Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > Biyografi > Sporcu
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17 Mart 2013, 22:30   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart Bruce Lee

Bruce Jun Fan Lee (d. 27 Kasım 1940 San Francisco - ö. 20 Temmuz 1973 Hong Kong). Çin kökenli aktör ve Kung Fu savunma sanatı ustası. Lee Jun Fan Kantonca adı.

Bruce Lee Amerika doğumlu Çin kökenlidir. San Francisco'daki Chinese Hospital hastanesinde dünyaya gelmiştir. Babası Lee Hoi-Chuen Çinli annesi Grace Lee yarı Alman yarı Çinlidir. Bruce Lee Jeet Kune Do (Türkçe: durduran yumruk yolu) adını verdiği bir savunma sanatı sistemi geliştirdi.

Usta Sifudan Yip Man Hong Kong şehrinde ilk savaş sanatları eğitimi aldı. 20 Temmuz 1973 Hong Kong'da beyninde oluşan ödem sonucu hayatını kaybetmiştir.

Hayatı

San Francisco'da doğan Lee'nin asıl adı Lee Jun'dır. İsmini doğumunda hazır bulunan doktor verdi. Babası ve annesi Çin operasında oyuncuydu. Lee doğduğunda bir turne için Birleşik Devletlerde bulunuyorlardı. Doğuştan sağ bacağı diğerinden kısaydı. Ailesi sakatlığının üstesinden gelebilmesi için Kung Fu öğrenmesini istedi. 6 yaşındayken bile ilerideki hırçın sert karakterini belli ediyordu. Lee Kung Fu tekniklerini bilinçsiz bir şekilde öğrenmeye başladıktan sonra 1954'de ünlü Kung Fu Ustası Sifu Yip Man'ının öğrencisi olarak Wing Chun sistemini çalışmaya karar verdi. İlerleyen zamanlarda da Wing Chun sistemine boks çalışmalarını da eklemeye başladı.

Sık sık karıştığı sokak kavgalarından dolayı kötü şöhret edinince doğduğu Amerika Birleşik Devletleri'ne gider. Washington Üniversitesi'nin Felsefe Bölümüne yazılır. Bir yandan okula devam ederken bir yandan da Amerikalılara Çin Kültürü'nün zenginliğini anlatmak için o güne kadar Çinlilerden başkasına öğretilmesi yasak olan olan Kung Fu dersleri vermeye başlar. Bu amaçla kendi adını taşıyan JUN FAN KUNG FU adında bir okul açar. Bu spor okulu 1963 yılına kadar açık kaldı. Yine aynı yıl Amerikalı Linda Emery ile evlendi. Lee daha sonra Oakland'da ikinci okulunu açtı. Burada geniş bir kitleye Amerikalılara yabancı olan bu sanatın ne kadar geniş içerikli ve derin felsefeye sahip olduğunu ispatladı.

İlk uzun metrajlı filmi; Çinli prodüktör Raymond Chow'un yeni kurduğu film şirketi Golden Harvestla çekilen için Big Boss(Büyük Patron)dur. Film Hong Kong ve güneydoğu Asya bölgesinde şimdiye kadar kırılmış tüm gişe rekorlarını alt üst ederek büyük bir patlama yaptı. Bunun üzerine Asya milliyetçiliğinin işlendiği Fist of Fury(Öfkeli Yumruk) filminde oynadı. Lee'nin bu filmlerinde kendisine özgün stilini de görmek mümkündür. Hong Kong film sanayinde avantür filmlerin hareketli sahnelerine Bruce Lee'nin Hollywood tecrübesi ile olağanüstü koreografileri yeni bir boyut kazandırmıştır. Dönemin süper starı Wang Yu bile onun altında bir role razı hale gelmişti. Büyük Usta çekilen filmin güzel olması için dövüş sahnelerinin koreografisini düzenlerken gece gündüz demeden çalışıyordu. Hareketli sahneler için uzun plan çekimler yapar yüksek tekmeler kullanır Escriama'nın (silahlı dövüş sanatı) Nunchaku Bo Kali bıçaklar ve küçük Çin okları gibi tüm silahlarını kullanarak dövüş sahnesini olağanüstü artistlik figürlerle süslerdi.

