Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Sağlık Sağlık hakkındaki tüm bilgileri ve habeleri bu bölümde bulabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22 Şubat 2013, 17:25   #41 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

Hastalıkların tanı ve tedavileri için ardarda geliştirilen ilaçlarla birlikte bunlarla oluşan alerjik reaksiyonların da görülme sıklığında artış olmuştur.

İlaçların çoğu kendi başına alerjik etkil olmayıp vücuda girdiğinde bir takım proteinlerle birleşip allerjik etkinlik kazanırlar. Bunun dışında bir çok ilaçta kullanılan boya ve koruyucu maddeler de alerjik reaksiyondan sorumlu olabilir.

Aslında sık görülen reaksiyonlar değildirler. Örneğin Amerikada 36 653 hastada yapılan bir araştırmada % 1.67 oranında ilaç yan etkisi saptanmışken, bunların sadece % 10’ u ilaç alerjisidir. Yine tüm bu hastaların sadece 8 tanesinde alerjik reaksiyon hayatı tehtid edici tarzda bulunmuş.

İlaçlarla Oluşan Tüm Reaksiyonlar Alerjik midir?

Hayır değildir. İlaçların alerji dışında, kendi toksik etkileri,kişilerdeki dayanıksızlık reaksiyonları ve idiyosnekrazi denilen hiç beklenmeyen yan etkiler yapabilirler.Alerji dışındaki diğer reaksiyonlar genelde doza bağımlıdır. Ailesinde alerjik hastalık hikayesi olan kişiler ilaç alerjisi açısından risk altındadırlar.Ayrıca alerjik reaksiyon bir ilacın ilk alınması ardından ortaya çıkmaz. Genellikle bu ilaç daha önceden alınmış olmalıdır.

İlaç Alerjileri Nasıl Bulgular Verirler?

İlaç alerjileri anafilaksi denilen ve hayatı tehtid eden tabloların yanı sıra, ateş, kurdeşen, anjioödem, alerjik dermatit, kan hücrelerinin yıkımı, böbrek iltihabı, damar iltihabı, karaciğer iltihabı ve safra kanallarının tıkanması, romatizmal hastalıklara benzer tablolar, ışık alerjisi gibi durumlara sebep olabilir.

Hangi İlaçlar Alerji Yapabilir?

En sık antibiyotikler ilaç alerjisine neden olurlar. Antibiyotikler ilaç alerjilerinin % 45’ inden sorumludurlar. Bunun dışında aspirin ve romatizma ilaçları da ilaç alerjisinin önemli nedenleri arasındadır.
Bunlarda ilaç alerjilerinin % 17’ sinden sorumludurlar. Bunlardan başka renkli röntgen filmi çekmek için kullanılan ilaçlar da alerjiden sorumludurlar. Diş çekimleri ve ameliyatlarda kullanılan uyuşturucu ilaçlar da önemli ilaç alerjisi nedenlerindendir.
Tüm bu ilaçlar arasında adı en sık anılan penisilin ve penisilin alerjisidir. Çeşitli araştırmalara göre görülme sıklığı değişmekle birlikte % 0.7-10 arasında değişir. Daha önce de belirtildiği gibi bir ilaca alerjik reaksiyon oluşması için kişinin o ilaçla daha önceden de karşılaşmış olması gereklidir. Ancak bazen penisilin üreten küf mantarlarına alerjisi olan insanlarda ve yine penisilin ile tedavi edilmiş hayvanların sütlerini içen kişilerde daha önceden penisilin ilacını almadan da alerjik reaksiyon görülebilir. Bunun dışında dondurulmuş gıda ve alkolsüz içeceklerle de duyarlılanma gösterilmiştir.Penisilin alerjisinde en sık görülen bulgu kurdeşendir; ancak anafilaksi ölümcül sonuçları nedeni ile daha fazla dikkat çeker.
Anestezik madde alerjisi de son dönemlerde dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Her 5000-15000 ameliyatta bir ciddi alerjik reaksiyon görülebilir. Bunların bir kısmı anstezik maddelere bağlı iken bir kısmı da latekse bağlıdır. Özellikle küçük ameliyatlar ve diş girişimlerinde kullanılan lokal anestezikler de yan etkiler oluşturabilirler; ancak bunların az bir kısmı gerçek ilaç alerjisidir.

Bu ilaçlar dışında bir çok ilaç alerjik reaksiyona neden olabilir. Örneğin; Gut hastalığında kullanılan allopurinol, antibiyotik sınıfından kinolonlar, sülfa içeren ilaçlar, sara ilaçları, bazı hormonlar (örneğin; insülin).
Bu reaksiyonlar dışında bazı ilaçlar yalancı alerjik reaksiyon denen bir duruma neden olabilirler. Bunlar içinde Aspirin ve diğer romatizma ilaçları, radyokontrast maddeler, bazı tansiyon ilaçları(Angiotensin dönüşürücü enzim blokerleri, beta blokerler), morfin,K vitamini, bazı antibiyotikler (vankomisin), bazı durumlarda kullanılan ve vücuttan demir atılımı sağlayan ilaçlar (desferroksamin) bulunur.
Aspirin ve diğer romatizma ilaçlarının en iyi bilinen yan etkileri mide üzerine olmakla birlikte kurdeşen, bronşlarda sıkışma, nezle ve göz mukozası iltihabı gibi yalancı alerjik reakasiyonlar yapmaları nedeni ile sıkça sorun yaratırlar.


İlaç Alerjimin Varlığını Nasıl Anlarım, TestYaptırmalı mıyım?

Daha önceden herhangi bir ilaçla alerjik reaksiyonunuz (kurdeşen,göz ve burun iltihabı, nefes darlığı, öksürük, göğüste sıkışma hissi, alerjik dermatit) varsa en iyi yol bir daha bu ilacı kullanmamaktır.
Bunun yanında herhangi bir sebeple gittiğiniz doktora bu durumunuzdan ayrıntıları ile bahsetmelisiniz. İlaç alerjisi varlığını araştırmak için alerji deri testi ve bazı ilaçlar için (örneğin; penisilin) RAST testi yapılabilir. Ancak bu sadece şu anda kullanmanız elzem olan ilaçlar için yapılmalıdır. Kullanılmayacak ilaçlara önceden test yapmak ne pratik ne de mantıklı değildir.
Çünkü eğer ilacı hemen yakınlarda kullanmayacaksanız, cilt testi esnasında size verilen ufacık dozla bile vücudunuz duyarlılanabilir.
Bu durumda negatif çıkan reaksiyona güvenip günler, aylar,yıllar sonra bu ilacı alırsanız alerjik reaksiyon oluşabilir. Bu nedenle öncelikle herhangi bir nedenle doktorunuz size reçete yazarken onu durumunuz konusunda uyarmalısınız. Doktorunuz size en uygun ialcı yazacaktır. Ancak ilaç alerjiniz olduğu kesin olan buna rağmen şu an kesinlikle kullanılması gereken bir ilaç varsa bu durumda alerji kliniğinize baş vurun, orada yapılacak olan testler sonrası gerekli görülürse size o ilaca karşı duyarsızlaştırma tedavisi
uygulanabilir.

