Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Forum Renkli Cafe > Serbest Kürsü
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Serbest Kürsü Teke Tek, Arena ve Tartışmaların Seviyeli Bir Ortam içerisinde yapıldığı bölüm..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09 Mart 2015, 12:39   #1 (permalink)
iyiyi ara,güzeli ara,doğruyu ara;
ama kusur arama!


oR@BeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 25 Ekim 2012
Nerden: evimden
Yaş: 51
(Mesajlar): 13.044
(Konular): 5372
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 1498372
Aldığı Beğeni: 2766
Beğendikleri: 5898
Ruh Halim: Kaygili
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 8
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Yeni 16 net çikar, ygs’yi geç 32 net ile lys’ye gir
16 NET ÇIKAR, YGS’Yİ GEÇ 32 NET İLE LYS’YE GİRYGS’de iki tane baraj var. 6 puan türünden birinde 140 puanı bulursanız özel yetenek sınavlarına girebilir önlisans ve açıköğretim programlarını tercih edebilirsiniz. 180 puan barajına ulaşırsanız ise haziranda yapılacak LYS’lere girme hakkı elde edersiniz
İki aşamalı üniversiteye giriş sisteminin ilk aşamasını 15 Mart Pazar günü yapılacak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) oluşturuyor. Bu sınavın barajlarını aşabilenleri ise önümüzdeki haziran ayında yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) bekliyor. Bu sınavlara girebilmek ya da özel yetenek sınavlarına katılabilmek ya da önlisans ve açıköğretim programlarını tercih edebilmek için YGS’ye girmeniz gerekiyor.
YGS’ye yalnızca 6 gün kaldı. Bu sınav öncesinde hazırladığımız bu yazı dizisinde size sınavla ilgili son dakika ipuçlarını vereceğiz. Son 5 yılda çıkan soruları, en fazla hangi konuların sorulduğunu, en sık yapılan hataların neler olduğunu ve dikkat etmeniz gereken noktaları yazı dizimizde bulacaksınız. Yine YGS’nin baraj puanlarını nasıl aşabileceğinizi, kaç nete ihtiyacınız olduğunu, değişen puan türlerinin sizi nasıl etkileyebileceğini anlatacağız. Geçen yılın derece yapan gençleri de sınavda uygulamanız gereken taktikler konusunda sizlere ipuçları verecek.Bu yıl üniversiteli olmak için başvuran gençlerin sayısı 2 milyon 126 bin 681 oldu. Bu gençlerden 2 milyon 46 bin 732’si 15 Mart Pazar günü yapılacak ve üniversite sınavlarının ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) girecek. 79 bin 949 genç ise mesleki ve teknik lise mezunlarına tanınan sınavsız geçiş hakkını kullanacak. Başvuran sayısının içinde 756 bin 473’ünü geçen yıl sınava girenler oluşturuyor. Bu gençlerin bir kısmı yerleştikleri üniversitelerden memnun olmayanlar, bir kısmı da istedikleri bölümlere giremedikleri için tekrar şansını deneyecek olanlar


4 TESTTE 160 SORU OLACAK
YGS’de Türkçe, Temel Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere 4 tane test yer alıyor. Her testte 40’ar soru bulunuyor. YGS’de adayların yanıtlaması gereken soru sayısı 160. Sınavın 140 ve 180 olmak üzere iki tane baraj puanı var. Sınav sonucunda yapılacak hesaplamada adayların YGS’nin 6 puan türünden birinde bu puan barajlarını aşması gerekecek. Her puan türünde puanların en küçüğü 100, en büyüğü de 500 olarak hesaplanacak.
140 BARAJI NASIL AŞILIR?
Sınavda 6 puan türünden birinde 140 puanı alanlar açıköğretim ve önlisans programları ile bazı lisans programlarını tercih edebilecek. Bu adaylar üniversitelerin düzenlediği özel yetenek sınavlarına da katılabilecek. Bu barajı aşabilmek için 160 sorunun yer aldığı YGS’de her testte yüzde 10 başarı göstermeniz gerekiyor. Her biri 40’ar sorudan oluşan Türkçe, Temel Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler testlerinden ortalama 4’er net olmak üzere toplam 16 net çıkarırsanız yüzde 10 başarı oranını tutturmuş ve YGS’nin ilk barajı 140 puanı aşmış olursunuz. Ancak 180 puana ulaşamazsanız LYS’lere giremezsiniz.
