Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > Biyografi > Şarkıcı
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12 Haziran 2012, 14:32   #1 (permalink)
Üye

♠Vค❼є - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 19 Mayıs 2012
Yaş: 27
(Mesajlar): 3.246
(Konular): 1002
Renkli Para : 128345
Aldığı Beğeni: 212
Beğendikleri: 178
Ruh Halim: none
Standart Nazan Öncel

şarkıcı, besteci


Nazan Öncel 6 Şubat 1956'da İzmir, Karşıyaka'da öğretmen bir anne ve memur bir babanın evliliklerinin ikinci yıldönümlerinde dünyaya gelmiştir. Kameralarla ilk defa 1961 senesinde ilk ve tek sinema filmi olan “Acı Tesadüf”te çocuk yıldız olarak tanışmıştır. Altı yaşındayken annesi Raziye hanımdan nota öğrenmiş olması, ortaokul yıllarında gitar çalıp, şarkı söylemesinde büyük yardımı olmuştur. Ortaokul eğitimini sürdürürken mezun olduğu Zafer İlkokul’unun sene sonu kutlamalarında kara önlüğünü giyerek mandolin çalmıştır.

İlk sahne tecrübelerini, 1969'da Kervanlar Orkestrası'yla, üç yıl süren beraberliğinde yaşarken, 1971'de 15 yaşında kurduğu Çılgınlar grubuyla birlikte düğün salonlarında ve festivallerde şarkı söylemiştir.1976'da İzmir Radyosu'nun düzenlediği bir şarkı yarışmasında “Annem” isimli bestesiyle katılarak birincilik elde etmiştir. 1978'de İstanbul'da ilk 45'lik kaydını gerçekleştirmiştir. Necdet Koyutürk Orkestrası eşliğinde söylediği “Sana Kul Köle Olmuştum” (söz: Erdener Koyutürk, müzik: Özdener Koyutürk) şarkısı radyo ve televizyonda ilgi toplamıştır. Artık televizyona eskisinden daha çok çıkabiliyor, basında adından övgüyle söz ediliyordur. O günlerde pop müzikten piyanist şarkıcılar dönemine geçiş sırasında çıkardığı ilk Long Play'i olan “Yağmur Duası” 1982'de yayınlanmıştır. Bu plakta, dönemin sevilen arabesk ve alaturka şarkılarının yanında, özgün bestelerine de yer vermiştir. Öncel, 80'li yıllar boyunca çeşitli kentlerin otel ve Lokallerinde program yaparken hem bu plağın acemiliğini üstünden atmış, hem de kendi şarkılarını yazmaya giden yolda mesafe katetmiştir. Nazan Öncel tümü kendi kaleminden çıkan şarkılardan oluşan “Bir Hadise Var” albümü, Türkiye'de pop müziğin iyiden iyiye yaygınlaştığı 1992'de çıkmıştır. İstanbul’da bir şirkette muhasebeci olarak sekiz yıl çalıştığı dönemde Kurtuluşta bodrum katındaki evinde bir şarkı yazmıştır: “Gitme Kal Bu şehirde.” İşte bizi hüzün duvarlarına çarptıran müptelası olacağımızı anladığımız şarkıdır bu. Aynı nakarat’la yarısı bayat yarısı hayat diyerek mizah gücünün zenginliğinin farkına varmışızdır hep beraber. Artık sahiden ‘Bir Hadise Var’dır ve hadisenin adı Nazan Öncel’dir. “Aynı Nakarat”, “Gitme Kal Bu Şehirde, “Âşık Değilim Olabilirim” gibi şarkılar 90'lı yılların önemli pop klasikleri arasında yerini alırken, popüler müzik ilk defa kendi dilini oluşturmuş önemli bir şarkı yazarıyla tanışmıştır. Sonrasında 1994'te “Aşk Beklemez” (Börekler Açarım), “Geceler Kara Tren”, “Ben Böyle Aşk Görmedim”, “Dillere Düşeceğiz Seninle” gibi şarkılarla dinleyicisinin kalbini bir kere daha kazandığı “Ben Böyle Aşk Görmedim” albümü yayınlayan sanatçının “Börekler Açarım” şarkısı radyocular tarafından Türkiye’nin ilk anonim pop şarkısı olarak kabul edilmiştir.

