Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Teknoloji > Teknoloji & Bilim Haberleri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05 Temmuz 2012, 23:39   #1 (permalink)
VIP ÜYE ~

Innominate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Mart 2012
(Mesajlar): 3.804
(Konular): 2320
İlişki Durumu: Yok
Renkli Para : 410443
Aldığı Beğeni: 1590
Beğendikleri: 1810
Ruh Halim: none
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart TV özellikleri ve gerçekler

Modern TV'lerdeki Motionflow veya Color Master gibi optimizasyon özellikleri nedir, işe yarar mı?

TV özellikleri ve gerçeklerDaha az gürültü, keskin şekiller, canlı renkler modern TV'lerin söz verdiği özellikler. Gerçekte ise bu özelliklerin bazıları kullanıcıya zarar ve para kaybından başka bir şey getirmiyor. TV'lerin hangi özelliklerinin önemli olduğunu bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir ürünün özellikleri çok abartıldığında, yapılan testlerden ve kullanımdan sonra maskelenmiş birçok hataları olduğu ortaya çıkabilir. Aynı yöntem birçok görüntü iyileştirme yöntemlerinde görülebilir: Gürültü azaltma, keskinlik ve renk iyileştirme özellikleri için müşteriden istenen ücretler, detaysız ve kalitesiz görüntü ile sonuçlanabiliyor.

Reklam yalanı mı yoksa gerçekten yararlı mı?
TV kullanım kılavuzu mükemmel kalitede renk ve görüntü ayarları için söz verir. Mesela "Wide Color Enhancer Plus", "Mega Contrast", Vision", "Motionflow", "Image+ Active" veya "Real Digital Picture" gibi özelliklerden bahsediyoruz. Her bir terim kendi özelliklerini savunur. Biz burada sizler için en önemli özellikleri sıraladık. Sırayla: Gürültü azaltma, keskinleştirme, Renk optimizasyonu, görüntü netleştirme ve bazı optimizasyonlar. Böylece TV'nizi en iyi nasıl optimize edeceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Gürültü azaltmaGürültü gerçekte tüm sinyallerin taşıdığı bir fenomen. "DNR", "PNR" ve diğer gürültü azaltma yöntemleri TV menülerinde sıklıkla görülebilir. Birçok cihaz da MPEG gürültü azaltma yöntemini kullanıyor.

Temeli
TV'de gürültü azaltma teknolojisi tipik gürültüyü tanır ve bastırır. Tipik gürültüden kastımız piksel boyutlarındaki anormallikler ve bir sonraki karede aynı piksellerin değişmemesidir. Bu gürültü kameradan televizyonlara ulaşana kadar geçen uzun yolda oluşur. Bu yol görüntü işleme, kayıt, iletim ve görüntüyü oynatmadan ibarettir.

Çalışma
Gürültü azaltma yöntemi kısmen çok basittir. Yavaş tepki veren LCD ekran gürültüyü dağıtır çünkü gürültü oluştuğu zaman ekranda kristaller tarafından oluşana kadar çoktan kaybolmuş olur. Bu ekranlar zaman geçtikçe geliştirildi ve daha iyi sonuçlar elde ettiler.

En dikkat çekici gürültü ise parlaklık gürültüsüdür. Bazı sistemler sırf bu gürültüyü azaltmak adına geliştirilmiştir. Zorluk PC'lerdeki gibi RGB renk uzayı sinyallerinin işlenmesindedir.

Bir başka özel durum ise MPEG sıkıştırma yapılırken gürültünün ortadan kalkmasıdır. Bu belli köşelerde örneğin fontların gösterilmesinde fark edilebilir.

