Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Teknoloji > Teknoloji & Bilim Haberleri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13 Mart 2013, 23:11   #1 (permalink)
VIP ÜYE ~

Innominate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Mart 2012
(Mesajlar): 3.804
(Konular): 2320
İlişki Durumu: Yok
Renkli Para : 410443
Aldığı Beğeni: 1590
Beğendikleri: 1810
Ruh Halim: none
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart Doğru ses sistemini seçmek

Kusursuz bir film ve oyun deneyimi için doğru ses sistemine sahip misiniz? İşte bilmeniz gerekenler!Bilgisayarda çevresel ses

Çevresel sesten bahsedildiğinde, kuşkusuz akla ilk olarak filmler ve oyunlar geliyor. Aslına bakarsanız sözü geçen teknoloji on sene öncesinde bile vardı ama artık içerisinde bulunduğumuz günlerde multimedya dünyasının standardı haline geldi. Eğer şimdiye dek stereo bir ses sistemi kullandıysanız veya sahip olduğunuz içeriklerin ses ayarlarını merak edip hiç kurcalamadıysanız, bahsettiklerimizin size yabancı geliyor olması gayet doğal.

Oyunların dışında popüler sanatçıların konser kayıtları, DVD albümleri, bazı belgesel ve filmler, kısacası tür fark etmeksizin tüm DVD'ler hali hazırda çevresel ses desteğini sunuyor. Blu-ray'leri de aynı gruba dahil edebilmek mümkün. Hatta paylaşım ortamlarında karşınıza çıkabilecek sıkıştırılmış video türleri de çevresel sesin yaygın olduğu alanlara eklenebilir. O zaman bir düşünün... Sizce çevresel bir ses sistemi satın alıp zevkini çıkarmanın zamanı gelmiş de geçmiyor mu? Bilgisayar alırken her zaman daha büyük bir monitör, televizyon alırken her zaman daha büyük bir televizyon almanın hesapları yapılır. En azından birkaç üst modelin fiyatları öğrenilir. Tüm bu araştırma izlediklerinizden daha fazla keyif almak için değil mi? Emin olun iyi bir ses sisteminiz olduğunda televizyonunuzdan veya monitörünüzden de çok daha fazla keyif alacaksınız. Çünkü oyunlarda ve filmlerde duyacağınız sesin kalitesi, en az görüntünün netliği ve büyüklüğü kadar önemli.

Sinema şimdi evinizde!5.1 ses sistemleri beş adet yüksek frekans (tiz) ve orta frekans (mid) seslerin üretiminden sorumlu uydu hoparlörden, ayrıca bir de düşük frekans (bas) sesleri üreten bir subwoofer'dan oluşur. Düşük frekansa sahip olan bas sesler oda içerisinde diğer tüm frekans seslere göre daha iyi yayılım göstereceğinden, bas sesleri üreten hoparlör bu tip sistemlerde tek bir tanedir. Uydular ise bir tane merkez, iki tane ön ve iki tane arka olacak şekilde oda içerisinde konumlandırılır. 7.1 sistemlerde ise 5.1'e göre farklı olarak yan uydular bulunur. Ama aslına bakıldığında sistem 5.1 baz alınarak çalışır. Yani 7.1 sistemlerdeki yan uydular sadece ön ve arka hoparlörler arasındaki ses geçişini yumuşatmak –kesintisiz hale getirmek – için daha büyük odalarda kullanıma uygundur.

Mevcut video standartları yoğun şekilde 5.1 destekli ses çıkışı sağlıyor. 7.1 ise Blu-ray gibi yeni nesil film standartlarında açığa çıkıyor ancak tümü için geçerli değil. Oyunlar içinse büyük bir çoğunluk 5.1 desteklese de 7.1 olan bazı seçeneklerle de karşılaşabilmek mümkün. Açık olmak gerekirse 7.1 hoparlör sistemlerinin özellikle bilgisayar kullanıcıları tarafında çok da etkili olmadığını söylememiz gerekiyor. Zaten piyasaya baktığınızda da 7.1 olarak pek ürün kalmadığını göreceksiniz. Olanlar da 5.1 temelli sesi 7.1 olarak dağıttığını iddia edebiliyor.

