Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > :: Forum Renkli Özel :: > Söylemek İstediklerim
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Like Tree1Kişi Beğendi
  • 1 Post By COOLMISTER
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09 Haziran 2013, 23:39   #1 (permalink)
HARD ROCKER

COOLMISTER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 16 Aralık 2012
(Mesajlar): 130
(Konular): 6
Renkli Para : 6864
Aldığı Beğeni: 17
Beğendikleri: 0
Ruh Halim: Utangac
Takım :
Standart NAYMAN ANA EFSANESİ (Dejenerasyona Karşı Milliyetçi Muhafazakar Duruş)

NAYMAN ANA EFSANESİ (Dejenerasyona Karşı Milliyetçi Muhafazakar Duruş)
TÜRK-İSLAM GENÇLİĞİNİN DEJENERASYONU İLE EMBESİL BİR TOPLUM AMACI GÜDEN MANKURTLAŞTIRMA TAKTİKLERİNE KARŞI MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR DURUŞ


Asya nın uçsuz bucaksız sarı-özek bozkırının yerlileri olan naymanların topraklarını işgal etmek için, onlara savaş açan baskınlar düzenleyen Cücenler, bu savaşlarda esirler ele geçirirler. Bu esirleri normal bir insanın dayanamayacağı işlerde kullanmak isterler. Daha önceleri ele geçirdikleri esirler, hem esareti kabul etmemeleri hemde bu işlere dayanamayıp baş kaldırdıklarından, Cücenler yeni bir yönteme başvururlar ve bu yöntem, insanlık tarihinin tartışmasız en vahşi olayıdır.

Cengiz Aytmatov un romanlarıyla literatüre giren ve tüm dünyanın böylece haberdar olduğu bu yönteme mankurtlaştırma denir….bu acımasız yöntem aynı zamanda bir efsaneyi doğurmuştur..bu efsaneye Nayman Ana efsanesi denir…bu efsanede anlatılmak istenen ana fikir,günümüzde faşist ve işgalci ülke ve yönetimlerin,harici ve dahili hainlerin nasıl insanları milli manevi değerlerinden kopardığını ,uygulanan yöntemlerin kafa yapısının benzerliği ve özellikle Türk-İslam gençliğinin çağdaşlık ilericilik yalanlarıyla nasıl zihnine, tarihine dek sömürüldüğüne dair gerçekleri de ortaya koymaktadır…MANKURTLAŞTIRMA YÖNTEMİ VE HAİN AMACI

