Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Teknoloji > Cep Telefonları > Samsung Telefonları
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Samsung Telefonları Samsung Telefonları tüm bilgiler burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 14 Temmuz 2014, 23:53   #1 (permalink)
Üye

mak res - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 18 Mayıs 2013
Nerden: istanbul
Yaş: 30
(Mesajlar): 15.414
(Konular): 5241
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 21168937
Aldığı Beğeni: 1048
Beğendikleri: 1223
Ruh Halim: Arastirmaci
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 3
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart Akıllı Telefonlar ve Geleceği

Akıllı telefonlar günümüz telefonları dışında kullanıcılara daha çok imkan ve bağlantı sunan mobil telefonlardır..Akıllı telefonlarmobil telefonlara entegre edilmiş portatif bilgisayarlar gibi düşünülebilir.Ama çoğu telefonlar Java ME gibi platformlara bağlı uygulamaları çalıştırabilir.Akıllı telefonlar genellikle kullancılara daha gelişmiş uygulamaları yükleme ve çalıştırma imkanı sağlar.

Akıllı telefonlar uygulama geliştiriciler için zemin hazırlayan işletim sisteminlerini çalıştırır.Nitelikli telefonlar gibiakıllı telefonlar da cep telefonu işlevli Kişisel Cep Bilgisayarları gibi düşünülebilir.

Masaüstü bilgisayarlardan oldukça küçük olsalar da bu araçlar büyük ölçüde bilgisayar gibi algılanır..Ek olarak Cep Bilgisayarları masaüstüne nazaran daha kişiseldir.

Bu doğrultuda Güçlü işlemcileri destekleyen gelişmiş mobil telefonlar için oluşan talep doğrultusunda daha çok hafızabüyük ekranlar ve açık kaynak işletim sistemi sonucu akıllı cihazlardiğer mobil telefon pazarını geride bıraktı.Araştırma Şirketi ComStoreAmerika Birleşik Devletlerinde 4.5 milyonun üzerinde insannın 2010’da akıllı telefon sahibi olduğunu ve ABD’de 234 milyon aboneyi kapsayan mobil telefon pazarında da hızlı bir büyüme olduğunu söyledi.Son yıllarda akıllı telefon satışlarında büyümeye rağmen 2010 ‘un ilk yarısın telefon sevkiyatı toplam sevkiyatın %20’sini oluşturdu.Akıllı Telefonlar ve PDA’lar (Dijital Yardımcılar)

PDA’ler temel bilgisayar fonksiyonları telefon/fax Internet bağlantısı ağ bağlantıları gibi işlemleri bir arada toplayan cihazlardır. Tipik bir PDA cep telefonu fax aracı Web gezgini ve kişisel organizasyon cihazı olarak kullanılabilir. Dizüstü bilgisayarların aksine birçok PDA kalem tabanlıdır ve bir klavye yerine bilgi girişinde “sylus” ismi de verilen bir kalem kullanır ve el yazısı kullanılmasına ve bunların tanınmasına uygundur.

Örnek cihazlar: Palm Pilot Revo Sony Clié Hewlett-Packard Jornado Casio Cassiopedia Compaq iPaq Toshiba Pocket PC.Akıllı telefon kelimesi Oxford Amerikan Sözlüğü tarafından sanal yardımcılar olarak tanımlanır.Tanıma göre akıllı telefon birleşik ve çok amaçlı cihazlardır.Tarihsel açıdan mobil telefonlar ve PDA’lar birçok farklı yollardan gelişmiştir.Mobil telefonlar sessiz ana birim olarak başlarken PDA’lar mini bilgisayarlar gibi başlamıştır.
Akıllı telefonlar hakkında tartışmaya başlamadanmobil telefonlar ve PDA’ların bugünlere nasıl geldiğinin kısa bir özetini yapalım.

Orijinal mobil telefonlar başlıca sesli iletişim için tasarlanmış kablosuz telefonlardı.Diğer telefonlar gibi mobil telefonlar bir servis sağlayıcısı ve ağ bağlantısı olduğu zaman kullanışlı hale geldi.Sonuç olarakmobil telefon teknolojisi mevcut ağ servisleri ve kablosuz ağ teknolojileriyle bağlanmıştır.Bugüne kadar kablosuz ağ ve araçlar birçok jenerasyondan geçti.

