Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > Tiyatro & Edebiyat & Sanat > Tiyatro & Sanat
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24 Nisan 2012, 15:46   #1 (permalink)
VIP ÜYE ~


Talia. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: Karşıyaka
Yaş: 22
(Mesajlar): 19.912
(Konular): 1820
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 133519
Aldığı Beğeni: 89
Beğendikleri: 4
Ruh Halim: Eglenceli
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi 
Standart Ah Şu Yetenek Sınavları

-Karar-

Özgün Kaplama
Ülkemizin sanat anlamında en büyük eksikliklerinden birisi tiyatro okumak isteyen gençlerin sınavlarla ilgili çok fazla kaynağa ulaşamamasıdır. Binlerce genç bu yüzden çok yanlış bilgilerle donanıp, hayallerini ertelemek zorunda kalıyorlar. Bu nedenle okuyacağınız seride hem sınava girerken edindiğim bilgilere hem de okul içindeki tecrübelerimden yararlanarak yetenek sınavlarına hazırlanan gençlere alternatif bir kaynak oluşturmak istedim.
Dilerim yararlı olur.
***
Tiyatro okuma kararı hayatınızın dönüm noktasıdır. Bu nedenle çok iyi düşünüp, dikkatlice alınmış olması gereklidir. Öyle ”Dur ya deneyelim, belki çıkar” diyerek sınava girerseniz emeğinize, zamanınıza ve paranıza yazık etmiş olursunuz.
Bu süreçte kendinize soracağınız soru şu olmalıdır:
- Neden tiyatro okumak istiyorum?

Eğer cevaplarınız aşağıdakiler gibiyse tiyatro okumak sizin için pek hayırlı bir karar olmayabilir. Cevaplara göz atalım:
* Tiyatroyu seviyorum.
Bu mudur kardeş?
Tiyatroyu seviyorsun diye hurraaa tiyatro okumaya kalkıyorsun. Olur mu?
Kitap okumayı seviyorsun diye edebiyat okumak istemiyorsun değil mi?
Otur. 0.

* Tiyatro eğitimi çok eğlenceli, böyle kızlar falan, güleriz ya. İyi yani.
Tabii canım.
Sahne çalışırken görürüm ben seni, isyan ederken çok güzel poz verirsin.
Tiyatro eğitimi eğlenceli olduğu kadar zor bir eğitimdir.
Hani bir grup marjinal genç oturup kıçlarına vura vura gülmüyorlar.
Yok öyle bir şey.

* Ailem, arkadaşlarım yetenekli olduğumu söylüyorlar.
Olabilir.
Ailen ”Yavrum doktor olacak” dediğinde tıp fakültesine koşmuyorsun değil mi?
Sırf birileri ”Yeteneklisin” dedi diye, tiyatro okumak istenir mi?
Yapmayın etmeyin.

* Üniversite sınavında çaktık, bu sene açıkta kalmayalım bari.
Hemen kaçın. Hemen.
Okulun önünden bile geçmeyin.
Sakın.

* İçimde bir sanat yeteneği olduğunu düşünüyorum. Evet, bende gizli bir oyuncu gizli.
Fazla The Secret okumuşsunuz.
Öyle bir yeteneğiniz varsa, önce keşfedin sonra gelin.
Yoksa üzülürsünüz.
Olmaz.

***
Cevaplarınızı tekrar gözden geçirin. Yukarıdakiler gibiyse tekrar düşünün. Çünkü tiyatro eğitimi hiç kolay olmayan, stressli bir eğitimdir. Yanlış bir karar sizi mutsuz etmekle kalmaz, gelecek hayallerinizi ciddi anlamda baltalar.
Tam anlamıyla bu eğitimi almak istediğinize karar verdiğinizde sizi başka sürprizler bekleyecektir.
Devam Edecek…
Kuşlar uçuyor..
Talia. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 24 Nisan 2012, 15:47   #2 (permalink)
VIP ÜYE ~


Talia. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: Karşıyaka
Yaş: 22
(Mesajlar): 19.912
(Konular): 1820
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 133519
Aldığı Beğeni: 89
Beğendikleri: 4
Ruh Halim: Eglenceli
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi 
Standart