Efekt
Gürültü azaltma algoritması birçok durumda görüntüdeki gürültüyü silebilir. Bu algoritmalar durağan karanlık karelerde iyi iş görüyor, aydınlık karelerdeki bu gürültü de önemli bir sorun değil. Ancak sinyal işleme sırasında futbol maçlarındaki gibi hızlı görüntü bozulabilir. Yayın sırasında kamera sabitken görüntüde problem oluşmaz ama kamera hareket etmeye başladığı zaman sahayı gürültülü görüntü olmadan düzgün gösterebilmek için bu çeşitli gürültü bastırıcı algoritmalar devreye girer ve görüntüyü düzeltirler. Eğer televizyonunuzdaki gürültü bastırma teknolojisini kapatırsanız, farkı kolayca görebilirsiniz.

Bunlara ek olarak sizlere başka gürültü bastırma yöntemlerinden de bahsedeceğiz. Örneğin dijital çeviricilerin çalışması, televizyon ve HDMI kablosunun düzgün bağlanması görüntüde çok daha iyi sonuçlar alınmasını sağlar. HD gibi dijital görüntülerde gürültü bastırma yeterli sonuç vermeyebilir. Bu yüzden bu gürültü bastırma tekniği birçok HD görüntüde kapatılabilir.

MPEG görüntülerde ise gürültü bastırma farklı bazı yan etkilere sebep olabiliyor. Bu yan etkiler en fazla BlueRay de gözleniyor ama göz ardı edilebilecek kadar az.

KeskinlikTV boyutları arttıkça, kötü sinyal kalitesi de görüntüde bozulmalara yol açar. Bunu engellemek de keskinlik sağlayan algoritma ve devrelerin işidir. Bunlara şu ana kadar "edge enhancement" gibi değişik isimler verilmiştir.

Temeli
Keskinlik birçok zaman detay ile karıştırılır ama aslında başka bir anlama gelir. Keskinlik açık ve koyu renkler arasındaki geçişleri temsil eder. Örneğin siyah zemin üzerinde gösterilen beyaz bir kağıdın kenarları ne kadar doğal ve keskin görünüyorsa keskinlik o kadar iyi ve gerçekçi demektir.

Çalışma Tekniği
Televizyonlardaki keskinlik yazılımı koyudan açığa ve aynı şekilde ters yönde renk geçişlerini hesaplar. Aynı zamanda bu yazılım detaylı dokuların kontrastını da artırır ve nesneyi arkaplandandaki renkten daha iyi ayırabilir.

Görüntüye Etkisi
Keskinlik artırılması düşük çözünürlüğe sahip görüntüler için gerçekten yararlıdır. Görüntünün daha doğal ve iyi görünmesini sağlar. Buna karşın bu yöntemin bazı dezavantajları da vardır. Doğal olmayan beyaz kenarların etrafında karanlık renk oluşturabiliyor. Örneğin bu yazı karakterlerinde veya mavi gökyüzü arkaplanlı resimlerde oldukça bellidir.

Renk optimizasyonuRenk optimizasyonu, TV ayarlarında genelde "Color Master", "Color Purity" , "Color remastering" veya "Color enhancer" olarak geçer. Bunların hepsi daha iyi renk kalitesi almak içindir.

Temel Prensibi
Üreticiler birçok durumda televizyonlarındaki renk optimizasyonun nasıl çalıştığını açıklamazlar. Aslında televizyonlardaki renk optimizasyonu oldukça işe yarar ve daha parlak ve canlı renklerin elde edilmesinde büyük rolü vardır. TV ve HD sinyallerini bağlayamaya yarayan ITU Rec 601 ve Rec709th adında iki adet kural vardır. Böylece stüdyodaki monitörler kalibre edilebilir. Aynı zamanda bu kurallar evdeki televizyonlarımız için de geçerlidir. Buna ek olarak TV üreten firmaların renk ayarlama teknolojileri kendilerini diğerlerinden farklı kılan özellikleridir.

Çalışması
Prensipte renk sinyal değerleri 0 ile 255 arasındadır. 255 değerinde ekran üretebildiği maksimum renk değerlerini gösterir. Eğer renk değerlerinden herhangi birini güçlendirmek istiyorsanız, renk sinyallerinin orta değerinden yukarıya doğru arttırıp istediğiniz dominant renkteki görüntüleri elde edebilirsiniz.