180 İÇİN 32 NET GEREKİYOR
Önümüzdeki haziran ayında 5 ayrı oturum halinde yapılacak ve yükseköğretim kurumlarının lisans programlarını tercih edebilmek için girmeniz gereken Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) katılma hakkını elde etmek için ise 6 puan türünden birinde 180 puan barajına ulaşmanız gerekiyor. Bu baraj için 160 soruda yüzde 20 başarı oranını tutturmalısınız. Bunun için 32 nete ihtiyacınız var. 4 testten ortalama 8’er net çıkarırsanız LYS’lere girme hakkını kazanırsınız.
İLK ADIMDA DÖKÜLÜYORLAR
Gençler ise daha ilk adımda YGS’de eleniyor. Geçen yıl soruların yüzde 10’unu yaparak 16 net çıkarıp 140 puan alamayan gençlerin sayısı 188 bini aştı. Sıfırcıların sayısı ise geçen yıl 49 bin 645 oldu. Sınava giren gençlerden yarım milyondan fazlası da LYS’ler için eleniyor. Geçen yıl yüzde 20 başarı oranını gösterip 160 sorudan 32 net çıkaramadıkları için 180 puanın altında kalan gençlerin sayısı da 526 binin üzerinde olmuştu.140 PUANI AŞAMAYAN NE YAPACAK?
YGS’de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayanların sınavsız geçiş hakkı bulunan meslek liseleri hariç bir yükseköğretim programını tercih etme ve LYS’lere girme hakkı bulunmuyor. Onların yerleştirme puanları da hesaplanmayacak. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekiyor.
SINAVA GİRİŞ BELGENİZİ İNTERNETTEN ALIN
Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) hangi binada ve salonlarda gireceğinizi gösteren sınav giriş belgelerinizi ÖSYM’nin internet adresinden TC kimlik numaranız ve aday şifrenizle alabilirsiniz. Bu belgede sınava gireceğiniz merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafınız bulunuyor. Sınav fotoğrafınızın görünür olması gerekiyor. Bu belge sınava gireceğiniz zaman mutlaka yanınızda olmalı. Aksi halde sınava alınmazsınız. Belge üzerinde fotoğrafınız görünür durumda değilse yine sınava giremezsiniz. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret bulundurmayın. Ayrıca sınava girebilmek için bu belgenin yanı sıra fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerinizi de yanınızda bulundurmanız gerekiyor.
ŞİFRENİZİ UNUTTUYSANIZ PANİKLEMEYİN
Sınav giriş belgenizi alabilmek için ÖSYM’den aldığınız aday şifrenize ihtiyacınız var. Ancak bu şifreyi unuttuysanız ya da kaybettiyseniz paniklemeyin. Bunun için ÖSYM’nin sitesine girerek https://ais.osym.gov. tr adresinden şifrenizi ücretsiz olarak yeniden alabilirsiniz. Siteye girdikten sonra “Şifremi Unuttum” alanına girerek yöneltilen soruları doğru yanıtlamanız gerekiyor.
MERKEZE GİDEBİLİRSİNİZ
Eğer bu yoldan şifrenizi almayı başaramazsanız ÖSYM sınav koordinatörlüklerine veya YGS’de başvuru merkezi olarak görev yapan yetkilendirilmiş başvuru merkezlerine geçerli nüfus cüzdanı veya pasaportunuzla şahsen başvurabilirsiniz. Buradan 5 TL karşılığında yeni şifrenizi alabilirsiniz. Bu merkezleri ÖSYM’nin internet sitesinden edinebilirsiniz. Unutmayın sizden başkası sizin adınıza şifre alamaz.