Ele geçirilen esirlerin başları tıraş edilir ve tek tel kalmamış bir hâle getirilir. O sırada, orada kesilen devenin taze derisinin boyun kısmı ile saçları tıraş edilen kölenin başı sarmalanır. Sonra ,esirlerin dayanılmaz acıdan dolayı attıkları çığlıkları duymamak ve deve derisinin nufüzunu ve kafa derisiyle kaynaşmasını kolaylaştırmak için, esirler uzak yerlerde kızgın güneşe bırakılır. Etrafı çevrilmiş saç, dışarı doğru değil, beyne doğru uzadıkça esirin kafatasının içi saç tutamlarıyla dolar,deve derisinin kafa derisine yapışması nedeniyle dışa doğru uzayamayan saçlar tersine dönüp içeri doğru uzar ve beyne batarak beyni sıkıştırır, esir zihnini ve hafızasını kaybeder. Bu uygulamalarda çoğu esir acı içinde kıvranıp ölür, kimi esirler salt cüssesiyle kalır. İşte bu kalanlar, Cücenler için büyük bir servet, eşsiz bir kazançtır. Bir mankurt on normal köleye eşittir, bir mankurt öldürmenin cezası, bir normal canla ödenir.kimsenin yapamayacağı işlerde kullanılan bu mankurtlar, sadece beden olarak vardır ve sadece sahibi onlara söz geçirebilir. Sahibinin sözünden çıkamadığından, nereden geldiğini ve nereye gideceğini bilemediğinden, sahibi için hiçbir tehlike arz etmez. Ayrıca atasını, anasını, yurdunu ve tarihini, bir daha hatırlamamak üzere unuttuğu için; bir mankurt anasına, atasına, çocuğuna kavuşmak istemez.O artık, her haliyle bir yabancıdır ve sahibinden başka herkes için tehlikedir. O kadar ki bir mankurt, kendisi için yüreği yanan annesini gözünü kırpmadan öldürebilir. Nitekim, öyküde bir mankurt olan Colaman, kendisini yıllarca düşünen ve yıllar sonra bulan Nayman ana'yı, gözünü kırpmadan öldürmüştür. Bunun tek sebebi, annesinin aklını çelmek istemesi üzerine, Colaman'ın efendisinin sözünden çıkma korkusudur.
Cengiz Aytmatov "mankurt" kavramını şahane bir öykünün arasına yerleştirmiş ki çağın da en büyük sorunlarından birine ışık tutmuş. Bu olay, katliamlardan, soykırımlardan daha acımasız ve vahşicedir. Bir insanın hafızasını elinden almak; bir insanın anılarını, tarihini, atasını, anasını zihninden silmek!..Bugün daha büyük amaçlarla, mankurtlaştırma taktiği kullanılıyor. Yani "artık öyle şeyler yok" demek bu konuda düşülecek en büyük yanılgı olur. Hatta bu yanılgı, kişiyi mankurt olmaya da götürebilir. Çünkü mankurt olmamak için kişinin algılarını açık tutması, zihninin uyanık olması gerekir. Zira mankurtlar nasıl ve ne şekilde mankurt olduklarını bilmez, mankurt olduklarını da asla kabul etmezler.Mankurtların genel özelliklerine baktığımızda; kimliklerinin olmadığını, milli mensubiyetlerinin belirsiz olduğunu,azınlıklara ve yabancılara yakın durup onlarla birlikte hareket ettiğini,milli – manevi değerlere alternatif yapay olgulara sempati beslediklerini,yaptıkları işleri düşünmeden, mantığa oturtmadan yaptıklarını görüyoruz. İçi boşalmış kavramların ortasında, boş bir hayat sürerler, Yaptıkları hiçbir iş kendi akıllarını ürünü değildir ve hayatlarının hiçbir karesinde orijinal bir milli öz yoktur. İşleri hep ezberdir. Ruhlarını da yitirdiklerinden dolayı, onlara "sadık köpek" yakıştırmasını yapmamız da yanlış olmayacak. Sahiplerine koşulsuz bağlılıklarını da en iyi bu yakıştırmayla anlatmış oluruz.


Milli bilinç yoksunu, beynini yıkayan sahibine hayranlık besleyen ve bu hissiyatla kendi milletine ve değerlerine savaş açan mankurtlar etrafımızda istemediğimiz kadar var. "sahibine hayranlık" kavramı yerini zamanla itaat etmeye bırakır. Kişi haberi olmadan sahibinin kültürüne kayar ve onların istediği gibi düşünür ve yaşar, onlar gibi konuşur, o yapay topluma kendisini adapte etmeye çalışır. Buna karşın kendi kültürüyle çatışır ve kendi kültürünün düşünceleriyle, kendi milletinin konuşmasıyla, kendi toplum yapısıyla savaşır hale gelir.Dedesinin, nenesinin konuşmasıyla, düşünceleriyle ve yaşayış biçimiyle dalga geçenler; milli kültürden, milli kahramanlardan, milli tarihten,törelerden,inançlarından bahsedenlere boş gözle bakanlar ve bu bahseden kişileri gezmek, tozmak varken bu meselelerle uğraştıkları için uçmuş olarak niteleyenler de ,yobazlıkla suçlayanlarda bu mankurtlardan başkası değildir.