İkinci olasılık ise sinyal değerini tüm ekrana yaymaktır. Bu da görüntüdeki belirli bir renk değerini tüm görüntüde baskın hale getirmekle aynı işlemdir.

Son olarak da modern LED arkaplan aydınlatmalı ekranlar renkleri standartların dışındaki tonlarda gösterirler.

Efekt
Renk ayarlamada optik efekt göz ardı edilemez. Resimler güçlü ve parlak olmalıdırlar. Eğer renk ayarlarında bir bozulma olursa, bazı renkler ayırt edilemez ve bu da görüntü kalitesinin çok düşmesine sebep olur. TV ekranları normal renk değerlerini aşarlarsa, görüntü doğal görünmez. Örneğin yeşil renk değeri abartılırsa futbol maçlarındaki yeşil saha plastik gibi görünür.

O bakımdan size tavsiyemiz iyi bir renk optimizasyon seçeneği olan bir TV'yi tercih etmenizdir. Bazı durumlarda yeni alınan televizyonların renk ayarlarının yetersiz kaldığı görülebiliyor. Özellikle bu iyi çekilmemiş film veya TV şovlarından kendini iyice belli eder.

Görüntü yumuşatma / düzlemeHareketlerin akıcı bir şekilde gösterilmesi her zaman için istenen bir özelliktir. Takılmalar ve donup kalmalar görüntüde doğal ve hoş olmayan bir etkiye sebep olurlar. Bu yüzden "Motionflow", "Natural Motion" , "Motion Plus", "Active Vision", "Smooth Film" veya "Tru Motion" gibi teknolojiler ortaya çıkmıştır.

Temeli
Gerçekte akıcı görüntüyü sağlamak için birçok görüntü teknolojisi ortaya atıldı. Fakat bu teknolojiler LCD ekranlardaki probleme yönelikti. LCD panel ekranları CRT ve Plazma ekranlardan farklı çalışıyor. LCD ekranlar görüntü değişene kadar bir önceki görüntüyü gösterecek şekilde dizayn edilmişlerdir. Bu futbol maçı veya aksiyon filmlerindeki gibi hızlı hareketli görüntülerde bazı LCD'lerin görüntüyü bulanık göstermesine sebep olur ve bu önemli bir problemdir. Büyük LCD ekranlarda bu problem daha belirgindir çünkü gözlerimiz objeyi daha iyi yakalarlar ve problemi daha rahat fark ederiz.

Son zamanlarda üreticiler bu problemin etkilerini azaltmak için saniyede 50,100 ve hatta 200 kare gibi hızlı kare gösterme oranlarına yöneldiler. Böylece görüntü daha keskin ve kare geçişlerindeki problemler en aza indirgenmesini sağladı.

Akıcı görüntü TV sinyalleri için hiçbir zaman sorun olmamıştır çünkü TV sinyalleri zaten 50 Hertz frekansını kullanırlar. Bu akıcı görüntüler için gayet yeterlidir. Ama kameralara gelecek olursak, saniyede 24 kare çekebilen bir kameradan hızlı hareket eden cisimlerin keskin görüntülemesini beklenmemelidir. Bundan başka Blue-Ray disklerde ise 24 Hetrt'den 60 Hertze çevirmeler yüzünden takılma problemleri meydana geliyor.

Diğer optimizsyon özellikleriKim evdeki televizyonunun menüsünden gelişmiş seçeneklere girerse, renk ayarlarıyla ilgili birçok fonksiyon bulacaktır.

Renk ayarlamalarında en sık uygulanan yöntemlerden biri kontrastı artırmaktır. Bunun "Mega Contrast" veya "Dynamic Contrast" gibi isimleri vardır. Aslnda gerçek konstrast ekranın kendi fiziksel yapısınden ve aydınlatmasından elde edilir.