1G - 1.Jenerasyon kablolar aracılığıyla iletilme işini yapıyordu.Telefon makineleri büyükağır ve pahalıydı.

2G - 2.Jenerasyon sesi letmek için dijital sinyaller kullanıyordu.Analog sinyallerle karşılaştırıldığında dijital sinyaller daha doğrugüvenilir ve ölçeklendirilebilirdi.Dijital ağ olarak algılanan 2G sesli mesaj taşıyabiliyordu.SMS olarak bilinen bu metin mesajları oldukça popülerdi.Ek olarak2G mobil telefonlar data modemle bağlanabiliyordu.Servis sağlayıcılar sayesinde telefon üzerinden çevirmeli bağlantıyla internete erişim sağlayabiliyordu.

2.5G – Bu jenerasyonTelefonlar için sürekli internet bağlantısı sağlayan paket altyapısını kullanır.2.5G’deki veri hızı 2G’ye göre oldukça hızlıdır.Bu sayede Çevirmek ve bağanmak için beklemenize gerek kalmıyordu.2.5G mobil telefonlar e-mail MMS web gezgini gibi veri merkezli uygulamaları destekliyordu.Gelişmiş ülkelerde 2.5G ağ ve telefonları büyük ölçüde yayılmıştı.

3G - 3.nesil ağ ise telefonlar için çok hızlı veri bağlantısı gerçekleştiriyordu.3G mobil telefonlarda ses/video akışınından keyif alırsınız.Ama 3G telefon ve servislerin kullanılırlığı kısıtlıdır.

PDA’lar için hikaye oldukça basittir.Mobil telefonlar dışında PDA’lar için abone merkezli ağ servisi gerekmez.Bunun için İnternetten önce PC’ler gibi bağımsız minibilgisayarlar vardır.

PDA’ların ilk başarılı jenerasyonu Palm Pilotlardı.Bunlar temel olarak adres kitabıtakvimemail ve not gibi şeyleri destekleyen elektronik organizatörlerdi.En yeni PDA modelleri ayrıca bluetooth yoluyla bilgisayarlara ve ayrıca Wifi yoluyla internete bağlanabiliyordu.PDA uygulamalarında bilgisayar programla dillerinden olan C C++ Java ve BASIC ‘i kullanabilirsiniz.Aslında uygulamaların binlercesi Pal ve Microsoft Cep Bilgisayarı için tasarlanmıştır.Bu uygulamalar PDA’ların benimsenmesi açısından önemlidir.Buna ek olarakPDA’lar donanım eklentisiyle de çalışabilir.Örneğin PDA ünitesi için GPS ve Klavye bağlayabilirsiniz.Akıllı Telefonların Ortaya Çıkışı

Akıllı telefon terimiPALD PDA Microsoft Windows Mobil Cihazlar ve Nokia Serileri için pazar adı olarak bilinir.Mobil telefonlar ve PDA’lar geliştikçe bu telefonların bağlanılabilirliği ve PDA’ların programlanabilirliği bir diğeri için tamamıyla bütünleyiciydi.Akıllı telefonlar PDA’dan kurulmuş ya da mobil telefonlardan kurulmuştur.Ama aslında akılı telefonların kapsamıbu araçlardan daha büyüktür.Örneğin;büyük ölçüde popüler olan Nokia Serisi 40 Telefonmükemmel biçimde akıllı telefon terimini karşılar.

Akıllı Telefonlar Neler Yapabilir ?

Akıllı telefonlar modern toplumda vakti az olan bireyler için oldukça kullanışlıdır.Ama akıllı telefonlar için yapılan kıyaslamalar cihazın neler yapabileceğini keşfetti ve bu da onun yararına oldu.Bildiğim kadarıyla birçok insan500$’lık akıllı telefonlarıbasit cep telefonları gibi karşılıklı konuşma için kullanıyordu.Bu onların basite indirgenen telefon kullanıcı arayüzlerini keşfetmemesindendir ya da yazılım uygulamalarını araştıracak kadar vakit bulamalarındandır.Ama keşif için az da olsa zaman harcamak büyük üretkenlik anlamına gelir.

