş dev bir orkestraya benzer. Bu orkestra 24 saat eşsiz besteleri seslendirir. Müzik kimi zaman hızlanır kimi zaman yavaşlar. Kimi zaman tempolu kimi zaman sakin bir melodi seslendirilir. Ancak orkestradaki müzisyenler aralarındaki kusursuz uyumu hiçbir zaman kaybetmezler. Peki bu eşsiz senfoninin bu denli uyumlu çalışmasına vesile olan nedir? Nasıl olur da trilyonlarca müzisyen aynı anda ortak notaları farklı müzik aletleriyle çalabilir?

Bu soruların cevabı açıktır: İnsan vücudundaki 100 trilyon hücrenin bu derece uyumlu bir şekilde birbirine bağlanmasını sağlayan Yüce Allah'ın sonsuz ilminin örneklerinden biri olan hormonlardır.

Hormonların Görevi Nedir?

Hormonlar hücreler arasındaki mesaj trafiğini sağlamakla görevli olan proteinlerdir. Vücudun büyümesi üremenin düzenlenmesi vücuttaki iç denge sinir sistemindeki koordinasyon ve daha birçok işlem hormonların gereken yerlere ulaştırdıkları mesajlar sonucunda gerçekleşir.
Vücudumuzdaki bu mükemmel koordinasyona bir müdahalenin gerçekleşmesi mümkün değildir. Örnek olarak yediğiniz besinlerin sindirimi sırasında salgılanmakla görevli olan sekretin hormonunu ele alalım. Sizin belki de böyle bir hormonun varlığından haberiniz bile yokken sindirim sırasında bu hormon salgılanmaya başlanır ve bu sayede bağırsaklarınızın vücudun ürettiği asitten zarar görmesi engellenir. Bunu engellemeniz ya da değiştirip başka bir yöntemle kendinizi koruma altına almanız mümkün değildir. Bu vücuttaki diğer bütün organlar enzimler sistemler için de geçerli olan bir durumdur.

İnsan bedeninde bulunan yüz trilyon hücrenin her biri büyük bir uyum içerisinde çalışmaktadır. Siz bu yazıyı okurken bedeninizin hangi bölgesinde hangi hücrelerin neye ne kadar ihtiyaçları oldukları hesaplanmakta hangi görevleri yapmaları gerektiği belirlenmekte hücrelerin ihtiyaçlarını karşılayacak önlemler alınmakta ve hücrelere ne yapmaları gerektiği teker teker bildirilmektedir. 24 saat aralıksız çalışarak hücreler içerisindeki bu olağanüstü bilgi trafiğinin yönetilmesine ve düzenlenmesine vesile olan kusursuz sistem hormonal sistemdir.

Hormon Sisteminin Sinir Sistemiyle Ortak Faaliyetleri

Uçaklarda uzay mekiklerinde hatta bazı modern otomobillerde aracın o anki durum ve kapasitesini denetleyen kontrol bilgisayarları vardır. Ancak insanların 20. yüzyılda geliştirdiği bu sistemlerden binlerce yıl önce söz konusu denetim sistemlerinin en mükemmeli zaten yeryüzünde mevcuttu. Üstelik insanın kendi bedeninin içerisinde...

İşte insan vücudundaki bu kontrol ve denetim mekanizmasını oluşturan bir kablo ağı boyunca uzanan sinir sistemi ve kimyasal uyarıları değerlendiren hormonal sistemdir. Bu sistemler insanın hayal gücünün alamayacağı kadar yüksek bir teknolojiye sahiptir. Örnek verecek olursak:

Her iki sistem de büyük ölçüde klasik etki-tepki prensiplerine göre çalışır. Kontrol merkezinden gönderilen bir mesaj hedef organın aktivitesinin artırılmasına veya azaltılmasına neden olur. Sürekli bilgi akışı sayesinde her an değerlendirmeler yapılır ve bu değerlendirmelere göre yeni emirler gönderilir. Her saniye milyonlarca bilgi işlenir.

Sinir sistemi bilgi akışını bütün vücudu adeta bir kablo ağı gibi saran sinirler yoluyla sağlar. Bu sistem ve hormon sistemi birçok noktada birlikte çalışır. Örneğin adrenalin hormonunun salgılanması için sinir sisteminden gelecek uyarılara ihtiyaç vardır.

Hormonal sistemdeki haberleşme ağı bedenimizdeki kan dolaşımı sayesinde kurulur. Hormonal bir bez mesaj taşıyan molekülleri doğrudan kana salgılar. Kan yoluyla bütün vücuda yayılan bu mesajlar hedef organa ulaştığında bu organı harekete geçirir. Bu işlem bize hormonal sistem ve dolaşım sistemi arasındaki kuvvetli bağı gösterir. Hormon sistemi ve sinir sistemi arasında bulunan bağlantıyı da hatırlayacak olursak hormon-sinir-dolaşım sistemlerinin tümünün aynı anda var olması gerektiğini görürüz.

