Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Teknoloji > Teknoloji & Bilim Haberleri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04 Eylül 2012, 11:14   #1 (permalink)
Acınmaktansa Kıskanılmak Daha İyidir.

azurel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 27 Mayıs 2012
Yaş: 28
(Mesajlar): 3.617
(Konular): 508
Renkli Para : 385348
Aldığı Beğeni: 350
Beğendikleri: 223
Ruh Halim: Acimasiz
Standart 'Türkiye tasarım, yenilik ve enerjinin merkezi'

Uygulama dünyası Silikon Vadisi’nde dört yıl önce kurulan bir şirketin etkisini her geçen gün daha fazla hissetmeye başlıyor. ‘Her Şeyi Hatırlayın’ sloganıyla yola çıkarak ‘not alma ve hatırlama’ yeteneğimizi tamamen değiştiren uygulamalar sunan Evernote, ikinci uluslararası konferansını geçtiğimiz hafta düzenledi.


Phil Libin: Sosyal medyaya ayak basmak istediğimizi zannetmiyorum. Bugün çok sayıda başarılı sosyal medya ağı mevcut. Evernote olarak kullanmaktan memnun olduğumuz, bizi mutlu eden ürünleri hayata geçiriyoruz. Bunun dışında sosyal medya bize istediğimiz uygulamaları sunuyor. Sosyal medya alanına girmek gibi bir baskı hissetmiyoruz. Evernote, arkadaşlarınızı için değil, sizin için uygulama üreten bir şirket. Arkadaşlarınız ve sizi memnun edecek ürünler sunmak ve bu ürünlerin Facebook gibi sosyal medya ağlarıyla iyi bir uyum kurmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Ancak sosyal medyanın bir parçası olmak gibi bir düşüncemiz yok.
Konuşmanızda Evernote’u zaman kazanmak için kullanılan bir araç olarak gösterdiniz. Ayrıca şirket olarak benimsediğiniz bir ürünü bir gün bir milyar kişinin de sevebileceğine inandığınızı belirttiniz. Amacınız bir milyar üyeye ulaşarak internet ve sosyal medyayı ‘zaman öldürmek’ için kullanılan bir yapıdan kurtarıp ‘akıllı kullanım’ ortamı haline getirmek mi?
Phil Libin: Bir milyar kullanıcıya ulaşmak kesinlikle büyük bir plan. Bugün internette bir milyar kullanıcıya yaklaşan birden fazla hizmet var. Facebook’un yanı sıra Çin’de bir milyar üyeye yaklaşan internet hizmetleri bulunuyor. Bir milyar kullanıcıya ulaşmak bizim için zaman alacak ancak biz akıllı telefon ve tablet bilgisayarların açtığı yoldan giderek bu hedefe ulaşabileceğimize inanıyoruz. Birkaç yıl içinde dünya genelinde mobil cihaz kullanan iki milyar insan olacak. Bu yüzden bir milyar üyeye ulaşma hedefi bizim seçtiğimiz doğru hedeflerden biri.
‘Her şeyi hatırlayın’ başlığı altında birçok başarılı uygulama sundunuz ve çeşitli uygulamalar sunmaya devam ediyorsunuz. Nihayetinde tüm bunları Google + gibi bir hizmet platformu altında birleştirmeniz gerekecek mi?
Phil Libin: Sosyal medyada gördüğümüz hizmetleri kopyalamak gibi bir amacımız yok. Sosyal medyayı hepimiz sürekli kullanıyoruz ve bu kadar büyük çaplı bir alanda rekabete girmek gibi bir düşüncemiz bulunmuyor. Sadece verdiğimiz hizmetleri zaman geçtikçe daha da geliştirmek istiyoruz. Bana sorarsan, Facebook’un ve Twitter’ın çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Başarılı olan bu şirketlerden daha iyi olmak gibi bir motivasyonum yok. Çünkü zaten başarılılar ve zaten piyasadalar. Öte yandan, her şeyi hatırlamanızı, ,insanlarla paylaşım yapmanızı sağlayan araçlar sosyal medya kadar harika değil. Bu yüzden Evernote olarak bu alana odaklandık. Sosyal medya ağlarıyla kurmak istediğimiz ilişki, onlarla çok iyi bir şekilde bütünleşmek. Facebook zaman tüneline uyumlu olan yeni Evernote Food güncellemesi bunun bir örneği. Sosyal medya ile harika bir ilişkimiz var ancak onlarla mücadele söz konusu değil. Evernote özel bir alana odaklanıyor ve küçük, profesyonel bir ekiple çalışıyor.

