Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Erkekçe > Stil & Bakım
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Stil & Bakım Erkekler için stil ve bakım hakkındaki tüm bilgilerin paylaşıldığı forum.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04 Haziran 2013, 14:24   #1 (permalink)
aRTıKYoK
Misafir Üye
aRTıKYoK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart Erkek Giyim Modasına Stil Sahibi Bir BakışŞimdilerde biz kadınların modaya olan tutkusuyla aynı paralelde seyreden erkek modası birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Peki sürekli değişim rüzgarlarına maruz kalan modayı takip eden erkeklerin kendi stillerini oluşturup muhafaza etmeleri ne kadar mümkün? İşte erkek stilleri ve modası hakkında merak ettiklerimizin cevabını bulacağımız bu keyifli sohbetimizde Milord Style House sahibi Namık Gökçeer engin birikimiyle bizlere yol gösterecek. Kendisine bir kez daha teşekkür ederek hepinize keyifli okumalar diliyorum...

Buse Terim: Bize stil sahibi erkeği tanımlayabilir misiniz?

Namık Gökçeer: Tarz arayıcısı olan erkekler, güncel modanın gelip geçen büyüsüne kapılmadan, kendi özgün giyim anlayışlarını kalıcı moda fikrinin kuralları ile bütünleştirerek giyinirler. Şüphesiz kişilerin kendi giyim anlayışlarını edinebilmesi doğuştan gelen bir yetenek değildir. Tarz sahibi giyinmek, çalışma ile geliştirilebilmeye açık ve edinilebilen bir yetenektir. Tabii her işte olduğu gibi, bu işin de bilinmesi gereken bir dizi kuralı vardır. Erkek giyimi geride bıraktığı, yüzyılı aşkın süre içinde birçok kazanımlar elde etmiş ve kuralları konulmuştur. Tarz sahibi giyinmek ancak kişinin kendi fiziksel özelliklerini ve ihtiyaçlarını işin içine dahil etmesi ile mümkün olabilir.

Buse Terim: İyi giyimli değil, iyi giyinmek gerektiği sözünü "Moda geçer, stil kalır" mottosuna ithafen söylenmiş bir söz olarak alabilir miyiz?

Namık Gökçeer: İyi giyimli olmak ve iyi giyinmek... Erkek giyimindeki temel çelişkiyi temsil eder. İlk anda anlam bakımından pek bir farklılık taşımadığını düşünebilirsiniz. Ancak biraz daha derinlemesine bakmayı başarabildiğinizde fark edersiniz ki, etrafınızda tasarımcıların ve markaların hazırladığı koleksiyonlar ile donanmış birçok “iyi giyimli” erkek olduğu halde, bunların içinden pek azı kendi kişisel özelliklerini giyimine dahil edebilmiş “iyi ve tarz sahibi giyinen” kişilerdir. Modayı belirleyenler yani tasarımcılar ve markalar her şeyi ortalamalarda ve dönemsel olarak ele almak zorundadırlar. Bu yüzden de moda geçer, sonsuza kadar devam eden stildir.

Buse Terim: Peki, “Kalıcı Moda Fikrini” özümsemenin yolu zamanaşımına direnen klasik giyim tarzını benimsemekten mi geçiyor?

Namık Gökçeer: Aslında burada geliştirilmesi gereken bilinç “az her zaman, çoktur” söylemine yakın durmaktadır. İki dünya savaşı arasında kalan 1920’li ve 30’lu yıllar erkek giyiminin “altın çağı” olarak tanımlanır. Bu dönem erkek giyiminin günümüzde dahi geçerliliğini koruyan kurallarının konulduğu ve kentli erkek giyiminin temellerinin atıldığı olağanüstü bir dönemdir. Zaten kalıcı moda fikri de bu dönemin ve bu dönemde oluşan kuralların günümüzdeki devamlılığıdır. Bu dönemin özü zarafete dayanmaktadır, asla fazla zorlama yapmamak ve yapmacık görünmemektir. Giyim öğeleri de dahil olmak üzere herhangi bir nesnenin kalıcı olabilmesi için doğasında değerlilik, yararlılık ve genel anlamda beğenilme özelliklerine sahip olması gerekir.

