Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > Biyografi > Şarkıcı
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12 Haziran 2012, 14:19   #1 (permalink)
Üye

♠Vค❼є - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 19 Mayıs 2012
Yaş: 27
(Mesajlar): 3.246
(Konular): 1002
Renkli Para : 128345
Aldığı Beğeni: 212
Beğendikleri: 178
Ruh Halim: none
Standart Civan Haco

şarkıcı


1957 yılında Suriye’nin Kamışlı şehrinde doğdu. Lise öğreniminden sonra Almanya’nın Bochum Üniversitesi’nin müzik fakültesinde 3 yıl öğrenim gördü. Avrupalı müzik guruplarıyla çalışmalar yaptı. Türkiye’de, "Sî û sê Gule", "Durî", "Bilura mîn", "Gula sor", "Leyla" isimleri albümleri çıktı. Ayrıca Avrupa’da "Peşmerge", "Serhildan", "Diyarbekîr", "Girtîyên Azadîyê" isimli albümleri çıktı. Otantik müziği, pop-folk ve rock ağırlıklı kalıplar içerisinde düzenlemektedir. Ailesi Şeyh Sait İsyanı'na katılmıştır.SÖYLEŞİ

Ben vatansız bir insanım
Fatih Vural
Zaman 4 Mart 2012

Kürtçe müziğin en büyük seslerinden biri olan Ciwan Haco, yeni albümü Veger'in (Dönüş) tanıtımı için Türkiye'ye geldi. Âşık Daimi'nin Ne Ağlarsın türküsünden uyarladığı Esmer'in klibi için Hülya Avşar'la kamera karşısına geçen Ciwan Haco, kendi hayatının göçlerle geçtiğini söylüyor.

Bundan önce yayınladığınız albümünüz 'Off' için "En iyi albümüm." diyordunuz. Veger için ne diyorsunuz?

Off'la Veger arasında bir fark var. Veger benim 14, 15, 16'lı yaşlarıma, gençliğime bir dönüş. Küçükken TRT Diyarbakır Radyosu'nu dinlerdim. Türkçe bilmiyorduk ama radyo dinliyorduk. Ailem de o radyoyu dinlerdi. Veger, o günlere dönüş. Şu anda 55 yaşındayım. 40 yıl öncesine döndüm.

"Bu albüm, Batı Kürdistan'daki Kürtler için Kürtçe müziğin popüler olduğu zamanlara da dönüş. Teyple kayıtların yapıldığı zamanlara dönüş." diyorsunuz. Öyle bir sanatçı olmakla, albümleri müzik marketlerde yer alan bir sanatçı olmak arasında nasıl bir fark var?

Çok fark var tabii. O zamanki dönem daha güzeldi. Suriye sınırına yakın evimizin bodrumunda bir kayıt cihazımız vardı. Şarkılarımı orada kaydederdim. Herkes kendi prodüktörü oluyordu o zaman. Büyük stüdyolar, iyi müzisyenler yoktu. Ama kendimizi iyi hissederdik. Her şey değişti. İnsanlar değişti. Ama çocukluğumu özlüyorum. Hatıralarım benim için çok önemli. Bu albüm de öyle...

Artık Türkiye'ye daha sık geliyorsunuz...

Ailemin önemli bölümü İstanbul, Diyarbakır, Batman'daydı. Annem bu topraklarda doğdu. Ben de buranın parçasıyım.

Sürekli bir dönüş olacak mı?

Tabii ki isterim. Ama bu ülkede ciddi bir problem var.

Bu probleme rağmen dönseniz neler değişir?

Çalışma yapamam. Konser yapamıyorsun, turneye çıkamıyorsun, daha çok siyasete endeksli bir pozisyon olduğu için hava güzel değil.

Hava bozdu mu?

2003'te Batman konseri döneminde atmosfer çok iyiydi. Herkes çok güzel konuşuyordu. Gittikçe kötüleşti.

Neden kötüleşti sizce?

Ben politikacı değilim. Bu soruları Recep Tayyip Erdoğan, Osman Baydemir gibi isimlere sormak gerekiyor. (Gülüyor) Onlar kesin biliyorlardır. Kürtçe müzik yapmak da siyasete endeksli bir şeye dönüşüyor. Kürtçe müzik yapıyorsanız, röportajlarda da o ağırlıkta sorular geliyor. Basın için normal ama sanatçıların ağrına gidiyor.

'Derya' albümüyle birlikte şarkılarınızın politik bir çizgiden uzaklaştığına katılır mısınız?

Bu yanlış olur. Ben hiçbir zaman politik şarkılar söylemedim. İnsanların problemlerini işledim. Bu ikisi arasında fark var. Ben siyasi bir sanatçı da değilim. Bu ülkede büyük bir sorun var, ben de buna duyarlı oldum, her zaman. Aşk da oldu albümlerimde. 14. ve 15. CD'lerimde Kürt sorunu daha ağırlıklıdır.

Şivan Perver ile görüşür müsünüz?

Her ikimiz de kendi müziğimizi yapıyoruz. İkimiz de popüler Kürt sanatçılarız. Bundan dolayı birbirimize saygı duyuyoruz. Bu cumartesi Berlin'de beraber konserimiz var. Türkiye'yi hep konuşuruz Şivan'la.

Ahmet Kaya'nın Türkiye'den ayrıldığı günlerde buluşur muydunuz?