Tedavi

En önemli tedavi ilaç alerjisinden sorumlu olan ilaçtan sakınmaktır.Ayrıca gereksiz yere uygun olmayan dozlarda düzensiz ilaç kullanımları da ilaç alerjisini davet edeceği için bu tür uygulmalardan sakınılmalıdır. Kurdeşen, alerjik dermatit gibi hafif durumlar dahil ilk iş kullanılan ilacın kesilmesidir. Bunun hemen ardından zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 22 Şubat 2013, 17:25   #42 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

Deriye dışardan temas eden bir takım irritan (tahriş edici) maddelerin oluşturduğu lokal inflamatuar ve immünolojik olmayan, yani bağışıklık sistemi tarafından başlatılmayan, bir reaksiyondur. Tüm kontakt dermatit olgularının ortalama %70’ini oluşturur. Maddelerin toksik etkisine bağlı olarak ortaya çıkar. Önceden duyarlılık (sensitizasyon) kazanılmış olması gerekMEdiğinden maddeyle ilk kez temas edilmesi sonrasında bile meydana gelebilir.
Tahriş edici bir madde yeterli süre ve miktarda deriye temas ettiğinde, deride hücre harabiyetine ve inflamasyona neden olur. İrritan madde öncelikle derinin en üst tabakasının yapısını bozar, derideki yağları çözer ve derinin su tutma kapasitesini değiştirir. Bu nedenle deri kurur, koruyucu yapısı bozulur ve elastikliği kaybolur. İrritanlar daha sonra derinin daha derin kısımlarındaki canlı hücrelerinin hasarına yol açarlar.

Her irritan maddenin reaksiyon gösterebileceği bir konsantrasyon eşiği vardır. Bu eşiği aşan irritan bir madde ile temas sonrası birkaç dakika ile birkaç saat içinde irritan kontakt dermatit meydana gelir. Kuvvetli irritan maddeler ilk temasta hemen herkeste dermatit oluştururken, zayıf irritanlar genellikle tekrarlayan temaslar sonrası dermatit oluştururlar. Aşırı nemden dolayı yıpranmış, ısıya, soğuğa, basınca ve tahrişe maruz kalmış deri irritan dermatite yatkındır. Kuru ve ince derinin irritasyonlara karşı reaksiyonu daha fazladır.

En çok irritan kontakt dermatit oluşturanlar, günlük yaşamda çok sık karşılaştığımız maddeler olan su ve sabundur. Su kurutucu olup, erozyona uğramış derilerde hücre hasarına neden olur. Sert sularda bulunan kireç ve magnezyum gibi maddeler de derinin çatlaklarında birikerek mekanik tahrişe neden olurlar. Sabunlar deriyi alkalileştirir (nötr yapısını bozar) ve yağdan arındırarak kalsiyum ile magnezyum çökmesine yol açarlar.

İrritan kontakt dermatit oluşturan başlıca irritan maddeler; su, sabun, deterjanlar, alkaliler, asitler (sülfürik asit, asetik asit, hidroklorik asit, nitrik asit), organik çözücüler (beyaz ispirto, dizel yağı, fuel oil, gaz, tiner, benzen, aseton), okside edici ajanlar (benzoil peroksit, sodyum hipoklorit), bitkiler (turunçgillerin kabuğu, sarımsak, baharatlar, soğan), fiziksel ve mekanik faktörler (sıcak, soğuk, rüzgar, nem, güneş ışığı), flasterler ve topikal ilaçlardır (katran, antralin, potasyum permanganat, jansiyon moru).

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 22 Şubat 2013, 17:25   #43 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

MEVSİMSEL Allerjik Rinit

Halk arasında SAMAN NEZLESİ ya da YAZ NEZLESİ olarak ta bilinir. Ağaç poleni, çayır poleni ve yabani ot polenlerine karşı allerji gelişmesi sonucunda ortaya çıkar.

Şikayetler bu allerjenlerin atmosferde yoğun olduğu dönemlerde belirgindir.

Hastalığın yıl içindeki süresi, yaşanılan coğrafi bölge ve iklim ile yakından ilişkilidir.

Polen mevsimi dışında hastalar genellikle rahattır.

Ancak polenlerin atmosferde yoğun olduğu ilkbahar aylarında günler boyu devam eden ve yaşam kalitesini bozan allerjik rinit şikayetleri vardır.

YIL BOYUNCA DEVAM EDEN (SÜREKLİ) Allerjik Rinit

Allerjenlere temasın yıl boyu devam ettiği ve şikayetlerin genellikle tüm yıla yayıldığı allerjik rinit şeklidir.

Neden olan allerjenler ev tozu akarları (mite), hamamböcekleri, ev hayvanı allerjenleri (kedi, köpek, hamster gibi), ve mantar sporlarıdır (küf).

MEVSİMSEL ARTIŞ GÖSTEREN SÜREKLİ Allerjik Rinit

Allerjenlere temasın yıl boyu devam ettiği ve şikayetlerin genellikle tüm yıla yayıldığı allerjik rinit şeklidir.

Neden olan allerjenler ev tozu akarları (mite), hamamböcekleri, ev hayvanı allerjenleri (kedi, köpek, hamster gibi), ve mantar sporlarıdır (küf).

MESLEKSEL Allerjik Rinit

Çalışma ortamındaki allerjenlere ya da irritan (tahriş edici) maddelere bağlıdır.

Hapşırma, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi allerjik rinit bulguları çalışma ortamına girdikten sonra ortaya çıkar. Hastalar hafta sonlarında ve tatillerde rahattır.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 22 Şubat 2013, 17:25   #44 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

NICKEL SULFATE - NIKEL SÜLFAT

NEDİR? Çevremizde en sık bulunan ve en fazla kontakt allerjiye neden olan maddelerden birisidir.

