Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > Tiyatro & Edebiyat & Sanat > Tiyatro & Sanat
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24 Nisan 2012, 15:44   #1 (permalink)
VIP ÜYE ~


Talia. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: Karşıyaka
Yaş: 22
(Mesajlar): 19.912
(Konular): 1820
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 133519
Aldığı Beğeni: 89
Beğendikleri: 4
Ruh Halim: Eglenceli
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi 
Standart Tiyatronun poetikası ve politikası(bir teatral tarih irdelemesi)

Öncelikle şunun ayrımına varmamız gerekli, tiyatro kurallarını kuramcılar değil; sistemler belirler. Bu da demektir ki, tiyatro ve yönetim sistemleri birbirinden bağımsız değil, aksine iç içedir. Bu yadsınamaz bir gerçektir. Böyle olması doğru mudur? Kesinlikle yanlıştır. İçinde bulunduğumuz kapitalist ekonomik sistem, kendi belirlediği "aydın" ve "entelektüel" kesime hitap eden oyunları hoş görmektedir.

Bu sınırların dışına çıkanlar Bertolt Brecht örneğinden bildiğimiz üzere, sürgüne gönderilmektedir. Brecht döneminde sürgün edilen aydınlar günümüzde tiyatrosuzlukla cezalandırılmaktadır. Bu sanatçı bireye saldırı olarak gerçekleşmenin dışına çıkar. Tiyatro top yekûn saldırılara maruz kalır. Tiyatro salonları kapatılır, Şehir Tiyatroları'na ihale usulü oyuncu alınır. Salon kapatmak ortaçağdan gelen bir gelenek, bunu anlamak zor değil, tiyatro tarihsel geçmişinden kaynaklı bunlara alışık. Peki, ihale ile oyuncu alımı? Buna cevap vermek gerçekten zor. Sistem tiyatroyu bir işletme gibi görmektedir. Yeni rant kapıları da bununla birlikte açılacak, çok yakında taşeron firmalar ortaya çıkacaktır. Tam da burada, Ernst Fischer'in dediğine katılmamak olanaksız, ne diyor Fischer "Kral Midas dokunduğu her şeyi altına çevirmişti: kapitalizmde her şeyi "meta"ya çevirdi."

Dönemine Göre Metinler
Geçmişten günümüze tiyatro metinlerini dönemlerine göre incelememiz gerekir. Antik Yunan tragedyalarına baktığımızda, "erdemli ol", "ölçülü ol", tanrıların isteklerini ancak bu şekilde yerine getirebilirsin. İnanmıyor musun? Bak Oidipus'a, bak Antigone'ye onlar tanrıların koyduğu kuralları çiğneyerek cezalandırıldılar. Ey seyirci, sakın ha sende bu "yanlışlıkların" içine düşme, sonun böyle olur! Antik Yunan tragedyaları seyircisini "korku ve acılardan" bu şekilde arındırılıyordu. İşin aslının bu olmadığı aşikar, işin aslı yönetim vatandaşlarını bu şekilde terbiye ediyordu. Bu terbiye şeklini kuramlaştırmakta Aristoteles'e kalmıştır. O da Poetika adlı eserinde "katharsis" kavramını bu şekilde açıklamıyor mu? Tiyatronun günümüze kadar gelen ilk kuramsal kitabı Poetika, bununla yetinmemiştir, çünkü sistem bununla yetinmedi. Tragedya karakterlerini halk kesiminden seçmiyorlardı. Nedeni ise "tragedya kahramanının ortalamanın üzerinde" olması gerekliliğiydi. Ortalamanın üzerindeki karakterin yıkımı her zaman daha etkilidir. Bu teorim belki ilginç olacaktır ama yine de açıklamaya çalışacağım. Psikolojik olarak her zaman yüksek kademedeki insanların yıkımı daha etkili olur. Bir köle'nin yıkımı mı etkilidir, yoksa bir kralın mı? Bu sorunun cevabı açıktır… Seyirci "bir kralın başına bunlar geliyorsa, bizim başımıza neler gelmez" bu kabaca bir tabir olabilir; ancak "alt tabaka" insanların terbiyesi için her zaman etkili yöntemlerden biridir.

Karanlık Dönem
Ortaçağ karanlığında da bu değişmemiştir. Bu karanlık dönemde, kilise önceleri tiyatroyu günah saymış, sonra da kilisede tiyatro oyunları sahneletmiştir. Bu kilisede sahneleme olayı "tiyatro aslında çok güzelmiş, biz ne yanlış yapmışız" gibi bir düşünceden kaynaklı değildir. Tiyatronun etkileme gücünün farkına varan din adamları, tiyatro oyunları ile "inananları" daha çok etkilemek için, mucize oyunları, ibret oyunları vb. gibi oyunlarla terbiye etmişlerdir. Oynanan bu oyunlar, gün geçtikçe daha kalabalık kitlelere sahnelenmiş ve artık kilise localara sığmaz olmuştur. Bu oyunlar meydanlarda gösterilmeye başlanmıştır. Özellikle İsa'nın doğum günü olarak kabul edilen yılbaşında bu kalabalık daha da artmaktadır. Günümüzde insanların hala yılbaşını meydanlarda kutlaması o günlerin bir yansıması olabilir mi? Bu dönemde kilise dışı oyunlar yasaklanmıştır. Cizvit papazları din dışı oyunlara amansız bir savaş açmıştır. Bu yasağın dışına çıkanlar aforoz ediliyor ya da çarmıha gerilme gibi çeşitli cezalara çarptırılıyorlar. Hatta daha da ileri giderek idam ediliyorlardı. Dönemin "Mimus" oyuncuları bu cezalandırılmalardan en çok nasiplenenlerdendir. Mimus oyuncularının sahneledikleri oyunlar, kaba güldürü üzerine kurulmuş olsa da çıkış olarak kilise karşısında politik bir duruştur…

