Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu   muhabbet.org"Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > :: Forum Renkli Özel :: > Söylemek İstediklerim
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi
Đeѕtinα., คqåтђค, ∞ MαsαL, Adonis, Atılgan, barışbalcı, CentilmeN, diyabetus, Diyarbakırlı, Ecren, Harman, Huzur, Hüyem, Kewell, mak res, Muhammed, RenkMan, `Danqerous ~, ~Elanora, ´Uηiquë, Şafak

Like Tree15Kişi Beğendi
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18 Ağustos 2014, 16:31   #1 (permalink)
iyiyi ara,güzeli ara,doğruyu ara;
ama kusur arama!


oR@BeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Ekim 2012
Nerden: evimden
Yaş: 52
(Mesajlar): 13.043
(Konular): 5372
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 1498372
Aldığı Beğeni: 2765
Beğendikleri: 5906
Ruh Halim: Kaygili
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 8
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart nuh tufanı filimi ve kur'an-ı kerim de hz nuh tufanı

öncelikle şunu belirtiyim çıkalı baya oldu ama

ben ancak dün seyretme fırsatı buldum ve nuh filimini seyrettim.

kurgu filim olarak düşünürseniz güzel ama gerçeklerden çok uzak.

bazı eleştirmenlerin yazılarını okudum ve gerçekte nuh tufanın nasıl

olduğunu.filimle arasındaki farklılıkları anlatan bu yazıyı ve

kur'an-ı kerimden ayetlerin olduğu yazıları sizlerlede

paylaşmak istedim.

ilgisini çekenler okuyabilir teşekkürler.

Nuh Tufanı'nı anlatan ve yönetmenliğini Darren Aronofsky'nin yaptığı, Russell Crowe, Jennifer Connelly ve Emma Watson'nın rol aldığı "Nuh: Büyük Tufan" adlı sinema filmi ülkemizde de gösterime girdi. Ancak filmin senaryosu ilahiyatçıların eleştiri oklarına hedef oluyor.

Dün Malezya'da da gösterimi yasaklanan filmle ilgili görüşler şöyle;

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır: Filmde Hazreti Nuh'a iftiralar var. Nuh'un oğlunun babasını öldürmek için yaptığı planların hiçbir gerçekliği yok. Nuh Peygamberin filmde, "Allah'ın isteğiyle torununu öldürmeye karar verdiği, ancak daha sonra Allah'ın isteğine karşı gelerek öldürmekten vazgeçtiği" şeklindeki bir bölüm var. Bunlar hiçbir dini kaynağa uymuyor. Hazreti Nuh'un eşiyle ilişkisi ise uygunsuz.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Harman: Kur\'an-ı Kerim ve Tevrat tufana ilişkin bilgiler aktarıyor. Bu iki kaynağa göre filmde anlatılanlar doğru değil. Filmde gösterilenin aksine inanmayan tek bir kişinin bile gemiye binmesi söz konusu değil. Peygamberlik imajını zedeleyen unsurlar var.

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Eldar Hasanov: Filmlerin doğruları anlatma gibi bir görevi olmasa da pek çok izleyenin bu tür filmlerde izlediğini doğru olarak kabul ettiğini biliyoruz. "Dine karşı din" olarak tarif edilebilecek alternatif bir inanç biçimi oluşuyor. Filmde bunun ipuçlarını görüyoruz. Bunlar tüm dinleri tehdit ediyor.

Prof. Dr. Muhit Mert: Film Nuh diyor peygamber demiyor!

Zaman muhabiri Ayhan Hülagü Nuh tufanını anlatan 'Nuh: Büyük Tufan' filmini, Prof. Dr. Muhit Mert'le izledi. Muhit Hoca'nın filmden sonra dile getirdiği ilk cümle şu oldu: "Film Nuh diyor, peygamber demiyor."

Ardından şunlar döküldü dilinden: "Senaryo, insanî ve İslâmî gerçeklerden uzak. Peygamber algısı yok. Sıradan bir adam, bir öğretiyle insanlığın sonunu getirmeye çalışıyor. Oysa ki bir peygamber insanlığı diriltmeye çalışır. Peygamber denince insanın aklına iman, ahlâk gelir. Hz. Nuh'un ibadet ettiğini görmüyoruz, genel ahlâk ilkeleri yok. Neresinden tutacağınızı bilemiyorsunuz."