– Hazırlık -

Tiyatro eğitiminin kendinize uygun olduğuna karar verdikten sonra sizi bekleyen aşama hazırlanma aşamasıdır. Hazırlanma süreci içinde birçok kararı barındıran ve sınavda en yüksek performansı sunmak üzere kişisel olarak yapılabilecek önemli bir yatırımdır.
Yetenek sınavlarına hazırlanmak için en etkili yollardan birisi kursa gitmektir. Fakat eğitim alacağınız yeri seçerken dikkat etmeniz gereken önemli hususlar var, eğer emeklerinizin boşa gitmesini istemiyorsanız bu noktalara mutlaka dikkat etmenizi öneriyorum.
Öncelikle okul seçiminizi yapın. Ülkemizde tiyatro eğitimi veren üniversitelerin listelerini çeşitli internet sitelerinden dahi bulabilirsiniz. Ardından seçtiğiniz okulun (okulların) sınavda istediklerini öğrenin. İstenenlerin sizin özelliklerinizle ne kadar uyuştuğunu karşılaştırın. Sebebini aşağıda anlatacağım.
***
Artık kurs seçimimize başlayabiliriz. Şunu aklınızdan çıkarmayın. Nasıl ki doktorun, mühendisin hatta din insanının bile uğursuzu varsa tiyatro dünyasında da böyle tipler bolca bulunmaktadır. Bu sebeple öyle her ”Konservatuara hazırık” şeklindeki ilana çölde su bulmuş gibi atlamayın.
Eğitmen kadrosunu araştırmakla başlayın. Kimdir, necidir? Neler yapmıştır?
Konservatuar mezunu mudur?
Ne alaka demeyin. Elbette büyük çabalarla, ustaların yanında kendini yetiştirmiş tiyatro insanlarına saygımız sonsuz fakat akademik tiyatro eğitimi çok başka bir şeydir. Bu eğitimi almış, o sınav havasını solumuş birisi sizi sınava daha etkin çalıştıracaktır.
Bunun yanında daha önce mevcut kursu bitirenlerin kazandıkları okulları araştırın. Eğer 5 senede 80 kişinin katıldığı fakat sadece 5 kişinin bir okul kazandığı kurssa ilgilendiğiniz, pek isabetli bir seçim olmadığı kesindir.
Çok astronomik rakamlar talep eden kurslardan kaçınmanız gerekiyor. Unutmayın! Siz tiyatro okumak isteyen bir adaysınız, yolunacak kaz değil.
Bilgi almak için gittiğiniz kursun eğitmeni veya yetkilisi kendi eğitim kurumunu çok fazla övüyorsa, çok abartılı konuşuyorsa veya sizi ilk kez gördüğü halde karşısında Müşfik Kenter duruyormuşcasına methiyeler diziyorsa, ”Seni kesin Mimar Sinan’a sokarım” gibi müneccim boku yemişcesine kehanetlerde bulunuyorsa, ”Ankara Dil Tarih’te tanıdıklarım var, bir güzellik yaparlar” misali Turgut Özal’ın ”Benim memurum işini bilir” felsefesine uygun şekilde beyanatlar veriyorsa anında uzaklaşın.
1 saniye dursanız zararınıza.