1-Sesli Aramalari Yönetmek
2-Web 2.0 Erişimi
3-Multimedia İçerik Paylaşımı
4-Yer Bilgisi
5-Üretimi Artırmak

Tablet PC’ler

Tablet PC’ler üzerlerinde LCD ekran barındıran ve PDA’lerdeki kalemlere benzer kalemlerle giriş yapılabilen taşınabilir bilgisayarlardır. PDA’ler ile dizüstü bilgisayarların arasında bir konumda bulunmaktadırlar. Hatta bazı dizüstü bilgisayarlar sahip oldukları dönebilen ekranları sayesinde hem dizüstü hem de tablet pc olarak kullanılabilmektedir.Uygulama Geliştirmek

Akıllı telefonlar hiçbir zaman Üçüncü şahıs yazılım uygulamaları olmadan başarılı olamadı.Eğer bilgisayar programcısıysanız ihityaçlarınız için ve de kar sağlamak amacıyla program yazabilirsiniz.Çoğu akıllı telefonlar standard programlama dili ve API ile programlanır.

1- Java Micro Edition çarpraz donanım uygulamaları yazmanızı sağlar.Bu RIM Nokia Samsung Motorola gibi telefon şirketleri tarafından desteklenir.Palm ve Microsoft içincihazı satın aldığınızda Java sanal makinayı yüklemek zorunda kalırsınız.Java ME’yi kullanmak için bilmeniz gereken tek şey standart API eklentisiyle Java programlama dilidir.

2- C ve C++ programlama için en popüler dillerdir.Palm Microsoft Symbian ve Linux tabanlı akıllı telefonların hepsi kendi programlama dili olarak C/C++ kullanır.Bu yüzden C/C++ uygulamları bak ve hisset yapısına sahiptir bu da tüm donanımlar’dan faydalanır.

3- Visual Basicen popüler jenerik dillerin başında gelir.Microsoft CEp Bilgisayarı ve Windows Mobile telefonlar tarafından desteklenir.AppForge ve CrossFire gibi ürünler Palm ve Nokia 60 Serisi Symbian akıllı telefonlarına çapraz derleme imkanı sunar


4- Pyhton ve Perl gibi diller de akıllı telefonlar tarafından desteklenir.Örneğin;Nokia 60 Serisi telefonlar için derleyiciler mevcuttur.

Mobil İşletim Sistemleri

Günümüzün taşınabilir cihazları hem iş dünyası hem de son kullanıcılar için geniş bir yelpazede özellikler sunan çok-amaçlı cihazlardır. PDA’ler (Personal Digital Assistant) ve giderek daha geniş bir kategori haline gelen akıllı telefonlar (smart phones) kullanıcıların e-postalarına anında mesajlaşma yazılımlarına ve metin mesajlaşmalarına izin verdiği gibi Web gezintilerine ofis uygulamalarına ve daha birçok uygulamaya uygundur.Taşınabilir cihazlar sıklıkla masaüstü bilgisayarınıza bir eklenti oluşturmaktadır. Seyahatlerde veya ofisten uzak olduğunuz durumlarda yaptığınız çalışmaları masaüstü sistemlerinizle kolaylıkla eşleştirebilirsiniz. İşte tam bu noktada taşınabilir (mobil) işletim sistemleri (operating system OS) büyük önem kazanmaktadır.

Birçok mobil işletim sistemi mevcut.2010 ‘dan itibaren en büyük patlamayı Symbian OS işletim sistemi yaptı.Symbian’ın küçük rakibleri AndroidBlackberry OSiOS ve Windows Phone OS’tur.Android ve iOS’u da içeren birçok işletim sistemi Linux ve Unix tabanlıdır.

[SIGPIC][/SIGPIC]
mak res isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
akıllı, geleceği, telefonlar, ve


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557