Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Teknoloji > Teknoloji & Bilim Haberleri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10 Ocak 2013, 01:22   #1 (permalink)
VIP ÜYE ~

Innominate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Mart 2012
(Mesajlar): 3.804
(Konular): 2320
İlişki Durumu: Yok
Renkli Para : 410443
Aldığı Beğeni: 1590
Beğendikleri: 1810
Ruh Halim: none
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
tick Taşınabilir disk rehberi

Tam anlamıyla ihtiyacınızı karşılayabilecek bir taşınabilir diski nasıl seçebilirsiniz?Günümüzde artık taşınabilir diski olmayan kalmadı diyebiliriz. Oldukça uzun bir zaman önce kapasiteyi önemseyenlerin 3.5 inç'lik modellere göz atmasını tavsiye ediyorduk. Günümüzdeyse artık adaptör gereksinimi olmadan çalışan ve "taşınabilirlik" kavramına uygun olan 2.5 inç'lik modeller kapasiteleri bakımından 3.5 inç'lik olanları aratmıyor. 3.5 inç modeller yapıları itibariyle daha ağır ve büyükler. Öte yandan adaptöre bağlamadan çalışmıyorlar; dolayısıyla ağırlık hesabına adaptörü de eklemek gerekiyor. Gün geçtikçe kan kaybeden 3.5 inç diskler en sonunda daha farklı bir strateji ile kullanıcıların karşısına çıkma şansı aldı ve pastadan aldığı payı yükseltti. Bir solukta okuyacağınızı umduğumuz yazımızın sonuna yaklaştığınızda hem size hitap eden taşınabilir diske tam anlamıyla karar vermiş olacak, hem de çevrenizdekilere tavsiyede bulunacak bir bilgi birikimine kavuşacaksınız.

2.5 inç herkesin gözdesiÖncelikle 2.5 inç boyutlu, biraz önce de bahsettiğimiz gibi piyasadaki en çok tercih edilen modelleri ele alalım. Özen göstermeniz gereken ilk kriter hiç şüphesiz depolama alanı. Bazen 320 GB modeller göze çarpsa da artık iş görmesi açısından en az 500 GB bir modele yönelmelisiniz. Yaklaşık 150 TL civarına, kaliteli bir 500 GB model edinebilirsiniz. Sonrasında 640 GB, 750 GB ve 1 TB (1000 GB) seçenekleri var. 640 GB'ların en uygun fiyatlısını 200 TL'ye bulabilirsiniz. 750 GB'da ise rakam 230 TL seviyesine ve 1 TB'da ise 250 TL seviyesine yükseliyor. 500 GB kapasitede bir disk almayı düşünenler eğer 100 TL daha verebilirlerse kapasiteyi ikiyle çarpabiliyor. Gücünüz yetmiyorsa biraz daha uzun ömürlü olması açısından 50 TL fark vererek 750 GB bir modele yönelebilirsiniz.

Bütçenize göre kapasiteyi belirledikten sonra sırada hız var. 4200 devirli sabit diskler artık tarih olduğuna göre seçilebilecek en düşük seçenek 5400 devir disk içeren modeller. Piyasanın yüzde 90'ı 5400 devirli sabit diskleri tercih ediyor. 7200 devir modeller ise nispeten daha performanslı ama aradaki fiyat farkına göre değmiyor. Şöyle örnekleyelim; 7200 devirli 2.5 inç disklerin yüzde 30-40 daha yüksek performans verdiği dönemlerde en iyiyi isteyenlere hitap ettiğini söylüyorduk. Şimdiyse aradaki fark USB 3.0'ı baz alacak olursak hayli az. USB 2.0'da ise zaten kayda değer bir fark yok.

2.5 inç bir taşınabilir disk isteyenler için en fazla hızı sunan seçenekler ise artık SSD tabanlı taşınabilir diskler. SSD'lerin hız, sessizlik, düşük güç tüketimi, ısınmama ve dayanıklılık avantajları var ve son yıllarda fiyatları hayli geriledi. Piyasada çok fazla yoklar ancak tavsiyemiz meraklıların kendisinin disk kutusunu ve SSD'yi ayrı ayrı alarak kutularını oluşturmaları. Hızlı bir SSD ile ve USB 3.0 destekli bir kutuyla rekorları zorlayabilirsiniz. Benzer şekilde meraklı olan kullanıcılar yine kutuyu ve diski ayrı ayrı şekilde alabilirler. En önemli avantaj ise disklerin sonradan kolay bir şekilde değiştirilebilmesi ve yeni kutu masrafının ortadan kalkması oluyor. Hazır olarak satılan paketlerde, kutuya zarar vermeden diski çıkartmak ne yazık ki çoğu zaman mümkün olmuyor.

