Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > :: Forum Renkli Özel :: > Söylemek İstediklerim
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 14 Ocak 2013, 00:26   #1 (permalink)
Bir dilek hakkım olsa
ellerini tutardım .. .

bulut ' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 10 Ocak 2013
Nerden: İstanbul ' Sakarya '
Yaş: 31
(Mesajlar): 3.365
(Konular): 970
İlişki Durumu: Evli
Renkli Para : 207780
Aldığı Beğeni: 1131
Beğendikleri: 5
Ruh Halim: Suspus
Duyuru Sahipsiz Öğretmenler AnlatıyorSAHİPSİZ ÖĞRETMENLER ANLATIYOR

Öğretmeninin önünde titreyen çocuklardık biz. Sözlüye kaldırdığında heyecanlandığı için iki kelimeyi bir araya getiremeyen. Sokakta öğretmenini görünce telaşla üstüne başına çekidüzen veren. Öğretmen demek disiplin demekti, biraz korku, çokça da otorite. Bugün devran değişmiş. “Dayakçı ve yersiz otorite düşkünü öğretmenlerle mücadele” derken öğretmenlerin öğrencilerinden korktuğu bir noktaya geldik. Öğretmenler disiplini sağlayamaz durumda.

Geçtiğimiz aylarda haberlere yansıyan öğretmenini bıçaklayarak öldüren öğrenci son nokta. Okullarda öğretmenlere karşı laubali davranışlar, ciddiye almamak, küfür, tehdit ve dayak, çok yaygın. Bazı okullarda kadın öğretmenler, öğrenciler gizli kamera koymuş olabilirler diye tuvaletleri kullanamıyor. Aşağıdaki olayları anlatan öğretmenler devlet memuru oldukları için isimlerinin yayınlanmasını istemediler. Anlattıkları acil olarak ve ciddiyetle sorunun üzerine gidilmezse Amerika’da okullarda yaşanan vahşetin benzerini ülkemizde de görebileceğimizi düşündürüyor.

Öğrenci, öğretmenin hiçbir şey yapamayacağını biliyor


“Okuldan çıktıktansonra sokaklarda tedirgin yürüyorum.” diyor İstanbul Bağcılar’da müdür yardımcılığı yapan B.H: “Verdiğim bir kararla acaba bir öğrenciyi rahatsız etmiş miyimdir? Çünkü çocuklar üç beş arkadaşını toplayıp sokakta öğretmenlerinin üzerine yürüyebiliyor. Böyle bir şiddete maruz kalan öğretmenin hiçbir savunma gücü ve yaptırımı yok. Öğrenci şikayet hattıyla en ufak şeyi iletebiliyor ama bu öğretmen için geçerli değil.”

İstanbul’un merkezilçelerden birinde çalışan lise öğretmeni K.Ç. anlatıyor: “Canı sıkılan öğrenci ve veli öğretmeni şikâyet edebiliyor. Buna karşılık canı tehlikeye giren öğretmen bir şey yapamıyor. Bu bir nevi mobbing. Öğrenci, ‘Psikolojim bozuldu.’ deyince müeyyide var, ama öğretmenin psikolojisi bozulunca kimse bunu dikkate almıyor. Mesleğimizin saygınlığı kalmadı. Öğrenci son derece laubali. Hitap şekilleri, halleri, tavırları... Sınıfa girdiğinizde umursamıyorlar bile. İçeriye öğretmen girmiş mi girmemiş mi?...”

İstanbul Bahçelievler’deilköğretimde ücretli öğretmenlik yapan E.A. anlatıyor: “Dayakçı öğretmenlere karşı çözüm geliştirilmeye çalışıldı ama işin ucu kaçtı. Sistem tıkandı. Okulda her teneffüs kavga çıkıyor. 8. sınıflar hepsi ergen, deli çağları… Öğretmenler olarak bir şey yapamıyoruz. Çünkü her şeyde öğretmen suçlu. Öğrenciye ‘Oğlum neden yaptın?’ dense bile, ‘Neden dokundun?’ deniyor. Her şeyde art niyet aranıyor.”