Rönesans dönemini incelediğimizde karşımızda yine kilise vardır. Kilise eski gücünü yitirmiştir. Bu gücü yitirmesinin başlıca nedeni, yeni bir sınıf olan burjuvazinin ortaya çıkışıdır. Burjuvazi Protestan propagandası yaparak, kiliseyi ikiye bölmeyi başarmıştır. Bunun nedeni, dini kaygılar değildir. Tek bir nedeni kilisenin banka gibi bir işleve sahip olması, bu da burjuva sınıfının gelişimi engellemekteydi. Bu ekonomik durum ve güç dengelerinin mücadelesi arasında tiyatro yeniden canlanmaya ve kilisenin koyduğu kuralların dışına çıkmayı başarmıştır. Din görevlileri tiyatroları basarak seyirci ve oyuncuları aforoz etmekle tehdit ediyorlardı. Ancak kilise bu konuda geç kalmıştır, çünkü artık Rönesans insanı yani, "düşünen ve sorgulayan insan" vardır. Saray çevresi, tiyatroya daha fazla önem vermeye başladı. Bu önem verme sadece sanatsal açıdan değildi kuşkusuz. Öncelikle İngiltere'de tiyatro altın çağını Elizabeth döneminde yaşamıştır. Elizabeth döneminde, İngiliz tiyatrosu karşıt etkilere açık durumdaydı: Bir yandan Protestan kilisesinin etkisini kırmak için Corpus Christi Yortusu'nu kutlamak yasaklanmış, bu da mucize ve ibret oyunlarının gerilemesine yol açmıştır. Bunun nedeni aslında güçlenen burjuva sınıfının önünü kesme çalışmalarıydı. Saray Katolik'ti ve hala Aforoz yetkisi ve taç giydirme törenleri Papa tarafından yapılıyordu. Saray ve Kilise, burjuvaziye pastadan pay vermek istemiyorlardı. İngiliz tiyatrosunun karşıt etkileri demiştik, bu etkinin diğeri, saray tiyatroyu İngiliz ulusal kimliğinin çıkarlarına kullanmak istiyordu.

Klasik Dönem
Klasik dönemde de politika ve sanat iç içe gelişir. Bu dönemde monarşi vardır. Kral güçlenmiştir. Kilise Rönesans yenilgisini üzerinden atamamıştır. İktisadi alanda burjuvazi güçlenmektedir. Tiyatro biçimsel olarak Antik Yunan'la benzerlikler gösterir. Yalnızca bir fark vardır aralarında, o da klasik dönemde yaratımın önünü kesmiştir. Antik Yunan kuramlarının tartışılmaması kural haline gelmiştir. Hatta kuramcılar Shakspeare gibi yazılmaması gerekliliğini de kurallaştırmışlardır. Descartes'in düşüncesi döneme etkilemiştir. "Düşünüyorum öyleyse varım!" Bu söylem tiyatro düşüncesini de etkiler. "seyirci düşünecek, ancak kuşkulanmayacak" metinler sade ve anlaşılır olacak. Burjuva sınıfı yıllarca kullandığı tiyatroyu bu dönemde "gereksiz" gördüğü için ilgilenmemekte, ilgi duyanları da acizlikle suçlamaktadırlar.

Günümüz Tiyatro Konsepti ve İktidarların Hırsı
Günümüze tiyatro anlayışı da değişik değildir. Günümüz tiyatro metinleri olsun, sahnelenen oyunlar olsun yaşadığı dönemin politik duruşundan farklı değildir. Çoğu oyun yazarı bir dramatik tasarıma başlarken sistemi üzmemek kaygısı güder. Bu oyun yazarının kişiliksizliğinden kaynaklı değildir. Çünkü o da farkındadır "sistemin belirlediği" kuralların dışına çıkarsa, piyasadan aforoz edilecek, ya da yazar için çarmıha gerilmekle aynı gördüğüm seyirci ile buluşturulmama ile cezalandırılacaktır. Mutlaka bunun aksine hareket eden yazarlarımız da var ama emin olun, onların adına rastlamamak başarısızlıklarından kaynaklı değildir. Olsa olsa sistem onları "ölçüsüzlükle" suçlayarak "piyasanın" dışında tutmayı başarmıştır…

Peki, iktidarın müdahale edemediği tiyatrolar yok mu? Mutlaka vardır. Ödenek almayan tiyatrolar, politik tiyatrolar bunlara örnek gösterilebilir. Ancak anti-iktidar olmak, farklı bir iktidar arayışıdır. Onlarda özlemini duydukları iktidar için sanat yapmaktadır. Yani bu da demektir ki, onlarda kendi inandıkları yönetim anlayışının propagandası peşindedirler. İşin özü her dönemin iktidarı kendi kuralları koyar, kuramcılarda bu kuralları kaleme alarak sistemleştirir. Her dönemin iktidarı tiyatronun asıl yönetmeni olmayı ne yazık ki başarmıştır.Kuşlar uçuyor..
Talia. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
irdelemesi, poetikası, politikasıbir, tarih, teatral, tiyatronun, ve


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557