Evernote CEO'su Phil Libin.
Konuşmanızda yapay zekanın önemine ve geçmişte yanlış değerlendirildiğine dikkat çektiniz. Günümüzde artırılmış gerçeklik büyük bir hızla teknolojideki alanını genişletiyor ve yapay zekanın da önünü açıyor. Evernote olarak artırılmış gerçeklik alanında projeler üretmeyi düşünüyor musunuz?
Phil Libin: Artırılmış gerçeklik ve artırışmış zeka birbirleriyle doğrudan ilişkili ve iki alanda da çalışmayı düşünüyoruz. Google’ın geliştirdiği Project Glass gözlükleri ve benzer artırılmış gerçeklik teknolojileriyle yakından ilgileniyoruz ve bu cihazlarla uyumlu özel uygulamalar geliştirmek istiyoruz. Beynin algısını artıracak tüm çalışmalar, Evernote’un doğasına uyuyor. Bir nevi inek olduğumuz için bu tür teknolojilerle ilgilenmek hoşumuza gidiyor.
Google veya başka şirketlerle artırılmış gerçeklik projeleri geliştirmek için ortaklık yapmayı düşünür müsünüz?
Phil Libin: Evet, bu harika olurdu. Böyle bir şeyi yapmak isteriz. Teknoloji şirketleri olarak sürekli birbirimizle temas halindeyiz. Google, Apple ve diğer şirketlerde birçok arkadaşımız var ve sürekli daha iyi bir şeyler nasıl yapabiliriz diye konuşuyoruz. Sonuç alabilmek için üreteceğiniz ürünün yeni ve çok başarılı olması gerekiyor. Derdimiz rekabet değil, işbirliği. Moleskine ile sunduğumuz Smart Notebook buna çok iyi bir örnek. Smart Notebook yeni ve başarılı bir ürün. Sadece Moleskine’den ve sadece Evernote’dan daha iyi. Google veya başka bir şirketle de yeni ve sadece kendimizin yapabileceğinden daha iyi bir şey geliştirmeyi isteriz.
Açıkça görülen o ki rekabet yerine işbirliği ve arkadaşlığı tercih ediyorsunuz. Bu Evernote’un stratejilerinden biri mi?
Phil Libin: Evet. Ancak bu rekabet olmayacağı anlamına gelmiyor çünkü rekabet bir nevi kaçınılmaz bir şey. Sadece istediğiniz zaman olan ortaya çıkan bir unsur değil. Bence rekabet ilginç bir konu. Sabah kalktığınızda diğer insanların ne yaptığınızı düşünmek anlamsız ve sıkıcı bir şey. Evernote olarak biz kendimiz için en iyi olanı üretmeye çalışıyoruz. Bu yüzden rekabete odaklanmak bile bizim için zor bir durum. Böyle bir kültürümüz veya bir başkasının işini kopyalamaya çalışmak gibi bir çabamız yok. Amacımız yenilik üretmek. Toplamı sıfır olan bir oyun oynamayı reddediyoruz. Kazanmak için bazen kaybetmeniz gerekir ama Evernote için ben böyle düşünmüyorum. Beraber çalışarak ortaya yeni bir şey sunmak tercihimiz. Rekabeti aklımızdan geçirmiyoruz.