Millet olarak siyasi, sosyal sebeplerle inanılmaz savaşlar vermiş, inanılmaz kayıplar yaşamış; tarihin en büyük kahramanlarını çıkartmış, dünyaya hükmetmiş; bilim ve ilim alanında büyük adamlar yetiştirmiş ve bu konularda önemli yol kat etmişiz. Buna rağmen milli konulardan uzak olmak, toplumsal olaylara tepki vermemek bir mankurtluk belirtisidir. Bu mankurtlarda milli hafızanın yok olduğunun da kanıtıdır. Tarihimizi,kültürümüzü,maneviyatımızı ve milletimizi küçümsemek ancak aklı elinden alınmışlara mahsustur.

Aile içi sorunların çoğalması, bir çocuğun ana-babasını öldürecek kadar gözü dönmüş olması milli gelenekte yeri olmayan bir durumdur ve insanlık dışıdır.Uyuşturucu ve alkol bağımlısı,cinsellik düşkünü yaşamın gidişatından ve gelecekten zerre kaygı duymayan ve bunları düşünmeyi reddeden,günlük çıkarlarının derdine düşmüş bir insan, zihinsel yetisi elinden alınmış bir mankurt değil de nedir?küçücük dünyalarında, gerçeklerden uzak, ucuz bir sevdaya kapılmış, sonu olmayan davaların peşine düşmüş, benliğinden uzaklaşarak kendini el kapılarında arayan ve bütün dünyayı bundan ibaret sanan,böyle olmakla çağdaş ilerici olduğuna inanmış bir çocuğa hangi ananın, atanın yüreği yanmaz?

bu durumda, çağlar öncesini anlatan öyküdeki mankurtla bugünkü mankurtun arasında bağ kurmak gerekir ki, büyük benzerliklerin olduğu aşikardır. hatta aradaki fark, mankurtlaştırma yönteminden ibarettir. yani farklı yollardan gidilmektedir. Dün türlü işkenceler kullanılırken ,bugün medyanın başını çektiği sosyolojik, psikolojik yöntemler kullanılıyor.

ve... mankurtların en acınası yanı, mankurtluğun tedavisinin olmamasıdır. Öyküde aklını çelecek olan nesneyi göz kırpmadan -bu bir anne de olsa- yok eden mankurt, günümüzde kendilerini tedavi edecek olan "düşünme" yetisini kullanmaktan itinayla kaçarlar ve kendilerini düşünmeye sevk edecek şeyleri savuştururlar. Çünkü düşünmek onlar için çekilecek bir eziyet değildir. Yani kendilerine soru yöneltmekten ve yöneltilmesinden nefret ederler. Kendisini eleştirenleri sevmezler. Sizin söylediklerinizi bir zehir olarak karşılarlar ve bu sözleri kafalarını kiraya verdikleri,beyinlerine dikta edilmiş kalıplaşmış –izmlerle cevaplamaya çalışırlar. Tedavi için ilk önce hastanın tanıya inanması gerekir, oysa mankurtlar mankurt olduklarını asla kabul etmezler.
Nayman ana "ah,oğul,ah" diye ağıt yakıyordu, bir daha asla dönmeyecek oğluna. Karşısında duruyordu çocuk, özlemle dolu yıllardan sonra onu kızgın bozkırda deve güderken bulmuş ve oğlu söylenenlerde olduğu gibi; adını, atasını, anasını, yurdunu tanımıyordu. Hatırlatmak için verdiği bütün uğraş boşunaydı ama ana yüreği ne etsin, dayanamaz!