NERELERDE BULUNUR? İmitasyon takılar (Kolye, gerdanlık, küpe, bilezik, yüzük). 12 ayar üzerindeki altın ve gümüş takılarda nikel bulunmaz, daha düşüka ayarda altın ve beyaz altın içinde nikel katkısı bulunmaktadır)
Giysi aksesuarları (metal düğme, fermuar, iç çamaşır kopçası, kemer tokası, ...)
Günlük yaşamda kullanılan birçok madde (bozuk para, anahtar, anahtarlık, kalem, dolmakalem, çakmak, çanta sapları, şemsiye, bigudi, saç tokası, gözlük çerçevesi, ruj kabı, pudralık, toplu iğne, çengelli iğne, dikiş iğnesi, makas, çivi, çekiç, tornavida...).
Mobilyaların metal bölümleri, kapı ve pencere kolları, merdiven trabzanları, metal sandalyeler.
Nadiren göz kozmetikleri.

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Kobalt, krom ve disulfiram

WOOL ALCOHOLS (LANOLIN) - YÜN ALKOLLERİ

NEDİR? Koyun postundan elde edilir, lanolin olarak ta bilinen yün yağlarını oluşturan maddelerden birisidir.

NERELERDE BULUNUR? Kozmetik ürünler (saç toniği, nemlendirici krem, el kremi, koruyucu krem, güneş yağı, şampuan, saç spreyi, parlak ruj, makyaj temizliyici, sabun, traş kremi, bebek alt bakım losyon ve yağları...)
Lanolin ayrıca mobilya cilaları, metal koruyucuları, baskı mürekkepleri, kağıtlar, ayakkabı boyaları-cilaları, kürk, deri ve hazır tekstil ürünleri...

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) -

ÖNEMLİ NOKTALAR

Normal ciltlerde wool alkol duyarlılığı düşüktür. Ama cilt hastalığı olan kişilerde yüksek oranda temas allerjisine neden olmaktadır.

NEOMYCIN SULFATE – NEOMİSİN SÜLFAT

NEDİR? Neomisin sülfat aminoglikozid grubu bir antibiyotiktir

NERELERDE BULUNUR? Merhem, krem, göz damlası veya kulak damlası şeklinde uygulanan ilaçlar. Anti-bakteriyel sabun, spray, losyon ve deodorantlar. Hayvan mamaları, ilaçları.

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Neomisin diğer aminoglikozid grubu antibiotiklerle çapraz reaksiyon yapabilir (Framycetin, Gentamicin, Kanamycin, Paromomycin, Spectinomycin, Streptomycin, Tobramycin).

ÖNEMLİ NOKTALAR Kronik deri hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır.

POTASSIUM DICHROMATE (CHROMIUM) –POTASYUM DİKROMAT (KROM)

NEDİR? Krom tuzudur ve en sık kullanılan metallerden birisidir.

NERELERDE BULUNUR? Kromun renklendirici veya sabitleştirici ajan olarak kullanıldığı dezenfektan ve beyazlatıcılar (çamaşır suyu), Krom ile işlenmiş (tabaklanmış) deri giysi ve eşyalar (ayakkabı,saat kayışı, çanta, kemer, eldiven ve diğer deri aksesuar...) ,Henüz yıkanmamış olan (yeni) renkli tekstil ürünleri (tekstil boyaları). Kromla ilgili pigment içeren (genellikle sarı-yeşil renklerde) kozmetikler (fondoten, far, rimel vs), Kibrit ucu (kromatlar genellikle yanmış-kömürleşmiş kibrit uçlarında bulunur), Boyalar (pas önleyici astar boyalar, sarı-yeşil renklerde boyalar) ,Kromla ilgili pigment içeren (genellikle sarı-yeşil renklerde) dövme (tatuaj) boyaları. Diş protezi veya ortopedik protezler (krom içerenler), krome katgüt (cerrahi dikiş ipliği). Ayrıca; çimento ve yaş beton, kaynak dumanı, makina yağları, lehim, tahta cilaları, kağıt boyaları, fotokopi kağıtları, ayakkabı boyaları, renkli film baskısında kullanılan boyalar, antikorozivler, patlayıcı maddeler, gazete kağıdı, ofset baskılar, sönmemiş kireç gibi birçok materyal.

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar)

ÖNEMLİ NOKTALAR Krom diş protezi yapımında da kullanılan bir maddedir. Krom allerjiniz varsa diş doktorunuza bilgi vermeniz gerekir.

CAINE MIX (lokal anestezikler; Benzokain, dibukain hidroklorid ve tetrakain hidroklorid. )

NEDİR? Lokal anestezik maddelerdir.

NERELERDE BULUNUR? Kaşıntı giderici merhemler, ağrı giderici merhemler, hemoroid ilaçları, vajinal kremler, nasır ilaçları…

Boğaz spreyleri ve pastilleri, öksürük giderici şuruplar, diş ağrısı için merhemler, pamukçuk için kremler…

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) PABA (para amino benzoik asit)içeren güneş yağları ve kremleri. Saç boyaları

FRAGRANCE MIX – FRAGRANS KARIŞIMI (cinnamic alcohol, cinnamic aldehyde, eugenol, alpha-amylcinnamic aldehyde, isoeugenol, geraniol, hydroxycitronellal, oak moss)

NEDİR? Fragranslar koku maddeleridir. Çok az miktarlarda bile kontakt allerjiye neden olabilmektedirler Günümüzde 5000’ den fazla fragnans maddesi kullanılmaktadır: Amylcinnamic alcohol, Anisyl alcohol, Benzyl alcohol, Benzyl salicylate, Cinnamic alcohol, Cinnamic aldehyde, Coumarin, Eugenol, Geraniol, Hydroxycitronellal, Isoeugenol, Musk ambrette, Oak moss absolute, Sandalwood oil, Wood tars, … gibi

NERELERDE BULUNUR? Parfümler, kolonyolar, sabunlar, saç losyonları- spreyleri, şampuanlar, tıraş sonrası losyonlar, pomatlar, gargaralar, rujlar, spreyler, makyaj malzemeleri. Ev temizlik malzemeleri, çamaşır deterjanları, Diş macunları, gargara solusyonuları, Gıdalar içinde (dondurma, ciklet, şekerlemeler, karanfil, vermut, likör) Kontakt lens solüsyonları, diş dolgu malzemeleri.

