Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > :: Forum Renkli Özel :: > Söylemek İstediklerim
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Like Tree2Kişi Beğendi
  • 1 Post By Kewell
  • 1 Post By Atılgan
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08 Mart 2014, 01:46   #1 (permalink)
iyiyi ara,güzeli ara,doğruyu ara;
ama kusur arama!


oR@BeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 25 Ekim 2012
Nerden: evimden
Yaş: 51
(Mesajlar): 13.044
(Konular): 5372
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 1498372
Aldığı Beğeni: 2766
Beğendikleri: 5898
Ruh Halim: Kaygili
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 8
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Yeni 8 mart dünya kadınlar günü tarihçesi.


8 Mart Dünya Kadınlar Günü tarihçesi. Neden 8 Mart Kadınlar Günü? Anlamı, önemi ne?Yarın tüm dünyada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanacak. Hatta Google doddle'ını yaptı bile. Ancak neden 8 Mart Kadınlar Günü olarak kutlanıyor biliyor musunuz? Aslında bu önemli günün altında korkunç bir can pazarı yaşanmış 8 Mart tarihi söz konusu.

Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

Tarihçe
8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü
Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Öncelikli hedef başta kadınlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın eğitim seviyesi artırmak ve daha nitelikli istihdam koşulları yaratarak mutlu, huzurlu ve istekli bir şekilde iş yaşamında varlık göstermelerini sağlamak, cam tavanları ortadan kaldıracak politikalar üretmektir" değerlendirmesinde bulundu.
Zeybekci, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, dünyanın en gelişmiş ülkelerinde dahi kadınların, hemen tüm sosyal birimlerde erkeklere kıyasla halen statü olarak düşük seviyelerde yer aldığını belirtti.
Bunun, herkes için üzüntü verici bir durum olduğunu vurgulayan Zeybekci, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"Zira söz konusu yetersiz statü, kadınları her türlü karar mekanizmasının uzağında tutmakta, çoğu konu için katılım ve yön verme düzeyleri sınırlı olabilmektedir. Oysa hemen her toplum için yaşlılar, çocuklar ve engellilerle birlikte sosyal dışlanmaya maruz kalan bir diğer önemli kesim kadınlardır. Kadınların toplumun kalbi ve çekirdeği olan aile içinde hanenin diğer üyelerinin refahını ilgilendiren birden fazla görevi üstlenmiş olduğu ve bunları çoğu kez hiçbir karşılık almadan fedakarca yerine getirdiği hususundaki yadsınamaz gerçek göz önüne alındığında yaşadıkları sorunları ivedilikle çözmenin gereği de ortaya çıkmaktadır. Kadınların tüm toplumsal seviyelerde karar mekanizmalarına dahil olması, onların geliri ve eğitim seviyesi ile alakalı bir konudur. Dolayısıyla toplumuna ve insanlığa faydalı nesillerin yetişebilmesi için toplumsal kaynak dağılımını kadın ve çocukların lehine olacak şekilde yeniden düzenlemek, böyle bir düzenlemeyi teşvik edecek uygun şartları yaratmak bir zorunluluktur."
- "Kadınlarının refahı, mutluluğu için çok olumlu adımlar atıldı"
Bakan Zeybekci, Türkiye'nin, özellikle son 10 yıldır aldığı çeşitli önlemler ve uygulamaya koyduğu sosyal politikalarla, tüm dünya ülkelerinin farklı düzeylerle de olsa sorunu olan bu konuya itinayla eğildiğini belirterek, toplumun da kadınlarının refahı, mutluluğu, eğitim hakkı ve sosyal alanlardaki varlığı için çok olumlu adımlar attığını bildirdi.
Zeybekci, şunları kaydetti:
"Bugün kız çocukların okullaşma oranını artırmak için faaliyete konulan sosyal projeler, genç kızların üniversite eğitimlerinde karşılaştığı zorlukları gidermek üzere ulaşımdan konaklamaya dek birçok konuda yapılan iyileştirmeler, kadınlarımızın sosyalleşmesini kolaylaştırmak ve teşvik etmek üzere yeniden yapılandırılan sosyal alanlar ve mekanlar, TBMM'de kadın vekil sayısının artırılması için gösterilen çaba hep olumlu adımlardır ancak istenilen düzeye ulaşmakta henüz yetersiz olduğu da açıktır. Dolayısıyla öncelikli hedef başta kadınlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın eğitim seviyesi arttırmak ve daha nitelikli istihdam koşulları yaratarak mutlu, huzurlu ve istekli bir şekilde iş yaşamında varlık göstermelerini sağlamak, cam tavanları ortadan kaldıracak politikalar üretmektir.
Henüz 1900'lerin başlarında kadınlara ilk seçme seçilme hakkını tanıyan ülkeler arasında yer aldığımız hatırlanacak olursa, bugün üzerimize düşen sorumluluğun boyutları daha iyi anlaşılacaktır. Bu ülkenin bir ferdi olarak hepimiz taşın altına elimizi koymalı ve mevcut şartları daha olumlu hale getirmek için çalışmalıyız. Bunun bilincinde olarak, Cumhuriyetimizin 100. yılına denk gelen 8 Mart 2023'te bugün konuştuğumuz sorunların en azından önemli bir kısmı çözmüş olmamız dileğiyle, tüm kadınlarımızın 'Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım."

oR@BeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 08 Mart 2014, 01:49   #2 (permalink)

Kewell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 20 Ağustos 2011
Nerden: Lefke/Nicosia-Kıbrıs
(Mesajlar): 7.826
(Konular): 1415
Burç:
Renkli Para : 46680
Aldığı Beğeni: 1056
Beğendikleri: 184
Ruh Halim: Yalniz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Kewell isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart

zaten hep önemli günlerin altında daima işçi insanlar yatıyor. iyiki şerefiyle çalışmış işçi bir babanın oğluyum
oR@BeL Bunu beğendi.

İtler Bile Gülecek Kimsesizliğimize!...
Kewell isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 08 Mart 2014, 02:01   #3 (permalink)
iyiyi ara,güzeli ara,doğruyu ara;
ama kusur arama!


oR@BeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 25 Ekim 2012
Nerden: evimden
Yaş: 51
(Mesajlar): 13.044
(Konular): 5372
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 1498372
Aldığı Beğeni: 2766
Beğendikleri: 5898
Ruh Halim: Kaygili
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 8
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

Alıntı:
Kewell Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
zaten hep önemli günlerin altında daima işçi insanlar yatıyor. iyiki şerefiyle çalışmış işçi bir babanın oğluyum
gurur verici
ne mutlu bizlereki şerefli insanlar içindeyiz.

oR@BeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 08 Mart 2014, 11:44   #4 (permalink)
^/_\^

Atılgan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 14 Ağustos 2011
Nerden: Araf
(Mesajlar): 2.769
(Konular): 349
Renkli Para : 167734
Aldığı Beğeni: 494
Beğendikleri: 260
Ruh Halim: none
Takım :
Standart

13 yaşında zorla evlendirilip töre cinayetine
kurban giden kadınlarımız var.
onlarında kadınlar günü kutlu olsun.
oR@BeL Bunu beğendi.

Atılgan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
dünya, günü, kadınlar, mart, tarihçesi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557