Sultançiftliği’ndenöğretmen Ç.U. anlatıyor: “Nöbetçi öğretmenim, ders zili çalmış, öğrenci koridorda, ‘Sınıfına gir.’ diyorum. Kaale almıyor. Israr edince öğrenci üzerime yürüyor, ‘Seni döverim.’ diyor. Müdüre şikayet etmemizin öğrenci üzerinde hiçbir etkisi yok. Çünkü farkındalar hiçbir şey olmayacağının.”

Lise öğretmenlerininçoğunun dile getirdiği bir durum, “Öğrenciler zorla derse geliyor.” İstanbul’dan öğretmen L.A.’nın anlattıkları durumu özetliyor: “Dersten kalmak gibi bir şey de yok ki. Dönem boyunca hiç gelmese de kalmıyor. Zaten sen düşük not versen de müdür sisteme girip çocuğu geçiriyor. Böyle bir çocuk öğretmeni ciddiye alır mı? Derste sakız çiğneyerek oturuyor. Bir şey desen tersleniyor, ısrar etsen küfrediyor, dersten çıkıyor.”

Olay Mardin’de bir köyde geçiyor. Köye Antalya’dan atanan kadın öğretmene köy meydanından geçerken dersine girdiği öğrencileri küfrediyor. N.L., buna karşılık bir şey yapamadıklarını söylüyor. Çünkü öğrenci de veli de umursamıyor. N.L. diyor ki: “Öğrencilerin geleceğe dair hiçbir hayali yok. Herkes Kurtlar Vadisi’nden çıkmış gibi, sınıfta varsa yoksa Kuzey Güney. Daha önce Antalya’da çalıştım. Orada da aynı şeyler vardı. Genel olarak öğrencilerde aşırı bir ahlaksızlaşma var. Köydeki eski nesil bizi sayıyor ama yenilerin gözünde hiçbir itibarımız yok. Ev sahibim bile “2 milyar alıyorsunuz, 3 ay tatil yapıyorsunuz” diyor. Sürekli olarak bizi maaşımızla, atamalarımızla karşılaştırıyor. Hâlbuki kimse çocuklarla anne-babalarından daha çok vakit geçirenlerin bizler olduğunu düşünmüyor.”

Sen kim oluyorsun da benim çocuğumu disipline veriyorsun?

Zeytinburnu’ndabir ilköğretim okulu. Öğretmen tahtada ders anlatırken sınıfın kapısı açılıyor ve veli öğretmene sesleniyor: “Ramazan sen misin?” Gerisini öğretmen anlatıyor: “Hanımefendi çıkın, dışarıda bekleyin.” diyorum, “Sen misin, benim Ali’mi nasıl döversin?” diyor. Ortada dayak yok hâlbuki bütün okul biliyor. Veli, “Sen gel bakayım buraya.” diyor. Öğrencinin birine kapıyı kapattırıyorum. Bunun üzerine tuvaletten süpürgeyi alıp geliyor, sınıfta öğrencinin gözü önünde vurmaya başlıyor. Hiçbir şey yapamıyorum. Çünkü bu sefer ben suçlu duruma düşeceğim. Bu şunu gösteriyor; artık öğretmenin itibarı yok, saygınlığı yok. Okul yönetiminin de, polisin de yapacağı bir şey yok. Çünkü her halükârda öğretmen suçlu!”

İstanbul’da bir ilköğretimokulunda öğrenciler kavga ediyor. Olaya müdür müdahale ediyor, elindeki tek kozla, “Sizi sınıfça disipline vereceğim.” diyerek. Müdür bey odasına gider gitmez telefonları çalmaya başlıyor. Veliler, “Nasıl olur da, benim çocuğumu disipline verirsin, şikayet edeceğim.” diyor. Sınıfın rehberlik öğretmeni anlatıyor: “Müdür, ‘Yok öyle bir şey sakin olun, bir şey yok. Çocukların gözlerini korkutmak için söyledim.’ demek zorunda kaldı.”