Bruce Lee kalitesi ile Kung Fu sineması sektörüne yeni bir boyut kazandırdı. Escrima ustası Dan Inosanto Lee'nin özgün stili Jeet Kune Do'nun kesinlikle gösteriye yönelik olmadığını aksine çok gerçekçi fantezisi olmayan vücut hareketlerinin işlevine uygun bir spor olduğunu söyler. Lee'nin komple bir sporcu olduğunu Jeet Kune Do'nun da gerçek bir dövüşte çok etkili bir sistem olduğunu hararetle savunur. Bunun yanında Bruce Lee'nin de çok iyi bir aktör olduğundan dövüş sanatını beyaz perdede fantastik bir şov olarak seyirciye sergilemeyi becerebildiğini söyler. İşte bu yüzdendir ki; filmleri dünya sinema klasikleri arasına girmiştir.

Bruce Lee'nin üçüncü filmi Way of The Dragon(Ejderin Yolu) oldu. Bu filmde Lee'nin yanında yardımcı oyuncu olarak Amerikada yedi defa karate şampiyonu olmuş Chuck Norris'i görüyoruz. Filmin final mücadelesinde ise adeta Karate ve Kung Fu'nun üstünlük mücadelesi sergileniyor. Bruce Lee'nin her filminde bir diğerine nazaran yenilikler göze çarpmaktadır. Bruce Lee'yi zirveye taşıyan film ise Dan İnosantio ve Kerim Abdül Cabbar ile Game of Death(Ölüm Oyunu)dur. Amerikan filmlerinde başrol oynamayı çok isteyen ancak bunu başaramayan Lee dördüncü filmini çekerken Amerikalı yapımcılardan başrol oynayacağı bir film teklifi geldi. Bunun üzerine sanatçı Ölüm Oyunu filmini yarıda bırakarak Çin-Amerikan ortak yapımı olan Enter The Dragon(Ejder Kalesi) filmini çekti. Amerikan Sinemasında ve Uzakdoğu film sanayinde süper starlığa yükselen Lee Ölüm Oyunu adlı filmini tamamlayamadan öldü.

Ölmeden önce kaleme aldığı Tao of Jeet Kune Do adlı kitabı ölümünden iki yıl sonra 1975 yılında karısı Linda Lee tarafından yayınlandı.
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 17 Mart 2013, 22:30   #2 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart

Bruce Lee'yi sevmek ve ona hayranlık duymak için dövüş sporlarıyla ilgilenmek gerekmez insan olmak yeter. Sporu ve herkese benimsettiği felsefesiyle bir efsane olan Bruce Lee'ye saygı..


27 Kasım 1940 yani bundan tam 66 sene önce dövüş sanatlarının gelmiş geçmiş en büyüğü dövüş makinası büyük usta Bruce Lee dünyaya geldi. 20 Temmuz 1973’te aramızdan ayrıldığındaysa arkasında muhteşem bir kariyer ve daha önemlisi de bir felsefe bıraktı: “Asla bir sistemin parçası olma kendi sistemini yarat ve onun da su gibi seninle ilerlemesine izin ver”.

Büyük dövüş üstadı alışılmış dövüş koreografisini değiştirdi filmlerinde kullandığı teknikle dövüş dünyasında bir milat oldu. “Jeet Kune Do” felsefesinin babası Lee tarihin en önemli dövüş sanatları aktörüydü. Sinemadaki başarısının yanı sıra yarattığı felsefeyle sadece dövüş dünyasında değil birçok farklı ortamda da saygı duyulan ve örnek alınan bir insan oldu.

Yarattığı felsefede savunduğu “Su gibi olunması gerektiği”ydi. Suyun esnekliği ve akıcılığından yola çıkarak birçok dövüş tekniği yarattı. Filmlerinde de bunlara yer veren Lee bu spora gönülverenlerin idolü olmakta zorlanmadı. Ölümünden sonra çıkan birçok isim onun gibi olmaya çalıştı ama bu zaten en başta Bruce Lee’nin felsefesine aykırıydı herkes kendi gibi olmalıydı.

Döneminin dövüş sanatları aktörlerinin fiziksel kondisyona gerekli önemi vermediklerine inanırdı. Bu sebeple kendisine has vücut geliştirme ve yapılandırma teknikleri yarattı. Daha sonra bu teknikler onun hız ve gücünün kaynağı olabileceği düşünülerek birçok dövüş ustası tarafından incelendi. Özellikle sadece iki parmağını kullanarak çektiği şınavlar akıllara durgunluk verecek cinstendi.