İlk kez bir CEO’nun rekabeti umursamadığını görüyorum…
Phil Libin: Rekabeti düşünmenin var olduğumuz piyasada bize yardımcı olacağına inanmıyorum. Kazanmanın tek yolu en iyi tecrübeye ve en iyi ürüne sahip olmak. Eğer rekabet hakkında kafa yorarak zaman harcarsanız ürününüze odaklanamazsınız. Rekabete bakarak belki fikir edinebilirsiniz ancak biz zaten herkesin sahip olduğundan daha fazla fikre sahibiz. Çalışanlarımın rekabeti düşünerek değil, yaptığımız işi daha iyi kılmak adına zaman harcamalarını isterim. Eğer bir şirket çıkar ve bizden daha iyi bir ürün sunarak bizi geride bırakırsa, bu onların hak ettiği bir başarı demektir. Bizi geride bırakabilmelerin tek yolu da zaten bu. Daha ucuz, hızlı olarak veya daha iyi pazarlama yaparak bizi geçemezler. En iyi ürünü üretmek adına sahip olduğumuz strateji, sadece o ürünü düşünmek, başka bir şeyi değil.
Sosyal medya ile uyumlu olmaya büyük önem verdiğinizi belirttiniz. Oyunlar bugün sosyal medyanın önemli bir kısmını oluşturuyor. Bu alanda projeleriniz olacak mı?
Phil Libin: Evernote oyunları geliştirmek için bugüne kadar birkaç oyun şirketiyle görüşmeler yaptık. Bence bu harika olur. Ben ve birçok çalışanım oyun düşkünü insanlarız. Evernote oyunları geliştirmek bizim için çok eğlenceli olur. Yakın zamanda hayata geçireceğimiz bir oyun projesi yok ancak birkaç yıl içinde oyun firmalarıyla çalışmayı umuyoruz.
Dünyanın en büyük sosyal medya oyun şirketlerinden biri Türkiye’de. Türkiye’nin Evernote için özel bir yeri olduğunu düşünüyoruz.
Phil Libin: Evet, böyle bir şey olabilir. Türkiye ile çok yakında ilgileniyoruz. Ancak Türkiye’ye olan ilgimiz Türkiye piyasasına merak duymamızdan kaynaklanmıyor. Piyasaları umursamıyoruz. Türkiye piyasasına ürün satmak için girmiyoruz. Türkiye önemli çünkü dünyadaki yaratıcılığın en güçlü olduğu merkezlerden biri. Bu yüzden Türkiye’ye giderek en iyi tasarımcılar, mühendisler, iş ortaklarıyla çalışmak istiyor ve herkesin seveceği harika ürünler ortaya çıkarmak istiyoruz. Türkiye için harika bir ürün sunmak istiyoruz. Dünya için harika bir ürün sunmak istiyoruz. Ve Türk halkının bu ürünü sunmamızda bize yardımcı olacağına inanıyoruz. Japonya, Brezilya, Türkiye gibi birçok farklı kültüre sahip ülkeye gidiyoruz. Bu ülkeler ilham almak adına çok önemli. Eğer harika bir iş çıkarmak istiyorsak tabii ki Türk şirketleriyle ve insanlarıyla çalışmak isteriz. Bu işbirliğiyle tüm dünya için güzel ürünler ortaya çıkarmak istiyoruz.
Türkiye Facebook ve Twitter kullanımında ilk 10 ülke içinde. Evernote kullanıcılarının sayısı ise 150 bini aştı. Sizin Türkiye’den beklentiniz nedir?