Unplugged bir folk-rock albümü olan ve 1995'te çıkan “Göç”, Nazan Öncel'i pop dünyasından biraz uzaklaştırarak “şarkı yazarlığı” geleneğinin bir temsilcisi haline getirmiştir. “Gidelim Buralardan”, “Sen Beni Öldürüyorsun”, “Bir Şarkı Tut”, “Çocuk Kalbim”, ve elbette “Göç” sözlerdeki lirik ve sade yapıyla albümün en sevilen şarkıları olmuştur. Çek Cumhuriyetlerine kadar uzanan “Göç” günlerce Çek radyolarında terennüm etmiş yegâne güzelliğimizdir bize yaşattığı. Yegâne diye adlandırılan albümdür bu kara parçasında. Ve ıssız adaya giderken yanımıza alacağımız üç önemli şeyden biri bile ilan edilir dinleyicisi tarafından. “Göç” artık ıssız adaların albümüdür.

1996'daki “Sokak Kızı” elektrogitar ve elektro bağlamanın başrolde olduğu bir rock albümüydü. Şarkılarını sokak ağzıyla, hikâyelerle temellendirerek anlatan ilk kadın sanatçımız olan Nazan Öncel bu albümle birlikte uzun yıllardan sonra elektro bağlamayı yeni kuşaklarla tanıştırandı. “Erkekler de Yanar”, “Bırak Seveyim Rahat Edeyim”, “Ben Sokak Kızıyım” ve “A Bu Hayat”ın başarısı yapımcıların pop rock müziğinde güven tazelemelerini sağlamış, genç rock müzisyenlere kapıları açtırmıştır. 1999 ürünü olan “Demir Leblebi” albümüyse “Âşıklar Parkı”, “Bu Havada Gidilmez”, “Zor Dünya” şarkıları video klipleriyle sevilirken, “Sokarım Politikana” ve “Demirden Leblebi” medyanın tutucu kesimlerinin tepkisini çekmiştir. Zaman içinde gelmiş geçmiş en sert, en cesur ve memlekete eşik atlatan albüm olarak nitelenmiştir. Sırasıyla çıkan bu üç albüm dinleyicisinin başucu albümleri olmuş ve kült albümler listesinde yerini almakta gecikmemiştir. Ne var ki bu üç albüm piyasada bulunamadığından. 2005 yılında “Bir Şarkı Tut” adı altında orijinal halleriyle Seyhan Müzik tarafından yeniden piyasaya sürülmüştür. Kendisi her ne kadar “ödevimi yerine getirdim,” dese de dinleyicisine gerçek bir iyilik yapmış olduğu çeşitli köşe yazarları tarafından yazılarak, teşekkür edilirken adının yanına Sokak Kızı’nın yanı sıra kent ozanı, çağdaş filozof ve bilge gibi sıfatlar eklenmiştir. 67 ülkede Türkiye’yi temsil eden “Hüp”ün düzenlemelerinde kullandığı el zilleriyle pop müzik sound’unu bir kere daha yönlendirmiş olan Nazan Öncel’in müzikal yapısı bakımından bu minvalden hareketle hazırladığı “Yan Yana Fotoğraf Çektirelim” 2004 yılının en sevilen albümlerinden biri olmuştur. “Hay Hay” ve “Nereye Böyle” dışında “Hokka”, “Gül Pansiyon”, “Ukala Dümbeleği” ve “Otomobil” radyoların gözdesi olurken beraberinde besteleriyle sanatçı dostlarını listelerin en tepesine taşımıştır. Özellikle “Of Of” Avrupa’da ve Orta Doğuda haftalarca fırtınalar estirmiştir. Onu tanıdığımız günden bu yana sadece kendi yazdığı şarkıları yorumlayan tek kadın sanatçımız olan Nazan Öncel bir istisna olarak, 2003 yılında Ahmet Kaya hatırasına yayınlanan “Dinle Sevgili Ülkem” albümünde, Attila İlhan / Ahmet Kaya eseri “Mahur” u yorumlamıştır