Düzgün kurulum şartYazımızın bu kısmına büyük bir hevesle 5.1 ses sistemi alıp, sonra bütün hoparlörleri gelişigüzel yan yana koyarak keyif almaya çalışan kullanıcıların çevresel ses hakkındaki görüşlerini anlatarak başlamaya gerek yok. Genelde onlar için çevresel ses sistemi sahibi olmak hoparlör ve kablo kalabalığından başka bir şey değildir. Gerçekten de kurulumu bir kereye mahsus ve özenli olarak gerçekleştirmeniz gerekiyor. Yoksa bir 5.1 ses sistemi satın almanızın bir anlamı yok. Stereo bir ses sistemi tercih etmeniz o halde çok daha mantıklı. Boşa para harcamayın.

Sözü fazla uzatmadan hemen kurulumun nasıl olacağına geçelim. Bas hoparlörü için uygun olan en iyi yer kuşkusuz odanızın zemini. Odada bu hoparlör için uygun ve ferah bir yer seçmelisiniz. Böylece bas seslerin daha iyi yayılmasını sağlayabilirsiniz. Sesin yayılması, odanın zemininde kaplı olan malzeme ile de yakından alakalı. Hatta odadaki eşyaların dahi tüm sesin yayılmasına büyük bir etkisi var. Bas hoparlörü için ideal zemin ahşap parkedir. Halı ise sesi iyi yansıtamayacağı için emecek ve sesin kalitesinde ister istemez bir düşüş olmasını sağlayacaktır.

Yerleşim planıUydular ise konumlandırılması açısından büyük önem taşıyor. Merkez hoparlör oturduğunuz yerin tam karşısında olmalı. Çünkü filmlerde ve oyunlarda asıl konuşmaların ve film içi seslerin ana kaynağı merkez hoparlördür. İdeal yer monitörünüzün üstü veya bu hizada karşınızda kalan duvardır. Ev sinema sistemler için de aynı konumlandırma geçerli.

Ön hoparlörler ise monitöre veya televizyona bakarken sağdan ve soldan 30 derece açı ile konumlandırılmalı. Bilgisayar masasında kullanım için en ideal yer monitörünüzün sağ ve sol tarafıdır. Şayet bilgisayarınızı televizyona bağlama gibi bir düşünceniz varsa bu kez hoparlörleri televizyonunuzun 50 cm kadar sağına ve soluna koymanız gerekir. Koltuğunuzla televizyon arasındaki mesafeye göre bu konumlandırma değişebilir. Unutmamakta yarar var ki, ses sisteminizi bilgisayar masası dışında kurmak istediğinizde duvara montaj yapmanız veya ayaklık kullanmanız gerekebilir.

Arka hoparlörler içinse yer tespiti en kolayı. Elinizi düz tutarak kollarınızı var gücünüzle geriye doğru açın. Kendinizi biraz zorlayın. İşte tam oraları... Bu hoparlörler için de duvara montaj veya ayaklık kullanmanız gerekiyor. Çünkü her hoparlörün aynı seviyede olması ve tümünün sizin oturduğunuz kısma doğru ve yere paralel olacak şekilde bakması en ideal çevresel ses performansını almanızı sağlayacaktır. İmkanlarınız el verdiğince kurulumu bu şekilde yapmaya çalışın. Duvarlarınızın birbirleri arasında olan mesafeye göre ayrıca uyduların ön, arka ve merkez olmak üzere ses seviyelerini de sonradan optimize edebilirsiniz. Tabii şayet bunu destekleyen bir ses sistemi satın aldıysanız...