Hücreler ve Hormonlar Arasındaki Mükemmel Eşleşme

Hormonlar genel olarak insan vücudunun iç ortamını düzenlemek üzere programlanmış ve kodlanmış bir sinyal grubu olarak tanımlanır. Bu sinyallerin her biri farklı organ ve dokulardaki hücreleri uyarır. Bir hormon hedefteki hücreye varıncaya kadar geçtiği birçok dokuda fark edilmez. Bu noktada akla şöyle bir soru gelmektedir: Hedef hücre kendi hormonunu nasıl tanır?

Hormonların hedeflediği hücrelerin yüzeylerinde bir anten (algılayıcı) bulunmaktadır. Bu anten ile tam olarak birleşen hormon hedefteki hücrenin bilgisiyle kodlanmıştır. Bu sayede gönderilen hormon hiçbir zaman yanlış antene bağlanmaz veya yanlış organ ya da doku uyarılmaz. (Eldra Pearl Solomon Introduction to Human Anatomy and Physiology s.132)

Hormon molekülünün hücrenin yüzeyinde bulunan antene kenetlenmesiyle birlikte hücrenin içinde bir dizi zincirleme reaksiyon gerçekleşir. Bu reaksiyonlar sonucunda hücre kendisine emredilen görevi yerine getirir.

Bu olay şöyle gerçekleşir: Örneğin gönderilen emir hücreye özel bir protein üretmesini emrediyorsa hücrenin içinde bulunan çeşitli enzimler harekete geçer. Bu enzimler hücrenin bilgi bankası olan DNA'ya giderek üretilmesi gereken proteine ait bilgiyi bulur ve kopyalar. Böylece gerekli proteinin üretimi başlamış olur.

Sistemin elemanları adeta bir zincirin halkaları gibi çalışır. Bu halkalardan herhangi birinin görevini yapamaması zincirin kopmasına başka bir deyişle bütün sistemin bozulmasına neden olacaktır. Böyle bir aksaklığın sonuçları vücut için çok tehlikelidir; hatta kimi zaman ölümle dahi sonuçlanabilmektedir.

Hormonlar Nasıl Paketleniyor?

Bir otomobil fabrikasında üretilen bir aracın farklı parçaları -şase kaporta camlar motor koltuklar- farklı imalathanelerde üretilip daha sonra bir araya getirilirler. Bazı hormonların üretimlerinde de aynı planlama söz konusudur.

DNA'daki bilgiler doğrultusunda ribozomlarda üretilen farklı parçalar hücre içerisindeki madde iletimini sağlayan endoplazmik retikulum bölgesinde biraraya getirilip daha sonra fabrikada olduğu gibi farklı bir bölgeye -golgi cisimciğine- iletilir ve hormon burada kullanılabilir hale getirilir.

Kullanılabilir hale getirilen hormon molekülünün hücreye doğru yapacağı uzun yolculuğa çıkmadan önce önünde son bir engel kalır. Hedefteki hücreye giderken dolaşım sistemi içerisinde uzun bir yol kat edecek olan hormonun üç boyutlu mükemmel yapısını yolculuk boyunca koruması gerekir. Aksi takdirde hormon yolda bozulur ve hedef hücreleri etkileyemeyecek hale gelir. Ancak bu tehlikeye karşı tedbir alınmıştır. Golgi cisimciğine getirilmiş olan hormon molekülü burada ince bir zardan oluşan özel bir paketle kaplanır. Artık hormon molekülü yapacağı uzun yolculuğa hazırdır.

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Üretimi yapan hücreler hormonları kendileri kullanmayıp dış ortama gönderirler. Bunlar hücrenin tanımadığı ve hiçbir zaman bilemeyeceği kadar uzaktaki bambaşka hücreler tarafından kullanılırlar. Mesafe o kadar uzaktır ki hücrenin boyutu düşünüldüğünde ürettiği maddenin aldığı yol bizim boyutumuza oranlandığında binlerce kilometre ile ifade edilebilir. Hücre büyük bir özen ve zahmetle ürettiği maddelerin nerede ve nasıl kullanıldığını bilmez. Ama bu bilinmeyen amaç uğruna ne işe yaradığını bilmediği kompleks ürünleri Allah'ın emriyle hayatı boyunca üretmeyi sürdürür.