Taoizm Budizm ve Krishnamurti içeren bir felsefik yapıya sahipti. “Su gibi olunması gerektiği” fikriyle dünyaya damgasını vurdu. En bilinen sözü ise “Bardağın içindeyken bardağın şeklini şişenin içindeykense şişenin şeklini alan su gibi ol”du. Kasların gerginlikten kurtuldukça vücuda daha fazla hükmedebildiğine inanan Bruce Lee Kung Fu’nun başlangıcında tekniğin yattığını söylerdi. Lee’ye göre asıl önemli olansa Kung Fu’nun felsefesini anlayabilmekti.

Bruce Lee Time Dergisi tarafından “Asrın en önemli 100 insanı”ndan birisi olarak gösterildi. Aynı dergi kendisini gelmiş geçmiş en büyük kahraman ve idoller arasında da gösterdi. 21 Temmuz 2003 tarihinde ölümünün 30. yılında “Things Asian” kendisinin dünyanın en önemli dövüş sanatları ustası olduğuna ve arkasında büyük bir efsane bıraktığına dair bir makale yayınladı.

27 Kasım 2006 pazartesi günü :Shunde’de onun adını taşıyan bir dövüş sanatları merkezi açılıdı. Bu merkezde Lee’nin şanına yakışır bir heykeli anılarının sergileneceği bir müze dövüş sanatları akademisi ve bir konferans salonu kuruldu. Ünlü Çinli aktris Betty Ting Pei merkeze Bruce Lee tarafından kullanılmış uzak doğu silahlarını bağışladı.

FİLMOGRAFİ
The Birth of Mankind (1946)
Fu gui fu yun (1948)
Meng li xi shi (1949)
Xi lu xiang (1950)
Ren zhi cue (1951)
Qian wan ren jia (1953)
Fu zhi guo (1953)
Ku hai ming deng (1953)
Ci mu lei (1953)
Wei lou chun xiao (1953)
Gu xing xue lei (1955)
Gu er xing (1955)
Ai (1955)
Ai xia ji (1955)
Er nu zhai (1955)
Zhia dian na fu (1956)
Lei yu (1957)
Ren hai gu hong (1960)
The Big Boss (1971)
Fist of Fury (1972)
Way of the Dragon (1972)
Enter the Dragon (1973)

1973’te aramızdan ayrılan Bruce Lee 1979 yılında çekilen “Game of Death” filminde de sinema teknikleriyle oynatıldı.

Bruce Lee’nin en önemli Jeet Kune Do öğrencileri arasında ünlü aktörler James Coburn Steve McQueen ve Chuck Norris yeralır.

ÖZLÜ SÖZLERİ
"Su gibi şekilsiz ol.

Teknik bilgiler Kung Fu’nun başlangıcıdır önemli olan felsefesini özümseyebilmektir.

Etrafta birçok şeyi yapabileceğini iddia eden şişman insanlar var ama buna inanmıyorlar.

Öğrenileceklerin sonsuz olduğu dünyamızda “üstat” kelimesine inanmam.

Gerçek gözlem insan kendisini örneklerden arındırdığında başlar.

Bazı insanlar uzun bazı insanlar kısadır. Eğer herkes uzak doğu sporlarını aynı şekilde uygulasaydı hangi insan tipi doğru uyguluyor olurdu? Eğer bir konu üzerinde çok düşünürsen onu gerçekleştirecek zamanın kalmaz."

Bruce Lee 20 Temmuz 1973’te gizemli bir şekilde hayata gözlerini yumdu. Film görüşmeleri için Hong Kong’da bulunan Lee başağrısı sebebiyle aldığı ilaçlarla yattığı yatağında ölü olarak bulundu. Son bir umut olarak ambulansla Queen Elizabeth Hastanesi’ne götürülen "büyük efsane" tüm çabalara rağmen hayata döndürülemedi.

Asla sadece bir sporcu aktör olmadı her zaman bir felsefenin yaratıcısı olarak hatırlandı ve hatırlanacak. Gelişen sinema teknikleri düşünülecek olursa onun hareketlerinin fazlasını yapanlar hep olacak. Ama O felsefik duruşuyla her zaman varolacak. Bruce Lee’yi sevmek ve ona hayranlık duymak için dövüş sporlarıyla ilgilenmek gerekmeyecek insan olmak yetecek.
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bruce, lee


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557