Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > :: Üyeler & Ziyaretçilere Özel :: > Soru-Cevap
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Soru-Cevap Üye olmadan mesaj gönderip yardım almak isteyen ziyaretçilerin forumu.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22 Ağustos 2013, 01:44   #1 (permalink)
Düştüm İbret Aldım
Kalktım Unuttum…”

KumsαL` - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 19 Kasım 2012
Yaş: 24
(Mesajlar): 1.761
(Konular): 562
Renkli Para : 74350
Aldığı Beğeni: 485
Beğendikleri: 818
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Uçuk (Herpes) Nedir ?

S: HERPES NEDİR?

Y: Herpes, genellikle deri yoluyla geçen yaşam boyu tekrar eden yaygın bir enfeksiyondur.

S: HERPES VÜCUDUN HANGİ BÖLGELERİNDE OLUŞABİLİR?

Y: Herpes ağız çevresinde (ağız herpesi), jenital bölgede (jenital herpes) ya da vücudun diğer yerlerinde (jenital olmayan herpes) oluşabilir.

S: KAÇ ÇEŞİT HERPES SİMPLEKS VİRÜSÜ BULUNMAKTADIR?

Y: İki çeşit herpes simpleks virüsü vardır - Herpes tip 1 ve Herpes tip 2.

S: HERPES TİP 1 VİRÜSÜ NEDİR?

Y: Herpes tip 1, daha fazla ağız çevresinde ya da yüzde uçuklara neden olan virüstür. Çoğunlukla çocukluk döneminde öpüşme ile geçmesine karşın, bu enfeksiyon her yaşta bulaşabilir. Ayrıca, oral seks sırasında doğrudan deri teması ile jenital (cinsel) organlara da geçebilir.

S: AVUSTRALYA’DA KAÇ KİŞİDE HERPES TİP 1 VİRÜSÜ BULUNMAKTADIR?

Y: Yaklaşık her 10 Avustralyalıdan 8’inde 25 yaşına kadar Herpes tip 1 virüsü görülmektedir. Uçuk gibi belirgin belirtiler bu kişilerin çok daha az bir bölümünde ortaya çıkmaktadır.

S: HERPES TİP 2 VİRÜSÜ NEDİR?

Y: Herpes tip 2, jenital herpese neden olan virüstür. Virüs cinsel ilişki yoluyla geçmektedir.

S: AVUSTRALYA’DA KAÇ KİŞİDE HERPES TİP 2 VİRÜSÜ BULUNMAKTADIR?

Y: Yaklaşık her 8 Avustralyalıdan 1’nde Herpes tip 2 virüsü bulunmaktadır – 5 kişiden 1’inde ise belirtiler görülmektedir. Belirtilerin ortaya çıkmadığı kişiler herpes virüsü taşıyıcısı olduklarını bilmeyebilirler.


S: HERPES TİP 2 VİRÜSÜNÜN (JENİTAL HERPES) ENFEKSİYONUN İLK EPİZODUNDA KİŞİLERİN ÇOĞUNDA NE TÜR BELİRTİLER GÖRÜLMEKTEDİR?

Y: Enfeksiyonun ardından birçok kişide belirgin belirtiler görülmez ve hatta bu kişiler virüs bulaştığının farkında bile olmazlar. Belirtileri bir süre sonra farkedebilirler. Bazı kişilerde ise, jenital herpesin ilk belirtileri virüsün bulaşmasının ardından 2 ile 21 gün içinde ortaya çıkabilir.

Herpes virüsünün neden olduğu ilk enfeksiyon genellikle en ağır olandır. Virüs ilk defa bulaştığında bağışıklık sisteminin koruyucu antikorları üretecek yeterlikte zamanı olmayacaktır. Bu, virüsün, çok kısa bir sürede çoğalarak ağır belirtilere yol açabileceği anlamına gelmektedir. Kişide, jenital herpesin ilk ağır enfeksiyonu sırasında aşağıdaki belirtiler görülebilir:

•Lenf nodları şişer (bezelerde ya da kasıklardaki şişlikler).
•Kas ağrısı, yorgunluk, baş ağrısı, ateş ve üşüme gibi grip benzeri belirtiler görülebilir.
•Jenital bölgede şişme, ağrı ya da kaşıntı ve ardından, daha sonra içi sıvı dolu kabarcıklara dönüşebilen ağrılı kırmızı döküntüler oluşabilir.
•Bu kabarcıklar patlayabilir ve açık yara (lezyon) veya deri ülserlerine yol açabilir. Bunlar daha sonra kabuk bağlayıp iyileşirler.
•Jenital bölgedeki hassasiyetten ötürü ağrılı idrara çıkma.
•Vajinal akıntı (kadınlarda).

