Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > Tiyatro & Edebiyat & Sanat > Tiyatro & Sanat
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Like Tree1Kişi Beğendi
  • 1 Post By คqåтђค
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05 Aralık 2012, 11:01   #1 (permalink)
<b>Hayat'a fransız kadın`♥<b>


คqåтђค - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 06 Ağustos 2011
Nerden: ★ Ankara ★
Yaş: 28
(Mesajlar): 12.069
(Konular): 3051
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 1005627
Aldığı Beğeni: 1563
Beğendikleri: 1127
Ruh Halim: Meskul
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Teşekkür Plaketi 
คqåтђค - AİM üzeri Mesaj gönder
tick Samuel Beckett ve Oyunları..

SAMUEL BECKETT ve OYUNLARI:

1906 da Dublinde İrlandalıprotestan orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Alçak gönüllü bir yaradılışı olan Beckett içe kapanık ve katı ilkelere sahiptir


Godot’yu Beklerken: En çok sahnelenen ve tartışılan oyunudur. Oyunun karakterlerinden Vladimir ve Estragon’un birbirini tamamlayan kişilikleri vardır. Vladimir düşünce ve duygu anlamında Estragon'dan daha gelişmiştir. Estragon ise sürekli insanın içgüdüsel yönünü simgeler. Sürekli acıkır uykusu gelir. Varlığının sınırları üzerine kafa yormaz. Estragonu her seferinde Godot’un geleceğine dair Vladimir ikna eder. Yeryüzünde uzun yıllardır yaşıyormuş izlenimi veren bu ikili varolduğu kuşkulu olan bir geçmişle ne olacağı bilinmeyen bir gelecek arasında şimdinin tutsağıdırlar. Doğumla ölüm arasındaki anlamsız hayatı sürdürürler. İntiharı düşünürler ama bir türlü gerçekleştiremezler. Estragon havucu yedikçe onu daha çok sevdiğinin ayrımına varır. Vladimir tam aksi bir tepki verir.

Pozzo ve Lucy de birbirlerini tamamlayan kişiliklerdir.Ancak onların ilişkisi daha ilkel düzeydedir.Pozzo sadist efendi Lucy uysal köledir.

Godot’un kendisi de anlayış ve ceza dağıtımında adaletsizdir. Koyunlara bakanı dövüyor keçilere bakana daha farklı davranıyor. Godot ile randevunun belirsizliği sürekli vurgulanmış. Godot’nun güvenilmezliği ve usa sığmazlığını ve ona bağlanan umutların boşa çıkarılarak yinelenmesidir. Godot’yu bekleme eylemi özellikle absürd gösterilmektedir.

İkinci bölümde ise Pozzo kör olmuş Lucy’nin dili tutulmuş ama hala birbirlerine bağlıdırlar. Onları bağlayan ip yine Pozzo dadır. Pozzo Lucy’i amacı belirsiz bir yolculuğa doğru sürüklerken diğer ikili hal Godot’u beklemeyi sürdürürler.

Vladimir’in Godot’un geleceğine olan inancının azalmamasından ve ikinci bölümde ağacın yeşermesinden Beckett’in hiçlikçi olduğunu söyleyemeyiz.


Sen Quentin cezaevinde sahneye konan bu oyun mahkumlar üzerinde büyük etki bıraktı çünkü her şey fazlasıyla gerçekti.


Oyun Sonu: Bir düzeneğin durana dek işleyişini anlatır. İki ufak pencereli çıplak bir odada yaşlı kör Hamm bir sandalyede oturmaktadır. dışarıdaki dünyanın ölü olduğu oyundaki dört kişinin son kurtulanlar olduğu sanılır. Uşak olan Clov Hamm’dan nefret eder onu bırakacağını söyler ama yine de onun buyruklarına boyun eğer. Clov giderse Hamm ölecek aynı zamanda Hamm da ölecektir. Hamm bencil baskın bir efendidir. Hamm’ın üzerinde büyük bir suçluluk yükü vardır. İstese ondan yardım isteyen bir sürü insanı kurtarabilirdi ama şimdi kendi erzakları da bitmektedir. Yani dünya tükenmektedir nedeni de bireysel bencilliklerimizdir.


Hamm anne babasından nefret eder ve pasaklıdır Clov aksine düzen delisidir. Clov ve Hamm da birbirlerine karşılıklı bir bağımlılık ilişkisiyle bağımlıdır. Birbirlerini bırakmak isteyen birbirleriyle savaş halinde olan yine birbirlerine bağımlı. Bu tek bir kişinin kişiliğinin temel unsurlarının karşılıklı bir ilişkinin bir görüntüsüdür. Özellikle kişilik kendisiyle çatışma halindeyse.

“Oyun Sonunda yoğun bir bunalımla yaşanan çok güçlü bir ölüm sıkıntılı bir ağırlık ve umutsuzluk anlatımıyla da karşılaşırız.?


Krapp’ın Son Bandı: Tek perdelik lirik bir oyundur. Beckett bu oyunda insan kişiliğinin geçiciliğini ve insan doğasının karmaşasını vermek için teyp kullanmıştır. Yetişkinliği süresince her yıl önemli olaylarını banda kaydeder. Yıllar önceki sesini teypten dinlerken kendisine yabancılaşır... Tek ilgisini çeken gölde sandalla gezerken bir sevişmeyi anlatan bölümdür diğer bölümlerle alay eder.

