Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Teknoloji > Teknoloji & Bilim Haberleri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02 Mayıs 2012, 21:52   #1 (permalink)
Emekli Yönetici

Şafak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 18 Ağustos 2011
Nerden: Eskişehir
Yaş: 27
(Mesajlar): 17.906
(Konular): 12982
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 967442
Aldığı Beğeni: 1672
Beğendikleri: 1673
Ruh Halim: Ruhsuz
ÖdülleriÜye Ödülleri: 6
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi 
Standart Çin sanal seddinde açık var!

Google, kendi şebekesi üzerindeki yükü azaltmak için harici veri depolama sistemi olan Google Drive'ı geçen hafta tanıttı tanıtmasına ama, bir ihtimal 500 milyon kadar kişi hiçbir zaman bu ortama ulaşamayacak... Bu kişilerin tamamı Çin'de yaşıyor.
Google Drive da, Çin'de hükümetin internet ortamında geliştirdiği ve istemediği verilerin izlenmesini engellemeyi amaçladığı ve bu yüzden Büyük Çin Güvenlik Seddi olarak anılan sanal duvara çarpan yasaklılar arasındaki yerini aldı. Kara listede tanıdık başka marka ve hizmetler de bulunuyor: You Tube, Google+, Twitter, Dropbox, Facebook ve Foursquare.
Google'ın sözcüsü BBC'ye yaptığı açıklamada, Çin toprakları üzerinden bu sisteme neden ulaşılamadığını araştırdıkları zaman, hizmete açılan ortamla ilgili herhangi bir teknik arıza olmadığını tespit ettiklerini söyledi.
Google sözcüsü, "Eğer Çin'de Google Drive'a ulaşılamıyor ise, bu konuyu Çinli yetkililere sormak lazım" dedi.
Analistlere bakılırsa, sınırlama gerçekten de Çinli yetkililerin tasarruflarından kaynaklanıyor ve aslında bunda şaşılacak fazla bir şey bulunmuyor.
Pekin'de faaliyet gösteren danışmanlık şirketi BDA'nın başkanı Duncan Clark, Çin yönetiminin bazı Batılı internet sitelerine karşı husumet içinde olduğunu ve özellikle de sosyal medyayı ve video paylaşım ortamlarını hedef aldığını; bu tür sitelerin "toplum" üzerinde büyük etki yapabileceği için seçildiğini söylüyor.
Clark şu değerlendirmeyi de yapıyor: "Bu, kontrolü elde tutmaya çalışmakla ilgili bir şey; benzer bir şekilde Çinli yetkililer internet içeriğini kontrol altında tutmak istiyor. Uluslararası ortamların yerine yerel içerik sağlayıcılar tercih ediliyor. Bu yerelleri, otosansür yapan kuruluşlar olarak görmek lazım."
Duvardaki çatlaklar
Çinli yetkililer bu denetimi uygulamaya geçirmek için internet trafiğini yakından takip ediyor. Benzer bir şekilde ülkeye "giriş" yapan içerikleri de denetlemek istiyor.
Büyük Çin Güvenlik Seddi birden fazla araç kullanıyor.
Çin'e yönelik internet trafiğinin tamamı az sayıdaki kapıdan giriş yapıyor, bu da, gelen bilgiyi denetleme, sınır kontrolü yapabilme olanağı sunuyor.
Kimi durumlarda Pekin bir karar alarak belli bir siteye erişimi engelliyor. Bu siteler kara listeye alınmış oluyor.
Yetkililerin elindeki denetleme ve sınırlama olanaklarından bir diğeri de belli alan isimlerine erişilmesini engellemek. Alan isimlerine ulaşılmasının engellendiği durumlarda Çin'deki bir kullanıcı "site bulunamadı" mesajıyla karşılaşabiliyor.
Ya da, bir site, kara listede değil ise ve fakat ilgili yasaklı kelime url olarak anılan internet adresinde bulunuyor ise, o zaman da siteye erişim engellenebiliyor.
Benzer bir durum, kullanıcının baktığı sayfada yasaklı bir kelime var ise de geçerli olabiliyor.
Sansür daha ince yöntemlerle de yapılabiliyor. Bu denetleme biçimine özellikle sosyal medya ortamında rastlanıyor. Buna göre örneğin yasaklı bir kelime kullanılarak twitterda hazırlanan bir mesaj filtreleniyor ve yayımlama yapılır yapılmaz, savunma sistemi tarafından iptal ediliyor.
Ama Büyük Güvenlik Seddi'nin açıkları da yok değil.
Örneğin şubat ayında meydana gelen bir olayda Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'nın Google+'taki hesabı Çin'den gönderilen mesajlarla doldu taştı. Çinliler daha önce bu tür mesajları atamıyorlardı ancak o gün, güvenlik siperlerindeki zaaf, sosyal medya üzerindeki yasağın delinmesine ve Obama'ya Çin ile ilgili görüşlerini aktarmak isteyenlerin serbest kalmalarına yol açmıştı.
Londra'daki FreshNetworks adlı sosyal medya ajansında stratejist olarak çalışan Hamid Sirhan şöyle diyor: "Güvenlik duvarı mükemmel değil ve gerçekten de açıkları bulunuyor."
Sirhan şöyle devam ediyor: "Sınırlamaları bertaraf etmek için Çinli web kullanıcıları vekalet olarak adlandırılabilecek bir sistemle, başka kimlik kodlamaları altında bir tünel açıp duvarda ilerleyebiliyor. Yasaklı kelimelerle ilgili filtreleri atlatmak için de okunuşları aynı olduğu halde yazılışları farklı olan kelimeler kullanılıyor."
Tor, Ultrasurf ya da JonDonym gibi özel yazılımlar da Çin'deki güvenlik seddini aşmanın yollarını açıyor.
Sirhan, teknolojik bilgisi ileri düzeyde olan internet kullanıcılarının güvenlik duvarını aşma yeteneğine sahip olduğunu ancak Çinli kullanıcıların büyük bölümünün yerel içeriklerden memnun olduğunu da belirtiyor.
Web klonları
Çok fazla sayıda klon var Çin'de. Çin, Batı'daki web dünyasının kopyasını çıkaran bir ülke olarak biliniyor.
Ancak asılları ile kopyaları arasında temel bir fark bulunuyor, o da, söz konusu bu "klon siteler" yerel denetim çerçevesini kendi kendine uyguluyor ve yerel yasalara uygun hareket ediyor.
BDA'dan Duncan Clark, yönetimin harici sitelere getirdiği sınırlamaların yerellerin işine yaradığını vurguluyor.