Hz. Nuh'un yaşadığı toplum:

Toplumun dışında ailesiyle yaşayan bir peygamber görüyoruz filmde. Hz. Nuh'un kendi kavminin içindeki gayri ahlakî tutumlara karşı, insan hak ve hürriyetlerinin zayi edilmesine karşı bir mücadele verdiğini biliyoruz. Toplumdan uzak, gizemli bir hayat sürmüyordu. Aksine toplumun içindeydi, sosyal bir hayatı vardı. İlkel değil, medeni bir kavimdi. Filmde yemek yemesi bile küçük bir sahnede gösteriliyor. Ne yediği de belli değil. Bu insanlar bir şey yiyip içmeden mi yaşıyordu? Evrimsel bir bakış açısının ürünü, vahşi bir hayat resmediliyor. Hiçbir insanî değer yok. Hz. Nuh'un bir aile yaşantısı, ahlâk anlayışı vardı.

Tufanın sebebi:

Genel ahlakî çöküntüler. Allah'a başkaldırma, tanrı tanımazlık vardı, ataların ruhları kutsal sayılıyor, putlara tapılıyordu.

Tufan şöyle gerçekleşti:

Yer altından sular fışkırdı, gökyüzünden şakır şakır yağmur yağdı. Tepeleri, dağları kaplayacak şekilde bir tufanın olduğuna dair bilgi veriyor Kur\'an-ı Kerim. Ne kadar sürüyor bilmiyoruz. Bitişi ise şöyle anlatır: Cenab-ı Hak yeryüzüne der ki, 'Ey yeryüzü sen suyunu yut. Ey gökyüzü suyunu kes.' Böylece sular çekilir, gemi dağın üzerine çöker.

Geminin yapılışı:

Harcanan süreye, geminin şekline dair bir bilgimiz yok. Onlarca insan ve yüzlerce canlı türünü aldığına göre sayılı gün ve haftada yapılmadığını söyleyebiliriz. Filmdeki gibi dikdörtgenler prizması gibi bir kutu değil. Aklî bir çıkarımla suda yüzmesi muhtemel, ayakta duracak bir gemi.

Gemiye binenler:

Hz. Nuh, ona inananlar, üç çocuğu, gelinleri ve birer çift hayvan. Rivayete göre 80 insan gemiye biniyor. Ona inanmayan bir çocuğu dışarıda kalıyor. 'Gel sen benim oğlumsun.' diyor Hz. Nuh. 'Bir dağın tepesine sığınır, kendimi kurtarırım.' diye cevap veriyor oğlu. O da inanmayanlarla beraber boğuluyor. Kur\'an-ı Kerim'de Hz. Nuh'un eşi hain olarak nitelendirilir. Filmde bahsedilen ihanet şu: "Nuh, yeryüzünde kötülüğün ortadan kalkması için insanlığın sonunu getirecekti. Bunun için gemiye hayvanları doldurdu, insan almak istemedi. Kendi ve çocukları yok olacak, yanlarına aldıkları çocuk yaralı olduğu için doğum yapamayacak ve böylelikle insanlık yok olup gidecekti. Eşi, çocuğun yarasını büyükbabasının vesilesiyle mucizevî şekilde iyileştirir, doğurgan hale gelmesini sağlar." Kur\'an-ı Kerim'de şöyle geçer: İnanmayanların yanında yer alıyor. Muhbirlik yapıyor, Nuh'un gizli hallerini anlatıp onunla dalga geçmelerine sebep oluyor.

Mucizeleri:

Filmde kayalar canlıya dönüşüp savaşıyor, kupkuru yerler aniden yemyeşil oluyor. Hz. Nuh olağanüstü bir kuşakta yaşıyor algısı oluşturuluyor. Taşın, toprağın tabiat kanunlarını aşarak Hz. Nuh'a yardım etmesi söz konusu değil. Peygamberlerin hayatında nadiren olağanüstü hadiseler olur. Tabii kanunlar çerçevesinde devam eden bir hayat var, onun içerisinde sayılı mucizeler gerçekleşir. Hz. Nuh'un mucizesi geminin yapılmasıdır. Denize kıyısı olmayan, karasal iklimin hüküm sürdüğü bir yerde yaşıyordu. Kur\'an-ı Kerim bu konuda diyor ki: "Bizim yol göstermemiz ışığında ve gözetimimiz altında bir gemi yap." Ne yapacağını bilmeyeceği bir hususta İlahi vahyin yol göstermesiyle bir gemi yapıp, insanlığı kurtarıyor.