Kurs mekanının rahat çalışılabilir, ferah, insanın içini açan bir görünümü olması da yararınızadır. Merdivenaltı imalathane görünümlü, köhne, karanlık mekanları tercih etmeyin. Ülkemizin imkanları neticesinde öyle kocaman salonlar bulamasanız da şöyle temiz görünümlü, insanın tiyatro aşkını güçlendirecek bir yer bulabilirsiniz.
Eğitmeninizin dürüst olması gereklidir. Sözü edilen dürüstlük sizi üzebilir fakat eleştirilerin sizi kırmak adına söylenmediğini bilmeniz gerekiyor. Seçtiğiniz okul çok fazla kriter istiyorsa ve sizin bazı özellikleriniz buna engelse (boy, kilo, genel kültür vs.) eğitmeniniz bunları baştan söylemelidir. Sırf para kazanmak için sizi bu yola alması emeklerinizi boşa çıkarmakla kalmaz, ciddi bir hayal kırıklığı yaratır. Belli bir süre tiyatrodan soğuyabilirsiniz. Böylesi durumlarla karşılaşmamak için öncelikle okul seçimi yapmanız gerektiğini söyledim yazının başında. Ne yazık ki bahsedilen dürüstlükte eğitmen çok az bulunmakta.
***
Kurs seçiminizi yapıp hazırlıklara başladığınızda yoğun bir süreç içine gireceksiniz. Temel oyunculuk çalışmaları, kişisel tanıma egzersizleri gibi klasik methodlardan sonra yetenek sınavlarının en zor kısımlarından birine, tirad seçimine başlayacaksınız.
Tirad seçimi adayları en fazla düşündüren kısımdır. Ve adayların en fazla hata yaptıkları kısımdır aynı zamanda.
Tiradlar genellikle klasik olarak bir komedi bir dram türünde istenir. Buradaki dramdan bahsedilen, Kemalettin Tuğcu öykülerindeki insanın yaşama heyecanını söküp alan, depresyona sokan türden dram değil dikkat edin.
Tirad seçerken mutlaka kendinize uygun bir parça seçmenizi öneririm. Her ne kadar oyuncu her rolü oynuyorsa bile siz henüz yolun başında olduğunuzdan bu kuralı ”şimdilik” es geçebilirsiniz.
Tirad araştırması sırasında bol miktarda ukala vatandaşlarla karşılaşabilirsiniz. Bunlar sizin tirad sorularınıza iyi niyetle ya da art niyetle farketmez kendilerince yanıtlar verirler ve adayları başka yollara itebilirler. ”Tirad arıyorum” diyen bir adayın önüne direkt Hamlet’in meşhur ”Olmak ya da olmamak” tiradını atan bu arkadaşların kaç tanesi Hamlet’i okumuştur sizce?
Özellikle internette bulunan bu kişilerin sözlerine kulak asmayın.
En önemli detaydır. Ezbere tirad verilmez. Hani ”Benim arkadaş filanca tiradla girdi, sende bununla gir” gibi önerileri kabul etmeyin. Yine internette karşılaştığınız tiradlara güvenmeyin. Bunlar genelde eksik parçalar halinde sunulmaktadır.

Şimdi ”Eeee.. onu alma bunu alma ne yapacağınız kardeşim biz?” diye isyan ettiğinizi biliyorum. Sakin olun. Panik yok.
Tirad seçimi için yapacağınız en akıllıca iş, okumaktır. Okumak. Bol bol oyun okumak. Ciddi bir araştırmayla size uygun bir parça bulacağınıza eminim. Özellikle kızlar komedi için Zilha veya Agafya’ya mahkum olmak istemiyorlarsa farklı oyunlar okumalıdır. Olur ya bir yerlerden elinize tirad geçtiyse mutlaka ama mutlaka, bakın tekrar ediyorum mutlaka oyunun tam metnini okuyun. Böylece nasıl bir karakter olduğunu, hangi duygularla ilerlediğini anlayıp daha etkili çalışabilirsiniz. Sadece tirad kısmıyla sınava girerseniz pek güzel bir iş çıkaramazsınız. Sonra bazı bahtsız arkadaşlar gibi ”Torpil var ya” diye bağırırsınız.
Okuma yaparken seçtiğiniz okul jürisinin genel görüşünü göz ardı etmeyin. Örneğin bazı jüri üyeleri yerli oyunlara karşı önyargılıdır. Dikkat edin.
***
Yoğun bir araştırmadan sonra uygun parçaları bulduğunuzda. Şiir ve doğaçlamalarınız da tamamlanırsa artık sınav zamanıdır. Jürinin önüne geçip yeteneğinizi göstermeye hazırsınız.
Sınav anında yaşayacaklarınız sizin için unutulmayacak tecrübeler olacaktır. Heyecanınızı dengeleyin. Dikkat. Yeni bir hayata başlamak için ilk adımınızı atıyorsunuz…