Buse Terim: Modanın dinamizmini göz önüne aldığımızda erkek giyim kurallarını özümsemiş biri olarak radikal değişikliklere çok sıcak bakmadığınız çıkarımını yapabilir miyiz?

Namık Gökçeer: Bilakis, bana göre gerçek yenilikler ve değişim kuralların görmezden gelinmesi ile değil de, sürekli farkında olunması ile oluşur. Bir konu hakkında sofistike bilgi sahibi olan kişiler aynı zamanda kuralları esnetebilme ve yeri geldiğinde de eğip bükebilme yeteneğine de sahip olurlar. Zaten bu yetenek kişilere kendilerine has tarzlarını geliştirebilme ve iyi giyimli olmak yerine iyi giyinen olma fırsatını sunar.

Buse Terim: Bir erkeğin vazgeçilmez aksesuarı sizce nedir?

Namık Gökçeer: Gerek renklendirme, gerekse oranlama ve hatta desen birleştirmeleri de dâhil olmak üzere klasik anlamda form kuralları ve kalıcı kişisel bir stil yaratmak tamamı ile küçük detayların bir araya getirilmesi ile oluşturulabilmektedir. En küçük detayın bile büyük bir işlev değeri vardır ve bütünü tamamlamak açısından atlanılmaması gerekir. Bana göre bir erkeğin vazgeçmemesi gereken aksesuarı “cep mendilleridir.” Erkek giyiminde zarafet ne zaman ön plana çıksa, ceketinizin cebindeki desenli şişkinlik de peşinden gelmiştir. Rönesans’ın ilk dönemlerinde mendil, elzem ve işlevsel bir aksesuar olarak kabul edilirdi. Mendiller gittikçe süslenerek sonucunda aşk nişanelerine dönüştüler. Her saygın erkek mendil taşırdı ve o günden bugüne dek mendil taşımak daima centilmenlik ve toplumsal rütbe göstergesi olarak kabul edilmiştir. Tüm giyim meraklıları için cep mendili bireysellik ve tarz ifade etme fırsatıdır. Cep mendili erkek giyiminin ayrıntıları arasında gelenekten fazlasını sürdüren bir parçadır. Seçilmesi kadar taşınışı da kibarlık, zarafet ve fark edilebilirlik sağlar. Bugün birçok erkek yanlış kullanacakları veya çirkin gözükecekleri ya da her ikisinin korkusuyla mendil kullanmaktan çekinmektedir. Zevki fazla gelişmemiş erkekler için cep mendili efemine görülebilir ama teklifsizce katlanmış bir beyaz mendil orta karar bir takım elbiseye pahalı görünümü katmanın en çabuk ve en ucuz yoludur. Şık takım elbiselerin çoğu düz beyaz veya mavi ya da beyaz egemen gömlek desenleriyle birlikte giyilmektedir. Bu renk formatı basit beyaz mendile elbisenin gerektirdiği ek ihtişamı katma fırsatını verir. Yani işin ilk adımı bu beyaz mendillerden birini uygun şekilde taşımanın yolunu öğrenmektir. Giysilerin temel görevi karşısındakilerin bakışlarını yüze yöneltmek olduğundan aşırı uyumlu veya daha da beteri tam eşleşen bir kravat ile mendil, hem kendinden emin olmayan bir giyime işaret ettiğinden hem de izleyenin gözünü yüzden uzaklaştırıp bedende dolaştırmanın kesin yolu olduğundan tercih edilmemelidir.

Buse Terim: Bize değişmeyen bazı altın kurallarınızdan bahseder misiniz?