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Peru balsamı

COLOPHONY - KOLOFONİ

NEDİR? Kolofoni kozalaklı ağaçlardan elde edilen reçinedir

NERELERDE BULUNUR? Kozmetikler (maskara, ruj, göz farı, fondoten, tırnak ojesi), Yapıştırıcılar (yapışkan bant, z***, tutkal, flaster), Ilaçlar (siğil ilaçları, bebek bezi kremleri, hemoroid kremleri), Kişisel temizlik ürünleri (şeffaf sabun, ağda, diş ipi, güneş yağı), Ev gereçleri (yağ lekesi çıkartıcılar, ayakkabı boyası, parke cilası, araba cilası, çamaşır deterjanı, sinek kağıdı, briyantin), Keman reçinesi, raket sapı, golf sopası sapı, balmumu (ağaç aşılamada kullanılan), havai fişek , Sakız, Kağıt ve karton (üretiminde kolofoninin en sık kullanıldığı materyallerdir), Boya, vernik, cila, çimento, cam macunu, yer kaplama materyalleri, baskı mürekkepleri, asvalt malzemeleri, lehim, korozyon önleyiciler, makine yağları, izolasyon malzemeleri, makina-fan kayışları

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) -

ÖNEMLİ NOKTALAR Peru malsamı, dihidroabietil alkol, çam ağacı reçinesi, ladin ağacı reçinesi, neftyağı

PARABEN MIX – PARABEN KARIŞIMI (methyl-, ethyl-, propyl-, butyl- and benzyl-parahydroxybenzoate)

NEDİR? En yaygın olarak kullanılan korucuyucu maddelerdir, birçok ürünün içinde bulunur

NERELERDE BULUNUR? Kozmetikler (Fondoten, pudra,, göz farı, maskara, makyaj temizliyiciler, ruj, çabuk kuruyan ojeler).
Ilaçlar (Krem- merhem şeklinde ilaçlar, göz, kulak ve burun damlaları, rektal -vaginal ilaçlar, bandajlar, lokal anestezik ilaçlar)
Kişisel bkım ürünleri (Nemlendirici losyon ve kremler, diş macunu, diş tozu ve temizliyicileri, güneş yağları, cilt temizleyiciler, terlemeyi önleyici deodorantlar, sabunlar…), Gıdalar (Salata sosları, mayonez, hardal, ketçap, dondurulmuş gıdalar-sebzeler, reçeller, meyve suları…)

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) -Paraphenylenediamin ve benzokain

ÖNEMLİ NOKTALAR Kortizon içeren merhemlerde bulunabilir. Paraben içeren kremler kronik deri hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır. Paraben-free (paraben içermeyen) kozmetikler piyasada mevcuttur.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 22 Şubat 2013, 17:26   #45 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

BALSAM OF PERU – PERU BALSAMI

NEDİR? Peru balsamı, orijini El Salvador olan Myroxolon balsamum adlı ağacın kabuğundan elde edilen vanilya ve tarşın kokusunda bir maddedir

NERELERDE BULUNUR? Kozmetikler ve kişisel bakım ürünleri (parfüm, deodorant, tıraş sonrası losyonlar, tuvalet sabunları, diş macunu, saç spreyleri, rujlar,…), Gıdalar (çukulata, pasta, sakız, dondurma, bal, kokulu çaylar, tarçın, vanilya, karanfil, kola, vermut, likör), Kokulu tütünler , İlaçlar (öksürük ilaçları, pastiller, suppozituvarlar, diş hekimliğinde kullanılan bazı sement ve sıvılar)

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) -Rosin, benzoik asit, cinomikasit, fragrance mix, tolu balsamı, katran, terabentin

ÖNEMLİ NOKTALAR

ETHYLENEDIAMINE DIHYDROCHLORIDE – ETİLEN DİAMİN DİHİDROKLORİD

NEDİR?Etilen diamin özellikle ilaçların yapısında bulunan ve çeşitli endüstri ürünlerinde kullanılan bir maddedir.

NERELERDE BULUNUR? İlaçlar: Antibiyotik-steroid karışımlı bazı kremler, aminofilin, bazı antihistamin ilaçlar (methapyrilene HC, pyrilamine maleate, hydroxyzine, piperazine gibi), Endüstriyel ürünler: albumin ve casein ‘de solvent olarak, elektroforetik jeller, elektroplate solusyonları, antifiriz ve boyalarda korozyon önleyici olarak, lateks üretiminde stabilize edici olarak, fungusit ve insektisitlerde...

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar)

ÖNEMLİ NOKTALAR

COBALT DICHLORIDE - KOBALT

NEDİR? Gümüşe benzer bir metaldir ve birçok özelliği demir ve nikele benzer. genellikle diğer metallerle birlikte metal alaşımlarının içinde bulunur.

NERELERDE BULUNUR? Porselen, cam, çömlek, seramik ve emaye eşyalarda mavi renk pigmenti olarak, suluboya ve boyalı kalemlerde mavi ve yeşil renk olarak... Metal kaplı maddeler (toka, düğme, fermuar, bijuteri, toka, mutfak gereçleri...) Matkap ucu, testere, mekanik parçalar gibi sert metaller. Çimento, beton, boya ve vernikler, endüstriyel yağlar, kauçuk, plastik, kağıt, kürk ve suni hayvan yemleri...

Medikal malzemeler (metal protezler, diş protezleri), ilaçlar (vitamin B12), Saç boyaları, antipersipiran (terlemeyi önleyici) ürünler.

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar)

ÖNEMLİ NOKTALAR Nikel içeren objelerin hemen tümünde az da olsa kobalt mevcuttur.

P-TERT-BUTYLPHENOL FORMALDEHYDE RESIN – PARA TERSİYER BUTİLFENOL FORMALDEHİT REÇİNESİ

NEDİR? Paratersiyer butilfenol ve formaldehitin yoğunlaştırılması neticesi oluşan bir reçinedir. Güçlü ve esnek bir yapıştırıcıdır.

NERELERDE BULUNUR? Ayakkabı yapıştırıcıları, saat kayışı, kemer, el çantası ve cüzdan gibi deri ürünlerinin yapıştırıcıları, lastik ve kauçuk maddelerin yapıştırıcıları, otomobil endüstrisinde kullanılan yapıştırıcılar, dental (diş ile ilgili) yapıştırıcılar,

Fiberglas ürünler, film banyoları, insektisitler.