Satın alma önerileriÖncelikle gerçekten çevresel ses üreten bir ses sistemi almak istiyorsanız ürünün üzerinde mutlaka 3 x 3,5 mm / 6 x RCA jack girişlerinin olup olmadığını araştırmanızda yarar var. Piyasada satılmakta olan bazı ürünler sadece stereo kaynaklardan aldığı sesi çeşitli gecikme ve filtreleme teknolojileri ile 5.1'miş gibi simüle edebiliyor. Yani sanal olarak 5.1 ses yaratıyor. Bu yüzden satın alacağınız sistemde mutlaka bahsettiğimiz bağlantıların bulunduğuna emin olun. Çünkü diğer durumda 2.1 bir sistem almakla aynı işi yapmış oluyorsunuz. Ayrıca bazı üst düzey sistemlerde koaksiyal ve optik ses bağlantıları da desteklenebiliyor. Bu arabirimler daha yüksek ses kalitesi sunuyor; fakat tahmin edilebileceği üzere her modelde yok.

Bilgisayar ortamında USB veya kablosuz olan modellere de yönelebilme şansınız var. Kablosuz ürünlerin kalitesi son dönemlerde bir hayli ilerledi. USB modellerse sizi kablo kalabalığından kurtaracağı için faydalı sayılabilir. Satın alacağınız üründe mutlaka bir uzaktan kumanda bulunsun. Özellikle ayar yaparken oldukça işe yarıyor. Çünkü ideal ayarlama için bilgisayarınızın başında değil, koltuğunuzda oturuyor durumda olmalısınız.

Gerçek çevresel ses içinGerçekten de kumandası olmayan ürünleri satın almadan önce bir kez daha düşünmenizi öneriyoruz. Çünkü bu tip ürünlerde genellikle bas ve ses seviyesi ayarları subwoofer'ın üzerinde yer alıyor. Piyasada satılan bazı modellerde nadiren kumandası olmadığı halde merkez uydu üzerinde kontrol sağlayan, akıllıca tasarlanmış modeller var. Ama kumandasız olan modellerde kontrol durumu ne yazık ki bu şekilde... Özellikle subwoofer'ınızı daha iyi verim almak için yerde kullanacaksanız ayarlamaların bir eziyet olacağını unutmamalısınız. Multimedya klavye kullanıyor olmak belki bu durumu çözebilir. Ama inanın ki kumandanın olmaması bazı zamanlar can sıkıcı olabiliyor. Kablosuz kumanda ve kablolu kumanda da açıkçası çoğu zaman bilgisayar başında olacağınız için aynı işlevi görüyor. Ama bilgisayarınızı televizyona bağlamak gibi bir niyetiniz varsa elbette ki kablosuz modeller daha iyi olacaktır.

Ses kartı dopingiEğer daha da yüksek kalitede ses almak istiyorsanız, piyasada satılmakta olan kaliteli ses kartlarını tercih edebilirsiniz. Bu kartlar üzerinde bulunan optik ve dijital çıkışlarla daha kayıpsız ses aktarımı sağladığı gibi, aynı zamanda özel ses işlemcileri sayesinde daha çarpıcı ses efektleri ve daha fazla detay içeren bir ses sunarlar. Özellikle oyunlarda ve filmlerde kullanacağınız harici bir ses kartı, entegre ses kartına göre çok daha anlaşılabilir bir performans sergiler. Ses kartı işinde önde gelen üreticilerin uygun fiyatlı birçok modeliyle karşılaşabilirsiniz. Elbette üst seviyeye hitap eden ve oldukça pahalı diyebileceğimiz seçenekler de mevcut.

En az görüntü kadar önemliBildiğiniz gibi sanal dünyada bizi asıl olarak etkileyen unsurlar, ürünlerin duyularımıza hitap etme kapasitesiyle doğrudan alakalı. Bir zamanlar tüplü ve düz ekranlı flat monitörlerin görüntü kalitesinden etkilenirken, şimdi yüzüne dahi bakmak istemiyoruz. LCD ve LED gibi önemli teknolojiler piyasayı sardı. Monitörler ve televizyonlar elbette işin sadece bir kısmı çünkü sadece göze hitap ediyorlar. Önemli işitme duyularımızdan biri olan kulağın da iyi şekilde etkilenmesi için özellikle kurulum aşamasını başarıyla gerçekleştirmeniz gerekli. Tüm işlemler bittiğinde görünü ve sesin birbirine oturuşuna şahit olacak ve sizi şimdiye dek etkilemeyen sahnelerde bile kendinizden geçeceksiniz.

Innominate isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
doğru, seçmek, ses, sistemini


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557