En önemlisi arabirim tercihiUSB 2.0 teknolojisine sahip olan diskleri oldukça uzun bir süre kullandık. USB 2.0 arabirimi aslında sabit diskler için doğduğu günden beri yeterli değildi. En iyi disk USB 2.0 arabiriminde saniyede 30 MB okuma-yazmayı anca yapabiliyor. Halbuki aynı diskin IDE veya SATA kanalındaki performansı çok daha yüksek. Zamanla dikey kayıt teknolojisi başta olmak üzere disklerin gelişimiyle USB 2.0 iyice yetersiz gelmeye başladı ve SATA temelli olan eSATA arabirimini de kutuların üzerinde görmeye başladık. eSATA eğer güç beslemeli değilse ek bir güce de gereksinim duymadan taşınabilir diskleri çalıştıramıyor. Performans olarak tatmin edici sonuçlar alınsa da çoğu zaman kullanıcılar yine USB 2.0'ı tercih ediyordu. Günler ayları kovalarken artan HD içerikler, oyun kalıp dosyalarının büyüklüğü USB 2.0'ı iyice yetersiz kıldı. Apple tarafından savunması yapılan FireWire da iyi bir arabirimdi ancak kullanım alanı eSATA'dan bile düşük bir çaptaydı. Neyse ki USB 2.0'dan on kat daha fazla bant genişliği sunan USB 3.0'ın bant genişliği günümüzün taşınabilir olan tüm sabit diskleri ve SSD'leri için fazlasıyla yeterli. USB 2.0'ın bant genişliği 480 Mbps idi ancak fiziksel veri aktarımında saniyede 30 MB değeri anca görülebiliyordu. USB 3.0 için de bahsi geçen tüm değerleri on ile çarpabilirsiniz. Hatta üst seviye birçok üründe bant genişliğinin yanına yaklaşılabiliyor.

Merhaba ben ThunderboltUSB 3.0'ın günümüzdeki en büyük alternatifi ise Intel tarafından geliştirilen ve Apple tarafından oldukça desteklenen Thunderbolt. İlk etapta Light Peak adı ile geliştirilen Thunderbolt, USB 3.0 ile rakip olmayacak şekilde geliştirilmeye başlandı ve kurumsal taraf düşünüldü. Başta PCI Express ve DisplayPort arabirimlerini birleştirmeyi temel aldı ve fiber kablolarla iletişim kurmayı hedefledi. Sonrasında geleneksel kablo yapısıyla hedeflenen 10 Gbps değeri elde edilmeye başlandı. USB 3.0'a göre iki kat daha hızlı bir arabirimden bahsediyoruz. Üstelik iletişim çift taraflı olarak gerçekleştirilebiliyor. Ciddi bir şeritli RAID 0 kurulumunda günümüzün en iyi sonuçları Thunderbolt arabirimiyle alınabiliyor. Şu anda Apple'ın bilgisayarlarında sıkça var. Edinilen son bilgilere göre kontrolcü maliyetleri USB 3.0'a göre on kat daha yüksek olduğundan yayılmasını biraz daha beklemek gerekli. Piyasada Thunderbolt destekli modeller de karşınıza çıkacak. Yıldırım hızına bir an evvel geçmek istiyorsanız koşullar müsait. Yakın zamanda Thunderbolt destekli harici grafik kartlarını görürsek şaşırmamanız gerektiğini de şimdiden söyleyelim. Teknik olarak 10W güç beslemesi yapabilen arabirimde elbette taşınabilir diskler dışındaki –grafik kartı gibi- donanımlar için ek güç beslemesi gerekebilir. Güç beslemesiz bir monitör ise rahatlıkla kullanılabilir. Zamanda daha da gelişecektir. Thunderbolt'lu ürünlere sahip olma maliyeti günümüz için biraz yüksek. Ancak USB 3.0 standart oldu. Hatta USB 3.0 olmayan bir taşınabilir diski almayın, eğer bir taşınabilir bilgisayardan veya anakarttan bahsediyorsak hiç almayın. Anakartların yine bir ölçüde ek kartlarla toparlayabilme durumu var ama doğal olarak destekleyen modeller her zaman avantajlılar.