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar)

ÖNEMLİ NOKTALAR PBFR'ye allerji genellikle paratersiyer butilfenole karşı gelişir. , PBFR'nin deride depigmentasyon (renkaçıcı)yapıcı etkisi vardır.

EPOXY RESIN – EPOKSİ REÇİNE

NEDİR? Epoksi reçine endüstride sıklıkla kullanılan güçlü yapıştırıcı özelliği olan bir maddedir.

NERELERDE BULUNUR? Deniz taşıtlarının, arabaların yüzey, metal boruların yüzey kaplamalarında (güçlü ve paslanmayı önleyici olarak). İzolasyon malzemesi olarak elektrik-elektronik malzemelerde. Hava araçlarında, zemin döşemelerinde, yol ve köprü yapımında, hazır beton birleştirmede, otomobil endüstrisinde yapıştırıcı olarak. Dental (diş ile ilgili) yapıştırıcıların bazılarında.

Gözlük çerçeveleri, vinil eldivenler, el çantaları ve plastik kolyeler gibi vinil, plastik ve PVC ürünlerinde.

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar)

ÖNEMLİ NOKTALAR

CARBA MIX – KARBA KARIŞIMLARI (Diphenylguanidine, Zincdibutyldithiocarbamate, Zincdiethyldithiocarbamate)

NEDİR? Karba karışımları lastik ürünleri ve tarım kimyasal maddelerinde akselatör olarak kullanılır.

NERELERDE BULUNUR? Arabaların iç ve dış lastiklerinde, ayakkabı tabanı, lastik eldiven, dalgıç elbisesi, oyuncak, balon, kondom, diafram, silgi, bahçe hortumu, lastik terlik, elektrik kablosu, lastik bantlar gibi sayılamayacak kadar çok lastik üründe...

Bazı sabunlar, şampuanlar, dezenfektanlar, yapıştırıcılar, pas önleyici maddeler, tarım ilaçları...

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar)

ÖNEMLİ NOKTALAR Thiuram mix, mercapto mix, mercaptobenzothiazole, disulfiram

BLACK RUBBER MIX – SİYAH LASTİK KARIŞIMI

NEDİR? Üç ayrı maddenin karışımından oluşur. Siyah lastik elde etmede kullanılır.

NERELERDE BULUNUR? Arabaların iç ve dış lastiklerinde, hortum, kablo, lastik bot, lastik sap, lastik saat kayışı, iç çamaşır lastikleri, spor malzemeleri, şinorkel, deniz gözlüğü v.b siyah lastikten yapılmış tüm ürünler....

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 22 Şubat 2013, 17:26   #46 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar)

ÖNEMLİ NOKTALAR Saç boyası kimyasalları: p-aminodiphenylamine, p-phenylenediamine

CL+ ME- ISOTHIAZOLINONE – İZOTİAZOLİNON (Kathon CG)

NEDİR? Birçok alanda preservatif (koruyucu) madde olarak kullanılır. Bakteri, mantar ve alglere karşı öldürücü etkisi vardır.

NERELERDE BULUNUR? Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri (nemlendirici, fondoten, pudra, güneş yağı, makyaj temizleyici, göz farı, maskara, şampuan, sıvı sabun, saç jölesi, bebek temizlik bezleri, tuvalet kağıdı)
Topikal ilaçlar, deterjanlar, çamaşır yumuşatıcılar, ev temizlik malzemeleri, cilalar-parlatıcılar, böcek ilaçları.
Kağıt endüstrisi, su bazlı boya ve vernikler, baskı mürekkepleri, renklendirici maddeler, yapışkan bantlar ve yapıştırıcılar, radyografi sıvıları.

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Diğer isothiazolinones

ÖNEMLİ NOKTALAR İsothiazolini, krem veya şampuan gibi sıvı şekilde içeren maddelerde, allerji riski daha büyüktür.

QUATERNIUM-15 - KUARTERNİUM

NEDİR? Formaldehit salan bir preservatif (koruyucu) maddedir. Başta kozmetikler olmak üzere birçok kişisel bakım ürününde kullanılır. Aynı zamanda biyositik özelliği de vardır.

NERELERDE BULUNUR? Kozmetikler (fondoten, pudra, göz kalemi, maskara, allık, makyaj temizliyiciler)

Kişisel bakım ürünleri ve temizlik malzemeleri (şampuanlar, sabunlar, nemlendirici losyon ve kremler, tıraş köpüğü, güneş yağı, dezenfektanlar...) Endüstriyel ürünler (yapıştırıcılar, zemin cila-vernikleri, kağıt, karton, su bazlı mürekkep, lateks boyalar)

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Formaldehyde

ÖNEMLİ NOKTALAR

MERCAPTOBENZOTHIAZOLE - MERKAPTOBENZOTİAZOL

NEDİR? Doğal ve sentetik lastik yapımında akselatör olarak kullanılır.

NERELERDE BULUNUR? Arabaların iç ve dış lastikleri, ayakkabı tabanı, lastik eldiven, dalgıç elbisesi, oyuncak, balon, kondom, diafram, silgi, bahçe hortumu, lastik terlik, elektrik kablosu, lastik bantlar, izolasyon malzemeleri, gaz maskeleri, koruyucu gözlük-maskeler, lastik paspas, kulaklık, steteskop, gibi sayılamayacak kadar çok lastik üründe...

Deri ve plastik yapıştırıcıları, antifiriz, gres yağı, korozyon önleyiciler, deterjanlar, çimento, küf gidericiler, veterinerlik ilaçları (pire ve bit öldürücü sprey ve pudralar).

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Merkapto miks, tiuram miks, karba miks

ÖNEMLİ NOKTALAR

P-PHENYLENEDIAMINE – PARAFENİL DİAMİN (PPD)

NEDİR? PPD mavi-siyah bir anilin boyasıdır, çok allerjen bir maddedir.

NERELERDE BULUNUR? En yaygın kullanım alanlarından birisi saç boyalarıdır. Tekstil ve kürk boyaları, yün boyaları, koyu renk kozmetikler, geçici tatuajlar (dövme), fotoğraf banyoları, litografi plakları, fotokopi ve baskı mürekkepleri, siyah lastik, gras yağı.

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Azo ve Anilin boyaları: saç boyaları, tükenmez kalem mürekkebi, ilaç boyaları, Para-aminobenzoik asit (PABA): güneş yağı ve kremleri.

