Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Gezelim & Görelim > Tatil
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Tatil Tatil bölgelerindeki mekanlar, oteller, pansiyonlar, kaplıcalar, denizler ve tatil yapılacak bölgeler hakkındaki tüm bilgi ve haberler bu bölümde.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03 Eylül 2012, 22:10   #1 (permalink)
Bull

Mr.NoBody - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 02 Eylül 2012
Nerden: Tokat
Yaş: 23
(Mesajlar): 1.780
(Konular): 1709
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 42958
Aldığı Beğeni: 91
Beğendikleri: 17
Ruh Halim: Bitkin
Takım :
Standart Berlin'de Tatil

Berlin'de Tatil

Sanatın Merkezi Berlin

Berlin Almanya'ın başkenti ve en büyük şehridir. 1943'te Almanya ikiye bölününce Berlin de Doğu Berlin ve Batı Berlin diye ikiye bölündü. Doğu Berlin Doğu Almanya'nın başşehri Batı Berlin ise Batı Almanya'nın bir eyaleti oldu. 1961'de Doğu Almanya tarafından yapılan ve "Utanç Duvarı" diye tanınan Berlin Duvarı Almanya'nın bölünmüşlüğünün bir sembolüydü.

Müzeler Adası Kültür Forumu ve Dahlem'deki müze ve koleksiyonlar dünya çapında önem taşıyor. Berlin sanat alanında da dünyanın en önemli şehirleri arasında. Üç opera filarmoni birçok tiyatro konser salonu ve kütüphanenin yanı sıra; Berlin Film Festivali festival haftaları ve tiyatro günleri tüm sanatseverleri Berlin'e çekiyorBerlin Almanya'nın sadece siyasi değil aynı zamanda da kültür başkentidir. Berlin'de birçok müze bulunmaktadır. Özellikle kentin doğusunda yeralan Müzeler Adası (Museumsinsel) içinde Pergamon (Bergama) Müzesi'de dahil birçok müzeyi barındırmaktadır. Ayrıca kentte çoksayıda sanat galerileri tiyatrolar vs. vardır

Başlıca müzeleri ve turistik yerleri:•Berliner Fernsehturm; televizyon kulesi
•Pergamon Museum; Bergama Arkeoloji Müzesi (Ünlü Bergama tapınağı burdadır.)
•Guggenheim Berlin
•Alte Nationalgalerie; Eski Ulusal Müze (sanat müzesi)
•Bodemuseum
•Schloss Bellevue; Bellevue Sarayı
•Siegessäule; Zafer Sütunu
•Kaiser Wilhelm's Gedächtniskirche; savaşta zarar görmüş Anıtkilise
•Judisches Museum; yahudi müzesi
•Funkturm; radyo kulesi
•Aquadom & Sea Life Centre; akvaryum ve deniz müzesi
•Museum für Kommunikation; iletişim müzesi
•Brandenburger Tor; Brandenburg Kapısı
•Reicg\Bundestag; İmparatorluk Binası / Federal Meclis
•Gendermenmarkt; Jandarmalar Meydanı
•Checkpoint Charlie Mauer Museum ;Berlin duvarı ile ilgili tarih müzesi
•Berliner Dom; Berlin Katedrali
•East-Side-Gallery; Barış Anıtı
•Holocaust-Mahnmal; Holocaust Anıtı
•KaDeWe(Kaufhaus des Westens); alışveriş merkezi
•Deutsches Technikmuseum; Alman Teknoloji Müzesi
•Schloss Charlottenburg; Charlotenburg Sarayı
•Berliner Rathaus (1991'dan önce Rotes Rathaus); belediye sarayı
•Bundeskanzleramt; Başbakanlık
•Museum für Naturkunde; Doğa Bilimleri Müzesi
•Filmmuseum Berlin; Film ve sinema tarihi ile ilgili müze
•Neue Synagoge Berlin; Yeni Sinagog (Almanya'nın en büyük sinagoğudur)
•Tiergarten; kentin en büyük parkı ve mesire yeri

Berlinin İlçeleri

10 Haziran 1998 tarihinde çıkan yasa ile birlikte ilçe sayısı 23 olan Berlin'in bölgeleri 12 bölüm haline getirilerek bir değişikliğe gidilmiştir. 1 Ocak 2001 tarihi itibarı ile uygulamaya konulmuştur. Son hali şu şekildedir;
•Charlottenburg-Wilmersdorf Semti
•Fridrihshayn-Kroyzberg Semti
•Lihtenberg Semti
•Marzahn-Hellersdorf Semti
•Merkez İlçe (Berlin)
•Noyköln Semti
•Pankov Semti
•Raynikendorf Semti
•Şpandav Semti
•Steglitz-Zehlendorf Semti
•Tempelhof-Schöneberg Semti
•Treptov-Köpenik SemtiDünyanın en çok ziyaret edilen meclisi

Almanya'nın federal meclis binası halka açık! İsteyen 24 saat boyunca gidip meclise gönderdikleri milletvekilleri 'neler yapıyor' diye görebilir. Nasıl mı? Çünkü bina şeffaf duvarlar yok her taraf cam

İmaj çağında yaşıyoruz. Bu sadece şahıslar ve kurumlar değil toplumlar ve devletler için de geçerli. İmaj çalışması ne olduğundan çok ne olmak istediğini ifade eden görünür ve somut olanda şekil alan bir çabadır. Şahıslarda bu giyim ve davranış şekli ise devlet ve toplumlarda resmi kurumlar ve makamlarda kendini gösterir imaj.