Evet, üç defa buluştuk, Almanya'da. Türkiye'deki politik ortamı da konuştuk, gündelik hayatı da konuştuk Ahmet'le. Son olarak Köln'de görüştük. Bir konseri vardı. Ben de Köln'deydim. Beni davet etti. Durî albümümdeki ilk şarkıyı birlikte söyledik. Ahmet Kaya, bu ülkeyi terk etmek zorunda bırakıldı. Bu, Türkiye için büyük bir ayıptı. Ahmet çok büyük bir müzisyendi.

Ailem iki defa sürgün edildi

Ailece Türkiye'den neden ve ne zaman ayrıldınız?

Ankara'daki devlet arşivlerine girseniz, sorunun cevabı orada da var (Gülüyor). Ailem, Şeyh Sait İsyanı'ndan sonra birçok aile gibi hükümet fermanıyla Türkiye'yi terk etti. Suriye'ye sürgüne zorlandı. Babam sınıra yakın bir yere göç ediyor. O sırada Suriye'de Fransız yönetimi var. Dedem, Midyat'a geri dönmek istiyor,sonra. Ama Türkiye, "Buraya gelemezsin Haco, yasak." diyor. Birçok aile, 12-13 yıl sonra genel afla geriye döndü. Annemin ailesi Siirt'e döndü, genel afla. 1940'larda... Annem ve babam ise aftan yararlanamadı. Dedem geri dönmeyi çok zorladı. Ama "Asla dönemezsiniz." denildi. Onlar da Türkiye-Suriye sınırında yaşadılar.

Türkiye'ye bu kadar yakın olup da uzak kalmak nasıl bir duyguydu?

Ben çocuktum. Ama annem, babam ve amcam hep geri dönmeyi konuşuyordu. Kötü bir duygu tabii.

Müzikal olarak nasıl besleniyordunuz, o dönemde?

Geleneksel Kürtçe müzik ve Diyarbakır Radyosu'ndaki Türkçe şarkılardan beslendik.

Kendinizi de bir sürgün olarak görüyor musunuz?

Ailem iki defa sürgün edildi. Birinci sürgün, buradan Suriye'ye sürgün edilmemiz. İkinci sürgünde, bütün toprağımıza Suriye devleti el koydu. Bütün aile İsveç'e, İskandinavya'ya ve Almanya'ya dağıldı. Bu çok trajik ve acı bir olaydı.

Kendinizi bir haymatlos yani vatansız olarak görüyor musunuz?

Kesinlikle bir haymatlosum, vatansızım. Kendimi de öyle hissediyorum. Umut ediyorum ki, Türkiye'de her şeye rağmen güzel şeyler olur.

Şu anda hangi ülkenin vatandaşınız?

Almanya.

Türk vatandaşlığı için bir girişiminiz oldu mu?

Bunu düşünmedim. Ben Türkiye vatandaşı olursam, problem çözülecek mi? Ben sadece kendi ailemden bahsettim. Ama böyle birçok aile var Türkiye'de.

Musa Anter'in oğlu Anter Anter yıllardır Türkiye'ye giremiyordu. Geçtiğimiz günlerde geldi ve yeniden Türk vatandaşlığına müracaat etti. Yıllardır sürgünde olan Kemal Burkay döndü. Bunlar sizi ümitlendirdi mi?

Bunlar çok olumlu şeyler. Ama sorunun çözüldüğünü göstermiyor. Yeterli değil.

Çözüm yönünde iyimser misiniz?

Pozitif düşünmek zorundayım. Ben insanlardaki güce inanıyorum. Türkiye'deki insanlarda böyle bir güç görüyorum. Kesinlikle bu ülkeyi daha huzurlu, yaşanabilir hale getirecektir.

Başbakan Erdoğan'ı çözüm için nasıl bir figür olarak görüyorsunuz?

Ben Başbakan'dan ziyade toplumun bu sorunu çözmek istediğinden eminim. Sorun böyle çözülür. Politikacılara toplumun baskı yapması lazım. Bu sadece siyasetçilere bırakılacak bir sorun değil. Türk ve Kürt toplumu arasında o yakınlık var.

"Ciwan Haco sosyalist çizgiden uzaklaşıyor." yorumları yapılıyor. Buna katılıyor musunuz?

Kendimi hiçbir zaman sosyalist olarak görmedim. Herhangi bir ideolojik çizgide değilim. Daha çok insani bakıyorum.

Müziğinizde evrensellik ve yerellik iç içe geçiyor...

Benim müziğim, hayatımın bir parçası gibi. Nasıl ki hayatım bir kaos içinde geçtiyse, müziğim de pop, rock, caz gibi birçok şeyden besleniyor. Ciwan Haco'nun hayatı Mardin Midyat'tan Kamışlı'ya, oradan Almanya'ya, Almanya'dan Norveç'e, Norveç'ten İsveç'e göç ederek geçti. Umuyorum ki bir gün Diyarbakır'a döneceğim. Müziğim de hep buralardan bir şeyler aldı.


Hülya'nın aksanı var ama bence güzel okudu
Hülya Avşar'la düet yapma isteği sizden mi geldi?

8-9 yıldır kendisini tanıyorum. İki defa programına çıkmıştım. Onunla çalışmak istiyordum. Ben albümümde bir şarkıda bana eşlik etmesini istedim. O da kabul etti.

Hülya Avşar'ın performansını hayal kırıklığı olarak görenler çoğunlukta...

O insanları anlayabilirim ama bana göre şarkıyı güzel okudu. Duyguyla okudu. Ben o duyguyu duyuyorum. Benim için önemli olan, o.

Kürtçesi nasıldı?

Aksanı var. Okumak için elinden geleni yaptı. Başarılı da oldu.
♠Vค❼є isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
civan, haco


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557