Devam edecek…Kuşlar uçuyor..
Talia. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 24 Nisan 2012, 15:47   #3 (permalink)
VIP ÜYE ~


Talia. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: Karşıyaka
Yaş: 22
(Mesajlar): 19.912
(Konular): 1820
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 133519
Aldığı Beğeni: 89
Beğendikleri: 4
Ruh Halim: Eglenceli
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi 
Standart

– Sınav -

Yoğun çalışmalar sonunda beklenen gün gelip çattı. Hayallerinizin gerçek olması için önünüzde tek bir engel kaldı. Onu da atlattığınızda bit tiyatro öğrencisi olarak hayatınızda yeni bir sayfa açacaksınız.
Özel Yetenek Sınavı adı altında tiyatro bölümlerine oyuncu seçen sınavlar, adayları korkutmaktadır. Bu korku tıpkı bu serinin başında anlattığım gibi genel anlamda sınavlar hakkındaki bilgisizlikten kaynaklanır. Bilmedikleri şeyden korkan öğrencilerse çevreden duydukları abartılı sözlerle kendilerini iyice stresse sokarlar. Oysa sınav anında kimse size işkence etmeyecektir.
Eğer gerektiği gibi hazırlandıysanız korkmanız için de bir sebep bulunmamaktadır. Sınavlarda dikkat etmeniz gereken küçük hususlar var. Bunları önemsediğinizde, çalışmalarınızın meyvesini daha kolay alabilirsiniz.
***
Evvela uykunuzu alın, doyurucu bir kahvaltı yapın. Zinde olun. Yarı kapalı gözlerle jürinin karşısında çok hoş bir izlenim vereceğinizi düşünmüyorsunuz değil mi?
Okulun size belirttiği saatten 10 dakika önce okulda hazır bulunun derim. ”Aman ya benden önce çok kişi vardır, geç gitsem olur” gibi düşüncelere kapılmayın. Okulun nasıl bir sıralama yaptığından emin olamazsınız. Liste başı olmadığınızın garantisi var mıdır?
Sıranızı beklerken diğer adaylarla gereksiz rekabete girmeyin. Tamam rakipsiniz ama bunu milletin gözüne sokmanın gereği yok, enerjinizi boş yere böyle şeylerle harcamayın. Ortalıkta okul sahibi dolanmayın.
Sınava girerken gereksiz bilgilerden kendinizi arındırın. Bilhassa televizyon dizilerindeki yanlış izlenimleri kafanızdan silin. Hiçbir jüri üyesi ağlayarak sınavı terkettiğiniz zaman peşinizden koşup sizi cesaretlendirecek şeyler söylemez. Veya jüri üyeleriyle açık oturumdaki gibi tartışamazsınız. Böyle düşünceleriniz varsa hemen kurtulun bunlardan.
Heyecanınızı dengelemeye çalışın, çok da durgun olmayın. Heyecanlı görünmeyeceğim diye her hafta yetenek sınavına giriyormuşcasına salmayın kendinizi. Bu psikoloji sınav anında size dezavantaj sağlar.
Çağrıldığınız zaman sınavın kapıdan ilk girdiğiniz an başladığını aklınızdan çıkarmayın. Kendinize güvenin fakat abartmayın. Sahneye çıkarken adımlarınızı sağlam atın. Korkak, çekingen adımlar olumsuz bir izlenim yaratabilir.
Salonda sizi karşılayacak sessizlik karşısında endişelenebilirsiniz. Sakinliğinizi korumaya çalışın. Bir oyuncu olmaya karar verdiğiniz. Bugün 3-4 kişinin önünde korkuyorken ileride yüzlerce kişi önünde nasıl oyun oynayacaksınız?
Sahnede heyecanlanabilirsiniz. Normaldir. Belli oranda heyecana jüri üyelerinin toleranslı davranacağı açıktır. Aksine durgun, soğuk, sahneye çıkmayı angarya gibi gören birisi gibi durursanız sizin aleyhinizedir.
Tanışma sohbeti sırasında ciddi olmaya özen gösterin. Laçka bir görünümden kaçının. Karşınızda muhtemelen hayatını tiyatroya adamış kişiler oturacağından saygılı davranın ancak saygıyı tabulaştırmayla karıştırmayın. Siz bir bireysiniz. Yani saygıyı abartmayın.
Yine sohbet sırasında ortam yumuşasın diye yersiz espri yapmayın. Tutamadınız kendinizi bir espri yaptınız, jüri gülerse bundan farklı anlamlar çıkarmayın. ”Güldüler, tamam oldu bu iş” diye kendinizi şartlamayın. O gülüş farklı manalar taşıyor olabilir. Gülmeleri yine iyi haber. Ya gülmezlerse? Ortalıkta esecek soğuk havayı tahmin edersiniz.
Performansınıza başlamanız için onay verildiğinde hemen tiradınıza girmeyin. Biraz bekleyip, derin nefes alıp başlayın.
Performansınız sırasında takılır ya da sözlerinizi unutursanız hemen paniğe kapılmayın. Özür dileyip, tekrar başlamak için izin isteyin.
Performans sırasında seçici kurula bakmamaya çalışın. Tiradınızın yapısına göre bir boşluğa odaklanabilir, üst sıralara bakabilirsiniz.
***
Tirad, şiir, doğaçlama ve istenen diğer özellikler (ritmik, şan vs.) tamamlandığında sınavın mülakat aşaması başlar. Adayın genel kültürü, tiyatro ilgisinin ölçüldüğü bu kısım da adayları germektedir.
Eğer okuduğunuz kitapları büyük yayınevlerinin ”Çok satanlar” kısmından seçiyorsanız, sürekli vampirli, sihirli-büyülü romanlar okuyorsanız endişelenmeniz doğaldır. En baştan belirttiğimiz gibi tiyatro eğitimi için belli oranda entellektüel birikim şarttır.
Mülakat sırasında size öyle yoğun sorular sorulmayacaktır. Genellikle sizin kültürel yaşantınızla ilgili sorular gelebilir.
- Son izlediğin oyun neydi?
- En son hangi müzeye gittin?
- Okuduğun gazeteden 3 köşe yazarı sayabilir misin?
- Tac Mahal nerededir?
vs.