Discografisi:
Canın İsterse /1976 TRT Televizyonlarına çıkmaya hak kazandığı ilk şarkı
Sana Kul Köle Olmuştum /1978 (45’lik)
Neden /1981 Eurovision Yarışma bandı (ilk on beş)
Hırçın Kız /1982 Eurovision Yarışma bandı (ilk on beş)
Bir Zamanlar /1981 TRT için hazırlanan bant
Bizden Sesler /1981 (Complation Kaset)
Yağmur Duası /1982 (L.P. uzun çalar)
Bir Hadise Var /1992 (Albüm)
Ben Böyle Aşk Görmedim /1994 (Albüm)
Göç / 1995 (Albüm)
Sokak Kızı /1996 (Albüm)
Demir Leblebi /1999 (Albüm)
Yan Yana Fotoğraf Çektirelim /2004 (Albüm)
7'n Bitirdin /2006 (Albüm)

Diğer sanatçılara verdiği eserlerden bazıları: Tarkan: Hüp, Her Nerdeysen, Dudu, Bu Şarkılar da Olmasa, Gülşen: Of Of, Kaiti Garbi: Of Of (Yunanistan) Nelly Mackdessy: Of Of (Lübnan), Özcan Deniz: Canım, İbrahim Tatlıses: Tamam Aşkım, Sibel Can: Yalnızlar Treni, Aşkın Nur Yengi: Yıldız Yıldız, Gökhan Özen: Benim İçin N’apardın, Gülben Ergen: Gencecik Bir Delikanlı, Olta ve niceleri.
HABER

Nazan Öncel'den yeni albüm


'Hayvan'da Nazan Öncel'in her döneminden, yaşadığı her şeyden izler var...'

Nazan Öncel'in müzikal serüvenini en çok "deniz"e benzetirsek, hiçbir zaman kolay tahmin edilebilecek, fikir yürütülebilecek bir deniz olmadığını da hemen bu benzetmenin peşine eklemek gerekir. Öncel şarkılarında, en dalgasız görünen yerde birden dev dalgalar yüzünüzde patlayabilir, en sığ görünen yer birden derinleşebilir. Adı üstünde "deniz"dir bu, hiç ama hiç belli olmaz.

Nazan Öncel'in biri versiyon olmak üzere 11 şarkıdan oluşan son albümü "Hayvan" da zaman zaman dalgalı, zaman zaman durgun, bazen sabahları güneşle pırıl pırıl görünen çarşaf kıvamında, ama gel gitleri de olan bir denize benziyor. Ama bu albüm özelinde Nazan Öncel'in yıllar içinde keskin ve tahmin edilemez yerlerini daha törpülediği, bize daha güvenli, kısmen sakin ve huzurlu limanlar vaat ettiği de bir gerçek. Eğer "Sokak Kızı" ve "Demirden Leblebi" gibi boydan boya sert tokatlar atan bir albüm bekliyorsanız "Hayvan" öyle bir albüm değil. Ama "Hayvan"da Nazan Öncel'in her döneminden, yaşadığı her şeyden izler elbette yine var. Albümün bir yerinde yine bir "demir"den tokat yiyebilirsiniz, ona da hazırlıklı olun.

NORMAL
Albüme ismini veren çıkış şarkısı "Normal", Öncel'in aşık geleneğinde yazdığı nefis bir taşlama. Kısa sürede dile dolanacak, insanı hemen sarıp kuşacatacak bir melodiyle yazılan "Normal"de, albüme de adını veren "Hayvan" seslenişlerini, içinizden kime söylemek geçerse, rahatça söyleyebilirsiniz. Çünkü herkese, her şeye uyarlanabilir bir "sesleniş" bu. Şarkının sonunda insan, "Oh be, iyi geldi, rahatladım, bütün elektriğimi toprağa boşalttım" noktasına geliyor. Herkesin duygu olarak bir yerden yakalanacağı bir şarkı bu, çünkü birilerine "normal" gelip diğerlerine "anormal" gelen şeylerin sayısı ne de olsa her geçen gün, hayatın her alanında hızla artıyor.