Belirtiler genellikle 2 ila 4 hafta içinde yok olur ve uzun dönemli hasara yol açmazlar. Bununla beraber, herhangi bir herpes enfeksiyonu sırasında çok ağrı olması durumunda doktorunuzdan, enfeksiyonun süresini kısaltabilen ve hafifletici etkisi olan antiviral ilaç vermesini isteyiniz.

S: JENİTAL HERPES TEKRARLAR MI?

Y: Jenital herpes belirtileri tekrar ortaya çıkabilir. Bu durumda, enfeksiyon daha hafif geçer ve daha çabuk iyileşir. Bazı kişilerde enfeksiyon çok ender olarak tekrarlamasına karşın, bazılarında belirtiler daha sık ortaya çıkabilir. Çoğu kişide zaman içinde daha az belirti görülmekte ve bazı kişilerde ise hiç görülmemektedir.

S: HERPES VİRÜSÜNÜ NE ZAMAN ALMIŞ OLABİLİRİM?

Y: Bu soruyu yanıtlamak kolay değildir. Virüsü yakın bir zamanda almış olabilir ya da daha önceden almış, ancak ilk enfeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz.

Herpes virüsünü size bulaştıran kişi virüsü taşıdığını bilmeyebilir. Araştırmacılar bazı kişilerin diğerlerine göre daha fazla etkilenmesinin nedenlerini bilmemektedir.

S: VİRÜSÜN YAŞAM DÖNGÜSÜ NEDİR?

Y: Herpes virüsünün yaşam döngüsünde 2 evre vardır:
1. İnaktif evre – virüsün vücutta bir duyu sinir hücresine yerleşmesi
2. Aktif evre – virüsün deride bulunması. Bu durumda ciltte lezyonlar olabilir ya da
olmayabilir.

S: VİRÜSÜN YENİDEN AKTİF OLMASINA YOL AÇAN NEDİR?

Y: Araştırmacılar virüsün yeniden aktif hale geçmesine yol açan nedenleri kesin olarak bilmemektedirler. Ancak, adet kanamalarının ve cinsel etkinliğin enfeksiyonun ortaya çıkmasıyla ilintili olduğu bilinmektedir.

Enfeksiyonun tetikleyici etkenleri kişiden kişiye ve hatta aynı kişide zaman içinde bile farklılıklar gösterebilir. Enfeksiyon ile ilgili ayrıntılı kayıt tutunuz ve olası tüm tetikleyici etkenleri belirlemeye çalışınız. Bu size, yaşam biçiminizi, jenital herpes hastalığını en iyi şekilde denetlemeye yönelik düzenleme olanağı sağlacaktır.

S: HERPES VİRÜSÜ NE ZAMAN VE NASIL BULAŞABİLİR?

Y: Herpes tip 1 ya da 2 virüsünün en yaygın bulaşma şekli, öpüşme ya da vajinal, oral veya anal seks sırasında doğrudan deri temasıdır.
Virüsün deri yoluyla bulaşmasını tanımlamak için ‘viral shedding’ tıbbi terimi kullanılmaktadır. Bu sırada hastalığın belirtileri görülebilir (semptomatik herpes) ya da görülmeyebilir (asemptomatik herpes). Sözgelimi; enfeksiyonun ortaya çıkması ve ayrıca bazen belirtilerin olmaması gibi.

S: SEMPTOMATİK HERPES NEDİR?

Y: En erken farkedilen belirtiler, içi sıvı dolu herpes kabarcıkları oluşmadan önce birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilen karıncalanma hissi ya da kaşıntıdır. Bu belirtilere bazen kalça ya da bacaktaki sinirde çekilmenin yol açtığı ağrı eşlik edebilir. Bu belirtilerin oluştuğu evre prodrom (enfeksiyon ortaya çıkmadan önceki günler) olarak adlandırılır. Herpes virüsü, prodrom sürecinde ve lezyonlar mevcutken yeniden aktif hale gelebilir.