Peygamber algısı:

Kur\'an-ı Kerim'de peygamberler 'nezih insanlar' olarak anlatılır. Onlar insanlık nazarında küçük düşürülmez, kötü bir figür olarak gösterilmez. Filmde insanlığın yok olması için çabalayan biri var. İlahi vahyin ne olduğunu anlamıyor, gelini ona anlatıyor. Halbuki Nuh bir peygamberdir, tam tersi insanlığın ihyası için çalışmış, hakkaniyet ve adaletin gerçekleşmesi için mücadele vermiştir. Bu kutlu yolda emek veren birini bu şekilde göstermek son derece yanlış.

Kur\'an-ı Kerim'e göre Hz. Nuh:

Sabır kahramanı olarak Hz. Eyyûb'u biliriz ama Hz. Nuh da bir sabır kahramanıdır. Çünkü gemiyi yaparken insanlar gelip, 'Ne işe yarayacak? Su nerede?' diye dalga geçmişler. Sabırla gemiyi inşa etmiştir. Tek başına değil, verdiği haberin doğru çıkaçağına inanan müminlerle beraber. Kutsal kitabımız, Hz. Nuh'a inananlarla ilgili bilgiler veriyor. Elitistler gelip ona diyorlar ki: "Etrafındaki düşük seviyeli insanları kov. Sana yardım edilecekse biz edelim." Bütün peygamberlerin etrafında öncelikle gariban insanlar yer alır. Bunlarla yola devam edilmiştir. Elitist takılanlar, aristokrat bir tabaka oluşturup dünya nimetlerinden o vesileyle yararlanmak istemişlerdir. Peygamberler buna karşı da mücadele vermişlerdir. Hz. Nuh, 'Sizin düşük tabakadan gördüğünüz fakir insanları kovamam.' demiştir. Çünkü hesap, hakkaniyet duygusuyla hareket ediyor. Onun Peygamberimiz gibi temel özelliklerinden biri fakir, fukaranın hakkını korumaktır.

Özellikleri:

İstihzalara karşı sabır: Kendisiyle dalga geçenlere karşılık vermiyor.

Hakta sebat: Doğru bildiği yoldan ayrılmıyor.

Tehditlere boyun eğmeme: Taşlamakla tehdit etseler de vazgeçmiyorlar.

Geminin, tufandan sonra demir attığı yer:

Cudi Dağı. Gemi orada durdu, sular çekildi ve hayat yeniden devam etti. Şırnak'ın asıl adı Şehr-i Nuh'tur. Cumhuriyet döneminde adı Şırnak'a çevriliyor. Nuh Aleyhisellam'ın makamının orada olduğu söylenir. Kabri de orada olabilir.

Ve hayat yeniden başlıyor:

Tufandan sonra hayatta kalanlar tarımla uğraşır. Onların çocukların, çocukların çocukları yeryüzüne dağılır ve insanlık yayılır. Tarih kaynaklarında bize Türklerin ve Uzakdoğuluların Hz. Nuh'un oğlu Yafes soyundan geldiğini, Avrupa ırklarının Hamm'dan, Ortadoğu coğrafyasının da Sam'dan (diğer çocukları) geldiği söylenir. Böyle anlatılır ama gerçekliğini test etmemiz mümkün değil.Yeni Zelandalı aktör Russell Crowe'un başrolünde oynadığı, Nuh Tufanı'nı anlatan ve yönetmenliğini Darren Aronofsky'nin yaptığı, Jennifer Connelly ve Emma Watson'nın rol aldığı ve Türkiye'de bu hafta vizyona giren 'Nuh: Büyük Tufan' filmi, İslami gerekçelerle Malezya'da da yasaklandı.

"PEYGAMBERİN YÜZÜ GÖSTERİLİYOR"

Malezya Film Sansür Kurulu Başkanı Abdül Halim Abdül Hamid, kararın iki hafta önce alındığını söyleyerek "Bir peygamberin yüzünün gösterilmesi İslam'da yasaktır. Eğer film Malezya'da gösterilseydi çok fazla tepkiye yol açabilirdi" dedi.

Film, daha önce Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri'nde de yasaklanmıştı. Mısır'daki El Ezher Üniversitesi de filmin yasaklanması yönünde fetva vermişti.

TÜRKİYE'DEN 'NUH TUFANI' ELEŞTİRİSİ

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, yaptığı açıklamada, filmde Hazreti Nuh'a iftiralar olduğunu ileri sürerek, filmde Nuh'un oğlunun babasını öldürmek için yaptığı planların iftira olduğunu, hiçbir dayanağının bulunmadığını ifade etti.

