Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Teknoloji > Teknoloji & Bilim Haberleri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 29 Ekim 2013, 11:16   #1 (permalink)
عشق

Hüyem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 22 Eylül 2013
(Mesajlar): 2.470
(Konular): 835
İlişki Durumu: Evli
Renkli Para : 90716
Aldığı Beğeni: 1007
Beğendikleri: 1480
Ruh Halim: none
Standart İstanbul Dünya Rekoru Kıracak!
İstanbul Dünya Rekoru Kıracak!


İlk resmi seferini yarın gerçekleştirecek olan Marmaray, aynı zamanda bir dünya rekorunu da egale edecek!


Asrın Projesi' Marmaray'da 9 yıl süren inşaatın ardından mutlu sona ulaşıldı. İki kıtayı denizin altından birleştirecek 1.5 asırlık hayal, Cumhuriyet'in 90. yılı olan bugün saat 15.00'da gerçek oluyor.

ASRIN PROJESİ AÇILIYOR

Asya ile Avrupa'yı denizin altından birleştirecek 1.5 asırlık hayal, Cumhuriyet'in kuruluşunun 90. yılında saat 15.00'da Üsküdar'da gerçek olacak. Sultan Abdülhamid'in 1860'ta ortaya attığı ve ancak 2004 yılında inşasına başlanabilen 'Asrın Projesi' Marmaray'ın Üsküdar girişinde düzenlenecek açılış törenine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bazı yabancı devlet adamları katılacak.

Hazırlıkların tamamlandığı projenin açılışı öncesi dün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, gazetelerin genel yayın yönetmenleri ve köşe yazarlarına Marmaray projesi, entegre edilecek diğer projeler ve güvenlikle ilgili konularda açıklamalarda bulundu. Deprem, yangın ve su baskını risklerine karşı ne gibi önlemlerin alındığının da anlatıldığı toplantıda verilen bilgiye göre 29 Ekim'deki törende projenin boğazın altından geçen bölümü açılacak.BAKAN YILDIRIM: TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN 90. YILINI MARMARAY’LA KUTLUYORUZ

153 yıllık hayal Marmaray, bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve konuk ülke başbakanlarının katıldığı dev törenle açılacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin 90. kuruluş yıl dönümünde Cumhuriyet’e ve dünyanın incisi İstanbul’a Marmaray’ı armağan edeceklerini söyleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, iki kıtanın yakasını bir araya getirecek tarihi proje Marmaray’ı bugün saat 15:00’da hizmete açacaklarını söyledi. İki gün boyunca gazetecilere Marmaray’ı anlatan ve adeta deniz altından çıkmayan Bakan Yıldırım’ın dün katıldığı Uluslararası İpek Yolu Kongresi ve 10. Adam Konferansı’nda da gündem Marmaray oldu.

İLK 2 GÜN ÜCRETSİZ

Yıldırım, konferansta yaptığı konuşmada “Bu proje, asırlardan beri insanlığa hizmet eden İpek Yolu’nun Asya ile Avrupa’yı birleştiren bir proje” dedi. Yıldırım, Türkiye’nin tarih boyunca İpek Yolu’nun ortasında yer aldığını anımsatarak, şunları anlattı: “Bunun için biz sorumluluğumuzun farkındayız. Bunun için iki kıtanın yakasını bir araya getirecek tarihi proje Marmaray’ı Boğaz’ın 62 metre derininden dünyada emsali görülmemiş mühendislik teknolojisiyle birleştirerek tamamladık ve hizmete açıyoruz. Bu proje Türkiye’nin projesi değildir. Sadece İstanbul’un toplutaşımasına hizmet verecek bir proje de değildir. Bu proje, asırlardan beri insanlığa hizmet eden İpek Yolu’nun Asya ile Avrupa’yı birleştiren bir projesidir. Medeniyetleri birbirine bağlayan bir projedir. İpek Yolu, Batı ile Doğu medeniyetlerinin buluştuğu bir yoldur.

Bu arada Başbakan Başmüşaviri Aydın Ünal, Marmaray’ın bugün ve perşembe günü ücretsiz olacağını sosyal paylaşım sitesinde kişisel hesabından açıkladı. Ünal ayrıca tarifeli ve ücretli seferlerin 1 Kasım cuma günü başlayacağını duyurdu.”

ABDÜLMECİD HAN'IN RÜYASI

Marmaray’ın 153 yıllık uzun ve zorlu bir yapım öyküsü var. İstanbul Boğazı’nın altından geçecek bir demiryolu tüneli ile ilgili ilk düşünce 1860 yılında Sultan Abdülmecid tarafından dile getirildi. II. Abdulhamid döneminde de projelendirildi.

İLK TASARIMI 1902 YILINDA YAPILDI

İstanbul Boğazı altından geçiş ilk olarak deniz dibi üzerine inşa edilen sütunların üzerine yerleştirilen tünel olarak planlandı. Bu fikir, izleyen dönemlerde daha ileri düzeyde değerlendirildi. 1902’de İstanbul Boğazı’nın altından geçen bir demiryolu tüneli öngörülüyordu, ancak deniz dibi üzerine yerleştirilen tünelden bahsedildi.

1987'FİZİBİLİTESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

1987’de ilk geniş kapsamlı fizibilite etüdü gerçekleştirildi. Çalışmalar sonucunda bugünkü projede belirlenen güzergah, en iyi güzergah olarak belirlendi. 1987 yılında ana hatlarıyla belirlenen proje, 1998 yılında tamamlandı. 1999 yılında Türkiye ve Japon Uluslararası İşbirliği Bankası arasında bir finansman anlaşması imzalandı.