BEBEK SEVGİLİM
Sırada albümün en naif, en can acıtan, en koyu şarkılarından biri var. Duygu ve tavır olarak Nazan Öncel'in son dönemlerde yazdığı

"Yedin Bitirdin", "Seni Bugün Görmem Lazım" şarkılarının izinden giden "Bebek Sevgilim", merhaba'sını "Yanımdan geçti gitti, solladı kader/ İçinden gülermiş meğer" cümlesiyle yapıyor. Şarkıda Öncel "bozulmuşum ben, error veririm" diye meseleyi üzerine alıyor ama "Sadece sana sarılıp uyumak isterdim bir kere/ Bana bunu da çok görmüşündür belki de" cümleleri, asıl bozulan şeyin, bir aşkı, hala bebek naifliğinde kalbinde taşımaya çalışanlar değil; insan kalbiyle oyuncakla oynar gibi oynayan, duygularını nasıl becerdilerse gerçekten aldırmış olanlar olduğunu hatırlatıyor bütün inceliğiyle. "Benim bebek sevgilim/ Dün gece çok ağladım/ Göz yaşım yerde kaldı/ Bak bana neler yaptın/ Benden aferin aldın" nakaratı, lafı dolandırmadan söylemek gerekirse, gerçekten "acıtıyor".

BÖYLE KONUŞMA
Albümün 3. şarkısı "Böyle Konuşma"da hüznün dozu artıyor. Hani herkesin, sıradan bir yaz akşamında dostlarıyla hayata gülümseyerek kadeh kaldırdığı fotoğraflar vardır. Dışarıdan her şey "süt liman" görünür. Ama herkes için öyle bir noktası olur ki o gecenin, zamansız bir rüzgar her şeyi en başından kanatıverir. "Böyle Konuşma" şarkısı, tam da işte o zamansız esen rüzgara benziyor. Nazan, "Böyle konuşma, ağlatacaksın/ Bana bu aşkı yaktıracaksın" dedikçe, bakalım ne kadar serin kalabileceksiniz o yaz gecelerinde... Bakalım bir şeyleri yapmak/ yapmamak ne kadar sizin elinizde olacak?

HADİ BEBİŞİM
Neyse ki, Nazan Öncel efkarlandırırken, her zaman eğlendirmeyi, gülümsetmeyi de bilmiştir. Sırada "Hadi Bebişim"le şimdi biraz herşeyi boşverme zamanı. Şarkı "Aman be yeter, koy ver gitsin" kıvamında, tonunu çok iyi bildiğiniz eğlenceli Nazan ritmlerinden biri. Şarkıda Nazan Öncel, "Ota bota ağla/ Kolaysa salla/ Biraz da biz üzülmeyelim" diyerek isyan bayrağını çekiyor ve "Hadi bebişim/ Kalk gidelim/ Bir kere de biz eğlenelim" diyor. "Ne me lazım ne me lazım/ Ağlayana meme lazım/ O da lazım bu da lazım/ Romantik bir hava lazım" dörtlüğünde bütün yüz kaslarınız gevşeyecek ve içten bir gülümseme, sizden kontrolsüz yüzünüze yerleşecek.

CANIM BİR YANLIŞ YAPMAK İSTİYOR
Adından da tahmin edilebileceği üzere "Canım Bir Yanlış Yapmak İstiyor" hayatın her alanında sinirimizi bozanlara ince ince had bildiren, bütün "kıvıran"lara, spor olsun diye konuşanlara, fikirsiz ve kaygısızına Nazan üslubuyla ayar veren bir şarkı. Bu ayardan Ferrari'sini Satan Bilge bile şöyle nasibini alıyor mesela: "Çok mühim adammış bana ne/ Ferrari'yi satmış kime ne/ Satçağına verseymiş birine/ İşine gelmemiş, desene"

BENİ DÜŞÜN
Albümün müzikal olarak en sade ama en vurucu, en huzurlu gibi duran ama en bulutlu şarkılarından birine geliyoruz şimdi de.