3.5 inç kapasitede liderAdaptör gerektiren, biraz daha ağır ve hantal olan ayrıca taşınamaması gereken 3.5 inç disklerde ise artık kapasite seçenekleri en az 1 TB'dan başlıyor. Seçenekler 1.5 TB, 2 TB, 3 TB diye devam ediyor ancak çift disk içeren modeller de olduğundan 4 TB, 6 TB gibi rakamlar size şaşırtıcı gelmemeli. İşin özünde artık 3.5 inç yapısında 1 TB kapasitede bir sabit disk satın almak mantıksız. Aynı kapasitenin 2.5 inç olanına aynı ücreti ödemek daha mantıklı değil mi? Dolayısıyla 1 TB olan 3.5 inç modeller günden güne siliniyor. 1.5 TB kapasiteye sahip olanlarsa 300 TL'ye yakın fiyatlı ancak tavsiyemiz artık değmesi açısından 2 TB bir disk almanız yönünde. 2 TB'lık modellerin 1.5 TB olanlardan kayda değer bir fiyat farkı yok. Hatta size şu durumda 1 TB kapasitede 2.5 inç alacağıma 2 TB kapasitede 3.5 inç alırım düşüncesi de mantıklı gelebilir. İşte bahsi geçen durumda ürünü ne sıklıkta taşıyacaksınız sorusunu kendinize sorun. Çift disk içeren modeller hem disk sayısı yüzünden, hem de profesyonel kullanıma hitap ettiğinden bin TL barajının üstünde seyrediyorlar.

3.5 inç diskler doğası gereği sarsıntıya karşı daha dayanıksız. Kıpırdatılmadan kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Bildiğiniz gibi sabit yerli yerinde duran masaüstü bilgisayarlar için geliştirildiler ve 2.5 inç'lik ve "taşınabilirlik" odaklı sabit disklerden daha farklılar. "Madem sabit duracaklar o halde bir kutuya gerek var mı?" derseniz, içten bir cevap olarak yok diyebiliriz. Son zamanlarda beşikler bir hayli popüler. Kutusuz şekilde diski –bilgisayarınızın içindeki haliyle veya satın aldığınızdaki fabrikadan çıktığı haliyle- beşiğe oturtarak kullanıyorsunuz. Sonrasında başka bir disk için tornavidaya bile dokunmanız gerekmiyor. 65 TL seviyesinde USB 3.0 destekli modellerini bulabilirsiniz. Arşiv odaklı çalışanlar ve veri yedeklerken zaman kaybettiğini düşünenler için ideal ürünlerden biri. Birden fazla disk kullanacaksanız toplamda avantaj sağlayacaktır. Hatta yeni nesil kasalarda bile söz konusu beşiklerle karşılaşabilmek mümkün.

Halen avantajlı konumdalar3.5 inç'e odaklanmış olanların büyük kısmı kapasite düşünüyor. O halde hız ikinci planda. Ama yine arabirim seçimimizi USB 3.0 olarak yapıyoruz. Karşımıza gelen disk seçeneklerinde ise motorlara bakıldığında 5400 devir, 5900 devir ve 7200 devir modelleri görüyoruz. En performanslıları 7200 devir olanlar. Fakat bizim için sessizlik, optimum performans ve güç tüketimi de önemli. Firmalar son zamanlarda çevreciliğe yöneldiği için diskin dönüş açısını talebe göre değiştirebilen motorlar geliştirdiler. Satın alacağınız ürünün güç tüketimine de göz atabilirsiniz. Sürekli olarak açık bırakmayacaksanız kapasiteden sonrasını fazla düşünmeyin. Hatta tek bir disk işimi görür diyenlerdenseniz herhangi bir 2 TB'lık modeli düşünmeden alın.
Şimdiye dek aslında 3.5 inç disklerin bilinen yönlerinden bahsettik. Ethernet girişli olan ürünler ise artık bir ağ tabanlı depolama (NAS) olmaktan çıktılar. Birçoğu artık ev içinde bir multimedya merkezi olarak kullanılabiliyor. Akıllı telefonunuza veya DLNA destekli istemci cihazlara kablolu / kablosuz içerik aktarımı yapabiliyor. Daha da önemlisi kişisel bulut depolama olarak kullanabileceğiniz diskler de var. Akıllı telefonunuz veya tabletinizde gerekli olan uygulama olduğu sürece dünyanın neresinde olursanız olun diskinize erişebiliyorsunuz. Çektiğiniz videoyu veya fotoğrafları sürekli olarak eşleştirebiliyorsunuz. Öte yandan 3.5 inç yapısındaki sistemleri ciddi ciddi düşünüyorsanız bir multimedya oynatıcıdan da kutu tercihi olarak faydalanabileceğinizi belirtelim. Televizyonunuzun medya oynatma özelliği yoksa işinize fazlasıyla yarayacaktır.

Tamam sayılırYazımızı bitirirken artık kafanızdaki model seçeneğinin netleştiğini düşünüyoruz. İçinde aynı sabit diski bulunduran ürünlerdeki ayırt edici taraf firmaların kasa seçimleri oluyor. Kasadaki kontrolcü yongaya göre performans değişim gösterebiliyor. Dolayısı ile örneğin; her 1 TB kapasitede ve USB 3.0 destekli diskin performansı aynı olmayabilir.kaynak
Innominate isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
disk, rehberi, taşınabilir


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557