İLK KAZMA 2004'TE VURULDU

Ağustos 2004’te Türkiye’nin 1.5 asırlık rüyası için ilk kazma vuruldu. Temel atma törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, o dönemin Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olan Abdullah Gül ve Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Tomoyuki Abe’nin de katıldı.

2006'DA TÜNEL DELME İŞLEMİ BAŞLADI

Projenin tünel delme işlemlerinin başlaması nedeniyle Kadıköy’de tören düzenlendi. Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

İLK TÜP 2007'DE BATIRILDI

Marmaray’ın İstanbul Boğazı altından geçişini sağlayacak 11 tünelin ilki, Ulaştırma, Bakanı Binali Yıldırım ve dönemin DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan’ın katıldığı törenle 24 Mart 2007’de denize batırıldı. Dünyanın deniz altında en derine yerleştirilen tünellerin sonuncusu ise yine Yıldırım katıldığı törenle Eylül 2008’de yerini aldı.

2012 RAY KAYNAĞI YAPILDI

Türkiye’nin 150 yıllık rüyasında, yeni bir dönüm noktası da 15 Ocak 2012’de Ayrılıkçeşme tünel girişinde gerçekleşti. Başbakan Erdoğan, Ayrılıkçeşme’de Marmaray’ın ilk ray kaynağını yaptı.

ERDOĞAN MAKİNİST KOLTUĞUNDA

Sadece Anadolu ve Avrupa yakalarını değil, bir anlamda, Pekin ile Londra arasını kesintisiz demiryolu hattı ile birleştirecek Marmaray Projesi’nde ilk test sürüşü 4 Ağustos 2013 tarihinde yapıldı. İlk test sürüşünde makinist koltuğunda Başbakan Erdoğan oturdu. Erdoğan, kendi kullandığı trenle İstanbul Boğazı’nın altından Asya yakasından Avrupa yakasına geçti.EMLAK PİYASASINA HAREKET GETİRCEK

Marmaray, Yenikapı-Sirkeci-Üsküdar hattında gayrimenkul piyasasına ciddi bir hareket kazandıracak. İlk etapta boğaz geçiş bölgesinde belirtilen istasyonların çevresindeki bölgelerde birim metrekarelerde artış bekleniyor. Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı “Projenin Anadolu Yakası’ndaki ilk durak noktası olan Üsküdar’da kiraları en az yüzde 10 ila yüzde 15 arasında yükseltmesi öngörülüyor” dedi.

"DEPREME KARŞI GÖKDELENLERDEN GÜVENLİ"


Marmaray'ın denizin içinden geçmediğini belirten Yıldırım projeyi şöyle anlattı: 'Buranın 15 km. açığında Kuzey Anadolu fayı var. Bu denizin içinden geçen bir fay değil. Deniz tabanın da altında yeri hazırlanmış, üzerinde 2-2,5 metrelik bir örtü bulunan bir yapıdan bahsediyoruz.

Denizin dibine indiğinizde Marmaray'a ilişkin herhangi bir emare yok. Deprem olduğunda zemindeki plak sağa sola hareket ediyor. Marmaray hareket eden plakla beraber yatay vaziyette hereket edecek. Ne riski var? Bağlantı yerlerinde bozulma olabilir, segmentler arasında sızdırmazlık contalarında sorun çıkabilir...

Onun dışında bir yıkılma yok, çünkü çarpraz bir hareket yok. Ama Kozyatağı ve Bostancı'daki dikey yapılar, gökdelenler daha büyük risk altında. Doğal olarak daha emniyetli. Asıl önemli olan kara ve deniz tünelleri arasında bir sorun çıkmaması."ARAÇLAR İÇİN TÜP GEÇİT 2015'TE

Marmaray'ı İstanbul'un yoğun trafiğine konforlu bir adım olarak anlatan Bakan Yıldırım, Boğaz'a ikinci tüp geçit projesinin de Göztepe ve Kazlıçeşme arasına yapılacağını, araçların kullanacağı bu geçidin 2015'te bitirilmesinin planlandığını söyledi.

Bakan Yıldırım, "60 metre derinlikteki Marmaray'ın rekoru 2015'e kadar devam edecek. 2015'ten itibaren bu rekoru lastik geçişe bırakacak. Tüp geçişlerin derinliği 108 metre olacak. Bizim görüşümüz, hat tam kapasiteye geçtiğinde günde 1,5 milyon kişi taşıyabilecek" dedi.

MALİYETİ 9.3 MİLYAR TL

Her iki yakadaki banliyö hatlarının devreye alınmasıyla Gebze ve Halkalı arası 105, Bostancı ve Bakırköy arası 37, Söğütlüçeşme ve Yenikapı arası 12, Üsküdar ve Sirkeci arası 4 dakika olacak. Gebze-Halkalı banliyö hattının da hizmete girmesiyle Gebze-Halkalı arasında 2-10 dakikada bir sefer yapılacak ve bir yönde saatte 75 bin yolcu taşıma kapasitesi sağlanacak.

GÜNDE 1 MİLYON YOLCU

Marmaray'ın günlük yolcu taşıma kapasitesi ise 1 milyon olacak. Marmaray, İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın yanı sıra İstanbul Metrosu'na da bağlanacak.

BİLET FİYATI

Marmaray'da bilet fiyatları, şehir içi ulaşım fiyatları düzeyinde, 1.95 lira olacak.

DÜNYA REKORU

153 yıllık hayal olan Marmaray Projesi, 60 metre derinliği ile 'Dünyanın En Derin Batırma Tüneli' unvanına sahip.
Hüyem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
dünya, istanbul, kıracak, rekoru, İstanbul


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557