ÖNEMLİ NOKTALAR

FORMALDEHYDE - FORMALDEHİT

NEDİR? Formaldehit çeşitli endüstriyel ürünlerin işlenmesi ve üretimi sıraında kullanılır.

NERELERDE BULUNUR? Ürünler içinde kalan miktar zaman içinde salınmaktadır:

Kumaş türlerinde (kalıcı kumaş baskıları, antistatik kumaşlar, buruşmayan kumaşlar, su geçirmez kumaşlar, ter geçirmeyen kumaşlar, güve ve rutubede dayanıklı kumaşlar,). Deri giysilerde (süet ve güderi), deri ayakkabılarda. Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde genellikle preservativ madde olarak (tırnak cilaları, tırnak sertleştiriciler, terlemeyi önleyiciler, makyaj malzemeleri, banyo köpükleri, banyo yağları, şampuanlar, kremler, gargaralar ve deodorantlar) Ev temizlik malzemeleri, dezenfektanlar ve cilalar. Kağıt ürünleri (kağıta suya ve dayanıklılık, kırışmayı önlemek gibi özellikler katmak için): Parlak kağıttan yapılmış, masa ve çarşaf örtüleri, aynı şekilde parlak kağıda basılmış gazete ve dergiler. Sunta, kontraplak ve MDF gibi bina yapı malzemeleri, Siğil ilaçları, terlemeyi önleyici ilaçlar, ortopedik alçı, diş kanal tedavisinde kullanılan dezenfektanlar. Boyalar, astar boyalar, boya sökücü maddeler. Laboratuvar örneklerinin bozulmadan saklanması (Biolojik materyallerin fiksasyonunu). Sigara dumanı, odun dumanı, otomobil egzos gazları, kömür ve mangal kömürü dumanı, fotoğraf kağıtları ve filmleri, bazı böcek ilaçları. Hastahane malzemelerinin ve ameliyat odalarının dezenfeksiyonunda.

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Formaldehit, glutraldehit ile çapraz reaksiyon yapar.

ÖNEMLİ NOKTALAR Formaldehit, çok ucuz ve etkili bir konservatör madde olduğundan, bir çok endüstriel ürün içinde bulunur.

MERCAPTO MIX – MERKAPTO KARIŞIMI (Mercaptobenzothiazole, Morpholinylmercaptobezothiazole, Cyclohexylbezthiazyl sulphenamide)

NEDİR? Doğal ve sentetik lastik yapımında akselatör olarak kullanılırlar. Ev ve çalışma ortamında birçok materyalde bulunur.

NERELERDE BULUNUR? Arabaların iç ve dış lastiklerinde, ayakkabı tabanı, lastik eldiven, dalgıç elbisesi, iç çamaşırların lastik bölümleri, deniz bonesi, oyuncak, balon, biberon lastiği, lateks kondom, diafram, cerrahi eldiven, silgi, bahçe hortumu, lastik terlik, elektrik kablosu, lastik bantlar, izolasyon malzemeleri, gaz maskeleri, koruyucu gözlük-maskeler, lastik paspas, kulaklık, steteskop gibi sayılamayacak kadar çok lastik üründe... Deri ve plastik yapıştırıcıları, antifiriz, gres yağı, korozyon önleyiciler, deterjanlar, çimento, yapıştırıcılar, küf gidericiler, veterinerlik ilaçları (pire ve bit öldürücü sprey ve pudralar), film banyoları...

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Merkapto benzotiazol, karba miks, tiuram miks

ÖNEMLİ NOKTALAR

THIOMERSAL - TİOMERSAL

NEDİR? Antiseptik ve preservatif (koruyucu) bir maddedir.

NERELERDE BULUNUR? Thiomersal bir antiseptik ve preservatif (koruyucu) maddedir ve kontakt lens sıvılarında, göz kozmetikerlinde, göz ve burun damlalarında, aşılarda, antitoksinlerde ve tuberkülin testinde bulunabilir. Ancak günümüzde kullanımı oldukça sınırlıdır.

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Diğer organik (metalik olmayan) civa bileşikleri ve piroksikam gibi antiromatizmal ilaçlarla (fototoksik reaksiyon) çapraz reaksiyon verebilir.

ÖNEMLİ NOKTALAR

THIURAM MIX – TİURAM KARIŞIMI (Tetramethylthiuram monosulfide, Tetremethylthiuram disulfide, Dipentamethylenethiuram disulfide, Tetraethylthiuram disulphide)

NEDİR? Üç disülfit, bir monosülfit karışımından oluşur ve doğal ve sentetik lastik yapımında akselatör olarak kullanılır. Aynı zamanda güçlü antimikrobiyal ve antioksidan özelliktedirler.

NERELERDE BULUNUR? Ev ve çalışma ortamında birçok materyalde bulunur.

Arabaların iç ve dış lastiklerinde, ayakkabı tabanı, lastik eldiven, dalgıç elbisesi, iç çamaşırların lastik bölümleri, deniz bonesi, oyuncak, balon, biberon lastiği, lateks kondom, diafram, cerrahi eldiven, silgi, bahçe hortumu, lastik terlik, elektrik kablosu, lastik bantlar, izolasyon malzemeleri, gaz maskeleri, koruyucu gözlük-maskeler, lastik paspas, kulaklık, steteskop gibi sayılamayacak kadar çok lastik içeren ürün... Deri ve plastik yapıştırıcıları, böcek ilaçları ve tarım ilaçları ve boyalarda da bulunur.

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Mercapto mix, mercaptobenzothiazole, carba mix

ÖNEMLİ NOKTALAR Tiurama duyarlı hastalar şayet alkol alırlarsa antabuse tipi reaksiyonlara (deride kızarıklık, kaşıntı ve ürtiker) maruz kalırlar.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 22 Şubat 2013, 17:26   #47 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

Tanımlar
Dermatit, derinin üst tabakasının inflamasyonudur (yangısıdır). Derinin zararlı sayılan bir uyarana karşı verdiği yanıttır. Uyaranın gerçekten zararlı olması gerekmez. Bu tepki, uyaranı etkisizleştirmek üzere verilir.