Namık Gökçeer: Ben kişisel olarak renk seçimlerime ve oran ilişkilendirmelerime çok dikkat ederim. Renkler tüm giyim öğeleri içinde ilk izlenimi en fazla etkileyen faktördür. Renkler karşınızdakiyle sizin aranızda duygusal bir bağ kurulmasına neden olur. Bu nedenledir ki, giyiminizde sizi en iyi yansıtacak renk tonlarını bulabilmeniz gerekir. Oran konusuna gelince giysi oranlarını, kendi vücut yapımızla birleştirebilmemiz gerekir. Oran tarz sahibi giyimin temelini oluşturur. unutulmaması gereken, zorunlu olunan durumlarda giyiminizde kaliteden ödün verebilirsiniz, ancak kişisel oranlarınızdan asla taviz vermemeniz gerekir.

Buse Terim: Giyimi bazı kalıplara uydurmaya çalışmak sizce ne kadar doğru?

Namık Gökçeer: Son derece yanlış olduğunu düşünüyorum. İyi giyinen kişiler kendilerini zaman zaman farklı arayışlar içinde hissederler. Kimi günlerde en sade kıyafetler dışında başka bir şey giymeyeceklerine dair kendi kendilerine söz verirlerken, kimi günlerde de ne kadar süslenseler yetmiyormuş gibi gelir. Yaklaşım ne olursa olsun bir tarzdan bir diğerine geçebilme ve bunu doğal zarafeti bozmadan yapabilme yeteneği bir erkek için son derece önemlidir.

Buse Terim: Ruh haline göre giyinmek size neyi ifade ediyor?

Namık Gökçeer: Desenleri kullanabilmeyi ifade ediyor sanırım. Desenleri kullanabilmek hem rahatlık anlayışını hem de yenilik ve farklılık beraberinde getiriyor. Desenleri doğru şekilde bir araya getirebilmek, hatta daha da önemlisi karıştırabilmek kişinin ruh halini ifade etmesinde önemli bir rol oynuyor. Bir de aksesuarları kullanım şekli kişinin ruh halini dışa en iyi şekilde yansıtabilmesini sağlıyor.

Buse Terim: Milord gibi profesyonel bir Style House'tan bahsedersek, markayı ve müşterilerinizi farklılaştıran neleri deneyimleme imkanı sunuyorsunuz?

Namık Gökçeer: Ben Milord ismini bir marka olarak görmekten ziyade, daha çok bizi müşterilerimize ifade etmekte aracı bir kelime olarak görüyorum. Benim için esas marka, hizmet verdiğim müşterim. Onun kendi isminden daha fazla statü sağlayacak bir isim olabileceğini düşünmüyorum. Sanırım beni, Milord’u en çok farklılaştıran deneyim bu olabilir. Ben tamamen karşımdaki kişiyi her türlü özelliği ile ele almaya, onu tanımaya fiziksel özellikleri ve yaşam alanlarına göre tüm giyim ihtiyaçlarına cevap vermeye, bunu yaparken de kendisine özel olmasına çaba sarf ediyorum. Tabii bu iletişim birdenbire kurulamıyor, zamana ve güvene dayalı gelişiyor. Her aşamada farklı bir deneyimi beraberinde getiriyor.

Buse Terim: Stil sahibi olmanın altını önemle çizen biri olarak vermek istediğiniz ipuçları neler olur?

Namık Gökçeer: Öncelikle tavır, tavırlarınız hayata bakış açınızı yansıtabilmelidir. Kişisel ve profesyonel yaşamınızdaki değerlerinizi ortaya koyabilmelidir. Zarafet bir erkek için günümüzde unutulan bir kavram olmakla beraber, olmazsa olmazdır ve unutulmamalıdır. Sonrasında da en başından beri vurgulamaya çalıştığım renklerin kişiselleştirilmesini, kişiye özgü oran mimarisinin oluşturulmasını ve desenleri kullanabilmeyi bilmek gerekir.

Haftaya farklı lezzetler tadacağımız yepyeni bir sohbette görüşene kadar modayla kalın!

kaynak: Buse Terim

ALINTI
  Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bakış, bir, erkek, giyim, modasına, sahibi, stil


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557