Bunun yanında seçici kurul size kitap isimleri sorabilirler. Okumadıysanız olumlu yanıt vermenizi tavsiye etmem. Kitapla ilgili sorulan sorulardan okumadığınız anlaşılabilir. Ayrıca bazen ”Bertold Brecth’in yazdığı Martı oyununu okudun mu?” şeklinde çeldirici sorular gelebilir. Dikkatli olun.
***
Ve bitti!…
Sınav sonunda teşekkür edip salondan çıktığınızda kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Bundan sonrası sonuçların açıklanmasına kalıyor. Kimi okullar sınav gününün akşamı sonuçları duyururken kimi okullar daha uzun süre bekleyebiliyor.
Sınav sonucunuz olumsuz çıkarsa, bunu daha iyisini yapmak için bir fırsat olarak görün. Sınav sonunda kendinizde gördüğünüz eksiklikler varsa üzerinde çalışmanız gereklidir.
Olumlu çıkarsa artık bir tiyatro öğrencisi olacaksınız demektir. Hayalleriniz gerçekleşti. Tebrik ederim.Kuşlar uçuyor..
Talia. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 15 Haziran 2013, 21:21   #4 (permalink)
Üye

MelisaGüney - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 15 Haziran 2013
Yaş: 27
(Mesajlar): 1
(Konular): 0
Renkli Para : 10
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Ruh Halim: none
Tesekkur Çok teşekkürler...

Böyle detaylı bilgileri bulmak gerçekten zor. Bu yüzden çok teşekkür ediyorum ilginize. Çok faydalı bilgiler.

Forumrenkli.com Türkiye'nin En Renkli Forumu !
MelisaGüney isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
ah, sınavları, yetenek, Şu


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557