S: ASEMPTOMATİK HERPES NEDİR?

Y: Enfeksiyon çoğu kez hiç farkedilmeyecek kadar hafif geçebilir. Bazı durumlarda hiçbir belirti göstermeyebilir. Bu asemptomatik herpes olarak adlandırılır ve enfeksiyon epizodları arasında herhangi bir zamanda ve hatta kişide hiç enfeksiyon oluşmaması durumunda bile görülebilir.

S: JENİTAL OLMAYAN BÖLGELERDE HERPES NASIL BULAŞABİLİR?

Y: Herpes virüsü için en uygun ortam, dudak çevresi ile jenital ve anüs bölgesindeki yumuşak deridir. Herpes virüsünün, vücudun diğer bölgeleriyle temas etmesi halinde kalın deriden girme olasılığı çok düşüktür.

Herpesin jenital olmayan bölgelerdeki varlığının en uygun açıklaması, etkilenen sinirin farklı dallarında dolaşan virüsün deride yakındaki bir bölgede belirtilere neden olmasıdır.

S: HERPESİN BULAŞMA OLASILIĞINI NASIL AZALTABİLİRİM?

Y: Herpesin bulaşma riskini aşağıda belirtilen önlemleri alarak azaltabilirsiniz:
1.Eşinizle jenital herpes hakkında konuşunuz ve birlikte koruyucu önlemleri alınız.
2.Eşinize, kendisinde herpes virüsü olup olmadığını sorunuz. Eğer sizinle aynı tip herpes virüsünü taşıyorsa, vücudunuzda halihazırda koruyucu antikorlar oluşmuştur. Bu bilgi, ilişkinizin uzun dönemli olması durumunda özellikle yararlı olabilir.
Doktorunuz basit bir kan testi ile herpesin bağışıklık sistemindeki durumunu belirleyebilir.
3.Herpes belirtileri ortaya çıktığında, etkilenen bölgeyle doğrudan deri teması olmayan cinsel etkinlikleri tercih ediniz.
4.*********** kullanınız. *********** hem sizin hem de eşiniz için cinsel ilişkiyle geçen çok çeşitli hastalıklara karşı çok iyi koruma sağlar. *********** virüsün bulaşma olasılığı olan tüm bölgeleri örtmemesine karşın, vücudun olası asemptomatik herpes bölgelerini koruyarak, jenital herpesin yayılmasını önleyebilir. ***********i sadece cinsel ilişki sırasında değil, penis ereksiyon haline geçer geçmez takmak gerekir.
5.Oral bariyerler (dental dams) kullanınız. Eczaneden satın alınabilen lateksten yapılmış ince bir madde olan bu ‘dental dams’lar kadınlara uygulanan oral seks sırasında kullanılabilir. Bu ‘dental dams’lar ayrıca, oral herpese yakalanma olasılığını azaltır ve jenital herpes oluşma riskini en aza indirir.
6.Bu konuları ve koşullarınıza uygun olabilecek diğer seçenekleri görüşmek amacıyla doktorunuza başvurunuz.

S: JENİTAL HERPES TANISI İÇİN NE TÜR BİR TEST YAPTIRMAM GEREKİR?

Y: Jenital herpes tanısı için, herbirinin doğruluk derecesi farklılıklar gösteren çeşitli testler uygulanmaktadır. Test yaptırmak için doktorunuza başvurunuz.

S: JENİTAL HERPES DENETİMİNDE YARDIMCI OLAN İLAÇLAR VAR MI?

Y: Jenital herpes için tablet şeklinde ilaçlar mevcuttur. Avustralya’da halihazırda jenital herpes tedavisinde kullanılan ve tablet şeklinde olan 3 antiviral ilaç (famciclovir, aciclovir ve valaciclovir) bulunmaktadır. Bu ilaçlar, herpes virüsünün çoğalmasını önleyerek etkili olmaktadır.

S: EPİZODİK TEDAVİ NEDİR?