Diğer hiçbir Nazan şarkısına benzemiyor "Beni Düşün". Sadeliğin yakıcı gücünü, hem sözlerde, hem melodi ve düzenlemede bir kez daha hatırlıyorsunuz sayesinde. "Yanmışsam da yanmışım/ sorun değil, sorun sensin" gibi sert ve acı bir çığlığı usulca fısıldıyor kulaklara Nazan. Şarkı, dilden kolay kolay gitmeyen acı ve mayhoş bir tat bırakıyor geride. Hiç tahmin bile edemeyeceğiniz bir şekilde hem de...

BENİ BU KOCA ŞEHİRDE YALNIZ BIRAKMA
Zaten bu şarkı önce adıyla, sonra da "intro" melodisiyle, ayarları baştan bozuyor. Gün göbeğinde, güneş altında iki tek atmak nasıl bir şeyse "Beni Bu Koca Şehirde Yalnız Bırakma" bünyeyi böyle erken "iptal" ettiren bir şarkı. Kıyılarına dikkatli ve tedbirli gitmenizde fayda var. Hoş, ne kadar hazırlık yaparsanız yapın "Zamansız bırak, yarınsız bırak, beni bu koca şehirde sensiz bırakma" deyiverince Nazan, bakalım nereye kaçabileceksiniz?

Bu arada şarkının, "Üzerler bizi, kırarlar bizi, korkma yıkamazlar. Konuşurlar, uğraşırlar, ama ayıramazlar " sözleri üzerinden Öncel'in "7'n Bitirdin" albümünde yer alan "Bırak Konuşsunlar" şarkısıyla kurduğu kardeşlik bağı da gözden kaçmıyor.

ÇİRKİN OLSUN BENİM OLSUN
Gelelim albümün, bütün içinde özellikle düzenlemesiyle en ayrık duran şarkısı "Çirkin Olsun Benim Olsun"a. Albüm öncesi, radyolara gönderilen bu şarkı, "Normal" gibi her kesimden dinleyenle kolay bağ kurabilecek bir şarkı değil. Seveni kadar sevmeyeni de olacaktır. Ama tam gecelerin en dibine, "bu son kadehi içmeyecektim" deyişinden az öncesine eşlik edecek, verdiğiniz tepkilere, orta yerde kendinizden geçişinize sizin bile sonradan inanamayacağınız duyguda bir şarkı. Aman dikkat "kayışları kopartabilir".

BAHANESİ AŞKTANDIR
Siz de benim gibi Nazan Öncel'in "Göç" albümünü özlüyor, hayatın "zamansız" bir yerinde, bir ruh yıkama ayini gibi kıyısına oturuyorsanız, "Bahanesi Aşktandır" bir nebze de olsa sizi o günlere götürecek.

KORKUNUN ÜSTÜNE YÜRÜYORUM
Nazan Öncel, albümde en sert, en okkalı tokatı finalde; "Korkunun Üstüne Yürüyorum" şarkısında atıyor. Hem düzenlemesi hem de Nazan Öncel'in ürperten yorumuyla sanki "Demirden Leblebi" albümünün bir parçası gibi duran "Korkunun Üstüne Yürüyorum" o albüme bir saygı duruşu gibi. Benim gibi "Demirden Leblebi"yi baştacı yapan, Nazan'ı o en sert ve en çıplak yarasından kalplerine saranlara gecikmiş bir selam gönderiyor Nazan bu şarkıyla. "Hem İsa'ya Hem Musa'ya yaranılmaz" diye söze başlıyor ve şarkının orta yerinde "Kuralcı olamam/ Duvarları yıktım/ Korkunun üstüne, üstüne yürüyorum" çığıklarıyla bizi kendimize getiriyor. Oh be diyorsunuz, işte biz bu Nazan'ı çok özlemişiz...
♠Vค❼є isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
nazan, öncel


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557