Beckett burada benliğin durmadan değişen yapısına değinir. Dilin gerçeği dile getirme konusundaki kuşkusu ortaya konur.


Tüm Düşenler: Oyunun adı kutsal kitaptan alınmıştır. ?Rab bütün düşenlere destek olur bütün eğilmiş olanları doğrultur.? Ama oyunun anlattığı bunun tam tersidir. Maddy adında çok yaşlı ve şişman kadın 12.30 treniyle gelecek olan kocasını almaya gider. Yaşlı kadın bir karabasanda gibi ağır ilerler.Yolda bir sürü insanla karşılaşır onlarla konuşmak ister ama başarısızlığa uğrar.Kızını kaybetmiştir. Kocası kötüdür ve zor bir yaşamı vardır. Bilinmeyen nedenle geciken treni bekler sonra kocasıyla eve döner yolda kocasına hiçbir çocuğu öldürmek istedin mi diye sorar kocası da evet der. Tam evlerine yaklaştıkları sırada bir çocuk yaklaşır yanlarına; Rooneyin kompartımanda topu göstermektedir. Çocuk trenden düşmüş ve ölmüştür. Dan Rooney çocuğu trenden itmiş ve öldürmüştür.


Mutlu Günler:İnsanlık durumunu yavaş yavaş toprak yığınına batmakta olan yaşlı Winnie görümünde çizer. İlk perdede beline kadar kuma gömülüdür ikinci perdede ise yalnız başı açıktadır. Kocası yerinden kakabilir ama gazetesine öyle dalmıştır ki karısına hiç dikkat etmez.


Beckett’in oyunlarında anlatım özellikleri: Tüm oyunlarında sahne neredeyse boş gibidir. Godot’yu Beklerken de boş bir kırda tek bir ağaç vardır. Oyun Sonunda yalnızca iki çöp tenekesi.

Sahne büyük çoğunlukla kuvvetli ışıkla aydınlatılır. Krap’ın Dünyası Mutlu Günler’in Winnie’si parlak ışıkla aydınlatılmalı.

İllizyonu kırmak için sahne ile seyircinin bulunduğu salon arasındaki ayrımı ortadan kaldırır. Örneğin Clov teleskopu seyirciye yöneltir ve alaycılıkla “bir kalabalık görüyorum sevinçten kendisinden geçmiş. Estragon ise öne ilerleyip latif bir manzara der.

Yorgunlukla alaycılıkla Beckett’in kişileri rollerini alırlar ve oynamaya başlarlar.

Güldürü sözden önce hareketti. Aksiyonu sağlayan soytarılık hem çabuk anlaşılır hem de halkın çok hoşlandığı dramatik biçimdir.

Mim de tiyatronun canlı bir öğesidir. Birinin gözlerini gökyüzüne kaldırması gibi basit aksiyomlar üzüntü ve umutsuzluk fikrini iletmek için yeterlidir. Beckett kahramanı vakit geçirmek için uğraşan bir çeşit soytarıdır. Ama gerçek bir soytarıdan farklı olarak başkalarını eğlendirmek değil kendi sıkıntısını gidermeyi ister; oynar ama kendi için oynar.

Beckett oyunları içinde sirk oyunları en çok Godot’u Beklerken!de belirgindir. Estragon çizmesini çeker durur pantolonunu düşürür.İkinci perdede kişiler yerde yuvarlanırlar tartışırlar düşerler öpüşürler.

60’lı yıllarda oyunları giderek kısalmıştır. Karakter ortadan kalktığı gibi kişiler de bütünüyle grotesk bir özellik kazanarak kavanoz ya da küp içine tutsak edilmiş gövdelere yalnızca sese ve bu sesi çıkaran ağza indirgenmiştir. İnsanın görsel işitsel düzeyde yalnız bireysellikten değil bilinç beden bütünlüğünden de yoksun bırakıldığı görülür. Oyun metnini giderek sınırlamakta ve teatral anlatıma yönelmektedir.


Beckett yazın ve tiyatro yapıtlarında son noktasına ulaşmış insanları sıfır noktasındaki yazıyla anlatır. Anlatılacak hiçbir şey olmayışının hiçbir anlatım yolu bulunmayışının anlatma gücü ve anlatma isteği olmasına karşın anlatmanın zorunlu oluşunun anlatımı diye tanımlanan bir uğraşın içindedir. Tüm yüzeysel gerçeklerin dışladığı ve insanın gerçek benliğinin somut biçimde tamamlanamadığı bu dünyada içerik de biçim de en az indirgenmiş olmak zorundadır.


Ancak bütün bunlara karşın Beckett’in yapıtlarının kapkara umutsuzluk taşıdığını söyleyemeyiz. Çünkü yapıtlarındaki anahtar kelime belkidir. Tüm yapıtları açık uçludur karamsarlık iyimserlikle dengelenir.
KumsαL` Bunu beğendi.
Yinede sen ; son sevdigim
uğruna sevgiler aşklar tükettigim.İLLede sen tek bildigim
คqåтђค isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
beckett, oyunları, samuel, ve


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557