Y: Jenital herpesin epizodik tedavisi, enfeksiyonu, yinelediğinde tedavi etmeyi kapsar. Bir başka deyişle, enfeksiyon oluştuğunda gerekli olduğu üzere kontrol altına alınmasıdır. Enfeksiyonun ilk belirtileri ortaya çıktığında ilaç kullanma, belirtilerin hafifletilmesinde ve süresinin kısaltılmasında yardımcı olacaktır. Bazı hastalar bu tür tedaviyi tercih edebilirler.

S: SÜPRESİF TEDAVİ NEDİR?

Y: Süpresif (koruyucu/önleyici) tedavi, enfeksiyon oluşma sıklığını azaltmak amacıyla hergün ilaç almayı kapsamaktadır. Sürekli süpresif tedavi uygulama, sık sık ya da ağır enfeksiyon geçiren kişiler için özellikle yararlıdır. Bu tedavi ayrıca, hem semptomatik hem de asemptomatik viral bulaşmayıda önemli ölçüde azaltır.

HIV’li herpes hastalarında enfeksiyon oluşma olasılığı fazla olduğundan ve süpresif tedavi virüsün yayılmasını azalttığından, birçok doktor bu tür hastalarda bu tedavi yöntemini uygulamaktadır.

Herpes enfeksiyonlarının ağırlığı nedeniyle çok gergin olmanız durumunda, süpresif tedavi herpes virüsüne daha az odaklaşmanızı sağlayabilir. Bu duygusal ara, size, enfeksiyon ile birlikte yaşamayı öğrenmenizde yardımcı olabilir. Ayrıca, profesyonel yardım almanın da yararı olabilir.

S: JENİTAL HERPESTEN KUŞKULANMAM DURUMUNDA NE YAPMAM GEREKİR?

Y: Jenital herpesten kuşkulanmanız durumunda, doktorunuzdan profesyonel tavsiye almanız gerekir.

Jenital herpese ilişkin ayrıntılı bilgi edinmek için, Herpes | Herpes - Australian herpes forum & www.lessoutbreaks.com.auweb sitesini ziyaret ediniz ya da 1800 102 200 numarayı arayınız.

DİĞER KAYNAKLAR
Danışmanlık
Jenital herpes enfeksiyonu tanısının konulmasının ardından karışık duygular ve zihinsel karmaşa yaşayabilirsiniz. Bu bağlamda bir danışmana başvurmak yararlı olabilir. Jenital herpes konusunda deneyimli danışmanlarla, çoğunlukla cinsel sağlık klinikleri aracılığıyla ilişki kurulabilir. Bu danışmanlar, jenital herpes enfeksiyonu ile ilgili hem tıbbi hem de psikolojik konularda bilgi ve deneyim sahibi olan uzmanlardır.

Destek grupları
Herpes destek grupları, kişiye, kendisiyle aynı durumda olan başka kişilerle tartışması ve bilgileri paylaşması amacıyla gizliliğin korunduğu bir ortam sunmaktadır. Bazı gruplar bir danışman tarafından yönlendirilmesine karşın, diğerleri daha fazla sosyalleşmeye odaklaşan gruplardır. Bölgenizdeki destek gruplarına ilişkin bilgi edinmek için, yerel cinsel sağlık kliniğine başvurunuz.

İnternet İnternette jenital herpes olan kişilere bilgi, haber hatları, sohbet grupları ve biraraya gelme olanakları sunan birçok site bulunmaktadır. Herkesin bir web sitesi hazırlayabileceğini gözönünde bulundurarak, bu sitelerdeki bilgi kalitesinin farklı olabileceğini lütfen unutmayınız. Bu nedenle, İnternetten indirdiğiniz bilgilerin doğruluğunu doktorunuza onaylatınız.

Jenital herpes konusunda bilgiler ve cinsel sağlık merkezlerinin haberleşme ayrıntıları Herpes | Herpes - Australian herpes forum (Novartis’in bir hizmeti) ve AHMF: Australian Herpes Management Forum (The Australian Herpes Management Forum’un bir hizmeti) adresli iki Avustralya sitesinde yer almaktadır.

[SIGPIC][/SIGPIC]
KumsαL` isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
herpes, nedir, uçuk


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Var
Mesaj Yazma Yetkiniz Var
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557