Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Sağlık Sağlık hakkındaki tüm bilgileri ve habeleri bu bölümde bulabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Like Tree1Kişi Beğendi
  • 1 Post By oR@BeL
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 30 Nisan 2013, 11:22   #1 (permalink)
FiRaRi
Misafir Üye
FiRaRi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart Kızamık Vaka Sayısı Azalıyor

Yeşim Sert Karaaslan - Sağlık Bakanlığı, yurt dışından ülkeye geldiği belirtilen kızamık virüsüne bağlı vaka sayısının 2012-2013 dönemi için yaklaşık 3 bin olduğunu, son haftalarda vaka sayısının düştüğünü belirtti.


Yeşim Sert Karaaslan - Sağlık Bakanlığı, yurt dışından ülkeye geldiği belirtilen kızamık virüsüne bağlı vaka sayısının 2012-2013 dönemi için yaklaşık 3 bin olduğunu, son haftalarda vaka sayısının düştüğünü belirtti. Bu durumun bir salgın olmadığını belirten Bakanlık, Bilim Kurulu'nun "durumu kontrollü bir vaka artışı" olarak değerlendirdiğini ifade etti.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de görülen kızamık vakalarına ilişkin bilgi verdi.

Türkiye'de aşılamanın yapılmadığı 1980'den önceki dönemde yılda 70 bine yakın kızamık vakası görüldüğünü belirten Torunoğlu, daha sonra aşılama programına başlandığını söyledi. Türkiye'de kızamık aşısının ilk olarak tek doz yapıldığını ve o dönemde aşılama oranının düşük olduğunu anlatan Torunoğlu, daha sonra iki doz aşıya geçildiğini ve aşılama oranlarında artış elde edildiğini ifade etti.

-"2012-2013 döneminde yaklaşık 3 bin vakamız var"-

Torunoğlu, aşılama oranlarının artmasıyla birlikte vaka sayılarında da önemli düşüşler olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"2001 yılında 31 bin vaka vardı, 2006 yılından itibaren vaka sayılarımız düştü. Bunlar da yurt dışı orijinli vakalardı.

Daha sonra 2011 yılında 110 vaka görüldü, 2012 yılının Mayıs ayından itibaren de Romanya'dan Türkiye'ye gelen ve müzik yaparak geçimini sağlayan bir grubun getirdiği virüs nedeniyle İstanbul'da başlayan bir vaka grubumuz ortaya çıktı. Daha sonra bu vakalar diğer illere de sirayet etti ve sonuç itibariyle şu anda 2012-2013 döneminde laboratuvar teyitli yaklaşık 3 bin vakamız var. Bunlar, kontrollü bir vaka artışı şeklinde karşımıza çıkıyor.

Vaka sayılarımızda sevindirici olan durum, son 3-4 haftadır azalma başlamış durumda. Bazı haftalarda vaka sayımız 200'ün üzerine çıkmıştı, son 3-4 haftadır vaka sayılarımız 100-200 arasındaki periyota oturmuş durumda. Gittikçe de azalmasını bekliyoruz. Çünkü, kızamık damlacık yoluyla ve kış döneminde daha çok görülen bir hastalık. Yazın gelmesiyle ve insanların açık alanlara çıkmasıyla birlikte hem bulaşma azalacak hem de yaptığımız aşıların koruyucu etkileri ortaya çıkacak."

Vakaların üçte birinin 0 yaş grubu olduğunu dile getiren Torunoğlu, "Bunlar henüz aşılama zamanı gelmemiş olanlardır. Üçte biri de 20 yaş üzerinde yine üçte biri de 1-19 yaş arasındaki eksik aşılı ya da aşılandığı halde bağışıklığı gelişmemiş çocuklardır" dedi.

-"Bu, bir salgın değil"-

Torunoğlu, kızamık tespit edilen vakaların her birinin tek tek takip edildiğini belirterek, "Kızamık, ciddi komplikasyonları olan ciddi bir hastalıktır. Bu vakalardan hastaneye yatış gerektiren, bazen yoğun bakım ihtiyacı olan vakalarımız da oldu. Şuana kadar herhangi bir kaybımız olmadı" diye konuştu.

Kızamığın görülmesinin beklenen bir durum olduğunu, dünyada zaman zaman böyle durumların yaşandığını vurgulayan Torunoğlu, "Bunun temel nedeni de halen bize yakın ilişkisi olması nedeniyle Avrupa bölgesinde vakaların çok yoğun şekilde görülüyor olmasıdır. Bunlar, çeşitli nedenlerle geliş gidişler sırasında Türkiye'ye bu sırada sirayet edebiliyor. Bilim Kurulu da yaptığı değerlendirmede, bunun bir salgın olmadığını, kontrollü bir vaka artışı olduğunu ortaya koydu" diye konuştu.

-"Vakalar en çok İstanbul, Ankara, Gaziantep, Şanlıurfa ve Adana'da"-

Torunoğlu, önümüzdeki yıllarda da benzer bir durumla karşılaşılabileceğini belirterek, bunun doğal olduğunu söyledi. Benzer bir durumun Fransa'da görüldüğünü ifade eden Torunoğlu, "Orada vaka sayısı 40 bine çıkmıştı. Çünkü, aşılama oranları yüzde 70'ler dolayındaydı. Bizde ise aşılama oranları yüzde 98'lere kadar ulaştığından vaka sayımız böyle alt düzeyde. Daha da azalacak" dedi.