Daha çok daha iyi anlamına gelmez
Piyasaya yeni sunulmuş süper çözünürlüklü ekranlar "X-Reality" veya "Detay İyileştirme" gibi özelliklere sahipler. Bunlar bir önceki görüntüdeki sinyalleri işleyerek bir sonraki görüntü için en iyi optimizasyonu yapmaya çalışırlar. Böylece görüntü geçişleri daha doğal yapılabilir. Bu genelde düşük çözünürlükle kaynaklar için işe yarar ama HDTV ve Blu-Ray diskler için gereksizdir.

TV Video Çağrıları (Philips)
Bu günlerde Philips Skype gibi video ile görüşme yazılım teknolojilerini televizyonlarına eklemeye çalışıyorlar. Aslında bu bilgisayarınızı TV'ye bağlayarak da yapabileceğiniz bir şey.

Sanal Çevresel Ses (Birçok Üretici)
Çevresel ses basit bir devre ile yapılabiliyor. O yüzden halen birçok üretici bu teknolojiyi takip ediyor. Sanal çevresel ses teknolojisinde sadece arkadan gelen sesler gerçeklik hissi uyandırmıyor.

Orijinal Sinema Formatı (Philips)
16:9 veya 21:9 bir orijinal sinema formatı değiller. Aslıda bu işte birçok format var: 1.65:1, 2.2:1 veya 1.66:1 gibi. Bize göre TV'ler için henüz bir sinema formatı tanımlanmış değil.

Sonuç: En iyi görüntü kalitesi için el ile ayar
Konuyu toplarsak TV üreticilerinin sunduğu renk optimizasyonları çoğu zaman beklentileri karşılamıyor. En iyi görüntü kalitesi için el ile ayar yapmanızı öneririz. Nasıl mı? Öğrenmek isterseniz bir sonraki sayfamıza bakın bakalım.

TV'nizin ayarlarını doğru yapınOtomatik ayarları kullanmak yerine, ekranımızın görüntüsünü elimizle ayarlayarak daha iyi görüntü elde edebiliriz. Şimdi size neye dikkat etmeniz gerektiğini ve işlemleri nasıl kolaylıkla yapabileceğinizi anlatacağız.

TV ayarlarını iyi yapabilmek için ekrana görüntü sinyallerini tam olarak kullanan bir resim getirmeniz gerekir.

Başlamadan önce, bulunduğunuz ortamın yeterince ışığa sahip olduğuna emin olun. Gözleriniz renkleri iyi ayırmalıdır. O yüzden bu işin akşam veya gece saatlerinde yapılmasını tavsiye etmiyoruz.

Birkaç adımda mükemmel görüntü
Televizyonunuzdaki tüm görüntü optimizasyonlarını kapattıktan sonra, karanlık bölgelerden sorumlu aydınlık değeriyle oynayama başlayabiliriz. İlgili resimdeki gri dengesine veya koyu renkteki bir cismin görüntüsüne bakarak aydınlık ayarımızı yapabiliriz. Bu aşamada gölgelerin ve aydınlık renklerin iyi görünmesine dikkat etmeniz gerekiyor. Elde ettiğiniz sonuçları başka bir resimdeki karanlık nesneye bakarak karşılaştırabilirsiniz.

Parlaklık ayarı ise resimlerin aydınlık tarafları ile ilgilidir. Burada da benzer yaklaşımı uygulayıp ayarlarınızı en iyi hale getirebilirsiniz. Eğer kontrastı abartırsanız, detaylar kaybolacaktır.

Renk kontrolü ise genelde orta değerlerde bulunmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken, renklerin birbirine karışmayacak şekilde ayarlanmasıdır.

Son olarak görüntü düzleme ve yumuşatma ayarlarını yapmalıyız. Bu noktada kendi ihtiyaçlarınıza ve keyfinize göre en iyi ayarı seçebilirsiniz.
Innominate isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
gerçekler, tv, ve, özellikleri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557