Kontakt dermatit, bazı maddelerin deriye doğrudan temas etmesi sonucu ortaya çıkan inflamatuar bir reaksiyondur. Temizlikçiler, kuaförler, hemşireler, mutfak işlerinde çalışanlar, inşaat işçileri ve metal endüstrisinde çalışanlarda kontakt dermatit görülme oranı yüksektir.
Kontakt dermatit, immünolojik (allerjik) ve immünolojik olmayan (irritan) şeklinde ikiye ayrılır:

1. Allerjik Kontakt Dermatit

Önceden herhangi bir allerjen maddenin teması ile duyarlanmış deriye aynı maddenin tekrar temas etmesi ile ortaya çıkan immünolojik (bağışıklık sistemi tarafından başlatılan) bir reaksiyondur. Kontakt dermatit tanısı konan hastaların yaklaşık % 25-30 kadarını allerjik kontakt dermatit oluşturmaktadır.

Burada gecikmiş tip aşırı duyarlılık reaksiyonu söz konusudur. Allerjen madde ile ilk temas sonrası organizmada bu allerjene karşı duyarlılık gelişir. Duyarlılık gelişme süresi ortalama 14-21 gündür. Duyarlanmış organizmada allerjenin tekrar teması ile genellikle 24-48 saat sonra dermatit ortaya çıkar. Allerjik kontakt dermatit en sık görülen meslek hastalıklarındandır.

Derinin travmatize ve enfekte olması halinde allerjenin deriyi geçisi artar ve duyarlılık çok daha kolay gelişir. Özellikle lokal olarak uygulanan ilaçlara bağlı olarak allerjik kontakt dermatit gelişme riski yüksektir.

Bazı kişilerde allerjik kontakt dermatit oluşumuna genetik yatkınlık vardır.

Kontakt allerjen bir maddeye önceden duyarlanmış kişilerde, aynı madde ile ikinci veya daha sonraki temaslardan 24-48 saat sonra allerjik kontakt dermatit ortaya çıkar. Göz kapakları, boyun ve genital bölge en kolay kontakt dermatit gelişen bölgeler iken avuç içi, ayak tabanı ve saçlı deri daha dirençlidir.

Allerjik kontakt dermatit her yaşta görülebilir. Çevresel faktörler nedeniyle kadınlarda erkeklerden biraz daha sık rastlanır. Kadınlarda kozmetiklerden, erkeklerde ise daha ziyade mesleksel olarak karşılaştıkları maddelerden meydana gelmektedir. Ayrıca gençlerde mesleki ve kozmetik allerjenler daha sık etken olurken, yaşlılarda topikal ilaçlar ön sırayı almaktadır.

Allerjik kontakt dermatit'e neden olan başlıca allerjenler; antiseptik ajanlar, bitkiler (zehirli sarmaşık), elementler, giysiler, ayakkabılar, kozmetikler, lastik, plastik, lokal uygulanan ilaçlar, güneşten koruyucular ve parfümlerdir.

Bir allerjene karşı meydana gelen duyarlılık haftalarca, yıllarca hatta aşırı duyarlılıkta bütün bir ömür boyu devam edebilir. Kontakt duyarlılığı olan kişilerde allerjen ile tekrar temas sıklığına ve temas süresine bağlı olarak dermatit'te akut alevlenme ve iyileşme dönemleri izlenir.

Neden olan allerjen ile temas tamamen kesilirse dermatit genellikle birkaç hafta içinde iyileşir. Allerjen ile temas devam ederse dermatit kronikleşir. Allerjik kontakt dermatit'in belirli bir vücut bölgesine lokalizasyonu ve klinik görünümü, genellikle allerjen maddenin tanımlanması yönünden ipucu verebilir.

Kontakt allerjenlerden bazıları ağız veya parenteral yol (enjeksiyon şeklinde) ile de vücuda alınabilir. Bu durumda kontakt temas kesilse bile dermatit'in iyileşmediği görülür. Duyarlılık bulunan allerjen ile çapraz reaksiyon veren maddeler varsa bu maddeler ile de temasın kesilmemesi dermatit'in kronikleşmesine neden olur. Nikel ve krom gibi çevremizde çok yaygın bulunan kontakt allerjenlerden tamamen sakınmak imkansızdır. Bu nedenle nikel ile krom'a bağlı el dermatitleri kronikleşir ve uzun yıllar iyileşmezler.

Allerjik kontakt dermatitin seyrinde; yaş, kişinin kooperasyonu ve tedaviye uyumu gibi kişisel faktörlerde önemli rol oynar. Stres, tetikleyici bir faktör olarak dermatitin seyrini etkileyebilir.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 22 Şubat 2013, 17:26   #48 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

Tanı

Tanı anamnez (hastanlık öyküsü), klinik muayene ve yama (patch) testi ile konmalıdır. Yama testi kontakt allerjiyi gösteren en pratik testtir.

Allerjik kontakt dermatit'i olan kişilerde yama testi ile allerjenin saptanması, kişiye bu allerjeni içeren maddelerin listesinin verilmesi ve koruyucu önlemlerin anlatılması tedavinin en önemli kısımlarını oluşturur. Kurallara uygun yapılan yama testinde saptanan pozitif reaksiyon, kişinin kontakt duyarlılığının bulunduğunu gösterir.

Yama testinin yapılmaması gereken durumlar; gebelik, yeni doğan ve bebeklik dönemleri, yaygın veya bir alana sınırlı akut ekzema olması, test yapılacak deri bölgesinin sağlam olmaması, günde 30mg veya üzerinde prednizolon veya eşdeğeri kortikosteroid kullanımı, bağıiıklık sistemini baskılayan ilaç kullanımı ve menstruasyon dönemidir.

Kontakt Dermatitlerin Tedavisi

1. Eliminasyon
Tedavide başarılı olmak için önce allerjen madde ortaya çıkarılmalı ve elimine edilmelidir. Burada tıbbi öykü önem kazanmaktadır.

2. İlaç tedavisi
Hekiminiz tarafından planlanacaktır.

3. Koruyucu önlemler
Yıkanırken ılık su kullanılmalı, mümkünse, parfüm veya antiseptik madde içermeyen sabunlar kullanılmalıdır. Daha sonra iyice kurulanmalıdır.
Deterjanlar ve diğer temizleyici direkt olarak temastan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
Şampuanla direkt temastan kaçınılmalıdır.
Cilalarla, solvent ve metal koruyucularla derinin temas etmemesine dikkat edilmelidir.
Portakal, limon, domates gibi meyve ve sebzelerle temastan kaçınmalıdır.
Bulaşık ve çamaşır için kullanılan eldivenler plastik veya içi pamuklu olmalıdır.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 22 Şubat 2013, 17:27   #49 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

Kortikosteroidlerin (Kortizon) Yan Etkileri

Kortizon günlük tıbbi uygulamada oldukça sık kullanılan ilaçlardan birisi olup, doğru yerde, doğru zamanda, doğru miktarda ve doktor kontrolünde kullanıldığı zaman yan etkileri yok denecek kadar az olan ilaçlardır. Bir çok hastalıkta doğru kulanıldığında hem hasta hem de hekimin yüzünü güldüren bu ilaçların maalesef yanlış kullanımlar nedeni ile halk nezdinde kötü bir sabıka sicili vardır. Ancak gerçekten hekim kontrolünde kullanıldığında yan etkileri de göz önünde bulundurulduğunda mükemmel ilaçlardır. Bu vesile ile bu yazımızda kortizon tedavisinin yan etkilerini gözden geçirmek istedim.