Phil Libin: Açıkça söylemem gerekirse, bir ülkeye gittiğim zaman en çok ilgilendiğim tek bir şey var, o da yemek. En çok yemekleri tanımak için zaman harcıyorum. Japonya’ya sıkça gitmemin bir sebebi de yerel yemekler. Eminim Türkiye’de geçireceğim vaktin büyük bir kısmını da yemeklere ayıracağım. Bugüne kadar sadece bir kere Türkiye’de bulundum. İstanbul gerçekten büyüleyici bir kent. Evernote için yabancı bir ülke ilham kaynağı anlamı taşıyor. Burada diğer şirketlerden bizi farklı kıldığını düşündüğüm bir yaklaşımımız var. Yabancı ülkelere açılan şirketler kendilerini hemen küresel bir firma olarak görüyor ve satış yapmayı planlıyor. Ancak biz satış yapmıyoruz. Küresel olmak bir yerde bir şey satmak veya orada bir şey üretmek anlamına gelmiyor. Evernote ürünler dünyanın her yerindeki insanlardan ilham almalı. Türkiye’yi birçoklarının baktığı gibi Ortadoğu’ya ve Körfez ülkelerine açılan bir merkez olarak değerlendirmiyoruz. Türkiye’de iş yaparsak bir gün Suudi Arabistan’a da satış yaparız diye düşünmüyoruz. Türkiye önemli çünkü en az bin yıldır dünyadaki yeniliklerin yaşandığı bir coğrafyada yer alıyor. Bugün Türkiye tasarım, yenilik ve enerji merkezi. Bu enerjiyi kullanmak ve ürünlerimizi Türkiye’nin sahip olduğu potansiyel ile bir araya getirmek istiyoruz. Gittiğimiz tüm ülkeleri sahip oldukları özelliklere göre belirliyoruz. Çin, Japonya, Güney Kore ve Brezilya için de aynısı geçerli. Dünyaya ilham kazandıran yerler çok önemli. Bu yerlerden birisi de Silikon Vadisi. Ben Silikon Vadisi’ne Evernote için taşındım çünkü olmak istediğim yer burası.
Herkesin merak ettiği bir konuda size danışmak istiyorum. Facebook hisseleri yarı yarıya değer kaybetti. Şirket mobil cihaz ve sosyal oyun alanında kapatamadığı açıkları büyük paralarla onarmaya çalışıyor. Kullanıcılarıyla şirketin ilişkisi bozuk. Ki bana öyle geliyor ki Facebook’u sanki Mark Zuckerbnerg değil, yönetim kurulundaki tanımadığımız insanlar yönlendiriyor. Dünyanın en büyük sosyal ağı nerede hata yapıyor, stratejilerinde ne eksik sizce?
Phil Libin: Şunu söylemeliyim ki Facebook uzmanı değilim. Şirketin iç yönetimi ve kültürü hakkında da özel bir bilgim yok. Mark Zuckerberg ile birkaç defa görüştüm. Yakın bir arkadaşım değil ancak Silikon Vadisi’nde bulunduğumuz için birbirimizi görüyoruz. Zuckerberg’in çalışmalarından son derece etkilendiğimi söylemeliyim. Kişisel tecrübesi çok yüksek ve çok akıllı bir insan. Ben onun çok iyi bir vizyona sahip olduğunu ve doğru bir iş çıkarmak istediğini düşünüyorum. Ve bence Facebook’u yöneten kişi olduğundan neredeyse eminim (gülüyor). Facebook gibi bir şirkete baktığınız zaman, sadece altı aylık bir süreci değerlendirmek yerine daha uzun döneme yayılan bir bakış açısı oluşturmalısınız. Tıpkı Evernote’un olduğu gibi, Mark ve Facebook’taki diğer yöneticilerin geleceğe yönelik bir planı var. Sadece son altı ayda değil, son beş yılda başardıklarına bakarsanız, önümüzdeki 50 yıl içinde çok daha fazlasını yapacağını görebilirsiniz. Bazı zorluklar yaşamaları, belli yerlerde geri adım atmaları normal. Çünkü şirket çok büyük bir ölçeğe ulaştı ve bu da doğal olarak bazı sıkıntıları beraberinde getiriyor. Facebook’ta tanıdığım insanlar 2012’nin bir sonraki mali döneminde kendilerini neyin beklediği konusunda endişe etmiyor. Onlar ömür boyu sürecek planlar üzerinde çalışıyor. Mark ve ekibinin amacı insanları bir araya getirmekti ve bunu başardılar. Dünyayı değiştirdiler ve bunu olumlu bir şekilde yaptılar. Ben dünyanın Facebook sayesinde daha iyi bir yer olduğunu düşünüyorum. Mahremiyet konusunda birçok tartışma söz konusu ama genel olarak bakarsanız, dünya Facebook ile daha güzel. Mark’ı ele alırsanız, o dünyayı daha güzel kılmak vizyonuyla bana ve diğer insanlara ilham verdiği gibi bu amacına ulaştı.