Vakaların, İstanbul, Ankara, Gaziantep, Şanlıurfa ve Adana gibi illerde daha çok tespit edildiğini belirten Torunoğlu, bunun il nüfusunun büyük ve çocuk sayısının daha fazla olmasından kaynaklandığını söyledi.

Torunoğlu, bu bölgelerde de aşılama oranının iyi olduğunu ifade ederek, "Tek doz aşı yüzde 100 korumadığından, hassas olan grup, ortamdaki virüsle karşılaştığında hastalanabiliyor" dedi.

-"Tek doz aşı yeterli değil"-

Dünyada kızamığın hala çok yaygın görülen bir sağlık sorunu olduğunu belirten Torunoğlu, bu nedenle virüsün de ortamda bulunduğunu söyledi. Torunoğlu, kızamıktan korunmada yapılacak en önemli tedbirin "aşılama" olduğunu vurgulayarak, aşının çok güvenilir, etkinliği yüksek olduğunu, 1950'li yıllardan beri kullanıldığını belirtti.

Söz konusu aşının tek doz yapılmasının yeterli olmadığını, 2 doz uygulanması gerektiğini dile getiren Torunoğlu, şöyle devam etti:

"Biz de Bakanlık olarak bütün çabamızı bu alana vermiş durumdayız. Aşı yaparak, hastalığı engellemek için çaba sarf ediyoruz.

Genellikle bir yaşına gelmemiş çocuklarımızda görüldüğü için Bilim Kurulu kararıyla ilk aşılama yaşını 9. aya çektik, 12. ayda bir daha tekrarlıyoruz. Ayrıca 1-4 yaş grubunda olup, eksik aşısı olanları aile hekimlerimiz kanalıyla aşılamaya davet ediyoruz. Bu seneye özel olarak yine ana sınıfı çocuklarımızı aşıladık. Bunları, gelecek yıl bir daha aşılamayacağız. Bunun dışında da özellikle 1980-1991 yılları arasında doğan tek doz aşılı ya da aşısız olan bir grubumuz var, bunlarda da hastalık yoğun görülüyor. Bu kişiler gerek askere gittiklerinde mutlaka aşılanıyorlar, gerekse de kurumumuza müracaat ettiklerinde aşılarını yaptırabiliyorlar. Eğer, bir vakanın etrafında tek doz aşılı kişi varsa ona da 2. doz aşı yapıyoruz."

Torunoğlu, tek doz aşının yüzde 100 koruma sağlamadığının altını çizerek, aşılı olmasına rağmen bazı kişilerin nadiren hastalanabileceğini, ancak hafif atlatacağını söyledi.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Torunoğlu, kızamığın hava yoluyla kolay bulaşan bir hastalık olduğundan, her vakanın çok ciddi şekilde takip edildiğine işaret etti. Her bir vakanın geriye dönük olarak temasa geçtiği kişilerin de tespit edildiğini anlatan Torunoğlu, şöyle devam etti:

"Temas kurulan kişilerin aşı durumlarını kontrol ediyoruz. Yaklaşık 3 bin vakanın temas ettiği 30 bine yakın kişiyi belirledik. Bunların her birinin durumlarını kontrol edip, gerektiğinde aşılarını tamamlıyoruz. Kızamık tespit edilmiş kişilerle aynı evi, sınıfı paylaşan kişileri buluyoruz. Bazı vakalarımız hastaneden çıkıyor, o saatlerde hastanede bulunan kişelere ulaşıp, aşılama durumlarını kontrol ediyoruz. Bu kişiler, kızamık değildi. Kontrol amaçlı, eğer döküntüleri çıkarsa kan alarak kızamık hastası olup olmadıklarına bakıyoruz.

Torunoğlu, çocuklarda ateş, döküntü gözlenmesi halinde anne babaların dikkatli olması gerektiğini belirten Torunoğlu, çocuğun tek aşısının yapıldığı durumlarda da hemen hekime başvurulması gerektiği uyarısında bulundu
  Alıntı
Alt 09 Mayıs 2013, 21:45   #2 (permalink)
iyiyi ara,güzeli ara,doğruyu ara;
ama kusur arama!


oR@BeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 25 Ekim 2012
Nerden: evimden
Yaş: 51
(Mesajlar): 13.044
(Konular): 5372
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 1498372
Aldığı Beğeni: 2766
Beğendikleri: 5898
Ruh Halim: Kaygili
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 8
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

eline sağlık ciddi bir konu.
bende haberlerde duymuştum ithal kızamık olduğunu,avrupadan ve suriyeden ithal edildiğini de söyledi.
FiRaRi Bunu beğendi.

oR@BeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 10 Mayıs 2013, 10:13   #3 (permalink)
FiRaRi
Misafir Üye
FiRaRi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart

Alıntı:
ΌяλвeĿ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
eline sağlık ciddi bir konu.
bende haberlerde duymuştum ithal kızamık olduğunu,avrupadan ve suriyeden ithal edildiğini de söyledi.
malesef öyleee ciddii durum
  Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
azalıyor, kızamık, sayısı, vaka


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557