ŞAMPİYONLAR ANLATIYOR
OĞUZ TÜRKYILMAZ: YGS-3, 4 VE 5 BİRİNCİSİ
‘Risk aldım, emin olmadığım soruları da işaretledim’
Malatya Fen Lisesi mezunu olan Oğuz Türkyılmaz şu anda Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencisi. 5 yaşındayken babasının kalp ameliyatı geçirdiğini ve bu ameliyatı yapan doktorun “Doktor ol, babana bak” sözleri üzerine tıp eğitimi almaya karar verdiğini anlatan Oğuz, sınava nasıl hazırlandığını ve önerilerini şöyle anlatıyor:
YANIMDA NOTLARIM VARDI: Sınavdan önce ‘Çalışmayın’ önerisi yaparlar ama son günlerde bile aklıma bir şey takıldıysa çalıştım. Hatta sınava giderken bile yanımda birkaç not götürdüm.
RÜYAMDA SORU ÇÖZÜYORDUM: Heyecanlı değilim ama sınavdan önceki gece iki saat uyuyamadım ve rüyamda soru çözüyordum.
KAHVALTIDA PEKMEZ YEMEYİN: Sabah kahvaltısında pekmezler, şerbetler okunmuş bir şeyler sakın yemeyin, hasta olursunuz. Sınav sabahı kahvaltınıza bir hafta önceden başlayın. Birkaç gün önceden de sakın ‘moral yemeği’ diye alışkın olmadıklarınızı yemeyin.
ELİM AYAĞIM TİTREDİ: Sınav salonuna girince isteğim dışında adrenalin hormonu seviyem artınca elim ayağım titredi. Derin nefes alın ve kendinizi güvenli bir yerdeymiş gibi düşünün. Kitapçık gelene kadar sınavı düşünmeyin.
SIRANIZI DEĞİŞTİRMEYİN: Deneme çözerken yaptığınız sıralamayı değiştirmeyin.
ÇÖZEMEDİĞİM ÇOK SORU ÇIKTI: Çözemediğim soru sayısı beklemediğim kadar çoktu. Sınavı bitirdiğimde, kalan 40 dakika süre içerisinde tekrar döndüm ve hepsini çözdüm. Eğer ilk başta soruyu çözemezseniz, soruyu iki kez okuyun ve geçin. Diğer soruları çözerken beyniniz o soruyu çözmeye çalışır, tekrar döndüğünüzde çözersiniz.
RİSKİ SEÇTİM, İŞARETLEDİM: Birkaç soruda kararsız kaldım, boş bırakmayı da düşündüm ama risk almayı seçtim işaretledim. Benim gibi risk alacaksanız size yakın gelen şıkkı işaretleyebilirsiniz.
KIZ ARKADAŞTAN VAZGEÇTİM: Sadece ders çalışırsanız bir süre sonra bıkarsınız ve konuları boş boş okursunuz. Son sene belki bir kız arkadaşım olabilirdi ama hem benim hem de onun etkileneceğini düşünerek vazgeçtim.
20 KİLO VERDİM: Sınav bitene kadar kilomu dert etmedim. Sonra yirmi kilo verdim.
HEDEFİNİZİ BELİRLEYİN: Hedefiniz olsun. Hangi üniversite ve bölüme girmek istiyorsanız onu hedefleyin.
SINAV DAHA GÜVENLİ: Okullarda verilen notlar gerçekçi değil, öğretmenlerin not verme kriterleri aynı değil. Sınavda herkes aynı soruları çözüyor, değerlendirme sistemi herkese aynı işliyor.
Güvenlik gerekçesi ile 4 bin öğrenci başka merkezlere gönderildi
Bu arada Şırnak’ın Cizre, İdil ve Silopi ilçelerinden yaklaşık 4 bin öğrenci YGS’ye Cizre’de girecekti. Ancak ilçedeki sınav merkezleri güvenlik gerekçesiyle Şırnak merkeze bağlı Cudi ve Gabar dağlarının eteklerinde bulunan belde ve köylere aktarıldı. Öğrenciler bazı belde ve köylerin şehir merkezine çok uzak olduğunu ve kış koşullarında ulaşım sorunu yaşandığını söyleyerek tepki gösterdi.

oR@BeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
16, 32, çikar, geç, gir, ile, lys’ye, net, ygs’yi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557