Facebook’u şimdi neler bekliyor?

Phil Libin: Kısa dönemde baktığınızda, Facebook’un önünde birkaç sorun yattığını görüyorum. Bunlardan bir tanesi iş modeli. Reklamcılığa odaklanan dolaylı bir iş modelleri var. Ancak Evernote olarak biz reklamlardan gelir elde etmeyen bir iş modeline sahibiz. Doğrudan müşterilerimizden gelir elde ediyoruz. Bu yüzden mobil cihaz kullanımı arttıkça Facebook’un işi zorlaşıyor çünkü insanlar mobil cihaz kullanmaya adapte oldukça o kadar az reklam görmek istiyor. Akıllı telefonlarda işe yarayacak reklamlarla boğuşmak Facebook için ciddi bir sorun ancak bir yılda aşacağı bir sorun. 10 yılda değil.
Facebook’un hisselerini ele alırsak, halka arzda ben hiç hisse almadım. Çünkü hisse fiyatlarının çok oynak olacağını düşündüm. Kamu şirketi haline gelmeleri üzerlerindeki baskıyı artırdı. Bana bakarsanız ben yıllarca özel bir şirket olmanın avantajından yararlanacağım. Önümüzdeki iki ay içinde ne olacağını kestirmek zor ama beş yıl sonra Facebook hisselerinin bugünkünden çok daha değerli olacağını düşünüyorum. Dünyayı değiştirdiler, birçok zorlukla uğraşıyorlar ama ben hayranlarıyım.
Steve Jobs da benim için harika bir insan. Onunla bir kere tanıştım ama sadece yaptıklarıyla dünyayı özünden değiştirdiğine inanıyorum. O olmasaydı çok farklı bir hayatım olurdu. Evernote’u da olabildiğince farklı kılmak istiyoruz. Gizli bir tarafımız yok. Günün sonunda ortaya çıkardığımız iş dünyayı değiştirecek bir ürün ortaya çıkarmaya dayanıyor. Steve Jobs’ın elde ettiği başarıya para kazanma amacıyla ulaştığını düşünmüyorum. O dünyayı değiştirmek istedi. Evernote olarak yapmak istediğimiz de bu.
Teknoloji, onu üreten şirketlerin bile yetişemediği bir hızda ilerliyor. Durum böyle iken hayatı teknolojiye ayak uydurma sürecinde ilerleyen insanların gelişmeleri takip etmesi daha zor. Bir teknoloji girişimcisi ve yazılımcı olarak, siz teknolojinin gelecek yıllarda hayatımızı nasıl değiştireceğini düşünüyorsunuz?
Phil Libin: Dünyaya değişiklik getiren tüm büyük teknolojiler, aynı zamanda büyük bir karmaşayı da beraberinde getiriyor. Bu da tehlikenin ortaya çıkması için büyük bir potansiyel sunuyor. Ancak, tüm bu teknolojiler çok büyük bir fayda sunuyor. Ortaya çıkardıkları tehlikeleri kontrol altına almak bize düşen bir sorumluluk. Sonuç olarak fayda ön plana çıkan unsur oluyor. Yazı ilk keşfedildiğinde insanlar hatırlamak için her şeyi bir yere yazmak zorunda kalıyordu. Günümüzde bu söz konusu değil ve insan beyninin giderek küçüldüğünü biliyoruz. Sözel bellek yazının icadıyla daha geriledi şüphesiz. Ancak yazıyı, ateşi, telefonu keşfetmekle ilerleyen ve jet motoruna kadar ilerleyen süreç insanlık için kaçınılmaz. İnternet için de aynısı geçerli diye düşünüyorum. O kadar önemli bir teknoloji ki çok büyük bir karmaşa yaratma gücü var. Dünyayı değiştiren bir teknoloji aklımızdan geçmeyen değişimler getiriyor. Mesela mahremiyet konusu. Evernote bu mantıkta sadece doğru olanı yapmaya odaklanmış bir şirket. Teknolojinin genel anlamda sunduğu karmaşa ve neden olduğu sorunlar gerçekten çok büyük. Yine de hayatta olmak için en iyi dönemde yaşadığımızı düşünüyorum. Geçmiş çok daha kötüydü. Teknoloji insanlığı kurtaracak olan en büyük güç ve bir bu gücü kontrol edebilmeliyiz. Ben bu konuda çok iyimserim. Zamanla kurallar getireceğiz, bir düzen kuracağız. Tehlike tamamen ortadan kalkmayacak ama kimse ‘dünya şekilde geçmişte olduğundan daha kötü’ demeyecek.