Örneğin yukarıda da bahsettiğimiz gibi beynin hemen altında bulunan hipofiz bezindeki hücrelerin ürettikleri özel bir hormon böbrek faaliyetlerini düzenler. Hipofizdeki bir hücre böbreğin nasıl birşey olduğunu nerede bulunduğunu ve ne gibi işlemler yaptığını bilemez. Peki hiç bilmediği ve hayatı boyunca da bilemeyeceği bir organ olan böbreğin yapısına tam uygun özelliklerde bir maddeyi nasıl üretebilir? Nasıl olup da böbreğin yapısına bu kadar hakim olabilir? Yüce Allah hücreleri bu iş için özel olarak yaratmıştır.

İnsanın kendi vücudunda işleyen düzenden haberi dahi yokken vücutta her yönden mükemmel bir sistem kurulmuştur. Vücudunuzdaki maddeler sizin için emirler verip vücut dengenizi sağlarken sizi su içmeye ya da yemek yemeye hızlı hareket etmeye yöneltirken siz bu yönlendirmenin farkına bile varmazsınız. Yaşamınızı sürdürmeniz vücudunuzdaki hormonlar vasıtasıyla kontrol edilen bu emir-komuta sistemine bağlıdır.

Hormonlarımız da Diğer Tüm Varlıklar Gibi Allah'ın Kontrolündedir

Hormonlar her çeşidi farklı amino asit dizilimlerinden oluşan protein molekülleridir. Bu moleküllerin gözleri kulakları burunları kısaca ortamı algılamalarını sağlayacak duyu organları yoktur. Düşünmelerini hesap yapmalarını sağlayacak bir düşünce organları akılları ve bilinçleri de yoktur. Fakat bu moleküller adeta görür duyar hesaplar ve düşünürmüşcesine vücut içinde yollarını bulur ulaşmaları gereken hücrelere taşıdıkları mesajları iletirler. Kendi mikroskobik büyüklüklerine oranla binlerce kilometrelik mesafeleri hiç şaşırmadan yollarını kaybetmeden kat eder ve varmaları gereken hücrelere ulaşarak taşıdıkları mesajı iletirler. Hücreler de hormonların taşıdıkları mesajları anlayıp hemen kendi içlerinde yapmaları gereken işlemleri başlatırlar.

İnsanın diğer canlılara göre sahip olduğu tüm üstün özelliklere zeka öğrenme kabiliyeti araştırma sonuç çıkarma gibi yeteneklere rağmen kendi vücudundaki hormonların bu kompleks sistemini yönetmesi mümkün değildir. Hormonların çalışmasına müdahale etmesi salgılandıkları yerleri değiştirmesi yenilerini eklemesi de -eğer özel bir eğitim almadıysa- imkansızdır. İnsan aciz ve muhtaç olarak yaratılmıştır. Bütün eksikliklerden münezzeh olan Rabbimiz bu gerçeği Fatır Suresi'nin 15. ayetinde şu şekilde haber vermektedir:

“Ey insanlar siz Allah'a (karşı fakir olan) muhtaçlarsınız; Allah ise Ğaniy (hiçbir şeye ihtiyacı olmayan)dır Hamid (övülmeye layık)tır.”

Hormon salgılayan bezler sadece birer hücre topluluğudur. Bu hücreler cansız ve şuursuz atomların birleşiminden oluşmaktadır. İnsanın yapamadığı işleri bu şuursuz atomlar topluluğu nasıl yapabilmektedir? Vücudun karanlık derinliklerinde birbirleriyle asla karşılaşması mümkün olmayan organlar nasıl böyle bir akıl ve şuur gösterisi sergilemektedirler?

Bu soruların tek bir cevabı vardır. Canlı cansız tüm varlıklar gibi hormonlar da kendilerini yaratan Allah'ın emirlerine uyarlar. Evrenin her noktasına olduğu gibi hücrelere de hormonlara da moleküllere de atomlara da an an ne yapmaları gerektiğini Rabbimiz ilham etmektedir. Bir Kuran ayetinde bu sır şöyle haber verilmektedir:

"Allah yedi göğü ve yerden de onların benzerini yarattı. Emir bunların arasında durmadan iner; sizin gerçekten Allah'ın herşeye güç yetirdiğini ve gerçekten Allah'ın ilmiyle herşeyi kuşattığını bilmeniz öğrenmeniz için." (Talak Suresi 12)
(makale harun yahya)

Bu makale İlmi Mercek Dergisi 59. sayı (Mayıs 2009) 54. sayfada yayınlanmıştır.
Yinede sen ; son sevdigim
uğruna sevgiler aşklar tükettigim.İLLede sen tek bildigim
คqåтђค isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
ayakta, dengesi, hormon, tutan, vücudumuzu


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557