150 yılı aşkın bir tarihi olan modern Alman-ya'nın da imajını ortaya koyan kurumları var. Bunların belki de en önemlisi federal meclis binasıdır. Almanca ifade ile Reicg. Reich imparatorluk -tag meclis anlamında kullanılan iki kelimeden oluşan bir birleşik isim. Reicg kelimesinden hareketle meclisin bir imparatorluk meclisi olduğu anlamını çıkarmak doğru olmaz. Reicg binanın adı. Reicg'da toplanan meclisin adı ise Bundestag yanı federal meclis.

Bu kelime karışıklığının hem binanın hem de Almanya'nın tarihi ile yakından ilgisi var. Almanya'yı bir milli imparatorluk devleti olarak 1861 yılında kuran Fürst Otto von Bismarck. Bina da 23 yıl sonra güçlü bir dünya imparatorluğunun merkezi iddiasıyla Alman mimar Paul Wallot tarafından tasarlanır ve inşa edilir. İki dünya savaşına şahitlik eden Reicg 1945'ten sonra adeta Almanya'nın bölünmüşlüğünün sembolü olarak boş kalır. Türklerin utanç duvarı dedikleri Berlin Duvarı'nın dibinde bulunan bu tarihi binanın etrafındaki meydanda Berlinli Türkler piknik ve mangal yaparlar.

1990 yılında savaş sonrası bölünmüşlüğü aşar Almanya ve yeniden tek devlet olur. 1945-1990 yılları arasında Batı Almanya'nın başkenti Köln yakınında Ren Nehri kıyısında bulunan 'kasaba-şehir' Bonn Doğu Almanya'nınki ise Doğu Berlin'dir. 20 Temmuz 1991 tarihinde federal meclis 338 evet oyu ile başkenti Berlin'e taşıma ve Reicg'ı yeniden meclis haline dönüştürme kararı alır. Buna karşı olan vekillerin sayısı hiç de az olmaz: 320. Bu sanki maddi duvarı aşan Almanya'nın kendi geleceği ile ilgili bölünmüşlüğünü de gösteriyor.

Aradan yaklaşık 20 yıl geçmesine rağmen hâlâ Almanya geleceğini tartışıyor ve Almanlar 'biz kimiz' sorusuna cevap arıyor. 45 yıl boş kaldıktan sonra tekrar Alman siyasetinin merkezi haline gelmesi kararlaştırılan Reicg'ın yeni tasarımı mimari özellikleri ve özellikle de üzerine yerleştirilen cam kubbesi birleşen Almanya'nın yeni dönemdeki imajı ile de yakından alakalı.

Bu önemli tarihi binanın tasarım yarışmasında birinci çıkan bir Alman değil İngiliz mimar olur. Mimarlık anlayışında devletin değil bireyin kapalılığın değil şeffaflığın ve demirin değil camın önemli rol oynadığı dünyaca tanınmış mimar Norman Foster High-Tech-Stil'in (İleri teknoloji ekolü) öncüleri arasında yer alıyor. Binanın açılışı 19 Nisan 1999 tarihinde yapılır. Ancak daha önce Bulgar sanatçı çifti Christo und Jeanne-Claude binayı beyaza giydirirler. Dünya imparatorluğu iddiasından uzak demokrasinin göstergesi olan şeffaflık ve tarihini inkar etmeyen modernlik binaya da yansır. Beyaza giydirilen bina 'soyulduktan' sonra cam bir kubbeye kavuşur. Almanya artık komşularına kafa tutan güçlü bir milli devlet olma iddiasından uzak Avrupalılık dünyaya açıklık ve çeşitliliğin merkezde yer aldığı 'modern' bir ülkedir.

Ancak bütün bunların sadece imajdan ibaret olduğunu söylemek en iyi işleyen demokrasilerden birine sahip olan Almanya için adil olmaz. Anayasal kurumların işlediği temel insan hak ve hürriyetlerden herkesin yararlandığı milli iradenin partiler aracılığı ile meclise yansıdığı dünya barışına hizmet etmeyi anayasal bir hedef haline getirmiş tarih boyunca savaştığı komşuları ile 'sıfır sorunlu' bir ilişkinin ötesinde siyasi birliği gerçekleştirmiş bir Almanya var bugün.

Yaklaşık 11 bin m² kullanım alanı ile Reicg dünyada en çok ziyaret edilen meclis binası olma özelliğini taşıyor. Modern Almanya'nın beyni olan bu binayı dünyanın her tarafından yılda üç milyon insan ziyaret ediyor. Karşısında bulunan başbakanlık binası ile arasında yer alan futbol sahası büyüklüğünde çim alanda insanlar oturmuş demokrasiye güven içinde oturup dinleniyor. Reicg'ın doğu tarafından (Eski Doğu Berlin'in bulunduğu bölge) sıkı bir şehirleşme olsa da batı tarafında Tiergarten adında geniş bir ormanlık park alanı bulunuyor. 54 metre yüksekliğindeki Reicg'ı ziyaret eden insanlar cam kubbenin altına kadar çıkarak milletvekillerine tepeden bakıyorlar. Yuvarlak tasarımı ile eşitliği simgeleyen oturum salonunda dikkat çeken yapıtlardan biri de 58 metre yüksekliği ve 25 ton ağırlığındaki alüminyumdan yapılmış bir kartal. Aralarında farklı siyasi partilere mensup beş Türk kökenli vekilin de bulunduğu 622 meclis üyesi Alman milli sembolü olan kartalın gölgesinde ve her gün tepeden bakan binlerce vatandaşın gözü önünde ülkenin geleceğine yön veren kararlara imza atıyor.


Berlin Reicg


Ateşi körükle ki, yandığını bilsin ..

K.Furkan
Mr.NoBody isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
berlinde, tatil


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557