Twitter'ın Çinli kopyası olan Sino Weibo, örneğin, 300 milyon kullanıcıya ait bir site konumunda bulunuyor; bu, Batılı orijinal sitenin iki katı daha fazla üyeliği temsil ediyor.
Çin güvenlik seddi google'de arama yapılmasını da engellerken, benzer bir işlevi gören yerel kopyası Baidu Tieba, ülkedeki arama faaliyetleri açısından ana iskele pozisyonunu tutuyor.
Baidu Tieba'da yönetimin rahatsızlık duyacağı bir içeğiri görmek mümkün olmuyor.
Örneğin Baidu Tieba'da 1989'da kanlı bir şekilde bastırılan Tiananmen olayları hakkında bir şey bulmak söz konusu olmuyor ve benzer şekilde pek çok arama maddesi de filtreleniyor. Öte yandan söz konusu arama motoru genel içerikler hakkında çoğu zaman doğru sonuçlar getiriyor.
Baidu'nun harici şebeke sistemi üzerinden çalıştırdığı Wangpan adlı sanal oluşum, Google Drive'dan haftalar önce aktif hale gelerek, kullınıcılara 25 GB'lik depolama olanağı sundu.
Bu, Google Drive'ın sunduğu 5 GB'lik kapasitenin çok çok üzerinde ve Microsoft'un sunduğu depolama kapasitisiyle başabaş bir miktarı ifade ediyor.
DBA'dan Duncan Clark, Batılı kuruluşlara getirilen sınırlamaların meydanın yerel kuruluşlara kalmasına yol açtığını, yerellerin kısa vadede bundan faydalandığını ancak uzun vadede Çin'in zarar göreceğini düşünüyor.
Duncan, "Bu yerel şirketler küresel alanda faaliyete geçmek ister ve bunda başarılı olursa ne olacak?" sorusunu yöneltiyor.
"Hepimizin bildiği birşey var, o da Çin'in dünyanın imalat atelyesi olduğu. Ancak şimdi Çinliler bunun ötesine ilerlemek istiyor. Tasarım konusuna ilgi gösteriyorlar. Yönetim, Çin'in küresel düzeydeki imajı üzerinde etki etmek ve küresel sanayi kollarınd söz sahibi bir rol üstlenmek istiyor. Söylemek istediğim şey şu: Bu şirketler bugünlerde yönetimin koruma şemsiyesi altında faaliyet gösteriyor; bu nedenle, ileride korumanın olmayacağı küresel ortamda işlevsel olmakta zorlanacaklardır."
"Ancak yönetim bu aralar daha çok kısa vadeli kaygılarla hareket ediyor ve ileriye bakmıyor."
Kedi-fare
Pekin'in kaygı duyması gereken bir diğer konu da, Clark'a göre, Çinli web kullanıcılarının gelecekte sergileyebilecekleri tepkili tavırlar. Clark'a göre bu tavrın kaynağı sadece, örneğin, Google'ı hakkıyla kullanamamakla ya da Batılı sitelere rahatlıkla ulaşamamakla ilgili olmayacak;bunun da ötesinde, yurtiçindeki sansürden duyulan rahatsızlıktan da kaynaklanacak.
Son yaşanan bir olay bunun işaretini verdi aslında. Yönetim mikro-blog olarak anılan twitter benzeri bir sitede yorum yapılmasını sağlayan düğmeyi etkisizleştirince, yaşanan gelişmeler, söz konusu kararın sadece üç gün ayakta kalabilmesiyle sonuçlandı.
Mikro-blog sitesi daha sonra eski halinde çalışmaya devam etti.
Clark bu durum hakkında şunları söylüyor: "Devlet ve Çinli web kullanıcıları arasında bir kedi-fare kovalamacası yaşanıyor."
"Sonuçta kimin galip geleceğini merak ediyorum, gerçi bunu söylerken Çinli yetkililerin kolayca pes etmeyeceklerinin de farkındayım."
Şafak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
açık, cin, sanal, seddinde, var


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557