“ŞİRKET ÇALIŞANLARI AYNI ZAMANDA MÜŞTERİMİZ”
Yazılım geliştiricisi Josh Mangum ile uygulamaların nasıl hazırlandığını konu alan kısa bir sohbet gerçekleştirdik:
Evenote’daki görevinizden kısaca bahseder misiniz?
Josh Mangum: Daha çok tasarımcılarla beraber çalışıyorum. Prototipin geliştirilmesi ve ardından denenmesi üzerinde birlikte hareket ediyoruz. Eğer prototipin bize yaşattığı tecrübe hoşumuza gitmiyorsa, doğru bir iş yapmadığımıza karar veriyoruz. Eğer prototip hepimiz tarafından kabul görürse, onu ürün olarak ortaya çıkarmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu zaman alan bir süreç. İçeriklerin hazırlanmasından ürünün ortaya çıkarılmasına kadar yoğun bir çalışma yapıyoruz. Tecrübemiz arttıkça daha iyi uygulamalar geliştirdiğimiz düşünüyorum.
Geliştirdiğiniz uygulamaların test edilmesi sürecini biraz açıklar mısınız? Gerçekten tüm Evernote çalışanları tarafından gözden geçiriliyor mu?
Josh Mangum: Evet. Tüm projelere şirket içindeki herkes erişebiliyor ve kullanabiliyor. Geliştirdiğimiz uygulamaların büyük kısmı iPhone ve iPad için. Bu yüzden iOS tabanlı mobil cihazı olmayanlar prototipleri deneme aşamasında diğerleri kadar etkin olamıyor ama bu kişilerin sayısı zaten 50’yi geçmiyor. Öte yandan test ürünlerinin denemesi konusunda kendini bu işe kaptıranlar da var. Sonuçta herkes yeni bir projeyi paylaşıyor ve görüşünü belirtiyor, ortak bir değerlendirme yapılıyor. Uygulamada neyin eksik olduğu görülüyor, yazılımdaki açıklar tespit ediliyor. Gerçek hayatta uygulama test edilerek geri bildirimler yapılıyor ve tüm eksikler not ediliyor. Böylece, uygulama test aşamasında geliştirilmiş de oluyor.
Yazılımın geliştirilmesi ve test edilmesi aşamasında nasıl bir çalışma yapılıyor?
Josh Mangum: Tasarımcı genellikle sürecin en başlangıcında görev alıyor. Bir uygulama ekibinde yaklaşık 5-6 mühendis bulunuyor. Proje müdürü tüm ekibi yönlendiren kişi. Uygulama ekibi prototipi sonlandırdığında, test ürünü herkesin değerlendirmesine sunuluyor. Çeşitli departmanlardaki çalışanlar prototipi gerçek hayatta kullanarak test ediyor. Ardından geri bildirimde bulunuyorlar. Aslına bakarsanız uygulamaları üreten ekipler oldukça küçük. Her ekip geliştirdiği uygulamayı sunduğunda, şirket içindeki diğer çalışanlar müşteri rolüne giriyor ve şirket içinde test etme-geri bildirim süreci başlıyor.