Doğu Anadolu’daköy öğretmenliği yapan öğretmen S.M. anlatıyor: “Öğretmenliğin itibarı kalmadı. Bu köye geçen yıl atandım. Sınıfımda 17 yaşında okuma yazmayı bilmeyen bir çocuk var. Özel olarak ilgileniyorum onunla. Bir gün köyden ilçeye arabamla giderken yolda 3-4 tane maskeli insan tarafından arabam taşlandı. Durdum. Birini yakaladım, kafasını açtığımda gördüm ki o çocuk. ‘Niye öyle yaptın?’ dedim. ‘Oyun olarak yaptım.’ dedi. Ama çocuk okuldaki diğer öğretmeleri taciz ve tehdit ediyor. Bu şunun göstergesidir, öğretmenler itibarsızlaştı. Düşünsenize bizim köydeki veliler; ‘Sizin gücünüz bize yetiyor, diğer köydekiler öğretmenlerini dövmüş bir şey dememişler.’ diyor. Bu yıl bulunduğum ilde yılın öğretmeni seçildim. O öğrencinin ailesi gelip özür diledi. Ama genel olarak toplumda öğretmenlere bakış açısı değişti. Veliler öğretmenleri potansiyel suçlu, potansiyel haksız olarak görüyor.”

Olay, İstanbul’da merkez semtlerden birindeki okulda geçiyor. Bir öğrenci kemeriyle diğer öğrenciyi gözünden yaralamış. Hastaneye götürülüyor, öğretmenler telaşlı, ailelere haber verilmiş. Belki de gözünü kaybedecek çocuğun babası gelince o telaş anında çocuğa “Öğretmenim yaptı, de.” diyor. Çünkü öğretmen yaparsa aile tazminat alabilecek. Bu sözün karşılığında öğretmenin yapacak bir şeyi yok.

Müdürlerin görevi avutmak


İstanbul Bağcılar’damatematik öğretmenliği yapan F.T. anlatıyor: “Okullarda disiplin yok. Müdürler de ‘Bizim elimizde yapacak bir şey yok. Öğretmensin, sen ilgilen. Dört sene boşuna mı okudun?’ diyor. Doğru, ama ben ne yapabilirim ki? Çocuk derste küfür ediyor, canı sıkılsa telefon açıp, ‘Öğretmen başımı 20 kere sıraya vurdu.’ diye şikâyet ediyor. Hemen müfettiş geliyor. Öğretmenin psikolojisini düşünün.”

Öğretmenlerin büyükçoğunluğu, öğrencilerde gözlemledikleri ahlaki deformasyona dikkat çekiyor. İlköğretimde Türkçe öğretmenliği yapan A.P. anlatıyor: “Bırakın küfretmeyi, öğretmene fizikî şiddet uygulamayı, çocuklar derste her türlü ahlaksızlığı yapsa da bir şey yapamıyorsunuz. 6. sınıf öğrencileri derste arka sıralarda uygunsuz davranışta bulundular ve bu çocukların sadece sınıfı değişti. Akıllı tahtalar yeni takılmıştı, sınıfta çocuklar sigara içip porno film izlediler. Okul yönetimi bir şey yap(a)madı. Bunu duyan, gören, orta seviyedeki çocuklar öğretmenini sayar mı? Okul yönetimleri de ‘aman başım ağrımasın’ durumunda.”

Ankara’dan müdür yardımcısı H.P. söylüyor: “Bir doktor dayak yedi diye Sağlık Bakanlığı ayağa kalktı. Öğretmen öldürülüyor, ne meslek örgütleri içinde ne de bakanlık nezdinde bir sahiplenme yok
Mesele
şair olabilmekte değil
hüzünle dolabilmekte.. .


bulut ' isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 17 Ocak 2013, 15:11   #2 (permalink)
BaNuŞ ReiS
Misafir Üye
BaNuŞ ReiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart

zor be bu öğretmenlik..
  Alıntı
Reklam Alanı
Alt 17 Ocak 2013, 15:33   #3 (permalink)
313

angelofdeath - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 07 Ocak 2013
Nerden: İstanbul
(Mesajlar): 199
(Konular): 0
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 25896
Aldığı Beğeni: 52
Beğendikleri: 0
Ruh Halim: none
Takım :
Standart

Dünya değiştikçe böyle şeylerin artması olağan. Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık.
angelofdeath isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
anlatıyor, sahipsiz, Öğretmenler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557