Nuh peygamberin filmde, "Allah'ın isteğiyle torununu öldürmeye karar verdiği, ancak daha sonra Allah'ın isteğine karşı gelerek öldürmekten vazgeçtiği" şeklinde bir bölüm yer aldığına değinen Bayındır, şunları söyledi:

"Allah Teala bize verdiği emirlerin aynısını Nuh Aleyhisselama da vermiştir. Bizim kitabımızda adam öldürmenin üç sebebi olabilir; biri kasten adam öldüren kişinin, mahkemenin kararından sonra ölenin yakınlarının da talebiyle öldürülmesi, ikincisi terör suçu işleyip öldürme olayına karışanların öldürülmesi üçüncüsü de savaş sırasında öldürmedir. Onun dışında kimse öldürülemez. Bu sebeple Nuh Aleyhisselama Allah'ın öyle bir emir vermesi mümkün olamayacağı gibi Nuh Aleyhisselam'ın Allah'ın emrine karşı gelmesi de mümkün olmaz. Yoksa Allah ona büyük bir ceza verirdi."

"HZ. NUH'UN EŞİYLE İLİŞKİLERİ DE UYGUNSUZ AKTARILIYOR"

Bayındır, Kur'an-ı Kerim'de tufanı anlatan ayetler olduğunu belirterek, tufan olayının filmde anlatıldığı gibi olmadığını savundu.

Filmde ayrıca Hazreti Nuh'un eşiyle ilişkisinin de uygunsuz şekilde aktarıldığına dikkati çekerek, "Sonuç olarak bu filmin gösterime girmesi doğru değildir. Çünkü Allah'ın büyük bir nebisine yapılan iftiralara bir Müslüman göz yumamaz" dedi.


kuran ı kerim de hz nuh la ilgili ayetler.

LLAH'IN HZ.NUH'A ÜZÜLMEMESİNİ HATIRLATMASI

Nuh'a vahyedildi: 'Gerçekten iman edenlerin dışında, kesin olarak kimse inanmayacak. Şu halde onların işlemekte olduklarından dolayı üzülme.' (Hud Suresi, 36)


HZ. NUH'UN DUALARI

(Nuh A.S. 'Bundan böyle, benimle onların arasını açık bir hükümle ayır ve beni ve benimle birlikte olan müminleri kurtar.' (Şuara Suresi, 118)

Sonunda Rabbine dua etti: 'Gerçekten ben yenik düşmüş durumdayım. Artık sen intikam al.' (Kamer Suresi, 10)

(Nuh) Dedi ki: 'Rabbim, gerçekten ben kavmimi gece ve gündüz davet edip durdum. Fakat benim davet etmem, bir kaçıştan başkasını arttırmadı.' (Nuh Suresi, 5-6)

(Nuh) 'Rabbim' dedi. 'Beni yalanlamalarına karşılık, bana yardım et.' (Müminun Suresi, 26)

andolsun, Nuh Bize (dua edip) seslenmişti de ne güzel icabet etmiştik. (Saffat Suresi, 75)


GEMİNİN YAPILIŞI

Bizim gözetimimiz altında ve vahyimizle gemiyi imal et. Zulme sapanlar konusunda da Bana hitapta bulunma. Çünkü onlar suda-boğulacaklardır. (Hud Suresi, 37)


HZ. NUH'UN KAVMİNİN SUDA BOĞULARAK HELAK OLMASI

Onu yalanladılar. Biz de onu ve gemide onunla birlikte olanları kurtardık, ayetlerimizi yalan sayanları da suda-boğduk. Çünkü onlar kör bir kavimdi. (A'raf Suresi, 64)

Sonra bunun ardından geride kalanları da suda-boğduk. (Şuara Suresi, 120)

andolsun, Biz Nuh'u kendi kavmine gönderdik, o da içlerinde elli yılı eksik olmak üzere bin sene yaşadı. Sonunda onlar zulmetmekte devam ederlerken tufan kendilerini yakalayıverdi.' (Ankebut Suresi, 14)

Böylece onu ve onunla birlikte olanları katımızdan bir rahmet ile kurtardık. Ayetlerimizi yalan sayarak inanmamış olanların da kökünü kuruttuk. (A'raf Suresi, 72)


HZ. NUH'UN 'OĞLUNUN'DA HELAK OLMASI

Kuran'da, Tufan'ın başlangıcında Hz. Nuh ile onun oğlu arasında geçen bir diyalog şöyle anlatılır:

(Gemi) Onlarla dağlar gibi dalga(lar) içinde yüzmekteyken Nuh, bir kenara çekilmiş olan oğluna seslendi: 'Ey oğlum, bizimle birlikte bin ve kafirlerle birlikte olma.' (Oğlu) Dedi ki: 'Ben bir dağa sığınacağım, o beni sudan korur.' Dedi ki: 'Bugün Allah'ın emrinden, esirgeyen olandan başka bir koruyucu yoktur.' Ve ikisinin arasına dalga girdi, böylece o da boğulanlardan oldu.'... (Hud Suresi, 42-43)


TUFAN'DAN MÜMİNLERİN KURTULMALARI

Bunun üzerine, onu ve onunla birlikte olanları yüklü gemi içinde kurtardık. (Şuara Suresi, 119)

Böylece Biz onu da gemi halkını da kurtardık ve bunu alemlere bir ayet kılmış olduk. (Ankebut Suresi, 15)


'TUFAN'IN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Biz, bardaktan boşanırcasına akan bir su ile göğün kapılarını açtık. Yeri de coşkun kaynaklar halinde fışkırttık. Derken su, takdir edilmiş bir işe karşı birleşti. Ve onu da tahtalar, çiviler üzerinde taşıdık. (Kamer Suresi, 11-13)

Sonunda emrimiz geldiğinde ve tandır feveran ettiği zaman, dedik ki: 'Her birinden ikişer çift (hayvan) ile aleyhlerinde söz geçmiş olanlar dışında, aileni ve iman edenleri ona yükle.' Zaten onunla birlikte çok azından başkası iman etmemişti. (Hud Suresi, 40)

(Gemi) Onlarla dağlar gibi dalga(lar) içinde yüzmekteyken Nuh, bir kenara çekilmiş olan oğluna seslendi: 'Ey oğlum, bizimle birlikte bin ve kafirlerle birlikte olma.' (Hud Suresi, 42)

Böylelikle Biz ona: 'Gözetimimiz altında ve vahyimizle gemi yap. Nitekim bizim emrimiz gelip de tandır kızışınca, onun içine her ikişer çift ile, içlerinden aleyhlerine söz geçmiş onlar dışında olan aileni de alıp koy; zulmedenler konusunda Bana muhatap olma, çünkü onlar boğulacaklardır' diye vahyettik. (Müminun Suresi, 27)


GEMİNİN YÜKSEKÇE BİR YERE OTURMASI

Denildi ki: 'Ey yer, suyunu yut ve ey gök, sen de tut.' Su çekildi, iş bitiriliverdi, (gemi de) Cudi üstünde durdu ve zalimler topluluğuna da: 'Uzak olsunlar' denildi. (Hud Suresi, 44)


TUFAN OLAYI'NIN İBRET VERİCİ OLMASI

Gerçek şu ki, su taştığı zaman, o gemide Biz sizi taşıdık; Öyle ki, onu sizlere bir ibret kılalım. Gerçeği belleyip kavrayabilen kullar da onu belleyip kavrasın. (Hakka Suresi, 11-12)


ALLAH'IN HZ. NUH'U ÖVMESİ

Alemler içinde selam olsun Nuh'a. Gerçekten Biz ihsanda bulunanları böyle ödüllendiririz. Şüphesiz o, Bizim mümin olan kullarımızdandı. (Saffat Suresi, 79-81)Adonis, ∞ MαsαL, Muhammed ve 4 kişi bunu beğendi.

oR@BeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 18 Ağustos 2014, 16:52   #2 (permalink)
Çok Şükür...


∞ MαsαL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: ♫ ♫ ♫ ♫ ♫ ♫
(Mesajlar): 22.692
(Konular): 5773
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 787623
Aldığı Beğeni: 4203
Beğendikleri: 7424
Ruh Halim: Cok Asik
Takım :
Standart

İzleme fırsatım olursa izlerim ablacım teşekkürler paylaştığın için şu kız emma watson değil mi ya
oR@BeL Bunu beğendi.

.
∞ MαsαL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
reklam alanı
Alt 18 Ağustos 2014, 16:54   #3 (permalink)
iyiyi ara,güzeli ara,doğruyu ara;
ama kusur arama!


oR@BeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Ekim 2012
Nerden: evimden
Yaş: 52
(Mesajlar): 13.043
(Konular): 5372
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 1498372
Aldığı Beğeni: 2765
Beğendikleri: 5906
Ruh Halim: Kaygili
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 8
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

rica ederim canım .
merak edip kendim araştırınca burayada eklemek istedim.
evet o

oR@BeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 18 Ağustos 2014, 17:55   #4 (permalink)
Gümüş Kurşuη

Muhammed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Ağustos 2011
Nerden: Sivas
(Mesajlar): 4.308
(Konular): 459
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 486473
Aldığı Beğeni: 1090
Beğendikleri: 1460
Ruh Halim: none
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 4
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

hafta sonu izlemeye çalısacağım abla paylaşım için tşkrler )
oR@BeL Bunu beğendi.