Yazılım geliştiricisi Josh Mangum.
Bahsettiğiniz süreçte yazılım geliştiricisi olarak sizi en çok zorlayan faktörler neler?
Josh Mangum: En zor kısım, tamamen yeni olan bir uygulamanın geliştirmeye başladığımız aşama. Bir diğer zor aşama yazılıma en son halini verdiğiniz, bir nevi cilaladığınız süreç. En ufak detaya dikkat ederek yazılımı son haline getiriyorsunuz ve burada en iyi işçiliği çıkarmak zorundasınız.
Uygulamaları oldukça titiz bir geliştirme ve test aşamasından geçiriyorsunuz. Peki tüm bunlara rağmen olumsuz geri bildirimler aldığınız oluyor mu?
Josh Mangum: Evet. Buna verebileceğim en iyi örnek, Evernote Hello’nun logosunun tasarlanma aşaması. Yarısı görünen erkek suratının ilk başta Japonya’da ne kadar itici bulunduğundan zaten Phil bahsetti. O uygulamanın tamamlanması aşaması, uygulamadan sorumlu ekibi zorlamıştı. Ben sorunun kaynağını bilmiyordum ama Japonya ve diğer Asya ülkelerinde tek gözlü, suratının yarısı görünen erkek figürü kesinlikle beğenilmedi. Biz şirket içinde bunu test ettik ve beğendik ama dışarıdan aldığımız geri bildirim ilk başta hiç olumlu değildi. Sonuçta logo değişti. Bu tür durumlarda pratik olmak lazım…
Evernote yazılımlarının iOS’e odaklanmasının özel bir sebebi var mı?
Josh Mangum: Bence tüm işletim sistemleri uygulama geliştirmemiz için ideal. iOS ve Android için uygulama geliştirdiğimiz gibi masa üstü bilgisayarlar için de yazılım hazırlıyoruz. Bunların dışında farklı projelerimiz de var. Örneğin Sony Reader için bir uygulama geliştirme aşamasındayız. Belli bir platforma yönelmek gibi bir düşüncemiz yok. Her platformda en iyi uygulamayı geliştirmeyi istiyoruz. Android şu an için iOS’e kıyasla biraz daha zorlayıcı ama zamanla daha iyi hale geliyor. Her zaman en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Şu an büyük bir Android ekibimiz var ve çalışmalarını gün geçtikçe artırıyorlar.
Evernote, mobil cihazların uygulamaları için en çok kullanılan platform olmasını istiyor. Bir gün küresel alanda mobil cihazların bir numaralı uygulaması haline gelmek gibi bir amacınız var mı?
Josh Mangum: Evet. Ama aklımızda rekabet yok. Rekabeti düşünmüyoruz. Amacımız hangi platform için uygulama üretiyorsak en iyisini sunabilmek.
Evernote bugüne kadar çok sayıda uygulama sundu ve sürekli yeni uygulamalar geliştirmeye devam ediyor. Peki bu uygulamaları üreten kişi olarak bu sürecin nereye gittiğini görebiliyor musunuz? Bir iki yıl sonra 10 bin uygulamanız mı olacak?
Josh Mangum: Hangi işletim sistemi veya cihaz için uygulama geliştiriyorsak, hepsinde başarılı olmamız gerekiyor. Diğer uygulama geliştiricileri işlerini ne kadar ciddiye alıyorsa biz de o kadar ciddiye alıyoruz. Karşımızdaki firmalar bizi rakip olarak görebilir ama bizim bakış açımız böyle değil. Onların üzerinde olduğumuzu biliyoruz. Başarımız ileride ulaşacağımız noktayı da bize gösterecek.
Evernote günün birince kendine özel akıllı telefon veya tablet bilgisayar üretebilir mi?
Josh Mangum: Açıkçası bunu bilmek çok zor. Şirkette şu an böyle bir proje hakkında kafa yoran birileri olduğunu zannetmiyorum.

azurel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
enerjinin, merkezi, tasarım, türkiye, ve, yenilik


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557