Aslında sadece ana baba değil, düşman elinde kendi milletine düşman olan bu mankurtlara millet olarak yanmaktadırlar.NAYMAN ANA EFSANESİ

Kırgız ve kazak Türklerinden oluşan nayman kabilelerine sıkça saldıran Cücenler, bir gün bir Kırgız köyüne baskın Düzenler ve Nayman ana nın 19 yaşındaki oğlu Colaman ı esir ederler…
Bu ayrılığa dayanamayan Nayman ana oğlunu yıllarca aramış fakat bir iz dahi bulamamış.Acısını yüreğine gömmüş,gözü gökte yıllar yılı beklemeye başlamış.Derken bir gün bir tüccar tesadüfen Nayman ana'nın misafiri olmuş.Misafir yemiş içmiş,havadan sudan konuşulmuş.Derken develerden ve deve ticaretinden söz açılmış.Tüccar deve otlatan yiğit ve yakışıklı bir köleden söz açmaya başlamış ki, Nayman ana hemen kulak kesilmiş, sezdirmeden dinlemiş ve karar vermiş ki bu kendi oğlu.

Nayman ana,Ak maya adlı devesini hazırlamış,yanına katık almış ve yine hiç kimseye sezdirmeden bozkırın yolunu tutmuş.Onlarca deve sürüsünü görmüş,çobanları uzaktan incelemiş ama oğluna bir türlü rastlayamamış.Tam umudunu kesmek üzereyken büyük bir deve sürüsüne rastlamış.Çobanı uzaktan uzun uzun gözlemiş ve anlamış ki bu çoban onun oğlu Colaman.Devesini sürüdeki develerin arasına bırakmış ve oğlunun yanına gitmiş.Oğlunun gözlerinin içi ifadesizmiş.Kafasında sıkı sıkıya duran o deve derisi ve çevreye ilgisiz bakışları hemen dikkat çekiyormuş. Nayman ana ısrarla oğluna kendisini tanıtmaya çalışır. Ona adını, kendi adını, babasının adını boş yere tekrarlayıp durur. Ama oğlu geçmişine ilişkin en ufak bir şey hatırlayamamaktadır. Birkaç gün daha oğluna geçmişini hatırlatmak için yanına kadar sokulan Nayman ananın her seferinde oğluna söylediği şudur:”senin atan (baban) Dönenbay. sen Dönenbay’ın oğlusun!”Günlerce uğraşmış ve bir gün az daha yakalanacakken canını zor kurtarmış.Bakmış ki bu iş böyle olmayacak bu kez oğlunu kaçırmaya karar vermiş.Fırsatı bulunca tekrar oğlunun yanına gitmeye yeltenmiş.Ona uzaktan bağırmış,gel demiş,ama çocuk hiç aldırmamış.Çünkü sahipleri ona ok ve yay verip yanına gelen kadını vurmasını emretmişler.Çocukta öyle yapmış.daha yanına yaklaşmadan yayı germiş ve kadını nişan almış.Nayman ana sol böğründen yaman bir ok darbesi almış,devesi ak maya'ya tutunmak istemiş ama başaramamış.Devenin üstünden yere düşmüş. Söylenceye göre zavallı Nayman ananın ruhu bir kuş olur ve sürekli olarak Cücenlerin mankurtlaştırdığı biricik oğlunun başının üstünde durmadan döner. Dönerken de sürekli olarak “senin atan Dönenbay! senin atan Dönenbay!” diye tekrarlayıp durur. bundan ötürü o kuşun adına “Dönenbay” kuşu demişlerdir….Nayman ana'nın öldürüldüğü yer bugün hala var olan ana - beyit mezarlığıdır.Derler ki Dönenbay kuşu Kağızma'da öten İshak kuşu gibi hala ötüp durmakta imiş kırgız bozkırlarında.
Nayman ana hasretle kavuştuğu oğlunun kendisini tanımamasından dolayı burkulan kalbiyle şu ağıtı yakmıştır;

ah oğul!