¤ø„¸ ¨º¤ø„¸¨º¤ø„¸ ¸„ø¤º°¨¸„ø¤º°¨¸„ø¤º°¨
¨°º¤ø„¸G¡d¡şler Çare Değ¡ld¡r, ¸„ø¤º°¨
¸„ø¤º°`Yüreğ¡ηdek¡ler¡ B¡t¡rmed¡kçe... `°º¤ø„¸
¸„ø¤º°¨¸„ø¤º°¨¸„ø¤º°¨ ¨°º¤ø„¸¨°º¤ø„¸
müş Kurşuη
Muhammed isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 18 Ağustos 2014, 18:32   #5 (permalink)
Eymen1905
Misafir Üye
Eymen1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart asdasd

Yorum Uygunsuz Bulunduğu İçin Silinmiştir.

Konu barışbalcı tarafından (18 Ağustos 2014 Saat 20:03 ) değiştirilmiştir..
  Alıntı
Alt 18 Ağustos 2014, 20:13   #6 (permalink)
Üye

mak res - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 18 Mayıs 2013
Nerden: istanbul
Yaş: 31
(Mesajlar): 15.414
(Konular): 5241
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 21168937
Aldığı Beğeni: 1049
Beğendikleri: 1227
Ruh Halim: Arastirmaci
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 3
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

paylaşım için teşekkür ederim...
oR@BeL Bunu beğendi.

[SIGPIC][/SIGPIC]
mak res isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 18 Ağustos 2014, 21:42   #7 (permalink)
manif deplesif

diyabetus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 12 Temmuz 2013
Nerden: ISTANBUL..
Yaş: 32
(Mesajlar): 1.551
(Konular): 256
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 114594
Aldığı Beğeni: 528
Beğendikleri: 583
Ruh Halim: Arastirmaci
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

bende izlemek istiyorum bakalım kısmet (:
oR@BeL Bunu beğendi.

Aşk kazanılınca biten bir savaş değildir,
Ya hep ya hiçdir....
diyabetus isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 18 Ağustos 2014, 22:32   #8 (permalink)
Pikolata

pikolata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 09 Şubat 2014
Nerden: İstanbul
(Mesajlar): 57
(Konular): 11
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 10
Aldığı Beğeni: 14
Beğendikleri: 3
Ruh Halim: Panik
Takım :
Standart

Adı üzerinde "Film". Amaç tufanı kaynaklara göre anlatmak değil seyircyi salona çekebilmektir..
oR@BeL Bunu beğendi.

deli gibi ateş edesim var..
pikolata isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 18 Ağustos 2014, 23:48   #9 (permalink)
keşfedilmemiş 'yüreğimin' kaşifi olmalıydın ölesiye..

Ecren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 07 Ocak 2013
(Mesajlar): 1.703
(Konular): 1162
Renkli Para : 5818
Aldığı Beğeni: 486
Beğendikleri: 722
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart

Teşekkürler abla bende uygun bir zaman diliminde izlerim : )
oR@BeL Bunu beğendi.

Sus gönlüm!
Her susuşun bir cevap olsun.
Her susuşun sabrın olsun. Her susuşun duan olsun.

Şemsi Tebrizi
Ecren isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 19 Ağustos 2014, 01:12   #10 (permalink)
iyiyi ara,güzeli ara,doğruyu ara;
ama kusur arama!


oR@BeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Ekim 2012
Nerden: evimden
Yaş: 52
(Mesajlar): 13.043
(Konular): 5372
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 1498372
Aldığı Beğeni: 2765
Beğendikleri: 5906
Ruh Halim: Kaygili
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 8
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

yorumlarınız için hepinize tek tek teşekkür ederim.

bende seyretmekte geç kaldığımı düşünüyordum ama galba seyretmeyenler varmış.
paylaşımdan fikir edinmiş olarak.
hepinize iyi seyirler.
Ecren Bunu beğendi.

oR@BeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
de, filimi, hz, kerim, kuranı, nuh, tufanı, ve


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557