Kortizonlar, yüksek dozda, uzun bir süre kullanıldıklarında oldukça fazla sayıda ve ciddi yan etkiler oluşturabilirler. Bu yan etkiler şöyle sıralanabilir:

İatrojenik (Tedaviye bağlı) Cushing Sendromu: Başlıca belirtileri; aydede yüzü, ense, omuzlar ve karında yağ toplanması, vücutta su ve tuz tutlumuna bağlı ödem ve tansiyon yükselmesi, ciltte incelme, ciltte mor çizgiler, vücutta sivilcelenme, kıllanmada artış, kemik erimesi, kaslarda erimedir. Kadınlarda ses kalınlaşması, saç dökülmesi olabilir.

Psikolojik Bozukluklar: Ruhsal alevlenme, bazen depresyon olabilir. İntihar eğilimi görülebilir.

Ülser Oluşumu ve Yara Nedbeleşmesinde Gecikme: Kortizon mide asit salgısını arttırırken, koruyucu mukus tabakasını da bozar. Ayrıca yara etrafında nedbe dokusunu oluşturacak olan hücrelerin de aktivitelerini azalttığı için ülser oluşumuna neden olurlar. Ayrıca derideki yaraların kapanmasında da gecikme olur.
Enfeksiyon gelişiminin kolaylaşması: Özellikle virüs ve mantarlara ait enfeksiyon gelişimine bir yatkınlık olur. Tüberküloz (verem) mikrobunun tekrar alevlenerek hastalığın yeniden oluşmasına neden olur. Diğer bazı bakteriyel enfeksiyonlarında yayılmasına neden olabilir.

Ciltte İncelme: Ağızdan, damardan veya kabadan uzun süreli tedavi sonucunda yaygın olarak oluşabilir. Lokal uygulamalarda da bölgesel olarak oluşabilir.
Şeker Hastalığı Oluşumu: Kortizon, kan şekerinin kullanılmasını sağlayan hormon olan insülinin etkilerine zıt etki ederek kan şekerini yükseltir. Yatkın kişilerde şeker hastalığını aşikar hale getirebilirler. Şeker hastalığı aşikar olanlarda ise insülin ihtiyacını arttırırlar.

Kas Hastalığı ve Halsizlik: Uzun süreli tedavilerde kaslarda erime yapar. Bu özellikle kol ve bacakların gövdeye yakın kısımlarında oluşur. Bu nedenlerde bu bölgedeki kaslarda güçsüzlük ortaya çıkar.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 22 Şubat 2013, 17:27   #50 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

Kas Hastalığı ve Halsizlik: Uzun süreli tedavilerde kaslarda erime yapar. Bu özellikle kol ve bacakların gövdeye yakın kısımlarında oluşur. Bu nedenlerde bu bölgedeki kaslarda güçsüzlük ortaya çıkar.

Büyümede Gecikme: Çocuklarda uzun süreli kullanım büyüme ve gelişme gecikmesine neden olur. Kısa süreli tedavide bu tür sorunlar oluşmaz.
Ödem: Kortizon vucütta su ve tuz tutulumuna neden olur. Su ve tuz tutlması özellikle böbrek hastalığı, kalp yetmezliği ve hipertansiyon hastalarında belirgin sorun yaratabilir.

Göz: Lokal olarak göze uygulanmaları gözün kornea tabakasında ülsere neden olabilir. Bu kalıcı bulanık görmeye neden olabilir. Gerek lokal gerekse sistemik kullanımları göz içi basıncı arttırarak glokoma neden olabilir. Katarakta neden olabilir.
Diğer Yan Etkileri: Kafa içi basıncın artması, kanın pıhtılaşma yeteneğinin artması, damar sertliği (ateroskleroz) gelişme hızının artması, impotans ve kadınlarda adetten kesilme oluşabilir. Ciltte telenjiektazi denilen yüzeyel damarların daha görünür hale gelmesine neden olabilir. Yüksek dozlarda kullanıldağında bazı kemiklerin bazı bölümlerinde ölüme neden olabilirler. Emziren kadınlarda ilacın süte geçebileceği ve bebek üzerinde yan etkiye neden olabileceği gerçeği sebebiyle bu kadınlarda günde 40 mg’ dan fazla kullanılmamalıdırlar. Ayrıca kortizon dozundan en az 4 saat geçtikten sonra emzirme yapılmalıdır.

Gebelere Özgü Yan Etkileri: Gebelerde kullanıldığında çocuğun sakat olma riskine ait hayvan çalışmaları vardır. Bu çalışmalarda özellikle flor içeren kortizon preparatlarında bu risk görülse de uygun dozlarda ve florsüz kortizon preparatları kullanıldığında böyle bir risk kalmaz. Gebelerde de kortizon kullanımı gebelik seker hastalığının ortaya çıkma riskini artırır.

Tüm bu yan etkiler yazının da başınında belirtildiği gibi ilaç doktor gözetiminde, uygun doz ve sürede kullanıldığında hemen hemen hiç görülmeyebilir. Önemli olan bu yan etkileri potansiyel bir risk olarak bilmek ve hekimin söylediği doz ve süreden fazla ilacı kullanmamaktır. Hastalık nedeni ile kullanılan kortizon hızlı sonuç vermesi ve bazı hastalarda ruhsal iyiliği de beraberinde getirmesi nedeni ile bir çeşit bağımlılık yapabilir. Bu nedenle ilacın bilinçsiz ve gereğinden çok ve uzun sürede kullanımı gündeme gelebilir. Hastanın yapacağı en büyük hata bu ilacı hekim önerisi dışında kullanmak olacaktır.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
alerjik, allerjik, bilgiler, hakkında, hastalıklar


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557