düşmanlar belleğini kökünden söküp attıkları, başına deve derisi sararak kuruyan derinin yavaş yavaş büzülmesiyle, kerpetenle ceviz kırarcasına beynini sıkıştırdıkları kafana görünmeyen bir çember geçirip, kanla karışık korku gözyaşlarıyla yuvarlaklarını dışarı fırlattıkları ,sarı özekin dumansız ateşinde ölüm öncesi susuzluğun seni canından bezdirdiği ,dudağını ıslatacak bir damla suyun gökten düşmediği zaman ,herşeye yaşam veren güneş, senin için dünyadaki ışıklar arasında karanın karası, kötünün kötüsü, gözlerini kör eden bir ışık olmadı mı?

ah oğul!

sen acıdan kıvır kıvır kıvranırken, avaz avaz çığlıkların bozkırda yankılandığı, geceler-gündüzler boyu çırpınarak ,haykırarak Allah a seslendiğin gökyüzünden umutsuzca yardım beklediğin kahredici azaplar sonunda boşalan kusmuklar, ıstırap kasılmalarıyla gövdenden dışarı akan pislikler, irinler içinde debelendiğin, bu pis kokular arasında bir yandan sinekler yer, bir yandan yavaş yavaş aklını yitiririken tükenip gittiğin zaman, hepimizi yaratan, yarattıktan sonra da dünyada kendi başımıza yürüten Allah ı, kalan bütün gücünle lanetlemedin mi?

ah oğul!

karanlığın örtüsü,işkencenin sakatladığı aklını ağr ağır dışarıya kapadığı zorla elinden alınan belleğin geçmişle bağlantısını geriye dönülmez bir şekilde kopardığı yaban hayvanları gibi çırpındığın sırada, annenin bakışını ,yaz günleri oyun yerin olan dağın dibindeki akan derenin şırıltısını, unuttuğun harap olmuş bilincinde, kendi adın babanın adı kayıplara karıştığı, aralarında büyüdüğün insanların yüzü, sana utangaç utangaç gülümseyen kızın adı, zihninden silinip gittiği, anımsamamanın uçurumuna yuvarlandığın zaman seni karnında filizlendiren, sonrada böyle bir gün için dünyaya getiren annene lanetlerin en büyüğünü yağdırmadın mı?İşte Cengiz Aytmatov da özellikle eserlerinde ısrarla kullandığı böylece tüm dünya edebiyatında yer etmiş mankurtlaştırma operasyonu ve Nayman Ana efsanesiyle siyasi bir duruş sergilemiştir…Bu duruş Tabii ki Milliyetçi-muhafazakar bir duruştu…Hedefinde ise, o coğrafyanın vebası,komunist rus emperyalizmi ve Türk-İslam gençliği üzerindeki dejenerasyonu vardı…Ruslar birçok Türki devlet ve halk gibi kırgızlarıda sömürgesi altına almış komunizm belasını yaymak ve Kırgız Türk-İslam gençliğini rus emperyalizmine baş kaldıramayacak hale getirmek amacıyla İslamdan,törelerden,Türk kültüründen koparmak amacı güden ve bir robota benzetmeye çalışan mankurtlaştırma operasyonuna girişmişti…


Rus emperyalizminin yoğun baskısı altında kalan Aytmatov un çalışmaları Sovyetlerin dağılması ile başta çok sayıda Türki cumhuriyetin bağımsızlığını kazanmasıyla anlam kazandı….fakat,diğer Türki cumhuriyetlerde de olduğu gibi Kırgızistan da gençlik halen daha İslam ı ve Türk kültürünü yaşamayı bilmiyor…Rus kültürünün etkisinden kurtulmuş değildir ve yönetiminde halen daha rusyanın etkisi sürmektedir…Bu durumda mankurtlaştırma faaliyetinin Efsanede de anlatıldığı gibi geri dönülmesi zor ve onarılamaz yıkımını gözler önüne sermektedir…Tabi ki Türk ulusu, Cengiz Aytmatov un o nayman kabileleri gibi basit göçebe topluluklar olarak kalmadı….İslam ın ortaya çıkması ve yayılmasıyla Allah, Türk ü İslam ile şereflendirdi …Onu ordusu,İlahi adaletinin kırbacı haline getirdi….Türk töresi,Türk Külürü,Türk kanı İslamla anlam kazandı ,İslam da kendini buldu ve bunun sonucunda büyük medeniyetler ve dev zaferler kazanıldı….İslam,Türklüğü onu parlatan ve aydınlatan bir çerçeve gibi sardı…tabi bunlar yaşanırken ,mankurtlaşma da bu geçiş sürecinde geri kalmadı,Aksine sınırlarını ve etkisini genişletti ,Slavlaşıp Ruslaşarak kimliklerini kaybeden nice türk kavimleri tarih oldular… doğuda bunlar olurken batıda Bulgarlar Macarlar gibi kimi türk kabileleri Allah ın nuruna sırt çevirdiler…Hristiyanlaşıp Avrupalaştılar…doğal olarak mankurtlaştılar ve bırakın türk kimliğini kaybetmeyi Aynen Nayman ana yı öldüren oğlu gibi birer Türk düşmanına dönüştüler….
Neredeyse tam anlamıyla bağımsız kalabilen tek Türk ülkesi olan Türkiye de ise medya ,azınlıklar ve dejenere kesim in nerden geldiği belli olmayan büyük paralar ve imkanlarla, emek harcadıkları propogandalar ve kadrolaşmalarla yaymaya çalıştığı Türk-islam gençliği üzerindeki yoğun mankurtlaştırma ve statükoya hizmet eden embesillere, beyinsiz zombilere dönüştürme çabası ile hain emellerine bir nebze ulaşmışlardır…. şeref,onur,namus, adalet,merhamet,dostluk,yardımseverlik, Allah sevgisi,Peygamber sevgisi, vatan sevgisi,şehitlik onuru….vb. erdemleri içinde barındıran Türk töresi ve İslam maneviyatı, içki,kumar masalarında serbest aşk ve çağdaşlık masallarıyla unutturulmak istenmiş,Türk gençliğini de kendilerine benzetip kendi hain emellerinin ve çıkarlarının birer kölesi olan embesillere dönüştürmek hedefini gütmüşlerdir….Türk-İslam ordusunun ve şehitlik kavramının,Şanlı tarihimizin,şerefli kültürümüzün,kutsal inancımızın içi boşaltılıp etkisiz hale getirilmeye çalışılmıştır….
Biz tüm bu gerçeklerle ve sahip olduğumuz Türk-İslam ruhu ile örgütleneceğiz ve mankurtlaştırılmaya çalışılan Türk gençliğini uyandıracağız…bunu yapmaktayız ve başarı da kazanmaktayız….biz şanlı Türk gençleri ,kurtuluş savaşı vermiş tüm dünyayı dize getirmiş şerefli Türk evlatları ,3- 5 leş kargasına boyun eğeceğimizi mi sanıyorlar…Türk gencini mankurtlaştırmaya çalışan hainlerin kökünü kazıyacağız…Kazanan her zaman olduğu gibi,bu Vatanın varlığının tek nedeni ve Bu ülkenin sahip olduğu tek gerçek, genç ve güçlü dinamiği olan milliyetçi muhafazakar Türk- İslam cephesi olacaktır….Kazanan Türk – İslam Ruhu olacaktır…Kazanan Türkiye olacaktır….Şanlı Türk gençliği sonsuza dek yaşayacak…Türk – İslam ruhu sonsuza dek var olacak…
[ PuCCa ] Bunu beğendi.

DERİLERİ GİYİNİP ZİNCİRLERİ VE KIRBAÇLARI KUŞANDIĞIMIZDA
HİÇBİRŞEY DAHA ÖNEMLİ OLAMAZ BİZ DİZE GETİRİLEMEYİZ

[SIGPIC][/SIGPIC]
COOLMISTER isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
ana, dejenerasyona, duruş, efsanesi, efsanesİ, karşı, milliyetçi, muhafazakar, nayman


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557